GRONDTRANSACTIES VAN 2,5 MILJOEN BIEDEN NIEUW PERSPECTIEF KRUISPUNT RIJKSSTRAA TWEG-HOFLAAN WORDT VEILIGER Begroting Leersum haalde met optimisme de streep Burgemeester sloeg aanval C.H.U.-er af Kroketten Vrijspraak na verdenking van rijden onder invloed Minder vertrouwen in Techn. Dienst J. v. Doorn (C.H.LJ.) Leersum is op goede weg COEN MOULIJN NOG NIET NAAR RHENEN PvdA wil woningen minder-draagkraehtigen voor Eerste paal Utrechtse kunstijsbaan geslagen Varkeitsprijzen «feste^en tot recordniveau TWIJFELACHTIG PROCES VERBAAL TEGEN LEERSUMER ONT M. Lubbe (Leers-Belang) Wel veel belangstellingmaar Steun realisering dorpshuis KRUISPUNT GEPRIKKELD BURGERLIJKE STAND DONDERDAG II DECEMBER 1969 LEERSUM Met de opbrengst van een aantal grond verkopen voor woning bouw in het vooruitzicht heeft de gemeenteraad van Leersum gisteravond toch nog niet enig optimisme de begroting voor 1970 goedgekeurd. Het pessi misme over de financiële positie van de gemeente vervaagde toen wethouder drs. A. G. W. Schapenk (CHU) tijdens de begrotingsbehandeling meedeelde, dat het college tot nu toe met succes onderhandelingen voert over een 5-tal grondtransacties. Wanneer met de betrokken partners, zoals het er momenteel naar uitziet, tot overeenstemming kan worden gekomen, leveren de grondver- kopen de gemeente Leersum mini 2Va miljoen gulden op. ..Ik wil niet zeggen, dat dit vooruit zicht reden geeft tot groot optimisme, maar het biedt zeker perspectief", al dus wethouder Schapenk. die met deze opmerking de juichstemming onder de raadsleden wat binnen de perken trachtte te houden. Burgemeester C. M. s'Jacob des Bouvrie onder steunde de wethouder. ..De minister verstrekt helaas maar mondjes maat bouwvergunningen"; waarschuw de zij. De grondtransacties zijn bedoeld voor de bouw van 35 patio-bungalows. 22 semi-patio-bungalows, 52 vrije-sec- tor-woningen (huurprijs vermoedelijk f 275,- tot f 300,-), 40 premie-wonin gen en voor een contingent woningwet woningen. Uit het antwoord op een vraag van de VVD-er J. F. Bennink bleek, dat de mededelingen van wethouder Schapenk voorlopig uitsluitend als informaties dienen te worden beschouwd. Realise ring van de plannen kan nog maanden duren. De grondverkoop voor de bouw van woningwetwoningen in het kader van de derde bouwstroom kan echter wel op korte termijn worden verwacht. De raad kan daarvoor spoedig een voorstel tegemoet zien. Bouw van de woningwetwoningen is daarentegen pas begin 1971 of eind 1970 mogelijk. Uitvoerig werd gisteravond de Lcer- vumsc woningsituatie doorgelicht. Bur gemeesters' Jacob des Bouvrie liet er in haar betoog geen twijfel over be staan, dat voortzetting van de woning bouw in Leersum een bittere noodzaak is. „De woningnood in onze gemeente is nog lang niet opgeheven. Zeker tach tig procent van de mensen, die mijn spreekuur bezoeken komen vragen om een twoning, die ik hun maar al te vaak niet kan geven", merkte zij op. Na waarderende algemene beschou wingen, die door de fracties van PvdA CHU en PvdA werden gehouden bood de begroting slechts op enkele punten nog stof tot discussies. Een van die onderwerpen tot gesprek vormde de reconstructie van het ge vaarlijke kruispunt Rijksstraatweg- Lomboklaan. Omdat realisering van de reconstructie op korte termijn onmoge lijk is vanwege de geraamde hoge kos ten (3 ton!) drong de heer J. F. Be- nink aan op een wat eenvoudiger bevei liging. die volgens de WD-er niet min der effectief behoeft te zijn. ..Of voer de reconstructie in fasen uit", sugge reerde de heer J. C. Dell (Leersums Belang). Ook wethouder Schapenk voelde voor een voorlopige voorziening, alhoewel hij desalniettemin ook de voorgestane re constructie van ,de verkeersdeskundi- ge onderschreef. „Dit is één van de moeilijkste punten, zo niet het moeilijk- UTRECHT In het Utrechtse Over- vecht is de eerste paal geslagen voor de kunstijsbaan, die als alles