Speurtocht naar wapens leverde weinig op Kamer verwijt ministers slechte coördinatie van bejaardenbeleid Donderdag 11 december om 9 uur begint onze opruiming wegens ingrijpende verbouwing Lang proces tegen drie oorlogs misdadigers Kleuter stak kleren in kast in brand i R.-K. houw hond wii spoedig federatie van vakcentrales Eerste jager voor Duitse marine Interpellatie over hogere AOW en AWW kleinmetaal wil belangen per onderneming behartigen Marinevliegtuig verkeerde in moeilijkheden Razziain het hoge Noorden INLICHTINGEN Verzoek tot stop op verkoop van spiritusblokjes in Amsterdam Als c.a.o. uitblijft nationaal plan Assen stapelt vurige kolen op hoofd van relschoppers rlrgemeester „AIs kruit fabriek weer ontploft heeft u alleen glasschade WOENSDAG 10 DEUEMduK .969 bervoets VERROUWINGS Arnhem OPRUIMING GRONINGEN Een legertje van honderd man rijkspolitie heeft gis ternacht een razzia uitgevoerd op twin tig adressen in Noord-Groningen en Noord-Frieslanu. Door tips en eigen speurwerk had de politie het vermoeden gekregen dat de bewoners van deze adressen illegaal in het bezit waren van vuurwapens. De politie zocht met name naar pisto len. Om elf uur gistermorgen bestond de buit echter slechts uit drie jachtgewe ren en wat losse munitie. „Niets vinden betekent niet dat er niets is", zei ma joor J. H. G. C. Elzinga, districtscom- UTRECHT De katholieke bouw bond St. Joseph wil dat het NKV haast maakt met de vorming van een federa tie van vakcentrales. De bondsvergade ring heeft gisteren een voorstel daar toe aanvaard. De administratieve, uitvoerende en wetenschappelijke apparaten van NKV, NVV en CNV moeten op korte termijn worden samengevoegd, zo vindt St. Jo seph. De voorzitter van de bond, de heer L. Brouwer, meende dat het afwij zende standpunt van het CNV over die samenwerking „niet voldoende valt te verklaren uit een duidelijk aanwezige reformatorische zelfgenoegzaamheid". Hij dacht dat er binnen de vakcentra les verschillend wordt geoordeeld over de mening van de leden, die duidelijk voor samenwerking zouden hebben ge kozen. „Bij het CNV probeert men de afwijkende mening van leden en kader om te buigen naar de mening van de leiding en zo weinig mogelijk wijzigin gen in het beleid aan te brengen". Eerder heeft de algemeen secretaris van het CNV, de heer C. van Nierop, on der andere de heer Brouwer verweten „dat hij op hol geslagen is in zijn kri tiek op het standpunt van het CNV". Op die aanval antwoordde gisteren de heer Brouwer. mandant van het korps Groningen. „Er zit hier een belangrijk aantal wapens en munitie, maar we willen geen halve huizen afbreken om het te vinden. Onze massale actie is vooral een waarschuwing voor iedereen, die ongeoorloofd wapens in zijn bezit heeft. We willen duidelijk maken, dat het ons ernst is met de bestrijding ervan. La ten mensen, die vuurwapens hebben, ze bij ons inleveren dan krijgen ze al leen een geldboete". De razzia staat los van de schietpar tijen met pistolen (waarvan twee met dodelijke afloop) die enkele weken ge leden in Drachten en Veenklooster plaatsvonden. De gisteren uitgevoerde actie was twee maanden lang voorbereid in sa menwerking met de rijkspolitie in Friesland. Belangrijker dan het vinden van vuurwapens achtte majoor Elzinga het verkrijgen van inlichtingen over rollen en kanalen van de illegale wa penhandel, die sterk toeneemt. Gisternacht om vier uur verzamelde het politielegertje zich in Eenrum. Om zeven uur stonden bij alle adressen ploegjes van vijf man met een voer tuig voor de deur. Men wac op alles voorbereid, maar in feite gebeurde er niets. Het directe resultaat van de actie werd na afloop dan ook wat te leurstellend genoemd. Men gaat zich nu bezinnen over de vraag of een eventuele volgende actie op dezelfde manier moet worden opge zet. De razzia werd gehouden met me deweten van officieren van justitie in Groningen en Leeuwarden. De politie mannen hadden een machtiging tot huiszoeking op zak, maar er hoefde geen gebruik van te worden gemaakt. KIEL De eerste in Amerika ge bouwde Westduitse, met geleide projec tielen uitgeruste, onderzeebootjager is dinsdag de haven van Kiel binnengelo pen. De „Luetjens" heeft een verplaat