Overal, altijd warm. SMIT BIJ HOLLAND SPORT IN HET DOEL Jorritsma keerde terug in ploeg Hongaarse voetbalbond afgetreden 125e zesdaagse voor „keizer" Peter Post WIELERCIRCUS BEGONNEN „OME" RINUS LEEFT VOOR DE BOKSSPORT Slik de pijn weg. SC Dimplex Rijders aangewezen voor schaats- interland Nederland-Noorwegen AUSTIN AUTOMOBIELBEDRIJF van der PLOEG Jan Bazen beste sprinter in Deventer FLOORMANAGER SPORT IN 'T KORT VREDERECHTER MOEILIJK ACTIEF IJSHOCKEY Tilburg ivint van Den Bosch Schaatskalender Wereldrecord tienkamp Smith won in Zuidlaren NIET GEKOZEN Jeugd sneller dan senioren Ashe mag in Zuid-Afrika tennissen Ook K.N.V.B. beboet Romeijn 30 JAAR GROTE LIEFDE NATIONALE TITEL DISCIPLINE DOEN EN LATEN VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 DEN HAAG Jan Smit (18) van het B-elftal zal zondag het doel van Holland Sport verdedigen in de bekerwedstrijd tegen Excelsior in Rotterdam. Deze doelman, die sinds vier weken in militaire dienst is, staat bij de Hagenaars nog te boek als amateur. Dezer dagen zal aan zijn vroegere vereniging DHC drieduizend gulden worden betaald. Trainer Cor van der Hart heeft vlijtig naar een oplossing gezocht nadat zijn doelverdedigers Van Vianen (meniscusoperatie) en Louwerens (nierblessure) buitenspel waren geraakt. Van der Hart heeft nu besloten Smit een kans te geven. Louwerens is ten minste voor twee maanden uitgeschakeld. ADVERTENTIE SCHIMMELSTRAAT 1 Stadsdennen) HARDERWIJK Tel. 03410-4106 b.g.g. 2137 DEVENTER Tijdens de selectie schaatswedstrijden op de Deventer kunstijsbaan heeft Jan Bazen drie keer de 500 meter van de sprintersklasse gewonnen. In alle ritten bleef hij als enige onder de 44 sec. (42.2, 42.9, 42.8). Hij werd uiteraard winnaar in het eindklassement voor Demkes (44.4, 45.4, 44.5) en Hoorneman (44.5, 45.2, 45.0) De senioren reden drie afstanden. Beltman eindigde als eerste na over winningen op de 500 (44,2) en 1500 me ter (2.15.9). Pasman won de tweede se rie 500 meterritten in 43.7 sec. Achter de schermen is de laatste dagen bijzonder hard gewerkt om al les op tijd gereed te krijgen. Arie van Vliet (53) uit Woerden die de leiding over het draaiende gedeelte heeft „je zou me als een floormanager kun nen beschouwen" liep tevreden rond. De oud-sprinter en zesdaagserijder moet men hier in de nieuwe RAI als een soort duizendpoot beschouwen. „Ik moet", zegt Van Vliet, „m samen werking met de jury zorgen dat het wedstrijdprogramma op de juiste wij ze wordt afgewerkt. Dat is mijn hoofd taak. Daarnaast heb ik ook het recht om bij een eventuele valpartij de wed strijd voor een kwartier of zoveel lan ger als nodig is te neutraliseren." Met die taken is Van Vliet er nog niet. Hij moet er ook voor waken dat de renners niet voor moeilijkheden zor gen. „Ach, de een klaagt over het eten, de ander moppert over het sla- Peter Post (rechts): geweldige in zet. waar voor zijn geld. Als hij op de baan is, rijdt hij er ook voor". De stand in de zesdaagse van Am sterdam bij de neutralisatie vanmorgen om vijf uur was: 1. PostDeloof (Ned/Belg) 34 pnt; 2. GilmoreLawrie (Austr.) 10 pnt. Op 1 ronde: 3. OldenburgLoevesijn (Wdl/Ned) 24 pnt, 4. Koel—De Wit (Ne derland) 24 pnt, 5. DuyndamEugen (Ned/Den) 10 pnt, 6. BugdahlKemper (Wdl) 2 pnt. Op 2 ronden: 7. Ottenbros Renz (Ned/Wdl) 1 pnt. Op 3 ronden: 8. SchulzeJansen (Wdl/Ned) 14 pnt. Op 4 ronden: 9. DalerPijnen (Tsj./ Ned) 16 pnt. Op 5 ronden: 10. Pfennin- gerWagtmans (Zwit/Ned) 18 pnt. Op 9 ronden: 11. Van MiddenVan der Lans (Ned) 13 pnt. In het Utrechtse Overvecht is de eerste paal geslagen voor de kunstijs baan, die in oktober 1970 klaar moet zijn. BILBAO José Manuel Ibar, de Spaanse zwaargewicht met de bij naam Urtain, die