Veenendaals dagblad Noem duidelijk termijn Bouwers vonden de gratificatie te laag: staking Buiten In Kenia: een partij Voorstel tot betere regels (ver)huur Weer vertrek troepen uit Vietnam mogelijk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Uitdaging door mr. Van Riet Feijenoord lootte tegen Vorwarts Vanmorgen •13 graden Bestedingen bleven onder de raming Russisch «as voor Italië RUMOER AAN T)E ZAAN Strijd golft in Midden-Oosten op en neer Inspraak via kantonrechter STAATSGREEP IN DAHOMEY Nixon spreekt vóór Kerstmis Amerika weer beschuldigd van massamoord Publiek mag vragen stellen j aan B. en W. Deel Oostenrijk bedolven onder sneeuwmassa België kapt bij vergissing bomen E.E.G. steunt Duitse boeren MEER VORST DEN HAAG De regering is gisteren door de Eerste Kamer uitgedaagd om duidelijk te maken wat zij met de Loonwet voor heeft. Averechts effect Voedende winter j OMSTANDIGHEDEN TELEURSTELLING VOOR DE BELASTINGEN 5 Proef in Rhedense gemeenteraad Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 10 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 290 SENAAT WIL VAN REGERING KLAARHEID OVER LOONWET De socialistische fractieleider Broeksz meende, dat minister Roolvink helemaal geen overleg met het bedrijfsleven wil voordat de Loonwet in de Senaat komt. Zoals bekend, heeft de Eerste-Kamermeerderheid met uitzondering van de li beralen aangedrongen op dit overleg. De heer Broeksz vroeg of de minister dan ook in de Eerste Kamer de vertrouwenskwestie zal stellen. Prof. dr. Van Hulst ze| dat de ch- fractie zeer hecht aan het overleg. Hij vertrouwde erop dat het resultaat er- van tijdig bekend wordt, zodat de Loon wet begin februari in behandeling kan komen. Premier De Jong moet volgens de li berale fractieleider in de Senaat, mr. Van Riel, duidelijk zeggen binnen welke termijn de Eerste Kamer nu de Loon wet moet hebben aangenomen, wil het kabinet zijn verantwoordelijkheid nog waar kunnen maken. De minister-president moet het gor dijn maar eens optrekken, aldus mr. Van Riel. Als het overleg met het be drijfsleven als een soort reddingsplank is bedoeld, behoren de premier en mi nister Roolvink ervoor te bedanken en zo nodig ook in de Eerste Kamer de ka binetskwestie te stellen. De entourage van het onaanvaarbaar in de Tweede Kamer, waaraan premier De Jong te pas moest komen, had op de KVP-fractievoorzitter, mr. Niers, geen aangename indruk gemaakt. Het had een averechts effect opgeleverd. De ar-fractievoorzitter, dr. Berghuis Met de Loonwet onbesproken. Het aanzien van ons politieke bestel gedoogt niet dat men de indruk krijgt alsof het kabinet de aanneming van de I.oonwet toch niet zo beslissend vindt, zei mr. Van Riel. Evenmin mag men gaan denken dat het kabinet soepelheid in de omgang met zekere groeperingen in de confessionele partijen alsnog be slissender aanvoelt. De Eerste Kamer mag, volgens mr. Van Riel, niet meemanoeuvreren in de dagelijkse partijpolitiek door middel van het afdwingen van kleine koerscor recties. Hij had er kennelijk bezwaar te- BAKEL B. en W. van Bakel hebben de bouw van een militair verbindings centrum bij het vliegveld De Peel stilgelegd omdat er geen vergunningen voor zijn gegeven. De grond is militair eigendom. gen dat minister Roolvink al had be loofd, dat hij eerst nog eens met de Stichting van de Arbeid wil gaan pra ten voordat de Loonwet in de Eerste Kamer komt. Wanneer de minister-president aan een wetsontwerp bijzondere waarde hecht om zijn verantwoordelijkheid waar te kunnen maken, aldus mr. Van Riel, moet dat wetsontwerp door de Eerste Kamer worden aangenomen of het ka binet moet opstaan. Men zie ook elders in deze editie. KOOG a/d ZAAN Ongeveer 125 bouwvakarbeiders hebben gistermiddag een groot deel van het fabriekscomplex van de industriële woningbouwfabriek Indeco-Coignet N.V. bezet. Ze zijn het niet eens met de hoogte van dc kerstgratificatie. De mannen bczeltcn de fabriek, de hal van het kantoor en de kantine, terwijl politie mannen daarna veiligheidshalve ver scheidene kantoorruimten bezetten. De moeilijkheden begonnen op bouw- objecten in de Blijlmermeer en in Weesp. De