STIJGING VAN AANTAL STRAFZAKEN LIGT TUSSEN ZESTIG EN ZEVENTIG PROCENT Spelverruwing neemt toe op Betuwse voetbalvelden ^naar illusie armer NIJPEND TEKORT AAN SCHEIDSRECHTERS Politie hield opruiming Rhenense basis nieuwe werkgroep WIJLEN EVER T BUDDING EEN GROOT IDEALIST Judoleraar kreeg 5 jaar geleden hoge Japanse onderscheiding gemeentepolitiek Voor hoeden Bromfietser in ziekenhuis Initiatief van '66 TWEE DAMES AAN HET WOORD TIEL De berichten over schorsingen van Betuwse voetbal lers zijn bijna wekelijks in de sportkolommen te vinden. Natrap pen en herhaaldelijk bemoeien met de leiding vormen meestal de beschuldiging. Links en rechts vinden incidenten plaats, waarbij supporters de macht in eigen handen nemen. Een klein optelsommetje leert, dat in een halve competitie vijfentwintig spelers van Betuwse clubs een flinke schorsing opliepen. Een aantal, waaruit twee complete elftallen geformeerd kunnen worden. TOEVALLIG PROBLEMEN NEG ATI EE IVagenoeg de gehele bevolking van Opheusden was op 20 september van het vorige jaar op de been toen in het Betuwse plaatsje judoleraar Evert Budding ten grave werd gedragen. Deze sportman op 36-jarige leeftijd reeds overleden genoot grote bekendheid in Mid- den-Betuwe en wijde omgeving, vanwege zijn judoscholen, maar vooral ook door zijn grote kennis van de judosport. De heer Budding was een groot idealist, niet alleen in zijn sport, maar ook in zijn privé-leven. Wij citeren een passage uit een artikel in het Korpsblad van de gemeentepolitie in Renkum. dat kort na zijn dood mede als dank voor de kennis die hij de leden van de sportvereniging der politie bijbracht verscheen: ..Budding was een zeer bescheiden en eenvou dig man. Zijn pupillen waren voor hem niet al leen judoka's, maar bovenal vrienden. In bepaal de gevallen zorgde hij zelfs voor sociale begelei ding van leerlingen die een en ander nodig hadden. De judoleraar leerde bijvoorbeeld een woonwagenjongen in zijn vrije tijd lezen en schrijven. Hij was een groot leraar en vriend Bescheidenheid was een opvallende eigen schap van de Opheusdense leraar. In de wijde omgeving van Opheusden en Renkum de plaatsen waar hij een judoschool heeft opgericht is zijn grote kennis van de judosport bekend, maar slechts weinigen weten dat Evert Budding al vijf jaar geleden officieel werd onderscheiden door de International Judo Kodokan in Tokio. Di-t grootste judo-instituut ter wereld benoem de de Betuwse ex-elektricien tot erelid vanwege zijn „aangeboren feeling" voor deze vorm van zelfverdediging, geboren uit jiu-jitsu. Zijn echtgenote, mevrouw G. Budding Tij- singer die momenteel de scepter zwaait in de sportscholen, vertelt in dit artikel iets over wijlen haar man. zijn idealisme en na enig aandrin gen zijn hoge onderscheiding, die ten deel is gevallen aan slechts enkele Nederlanders. OORKONDE GROOT VRIEND WOONWAGEN Veenendaal WOENSDAG 10 DECEMBbK 1969 H. VERWEIJ opleiding ADVERTENTIE Ria: Hoe vind je dat, van a.s. zon dag in Ochten bij Rekreana. Lia: Enorm, het is voor ons een unieke kans om een orkest als de Dutch Swing College Band toch is, weer te horen en je kunt er deze keer nog op dan sen ook. Ria: Ja het is machtig, je kunt nog plaatsen krijgen, ik zal ze nu gelijk maar even telefonisch be stellen. Lia: Heb je het nummer. Ria: Ja hier, 03444-606. Lia: Vraag dan of we ze a.s. zater dagavond mee kunnen nemen, dan zijn we er toch ook weer. Ria: Zal ik doen, zeg heb je ge hoord, dat het met ingang van a.s. zaterdag voor de