Vluchteling door 79-jarige Hagenaar opgelicht helpt tegen verkoudheid EERSTE KAMER Slager kreeg tientallen treinjes aangeboden Meer zwembaden en muziekscholen Groep katholieken wil vernieuwings drang beteugelen Andere Gelderse steden moeten Arnhem helpen H.G.O. te laten voortbestaan fsM maak uw postgiro-saldo rentegevend: Burgemeester rel in raad weg na ant die smaakt nu eenmaal anders dan andere Tweemaal dezelfde molen Ongeluksautó verkeerde in slechte staat zou voor een paspoort zorgen Senaat gaf fiat aan „politieke pensioenen open een renterekening bij de RPS! VADER IN TORONTO KREEG VALSE HOOP VOORGESPIEGELD OVER KOMST VAN DOCHTER UIT BULGARIJE (TEGEN BETALING) DUIZEND DOLLAR Geen pyromaan in Veendam denkt politie ZIELIGE MAN" Deining om kleur en-t.v. „Explosie" van sympathie in Limburg Op advertentie inzake liobby na ziekte AANBOD AFGESLAGEN iMoties op tafel bij inej. Klompé: Groot advertentie-manifest „TE HARD" HOOGLERAREN IDEE VAN D'66: EXTRA ZENDTIJD CHAUFFEUR REED ZONDER PAPIEREN Fries Statenlid prinses Margriet ideale commissaris In enveloppen voor Tunesië zat f 1.655.450 Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3£% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK WOENSDAS 10 DECEMBER 1949 ADVERTENTIE verpakking. 14 40 en 210 tabletten (Vervolg van pagina 1) Het kabinet zal volgens de socialisti sche fractieleider Broeksz, in ieder ge val niet tot inzet van de verkiezingen in 1971 worden. Dan zijn er. volgens hem. twee mogelijkheden: Het kabinet zal voor de verkiezingen vallen, zodat de regeringspartijen de handen vrij hebben of de lasten zullen tot midden 1971 worden opgeschoven, zodat ze niet voor de verkiezingen voelbaar zijn. Mr. Biesheuvel noemde hij het bak zeilmatje van de confessionele partij en. Hij blijft met zijn beide partners de gevangene van de VVD. De KVP-fractievoorzitter mr. Niers, noemde het hoogmoedig dat de VVD thans reeds roept dat er tegen 1971 geen andere mogelijkheid bestaat dan voortzetting van de thans bestaande re- geringscombinatie. Volgens mr. Niers is dit even ge vaarlijk als het volharden van de PvdA in haar afwijzing van een sa menwerking met de KVP. Volgens de AR-fractievoorzitter dr. Berghuis is de VVD een duidelijke li berale partij, wat blijkt uit het halsstar rig vasthouden aan de belastingcorrec tie. De VVD wekt hiermee de indruk, dat zij alleen de gegoede burgers op het oog heeft. Dr. Berghuis deed een beroep op het kabinet om bij de komende verkiezin gen het zogenaamde kalken en kladde ren op straat weer toe te laten. Vol gens hem zouden we beter genoegen kunnen nemen met cte onnetheid van vroeger om daarmee da levendigheid in de verkiezingsstrijd te bevorderen. Mr. Van Riel vroeg minister Beernink op korte termijn experimenten met realistische inspraakmogelijkheden toe te laten. In de publieke opinie hebben, volgens mr. Van Riel, de voorstanders van de medezeggenschap de strijd ge wonnen en hij juichte dat toe. Onder het motto, dat het staatsrecht de dienaar van de sociologie wordt, vroeg hij een staatscommissie met een nog breder opdracht dan die van de commissie-Cals-Donner. DEN HAAG „Heb vertrouwen in me. Ik zit niet achter geld aan lk heb genoeg om van te leven, maar tegenwoordig wil niemand meer iets voor niets doen". Op die vertrouwenwekkende manier had de Haagse vertegenwoordiger A. C. T., 79 jaar oud en acht keer eerder veroordeeld, een nieuwe vermelding op zijn strafblad ingeluid. Die vermelding zou een vonnis van zes