werknemers van Indeco en personeelsleden van enkele onder-uit voerders eisen een kerstgratificatie van tweehonderd gulden. De directie van Indeco wil een kerst pakket ter waarde van f 25,- en een jubileumgift van f 50,- geven, omdat Indeco dit jaar vijf jaar bestaat. Toen Het presidium van het kabinet (joto boven) volgt aandachtig de algemene politieke beschouwingen (foto onder) die gisteren in de Eerste Kamer werden gehouden. Minister-president De Jong, geflan keerd door (links) eerste vice-premier Witteveen (tevens financiën) en tweede vice-premier Bakker (tevens verkeer en waterstaat). EV zijn dieren, die een zekere nei- ging tot sparen, potten en ham- steren aan de dag leggen. Inder- daad valt een appeltje voor de dorst j niet te verwaarlozen, docht we mo- s gen wél aannemen, dat ondanks de- ze voorzienigheid menige spaarpot niet aan zijn doel beantwoordt, in- dien op harde winterdagen de nood j aan de man mocht komen, want de herinnering van een gaai of klever l zal zelden zóver reiken, dat over de onder het gras in een spleet verbor- gen eikel te rechtertijd kan worden beschikt. Dit wordt dus door de spontane opslag in de lente duide- lijk. Veel vruchten blijven intact. Notekrakers tonen hoger intelligen- tie en heugenis. Bij de eekhoorn, die een voorraadje maakt in zijn horst, bij de bosmuis, die er een leeg nestkastje voor uitzoekt en bij l de hamster in Limburg, die een klein ondergronds veem van granen aanlegt, staan de zaken natuurlijk anders. Er wordt in najaar en voor- winter voorts heel wat uit het vuist- je gegetener leven kleine viervoe- ters in 't bos, die onopvallend ver- zamelen, zoals de geenszins zeld- zame rosse woelmuis. Ge bemerkt j haar aanwezigheid eerder aan het beknabbelen van twijgen (b.v. weymouth en larix), dan aan het I beestje zelf. Ook kegels versmaadt l zij niet, waartoe zelfs tot vrij hoog l in de bomen wordt geklommen; het lichte zaad wordt er behendig uit- gepeuterd, zodat de kegels niet eens i afvallen. Bedenk, welk een subtiel werk dit moet wezen. Hazelnoten beitelt deze muis open en lepelt er de zoete kern met de scherpe snij- tandjes uit. Van een winterslaap is geen sprake, hoogstens trekt zo'n woelmuis zich in een half-onder- i gronds nest, onder een windworp of in een mollerit terug, maar in een echt-Hollandse winter blijft zij, evenals de eekhoorn, actief. Ham- steren blijkt dus in menig opzicht overbodig zolang het gedierte niet al te zeer wordt gehandicapt. 10 dec. '69 A. B. WIGMAN. NAIROBI Uit het eindresultaat van d'e eerste Keniase verkiezingen se dert de onafhankelijkheid blijkt dat het nieuwe parlement 108 nieuwe afgevaar digden zal tellen op een totaal van 158 zetels. Onder degenen die niet zijn herkozen bevinden zich 5 ministers en 14 vice-ministers. Dit betekent een verpletterende ne derlaag voor de vroegere parlementa riërs. Alle ruim 600 kandidaten be hoorden tot de regerende Keniase Afri kaanse Nationale Unie, de enige par tij in het land. De opositiepartij, de Keniase Volksunie werd op 30 okto ber verboden. De leider van de KVU Oginga Odinga, en zeven andere KVU- parlementsleden zitten sinds die tijd gevangen. Zij worden beschuldigd van pogingen tot het omverwerpen van de regering. Van de drie miljoen kiesge rechtigden is maar 55 tot 60 procent opgekomen. President Jomo Kenjatta heeft naar aanleiding van de verkie zingen verklaard: „Deze verkiezingen zijn werkelijk democratisch geweest". •MfaiMMMIIIIIMItllltlltlllllltMMil BEIROET Bij een aanval op een Israëlisch munitiedepot in de bezette hoogvlakte van Golan is een leider van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina om het leven gekomen. Bij Israëlische luchtaanvallen op het noorden van het dal van de Jordaan zijn dinsdagmiddag een Jordaanse mili tair gedood en vier burgers gewond, zo heeft een militaire woordvoerder in Amman meegedeeld. Eerder op de dag hadden 2 Israëlische vliegtuigen aan vallen in de Jordaanvallei verricht, waarbij niemand werd gewond. Een Egyptische militaire woordvoer der heeft meegedeeld, dat Egyptische Mig-straaljagers een Israëlische Phan- tom-straal jager boven de Rode Zee