Koning reikt Nobelprijzen uit Pers wil van censuur in Israël af Oostblok dingt naar gunsten van Bonn Zuiveringen in Praag heviger Sloan's Balsem Frankrijk nog neutraal tegenover Griekenland Staatsgreep in Libye mislukt Tijdens officiële plechtigheid in Stockholm Eer bewezen aan prof. Tinbergen Hitier zou Europa een kunnen maken Lijkschouwing Jo Kopechne afgewezen Luchtvaart- belasting niet betaald Zweden blijft Nrd.-Viëtnam hulp verlenen Bronchiletten Alleen DDR blijft nog afzijdig Amerikaans vredesplan voor Midden-Oosten V.S. zouden kolonelsbewind steunen Nieuw wapen in Vietnam EEG-personeel in Luxemburg in staking Post beroofd door gangsters Universiteit Milaan bezet Zwitserland koos nieuwe president Man met nieuw hart overleden IN GALA LEON DEGRELLE TEGENSTELLING Om huwelijk: Weduwnaar verdronk Samenwerking Harde lijn Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. DONDERDAG II DECEMBER 1969 STOCKHOLM De Zweedse ko ning, Gustaf Adolf heeft woensdag in het concertgebouw in Stockholm de dil jaar toegekende Nobelprijzen voor na tuurkunde, scheikunde, geneeskunde en literatuur uitgereikt. Deze prijs be draagt ruim 262.000 gld. Bovendien werd voor de eerste maal de door de Zweedse staatsbank ingestelde prijs voor economie, die is toegekend aan de Nederlander prof. J. Tinbergen en de Noor Prof. R. Frisch, uitgereikt. Zeven van de negen onderscheiden mannen waren bij de plechtigheid aan wezig. De winnaar voor letterkunde, de in Parijs wonende Ierse schrijver Samuel Beckett, bekend om zijn schuwheid voor publiciteit, liet zich door zijn Pa- rijse uitgever vertegenwoordigen. Ook de Noor Frisch kon niet naar Stock holm komen omdat hij onlangs zijn been heeft gebroken. De Amerikaanse hoogleraar Murray Gall-Mann nam de prijs voor natuur kunde in ontvangst voor zijn ontdek kingen op het gebied van de classifica tie van elementaire deeltjes en hun wisselwerkingen. De Nobelprijs yoor scheikunde werd uitgereikt aan prof. Derek Barton (Groot-Brittannië) en Odd Hassel (Noorwegen) ,voor hun onder zoekingen in de scheikunde. De Ameri kaanse hoogleraren Max Delbrück, Al fred Hershy en Savator Luria kregen de prijs voor geneeskunde voor hun baanbrekende onderzoekingen op het gebied van de moleculaire biologie, het mechanisme der vermeerdering van virussen en hun genetische structuur. De Nobelprijs voor de vrede 1969 is uitgereikt aan de directeur-generaal van de Internationale Arbeidsorganisa tie (ILO), David A. Morse, die de prijs namens zijn organisatie in ontvangst nam. De ILO, waarbij nu 121 landen zijn aangesloten, bestaat dit jaar vijf tig jaar. In het middelpunt van de be langstelling van de traditionele plech tige uitreiking van Nobelprijzen stond dit jaar de geheel nieuwe prijs, die voor de economie, toegekend aan de Nederlandse professor Tinbergen en de Noorse professor Frisch. De plechtigheid van de prijsuitrei king was zoals gewoonlijk in Stock holm een schitterend gebeuren. De con certzaal was gevuld met een In gala gekleed gehoor. Onder de gasten bevon den zich leden van de koninklijke fami lie, het diplomatieke korps, regering en parlement. Ter ere van de Nederland se prijswinnaar waren de minister van Financiën, Gunnar Straeng, en het hoofd van de Nationale Bank, uitgeno digd. De winnaars van de prijs voor econo mie werden geïntroduceerd door prof. Erik Lundberg uit Stockholm. Deze sprak ook over de prestaties van prof. Tinbergen als hoofd van het Centraal Planbureau in Den Haag, waar hij, met de hulp van zijn collegae, een eco nometrisch model voor het voorspellen en het geven van richtlijnen voor de MARDID Leon Degrelle, in België wegens oorlogsmisdaden veroordeeld, heeft in een interview met een Madri- leens blad verklaard „Als Hitler ge wonnen had, was één Europa nu eën feit geweest". „Ik weet dat het door geweld gebeurd zou zijn, maar niets is ooit zonder ge weld tot stand gekomen. Denk eens na wat er nu gebeurt nadat Europa slechts een klein deel is. Denk aan die zelfzucht waardoor de Britse integratie