maanden gevange nisstraf waarvan drie voorwaardelijk moeten worden, meende de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren. De vertegenwoordiger had 20 septem ber 1968 het vertrouwen gevraagd in een brief aan Cyril Popos, een Bulgaar se vluchteling die in de Canadese stad Toronto woont. Als vertegenwoordiger van een Nederlandse firma in de Bul gaarse hoofdstad Sofia, was de krasse grijsaard in contact gekomen met een 34-jarige dochter van Cyril Popos, die geen paspoort kon krijgen, omdat haar vader illegaal het land had verlaten. Vanuit Nederland had hij de vader geschreven: „Uw dochter is erg onge lukkig in Sofia". Hij bood aan een Ne derlands paspoort voor haar te verzor gen, zodit ze zou kunnen vluchten. „Ik ben erg belangrijk geweest in de Nederlandse verzetsbeweging", had hij in de brief gelogen. „De jongens, die in mijn groep zaten, zijn bereid alles te doen wat ik vraag en sommigen hebben erg belangrijke regeringsfuncties. Ik garandeer u: voor de Kerst kunt u uw dochter in Canada verwachten". De ongeruste vader had vanuit To ronto de duizend dollar overgemaakt die de vertegenwoordiger had gevraagd. Als de Hagenaar een maand later het paspoort in Sofia zou hebben afgele verd, zou hij nog vijfhonderd dollar moeten hebben. Toen hij daarom later vroeg, zonder dat hij de dochter een paspoort had bezorgd, deed de vader in Toronto aangifte. Gisteren gaf de vertegenwoordiger ook ronduit toe: „Ik deed het voor het geld". Hij had de duizend dollar ge bruikt om schulden af te betalen. „Het is treurig dat u op uw 79e jaar nog voor zoiets terecht moet staan", vond de president van de rechtbank, prof. mr. W. F. C. van Hattum. VEENDAM Na een uitgebreid on derzoek naar de oorzaak van de drie branden, die zondag in Veendam heb ben gewoed, denkt de politie niet meer aan het werk van een pyromaan. „Ja", gaf de man achter het hekje met een zucht toe. De raadsman, mr. dr. K. W. P. Klaas- sen. herinnerde eraan dat het sinds de laatste veroordeling twaalf jaar lang goed was gegaan met zijn cliënt. Daar om vroeg de advocaat het nog eens met een geheel voorwaardelijke straf te proberen. De reclassering had dat ook geadviseerd. Zij vond de verdachte „een zielige oude man". „Dat zielige zien we niet zo", zei de president, met een blik op de voor zijn leeftijd jeugdige gestalte van de man op de verdachtenbank. De officier, mr. J. M. Schampers, zei wel meelij te hebben, maar dat mede lijden ging minder ver dan dat van de reclassering. „De verdachte heeft toch op ergerlijke wijze misbruik gemaakt van een noodtoestand". MAARHEEZE Burgemeester R. H. van Schalk (63) van de Noordbrabant se gemeente Maarheeze heeft zjjn ont slag ingediend. TUdens de laatste vergaderingen kwam het tot een bijzonder heftig de bat tussen raadslid De Smet en de burgemeester. Deze had op nogal eigenzinnige ma nier tegen het besluit van de raad in enkele kleurentelevisietoestellen losge peuterd bij de N.V. Philips, die een vestiging in Maarheeze heeft. De tele visietoestellen waren bestemd voor drie van de vijf lagere scholen in de ge meente. De vergadering eindigde in een enorm tumult, toen een der wethouders de burgemeester grove verwijten over zijn beleid maakte. Elf van de dertien raadsleden teken den daarna een motie van afkeuring tegen het beleid van de burgemeester. Burgemeester Van Schaik, sinds 1936 in Maarheeze heeft de behandeling van die motie niet meer afgewacht. Hij zal morgen waarschijnlijk voor het laatst de voorzittershamer