Veenendaals dagblad In zes jaar bijna f330 miljoen investeren Leeuwedeel voor wegen en bruggen Recreatie 114 miljoen Buiten Sfeervolle foto maanlanding union elektra Zandwinning moet vanavond worden gestopt Twee chauffeurs dood na botsing P.v.d.A.-motie over Loonwet kansloos Overeenstemming in groot-metaal Vliegtuig in Korea ekaapt e Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei j>een Explosie in busje: vijf man zwaar gewond Griep krijgt vat op Nederland'" Nato-plan voor verbetering van leefmilieu Astronauten weer thuis Na marathon-overleg ESGEDIEISD SA AFLOOP VAS DEBAT IS EERSTE KAMER ARNHEM - In een zesjaren plan. dat gisteren door Gedepu teerde Staten van Gelderland aan de openbaarheid prijs gegeven is, wordt gerekend met een uitgave van bijna 330 miljoen gulden voor de jaren 1970 tot en met 1975, waar van het allergrootste deel, namelijk 215 miljoen gulden, bestemd is voor de aanleg van bruggen en wegen. j' Vogels zonder ral Wapen U tegen vocht en kou met een verwormings-mgtros Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Bouw in ^Veenendaal bedreigd NIEUW OVERLEG? DRLNGE.ND BEROEP O" HU GASTANKEN: Opnieuw vorst U einig wind Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10955 (red Giro 1321600 Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG II DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 291 GS VAN GELDERLAND DENKEN IN PLAN JAREN VOORUIT Verdeeld over de verschillende gebieden, ziet dit wegen- en bruggenprogram- ma er als volgt uit: f 46 miljoen voor de Veluwe. f 36,5 miljoen voor de Achter hoek. f 29 miljoen voor Arnhem (verdere ontwikkeling Malburgen), f 20 mil joen voor Nijmegen, f 43,5 miljoen voor het Rivierengebied en f 35 miljoen voor een nieuwe brug over de Rijn bij Arnhem (Koningsplein). In dit program ma is een reservepost opgenomen van f 5 miljoen. Uitgangspunt is, dat al deze werken in de komende zes jaar gerealiseerd kunnen worden. V oor de jaren 1970 tot en met 1975 zal de provincie Gelderland een kapi taal van f 114.000.000,- investeren voor de aankoop van recrcatiegronden en de aanleg van recreaticobjecten. Naar de huidige inzichten, dienen het eerst tot uitvoering te worden gebracht de objecten „Rivierengebied" (f 5C mil joen), Achterhoek (f 24 miljoen) en Ve luwe (f 31 miljoen). In de tussen haak jes vermelde bedragen zijn voor een belangrijk deel kosten begrepen voor d« Mankoop van gronden, die aanvan kelijk voor zandwinning, doch uitein delijk voor recreatieve doeleinden zul len worden benut. Bij het opstellen van de bedragen is men ervan uitgegaan, dat het Rijk een bijdrage zal verlenen, terwijl voorts de gemeenten eveneens hun aan deel zullen leveren. De aankoop van landgoederen en kleine natuurterreinen is afhankelijk van de vraag of deze inderdaad te koop worden aangeboden en of door de na- |a zonder tal. Maar niettemin weet Jan van de Kam ons in 5 zijn mooie nieuwe boek ,tO p de 5 5 grens van land en z e e", v een portret der Wadden van vogel- 5 5 tellingen in dit boeiende niemands- i land, ver van techniek, lucht- en watervervuiling, stedenbouw en in- 5 v dustrie te berichten. Drie jaar ge- 5 5 leden werd eind dec. de laatste in- ventarisatie gehouden en toen ble- 5 5 ken er in het Nederlandse wadden- 5 k gebied bijna 700.000 eenden, schol- 5 5 eksters, wulpen, rosse grutto's, tu- 5 reluurs, kluten, plevieren, strandlo- 5 s pers, meeuwen enz. te verblijven! 