met Euro pa moet wijken voor de Franse boter," aldus Degrelle in Arriba. Degrelle vertelde dat sinds hij in mei 1945 in Noord-Spanje is aangeko men zes keer geprobeerd is hem te ont voeren o.a. een maal toen hij opzijn landgoed in Andalusië in het zuiden van Spanje was. „Men kwam met «en grote zwarte Lin.. ln. met een soort doodkist achterin en bracht verdovende midde len mee. Er lag een schip gereed voor de kust van Malaga. Men doodde de honden op naburige landgoederen en sneed de telefoon- en elektriciteitska bels door. De politie heeft de ontvoerders gearresteerd die werden veroordeld". Onze landgenoot professor dr. Jan Tinbergen ontvangt uit handen van koning Gustaaf Adolf van Zweden de Nobelprijs voor de economie. Dat gebeurde tijdens een plechtige zitting van het Nobelprijs comité in tegen woordigheid van vele hoge gasten gisteren \n Stockholm. economische politiek van Nederland heeft opgesteld. Tijdens de jaren zestig wijdde hij zich aan de economische planvorming op lange termijn met be trekking tot vraagstukken van ontwik kelingslanden. De koning overhandigde een cheque met het bedrag van de prijs aan de hoogleraar, alsmede een grote gouden medaille met de beeldenaar van Alfred Nobel en het 300 jaar oude zegel van de Zweedse Nationale Bank aan een kant twee hoorns van overvloed en aan de andere kant het embleem van de koninklijke academie van Wetenschap pen. Op de plechtigheid volgde in het stadhuis een diner met bal na. Professor Tinbergen heeft het overi gens druk. Vandaag zal hij eerst de prijs verzilveren bij de Nobelstichting en aanzitten aan een diner dat koning Gustaf Adolf geeft in het koninklijk pa leis ter ere van de prijswinnaars. Vrij dag geeft hij een lezing in het audito rium van de Economische Hogeschool in Stockholm en luncht hij in de Neder landse ambassade. Prof. J. Tinbergen, meent dat de te genstelling tussen Oost en West in de wereld niet zo belangrijk is als die tus sen Noord en Zuid, d.w.z. tussen de rij ke, geïndustrialiseerde landen en de on derontwikkelde wereld. Hij verklaarde in een vraaggesprek, dat de Belgische radio woensdagmiddag uitzond, dat er tussen Oost en West zelfs een zekere „convergentie" van economische poli tiek bestaat: het Westen neemt meer planning op en in het Oosten wordt meer vrijheid en verantwoordelijkheid gelaten aan de afzonderlijke onderne mingen. Samenwerking tussen Oost en West ten behoeve van de ontwikkelings landen zou wellicht een goed ding zijn, zo zei hij voorts. Doch voorlopig was er, gezien vanuit het belang der huipont- vangende landen, ook wel iets te zeg gen voor enige concurrentie op dit ge bied tussen Oost en West. Prof. Tinber gen meende voorts, dat de huidige anarchie op politiek en economisch ge bied in de wereld op den duur zou moeten worden vervangen door een or ganisatie op mondiaal niveau, die su pranationale beslissingsbevoegdheden bezit. JERUZALEM De vereniging van de buitenlandse pers in Israël wil dat de militaire censuur wordt opgeheven. Tijdens een speciale bijeenkomst in Jeruzalem werd gezegd dat de censuur ondoelmatig en onhandelbaar is. Het opheffen van de censuur zou in het bui tenland het geloof versterken dat alle verhalen die uit Israël komen door de regering zijn goedgekeurd of gesanc tioneerd en niet alleen die verhalen die militaire zaken betreffen, aldus de ver eniging. Woensdagmiddag omstreeks 15.00 uur is over een breed front een hevig artillerieduel ontbrand tussen Syrische en Israëlische strijdkrachten. Twee uur later duurde de schietpartij nog voort, zo heeft een militaire woordvoerder in Damascus meegedeeld. Volgens de woorvoerder trachtten de Israëliërs in de zuidelijke sector van het front door te gaan met de aanleg van verdedigingswerken, de Syriërs hebben daarop het vuur geopend, dat werd gevolgd door een hevig vuurge vecht met artillerie en tanks. Het duel begon terwijl luchtmaar- schalk Hafez al Assad, minister van Defensie, en de stafchef van het leger, generaal-majoor Moestafa Tlas, het ge bied