Plaag relatief niet groter dan in vele andere gemeenten Zandwinning Dikkenberg moet stoppen „Het lijkt wel of er in onze gemeente geen plaats is voor cultuuruiting „JOHANNES FACTOTUM" IN 'N VERVALLEN BOERDERIJTJE Voor hoeden Onvoldoende medewerking uit bevolking bij bestrijden van ratten „Dieren nodigen elkaar uit voor een maaltijd99 Meisje (18) liep weg Wachten op een nieuwe vergunning Benoemingen bij Carol an Belt u dan «ven a.u.b. v;;.3o"; 11079 Televisie voor patiëntjes van De Hoogstraat' Weer vos geschoten Mogelijk 100 man op wachtgeld P resen tie gel den prov. staten vaan omhoog Burgemeester ook getest Kaarters in de prijzen GESCHENK VAN T.V.-COM1TÉ MARKTEN MILJOENEN MET FIJN LEKKER Veenendaal WOENSDAG 10 DECEMBER 1969 Ratten maken bij wijze van spreken een rondedans als ze een plek gevon den hebben waar regelmatig voer wordt gestrooid. Van nature zijn ze lui en gemakkelijk aan een plaats ge bonden waar op gezette tijden aan hun voedselvoorziening wordt gedacht. Een veel voorkomend kwaad is het uitschudden van het tafellaken over de balkonrand. VEENENDAAL De gemeente Veenendaal gaat de rattenbestrijding op grootscheepse wijze aanpakken. Als de gemeenteraad er donderdagavond mee akkoord gaat wordt er bijna 36 mille voor uitgetrokken, niet omdat Veenen daal zo langzamerhand onder de ratten bedolven wordt, zoals een A.N.P.-be- richt gisteren suggereerde, maar wel om te voorkomen, dat dit in de toekomst gaat gebeuren, "t Is trouwens de stellige overtuiging van de administrateur van gemeentewerken de heer H. G. Wentzel, dat Veenendaal met heel wat minder ratten zou zijn opgescheept als de bewoners wat minder nonchalant met etens resten e.d. zouden omspringen. Naast enkele andere oorzaken is het wegwerpen van etensresten de groot ste boosdoener. „Op verschillende plaatsen in Veenendaal, vooral in de hoogbouw, komt het voor dat huismoe ders de aardappelpan vanaf het balkon ondersteboven houden, het tafelkleed uitkloppen of in deze tijd van het jaar wat brood strooien voor de arme vo geltjes. „Vooral dat van die vogeltjes is goed bedoeld", zegt de heer Went- xel. „De mensen weten wellicht niet dat •r geen vogel na zes uur 's avonds nog op het brood afkomt ook al hebben ze nog zo'n honger. Het zou dan moeten blijven liggen totdev olgende dag, maar de ratten hebben hun werk al gedaan. Ze liggen als het ware op de loer op plaatsen waar regelmatig eten wordt weggegooid. Wetenschapsmensen, die tot taak hebben de bestrijding van de ze dieren wetenschappelijk te begeleiden hebben verder uitgedokterd, dat de rat ten elkaar als het ware een seintje geven als er iets te eten valt. „De heer Wentzel noemt de situatie momenteel niet onrustbarend al is hij wel van mening, dat er het een en an der aan gedaan moet worden wil Veen endaal in de toekomst niet met een rat- tenplaag worden geconfronteerd. „Gemeentewerken zelf kan voor de rattenbestrijding zelf onvoldoende men sen vrijmaken boven het aantal perso nen dat regelmatig hiervoor wordt inge zet. Wekelijks wordt uit de bevolking een beroep gedaan op gemeentewerken om de bestrijding incidenteel aan te pakken. Gebeurt dat, dan trekken de ratten naar een andere plaats. VEENENDAAL Op verzoek van de ouders heeft de Veenendaalse poli tie gisteren de 18-jarige Alida O. uit Nederhorst-den Bergh aangehou den. Het meisje was tegen de wil van haar ouders naar Veenendaal gegaan. Ze liet haar vader en moeder per brief weten dat ze een ongeval had gehad en niet kon worden vervoerd. Ze was inderdaad met haar bromfiets gevallen, maar enig letsel leek zij niet te hebben opgelopen. Zij is inmiddels weer thuis. VEENENDAAL De heren W. .J Breedveld, N. Brouwer en J. Mulder, adjunct-directeuren van Carolan n.v. zijn met ingang van 1 januari 1970 benoemd tot directeuren van deze ven nootschap. Carolan nv voert ook de directie van Pharr International Inc. Netherlands Branch. Rob de Vos en Jaap Pilon. Daarbij komt nog dat er in en net bui- ten de bebouwde kom nog verschillen- Wmt: de boerderijen zijn waar de ratten we lig tieren. Ook sloten en niet te verge ten het dwars door Veenendaal lopende Omleidingskanaal zijn belangrijke toe voerwegen voor het rattenleger. Het grootste kwaad blijft echter het ontbreken van de medewerking van de bevolking die nog te achteloos etensres ten laat slingeren of wegwerpt, tafel kleden bij de achterdeur of over de bal konrand .uitklopt of vogeltjes meent te moeten voeren. Als men hierop wat meer attent was, dan was het nu niet nodig geweest dat bijna f 36.000.