goed gaat in oktober 1970 in gebruik zal kunnen worden genomen. De paal werd de hard bevroren grond in gedreven door de heer P. A. de Vrije, die als collec tant het meeste geld voor de kunstijs baan heeft opgehaald (f 13.000,-) Hij werd geassisteerd door Utrechts burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en wethouder mr. A. Looten. Vertegenwoordigers van de veertien omliggende gemeenten die aan de actie voor de kunstijsbaan hebben meege werkt, „doopten" de eerste paal door er flessen water op kapot te gooien. De kunstijsbaan gaat zo'n zes mil joen gulden kosten. De door de junior kamer Utrecht georganiseerde actie on der burgerij en bedrijfsleven bracht begin dit jaar 650.000 gulden op. Met dit bedrag en de subsidies van rijks-, provinciale en gemeentelijke overheid en van onder meer de Utrechtse sport federatie is de financiering inmiddels voor 90 procent verzekerd. Om het restant bijeen te brengen wordt een nieuwe actie gevoerd, die bestaat uit het „verkopen" van de 400 palen waar mee de ijsbaan wordt onderheid. Jhr. de Ranitz kocht woensdag de eer- tte, 46 andere zijn al „besteld". ste punt van de begroting", vond de wethouder, die met instemming van de raad toezegde de mogelijkheden van een (voorlopige) beveiliging op korte termijn te zullen bestuderen. Aanleiding tot een felle discussie was de opmerking van de heer J. van Doorn (CHU) in zijn algemene be schouwing, dat de burgemeester op vragen van raadsleden al of niet op zettelijk de waarheid verzweeg. De be schuldiging sloeg op informaties die de voorzitster tijdens een vorige raadsver gadering had verstrekt over het aantal leerlingen van de bijzondere en open bare kleuterschool. De CHU-vertegen- DRS. A. G. W. SCHAPENK .perspectief woordiger suggereerde, dat de burge meester bij het geven van de informa ties de openbare kleuterschool in be voorrechte positie had geschoven. J. C. C. DELL motie Geprikkeld bestreed burgemeester s' Jacob des Bouvrie de aantijgingen van de heer Van Doorn. „Op bet mo ment dat ik de informaties op verzoek van de raad verstrekte meende ik over de juiste gegevens te beschikken. Ik heb volledig te goeder trouw gehan deld". De voorzitster gaf een verkla ring voor haar houding ten opzichte van het openbaar onderwijs in Leer sum. „Toen ik in deze gemeente kwam, zat het openbaar onderwijs in de ver drukking en dat zit het nog. Als we over gelijkheid van onderwijs spreken dan moet men daar eens opletten. Dat is dan ook de reden waarom we het openbaar onderwijs misschien wat har der aanpakken". De burgemeester merkte vervolgens op, dat in Leersum kan worden gesproken van scholennood. Overigens had zij goede hoop. dat daaraan in het komende jaar met de scholenbouw in Leersum-Zuid een eind aan kan worden gemaakt. Een motie van de heer J. C. Dell. in gediend op verzoek van burgemeester s' Jacob des Bouvrie, die beoogde de wethouderswedden in Leersum op te trekken tot 50 procent van het bedrag van de huidige weistandsgrens, werd door de raad zonder op- of aanmerkin gen aanvaard. Voornaamste argument in de motie is de toeneming van de werkzaamheden voor de beide wethou ders. Het standpunt van de raad zal bij Gedeputeerde Staten worden inge diend. Aan het slot van de begrotings behandeling stelde VVD-afgevaardigde Benink voor om aan de voorgenomen kapitaaluitgaven ook de verbetering van de Middelweg toe te voegen. Ook aan deze wens, die door enkele andere raadsleden werd ondersteund, kwam LEERSUM Na een hele avond praten, smaakt om een uur of half elf een croquet uitstekend. Dat is geen geheim en geen nieuws, en daarom was het ook piet vreemd dat Leersums gemeenteraad er zich gisteravond aan tegoed deed. De dames en heren lieten het zich zicht baar uitstekend smaken, zonder zich even zichtbaar te bekommeren om het lot van publieke tribune of pers. De „tribune" was relatief goed ge vuld, waarmee een duidelijke