in Maar heeze hanteren. ADVERTENTIE mijn volgende pakje is weer Dinsdagmiddag had tijdens een persconferentie op de Zaanse Schans de presentatie plaats van het Kerstnummer Grafisch Neder land". Op de foto zien we de sa mensteller en verzorger van dit fraaie boekwerk, Pieter Groot, bij een van de molens op de Zaanse Schans. De illustratie in het blad toont dezelfde molen, gefotogra feerd ter gelegenheid van het 25- jarig huwelijksfeest van de mole naar. MAASTRICHT Wat onthutst, maar zeer opgetogen, dwaalt de 62-jarige slager L. Brouns uit Nuth tussen de stapels speelgoedtreintjes in zijn flat. Het Is allemaal het onverwachte gevolg van zjjn adver tentie In een plaatselijk blad, waarin h(j Voor een half jaar elektrische treintjes te huur vroeg om ermee te spe len. „Een paar weken geleden ben ik op het nippertje een zware hartaanval te boven gekomen. Toen ik het zieken huis mocht verlaten dacht ik: je mag niet meer roken, geen vlees eten, geen alcohol drinken en je moet nog een half jaar volstrekte rust houden. Wat ga je, zonder hobby al die tijd doen? Tijd voor een liefhebberij heb ik immers nooit gehad", verzucht de heer Brouns, die als slager in dienst van Afcent is. ..Toen kwam ik op het idee om een kamer vrij te maken voor een spoorwegemplacement met elektrische treintjes. Zo'n volledige installatie bleek echter veel te duur te zijn. Daarom plaatste ik die advertentie". „Het afgelopen weekeinde had ik hier het huis vol men sen. Er stond in de kamer voor een kapitaal aan treintjes bijeen". ..De eerste de beste wilde me gratis zijn hele emplace ment met zeker twintig locomotieven en honderd wagon netjes gratis voor een half jaar en zelfs langer afstaan. Ik heb de goede man hartelijk bedankt, maar zijn aan bod kon ik toch niet accepteren. Er zijn hier zeker dertig mensen treintjes komen brengen. Drie treinstellen houd ik. Die zijn mij zomaar cadeau gedaan door mensen, die ook een ziekte hebben doorge maakt". De timmerman die in het ziekenhuis naast de slager lag en daar lief en leed met hem deelde, zal eerstdaags in de „treintjeskamer" een fraai emplacement komen construe ren. DEN HAAG Er moet meer geld bijkomen voor de bouw van zwembaden en voor de muziekscholen. Deze eisen heeft de Tweede Kamer gisteren tij dens het debat over de begroting van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk op de tafel van minister Klom pé gelegd. Drs. Dusardueijn (kvp) diende, mede namens AR, CHU en VVD, een motie in waarin voor 1971 een post op de be groting werd gevraagd voor de bouw van overdekte zwem- en instructieba- den. Dr. v.d. Lek (psp) kwam niet een amendement waarin de post voor subsi dies drie miljoen gulden wordt ver hoogd. Hij nam met dit amendement de re geringspartijen min of meer de wind uit de zeilen. Drs. De Boo (chu) en de heer Kieft (ar) hadden al eerder op de middag voor meer steun aan deze mu ziekscholen gepleit. Het subsidiëringsbeleid in het alge- ROTTERDAM Een groep katho lieken probeert de vernieuwingsdrang in de rooms-katholieke kerk te beteuge len. Door middel van grote adverten ties in (voornamelijk katholieke) kran ten heeft de groep, die zichzelf Actie groep Wereldmarkt noemt, gisteren ge vraagd om adhesie. Hoewel ze het eens is met de ge dachten van wijlen paus Joannes, die de vernieuwing op gang bracht, vreest de actiegroep, dat de vernieuwers op hol zullen slaan. Zorgelijk wordt gecon stateerd dat: 1. de vernieuwing zich onttrekt aan el ke controle en meer sloopt dan