Veenendaals dagblad In elke provincie centrale post voor ambulances union Buiten Minister De Block afgebracht van zijn plan af te treden Overleg loopt vast met de Vietcong Boeren joegen Kamer en min. Klompé tegen zich in het harnas Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nadere regels volgen nog Duitsers niet erg scheutig Astronauten in zonlicht Nijmegens eerste burger aangeklaagd wegens graf schennis Strubbelingen in Parijs BUSJE UITGEBRAND DOOR STEEKVLAM ANTI-VRIES Het blijft winters Vader Versluis schreef boek over dochter Mia WETSONTWERP VAN STAATSSECRETARIS KRUISINGA Spiritusblokjes mogen niet meer bij speelgoed worden verkocht Zaterdag geen amateurvoetbal Egypte is weer zwaar bewapend Toenadering Christendom en Islam Overstromingen Kamerlid schreef premier een open brief DE AUTOSHOP Burgemeester in Rotterdam leed nederlaag met havenbeleid Om 'f vriespunt DEN HAAG. Zonder vergunning mag niemand met am bulances rijden. Zonder opdracht van een centrale post kan niemand een ambulance laten uitrukken. Hierop komt het wetsontwerp ambulancevervoer neer, dat staatssecretaris Kruisinga (Sociale Zaken en Volksgezondheid) bij de Tweede Kamer heeft ingediend. CONTACT MET OOSTEN Wapen U tegen vocht en kon met een yerwarmings-matros Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Eekhoorn praatje NA MOTIE OVER FUSIES OOK GEEN HOCKEY TERUGNEMEN UITVECHTEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tetef. 08385-10550 (adm 10757 en f0066 (red.). Giro 1321600 koeee nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m. 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 292 Nog nader zal worden vastgesteld aan welke eisen de ambulances moeten voldoen, met hoevelen zij moeten zijn bemand en waar de centrale posten rullen worden gevestigd. In elk geval zullen in iedére provin cie centrale posten komen, omdat, vindt de staatssecretaris, vanuit een regionaal vervoer het beste een slui tend systeem kan worden opgezet. Een of meer gemeenten samen kun nen zo'n post instellen en onderhouden. De grenzen van de gebieden, die de centrale post beslaat, hoeven overigens BONN Kanselier Willv Brandt heeft duidelijk gemaakt dat hij niet be reid is als prijs voor betere betrekkin gen met Polen en andere Oosteuropesc Maent, grote kredieten te geven. Uit Warschau is gemeld dat de regering in Bonn, Polen 'n krediet van 550 miljoen dollar had aangeboden voor aankopen In West-Duitsland in de komende vijf jaar. Volgens regeringswoordvoerder Con rad Ahlers had Brandt op 'n kabinets- xltting gezegd dat de pas hervatte eco nomische besprekingen met Polen en de komende contacten met Roemenië ge voerd zullen worden met als uitgangs punt dat politieke meningsverschillen opzij geschoven kunnen worden door de industrialisatie te verstevigen en de handelsuitwisseling te bevorderen. Donderdagmorgen heeft de Westduit- se ambassadeur in Moskou, dr. Helmut AlJardt, voor de tweede maal deze week 'n gesprek gehad rr.et de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko. Er zijn over het tweede ge sprek geen bijzonderheden bekendge maakt. Alleen is verklaard, dat het on derhoud „zakelijk en goed" is verlopen. Een datum voor een nieuwe ontmoeting is nog niet bekend. In Moskou neemt men aan dat Allardt eerst op instruc ties uit Bonn wil wachten. niet steeds met die van gemeenten en provincies samen te vallen. Omvang en spreiding worden geregeld door de colleges van Gedeputeerde Staten, die ook de enige zijn, die een vergunning voor een ambulance kunnen geven. Evenals voor particuliere vervoerders is voor de gemeentelijke diensten een vergunning nodig. Om een zo efficiënt mogelijk gebruik van het totale ambulancepark niet te belemmeren heeft dr. Kruisinga geen onderscheid gemaakt tussen zieken- en ongevallenvervoer. Daarom