heren ver plicht is een kolbert met een stropdas te dragen. Lia: Heb ik gehoord, nou ik per soonlijk vind dat veel ple zieriger en het zal dan ook be slist door meerdere mensen op prijs worden gesteld. Ria: Het Vanquard Combo is an ders ook goed hè. Lia: Ja, fenomenaal en ze gaan zich nu ook wat meer toe leggen op Zuidamerikaanse en Italiaanse muziek. Ria: Kortom, het is een fijne gele genheid om een heerlijk avondje uit te gaan, ook door de weeks is het 's avonds heel gezellig zitten aan de bar. TIEL De 25-jarige Tielenaar Albert van L. is gisteren bij het Tielse kantongerecht een illusie armer geworden. Bij een aanrij ding op de' splitsing Korenmarkt- Damstraat liep door zijn schuld een andere auto tweeduizend gul den schade op. Zolang men zich veilig voelt in de armen van een verzekering is er geen vuiltje aan de lucht. Dat vuiltje wordt echter wel een donderbui wanneer blijkt dat de betrokkene niet verzekerd is. En dat was de Tielenaar niet. Hij kteeg dan ook tot zijn verba zing van de officier van justitie mr. J. A. Kopp ie horen, dat hij zich maar moest voorbereiden op een verliespost van f2000,-. Albert zei „Ik heb een week bij die verzekeringsagent gelopen», maar hij kwam niet". Mr. Kopf) reageerde „Het kan trouwens heel gauw geregeld zijn, hoor." „Nou", hield verdachte vol, „ik was nog verzekerd." Die ivas al in februari verlopen terwijl het ongeluk 1 augustus ge beurde." Albert weer „Ik heb het tegen de vrouw van de ver zekeringsagent gezegd." Mr. Kopp „Dat zegt niets. U had het wel tegen zijn tante kunnen zeg gen." De Tielenaar ziet de toe komst na zijn bezoek aan het kan tongerecht nu waarschijnlijk min der rooskleurig. Omdat de heren rechters met hem meevoelen viel de straf voor de schuld aan het ongeluk erg mee f150 VEENENDAAL De uit Eist af komstige bromfietser T. S. is gisteren in het Julianaziekenhuis opgenomen, na een aanrijding op de Kerkewijk in Vee- nendaal. De automobilist J. M. H. v. S. wilde vanaf de Kerkewijk linksaf de Middenlaan in. Tegenover de politie ver klaarde hij door de laagstaande zon te zijn verblind, en de bromfietser die hem tegemoet kwam niet te hebben opge merkt. De bromfietser had rugklachten. Is er nu werkelijk sprake van een spelverruwing? De meningen daarover lopen uiteen. Ter verduidelijking een kleine bloemlezing: In de genoemde schorsing was er zeven maal sprake van natrappen, driemaal slaan van een tegenstander, vijfmaal ruw spel, driemaal bemoeien met de leiding en zevenmaal een andere oorzaak, zoals dreigende houding en commentaar op de leiding. Het cijferma teriaal wijst dus wel degelijk in de richting van een spelverruwing. De straffen zijn allemaal vrij hoog. Uch'.a uit Ochten gaat aan de kop van de ranglijst met vijf spelers, die re spectievelijk twee tot acht wedstrijden buitenspel kwamen te staan. Enkele leden werd de toegang tot het terreir) ontzegd voor tijdvakken van vijf en tien jaar. Een allerminst prettig sei zoen voor de geelzwarten tot dusver. SC Zoelen raakte betrokken bij een viertal ernstige schorsingen, RKTVC kreeg er twee op zijn lijstje, evenals SV Wadenoijen. Theole en TEC noteer den enkele gevallen van mindere impor tantie. In totaal waren er twaalf Betuw se clubs betrokken bij de strafmaatrege len van KNVB, afdeling Noord-Brabant en afdeling Nijmegen. Voorzatter H. Sliepen van TEC zegt over de situatie: „Wij draaiden vorig jaar blanco. Dat er nu wel enkele spelers geschorst zijn is meer toeval". De heer Sliepen sprak met klem