bouwt; 2. ze inzichten opdringt alsof alles wat modern is ook per se waarheid bevat; 3. buitensporige meningen verkondigt worden, die alleen maar verdedigd wor den met de gedachte, dat profetische geluiden een kans moeten krijgen. Om met één van de initiatiefnemers, prof. dr. L. H. Janssen uit Tilburg te spreken: „Het gaat allemaal te hard. De vertrouwde waarden worden ons ontnomen en we krijgen niet de kans de nieuwe in ons op te nemen. Als bijvoorbeeld de godheid van Chris tus in twijfel wordt getrokken, is dat moeilijk in te passen in mijn opvatting." De verontrusten, die zichzelf aandui den als „de stem van het midden", zijn niet tegen de vernieuwingen, maar ze vrezen dat de banden met de we reldkerk onnodig worden verzwakt. „Er verspreidt zich", zo zeggen zij, „vol slagen nodeloos en nutteloos de Indruk dat er slechts keuze bestaat tussen twee dingen: terugkeer naar het oude, dat inmiddels het vertrouwde niet meer is, of meedoen aan een avontuur, dat de toekomst van de kerk op het spel zet". Prof. dr. H. Hoefnagels, ook initia tiefnemer, zegt daarover: ..Als dat in derdaad zo blijkt te zijn, dan gaan we maatregelen nemen om de groep een stem te geven. Op de plaatsen waar de vernieuwing aan de orde is zijn wij na- 99 DEN HAAG De nieuwe regeling voor de z.g. politieke pensioenen is gis teren met 48 tegen 15 stemmen door de Eerste Kamer goedgekeurd. Tegen stemden zeven socialisten, on der wie de voorzitter mr. De Niet, de KVP'er prof. dr. Steenkamp, alsmede de kleine fracties w.o. pacifisten, com munisten en boeren. In deze regeling is nu een maximum ingebouwd. Twee jaar geleden wees de Eerste Kamer een eerste ontwerp af. Dat liet een opeenstapeling van pensioenen toe, die kon uitlopen op hogere bedragen dan de laatst genoten salarissen. Het gaat hier om pensioenen voor ministers, staatssecretarissen, Tweede-Kemerle- den, gedeputeerden en wethouders. melijk onvoldoende vertegenwoordigd". En als er nu geen overweldigende steun blijkt te bestaan? Prof. Hoefna gels: „Dat geloof lk niet, maar mocht het zo zijn dan ls de zaak eenvoudig: dan bestaat de verontrusting, die wij veronderstellen niet." Tot de ondertekenaars van het adver tentie-manifest behoren een aantal Tilburgse hoogleraren: prof. dr. H. W. J. Bosman, prof. dr. L. H. Janssen, prof. dr. R. A. de Moor, prof. dr. J. B. Stolte, oud-premier dr. J. E. de Quay, de vroegere staatssecretaris van financiën dr. W. L. G. Hoefnagels, een aantal vooraanstaande geestelijken en verder veel academici en studenten. ARNHEM De provincie Gelder land moet zich inspannen om Het Gel ders Orkest te laten voortbestaan. Meer provinciale subsidie en meer sub sidie van Nijmegen en Apeldoorn zijn nodig om de zware subsidielast, die Arnhem nu draagt, te verlichten. Ook Renkum en Rheden moeten meebeta len, omdat zij onder Arnhems „culture le paraplu" liggen. Dat is te lezen in een aantal aanbe velingen, die D'66 Arnhem doet aan GS van Gelderland, nu daar de begrotings behandeling voor de deur staat. Onlangs stelde wethouder mr. H. Bisterbosch van Arnhem het voortbe staan van HGO ter discussie. „Het wordt Arnhem te veel", zei hij. „Niet elke provincie kan een eigen orkest hebben". D'66 valt hem bij. „Er bestaat een scheve verhouding tussen het aantal podiumbeurten in verschillende Gelder se plaatSen en de verleende subsidies". De partij beschouwt het orkest als een belangrijke zaak. In zijn brief beveelt D'66 aan dat HGO zich tot de jeugd wpndt om een nieuw publiek te vor