Wegen- en bruggenbouw in Gelderland „urgentie F' Lekker stoken zonder Hoofd punten wegen program Aardappelen zullen flink duur worden festiviteiten Streven naar perfectionering van inhoud op lange duur Totaal benodigd bedrag 328.444.000 gu Iden Voorlichting over gevaren watersport RE SER VE LEVERT 45 MLN. BENDER R 'dam blijft „olifant op zolder INVESTERINGSPROGRAM 1970-1973 VRAGEN OVER EEMSHOTEL Parti j bundeling in Wassenaar: Open appèl Nota is nog maar „een eerste proeve" NA UTRECHT DE TWEEDE PROVINCIE MET MEER JARENPLAN Machtige fauteuils bij ,,De Graafschap en u leunt op heel wat zekerheden De Graafschap Ruurlo BETUWE CULTURELE SECTOR Een kunst om meubelen bij elkaarte laten passen. En bij mij. Advies van December is de maand waarin de meeste rode feestdagen gevierd worden. Even zovele dagen waarop vreedzaam wordt gedemonstreerd dat het Drink Establishment voorgoed doorbroken is. Door wie?Door de vele voormannen (waaronder ook vrouwen) die het revolutionaire elan, bet vurige esprit hebben ontdekt van Martini Rosso. Op de bewuste feest dagen fonkelt in hun hand het rode glas: Rode Martini, puur of „on the rocks". Of in 'n mix die niet te zeer afwijkt van de leer. Maar boe dan ook, altijd met het kruidige aroma eaitemperament die de internationale v kenmerken zijn van de Rode Martini beweging. Sluit u aan! ZWARE WISSEL RECREATIE ZICHT EN GREEP MUZIKALE PROEFTIJD deskundig in klank UUlNUtKUAt* It UfcCfcMBfcR 1969 ADVERTENTIE ARNHEM Het investeringsprogramma voor de jaren 1970 tot en met 1975 van de provincie Gelderland, zoals dat is vastgelegd in de eerste „Nota meerjarenprogram ma", gaat uit van een totaal-investering van f 328.444.000 (inclusief de prijsstijgingen). Van dit kapitaal is f 10.146.000 bestemd voor „Algemeen bestuur" (gebouw voor de technische diensten evenals parkeergelegenheid onder de Rijnbrug): f 10.750.000 is ▼oor het treffen van voorzieningen met het oog op de „Milieu-hygiëne" (waterzuiveringswerken evenals opslag plaatsen autowrakken); f 12.747.000 wordt besteed aan de „Natte waterstaat" (dijkverzwaring c.a. en waterbeheer - singswerken); f 9.853.000.- is uitgetrokken voor „Cultuur" (schouwburgen c.a. muziekscholen, monumenten en mo lens); f 44.198.000.zal worden „gepompt" in de „Recre atie en natuurbescherming" (aankoop gronden, landgoede ren en kleine natuurterreinen alsmede de aanleg van recre atie-objecten); f 1.693.000 wordt besteed aan ..Sportac commodatie" (sporthallen en zwembaden), terwijl tenslot te f 239.057.000,nodig zal zijn voor de „Droge water staat" (de aanleg van wegen en de bouw van bruggen). In het laatste kapitaal zijn echter niet begrepen de kosten van de aanleg van de weg Babberich-Doetinchem. De belangrijkste projecten, welke in het wegen- en bruggenprogramma voor 1970-1975 door G.S. zijn opge nomen zijn o.a.: Westelijke Veluweroute (derde deel) voor de verdere aanleg van het gedeel te van de nieuwe Scherpenzeelseweg te Barneveld tot de rijksweg Hoevelaken- Apeldoorn met inbegrip van de aan sluiting op de E8. Getracht zal worden dit wegvlak gelijktijdig met de E8 ge reed te hebben, kosten f 12.500.000.- Westelijke Veluweroute; tussen rijks weg Planken Wambuis-RenSwoude en rijksweg 12. Na het gereedkomen van het hierboven vermelde wegvak is de uitbouw van genoemde route in zuide lijke richting noodzakelijk, kosten f 15.000.000.- Weg Ede-Apeldoorn; omlegging om TJgehelen. De aanleg van deze omleg ging is nodig ter verkrijging van een aansluiting op de E8. Zowel voor de se cundaire weg als voor Apeldoorn. Ook hier wordt gestreefd naar gelijktijdig gereedkomen met de E8 eind 1971, kos ten f 2.500.000,- Wegvak Voorst-E8. De aanleg van dit wegvak is noodzakelijk in verband met de aanleg van de E8. Omlegging om Epe. De aanleg van rijksweg 50 zal eind 1974 zijn voltooid tot Heerde; in verband met het verkrijgen van een be hoorlijke aansluiting is deze omlegging noüig. kosten f .7000.000,- Wegvak van Apeldoorn (Noord) naar Rijksweg 50. In verband met de voltooiing van rijksweg 80 eind 1974 zal het verkeer uit Aoeld-orn de rijksweg moeten kunnen