inspecteerden. De operaties wer- SAIGON De Noordvietnamezen en de Cietcong gebruiken sinds enige tijd een nieuw geducht wapen: een Sovjet-mortier van 160 mm. die bunkers kan doorboren. Dit blijkt uit een aantekening in het notitieboekje van Alain Saint Paul, spe ciale verslaggever van het Franse pers- büreau AFP, die zaterdag bij het kamp van Doec Lap door een Chinese raket werd gedood. Het wapen, dat een reik- weidte van acht kilometer heeft, werd gebruikt voor de beschieting van het kamp, in de omgeving van de Cambod jaanse grens. ADVERTENTIE Een toast op de gastvrouw die weet hoe feestelijk feestjes worden met Verkade Toast. den vanuit een vooruitgeschoven mili tair hoofdkwartier door deze twee mannen geleid. De Israëlische strijd krachten hebben drie gebouwen die door VN-waarnemers worden gebruikt met granaten beschoten en vernield, zei hij. Dinsdag is bij een raketaanval in het gebied van de Mandassa-brug in de Jordaanvallei een Israëlische soldaat gedood en een andere gewond. Dit is woensdag meegedeeld door een militai re woordvoerder in Tel Aviv. Hij sprak op sarcastische toon de berichten van Amman tegen over een aanval van Palestijnse guerrillastrijders, waarbij verscheidene Israëlische stellingen ver nield zouden zijn. WILKES-BARRE (Pennsylvania) Een rechter heeft woensdag het ver zoek om een lijkschouwing op het stof felijk overschot van Jo Kopechne, die op 18 juli om het leven kwam bij een onge luk met de auto van senator Edward Kennedy, geweigerd. Het verzoek was gedaan door openba re aanklager E. Denis uit New Bedford, Massachusetts. Rechter B. C. Bormin- ski motiveerde zijn weigering met de verklaring dat alle bewijsmateriaal de conclusie van de rechtbank steunt, dat de dood van Jo Kopechne het gevolg is van verdrinking. Hij had ook reke ning gehouden met de bezwaren van de ouders van het slachtoffer tegen opgra ving van het lijk van hun dochter. FRANKFURT Een rechtbank in Frankfurt heeft twee Britse luchtvaart maatschappijen veroordeeld 155.000 gulden te betalen aan de lucht haven van deze Westduitse stad wegens achterstallige betaling van een nieuw ingevoerde belasting voor luchtvaart maatschappijen. De maatschappijen BE A en BOAC moeten dit bedrag voldoen voor de pe riod© -ar» 1 april tot 15 juli van dit jaar. >Bewi.a»L.. v a u PïwtKfurt hoeft 4l buitenlandse luchtvaartbedrij ven een gerechtelijke actie ingesteld nadat een geschil van mening ontstond toen de nieuwe heffing werd ingesteld. Daartoe behoort ook de KLM, hoewel zij nog niet is gedaagd. Zij bestrijdt er evenals de andere „weigeraars" de rechtsgeldigheid van op juridische STOCKHOLM Dreigementen met economische rpersailles zullen Zwe den er niet van kunnen weerhouden zijn traditie van hulpverlening aan oorlogsslachtoffers voort te zetten. Premier Palme van Zwed-en ver klaarde dit woensdag naar aanleiding van een protestactie van tweehonderd havenarbeiders in New York, die maan dag enkele uren weigerden een Zweeds schip te lossen uit protest tegen Zweed se hulp aan Noord-Vietnam. De Zweed se hulpverleningsplannen aan Noord- Vietnam behoeven geen nadere ophel dering. Zij zijn al uitvoerig toegelicht in officiële verklaringen en op verga deringen die Amerikaanse en Zweedse vakbondsvertegenwoordigers in okto ber hebben gehouden, aldus de premier. Het parlement zal in het komende voorjaar worden gevraagd een eerste bedrag van 75 miljoen kronen te vo teren ten behoeve van een driejaren- programma voor humanitaire hulp aan Noord-Vietnam, waarvoor in totaal 225 miljoen kronen nodig zal zijn. ADVERTENTIE Hoestdrank In tabletvorm. 1.