men opdat uit een tweerichtingsverkeer een vernieuwing van de muzikale cul tuur kan ontstaan. meen kreeg ook nogal wat aandacht. Er moet, zo zeiden drs. Tilanus (chu) en mej. Kok (kvp) met de Kamer of met de Kamercommissie worden ge praat alvorens een nieuwe subsidiere geling van start gaat. De heer Tilanus wil een nota over de subsidieregelingen, die een stukje „be stuur" voor de overheid betekenen. Als minister Klompé zo'n nota niet wil toe zeggen, komt de afgevaardigde van de CHU met een motie Drs. Tilanus pleitte, bijgevallen door de liberaal Vonhoff, voor extra zendtijd voor radio en televisie als politieke par tijen grote vergaderingen houden. Ze zijn nu afhankelijk van de omroep, die op een bepaalde dag in de ether is, waar door een verknipt en gekleurd beeld van zo'n bijeenkomst wordt gegeven. De socialist, mr. Vrolijk, brak een lans voor dagbladen. De televisiepot het bedrag dat kranten krijgen uit de opbrengst van reclame op de televisie is na 1970 uitgeput. Dit betekent dat een aantal kranten dan financieel niet meer kan uitkomen. Mr. Vrolijk drong er met klem op aan om na 1970 een voorlopige bijdra ge uit de televisiepot aan de dagblad pers te geven. Hiervoor moet in de eer ste plaats de groep kranten in aanmer king komen, die moeilijk zit: de bladen met een opiniërend karakter, aldus mr Vrolijk. Mr. Vrolijk pleitte ook voor de in voering van leesgeld: een heffing voor de schrijvers bij het uitlenen van hun boeken in bibliotheken. AMSTERDAM De 25-jarige elek tricien A. E. N. H. heeft op het politie bureau verklaard dat h(j de chauffeur was van de auto die in de nacht van zaterdag op zondag op de brug b(1 het Kattenburgerplein was geslipt. De slippende auto was tegen een af sluitboom gereden. Twee inzittenden van de auto kwamen om het leven en vier anderen werden gewond. H. had geen rijbewijs en was niet ver zekerd. De auto waarmee hij reed ver keerde in een slechte staat. H. heeft te gen de politie gezegd dat hij op aan raden van vrienden de benen genomen had. Hij ontkende dat hij dronken achter het stuur had gezeten. ADVERTENTIE 1672 Het ramp Jaar. Het volk wat rede loos, radeloos en reddeloos, maar gelukkig niet "VLEK"keloos. Sindt 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. ANNO 1550 LEEUWARDEN Tegeiyk met de verkiezing van de Provinciale Staten in Friesland zou een enquête moeten wor den gehouden met betrekking tot de nieuwe commissaris van de Koningin. Dit denkbeeld is gisteren in de Sta tenvergadering geopperd door de so cialistische fractievoorzitter J. Hageman. De Staten zouden zich na de enquête met een aanbeveling moeten richten tot de minister van Binnenlandse Zaken. Bij de benoeming van een nieuwe commissaris moet de politieke signatuur van de kandidaat duidelijk zijn gebleken en het zou wenselijk zijn dat hij Fries land en de Friese taal kent, aldus de heer Hageman. De heer K. Helmholdt (Binding Rechts) zou prinses Margriet een ideale com missaris van de Koningin vinden. Hij vond het een aantrekkelijke gedachte om het Koninklijk Huis te betrekken in bestuurstaken. DEN HAAG De enveloppenactie, die vorige week woensdag is gehouden ten bate van de slachtoffers van de overstromingen in Tunesië, heeft een bedrag van 1.655.450,57 gulden opge bracht. Hoeveel er op giro 999 van Hulp aan Tunesië in Amsterdam werd gestort is nog niet bekend. Er komt nog steeds geld via dit nummer binnen. ADVERTENTIE IBIPS óók rente voor postrekeninghouders

De Vallei | 1969 | | pagina 7