5 Deze duizenden dieren kan de wad- 5 5 denzee dus ook in de winter voedsel 5 verschaffen en daarom is het er de 5 5 belangrijkste pleisterplaats van 5 5 heel Europa, die door de enorme 5 waterbewegingen van eb en vloed s 5 voor miljarden kleine en grote we- 5 5 ze?is een onuitputtelijk levensmilieu 5 5 vormt. Mensen vinden er in het 5 isolement van dit fascinerende, dy- i 5 namische landschap rust. ontspan- 5 5 ning en bovenal ongebroken stilte. 5 Hierdoor werd ook J. v.d. Kam, be- 5 s kend natuurhistorisch filmer en fo- 5 5 tograaf, reeds zes jaar geleden aan- 5 5 getrokken en hij legde alle interes- 5 5 santé levensgemeenschappen en 5 5 vormen van deze bijzondere we- 5 5 reld in boek en beeld voortreffelijk 5 5 vast. Nergens doet hij gewichtig of 5 5 geleerd, integendeel beleven we aan 5 de hand van zijn ervaring en ken- 5 nis vrijwel alles mee, wat zich ,,op 5 5 de grens van land en zee" afspeelt 5 5 en hij bericht ons dat op gezellige, populaire wijs. We zien hoe plant 5 en dier zijn rol speelt in dit rustelo- 5 5 ze gebied, maken kennis met de 5 S broed- en trekvogels, die ervan pro- 5 v fiteren en bovenal dringt het tot ons 5 door, dat het instandhouden en be- 5 5 heer een nationale en internationa- 5 le zaak betekent, want altoos is er 5 v bedreiging. De Waddenzee vormt 5 5 eigenlijk het enige gebied, dat wij 5 in het belangrijke Europese Na- 5 tuurbeschermingsjaar 1970 met. 5 5 goed fatsoen kunnen presenteren 5 5 aan onze gasten. Een prachtige 5 5 communicatie tussen hen en ons 3 vinden we in dit unieke werk, (uit- 5 gegeven door Ploegsma} met zijn 5 s ruim. 175 first-class natuuropna- 5 5 men. Het kost in de winkel 24,50, 5 5 maar als lid van Natuurmonu- 5 5 menten" krijgt ge het voor 20,75. 5 s Dat voordeeltje van 3,75 kunt ge 5 5 dan mooi gireren op no. 1726195 voor ..Waddenbehoud" Eelde'. 5 11 dec. 69 A. B. WIGMAN. i tuurbeschermingsorgariisaties op der gelijke projecten kan worden inge gaan. Het verkrijgen van een rijkssubsidie speelt eveneens een rol, ofschoon in tussen is gebleken, dat het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk het mogelijk 'wil maken de aankoop van meer terreinen te be vorderen door de betreffende natuur beschermingsorganisaties hiervoor le ningen te (laten) verstrekken en ten laste van de betreffende begrotingspost in de jaarlijkse daaraan verbonden ka- pitaallasten te gaan subsidiëren. BRUSSEL De Noordatlantische Aliantie heeft een plan opgesteld voor o.a. verbetering van de milieuhygiëne. De nieuwe desbetreffende Nato-com- missie heeft haar eerste vergadering besloten met de aanvaarding van ze ven proefprojecten t.w.; het vaststellen van standaarden om de zuiverheid van de lucht te meten en middelen om de luchtvervuiling tegen te gaan. Voorts hulpverlening bij ram pen, verkeersveiligheid, het verschijn sel der hippies, de gevaren van auto matisering en computers, vervuiling van open water en de wetenschappelij ke basis voor regeringsbesluiten. De projecten moeten nog door de Noordatlantische Raad worden goed gekeurd. De LM Intrepid op weg naar de landingsplaats op de maan. Het landingsvaartuig zweeft boven de Zee der Stormen. Deze foto werd zo juist door de NASA vrijgegeven. HOUSTON De Apollo-12-astronau- ten hebben vandaag, 27 dagen na de start vap hun reis naar de maan, hun quarantaineverblijf in het ruimtevaart centrum Houston mogen verlaten. Char les Conrad, Alan Bean en Richard Gor don werden na het beëindigen van de afzonderingsperiode verwelkomd door hun gezinsleden en vrienden. ADVERTENTIE I thermostatisch - behaaglijk veilig - gezond VEENENDAAL De zandwinning voor Veenendaal