tegen, dat het voetbalspel zou verruwen. Wel waren hem de vele schorsingen opge vallen bij zusterverenigingen. De oor zaak hiervan schreef de TEC-voorzitter toe aan de leiding en begeleiding. „Er is gewoon gebrek aan goed kader, dat ervoor zorgt dat de knapen met de juiste instelling het veld ingaan. Als het misloopt krijgt meestal de scheids rechter de schuld. Natuurlijk kan het wel ..ens waar zijn, maar over het al gemeen hebben we toch niet te klagen over de kwaliteit van de arbiters". De TEC-voorzitter meende verder, dat de voetbalbond tegenwoordig gemakkelij ker en veelvuldiger straft om het kwaad tegen te gaan. „Maar nogmaals, voor mij is het niet schokkend". Op het bondsbureau van de afdeling Noord-Brabant in Den Bosch zei de heer v. d. Steen, dat over de gehele linie het aantal strafzaken stijgt. „De Betuwe neemt daarbij geen uitzonde ringspositie in. Wel is het in deze streek van oudsher wat ruwer toege gaan dan onder de rivieren". De bonds- woordvoerder stelde verder, dat de ge schorsten veelal spelers zijn met een uitvoerig strafblad. „Dat verklaart de hoge straffen", deelde hij mede. Met betrekking tot de Betuwe noemde de heer v. d. Steen wel een oorzaak, die indirect verband houdt met de spelver ruwing. „Er is daar een enorm tekort aan scheidsrechters. Op die manier zijn niet altijd de arbiters aan te stellen, die wij graag zouden willen aanstellen voor bepaalde wedstrijden. Het is ge woon onmogelijk. De heer v. d. Steen haastte zich om er aan toe te voegen, dat een en ander niet imniiceert de oorzaak van incidenten bij de leiding gezocht dient te worden. „Integendeel, die mensen doen hun uiterste best. Bij plaatselijke derby's en die zijn er in de Betuwe nog al wat zouden we het graag anders willen. Nu is het roeien met de riemen die we hebben" De heer H. Verweij, belast met de scheidsrechlersaanstellingen in de kring Betuwe, wilde niet ingaan op de uitla ting van bondszijde. „De mensen moe ten alleen beseffen, dat je wel eens voor problemen geplaatst wordt wan neer bijvoorbeeld de aangestelde leidei ziek is. Kijk, dan moet je wel nood maatregelen nemen". Over de spelver ruwing: „Volgens mij valt dat allemaal best mee. In de kring heb ik nog geen werkelijk ernstige gevallen doorgekre gen". De heer Verweij wees erop, dat tot od heden nog alle wedstrijden uit gespeeld konden worden. „Incidentjes H. SLIEPEN niet schokkend blijven, maar waar is dat niet?" Het scheidsrechterstekort baart zor gen. De heer Verweij vertelde, dat een van de laatste cursussen een bezetting kende van vijf dc 'nemers. Naar zijn mening dienen de verenigingsbesturen de opleiding veel meer te propageren „De clubs worden groter en groter en niemand verklaart zich bereid om een cursus te volgen. Dat kan natuur lijk niet. Op die manier wordt het on mogelijk om de elftallen aan de compe titie te laten meedoen. Hier ligt mede een taak voor de besturen". De heer v. d. Akker sprak op het bondsbureau van de afdeling Nijmegen over een verontrustende situatie. „I)e toeneming van het aantal strafzaken ligt tussen de zestig en zeventig procent. Zoals nu heb ik het nog niet meege maakt. Het is over de gehele linie, be slist niet alleen in de Betuwe". Naar de oorzaak viel volgens de heer v. d. Ak ker slechts te gissen. „Het ligt bepaald nKi aan de scheidsrechters. Daarover ontvangen we vrijwel uitsluitend posi tieve berichten". Ook in de afdeling Nijmegen bestaat eèn tekort aan arbiters. Desondanks worden de belangrijke wedstrijden