bereiken, zodat een ver binding tussen het ter hoogte van Vaas- sen geprojecteerde aansluiting op rijks weg 50 en T 14 nodig is, kosten f 5.000.000,- Aanleg omlegging om Kesteren. De ze aanleg is nodig in verband met de sterke groei van het verkeer en ter ontlasting van de bestaande weg door Kesteren, kosten f 8.000.000,- Aanleg wegvak van spoorwegtunnel Ie Geldermalsen tot rijksweg 15 bij de Pij Dekast. Dit wegvak vormt de vol tooiing van de secundaire verbinding rijksweg 15 - Zuidhollandse grens bij Leerdam, Hiermede wordt thans be reikt dat het doorgaande oost-west ver keer de kom van Qeldermalsen kan vermijden kosten f 8.000.000,-. Bijdragen aan de ruilverkaveling Bommelewaard-West en de toekomsti ge ruilverkaveling Meidijk voor aanleg parallelwegen langs de Van Heemstra- weg. In het kader van de ruilverkave ling zullen op kavelafstand parallelwe gen langs de Van Heemstra weg worden aangelegd waardoor dit gedeelte van de weg tot autoweg kan worden be stemd, kosten f 2.500.000,- Uit deze specificatie van het totale investeringskapitaal kan de conclusie wor den getrokken, dat de provincie zich .vrijwel geheel richt op de aanleg van wegen en de bouw van bruggen. Gerekend naar het pr(jsp\jl 1970, is daarvoor voor de jaren 1970/1975 een bedrag uitgetrokken van f 213.000.000. Dat wil zeggen: dertig miljoen gulden per jaar voor de aanleg c.a. van wegen en drieëndertig miljoen gulden voor de brug Koniiigspley bjj Arnhem. Deze oeververbinding zal, naar wordt verwacht, in de loop van 1974 gereed komen. Voor de jaren 1976 tot en met 1979 wordt aangenomen dat het jaarprogram ma van dertig miljoen gulden zal kun nen worden gecontinueerd. Bovendien wordt ervan uitgegaan, dat in dat tijd vak tevens de brug ten oosten van Nijmegen gereed zal kunnen komen. In de culturele sector zal worden voortgegaan met de subsidiëring in de kosten van het stichten van schouwbur gen c. a. in regionale centra, van res tauratie van monumenten en molens evenals van het oprichten van muziek - ADVERTENTIE KORTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTE MA.RKTSTR. 5TEL07o/116162 DEN HAAG K'ARIAPIAATS 2 TEL 030/18900 UTRECHT TEL. 05700/12411 DEVENTER BRINK 93 DEN HAAG Dc prijzen van de aardappelen zullen in het voorjaar flink oplopen. Door de droge zomer heerst er in heel Europa schaarste op de aardappelmarkt. De Nederlandse voorraden zijn rede lijk, maar de export heeft de voorraad- positie niet ongemoeid gelaten. Volgens het ministerie van Landbouw zullen de prijzen die nu gemiddeld op 44 tot 46 cent per kilo liggen in het voorjaar zeker hoger uitvallen. Hoe hoog ze zullen worden is nog moeilijk te zeggen, daar niet te voorzien valt of de schaarste nog groter zal worden. ADVERTENTIE scholen, die eveneens een regionale functie zullen vervullen. De natuurbeschermingsinstellingen (als Gelders Landschap, natuurmonu menten en gemeenten) kunnen blijven rekenen op hulp bij aankopen van landgoederen en natuurterreinen. De subsidiëring van regionale sport hallen zal gewoon worden voortgezet. Daarbij geldt als uitgangspunt, dat bin nen niet al te lange tijd de subsidie verstrekking van overdekte zwembaden van start zal gaa^. Dat de uitvoering van dit gigantische programma een zware wissel zal trek ken op de provinciale financiën behoeft nauwelijks betoog. Op welke wijze denken Gedeputeer de Staten de respectieve projecten te financieren? Naast de middelen die jaarlijks op de begroting beschikbaar komen, zullen ook de bij de provincie in de reserves en fondsen aanwezige middelen (per 1 januari 1970 rond f 130.000.000) op kortere of langere ter mijn moeten worden aangewend. Ten aanzien van deze reserves en fondsen kan worden opgemerkt dat het merendeel ervan is gevormd ter bevor dering van bepaalde doeleinden. Deze gelden zijn derhalve met een bepaal de bestemming belegd. Kortweg gezegd kan het vijfjaren plan met aanwending van de gewone inkomsten, vermeerderd met bestem- mings- en (ten dele) algemene reserves worden verwezenlijkt. Naar verwach ting zal er nadien nog een algemene reserve resteren van f 19.000 