en omgeving moet vanavond worden gestaakt. De vergun ning voor verdere ontgronding van het zandgat „De Dikkenberg" is verlopen en een nieuwe vergunning daarvoor is nog niet verstrekt. Staking van de zandwinning betekent niet alleen een bedreiging voor de Veencndaalse wo ningbouw, maar ook voor de werkgele genheid van circa honderdtwintig werk nemers. Ê)e ruim twintig vrachtwagens van de firma Bruil N.V., die de ontgronding uitvoert, keren vanavond naar hun ba sis terug in afwachting van een nieuwe vergunning. Niet alleen het personeel van Bruil N.V. wordt met het staken van de zandwinning op nonactief ge steld. Dezelfde dreiging geldt (op wat langere termijn) voor de ongeveer hon derd werknemers van de steenfabriek „De Vogelenzang" in Rhenen, die da gelijks ongeveer voor haar produk- tie zevenhonderd kubieke meters zand van „De Dikkenberg" ontvangt. Rond het middaguur was Bruil N.V. nog niets bekend over een nieuwe ver gunning. „Ik hoop dat het een kwestie van enkele dagen zal zijn. Gelukkig zijn we er niet mee. Het zou normaal ge weest zijn wanneer met het verlopen van de oude v vergunning een nieuwe zou volgen. Het is echter wel zo dat de laatste maanden de zandwinning veel sneller is gegaan dan voorheen", aldus de heer Bruil vanochtend na afloop van een bespreking over de situatie. Voor realisering van de uitbreidings plannen van Veenendaal is volgens de heer Bruil, op korte termijn honderd dertigduizend kubieke meter zand no dig. „Op 1 januari start de bouw van flats en daarvoor is ook zand nodig. Als we het ergens anders zouden moe ten Halen op dit moment weet ik nog niet waar wordt het zand per kubie ke meter minstens f 2.50 duurder", al dus de heer Bruil die desalniettemin goede hoop bleek te hebben dat een nieuwe vergunning over enkele dagen zou afkomen. DEN HAAG De verwarring in de Eerste Kamer over de Loonwet heeft gisteren geleid tot een socialistische motie. Daarin wordt gecist dat de regering wacht met haar antwoord op het voorlopig verslag totdat de Stichting van de Arbeid haar oordeel heeft gegeven. Fractieleider Broeksz diende de mo tie pas na afloop van het debat in. Het ziet er niet naar uit, dat de PvdA er veel steun voor zal krijgen. In ieder - geval deed de fractievoorzitter van de KVP, mr. Niers, nogal kribbig. De Eer ste Kamer zal er dinsdag over stemmen. Het ging over de vraag of het rege- ringsantwoord, dat volgende week zal afkomen, wel enige zin heeft als nog niet bekend is wat de Stichting van de Arbeid denkt over de mogelijkheden van hervatting van hel loonoverleg. NVV en NKV hebben zich aan dat overleg onttrokken, nadat de Tweede Kamer de Loohwet eind september had aangenomen. Premier De Jong legde uit dat minis ter Roolvink de Stichting van de Ar beid had gevraagd suggesties te doen om het overleg le herstellen. Dit sluit mondeling overleg tussen de regering en de Stichting niet uit en dit kan elk moment worden gevoerd. Maar dat hangt helemaal van de Stichting af, zei de minister-president. Hij kondigde aan dat de regering, als het antwoord van de Stichting la ter komt, dit dan met apart commen taar aan de Eerste Kamer zal sturen. De regering is bereid tot ieder overleg; dat hoeft de normale gang van zaken met de Loonwet niet te beïnvloe den. De heer Broeksz bleef echter bij zijn eis dat eerst het antwoord van de stich ting moest worden afgewacht. Als vol gende week deze motie wordt verwor pen, zal de kou waarschijnlijk wel met een uit de lucht zijn. Premier De Jong deed een dringend beroep op