— gemeenschapsgeld moest worden besteed om te voorkomen dat we binnenkort werkelijk van ratten- kolonies kunnen gaan spreken," aldus de heer Wentzel, die tenslotte nog eens .J nadrukkelijk stelt, dat het aantal ratten in Veenendaal relatief niet groter is dan in vele andere gemeenten. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 'j Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 LEERSUM De kinderafdeling van het Leersumse revalidatiecentrum De Hoogstraat heeft zes televisietoestellen cadeau gekregen. Het geschenk is af komstig van het „Televisie-comité van het Wilhelmina-kinderziekenhuis te Utrecht. Sinds augustus van dit jaar vergaarde het comité een bedrag van f 30.000,dat in z'n geheel wordt om gezet in t.v. ontvangers. Het Wilhelmi na-kinderziekenhuis kreeg inmiddels ook al 44 toestellen. Namens het comi té heeft de heer W. van Eek uit De Bilt dezer dagen het cadeau in de Hoogstraat aangeboden. Het initiatief kwam in augustus tot stand na de overweging, dat kinderen die langdurig worden verpleegd, over het algemeen weinig afleiding hebben. Het geld is bijeengebracht door ouders van patiëntjes en oud-patiëntjes, artsen en vele andere sympathisanten. Het comité hoopte oorspronkelijk op een bedrag van F 25.000,-. De actie gaat nog door tot januari. SCHERPENZEEL De vos die en kele weken geleden werd gezien door jachtopziener J. Koudijs is tiidens een grote jachtnartij geschoten. De heer baron Van Gevers, eigenaar van het landgoed Voskuilen had voor zijn vrien den uit Den Haag, waar hr zelf woont een grote jachtpartij georganiseerd. Toen men op Kouwenhoven arriveerde vlogen de fazanten al op voordat de drijvers in een dicht dennenbos waren gearriveerd. Tot veler verrassing ver scheen ineens Reintje. Eerst dreigde hij nog te ontsnappen doordat hij te dicht bij de drijvers in de buurt bleef. Toen hij echter wegvluchtte kwam hij onder het bereik van jhr. Van Tuil van Serooskerken's geweer en het eerste schot was raak.Dit is de tweede vos die binnen enkele weken in deze buurt is geschoten. VEENENDAAL Het is vrijwel zeker dat morgen de ontgrondings werkzaamheden op de Dikkenberg (vroeger aangeduid als ,,'t gat van Schoonhoven") moeten worden stop gezet. Morgen vervalt de vergunning die de eigenares machtigt om aanne mers- en wegenbouwbedrijf Brail N.V. daar zand te laten afgraven. Het ligt niet voor de hand dat een nieuwe ver gunning morgen nog zal worden afge geven. Daarom moet er rekening mee worden gehouden, dat ongeveer hon derd mensen die direct of indirect bij de zandwinning op de Dikkenberg be trokken zijn. binnenkort op wachtgeld moeten worden gesteld, aldus de me ning van de heer D. J. Brail. Er moet een nieuwe vergunning komen voor de eigenares weduwe Roghair van Rijn te Wageningen. De beslissing daarover is in laatste instantie aan Ge- UTRECHT ln de eerstvolgende ver gadering van provinciale staten Utrecht komt een voorstel aan de orde de pre sentiegelden voor het bijwonen van de vergadering van dit college met. vijftig procent te verhogen van f 40,tot f 60,per dag. Utrecht loopt achter bij de betaling van presentiegelden in vergelijking met andere provincies. Aangezien ook voor deze een verhoging in de lucht hangt wil men in Utrecht de vergoedingen gelijk maar drastisch herzien. Ook wordt voorgesteld de reiskostenver goedingen, en de vergoedingen voor het. bijwonen van commissievergaderingen te herzien. VEENENDAAL Eiermarkt Veenen daal, 