be langstelling voor de begrotingsde batten aan de dag werd gelegd. „Loon naar werken" leek het motto waaronder de raad voortsmuldc. De „gewone burgers" likten zich de lip pen af. Met het water in de mond fluisterde iemand dat hij graag een groot stuk van de taaie begrotings- koek zou ruilen voor een hapje cro quet. Misschien weet de gemeente raad nog niet helemaal zeker dat liefde wel eens door de maag kan gaan. het college zij 't met gefronste wenk brauwen tegemoet. De Leersumse begroting voor 1970 had de streep ge haald... DEN HAAG De varkensprijzen zijn tot een recordniveau gestegen, al dus de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, mr F. G. van Dijk, tijdens de woensdag, gehouden openba re bestuursvergadering van het Pro duktschap. In, zowel als buiten de EEG is er een tekort aan varkensvlees en de produktie blijft achter bij de koopkrachtige vraag. Het aantal slach tingen liep in de maand november uit een van 151.000 tot 156.000 per week. In oktober bedroeg het aantal dekkin gen 96.400 (vorig jaar 83.200), waarbij het totaal aantal dekkingen gedurende de eerste tien maanden van dit jaar is gestegen tot 884.500 (vorig jaar 838.400). De afzet van varkensvlees naar de EEG blijft bevredigend. In de week tot 5 december werden 23.600 geslachte en 5010 levende varkens uit gevoerd, alsmede 929 ton aan delen van varkens en 590 ton spek. Uit Duits land werden die week voor de mesterij 7.775 biggen aangevoerd. De voorzitter deelde nog mee dat de invoer in Duits land van delen van varkens ook met een heffing zal worden belast, overeen komstig met die van levende varkens. Van Nederlandse zijde was tegen het niet-belasten met een heffing van deze invoer nogal bezwaar aange voerd. LEERSUM „In het algemeen houd ik er niet van vrij te spreken in zaken waarbij sprake is van autorijden, gekoppeld met drankgebruik. Maar het is wel zo. dat het wettig en overtuigend bewijs moet zijn geleverd. Als er twijfel is, dan moet deze doorwerken ten gunste van verdachte. In dit geval kan ik niet anders doen dan deze verdachte vrij spreken van de hem tenlastegelcgde over treding van artikel 26 (rijden onder invloed)", aldus sprak de Utrechtse poli tierechter in dc zaak tegen een 37-jarige onderhoudsmonteur uit Leersum. W. van D. Mr. F. de Kort kwam tot zijn twijfel na het voortreffelijke pleidooi van verdachte's raadsman, mr. F. P. van Ravenswaay. ALGEMENE BESCHOUWINGEN De officier van justitie, mr. A. So- merwil, was van oordcel geweest dat er wel degelijk sprake was geweest van rijden onder invloed. Uiteraard was hij daarbij uitgegaan van hetgeen was geconstateerd door de verbalisan ten. De officier meende dat het normale tarief van toepassing moest z(jn. te we ten: twee weken gevangenisstraf on voor waardeljjk en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De Leersumer kwam van een brui loft. Hij was in gezelschap van enige bruiloftsgasten op weg naar huis. On der Amerongen werd een normale rou tinecontrole door de politie gehouden. Op zichzelf hadden de verbalisanten aan het rijden van verdachte niets bij zonders opgemerkt. Maar toen zij hem staande hadden gehouden en het. por tier openden, roken zij een sterke dranklucht. Zij lieten de bestuurder over de witte streep over de weg lo pen en merkten toer; op, dét dat nogal moeilijk ging. Recht in geen geval. Voorts merkten zij op, dat verdachte een nogal bleke gelaatskleur had en sprak met een dikke tong. Volgens de officier allemaal duidelijke symptomen. Maar die werden echter vakkundig „ontrafeld" door de raadsman, die uit voerig al die „normen" belichtte en tot de conclusie kwam, dat er in feite niets aan de hand was geweest. Daar was dan in de eerste plaats de sterke dranklucht. „Ja, wat wilt U", sprak mr. Van Ravenswaay, „er zaten vier mensen in de auto, die allemaal de èèn misschien wat meer dan de ander gedronken hadden. Dan is