ge heel door neutrale leiding gefloten (dus met grensrechters). De bondsafgevaar- digde verklaarde, dat de afdeling dan geen arbiter z.endt naar de wedstrijder» van lagere elftallen. Volgens de regle menten moeten die geleid worden door één van de elftal-* 'iders. Dit sys teem werkt bevredigend. De maat van de straffen vond de heer-, V. d. Akker weinig veranderd. „Bij ons geldt nog hetzelfde tarief", aldus zijn kern achtige uitlating. Wel wees hij op het toenemende onsportieve gedrag van de bezoekers. Het oubliek heeft grote in vloed op hetgeen binnen de lijnen ge beurt. Meest is die inv'oed negatief" betoogde de heer v. d. Akker. VEENENDAAL De politie hield gisteren de jaarlijkse uitverkoop. On der de hamer kwamen fietsen, brom fietsen, sleetjes, autopeds en kinder fietsjes, die in het afgelopen jaar on beheerd werden aangetroffen en waar voor nooit iemand is komen opdagen. Plaats van handeling waren de auto boxen achter het politiebureau waar de heer Vrieling namens de gemeente de spullen in verkoop bracht en de cir ca veertig kopers liet bieden en loven. Fietsen en bromfietsen werden ver- verkocht tegen prijzen variërend van f 4,tot f 45,De kinderfietsjes waren bijzonder in trek en deden in prijs weinig onder voor de grote exem plaren. In verschillende gevallen kwam het geoffreerde in handen van ongere gelde rijwielhandelaren dig met hun prijsopdrijving allerminst de sympathie genoten van de particuliere kopers. OPHEUSDEN „Mijn man heeft geleefd voor de judosport. Hij heeft na een moeilijke periode veel opgebouwd steeds gestuwd door zijn idealisme en ik voelde mij verplicht én ik wilde coute que coü- te zijn werk voortzetten. Na zijn dood zijn de activiteiten slechts en kele weken gestaakt. Toen ben ik met hulp van onze vrienden doorgegaan met hetgeen mijn echt genoot heeft gerealiseerd en ik weet dat dat is gebeurd op de manier die hij gewild zou hebben". Mevrouw Budding-Thijsinger be hartigt nu de /aken, bijgestaan door dc technische leiding die zij aantrok. De school in Opheusden bleef na het overlijden van haar man nor maal doorgaan, terwijl zij in het in stituut in Renkum ging werken aan een verbouwing, zoals haar man die had gepland. Zij kreeg alle medewer king van de gemeente en vernieuwde daar de school op drastische wijze. Zij stond in die periode zelf op de steiger om de muren „af te bikken" en dat is toch wel het bewijs dat dc 40-jarige. in Gouda geboren weduwe niet slechts het werk, doch ook een grote dosis idealisme van Evert Bud ding heeft overgenomen. Zowel de school in Opheusden als in Renkum behield haar pupillen en de judo-insti tuten floreren. Zoals in de tijd dat de Betuwse „grootmeester" de scholen onder zijn beheer had. Evert Budding droeg de oorkonde van de International Judo Kodokan in Tokio als een geheim bij zich. Ruim anderhalf jaar geleden had obze sportredacteur reeds een ge sprek met hem over deze onderschei ding. maar de leraar wenste me de doordat hij hieromtrent bepaalde afspraken had gemaakt met enkele Japanse professoren volstrekt geen publiciteit. Om welke reden werd de heer Bud ding onderscheiden door 's werelds grootste „judo-universiteit'" Mevrouw Budding-Tjjsinger:; „Een vertegenwoordiger van de Judo Kodo kan in Nederland adviseerde hem om eens een bezoek te brengen aan het Kodokan-centrum in Londen, waar de grote Japanse coryfeeën hun pu pillen onderwijzen. Ik ben toen met hem meegegaan naar Engeland. Ter wijl ik er winkelde en de stad Londen bezichtigde, zocht