wordt in het wetsontwerp als het vervoer van zieken en ongeval slachtoffers. In de wet is de mogelijkheid geopend bij algemene maatregel van bestuur de kwaliteit van het vervoer te regelen. De regels slaan op de uitvoering, in richting en uitrusting van de auto, op het aantal mensen op de wagen, hun verpleegkundige bekwaamheid en hun paraatheid. Men zie verder elders in dit num mer. ADVERTENTIE elektra rVhprmnstatisch behaaglijk veilig gezond J 5 Indertijd waren er lieden, die met kogel- of windbuks een schame- 5 le verdienste wisten te behalen i door het schieten van eekhoorntjes, 5 want in abnormale tijden van oor- log, schaarse en werkloosheid heb- 5 5 ben de huidjes meer waarde. Wan- 5 5 neer het velletje b.v. de kwaliteit 5 i bezat van dat van sommige Euro- 5 5 pese en Amerikaanse verwanten, 5 dan zou de eekhoorn waarschijnlijk 5 5 bij ons reeds lang zijn uitgeroeid of i 5 als een bijzonder natuurmonument- je bescherming genieten. Het bont 5 v bezit gelukkig niet het zachte, soe- 5 pele der vreemde soorten, terwijl l de gelooide huid door haar breek- 5 v baarheid moeilijk voor pelterij kan worden genaaid. Niettemin werden ze in oude tijd veelvuldig voor kle- 5 v ding gebruikt en we lezen, dat ko- 5 5 ning David III van Schotland bij zijn huwelijk een staatsiemantel 5 droeg van eekhoornhuidjes. 5 Ik heb u op deze plaats al eens 5 verteld, dat deze acrobaten van het bos geen eigenlijke winterslaap houden. Bij nat en winderig weer 5 blijven ze in de beschutting van het 5 warme nest, de dagen dommelend i doorbrengend, maar als de zon l koesterend schijnt en er geen wind over het afgevallen blad ritselt, zijn 5 ze actief. We kunnen dan zelfs van 5 5 de eekhoorn méér te zien krijgen 5 dan 's zomers, wanneer hij vaak 5 schuil gaat tussen het lover; een l andere gelegenheid tot observatie 5 v wordt de rustige wandelaar ge- 5 schonken in het laatste kwartaal 5 des jaars, want dan komt hij veel- 5 5 vuldig op de begane grond om te 5 5 fourageren. Alsdan kan worden ge- 5 constateerd, dat hij heel wat schaar- 5 5 ser valt aan te treffen, dan in mijn 5 5 jeugd- en jongensjaren. Men heeft 5 5 wel aangenomen, dat de soort nu 5 v en dan getroffen wordt door een 5 5 epidemie, zoals die op gezette tij- 5 den bij knaagdieren (o.a. veldmuis) 5 5 pleegt voor te komen. Vroeger liep 5 s de bevolking door havik en edel- 5 5 marter terug, doch deze factor valt 5 5 allang te verwaarlozen. DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) is vorige week ernstig van plan geweest om af te treden. 5 12 dec. '69 A. B. WIGMAN. 5 AMSTERDAM. Spiritusblokjes mo gen niet langer bij of in speelgoed worden verkocht. Dit heeft het college van directeuren van keuringsdiensten van waren meegedeeld. De keuringsdiensten zullen er op toe zien dat de blokjes ndet meer bij for nuisjes en ander speelgoed worden ge leverd, maar afzonderlijk worden ge kocht, voorzien van een waarschuwing. De waarschuwing moet luiden: „Ge vaarlijk bij inwendig gebruik. Bevat hexamine. Alleen gebruiken onder toe zicht." DEN HAAG De Koninklijke Neder landse Voetbal Bond heeft besloten alle wedstrijden, die voor morgen in het amateurvoetbal op het programma stonden, af te gelasten. Dit betreft zo wel de wedstrijden uit de competities van de K.N.V.B. als van de afdelingen. Morgen en zondag zullen in Neder land ook geen hockeywedstrijden wor den gespeeld. Het gehele competitiepro gramma is afgelast. CAIRO Egypte heeft op het ogen blik een half miljoen man onder de wa penen en zal dit aantal opvoeren tot een miljoen man tegen de tijd dat de ver wachte slag met Israël komt. Dit schrijft Heikal, hoofdredacteur van „AI Achram", in zijn wekelijkse hoofd artikel. Hij voegt hieraan echter toe, dat Is raël zijn reeds superieure tank- en lucht- wapens sinds de