9-12-1969: aanvoer 42.000 stuks. Prijs grote eieren f 12,- tot f 13,-, kleine eieren f 8,- tot f 10,- per honderd stuks. Handel matig. deputeerde Staten van Utrecht. „Het is een al maanden slepende kwestie", aldus mevrouw Van Rijn, „een ver schrikkelijke zaak. Ik heb er geen idee van wanneer ik die vergunning krijg. Er is me in feite ook nog geen toezeg ging gedaan. Het is wel verschrikkelijk" Volgens de heer D. J. Bruil is de verlening van de nieuwe vergunning vooral afhankelijk van een besluit dat Provinciale Waterstaat, de stichting „De Utrechtse Heuvelrug" en de Ned. Hel- demij. gezamenlijk moeten nemen. De vergunning die morgen vervalt Ijeeft betrekking op een daaraan ten grond slag liggend vooraf bepaald gedeelte van De Dikkenberg. De voorraad zand daarvan is opgebruikt, en wil het werk voortgaan, dan moet er toestemming komen om het gat te vergroten. Voor de gemeente Veenedaal zou een stopzetting van het graven bepaald na delig zijn, zo deelde gisteren de gemeen telijke voorlichtingsdienst mee. „De Veenendaalse behoefte aan zand zien wij het liefst zoveel mogelijk gedekt door de aanvoer vanaf De Dikkenberg. Dat is voordeliger dan wanneer we het zand van een verderaf gelegen gebied zouden moeten betrekken." De heer Bruil: „Voor Veenendaal zou een stopzetting een miljoenen-na deel betekenen. De gemeente heeft zand, veel zand nodig voor de realise ring van het plan Dragonder-zuid en voor de voorbereiding van het Indus trieterrein-II. Een stagnatie lijkt mij bijzonder pijnlijk. Bovendien leveren wij aan de kalk zandsteenfabriek „Vogelenzang" in de winter gemiddeld 700 kubieke meter zand per dag. Als we daarmee moeten stoppen, betekent d'at ongetwijfeld een terugslag op de werkgelegenheid daar". Alle betrokkenen kunnen zich voor lopig, naar het zich laat aanzien, slechts bepalen tot afwachten. Als er een nieuwe vergunning wordt verleend is het ook nog de vraag of de eigena res van de grond akkoord zal gaan met de daaraan verbonden voorwaarden De situatie van het ogenblik is te ver gelijken met. die van een schip dat op een zandbank is gelopen. SCHERPENZEEL De bezetting van de testwagen van het Verbond voor Veilig Verkeer die maandag en dins dag op het Marktplein beeft gestaan, was bijzonder tevreden over het bezoek. De gehele dag waren er dames en heren geweest om zich te laten testen. In de avonduren was het zeer druk. Men werd getest op gezichtsvermo gen. Men was zeer verrast door de grote belangstelling. Een van de eersten was wethouder De Jonge. Deze werd reeds spoedig gevolgd door burgemees ter J. Helj. Gezien de belangstelling zal de wagen zeer zeker nog wel eens weer in Scherpenzeel komen SCHERPENZEEL De eerste drie kaartavonden van de leden van het NW zijn echter nu achter de rug. De prijzen werden door de volgende deel nemers gewonnen: Klaverjassen Poelstra met 14095 pnt Tweede prijs mevr T. Groeneveld-Wat- let 13602 punt.; 3e G. Hoef akker 12982 pnt.; 4e G. v. Bruggen 12764 pnt.; 5e H. Rietberg 12663 pnt.; Schutjassen, M. Groeneveld sr. 177 pnt.; 2e G. Hoefakker 172 pnt.; 3e W. Wagensveld 168 pnt.; 4e H. Jansen 160 pnt.; 5e K. Wallet 160 pnt.; De troostprijs ging na loting naar de heer B. v. Bruggen. De volgende kaart avond is op vrijdag 2 januari in hotel Boszicht. Dan begint men weer met een nieuwe serie. VEENENDAAL In een vervallen boerderijtje aan de Brinkersteeg. nog juist op grondgebied van de gemeente Veenendaal, repeteert „Johannus Factotum". De naam zal velen weinig of niets zeggen, maar uit het Latijn vertaald bete kent het zoiets als ..duivelstoejager" of, zo men wil, „manusje van alles". „Jo hannus Factotum" is de enige en eerste eenendaalse blues-groep, die nu al sinds de afgelopen zomer furore maakt buiten de gemeentegrenzen. Op het programma van „Johannus Factotum" staan onder meer een Brits optreden en een tournee door Duitsland. Resultaten, die er na een half jaar van inten sief repeteren in het schamele boerderijtje niet om liegen. „Eigenlijk zoeken