mijn man het Ko- dokan-instituut op om er te studeren. Daar werd hij door enkele profes soren beoordeeld en daaruit is de on derscheiding uiteindelijk voortgeko men. De heren Koizumi en Morioka heb ben destijds het judoën van mijn man bestudeerd. Ik hoop tenminste dat ik hun namen mag noemen, want ik weet dat ze niet erg op publiciteit zijn gesteld." Professor Moricka werd zelfs een groot vriend van de heer Budding en is regelmatig op bezoek Mevrouw G. Budding-Tijsinger en haar zoontje Dickie. geweest in het Betuwse dorpje. On geveer tien jaar geleden begon Evert Budding met een judo-school in Op heusden. De Betuwnaar voordien elektricien had aanvankelijk een niet zo gemakkelijke tijd, doch hij verdiende al gauw vrij behoorlijk met judo-onderricht. Vier jaar later startte hij in Renkum met lesgeven, onder meer aan de politiesportvereni- ging in die gemeente. Hij kreeg in beide plaatsen en ook later in Door- werth grote aantallen leerlingen en de scholen floreerden. Op 16 september 1966 overleed dc pionier echter reeds op 36-jarige leef tijd. Zijn wens was dat zijn eega zijn taak zou overnemen en dat is gebeurd „Wij zijn nagenoeg geen leer lingen kwijtgeraakt en daar ben ik ontzettend dankbaar voor", aldus mevrouw Budding-Tijsinger. die sa men met haar elfjarig zoontje Dickie in Opheusden is blijven wonen. „Hij beoefent natuurlijk ook de judosport", zegt zij veelbetekenend. Mevrouw Budding-Tjjsingcr: „Ik heb de grootste bewondering voor wjj len mijn echtgenoot. De manier waar op hij met mensen omging w as gewel dig. Vandaar dst de meeste leer lingen bem als een goede vriend za gen. Nooit deed men tevergeefs een beroep op hem. Dat voorbeeld van die kinderen uit de woonwagen? Hij had een jongen op judoles een anallabeet die een zeer on aantrekkelijk baant je had. Hij wilde zo graag chauffeur werden en toen mijn man dat hoorde aarzelde hij geen moment. Hij nodigde hem thuis uit en wij berden hem samen lezen en schrij ven. Kijk, dat was nou Evert Bud ding... Ik ben er trots op dat ik zijn werk althans voor een groot gedeelte mag voortzetten." De Veenendaalse lijsttrekkers, de heren Thoomes (links) en Coini (rechts). In het midden D'66-er Ten Kley. RHENEN In Rhenen zal een po ging worden gedaan een werkgroep ge meentepolitiek in het leven te roepen In hotel Sonviliers is dat gisteravond op een door D'66 afdeling Veenendaal en omgeving besloten. Hoewel de mogelijkheid niet is uit- geslote., dat uit de werkgroep een nieuwe zelfstandige plaatselijke partij afdeling voortkomt, werd gisteren dui delijk dat nog niets definitiefs te mel den valt, al zou dat alleen maar blijken uit de minimale belangstelling: er wa ren vier Rhenenaren aanwezig. Onder de Veenendaalse vertegenwoor digers bevonden zich de heren Coïni en Thormes die als lijsttrekkers staan ge noteerd voor de Veenendaalse gemeen teraadsverkiezingen. De Rh: rc naren br. ..len tegenov er de Veenendaler naar voren, dat het uit gangspunt anders zal ziin dan in Vee nendaal het geval is geweest: "Wij kunnen ons hier niet tegen de bestaan de gemeenteraad afzetten". Besloten werd toenadering te zoeken tot de ex-leden van de jeugdgemeen- teraad, diein Rhenen korte tiid heef bestaan, en tot de (vier) geregistreer de leden van D '66. In Veenendaal is indertijd de huidige D'66 - afdeling uit een dergelijke werkgroep voortge komen. De kans dat D 66 in Rhenen aan de raadsverkiezingen zal deelnemen werd gisteren nog zeer klein geacht.

De Vallei | 1969 | | pagina 5