zesdaagse oorlog van juni 1967 vrijwel verdubbeld heeft tot bijna 2.000 tanks en 375 oorlogsvliegtui gen. De Joodse luchtvloot, die bestaat uit 250 Mirages en Mysteres, zo schrijft hij verder in zijn wekelijkse hoofdartikel, wordt versterkt met tenminste 125 Amerikaanse Skyhawk en Phantom j achtbommen werpers. De onmiddellijke aanleiding daartoe was de motie over de fusies in het be drijfsleven, ingediend door de anti-re volutionair Goudzwaard en de KVP'er Nclissen, die door de Tweede Kamer is aangenomen. Na alle tegenslagen, die mr. De Block tijdens zijn lidmaatschap van het kabi net-De Jong al had ondervonden, was dit politieke feit voor hem het laatste stootje tot zijn besluit. Premier De Jong en de KVP-fractievoorzitter Schmelzer hebben hem echter van zijn voornemen afgebracht. JMIIMHIIHIIIMIIIiailMiaHIIIIIIIINIIMnillMHIIIIIIIj In de Mobarak-moskee te Den Haag is gisteren de afsluiting van de vastenmaand Ramadan ge vierd, waarbij ook de r.-k. en pro testantse kerken vertegenwoordigd waren een doorbraak in de ver houding tussen het Christendom en de Islam. Terwijl imam A. H. Ak- mal de gelovigen toesprak, zaten ds. G. J. Jacobs en pater J. A. A. van Well naast hem. Opgewekt zijn de drie astronauten van de Apollo-12 na wekenlang in quarantaine te zijn geweest, naar bui ten kunnen gaan, waar ze kennelijk met veel plezier van het zonlicht ge noten. Van links naar rechts Bean, Conrad en Gordon, die uit de quaran tainewagen stappen. Volgende astro nauten zullen vermoedelijk niet meer in quarantaine behoeven te worden gehouden. De Nijmcgcnaar A. M. van Eldert (39) heeft de Nijmeegse burge meester, mr. Th. M. J. de Graaf, aangeklaagd wegens grafschen nis. De heer Van Eldert beschuldigt de burgemeester op 3 punten: graf schennis, ontvreemding van stof felijke resten en verstoring van de rust van een dode. De moeilijkheden begonnen toen de vader van de Nijmegenaar, de in 1944 gefusilleerde verzetstrijder J. A. van Eldert, uit het familiegraf werd opgegraven en overgebracht naar een nieuw ere-kerkhof voor Nijmeegse oorlogsslachtoffers. Volgens de heer Eldert jr. gebeurde dat zonder toestemming van zijn zuster, de eigenares van het fami liegraf, en zonder dat de familie leden op de hoogte waren gesteld. Een zoon, die in Schiedam woonde, was wel benaderd en had toe stemming gegeven. Het stoffelijk overschot is intussen weer teruggebracht naar het fami liegraf. Tijdens de begrafenis ont stonden nog moeilijkheden over het vervoer van het overschot. Ook twijfelt men eraan of wel het juiste overschot is terugge bracht. SINGAPORE In Singapore en in de aangrenzende Maleisische staat Johore zijn minstens 11 mensen door overstro mingen, veroorzaakt door moessonre gens, om het leven gekomen. In tien uur tijds viel in Singapore 35,5 cm re gen, 2500 mensen moesten geëvacueerd worden. Ook in Johore hebben honder den hun woningen moeten verlaten. PARIJS Noord-Vietnam en de Viet-Cong hebben de Nixonregering aangevallen, omdat deze verantwoorde lijk zou zijn voor de achteruitgang van de vredesbesprekingen in Parijs en om dat men zou doorgaan met het Vietna miseren van de oorlog. Het hoofd van de Noordvietnamese afvaardiging, Xuan Thuy, legde de na druk op zijn veroordeling door de 46e zitting te boycotten. „Xuan Thuy had er gewoon geen zin in", legde een zegs man van de delegatie lachend uit. De plaats van Thuy werd ingenomen door de tweede onderhandelaar voor Hanoi, kol. Ha Van Lau die verklaar de: de Nixonregering zorgt in feite voor achteruitgang bij de Parijse conferen tie door de nadruk te leggen op de po litiek van Vietnamisering en door geen opvolger voor Henry Cabot Lodge te be noemen. „Bovendien worden voorwaarden ge steld waardoor slechts wordt aange toond dat de Nixonregering oorlogs zuchtig en arrogant is". De