nanciele notities Sterke concentratie in zuivelindustrie beurs overzichk BNG-leninu; mislukking Druk op winst hij Nederhorst „Glanzende" ontwikkeling in de verf Beurs verrast door Amro-bank Hoogovens weer zelfde dividend 5-jarige 8l/i%- lening Amro Lening 8% pet. een mislukking Overdracht in garenindustrie PILOOT STORM TEKKO TAKS Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel t uvj.na 2 VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 46 „Je verknoeit je tijd," verklaarde Asya beslist. „Je zou veel beter sportman kunnen worden. Je hebt alles wat ervoor nodig is." „Maar je moet weten hoe..." „Wat moet je weten? Iedereen kan sportman worden. Je moet alleen een heleboel trainen. En het betaalt goed Je reist gratis. Ze geven je elke dag dertig roebel voor eten, èn je hebt je hotels gratis, plus nog je premies. En denk eens aan alle plaatsen die je dan ziet! „Waar ben jij geweest, in Voro nezh..." „Vond je Leningrad prettig? „Ja, wat dacht je! Die winkels in de Passage en de Gostiny Dvor! Ze hebben voor% alles aparte winkels: winkels voor kousen, winkels voor handtassen..." Dyoma kon zich dat soort dingen niet ;oed voorstellen en hij benijdde haar. isschien was het waar. Misschien waren de dingen waar dit meisje zo vrij-uit over praatte de goede dingen van het leven en was alles waar hij zich op verliet muf en provinciaal. De hulp stond nog steeds als een standbeeld bij de tafel en spuugde de schilletjes van de zonnepitten uit zonder zelfs haar hoofd te buigen. ..Jij bent een sportvrouw, maar nu ben je toch hier? Hij zou niet hebben durven vragen welk deel van haar lichaam eigenlijk was aangedaan. Die vraag had haar in verlegenheid kunnen brengen. „Ik ben hier maar drie dagen, voor observatie." Asya wuifde met haar hand. De kraag van haar ochtendjas viel telkens open, en ze moest hem steeds opnieuw met haar hand vasthouden of weer recht trekken. „Wat een bespotte lijke ochtendjassen ze je hier laten dragen! Ik geneer me gewoon dat ding aan te trekken. Een week hier is genoeg om je stapelgek te maken. En waarvoor hebben ze jou ingerekend? „Mij? Dyoma zoog op zijn tand. Hij wilde haar over zijn been vertellen, maar hij wilde het op een verstandige manier doen. Haar bliksemsnelle aanval bracht hem uit zijn evenwicht. „Het is mijn been." Tot die tijd hadden voor hem de woorden ,Het is mijn been' een diepe en bittere betekenis gehad, maar tegenover Asya's luchthartigheid begon hij eraan te twijfelen of het werkelijk zo erg was. Hij praatte bijna over zijn been zoals hij over zijn loon had gepraat, een beetje gegeneerd. „Wat zeggen ze ervan? „O, ze zeggen eigenlijk niets, maar ze willen... het amputeren." Zijn gezicht betrok toen hij deze woorden zei en hij keek naar Asya's stralende gezichtje. „Onzin! Asya gaf hem een klap op zijn rug als een oude vriend. „Je been amputeren? Ze lijken wel gek. 't is alleen omdat ze het niet willen behandelen. Laat 't ze niet doen. Je kunt beter dood gaan dan een been missen. Wat voor een leven zou je hebben als een kreupele? Het leven is er om gelukkig te zijn." Ja, natuurlijk. Ze had weer gelijk. Wat voor leven zou hij hebben op krukken? Hij zou naast haar zitten, maar waar moest hij zijn krukken laten? Waar moest hij dat houten been laten? Hij zou niet eens in staat zijn, zelf een stoel te pakken; dat zou zij voor hem moeten doen. Nee, zonder been zou het geen leven zijn... Je leefde om gelukkig te zijn... „Ben je hier al lang? Dyoma dacht even na. „Drie weken." „Wat afschuwelijk! Asya schokte met haar schouders. „Wat stomverve lend. Geen radio, geen accordeon! En ik kan me wel voorstellen hoe er op zo'n zaal gepraat wordt! Opnieuw wilde Dyoma niet toegeven dat hij hele dagen boeken las en studeerde. Alles wat voor hem waarde had wankelde onder de stroom van Asya's woorden, leek overdreven een kaartenhuis. Hij grinnikte hoewel hij inwendig allerminst grinnikte en vervolgde: „Och, we hebben het er bijvoorbeeld over waaruit de mensen leven." „Wat zeg je nou? „Nou waarom ze leven. Dat soort dingen." „Pff! Asya had overal een ant woord op. „Daar moesten wij op school een opstel over schrijven: .Waarvoor leeft de mens? Ze gaven ons studie materiaal: katoenwevers, melkmeisjes, helden van de Burgeroorlog. ,Hoe sta je tegenover de moedige daad van Pavel Korchagin? ,Hoe