het bedrijfsleven om lonen en prijzen in de hand te houden. Overschrijding van de normen van liet SER-advies leidt tot meer inflatie zo waarschuwde hij. Prijzen zijn niet los te maken van de lonen en de wis- ADVERTENTIE exclusieve geschenken in luxe cadeauverpakking sier- en gebruiksvoorwerpen van onyx, bergkristal, opaal, smaragd, enz. vele fraaie artikelen, oa. armbanden kettingen bonbonieres aanstekers sigarendozen schemerlampje» marble-shop f in het hartje van de binnenstad iBAKKERSTRAAT 66 ARNHEM V) DEN HAAG Tot nu toe zijn twee gevallen van Hongkonggriep in Neder land bekend. Er zijn er natuurlijk meer, maar deze twee zijn officieel ge meld, aldus het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid. Het departement deelt de mening van dr. N. Masurel, dat Nederland de komende maanden niet in de greep van de griep zal komen. Dr. Masurel, specialist op het gebied van de griep epidemieën meent, dat wij voldoende anti-stoffen in ons lichaam hebben, omdat wij vorig jaar december flink met de Hongkonggriep kennis hebben gemaakt. Deze griepsoort heerst thans op grote schaal in Frankrijk en Italië. ZALTBOMMEL In dichte mist zijn gisteren in de vooravond een vrachtau to met stenen, en één beladen met hou ten palen op de Van Heemstraweg ter hoogte van Heerewaarden (in het Land van Maas en Waal) met elkaar in fron tale botsing gekomen. Beide chauffeurs kwamen om. Het waren de 21-jarige W. Verbruggen uit Dreumel en de 22-jari ge C. Koelewijn uit Bunschoten. Het ongeluk ontstond, toen de heer Verbruggen met zijn vrachtwagen in dichte mist een voorganger wilde inha len. Op dat moment naderde uit tegen gestelde richting de vrachtwagen van de heer Koelewijn. De beide bestuur ders waren op slag dood. De ontstane materiële schade was bijzonder groot Het duurde enkele uren voordat de Rijkspolitie, met assistentie van de brandweer uit Zaltbommel, enige orde in de chaos had geschapen. Met de grootste moeite konden de lichamen van beide chauffeurs uit de wrakstuk ken worden gehaald. Het verkeer on dervond» op de slechts uit twee rijba nen bestaande drukke verkeersweg gro te vertragingen. DEN HAAG Nadat de raad van overlcr in de metaalindustrie tot van ochtend vier uur vrijwel onafgebroken in vergadering bijeen was geweest sinds woensdagochtend tien uur, is tussen de partijen overeenstemming bereikt. Om vijf uur vanmorgen gaf de raad van overleg het volgende communiqué uit: „In de raad van overleg in de me taalindustrie is tussen partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomsten in de metaalindustrie overeenstemming over nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten voor de duur van twee jaar, in gaande 1 januari 1970. Naast de reeds bereikte overeenstem ming over de materiële punten, zijn thans ook afspraken gemaakt over 'n aantal andere belangrijke onderwerpen, o.a. betreffende: het karakter van de CAO, waar bij een begin wordt gemaakt de onder nemingsraad meer dan voorheen in de uitvoering van de CAO te betrek ken; regelingen in verband met reorga nisaties en herstructurering van be drijven; het openen van mogelijkheden voor vorming en vakopleiding van jeugdige werknemers gedurende de werktijd; een beperking van het tot nu toe in de CAO opgenomen absolute sta kingsverbod. Zoals gebruikelijk, geidt deze. over eenstemming onder voorbehoud van goedkeuring van de bevoegde instanties van de organisaties van werkgevers en van werknemers in de metaalindustrie". selwerking tussen deze beide wordt ster ker naarmate de