sing tussen de 3370 en 4500 ton. Volgend jaar zullen nog twee van deze schepen gereed komen, de „Moelders" en de „Rommel". Zij zullen de kern van de Westduitse marine gaan vormen. O BERLIJN In West-Berlijn is dins dag een proces begonnen tegen drie oud Gestano-agenten die ervan worden be schuldigd verantwoordelijk te zijn voor de dood van minstens 30.000 joden in de Tweede Wereldoorlog. Tijdens het pro ces zullen meer dan 500 getuigen wor den gehoord, het belooft een der langste processen wegens oorlogsm «iaden te worden die in Duitsland zijn gehouden. Terecht staan Otto Bovensiepen, 64, uit Mülheim a/d Ruhr, Kurt Venter, 58 uit Neuwied en Max Graustück, 66, uit Wersten bij Minden. De beklaagden heb ben zich onschuldig verklaard. Boven siepen verklaarde op jonge leeftijd vrij willig lid te zijn geworden van de natio naal socialistische partij. Hij is oud SS'er en kolonel van de politie. Hij werd gearresteerd in Denemarken op beschuldiging van misdrijven tegen de Deense staat en in Denemarken in 1948 ter dood veroordeeld. Het vonnis is later omgezet in levenslang. In 1953 werd Bovensiepen vrijgelaten waarna hij naar Westduitsland terugkeerde. Sinds maart 1947 zit hij in voorarrest wegens de beschuldigingen die tegen hem zijn ingebracht naar aanleid-' van zijn da den uit de periode dat hij in Berlijn hoofd van de Gestapo was. Het drietal wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de deportatie van Berlijnse joden naar concentratiekam pen. DEN HAAG De socialist mr. Van Lier zal donderdag minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) interpelleren over de verhoging op 1 januari 1970 van de AOW en AWW met drie procent. De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft onlangs tot deze verhoging gead viseerd. Mr. Van Lier wil weten wan neer minister Roolvink met een wets ontwerp komt. De tijd dringt, omdat de verhoging over drie weken zou moeten ingaan. AMSTERDAM Spiritusblokjes zou den in het gebied van de Keurings dienst van waren in Amsterdam niet langer samen met speelgoedfornuisjes moeten worden verkocht. Een verzoek daartoe is uitgevaardigd nadat een klein kind in Apeldoorn was overleden ten gevolge van het opeten van zo'n blokje In Dordrecht kon een kind op het nippertje worden gered. In Amsterdam zouden vier kinderen na het eten van spiritusblokjes in het ziekenhuis zijn opgenomen. Het verzoek geldt voor Amsterdam, Aalsmeer, Amstelveen, Bussum en Hil- DEN' HAAG Als er op 1 januari geen collectieve arbeidsovereenkom sten zijn voor de kleinmetaal, gaan de bonden de belangenbehartiging per on derneming ter hand nemen. Daartoe hebben de gezamenlijke metaalbonden gisteren besloten. Er werden drie rayonvergaderingen gehouden over maatregelen, nadat op 14 november de onderhandelingen over de c.a.o. werden afgebroken. Het over leg staakte toen omdat de werkgevers er niet voor voelden bijdragen te stor ten in een fonds, waaruit de bonden uitkeringen willen geven aan leden die met pensioen gaan. De belangenbehartiging van de dis trictsbestuurders van de bonden zal zich onder andere richten op het ver krijgen van een werkelijke verhoging van de koopkracht in 1970 met drie pro centen. Daarover zal een loonsverho ging van vijf procent worden gevraagd op 1 januari met een bijsturing op 1 juli en uitbreiding van het aantal va kantiedagen met twee. De districtsbestuurders hebben van hun hoofdbesturen opdracht gekregen alle wettelijk toegestane maatregelen te treffen die tot succes van hun acties leiden. DEN HAAG De Tweede Kamer had gisteren grote bezwaren tegen ge brek aan samenspel tussen de minis ters Schut (volkshuisvesting) en Klom- pé (cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk). Minster Schut wil gedurende vijf jaar jaarlijks twaalfduizend huizen voor bejaarden bouwen, maar de begro ting van C.R.M. geeft geen aandacht aan de verdere uitwerking van dit plan. Vijftig flatgebouwen met tweehon derd bejaardenwoningen betekenen, al dus drs. Tilanus (CHU), dat er ook vijf tig dienstencentra moeten komen. Op de noodzaak van zulke diensten centra wees ook mej. Kok (KVP). Zij vond dat minister Klompé nog geen goede visie op het bejaardenbeleid had gegeven en nog geen beleidsplan hier voor heeft. Er ontbreekt, zo zei de li beraal mevr. Dettmeijer-Labberton, een goed spreidingsbeleid voor bejaarden oorden, dienstencentra en bejaarden huizen. De socialiste, mevr. Heroma-Mei link kwam met een motie, waarin zij op basis van een schatting van de kos ten voor dit bejaardenwerk, in de ko mende vijf jaar voldoende geld hier voor wilde reserveren. Zo ver ging mej. ASSEN B. en YY'. van Assen over wegen de jongeren die vorig jaar we gens hun wangedrag in de Asser T.T.