neergeschoten hebben. Acht Israëlische Phantoms probeerden Egyptische stel lingen aan te vallen in het gebied. Israëlische straalvliegtuigen hebben dinsdag Egyptische militaire doelen in de centrale sector van het Suezkanaal aangevallen, aldus heeft het hoofd kwartier in Tel Aviv bekendgemaakt. Alle vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) wil een betere regeling van de huur en verhuur van de woonruimte. In een gisteren bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp introduceert de minister bepaalde opzegtermijnen en een regeling, die het de rechter moge lijk maakt de huurovereenkomst te ver lengen, ook als de huur officieel is op gezegd. Wil een huiseigenaar een huurovereen komst opzeggen, dan zal dat schrifte lijk moeten gebeuren. Daarbij moet hij een opzegtermijn van ten minste drie en ten hoogste zes maanden in acht ne men. Voor de huurder is de opzegtermijn gelijk aan de betalingstermijn, met een minimum van één maand en een maxi mum van drie maanden. Het wetsontwerp regelt verder de ge vallen, waarin redelijkerwijs van een huurder niet kan worden geëist zijn woning te ontruimen. Het zal daarbij, volgens minister Polak, vooral gaan om omstandigheden waarin de huurder of zijn gezin zich bevinden. De huurder kan zich dan tot de kan tonrechter wenden met een verzoek om de huurovereenkomsten te verlengen. De rechter is daarbij niet aan een limiet gebonden. Volgens de nieuwe wet, zal de rechter echter beslist nee zeggen als de huurder zich niet correct heeft gedra gen of als de verhuurder de wo ning dringend nodig heeft voor eigen gebruik. De nieuwe wet zal, als het parlement akkoord gaat, gelden voor alle gebie den in ons land waar de huren vrij zijn gelaten. In de nog niet geliberali seerde gebied (o.a. de Randstad) blijft de Huurwet met de huurprijsbe- heersing en huurbescherming normaal van kracht. ROME De regering van dr. Emile Derlin Zinsoe in Dahomey is vandaag door een militaire staatsgreep omver geworpen. De telefoonverbindingen met Cotonou, de hoofdstad van Dahomey, z(jn verbroken. Er ziin nog geen nadere bijzonderheden bekend over de coupe. MINISTER POLAK naar de rechter DEN HAAG Hel ministerie van Fi nanciën heeft de bestedingen van liet publiek overschat. Zij zijn zoveel bij de raming achtergebleven, dat de omzet belasting over de eerste negen maan den van dit jaar 186 miljoen gulden on der de verwachte ontvangst kwam te liggen. In deze periode heeft de schatkist 16,9 miljard aan belasting binnenge haald tegen ruim vijftien miljard vorig jaar. Achtergebleven bij de raming zijn ook de bijzondere verbruiksbelasting van personenauto's, de benzine-accijns en de accijns op alcohol. Bij deze laat ste denkt het ministerie de „schade" thans weer in te halen vanwege de gro te aankopen voor de kerstdagen en oud en nieuw. WASHINGTON President Nixon zal over een paar weken opnieuw voor radio en televisie een toespraak over Vietnam houden. Hij deelde op het Witte Huis een groep parlementariërs mee dat zijn rede bestemd zal zijn om het publick in te lichten over de po litieke vraagstukken van de kwestie en de plannen van de regering. Nixon zal dan ook nadere mededelingen doen over HONGKONG De bevrijdingsraad van Viet Cong beeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd vorige maand in de provincie Quang Nam een nieuwe slach ting onder Vietnamese burgers te heh- gen gepleegd. Er zouden 240 mensen „bijna allen vrouwen kinderen en ouden van dagen" zijn gedood op 12 november 1969 in het dorp Binh Duong. „Gedurende deze slachting werden ongeveer 40 vrouwen, kinderen en oude mannen samenge bracht en daarna gedood door spring stoffen in hun midden te gooien", aldus de radio van de Viet Cong. In de uitzending vervolgde men: „In Binh Duong werden 15 leden van het ge zin van meneer Quang, onder wie vijf van zijn jonge kinderen samengebracht en daarna opzettelijk vermoord door de plunderende troepen van de Amerikaan se agressors, hun helpers uit Zuidkorea en hun marionetten uit Saigon". ROME De Italiaanse staatsmaat- schappü Ente Nazionale Idrocarburi (ENI) heeft een contract met de Sov jet-Unie