-— LUXEMBURG De vertegenwoor digers van 1.800 personeelsleden van EEG-organen van de afdeling van het Europese parlement en van het* Euro pese gerechtshof in Luxemburg hebben woensdag tot een staking van twee da gen besloten. Dit alles als protest tegen het feit dat bii de jaarlijkse salarisherziening van EEG-beambten de Luxemburgers er slechter zouden zijn afgekomen dan de collega's in Brussel. Besloten is de gebouwen te bezetten, zodat .er niet kan worden gewerkt. Naar vernomen wordt, zal er opnieuw wordén ge staakt als de EEG-ministerraad op zijn zitting van 18 december bij de vaststelling van de salarissen de ach terstelling van de Luxemburgers niet opheft: BONN Onmiddellijk na het begin van besprekingen tussen Rusland en West- Duitsland over de uitwisseling van non-agressieverklaringen maken andere Oost- europese landen zich op om met Bonn in gesprek te komen. Polen, Tsjecho-Slowakije en Hongarije willen, vooral op economisch gebied, sa menwerking met de Bondsrepubliek. Alleen Oost-Berljjn schijnt te willen vast houden aan zijn traditionele standpunt: geen toenadering zonder officiële erken ning. LONDEN Vier gangsters hebben een postk ntoor in een buite.nwijk van Londen beroofd van baar geld, postze gels en postcheques met een totale waar de van ongeveer 130.000 gulden. Zij wa ren in het bezit gekomen van de sleu tels van het kantoor door de beambte, een 21-jarige vrouw, te overvallen toen zij na haar dagtaak naar huis ging. VATICAANSTAD Het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" meldt dat de rooms-katholieke universiteit van Milaan door studenten is bezet als protest tegen de weigering van het be stuur een student en een studente op nieuw in te schrijven omdat zij een burgerlijk huwelijk hebben gesloten. Het blad verbaast zich over de reac tie van de studenten op een dergelijke „principiële maatregel". De studenten dienden zich te richten naar de regels van het instituut van hun keuze. BERN De Zwitserse nationale ver gadering heeft woensdag minister van Binnenlandse Zaken Hans Peter Tschu- di (56) gekozen tot president van Zwit serland voor het jaar 1970. Bij de stemming in beide huizen van het parlement in de praktijk niet meer dan een formaliteit kreeg Tschudi 166 van de 184 uitgebrachte stemmen. Tschudi is ook in 1965 president van Zwitserland geweest, hij is socialist. De nationale vergadering heeft verder de socialistische advocaat uit Lausanne, Pierre Graber (61) gekozen tot mindster van Buitenlandse Zaken. Ernst Brugger (55) directeur van Economische Zaken in Zürich, is geko zen tot minister van Economische Za ken. HALSTEREN De Rijkspolitie in Halsteren heeft woensdagavond op één van de drooggevallen eilandjes in het riviertje „Het Glijmes" het stoffelijk overschot gevonden van de 70-jarige yeduwnaar J. M. Schijvenaars uit Hal steren. De man is 's middags, vermoe delijk als gevolg van de dichte mist, uitgegleden en verdronken. Omwonen den hoorden toen hulpgeroep. De man werd echter pas 's avonds gevonden. Vorige week had de Oosteuropese topconferentie in Moskou de weg vrijge maakt voor contacten tussen de afzon derlijke communistische landen en Bonn, nu zonder vooropgesteld voor waarden zoals erkenning van oost- Duit sl and of de Oder-Neissegrens. In Bonn werden gisteren na een maand van onderbreking, de econo mische onderhandelingen tussen Polen en West-Duitsland weer opgenomen. Men streeft naar nauwe economische en technische samenwerking op basis van een langlopend verdrag. Polen heeft dringend machines en complete fabrieksinstallaties nodig voor de mo dernisering van zijn verouderde indus trie. Bonn zal waarschijnlijk een omvang rijk krediet een tot twee miljard mark geven voor de aankoop van de ze technische goederen. Polen zal ook zeer spoedig antwoor den op de Westduitse nota van 25 no vember waarin algemene politieke be sprekingen werden voorgesteld. Giste ren schreef het orgaan van de Poolse communistische partij dat „politieke gesprekken met Bonn voor de deur staan". In Tsjecho-Slowakije zei partijleider Husak in een interview met de partij- krant Rude Pravo dat zijn land vitaal belang heeft bij een handelsverdrag op lange termijn met de Bondsrepubliek en een overeenkomst voor economische en technologische samenwerking. Hongarije wordt in zijn verhouding tot West-Duitsland veel minder dan Po len en Tsjechoslowakije belemmerd door territoriale en andere problemen uit de oorlogsjaren. In regeringskringen