- nacht zijn veroordeeld, de dag voor de komende TT-nacht naar Assen uit te nodigen. Zij zullen dan de gast zijn van de ge meente, zo deelde burgemeester G. Grolleman in de gemeenteraad mee. Het verzoek daartoe kwam van het raadslid J. Linker (PvdA) die wilde dat de jongens op die dag Assen zullen bekijken. Van Leeuwen (ARP) nog niet. Zij wil uiterlijk bij de indiening van de begro ting voor 1971, een nationaal plan voor bejaardenzorg. Als minister Klompé het haar niet toezegt, zal ze een motie hierover in dienen. In dat plan moeten de noodza kelijke voorzieningen worden opgeno men, evenals een overzicht van de kos ten. Bovendien zou de regering moeten aangeven welk onderdeel van het plan het eerst moet worden verwerkelijkt. Mevr. Dettmeijer wilde dat op ge trouwde vrouwen een beroep wordt ge daan om bejaardenhelpster te worden. De mogelijkheid moet worden verbe terd om dit werk gedurende een deel van de dag te doen. MUIDEN „Bij de volgende ontplof fing van de kruitfabriek zult u alleen last hebben van ernstige glasschade", zei Muidens burgemeester Jongeneel maandag ter „geruststelling" van de bewoners van de nieuwbouwwijk bU de kruitfabriek. Op de onimoetingsbijeenkomst voor nieuwe bewoners had de heer Jongeneel ernstige kritiek op de speciale defensie commissie, die nu al jaren de gevaren en eventuele verplaatsing van de kruit fabriek bestudeert. „Hoewel die commissie nog lang niet uitgestudeerd schijnt, heb ik nu al ge hoord dat verplaatsing van de fabriek er niet in zit. De voltallige gemeente raad staat nog steeds achter de motie, waarin verplaatsing van de fabriek is geëist. Als dat niet gebeurt, zijn wij realistisch genoeg om althans naar een zo groot mogelijke veiligheid te stre ven. Daar werkt de directie van de kruitfabriek graag aan mee", aldus bur gemeester Jongeneel. DEN HAAG Een Neptune-vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst heeft dinsdagochtend om elf uur, twee en een half mijl uit de kust tussen YVassenaar en Katwijk, zijn beide tiptanks, elk ge vuld met plusminus 1800 liter benzine, moeten afwerpen, alsmede een dertig tal oefendieptebommetjes en drie mar- keerders. De bemanning van de Neptune, die voor een post- en oefenvlucht naar het weerschip Cumulus op het station in de Noordatlantische Oceaan, halverwe ge Ierland en Newfoundland van het marinevliegkamp Valkenburg was op gestegen, constateerde kort na de start een penetrante benzinelucht in de cock pit. De commandant oordeelde het nodig naar Valkenburg terug te keren. Aan gezien het vliegtuig voor deze lange tocht zeer zwaar beladen was met brandstof, diende het voor de landing een deel van zijn gewicht kwijt te raken. De scheepvaart werd door Scheveningen Radio gewaarschuwd, terwijl de politie van Wassenaar en Katwijk eveneens op de hoogte werden gesteld, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat de afgewor pen zaken aan het strand aanspoelen. DEN HAAG Een gezin met vier kinderen uit de Joubertstraat in Den Haag is dinsdagavond dakloos gewor den doordat ztyn woning uitbrandde. De brand, die de *rste en tweede eta ge van de bovenwoning verwoeste is aan gestoken door het drie-jarige zoontje van de familie. De dreumes stak in een onbewaakt ogenblik met een sigaretten aansteker kleding in een kast in brand. De moeder ontdekte de brand. Ze slaagde erin haar jongste kind te red den. De andere drie kinderen van 7, 8 en 9 jaar, die reeds naar bed waren, kon den door de vader, de heer G. M. Guth, in veiligheid worden gebracht voor de brand de woning in lichterlaaie zette. Het gezin, dat niet tegen brand was verzekerd, heeft bij familieleden onder dak gevonden.

De Vallei | 1969 | | pagina 11