zon dranklucht altijd sterk!" Het moeilijke lopen van verdachte over de witte streep. „Heel goed verklaarbaar", meende de verdediger, „mag ik U er op wijzen, dat mijn cliënt een blessure heeft gehad aan zijn knie en dat hij daardoor wat moeilijk loopt. En zo iets geldt natuurlijk extra midden in de nacht, als je plotseling uit de auto moet komen!". De bleke gelaatskleur en het spreken met dikke tongU kunt zelf con stateren", vervolgde de advocaat, „dat mijn cliënt bepaald niet iemand is met een blozende gelaatskleur; hij ziet altijd wat bleek. Nu ook. En dat spreken. Hij is geen vlotte prater; het jgaat soms wat moeizaam en dan is het gemakkelijk te zeggen, dat het met een dikke tong gaat. Wat. naar voren is ge bracht door de verbalisanten zijn geen buitensporige dranksymptomen. En wat blijft er verder nog over? In feite niets. Want op het rijden van mijn cliënt was niets aan te merken geweest. Daarom is hij dan ook niet aange houden. Er is dus niet het minste be wijs, dat mijn cliënt niet naar behoren een auto heeft kunnen besturen. Het kan dan ook niet anders of in dit geval zal vrijspraak moeten volgen!" De politierechter moest erkennen, dat er veel waars zat in het-'en de raads man naar voren had gebracht. „Toch" zo sprak hij, „blijft die vrijspraak een moeilijk geval, omdat dc mensen zo gauw gaan denken, dat een matig al coholgebruik tot vrijspraak zou kunnen leiden. Wie auto rijdt, behoort helemaal niet te drinken. Maar ik moet me hou den aan de wettelijke bepalingen. Er is in dit geval niet gebleken, dat deze verdachte niet naar behoren zijn wagen kon besturen. De twijfels zijn te groot en daarom zal ik hem vrijspreken. U hebt veertien dagen de tijd voor hoger beroep!" Maar het sprak vanzelf, dat de Leersumer van deze vrijspraak niet de minste behoefte had om in ho ger beroep te gaan.... LEERSUM „Het verheugt, mij. dat het College een sluitende begroting heeft kunnen aanbieden zonder tot het verhogen van de Gemeente Belastingen over te gaan. Ik mag veilig aannemen dat zulks in weinig andere gemeenten het geval zal zijn. Gezien het feit dat de kosten van het levensonderhoud nog steeds stijgen, is het in het Gemeente bestuur te prijzen dat getracht is met de beschikbare middelen uit te komen". „Ik ben er mij echter terdege van be wust dat daardoor de uitvoering van vele wensen naar een latere datum moet worden verschoven", aldus de heer M. Lubbe in zijn algemene be- J. VAN DOORN Waardering voor het samenstellen van de begroting voor 1970 bestond ook bij de heer J. van Doorn, die namens de fractie van de CHU ccn algemene politieke beschouwing hield. „Als eerste punt zou ik de opstelling van het college en van de raad naar buiten willen aansnijden, omdat er door de bevoh king steeds meer wordt gevraagd om democratisering, inspraak en informatie", zo begon de heer Van Doorn. „Leersum was de eerste gemeente in dit gewest, die het initiatief nam om een hearing te organiseren. Uit de gro te belangstelling hiervoor bleek, dat er in onze gemeente zeer zeker politieke belangstelling bestaat. Jammer dat nog niet alle wensen, die tijdens de hear ing naar voren zijn gekomen, konden worden vervuld. Met name verbetering en verbreding van Middelweg is een urgente zaak". De heer Van Doom was verder en thousiast over de voorlichtingsavond, die onlangs in de r.-k.