vrijwel al zijn par tijen met knock out in de eerste ronde gewonnen heeft, wil Peter Weiland, de Westduitse Europese kampioen, uitda gen voor een titelgevecht. Overal in huis waar het koud isop elk moment... staat uw D implex elektrische radiator tot uw dienst. Dimplex: thermostatisch geregeld en met olie gevuld. Daardoor minimaal stroomverbruik. Vraag dokumentatie by Nerim N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850-4 2311 Jorrit Jorritsma: terug Een zesdaagse met een nieuwe for mule. Vijftien uur per dag dollen de renners over de baan. Sport, kermisattraktie of circus? Wat doet het er eigenlijk toe. De 22 in kleu rige tricots gestoken renners spelen het spel zoals het gespeeld moet worden. Zoals het gespeeld wordt in Antwer pen, Frankfurt en Gent en overal waar een zesdaagse wordt georganiseerd. pen en dan komt het in de praktijk ook nog wel eens voor dat er een ren ner is die een ziekte simuleert. Natuur lijk komt er dan een dokter bij, maar het is wel nuttig dat er dan ook ie mand bij is die door de renner heen kan kijken. Het zou de eerste keer niet zijn dat een coureur zegt dat hij ziek is en dat hij alleen maar moe is." Ruzies sussen tussen de renners on derling en zorgen dat het publiek niet te dicht bij de boxen van de renners komt behoort ook tot Van Vliets ne ventaken. Dat laatste vindt hij zeer be langrijk. „Ik heb al eens meegemaakt dat een verzorger de baan werd opge drongen doordat het publiek zich te dicht bij de boxen waagde. Dat kostte die man zijn leven. Hij werd morsdood gereden". Arie van Vliet, een van de grootste sprinters die Nederland ooit heeft ge kend, reed ook 51 zesdaagsen. Lachend vertelt hij dat hij er nooit een heeft gewonnen. „Mijn beste plaats was al tijd de tweede plaats", zegt de oud-ren ner die toch op alle wielerbanen van de wereld reed. Wie moeilijk komt te zitten in deze komende dagen is Rini Wagtmans (23). De man uit St. Willebrord heeft sinds 15 september niet meer op de fiets ge zeten. Wagtmans maakte gistermiddag een ongeïnteresseerde indruk. „Ik geloof het eerlijk gezegd wel", vertelde hij. Waarom? „Ach ik ben wat overspannen ge weest. Ik ben nu zeven kilo te zwaar ook". Dan flapt Wagtmans eruit wat hem hoog zit. „Het heeft mij een smak geld gekost, het missen van de wereldtitel op de weg, mijn startgelden zijn voor de helft verlaagd. Ottenbros die wereldkampioen werd, is er tussen geschoven". Wel een heel andere instelling houdt Peter Post er op na. De 36-jarige Am- stelvener die gisteravond aan zijn 125e zesdaagse begon, had 's middags hoog in de baan al uren met zijn koppelge- noot Deloof gejaagd. Zo hard, dat Jan Derksen opmerkte: „Kijk me die Post nou eens. Wat een inzet. Dat is er een van de oude stem pel. De jongeren willen eerst geld zien voordat zij wat gaan doen. Laten zij een voorbeeld aan hem nemen". Een mening die Arie van Vliet beves tigde. „Post is duur maar hij geeft DEN BOSCH In een wedstrijd om de Coupe Internationale hebben de Til- burgse Trappers donderdagavond de ijs- hockeywedstrijd tegen Den Bosch met 53 gewonnen. De tussenstanden waren: 31, 11 en 11. Er waren in Den Bosch 2000 toeschouwers. DEN HAAG De schaatskalender van de KNSB vermeldt voor de komen de dagen de volgende wedstrijden: Zondag 14 december: Jorwerd: ge westelijke langebaanwedstrijden he ren om de Zilveren Toren-wisselprijs over 500, 1500 en 3000 meter. Aanvang 12.00 uur. Gorredijk: nationale langebaanwed strijden heren over 500, 1500 en 3000 meter. Aanvang 11.00 uur. LOS ANGELES. Californië De An.e. c tienh? per Bul Toomy beeft het v reldrecord voor de tienkamp verbeterd. H(j stelde het op 8.417 punten. Het oude was sinds twee jaar in handen van de Westduitser