ambassadeur voor de Viet-Cong, madame Nguyen Thi Binh, steunde de Noordvietnamese aanval en voegde er aan toe: dat de Verenigde Staten de be sprekingen proberen te „saboteren". Philip Habib, die voor de Verenigde Staten voorlopig de leiding heeft ant woordde door te bevestigen dat „het doel van de Verenigde Staten een op lossing door onderhandelingen is". „Wij wachten op serieuze voorstel len van uw kant. Intussen van uw kant. Intussen hebben wij een pla:. opgesteld om de troepenmacht van de Verenigde Staten in' Vietnam te verminderen en om de Zuidvietnamezen in staat te stel len zichzelf te verdedigen", aldus Ha- bib. De Amerikaanse legerleiding in Zuid- Vietnam heeft bekend gemaakt dat 100 Amerikaanse militairen vorige week tijdens gevechten zijn omgekomen. Het aantal Zuidvietnamese doden bedraagt 411. Sinds januari 1961 zijn volgens de of- DEN HAAG De Boeren Nuijens en Koekoek hebben het gisteren voor elkaar gekregen zowel de Tweede Ka mer als minister mejuffrouw dr. Klom pé tegen zich in het harnas te jagen. In een verward verhaal tegen om roepprogramma's, die volgens Boer Nuijens schadelijk voor de jeugd zijn en ouders slapeloze nachten bezorgen beschuldigde hij de Kamerleden, die de eed hadden afgelegd, in strijd te han delen met Gods woord en de christelij ke beginselen als zij dergelijke uitzen dingen toelaten. Om die redenering werd hier en daar gelachen. Boer Nuijens vond het niet zo erg als er werd gelachen door mensen, die om principiële redenen weigeren de eed af te leggen. Dat waren, volgens hem een soort heidenen. Wel gold zijn ergernis degenen, die wegens hun beginselen „beginnen met God en Gods woord". De radicaal drs. Aarden trok zich dit persoonlijk aan. Hij vroeg boer Nuij ens die woorden terug te nemen, ook het onderscheid dat deze had gemaakt tussen christenen en heidenen. De Boerenafgevaardigde probeerde uit te leggen, dat hij bezwaar maakte tegen wat hij noemde: „handelen in strijd met Gods woord en de christelij ke beginselen". Ook de voorzitster, freule Wittewaal, vroeg hem echter die uitlatingen in te trekken. Boerenleider Koekoek begon er zich toen mee te bemoeien. Men voelde zich ten onrechte gekrenkt, meende hij. Over mensen, die de gelofte afleggen, had de heer Nuijens, volgens hem niets gezegd en als dat wel het geval mocht zijn geweest, zou deze dat ze ker terugnemen. Het ging volgens Boer Koekoek speciaal tegen de leden van de KVP, waaruit ook de bewindsvrouwe voortkomt, „die de eed afleggen en er zich niet aan houden". Toen was minister Klompé aan de beurt om „onmiddellijke terugneming" te eisen. Boer Nuijens wilde dan ech ter eerst een verklaring waarom men zich beledigd voelde. Voorzitster Wittewaal kwam er niet uit, omdat ook niet helemaal vast, stond wat Boer Nuijens precies had gezegd. Zij schorste de vergadering en kondig de na de hervatting aan, dat zij de aangevochten termen zou schrappen uit het officiële verslag, na het steno gram er op nagelezen te hebben en ook na overleg met de Kamercommissie voor de stenografie. Boer Koekoek meende te horen dat er al was geschrapt, waartegen hij be zwaar maakte, en bovendien zou hij willen aantonen, dat minister Klompé inderdaad volledig in strijd met het ge loof en de christelijke beginselen de omstreden programma's in tv en radio toeliet. „Wij willen de zaak volledig uit vechten". riep hij uit. Volgende week dinsdag zal de voor zitter er nog wel op terugkomen. Dit is het totaal uitgebrande interieur van het volkswagen busje, dat gisteren in de buurt van Waverveen in lichterlaaie werd ge zet toen bij het tanken van gas een steekvlam onstond. Vijf inzittende jonge mannen werden met ernstige brandwonden in een Woerdens zie kenhuis opgenomen. Van twee hun ner is de toestand zorgwekkend. DEN HAAG Voor het eerst in de