in Boedapest laat men doorschemeren dat ook Hongarije een betere verhou ding wenst. Ook Rusland wenst een groot krediet voor de aankoop van Westduitse pijplei dingen, die de levering van Russisch aardgas naar de Bondsrepubliek moge lijk moeten maken. Namens een con sortium van vijftien Westduitse banken is gisteren de bankier Christians in Mos kou aangekomen om te praten over dit krediet. Oost-Berlijn houdt intussen vast aan zijn harde koers. Het communistische partijblad Neues Deutschland schreef gisteren in een hoofdartikel dat de par tijleiding ook nu niet bereid is met Bonn te praten, behalve over ondergeschikte technische kwesties. Oost-Berlijn heeft kennelijk ingezien dat ook de nieuwe re gering Brandt niet bereid is tot vol kenrechtelijke erkenning. WENEN De zuivering in de Tsje- cho-Slowaakse communistische party ls erger dan in de jaren 50, maar grote showprocessen zijn niet te verwachten, zo heeft Jiri Pelikan, de vroegere di recteur van de Tsjechoslowaakse tv woensdag op een persconferentie ver klaard. Hij zei dat voor show-proces sen het psychologische klimaat ont breekt en dat ook partijleider Gustav Husak er tegen is. Tegen de massale zuivering, waar door zelfs mensen getroffen worden die Husak ondersteunen, staat de par tijleider echter ook machteloos. Pelikan was naar Wenen gekomen in verband met de presentatie van zijn boek „Panzer Ueberrollen den Partei - tag" (tanks overdonderen het partij congres). Het boek bevat het protocol van het op 22 augustus 1968 gehouden partijcongres dat later als illegaal is betiteld. Pelikan was ook de voorzitter van de parlementscommissie voor bui tenlandse politiek en lid van het cen trale comité. Enige tijd geleden is hij als ambassaderaad naar Rome gestuurd waar hij besloot voorlopig niet naar Tsjecho-Slowakije terug te keren. Over het thema „communisme met een menselijk gezicht", zei Pelikan, dat dit niet volledig als afgeschreven be schouwd mag worden. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Rogers, heeft gisteren onthuld welke voorstellen ter oplossing van de crisis in het Midden-Oosten op 28 okto ber aan de Russische ambassadeur Do- brynin in Washington zijn overhandigd. ANN ARBOR De 50-jarige Philip Barnum, die vijftien maandengeleden een nieuw hart ontving, is gisteren in de universiteitskliniek van Michigan overleden. De doodsoorzaak zou een dubbele longontsteking zijn. ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. PARIJS De Franse regering heeft woensdag in het midden gelaten hoe zij zal stemmen bij een eventuele uitsto ting van Griekenland uit de Raad van Europa. De ministers van buitenlandse zaken komen vrijdag in Parijs bijeen om te beslissen of Griekenland moet worden geroyeerd in verband met de tegen het Griekse regiem ingebrachte beschuldigingen inzake schendingen van de rechten van de mens. De woordvoerder van de Franse re gering, Leo Hamon, vertelde na een ka binetsvergadering aan verslaggevers» dat de Franse vertegenwoordigers in structies hebben gekregn „hoe zij het best kunnen handelen om tot een doel treffende liberalisering van het huidige Oriekse bewind te komen". Volgens diplomatieke kringen in Pa rijs wordt het voorstel tot uitstoting ge steund door negen landen, te weten Noorwegen, Denemarken, Zweden, België, Nederland, Luxemburg, Groot- Brittannië, Italië en Ierland. Het Noorse parlement heeft woens dag een beroep op de regering gedaan stappen te ondernemen om een einde te maken aan wapenleveranties door Navo-landen aan Griekenland. De Belgische regering zal vrijdag in het ministercomité van de Raad van Europa te Parijs stemmen voor uitsto ting van Griekenland, tenzij het Griek se bewind de aanbevelingen aanvaardt en uitvoert van de Europese Commis sie voor de rechten van de mens. Na een kabinetsraad, waarop de Bel gische regering de houding heeft be paald die de Belgische minister van buitenlandse zaken Harmei in Parijs zal innemen, verklaarde eerste minis ter Eyskens, dat schorsing van Grie kenland onvermijdelijk