Kurt Bendlin, met 8.319 punten. ZUIDLAREN De Engelsman Har vey Smith heeft donderdagmiddag in Zuidlaren 't eerste internationale num mer van het concours hippique, ge wonnen. Zestien combinaties bleven in eerste instantie foutloos op 't parcours van 550 meter, waarin twaalf hinder nissen met 15 sprongen waren opgeno men. De maximum hoogte was 1.35 meter. In de barrage, toen er nog zes hindernissen (zeven sprongen) genomen moesten worden (maximale hoogte 1.45 meter) bij 'n parcourslengte van 250 meter, kwamen negen combinaties foutloos rond. Van hen was Harvey Smith op „Matty Brown" de snelste. De Westduitser Willibert Mehlkopf leg de met „Perser VI" beslag op de twee de plaats. De uitslag: (alle deelnemers 0 fouten) 1. Harvey Smith (GB) op Matty Brown" 28.3 sec.; 2. Willibert Mehl kopf (W.Dld) op „Perser VI" 30,6.; 3. Bernd Kuwerts (W.Dld) op „Ferra- ra IV" 31.3.; 4. Anton Ebben (Ned) op „Kairouan" 32.2; 5. Tjeerd Veldstra (Ned) op „l'Espoir" 34.6.; 6. Maarten Bagchus (Ned) op „Asta" 35.6.; 7. Maarten Bagchus (Ned) op „Passak" 30.9; 8. Henri Parot (Fra) op „Rastig- nae" 37.1.; 9. Kurt Wyten (Belg) op „Fakir" 38.4. DEN HAAG. De Nederlandse AMSTERDAM Bij de selectiewed strijden op de Jaap Edenbaan in Am sterdam zijn door de jeugd betere pres taties geleverd dan door de senioren. Op de 500 meter was Johnny Olof (42.6) aanzienlijk sneller dan de win naar bij de heren, Ab Krook, die er 43,2 over deed. Op de 5.000 meter was het verschil kleiner. Bij de heren won Piet Meijer in 8.07,8 bij de junioren was Jan Derk sen het snelst in 8.07.1. schaatsploeg, die op zaterdag 20 en zondag 21 dec, op de Thialf-kunst- ijsbaan in Heerenveen tegen Noorwegen rijdt, bestaat uit: Kees Verkerk, Ard Schenk, Jan Bols, Peter Nottet, Eddy Verheyen, Jappie van Dijk, Co Giling, Ab Krook, Jan Bazen en Jorrit Jorrits ma. Eerste reserve is Arie Eriks. 1 Op de 500 en 1500 meter mogen tien rij ders starten en op de 3000 en 5000 me ter acht. Drie kernploegleden zijn niet voor het offisiële team gekozen: Arie Eriks, Karei te Winkel en Ronnie Nooitge- dagt. Opvallend is de terugkeer van Jorritsma. Na de strijd om de Neder landse kampioenschappen van vorig jaar, waarbij de Rotterdammer gedis kwalificeerd werd, kwam hij niet meer voor een plaats in de kernploeg in aan merking. De voorzitter van de tech nische commissie van de KNSB, dhr. W. S. Wynia, verklaarde donderdag middag: De keuze van Ao Krook was voor ons een uitgemaakte zaak. Hij is op 't ogenblik in uitstekende vorm. Ver der prevaleerde bij ons de sprintkwali- teit van Bazen en Jorritsma". Op aandringen van coch Leen Pfrom- mer rijden de „afgevallen" kernploeg leden Eriks, te Winkel en Nooitgedagt met de Noorse reserve buiten mededin ging alle afstanden mee. Daarnaast heeft de technische commissie aan het bond be stuur voorgesteld om vier juni oren te laten starten, namelijk Piet Kleine, Jacques de Koning, Gerard van Gelder en Jos Valentijn. BOEDAPEST De uitschakeling van het Hongaarse voetbalelftal voor het toernooi om het wereldkampioen schap in Mexico heeft verstrekkende gevolgen. De kritiek op Karoly Soos, de coach van de Hongaren, die de be slissingswedstrijd tegen Tsjechoslowa- kije in Marseille verloren, heeft geleid tot vrijwillig terugtreden van de trai ner en alle leden van de Hongaarse Voetbalfederatie. AMSTERDAM Het zesdaagse spektakel in Amsterdam is weer begonnen. Elf koppels schoten gisteravond om tien uur na het startschot van wethouder Verwey, de baan op. Amsterdams vierde, door Kurt Vyth georganiseerde Zes daagse was, ondanks alle pessimistische geluiden na het evenement van vorig jaar, toch weer een feit. JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse lawntennisunie heeft de Ameri kaan Arthur Ashe toegestaan deel te nemen aan de open kampioenschappen van Zuid-Afrika. Dc voorzitter van de unie, Alf Chalmers, publiceerde dit be sluit in Johannesburg in een brief die hfi aan de Amerikaanse tennisbond had gestuurd. Of Ashe nu ook werkelijk in de kampioenschappen kan uitkomen, is al lerminst zeker. Hij zal daartoe van de Zuidafrikaanse regering, die tot dus ver consequent buitenlandse kleurlingen heeft geweerd, een inreisvisum moe ten krijgen. De heer Chalmers advi seerde Ashe zich hiervoor te wenden tot de Zuidafrikaanse ambassade in New York. Hij deelde voorts mee, dat bepaalde recente uitlatingen van Ashe tegen de apartheidspolitiek bij de Zuid afrikaanse regering beslist niet in goe de aarde waren gevallen. Den Haag De strafcmmissie van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond heeft de rechterverdediger Piet Romeijn van Feijenoord wegens grove belediging van scheidsrechter Van Gemert na af loop van de wedstrijd tegen FC Twente in Enschede, een boete opgelegd van 350 gulden. Romijn heen iel reeds twee keer eerder aan een rif ver grijp schuldig gemaakt. In 1967 kwam hem dat op een schorsing voor drie wedstrijden te staan. De eerste divisievereniging FC Den Bosch heeft de 21-jarige voorhoe despeler Wil Uyens van NOAD gecon tracteerd. Het transferbedrag is 20.000 gulden. Barend Barendse was uiteraard ook aanwezig bij de opening van de Amsterdamse zesdaagse. Enkele wielerenthousiasten vragen hem hier om een handtekening. ADVERTENTIE OSSENDRECHT ,,Ome" Rinus Krijger (50), sinds enkele weken belast met de centrale training van de nationale bokstop, is een pure idealist en tegelijk een impulsieve vechtjas, die lijdt aan een ongenees lijke kwaal: een gedwongen afscheid van de boksring zou voor deze Rotterdamse beroepsmilitair een ,,rampbetekenen. Het zal alle glans aan zijn verdere leven ontnemen, want een bestaan zonder boksen is voor Rinus Krijger eenvoudig ondenkbaar. Rinus Krijger: „Ja mag wel stel len, dat ik zo ongeveer in de ring ben grootgebracht. Al meer dan dertig jaar ben ik zeer nauw bij het boksen betrokken. Het is een stuk van mijn leven geworden. Daarom wil ik niet denken aan de dag, waar op ik afscheid zal moeten ne men van mijn boksvri enden. Die dag verfoei ik nu al, want daarvoor betekent het boksen te veel voor mij". Zijn interlanddebuut als bonds- trainer vierde Rinus Krijger met een kleine overwinning (11-9 op de Tsjechen). Hoewel hij zich in ge dachten deze ontmoeting in Den Haag zonder twijfel anders had voorgesteld, betekende deze onver wachte triomf toch 'n extra stimu lans voor hem en zijn pupillen om op de ingeslagen weg voort te gaan. Zijn benoeming tot bondscoach kwam voor insiders overigens nau welijks als een verrassing. Hoewel Krijger in de loop der jaren slechts bij hoge uitzondering uit de anoni miteit trad, is hij voor de nationale en internationale bokswereld allaang geen onbekende meer. Het besluit van de Nederlandse Boksbond' (NBB) Rinus Krijger te belasten met de centrale training was voor de Rotterdammer zoveel als een erkenning voor zijn bewe zen vakmanschap. Want dat hij als trainer over ongeëvenaarde kwali- tieten beschikt, heeft Krijger als coach van de militaire selectie (sinds 1946) al meermalen aange toond. Krijgers eerste grote liefde was de bokssport. Daarvoor leeft hij. Al sinds de Tweede Wereldoorlog voert deze Rotterdamse leger-officier met als huidige standplaats Ossen- drecht een verbeten strijd voor meer erkenning van deze sport. Een tak van sport, die door velen in ons land, maar ook buiten onze enge landsgrenzen, nog altijd niet als zodanig wordt gekwalificeerd. Bij veel mensen roept