parlementaire geschiedenis heeft een Kamerlid een open brief geschreven aan de minister-president. Het is oud-staatssecretaris C. Egas (P.v.d.A.), die hiermee de aandacht heeft willen vestigen op „gevallen van beleidsbeïnvloeding" bij de bijstands uitkeringen. „Het zal duidelijk zijn dat het beleid van uw kabinet tot beperking van so ciale uitkeringen leidt. Dit bezuinigings beleid treft de sociaal zwakste groep." ficiële cijfers 39.742 Amerikaanse mili tairen in Vietnam gedood, 260.420 zou den zijn gewond. De geallieerden bewe ren dat 580.000 Noordvietnamese en Vietcongsoldaten gedood zijn in diezelf de periode. ADVERTENTIE Zéér bekend merk 2 liter plastic Jerrycan voor 3.90 Nergens goedkoper KERKEWIJK 29 - VEENENDAAL Tel. 10646 Ingang en parkeren voor en achter de zaak ROTTERDAM De burgemeester van Rotterdam, de heer W. Thomassen, heeft donderdagavond bij de begro tingsdebatten in de Rotterdamse raad een nederlaag geleden. Een PvdA-mo- tie, die tot achtergrond heeft het haven beleid van de stad „om te buigen", werd aangenomen met 23 stemmen voor en 21 tegen. De burgemeester, beheerder van de havenportefeuille, had tevoren de mo tie ontraden. De motie houdt o.m. in dat Rotterdam, zolang er geen natio naal zeehavenbeleid is. geen initiatie ven moetontplooien, die een grote in dustriële ontwikkeling in de Hoekse Waard tot doel hebben. Rotterdam moet aldus de motie, geen industriële ontwikkeling op het eiland Voorne-Put- ten aanhangig maken, die het eiland als agrarisch en recreatief woongebied zal aantasten. Ook zou, bij eventuele uitbreiding van de Maasvlakte de z.g.n. demarca tielijn (ter bescherming van de kust van Voorne-Putten) gehandhaafd moe ten blijven. De ontwikkeling van havengebieden aan de Nieuwe Waterweg moet worden beperkt tot die activiteiten, die gebon den zijn aan het zeer diepstekende schip, en aan op- en overslag. Milieu hygiënische en recreatieve aspecten moeten gelijkwaardige factoren zijn bij de planning van haven en industrieter reinen, aldus de motie. Beslissingen over haven- en industrie terreinen kunnen eerst worden geno men, nadat het overlegorgaan Zuidwest- Nederland advies heeft uitgebracht. In het geval een dergelijk advies niet eensluidend mocht zijn, zal de beslis sing genomen moeten worden door re gering en parlement. 't (Van onze weerkundige medewerker) s s 5 1Jet heeft vanmorgen in Gelder- 5 s land vijf tot zeven graden ge- 5 vroren. Ook in de komende dagen, 5 5 inclusief het weekeinde, blijft het 5 weer in onze omgeving winters. 5 Zachtere lucht uit Engeland en bo- 5 ven het zuidelijk deel van de Noord- 5 5 zee kan ons gebied aan de grond 5 niet bereiken. Een hogedrukzone 5 van de Azoren tot Rusland verhin- 5 5 dert dit. 5 Waar het opklaart stijgt de tem- 5 5 peratuur tot om het vriespunt 5 5 (grenzen —2 tot +2 graden C.). 5 In de komende nacht verwachten 5 5 we overwegend lichte vorst, met 5 5 minima tussen 3 en 6 graden. 5 Nederland is momenteel één van 5 s de koudste gebieden van Europa. 5 In Zuid-Scandinavië vroor het van- 5 5 morgen maar een tot twee graden, 5 maar de barometers lopen daar nu 5 5 op. Weersverwachting van het K.N.M.I. van vrijdagavond tot zaterdagavond: Veel bewolking met plaatselijk mist en hier en daar neerslag. Meest zwakke, in hoofdzaak zuidoostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt, in de nacht plaatselijk ook lichte vorst. EDE Binnen enkele maanden verschijnt een boek, waarin de vader van Mia Versluis de geschiedenis van zijn dochter vertelt. Mia Versluis is al ruim drie en een half jaar, na een eenvoudige hieloperatie, bewusteloos. „Al zou het geld moeten kosten, dan wil ik het toch uitgeven", aldus de heer Versluis. „Omdat iedereen moet weten wat er in een geordende rechts staat kan gebeuren".

De Vallei | 1969 | | pagina 1