-kerk in Leersum is gehouden, terwijl ook de spreekuren van burgemeester en de beide wethou ders volgens de CHU-er bijdroegen tot een betere vorm van inspraak voor de bevolking. In dat opzicht haalde de heer Van Doorn ook het plaatselijke infor matiebulletin en het door de gemeente uitgegeven begrotingsoverzicht, aan. „Ik dacht te mogen zeggen, dat we in Leersum op de goede weg zijn", merk te hij op. Ten aanzien van de woningverdeling vroeg de heer Van Doorn zich af of de volgorde op de lijst bepalend is bij de toekenning. Voorts zou het zijns in ziens verhelderend werken, als nog eens de juiste verhouding werd ge schetst tussen de Woning Advies Com missie en het college van B. en W. „Wie heeft het laatste woord, houdt de WAC ook spreekuur en kunnen wo ningzoekenden ook met hun problemen op het spreekuur van B. en W. te recht", vroeg de heer Van Doorn zich af. Hopenlijk kunnen in de loop van 1970 ook hier belangrijke verbeterin gen tot stand worden gebracht: a. n.l. bouw van een permanente obl-school met 4 klassen in Leersum Z-W, waardoor de obl-school gedeel telijk uit het oude gebouw wordt be vrijd en tevens dichter bij de kinderen wordt gebracht, zodat de kinderen niet steeds de drukke rijksstraatweg over hoeven te steken. b. bouw van een 4-klassigechr. la gere school in Leersum-zuid omdat de huidige school uit zijn jasje is gegroeid. Op het terrein van het kleuteronder wijs kan ik me helaas niet aan de in druk onttrekken, dat onze burgemees ter bij het beantwoorden van vragen var raadsleden en het geven van Infor matie op bepaalde punten al dan niet opzettelijk de waarheid verzwijgt. Verder dacht ik dat 't belangrijk is te weten, wanneer deze scholen worden gebouwd, is het mogelijk dat de belde lagere scholen en de kleuterschool vóór september '70 klaar zijn? Deze vraag is ook belangrijk voor het volgen de punt dat ik wil behandelen: Verkeers veiligheid Hierbij denken we 't eerst aan de be veiliging van 't kruispunt Hoflaan-Lom- boklaan-Rijksstraatweg. We zijn het er overeens dat dit bijzonder gevaarlijk is. Gelukkig wordt deze situatie op het ogenblik voor een groot deel opgevan gen door een groep moeders die vijwil lig als „klaar-over" fungeert. Een woord van dank is op zijn plaats. Maar als de scholen in Leersum-zuid vóór september 1970 klaar kunnen zijn zal ook de onveiligheid van dit kruispunt moeten verminderen. We zullen ons na der moeten beraden op de vraag waar de gevaarlijkste punten liggen (op de Middenweg, kruispunt Rijksstraatweg- Hof la an, of kruispunt Kerkweg-Scher- penzeelseweg). Dit met het oog op het gereedkomen van het zwedbad. Ik verheug me met het college over het feit dat er onderhandelingen gaan de zijn over een 3de bouwstroom. Bete kent dit dat we nog dit jaar een toewij zing krijgen voor de bouw van een aantal woningwetwoningen?", aldus de heer Van Doorn. KESTEREN Geboren: Johannes z.v. J. Prijs en G. v. d. Kolk te Op- heusden; Leendert S. z.v. R. Hiddinga en B. A. de Groot te Kesteren; Marti na J. d.v. C. J. Huiberls en van J. G. van de Bijl te Opheusden; Stoffel z.v. A. van Binsbergen en J. Jacobs te Opheusden; Jan-Jaap z.v. M. Anbeek en W. H. van Beek te Kesteren; Jo hannes M. G. z.v. H. Heimei en G. van Gelderen te Kesteren; Klaas z.v. S. A. H. van Binsbergen en H. M. v.d. Scheur te Kesteren. Ondertrouwd: Pieter van de Kolk en Janse M. G. van Ewijk te Opheusden; Evert Schimmel en Tiny A. Zandijk, te Kesteren; Gerrit Bosch en Johanna van Leijen te Opheusden; Jan van IJmeren en Maria H. van de Wardt te Opheus den. Getrouwd: Geurt H. Verwey te Do- dewaard en Jannie D. Arends te Op heusden. LEERSUM Geboren: Pieter Cornells Ewout, z.v. E. L. W. van Vliet en G. Gijsbertse, Leersum; Geertruida Everdina, d.v. S. K. D. J. Dorrestijn en A. van de Geer Leersum; Geertruida Everdina d. v. Schreuders en W. J. van Dijk, Leersum Ondertrouwd: G. Koopman, te Drie bergen-Rij senburg en A. E. Wildeman, te Leersum. Gehuwd: R. C. J. Takkebos, te Leer sum en H. C. de Lange, te Leersum. Overleden: te Zeist: G. van der Vel de, 79 jr., geh. gew. met J. Gorzeman, te Leersum; te Rheenen; L. G. H. Pe perzak, 54 jr., te Leersum. Vertrokken: R. C. J. Takkebos, Mid delweg 71 naar Rotterdam; H. C. Tak- kebos-de Lange, Nieuwe Steeg 11 naar Rotterdam; G. C. D. van der Velde, Rijksstraatweg 159 naar Weststelling werf; Fam. G. Garretsen, Rijksstraat weg 228, naar Amsterdam; H. L. E. Mijnhardt, Rijksstraatweg 230 naar