het boksen nog dikwijls grote weerstanden op. Dit tot groot verdriet van Krijger, die 't maar moeilijk kan verkrop pen dat het boksen vaak wordt ver oordeeld louter op grond van uit Amerika overgewaaide schandalen. De Rotterdammer betreurt het in hoge mate, dat een bepaalde cate gorie mensen zo gemakkelijk gene raliseert. „Het is niet eerlijk een tak van sport uitsluitend op details te veroordelen. Je zult de sport op zijn algemeenheid dienen te beoordelen. Alleen dan bewijs je over voldoen de onderscheidingsvermogen te be schikken". „Geloof me, het boksen is een eer lijke en daarnaast oergezonde sport. Het kweekt karakters. Ik kan mijn buurman toch ook niet veroordelen, omdat hij toevallig een andere poli tieke richting heeft gekozen?" Al op jeugdige leeftijd stapte Krij ger in de boksring. Zijn grootste suc ces behaalde hij in 1940, toen de Rot terdamse vedergewicht de nationale titel veroverde. Kort daarop waag de hij de overstap naar de rijen der profs, in welke categorie hij zes jaar uitkwam. In totaal bokste Krijger ruim 150 wedstrijden. Zijn grote voorliefde bleef uitgaan naar een functie als trainer. Zijn kans kreeg hij in 1946 toen de leger- autoriteiten hem de volmacht ga ven boksers voor te bereiden op de militaire kampioenschappen. Op Krijgers initiatief werden in 1949 de eerste militaire kampioen schappen gehouden. Twee jaar daar voor had hij al en niet zonder succes met een ploeg deelgeno men aan de intergeallieerde titel strijd. De ambitieuze Rinus Krijger is vol doende realist om te beseffen, dat hem een moeilijke taak wacht. Een onmogelijke? „Dat geloof ik niet", zegt een soms emotioneel geladen Krijger, die zijn boksers met bijna vaderlijke zorg omringt. „Technisch hebben onze boksers voldoende. Maar dat alleen is niet genoeg om in de ring tot suc ces te komen. Zeker zo belangrijk zijn a: discipline, b: conditie, c: tac tiek, d: gewicht. Pas wanneer aan deze voorwaarden wordt voldaan kan een bokser het ver brengen". Steeds opnieuw legt Krijger de na druk op punt a: de dicipline. „Zon der discipline kom je er niet. En dat geldt wel heel speciaal in deze tak van sport. Ze hebben mij wel eens het verwijt gemaakt, dat ik een dic tator ben. Helemaal ongelijk hebben 2e misschien niet, maar vergeet niet, dat een trainer soms wel een beetje dictatuur móet uitoefenen, wil hij tenminste niet de mist ingaan. Bijzonder ingenomen is de nieu we bondscoach met de hypermoder ne trainingsaccommodatie, die de le gerkazerne te Ossendrecht bezit en waar de door de technische com missie geselecteerde boksers iedere week (vrijdag en zaterdag) bij el kaar komen. Deze trainingsopzet be tekent een primeur in de Nederland se bokssport, want voordien kwa men de pugilisten slechts inciden teel bijeen. Voorlopig ligt het in de bedoeling deze wekelijkse trainingen tot me dio februari te continueren, hetgeen mede te danken is aan Krijger, die de ware vechtersmentaliteit bezit om de bokssport nieuwe impulsen te ge ven. Zijn slagen als bondscoach hangt voor een belangrijk deel af van de houding van de geselecteerde bok sers. „Voor een topsporter is het niet alleen belangrijk veel te willen doen, maar vooral veel te willen laten", stelt Rinus Krijger met enige na- druk.> „Natuurlijk ben ik voor een belangrijk deel overgeleverd aan mijn pupillen. Ik heb er echter het volste vertrouwen in. Maar pas in de ring zal blijken of zij de juiste mentaliteit bezitten om een gevecht tot een goed einde te brengen". „Een trainer kan veel doen, maar zodra een bokser onder de schijn werpers staat, blijkt pas of hij knap genoeg is om de situatie aan te voe len. Want zoiets kan een trainer hem niet leren".

De Vallei | 1969 | | pagina 15