we al ruim twee jaar een geschikte ruimte om te kun nen repeteren. Dat boerderijtje is een slechte noodoplossing. Onze instrumen ten. die een gezamenlijke nieuwwaarde vertegenwoordigen van ca. f 10.000, lijden erg in de vochtige ruimte. Van de piano zit bijvoorbeeld eenderde van de toetsen vast. Het is daar een on houdbare situatie, vooral nu de winter van zich laat merken". Aan het woord is de leider \an de blues-groep. Rob de Vos (19). Over de medewerking in Veenendaal is „Johannes Factotum'' niet enthou siast. „Het lijkt wel of in onze gemeen te letterlijk en figuurlijk geen plaats is voor welke cultuuruiting dan ook. Voor al de cultuur, die de jongeren aantrekt, schreeuwt om accommodatie. Ook wij hebben van alles geprobeerd om over een geschikte repetitieruimte te kun nen beschikken. Zelfs een viertal ver zoeken aan het gemeentebestuur haalde niets uit. Niemand hier in Veenendaal wil je helpen. Daarom zijn we in de af gelopen zomer in dat boerderijtje ge kropen. Onbewoonbaar verklaarde wo ning staat erop..." Rob de Vries, student electronica en spreekbuis van „Johannus Factotum' is merkbaar teleurgesteld in Veenen daal, waar de blues-groep tot nu toe nog niet in het openbaar is opgetreden. „Wij spelen liever niet in Veenendaal. Het publiek is er niet fijn en misschien zelfs wel ondankbaar. Onze muziek wordt hier nog niet begrepen. Een ge volg misschien van het feit, dat er in on ze gemeente geen gelegenheid is, waar men wordt geconfronteerd met moder ne cultuuruitingen", zegt hij. En ver volgens: „Om iets te kunnen waarde ren moet je het tenslotte eerst leren kennen. Helaas is daarvoor in Veenen daal geen gelegenheid en dus geen kans". Buiten Veenendaal boekt ..Johannes Factotum" regelmatig successen. Het concert van de studenten van de Socia le Academie in Driebergen is er daar één van. Rob de Vos: „Wij spelen hoofdzakelijk „witte blues" waarvan de ontwikkeling na 1960 in Engeland is aangezet door John Mayall. De kern ervan is de oude blues van de Ameri kaanse negers. Dank zij de nieuwe elek tronische instrumenten biedt de blues nu veel meer mogelijkheden voor im provisatie. Tenslotte beschikten de ne gers vroeger over niet veel meer dan een oude gitaar". „Johannes Factotum" wil, volgens leider Rob de Vos, geleidelijk aan over schakelen op een repertoire van nieuwe blues. „Nog meer improvisatie en lek ker experimenteel. De nieuwe blues is al ruim een jaar in Engeland een suc ces en onze groep leent zich ook daar voor uitstekend. We zijn goed op el kaar ingespeeld en dat is voor experi mentele muziek een eerste vereiste. Alle leden van de Veenendaalse blues- groep studeren. Het repeteren gebeurt in de vrije weekeinden. Trefpunt is de boerderij. Daar komen dan Ynzen den Hengst, solo-gitarist (21). Henk de Haas slag-gitarist (19). Wim van Zanten, pia nist (20) Peter van Tuvl. drummer (15) en Jaap Pilon, zanger (19). Rob de Vries is leider van de groep en tevens de technicus. Hij vervaardigde een groot deel van de elektronische apparatuur. Zanger Jaap Pilon heeft evenals zijn leider veel kritiek op de behuizing. ..Het is in feite voor ons ee nbelemmering om onze prestaties te vergroten. Akoes tiek heeft dat boerderijtje helemaal niet. Daarom kunnen we bijvoorbeeld geen van onze instrumenten afstemmen. Toch zit er niets anders op dan gewoon door te gaan. „Op hoop van zegen", zeg gen we wel eens tegen elkaar". Iets anders waar Jaap Pilon zich' aan ergert, zijn de geruchten die in Veenen daal al gauw de ronde doen. „Vooral zo'n boerderijtje is aanleiding tot praat jes. Al gauw weet men te vertellen dat er sterke drank wordt geschonken om van de sex-uitspattingen maar niet te spreken. Over ons zijn die verhalen (nog) niet verteld, omdat men ons be staan eigenlijk niet kent. Hopelijk staan ons al die roddelpraatjes nu eens niet te wachten. Waar we wei op wachten is een ander onderdak en dan mag men van ons zeggen wat men wil...". ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 3