globaal, waarvan indien nodig een bedrag van f 6 miljoen voor „tegenval lers" kan worden aangewend. DEN HAAG Welke maatregelen zijn of worden getroffen om de sluiting van het Eemshotel in Delfzijl te voor komen? Dit vraagt het socialistische Twee de-Kamerlid Franssen aan de minister van Economische Zaken. Gezien de belangstelling, die de rege ring voor de ontwikkeling van Delfzijl heeft, wijst het Kamerlid op het be lang van een goed hotel in dit gebied. Een leegstaand Eemshotel kan de aantrekkingskracst van Delfzijl voor nieuwe industrievestiging zelfs nega tief benvloeden vindt de heer Franssen. In de tricotagefabriek Westers N..V in Nieuwe Pekela hebben 45 meisjes het werd neergelegd. Zij eisen een uit kering ineens van vierhonderd gulden over de laatste drie maanden en met ingang van 1 januari 25 gulden loon meer per week. O WEMELDINGE De rijkspolitie te water, dc ANWB en de landelijke en regionale watersportorganisaties willen meer voorlichting gaan geven over de gevaren van de watersportrecreatie. Hiermede hopen zij de veiligheid op het water te bevorderen en verdere on gelukken, zoals afgelopen zondag met twee Belgische sportvissers op de Oos- terschelde, te voorkomen. De Federatie van Deltavissers zal binnenkort een folder uitgeven waarin richtlijnen worden gegeven voor veili ger bootvissen. Deze folders zullen ook in België wor den verspreid omdat vaak Belgische sportvissers bij ongelukken betrokken zijn. WASSENAAR Volgende week dins dag wordt In Wassenaar de oprichtings vergadering gehouden van Open Appél, waarin PvdA, D'66 cn PSP zullen sa mengaan voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Open Appél staat open voor iedereen. Men gaat ervan uit dat de leden van D'66 en PvdA automatisch lid worden van de nieuwe groepering. Beiden par tijen hebben besloten de eerstkomende vier jaar de gemeentelijke politiek over te laten aan Opel Appèl. In het conceptprogramma van de groepering wordt als uitgangspunt een volledige openheid van het gemeente lijk beleid genomen. In het „vijfjarenplan" van dc provincie Gelderland, wordt het ac cent gelegd op de eigen activiteiten die zullen worden bedreven. Inzake de aanleg van secundaire wegen en de bouw van bruggen. Gedeputeerde Staten zijn van oor deel, dat het programma waarvoor gerekend naar het prijspeil 1970, een bedrag is uitgetrokken van f 215.000.000,- ter uitvoering ervan in de komende zes jaren moet worden gerealiseerd. Men is van mening, dat het in ver band hiermee noodzakelijk en ver antwoord is hiervoor een deel van de aangehouden zg. „15 procents-reser- ve" (waaruit ook de bijdrage aan de veer-exploitanten moet worden betaald) en wel tot een percentage van 10 aan te wenden. Indien het wegen- en bruggenpro gramma ook na 1975 op verantwoor de wijze kan worden voortgezet, dan zullen de middelen daarvoor beschik baar dienen te zijn. GS denken hier bij in de eerste plaats aan een mo gelijke verhoging van de rijksuitke ring. Op grond van artikel 15 van de „Wet Uitkeringen Wegen" dienen namelijk voor 1 januari 1975 de in artikel 9, derde en vierde lid van die wet "gegeven regelen, betreffende de verdeling van de uitkeringen over de afzonderlijke provincies, opnieuw bij de wet te worden vastgesteld. In ver band met het omvangrijke en door lopende werkenprogramma aan we gen en bruggen zullen GS te zijner tijd hun aanspraken op tafel leggen. Voorgesteld wordt om een deel van de „reserve voor bijzondere kapitaal objecten" tot een bedrag van f 45.000.000,- alvast voor de wegaan leg en de bruggenbouw te bestem men. AMSTERDAM De Amsterdamse apothekers streven naar een regeling waardoor slechts een beperkt aantal apotheken 's nachts open hoeft te zijn. Ze willen voor spoedgevallen gratis taxi's beschikbaar stellen, zodat de klanten niet gedupeerd worden door het geringere aantal geopende apotheken. Het voordeel van de apothekers schuilt in de besparingen op personeelslasten. Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 40 verschillende uitvoeringen van klein tot groot! »n DRUgasar werkt tegen de buitenmuur Koninklijke Fabrieken DiepenbrockékReigers N.V„ Lift Er behoeft geen twijfel te bestaan over het feit, Jat wij ervan overtuigd zijn, dat de nota onvolkomenheden bevat en zeker niet volledig is. Wij hebben evenwel geprobeerd aan deze eerste proeve ter uitstippeling van een beleid op langere termijn „handen en voeten" te geven. Ons streven zal zijn op de lange duur dè inhoud van het stuk te perfectioneren." In het Provinciehuis te Arnhem gaf gistermiddag Gedeputeerde drs. A. R. Vermeer (Culturele Zaken) deze verklaring over de eerste „Nota meerjaren programma investeringen der provincie Gelderland voor de jaren 1970 tot en met 1975"Een daarop betrekking hebbend voorstel zal woensdag 25 februari 1970 in de vergadering van Provinciale Staten worden behandeld. Het college van Gedeputeerde Staten geeft in overweging met de in de nota beschreven visie akkoord te gaan en het stuk overigens voor kennisgeving aan te nemen. Na Utrecht is Gelderland de tweede provincie, die een dergelijke meerjaren - programmering heeft opgesteld. Men hoeft daarmee tevens het voorbeeld ge volgd van de regering (ministerie van Financiën) en van sommige gemeenten (met name Nijmegen) die dergelijke pr- gramma's al sedert geruime tijd hante ren, indachtig het gezegde, „dat bestu ren nog altijd vooruitzien is." Drs. Vermeer deelde voorts mee, dat het de bodoeling is elk jaar met zo'n „beleidspakket" voorcde dag te komen naast de gewone jaarlijkse begroting. Een meerjarenprogramma en een be groting verschillen echter hemelsbreed. Drs. Vermeer stelde vast: „Een op stelling van inkomsten en uitgaven dient exact te'zijn. De „onzekerheids marge" in de begroting mag niet veel met de werkelijkheid verschillen." ADVERTENTIE Met de keus zit het wel goed op die kijk- en kies-showroom. U ziet er meer fauteuils dan u ooit in een week winkelen bij elkaar zag. Maar er zijn heel wat meer zekerneden. De prijskaartjes bijvoorbeeld: bij elke fauteuil staat zwart op wit de prijs. Wilt u een andere kleur, een andere stof? Heel eenvoudig, er zijn minstens 5 keusstalen waarop u ja of nee kunt zeggen. Bij elke fauteuil, bij elk bankstel! En zoekt u misschien een andere fauteuil dan de afgebeelde (dat is een echte leren, moderne fauteuil met chroom klaverbladvoet en keus uit diverse kleuren), dan zegt u het maar. Moderne, klassieke, anders-dan andere, rustige, hoge, lage, leren of stoffen fauteuils het is er. Want dit is dan ook de presentatie van 124 Oost-Nederlandse woninginrichters. En dat moet wel goed zijn. Dat ziet u onder andere ook aan die rustieke onontvette wollen kleden uit Azië: de originele; lekker ruw, handgeknoopte in diverse maten, zelfs tot 4 x 7^2 meter!! Dominesteeg 14 Temidden van de Gelderse kastelen. Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend. Zaterdags tot 5 uur geopend. Zondags gesloten. De beleidsnota is daarentegen geen wet van Meden en Perzen. Te allen tijde kan die aan veranderingen onder hevig zijn. Er kan. om het even anders te zeggen, mee worden „gespeeld". Het biedt de provincie houvast van hetgeen op een lange termijn moet en kan wor den verwezenlijkt. Een uiterst voorname factor, die het provinciale handelen bepaalt is de vraag „op welk kapitaal kunnen we als inkomsten rekenen?" Bij het opstel len van een normale begroting is die niet zo moeilijk te beantwoorden. Dat is wel het geval bij een meerjarenpro gramma. Om die reden zal het jaar lijkse meerjarenprogramma „verschui vend" zijn, hetgeen wil zeggen dat* het beeld dat volgend jaar in de beleidsno ta voor de toekomst wordt geschetst, anders is dan dit jaar of in 1971. Drs. Vermeer zei, dat men uiteraard ook een nota had kurinen opstellen tot bijvoorbeeld het jaar 1980 dan wel tot het „magische" jaar 2000. Maar dat is geen sinecure, simpel en alleen omdat het onmogelijk is over zo'n lange ter mijn „in het koffiedik" te kijken. Gedeputeerde Vermeer: „De periode waarover deze nota zich uitstrekt ligt gemakkelijker. Natuurlijk kan je niet precies zeggen hoe het zich allemaal zal ontwikkelen. Desalniettemin lukt het het vrij aardig om een redelijk