gesloten voor de afneming van Russisch aardgas in ruil voor Italiaan se ijzeren buizen van grote diameter, zo is vandaag in Rome medegedeeld. Aan de tekening van het contract, in Rome, zijn twee jaar onderhandelingen vooraf gegaan. Voor Rusland tekende de minister van buitenlandse handel Ni kolai Patolitsjev. Hij is vorige week naar Rome gekomen en zou gevraagd hebben om verlenging van het Italiaan se krediet dat Rusland in 1966 heeft ge kregen voor de financiering van de bouw van een Fiat-fabriek, die 800 mil joen dollar kostte. Rusland wil de kre diettermijn van 10 tot 15 jaar verlen gen. f09/99/////9///i000000f000000000000090000009000000000» V V J I>/iedenaren, wie de brandende vragen over het wel en wee van hun gemeente voor op de 5 tong liggen, kunnen deze vragen 5 direct na de eerste begrotingsver- 5 5 gadering van maandag 15 decern- 5 ber rechtstreeks aan B. en W. 5 kwijt. Het is een plan van het 5 college, dat als experiment bedoeld 5 5 is om de publieke belangstelling 5 5 voor het werk van de gemeente- 5 5 lijke overheid die overigens in 5 Rheden niet te wensen overlaat 5 nog verder op te vijzelen. De vra- 5 5 gen uit het publiek zullen zo snel 5 5 onderzocht worden, dat zij de vol- 5 gende dag reeds verwerkt zijn in 5 het antwoord van B. en W. aan de 5 5 raad, na de algemene beschouwin- 5 gen van de eerste begrotingszit- 5 ting. dc derde fase in de troepenverminde ring in Vietnam. Een woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, zei later dat de president vóór eerste Kerstdag, 25 de cember, deze toespraak zal houden. De congresleden tot wie Nixon sprak, kwamen hem de handtekeningen over handigen van bijna 400.000 mensen die de regeringspolitiek steunen, en die be horen tot Nixon's „zwijgende meerder heid". Volgens de president is de oppositie tegen zijn politiek een gevolg van ge brek aan informatie onder de anti-Viet nam betogers. Hij uitte zich verheugd over het gehoor dat zijn oproep tot eenheid en vertrouwen in hem onder de Amerikanen heeft gevonden. Waarnemers maken uit uitlatingen van ipinister van Defensie Mei vin Laird op dat de president de terugtrek king over een bepaalde termijn van min stens 40.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam zal bekendmaken. Het Russische regeringsblad „Izves- tia" schrijft dat Nixon nog steeds geen rekening houdt met de miljoenen Ame rikanen die tegen de oorlog zijn. De correspondent van het blad in Wash ington schrijft dat de president de slachtpartij in My Lai heeft toegege ven maar zich tegen een onafhankelijk onderzoek door burgers verzet. Zowel radio-Hanoi als de Izvestia is van oordeel dat Nixon met „Vietnami- sering" verlenging van de oorlog be doelt. Bij het bezoek van president Nixon aan New York hebben dinsdag meer dan duizend mensen gedemonstreerd te gen de oorlog in Vietnam. In Madison Avenue, in de buurt van het Waldorf- Astoria-hotel waar de president van de nationale voetbalbond een onderschei ding kreeg omdat hij „de beschaafd ste Amerikaan van het jaar" werd ge acht, zijn winkelruiten vernield. De po litie heeft groepjes betogers met de gummilat verspreid en 50 personen aan gehouden. Er vielen verscheidene ge wonden, onder wie twee politieagenten. WENEN Na de zware sneeuwval dit weekend waardoor het weg- en spoorwegverkeer in Wenen en de oos telijke provincies van Oostenrijk werd lamgelegd, hebben nieur: sneeuwstor men een ernstige communicatiecrisis in Oostenrijk veroorzaakt. De meeste wegen in de meest ooste lijke provincie van Oostenrijk, Burgen- land. zijn geblokkeerd. Er zi.in maat regelen getroffen om ernstig zieke per sonen per paardenslee te laten vervoe ren. Het bestuur van Eisenstadt heeft gezorgd voor een nood-busdienst om 'eerlingen naar school te bten gaan. Vele plaatsen zijn volledig geïsoleerd. Het verkepr in de voor'-'r-'en van Wenen wordt gehinderd door opge waaide sneeuw. Bu. n en trams zijn overal on de wegen blijven steken. BRUSSEL Een ambtelijke vergis sing heeft tot gevolg gehad, dat in Bel gië op verscheidene plaatsen een ware bonienslachting langs verkeerswegen is uitgevoerd, o.a. langs de weg van Antwerpen