conjunctuur meer over spannen raakt. Bij de sterke kosten stijging en de hoge rentestand wordt dan vooral voor de zwakkere bedrijfs takken en bedrijven het risico groot. Het bedrijfsleven moet dit zich be wust zijn, aldus premier De Jong. Een te sterke versnelling leidt tot meer be drijfssluitingen. Ook wees hij op het belang van een goed personeelsbeleid en grote openheid om een zo goed mo gelijk inzicht te verschaffen. De regering meent dat hier nog al wat aan schort, aldus de premier. SEOEL Een Zuidkoreaans passa giersvliegtuig met zes bemanningsleden en 45 passagiers, onder wie een Ameri kaan, heeft een gedwongen vlucht naar Noord-Korea gemaakt. Het toestel is in Wonsan geland. Aan de oostkust van Noord-Korea, aldus is van gezaghebbende zijde in de Zuidko- reaanse hoofdstad vernomen. Het gekaapte vliegtuig is een turbine- straaltoestel van Japanse makelij. VINKE VEEN Op het terrein van het benzinestation ,.De Flierhut" aan de provinciale weg 19 (Haarlem-Hilver- sum) onder YVaverveen Is vanmorgen omstreeks half acht een volkswagen busje met vijf inzittenden ontploft, na dat bij de nippel van de gastank een lok was ontstaan en het gas in het busje stroomde. Vijl' personen, allen werkzaam bij een bouw- en aannemiitgs bedrijf uit Uithoorn en afkomstig uit St. Michelsgestel en Vught, zijn met ernstige brandwonden in het zieken huis „Ope Dei" in Woerden opgeno men. De slachtoffers zijn: de 30-jarige J. Smits, de 29-jarige J. van der Velden, de 24-jarige Th. Rijken, de 23-jarige W. W. Legierse (allen uit St. Michiels gestel) en de 24-jarige J. van Berselaar uit Vught. Twee van de vijf mannen verkeren in zorgwekkende toestand. De bestuurder van het busje, de 27- jarige A. N. Hendriks, is ongedeerd ge bleven doordat hij zich bij het tanken buiten de auto bevond. De man, die het pompstation bedien de, de 41-jarige C. M. Borst, verklaarde: „Ik sloot de gasslang op de tank van het busje aan. Toen er nog maar een liter propaangas was overgeheveld, zei de chauffeur, die stond te kijken, dat het lekte tussen de nippel van de tank en 'de slang. Toen ik de slang er beter op wilde zetten, sprong vóór mij een enorme steekvlam op en ik rende weg, terwijl ik de chauffeur hoorde schreeuwen „Jongens, kom er uit...". Terwijl de ernstig gewonde mannen uit de bus doken, verteerde het vuur het voertuig. In de afgelopen nacht en ochtend j is het in Midden-Nederland op- nieuw tot strenge vorst gekomen, j Deelen, Soesterberg en De Bilt rap- porteerden 11, Twente en Rotter- dam 10, Eindhoven —9, Apel- doorn, Deventer en Doetinchem 8 en Zutphen 7 graden C. Het hogedrukgebied van noord- west-Rusland tot Spanje wordt j enigszins aangetast door een trog- storing over Engeland, die lang- zatLm in oostelijke richting trekt. Deze ontwikkeling heeft tot. gevolg. dat het morgen en overmorgen in ons gebied wat minder koud zal worden, met de mogelijkheid van overschuivende bewolking. (De .horigheid" in de lucht weer van- morgen ook al op enige verande- ring). Overigens verwachten we dat in grote trekken het overwegend koude weertype verder zal voort- i duren, met waarschijnlijk zondag opnieuw enige vorstverscherping als gevolg van een polair Atlan- tisch1 maximum. Vanavond en vannacht lichte tot ma tige vorst met plaatselijk mist. Morgen veel bewolking met in het westen van het land kans op enige neerslag en stij ging van temperatuur tot enkele graden boven nul. Elders middagtemperaturen om het vriespunt. In het algemeen wei nig wind.

De Vallei | 1969 | | pagina 1