inzicht te geven hoe waarschijnlijk in de ko mende vijf jaren de gang van zaken zal zijn". Met name op het punt van de wegen bouw is, aldus drs. Vermeer, het geven van een prognose niet al te moeilijk. Met het oog op de recreatie ligt het iets ongunstiger. Drs. Vermeer: „De provincie is wat dat betreft altijd oe- reid geweest om diep in de portemon nee te tasten. Aan recreatieve doelein- einden geven we immers altijd al veel geld uit. Als wij evenwel terzake een koers moeten bepalen diienen we echter te we len wat de recreatieschappen van plan zijn te doen. Het is onmogelijk daar peil op te trekken. Waarmee ik maar wil zeggen, dat de nota ook voor ons vervelende onzekerheden bevat. Maar daar kom je ten enenmale gewoon niet onderuit." „De nota meerjarenprogramma inves teringen der provincie Gelderland voor de jaren 1970 tot en met 1975" is wat inhoud betreft even ambitieus als dyna misch. Qualitate qua wordt een meer jarenplanning door die eigenschappen gekenmerkt. Dat Gedeputeerde Staten thans deze beleidsnota hebben gepubliceerd, ge schiedt mede op aandrang van de zij de der staten die al een aantal jaren een meerjarenprogramma van de pro vinciale investeringen op het „verlang lijstje" hadden staan. Men wilde name lijk zicht en greep krijgen op het op termijn te voeren beleid, waarbij af weging van nut en offers beter kan plaatsvinden en het stellen van priori teiten tevens bijtijds mogelijk is. Drs. Vermeer verklaarde dat Gede puteerde Staten zich nog beraden over te treffen maatregelen op het gebied van een planning ten dienste van een gecoördineerde beleidsvoering met be trekking tot de ruimtelijke ontwikke ling van de provincie in de ruimste be tekenis. Dit heeft betrekking op zowel de interne als de externe relaties. Dat wil zeggen: het bevorderen van een planning en een coördinatie die erop gericht is de activiteiten op het gebied van de ontwikkeling van de provinciq Gelderland in al haar facetten zo goed en zo soepel mogelijk te doen verlopen. Daarvan zal dan de planning van de provinciale investeringen deel uitmaken en dienstbaar worden gesteld aan het uiteindelijke doel. Om dit te bereiken zal een organisatiebureau worden inge schakeld. ADVERTENTIE Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil Ieren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender gééft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnen! Arnhem, Steenstraat 54 - tel. 25408 Amsterdam - Breda Lelden - Rotterdam ROTTERDAM Alom in de wereld staan zeer grote havenplannen op sta pel: in Japan, in de Verenigde Staten, in Hamburg en in Londen. De wereld zou zich verbazen als Rotterdam pas op de plaats zou maken. Dit zei de bur gemeester van Rotterdam, de heer W. Thomassen, woensdagavond tydens het begrotingsdebat in de gemeente raad. Ook als er een ideale spreiding van' haven- en havenindustrieën over de di verse gebieden in Nederland tot stand, zou komen, dan nog zou de groei in Rotterdam groter zijn dan elders, al dus de burgemeester. Rotterdam blijft altijd een olifant op zolder. Vandaag zullen in de Rotlerdam.se raacj beslissingen vallen over drie PVDA-moties, die gisteren reeds door de burgemeester, beheerder van de ha venportefeuille. zeer kritisch werden benaderd. De inhoud noemde hij deels overbodig, voor een ander deel ver wees hij voor nadere studie naar de kamer van B. en W. Over industriële ontwikkelingen in de Hoekse Waard, zei de burgemeester, dat Rotterdam hierin geen beslissin gen kan nemen. Deze zullen moeten vallen in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland of in het parlement. Wel liet hij nog een dui delijk horen, dat Hoekse Waard een voortreffelijke plaats is voor zogenaam de agglomeratie-industrieën. De Bra bantse wal is zijns inziens, geen alter natief voor de Hoekse Waard. In dat geval zou Noord-Brabant zich allang hebben gemeld. ADVERTENTIE 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood öf even bakken met mes puntje boter óf kort koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar ^smaak sherry of cogn?

De Vallei | 1969 | | pagina 11