naar de Nederlandse grens. De minister van openbare werken had onlangs opdracht gegeven bomen die een duidelijk gevaar voor het ver keer vormden, te laten kappen. Tevens wilde hij een overzicht laten maken van wegen waar de bomen vrij dicht langs de rijbaan staan, zulks met het oog op de planning van zijn „dienst voor het groene plan". Als gevolg van een ambtelijke ver gissing is de opdracht tot inventarisatie ook opgevat als een opdracht de bo men te kappen. Met het gevolg dat tientallen prachtige beuken en plata nen zijn geveld alvorens men tot de ontdekking kwam, dat de instructies niet zo rigoureus bedoeld waren. bekend werd, dat een bouwbedrijf in de Zaanstreek de door de arbeiders ge vraagde tweehonderd gulden wel zou betalen, barstte in de Blijlmermeer de bom. De bouwvakkers reden met auto's naar Zaandam en kwamen in kleine groepjes ongemerkt het fabrieksgebouw binnen. Omstreeks twee uur was drie kwart van het complex in handen van de stakers. De directie riep de hulp in van de vakbonden om bij deze wilde staking te bemiddelen. De vakbonden hebben zich gedistan tieerd van de staking, maar hebben wel bemiddeling aangeboden. Terwijl de stakers in de kantine van de fabriek klaverjasten en schaakten, onderhan delden de directie, vakbondsbestuur ders en stakingsleiders ever de hoogte van de gratificatie. Ook andere looneisen kwamen tij dens dit gesprek ter sprake. De stakers waren gisteravond van plan om als de besprekingen mislukten de nacht in de fabriek door te brengen. BRUSSEL De EEG-ministers van Landbouw hebben hun definitieve goed keuring gehecht aan het voorstel om per jaar 1.7 miljard mark aan de West- duitse boeren te betalen ter compensa tie van de gevolgen van de opwaarde ring van de mark. Zij zullen de com pensatie voor het grootste gedeellc krijgen door terugbetaling van de BTW plus drie procent extra. ZURICH Feijenoord zal in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen uitkomen tegen de Oostduitse kampioen Vorwarts Berlin. De Rotterdammers spelen de eerste wedstrijd uit. Als speel- data zijn vastgesteld de woensdagen 4 en 18 maart 1970. De loting had het volgende resultaat: Europese beker voor landskampioenen: Standard Luik (België) Leeds Uni ted (Engeland), Galalasarav (Turkije) Legia Warschau (Polen); Celtic Glasgow (Schotland) Fiorentina (Italië); Vor warts Berlin (Oost-Duitsland) Feijen oord (Nederland). Europese beker voor bekerhouders: Dynamo Zagreb (Zuid-Slavië)Schal - ke '04 (West-Dultsland); A.S. Roma (Ita lië) Goeztepe Izmir (Turkije): Aca demica Coimbra (Portugal) Manches ter City (Engeland); Levski Sofia (Bul garije) Gornik Zabzre (Polen). GRONINGEN De 83-jarige heer F. Ackermann is gistermiddag bij een binnenbrand in Groningen om het le ven gekomen. De brand is vermoedeijk ontstaan door kortsluiting. (Van onze weerkundige medewerker) "Y7oor het eerst deze winter is het in ons land tot strenge vorst gekomen. Om 7 uur vanmorgen meldde Eindhoven —13 graden C.. Gilze-Rijen 11 graden. In Maas tricht, Soesterberg en Deelen zakte het kwik tot —8 d —9 graden. Hier mee had ons land zeer lage tem peraturen in verhouding tot andere delen van Europa. Stockholm gaf Deze sterke stralingskou betekent niet, dat we aan het begin van een Russisch wintertje staan. De voor uitzichten wijzen juist op enige verhoging van de temperatuur. Het maximum van 1036 millibaar boven Polen verplaatst zich naar het Oosten, terwijl tegelijkertijd een storings front over de Britse eilan den naderbij komt. Hoewel het kwik de eerstkomende dagen zich wat normaler gaat ge dragen, verwachten we niet. dat het in Gelderland tot een tempe ratuurstijging van 6 tot 10 graden zal komen, zoals nu in Engeland het geval is. De kans op neerslag van betekenis blijft voor ons gebied tamelijk klein. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond. Overwegend droog weer met opkla ringen, maar plaatselijk ook mist, of laaghangende bewolking. Zwakke tol matige zuidoostelijke wind. In de nacht en ochtend matige en in het binnenland plaatselijk strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt.

De Vallei | 1969 | | pagina 1