Zeist; A. J. Mijnhardt, Rijksstraatweg 230 naar Zeist; F. Mijnhardt. Rijks straatweg 230 naar Wijk bij Duurstede; C. van Tintelen, Hoolweg 8 naar Utrecht; W. van de Grift, Rijksstraat weg 10 naar Rhenen; H. F. Andriessen, Engelberg 15a naar Doesburg; J. H. Linthorst, Engelberg 15a naar Doesburg schouwing namens Leersums Belang. Speciale aandacht vroeg de heer Lub be voor het vele werk dat door de wethouders wordt verzet. ,,In een klei ne Gemeente was het voorheen een part-time job van enkele uren of één dag per week. Doordat er echter in het maatschappelijk leven geen enkel facet meer is of de overheid heeft er mee te maken, is het werk van ge noemde functionarissen zeer sterk toe genomen, en moeten zij het wel „hart stikke leuk" vinden dit werk, waar dan nog vaak ondank en onbegrip tegen over staat, te blijven doen. Omdat vele ingezetenen van het werk van de wethouders geen begrip hebben en dan maar vlug met kritiek klaar staan, wilde ik hier toch wel eens de aandacht op vestigen." Zoals in de aanbiedingsbrief is ver meld, is de liquiditeitspositie van de Gemeente niet rooskleurig. Er is ech ter hoop dat door het te verwachten binnenkomen van bepaalde bedragen, de situatie gunstiger zal worden". „Het is verheugend dat met de bouw van de nieuwe Raadzaal een aanvang is gemaakt en dat daardoor het Bestuur een eigen tehuis en de Gemeente weer een eigen gezicht krijgt. Doordat de uitgifte van een Gemeen teblad wegens de hoge kosten niet in de begroting 1970 kon worden ingepast zou ik het houden van hearings over belangrijke zaken, met de bevolking in voortdurende aandacht willen aan bevelen. Een goede communicatie is van groot belang." „Aan de totstandkoming van het zwembad is of zal nu zeer spoedig wor den begonnen. Het is te hopen dat het de komende zomer in gebruik kan wor den genomen. Een verbetering in het ambulance vervoer blijft een wenspunt van onze groepering. Gezien de nog steeds aanwezig heer sende woningnood in onze Gemeente wil ik bij voortduring aandacht vragen voor een oplossing van dit euvel, spe ciaal voor de woningwetwoningen. Gezien echter de uitbreiding van de woningvoorraad vooral in Zuid. in het afgelopen jaar heb ik hier wel vertrou wen in. Tot mijn spijt moet ik zeggen in dc werking van de Technische Dienst min der vertrouwen te kunnen stellen. Deze dienst heeft wel eens steken laten val len. Uit de aanbiedingsbrief bijlkt dat het doorlichtingsrapport in bewerking is. Met belangstelling zien wij dit tege moet ten einde hieruit de nodige con clusies te kunnen trekken". Uit de aanbiedingsbrief blijkt dat de scholenbouw in Zuid de nodige aan dacht heeft. Ik heb goede hoop dat deze scholen spoedig gerealiseerd zullen wor- dèn. vervolg H v Leeuwenkamp Zei Thorbecke in 1862 nog „De Kunst is geen regeringszaak", hij zou raar staan te kijken in deze tijd van een zo sterke bemoeienis van de overheid met kunst-sport-recreatie en maatschap pelijk werk, zo zelfs dat we er een eigen Marga Klompé voor op na moe ten houden. Cultuur, sport, recreatie en maat schappelijk werk zijn eenvoudig niet meer weg te denken. Met name de sport. MINDER VERTROUWEN Aan het eerste kan de overheid niet veel doen, maar aan het laatste wel door het verschaffen van de nodige sport-accommodatie, en dat brengt mij op het dorpshuis. Als de voortekenen niet bedriegen schijnt er schot te wil len komen in de commissie voor het dorpshuis. Als dit nog eens van de grond komt zou ik het College willen aanbevelen dit zo mogelijk te combine ren met een sporthal. De voortschrijdende kostenverhogin gen van sociale voorzieningen zijn een voortdurende zorg van alle gemeenten, met name de uitvoering van de Alg. Bijstandswet. Dit deel van de sociale wetgeving is een kostbaar goed dat ve len ten zege is. Mocht er wel eens misbruik van ge maakt worden moeten wij dit ter wil le van de goede zaak maar op de koop toenemen. Naar verluidt