zou zijn als aan die voorwaarde niet werd voldaan. Ook het internationaal verbond van vrije vakverenigingen (IVVV) ver langt uitstoting van Griekenland uit de raad van Europa. Het heeft de aange sloten vakbonden in West-Europa opge roepen van hun regeringen te verlan gen, dat zij voor de uitstoting stemmen in het ministercomité van de Raad van Europa, aldus een communiqué dat het IVVV woensdag in Brussel heeft uitgegeven. In het communiqué wordt verklaard dat het huidige Griekse regime de vrije vakbonden heeft verboden en dat vele vakbondsleiders zijn gemarteld en ver oordeeld tot zware gevangenisstraffen. De Griekse regering heeft intussen de vrijlating van 21 politieke gevange nen bekendgemaakt, die als gevaarlijk voor de openbare veiligheid gevangen hebben gezeten sinds de staatsgreep van 1967. De algemene opinie die onder het Griekse volk leeft is dat het huidige bewind, dat niet de steun van het volk heeft, nu dertig maanden aan de macht is dank zij de tolerantie, zo niet de steun, van de Amerikaanse regering. Dit staat in een brief, die dertig voor malige leden van het Griekse parle ment woensdag aan de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Ame rikaanse senaat hebben gezonden. De Griekse bevolking, van de in balling schap levende koning Konstantijn tot de geringste burger, is tegen dit bewind, wordt gesteld. De voornaamste punten zijn: terug trekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden, in ruil voor een „bindende verplichting" van Egpte om de vrede in het Midden- Oosten te herstellen. Rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël e* Egypte over de toekomst van de Strook van Gaza en van Sjarm El-sjeikh, de strategische be lang ijke plaats aan de toegang tot de Straat van Tirrn. Jeruzalem blijft als eenheid gehand haafd, waarbij zowel Israël als Jor danië een aandeel moet hebben in het burgerlijk, economisch en religieus le ven van de stad. Rogers zei dat Amerika eenzijdige stappen ter bepaling van de status van Jeruzalem niet kan aanvaarden. Israël heeft bij herhaling laten weten dat geen sprake zal kunnen zijn van terug gave van het bezette deel van Jeruza lem aan Jordanië. Rogers deelde mee dat de Sovjet- Unie nog niet op de Amerikaanse voor stellen had gereageerd. Hij toonde zich daarover teleurgesteld. „Maar", zo zei hij, „de besprekingen met de Sovjet- Unie over het Midden-Oosten zullen worden voortgezet zolang er realisti sche hoop bestaat dat deze de zaak van de vrede zouden kunnen bevorde ren". CAIRO De Libische radio heeft volgens het Egyptische persbureau ge meld dat in Libië een poging tot een staatsgreep is mislukt. De daders zijn aangehouden. Het tegenwoordige Link se bewind in Libië is pas op 1 septem ber door een staatsgreep aan de macht gekomen. Koning Idris werd toen afge zet. Radio Tripoli identificeerde de leiders van de mislukte coup als minister van defensie, luitenant-kolonel Adam Hawaz en minister van Binnenlandse Zaken luitenant-kolonel Moessa Ahmed. Er waren volgens het station geen andere ministers iin het komplot betrokken. Het station maakte melding van steunbe tuigingen aan de revolutionaire raad, waarin ook de openbare executie van beide ministers werd geëist. Volgens een verklaring van de na tionale revolutionaire raad, welke door radio Tripoli werd omgeroepen, was de samenzwering voorbereid door een groep „waarin de revolutie vertrouwen had gesteld en aan wie zij hoge regerings functies had gegeven. Een aantal van hen werd uit de gevangenis bevrijd en aan sommigen werden ministersfunc ties in het revolutionaire kabinet gege ven." In de radiouitzending werd gezegd uai het opvallend is dat de poging werd on dernomen op een tijdstip dat de Libische regering probeert het land te bevrijden van buitenlandse militaire bases. Hij voegde daaraan toe dat andere landen de hand in de poging hebben gehad. De samenzweerders komen binnenkort voor de krijgsraad en zui'en spreng wor den gestraft meldt de Libische radio.

De Vallei | 1969 | | pagina 15