zijn wettelijke maatregelen in voorbereiding ter voor koming van misbruik. Wij moeten ech ter het kind niet met het badwater weg gooien De begroting voor het grondbedrijf is een nogal technisch stuk dat. vol doende voor zich zelf spreekt. Alleen bij het grondbedrijf zou ik willen ver zoeken. in het kader van een actieve grondpolitiek, bouwrijp geworden gron den zo snel mogelijk te verkopen ten einde renteverlies voor de gemeente te voorkomen. VEENENDAAL/RHENEN Dc geruchten dat „nationale held" Coen Mou- iijn zich definitief in Rhenen zou willen vestigen blijken onjuist. Of liever: niet gehéél juist, want de Feijenoorder en zijn vrouw hebben wel degelijk het plan om zo gauw zich een mogelijkheid voordoet een huis in de Grebbestad te betrekken. Dat vertelde mevrouw Moultyn gister middag aan onze sportredacteur, die de hardnekkige geruchten die in Rhe nen de ronde doen over dc vestiging van de familie Moulin in het stadje, controcclrde. .Mevrouw Moulijn was allerminst verbaasd. „Niet alleen in Rhenen spreekt men erover, maar ook in Rotterdam weet men een en ander al te vertellen. Wij zijn weliswaar bijzonder enthou- saisl over Rhenen en we hebben ook wel eens pogingen gedaan om een fraai huis te bemachtigen in de Greb bestad, maar over de prijs konden we het nog niet eens worden". Zoals bekend logeerde Coen Moulijn met z(jn gezin enkele malen in het huis van een vriend aan de Bergweg in Rhenen. Moet Coen Moulijn eerst een punt achter zijn briljante carrière hebben gezet voordat de familie Rhenen als vaste woonplaats keist? Mevrouw Moulijn lachend: „Oh nee, beslist niet. Als we genoeg kostuums verkocht hebben om een mooie woning te kunnen kopen verhuizen we a la minute". LEERSUM „Wij zUn bijzonder te vreden met het aantal tot nu toe ge bouwde woningen, maar dringen er toch op aan om nu ook, gezien de ur- ger.tlelijst van woningzoekenden. de nadruk meer te leggen op het houwen van wor' -en voor minder draagkrach- tigen". Zo begon de heer A. Pakken zijn algemene beschouwing als fractie leider van de Partij van de Arbeid in Leersum. Direct samenhangend met de woning bouw vragen wij bijzondere aandacht voor de wegenbouw en het onderhoud van wegen en de aanleg van voldoende voetpaden. Ook parkeergelegenheid voor vrachtauto's e.d. is noodzakelijk. Dit ook in 't belang van de leefbaarheid van ons dorp. Wij denken bijvoorbeeld aan de toestand van de Middelweg, waar de ontbrekende voetpaden en de onvoldoende verlichting een haast on houdbare (toestand) situatie vormen" aldus de heer Pakken. ..In verband met de eerdergenoemde leefbaarheid van ons dorp, dringen wij bij het college aan te bevorderen dat er voldoende speelruimte voor de kin deren worden gecreëerd. Wij vinden speelruimte voor de jeugd belangrijker dan b.v. de bouw van ga rages, indien er ruimte voor één van beide is". Met het oog oo de scholenbouw in Leersum-Zuid, spreken wij, vooral In verhand mei de steeds dringender noodzaak, de hoop en de verwachting uit, dat het college er in zal slagen in de loop van het jaar 1970 nog deze kwestie in het algemeen belang op te Ook de heer Takken roerde In zijn be schouwing de behoefte aan een dorps huis aan. „De zalennood in Leersum en de be hoefte aan noodzakelijke overdekte speelruimte vragen om een oplossing. Wij willen u verzoeken steun te verle nen bij het realiseren van de plannen voor een Dorpshuis, dat geschikt zal zijn voor uitvoeringen, sportbeoefening en andere activiteiten. Eén ding moest de PvdA-fractielei der van het hart. „Alles wat men wenst te bereiken, kan men niet alleen reali seren. Daarvoor hebben wij elkander nodig, ongeacht voor welke politieke groepering men ook in de Gemeente raad zitting heeft. Daarom burgemeester, wethouders en collega raadsleden wensen wij u veel wijsheid en succes toe in het ko mende jaar in het belang van onze ge meente.

De Vallei | 1969 | | pagina 5