sta je tegenover de heldenmoed van Matrosov? (Noot van de vertaler: Korchagin is een figuur uit Nikolai Ostrovski's ,Hoe het staal gehard werd'. Matrosov was een held uit de Tweede Wereldoorlog die zich op een Duits machinegeweer wierp, dat hij met zijn lichaam bedekte. „En hoe sta je daar tegenover? „Ja, hoe? Zouden wij doen wat zij deden? De leraren zeiden dat dat moest. Dus we schreven allemaal dat we het zouden doen. Waarom zou je 't vlak voor je examen bederven? Maar Sashka Gromov zei: „Moet ik dat allemaal schrijven? Kan ik niet schrijven wat ik werkelijk denk? Onze lerares zei: „Ik zal je leren schrijven wat je werkelijk denkt. Je krijgt het slechtste cijfer dat je ooit gehad hebt." En een ander meisje schreef o, daar had je bij moeten zijn! ,Ik weet nog niet of ik van mijn land houd of niet.' Onze lerares kwaakte als een eend. ,Wat een afschuwelijk idee! Hoe durf jij nfet van je land te houden? .Misschien houd ik er wel van, maar ik weet het niet. Dat moet ik nog voor mezelf uitmaken.' ,Wat valt er uit te maken? Je hoort de liefde voor je land met de moedermelk in te drinken. Voor de volgende les mag je het allemaal nog een keer overschrij ven. ,We noemen haar ,de pad'. Ze geeft les zonder ooit te lachen. Iedereen weet waarom. Ze is een oude vrijster. Ze heeft van haar leven niet veel gemaakt en dat verhaalt ze op ons. Ze heeft vooral een hekel aan de leuke meisjes." Asya gooide de woorden er onver schillig uit. Ze wist maar al te goed wat een aardig gezichtje waard was! Het was duidelijk dat ze nog niets van de ziekte had meegemaakt: de pijn, het lijden, het verlies van eetlust en slaap. Ze had haar frisheid en de kleur op haar wangen nog niet verloren. Ze was alleen even komen binnenlopen uit de gym nastiekzaal of van de dansvloer voor een onderzoek van drie dagen. „Maar er zijn toch ook wel goede leraren? vroeg Dyoma, alleen maar omdat hij niet wilde dat ze zou zwijgen; omdat hij wilde dat ze door zou praten terwijl hij naar haar zat te kijken. „Nee hoor, geenéén. Het zijn allemaal opgeblazen kalkoenen. Trouwens, de school... wie wil er nu over de school praten? Haar opgewekte gezondheid stortte zich over Dyoma uit. Hij zat daar en was dankbaar voor haar gebabbel; hij voelde zich niet langer verlegen, maar ontspannen. Hij wilde niet met haar redetwisten, hij wilde het eens zijn met alles wat ze zei, wat hij er zelf ook van dacht. Hij had zich meer op zijn gemak gevoeld en ook meer vrede met zijn been gehad als het had willen ophouden met zo te knagen en er hem aan te herinneren dat hij het gewond had en dat het nu op het punt stond wraak te nemen. Zou het halverwege het scheen been worden? Of halverwege de dij? Vanwege dat been bleef de vraag Waaruit leeft de mens?een van de belangrijkste dingen in zijn leven. Daarom vroeg hij haar: „Nee, maar in alle ernst: wat denk jij? Waar leeft een mens nu werkelijk voor? O, maar dit meisje begreep wel het een en ander. (wordt vervolgd) 4298. Conin, die met de leiding van de Naugish-kolonie was belast, vatte zijn taak serieus op en daarom had iot dusver niemand kans gezien het zeegebied onge merkt binnen te komen. Zo'n kolos als de Shastar-sub- kruiser slaagde daarin natuurlijk helemaal niet, hoe wel Val Marian bij wijze van test hierop wel had aan gedrongen. Hij kon tevreden zijn, Conin was op zijn post. In zijn kleine, pittige vaartuigje escorteerde hij het grote schip nu naar de zorm-tuinen der Naugish, die al nieuwsgierig van alle kanten kwamen aange zwommen. De twee schepen werden op korte afstand stilgelegd, waarna achtereenvolgens Conin, Shor Nun, Seth Besh en Val Marian in hun sub-pakken naar buiten zwommen. Vooral de laatste brandde van nieuwsgierig heid. Het was de eerste keer, dat hij de tentakel-we zens van nabij meemaakte en die eerste indruk was zeer gunstig, hetgeen een groot pluspunt voor de Nau gish betekende. Van de volgende minuten hing immers ae toekomst van heel hun volk af. 34. Aan één stuk door rende professor Starreveld naai de plaats waar hij zijn fantastisch bouwwerk voltooid had. Maar toen hij daar eindelijk buiten adem aan kwam, was één blik al voldoende om hem te overtui gen dat zijn vermoeden juist was en dat zijn schepping met de elementen verdwenen was. De goede oude ge leerde was de wanhoop nabij en allerlei verwarde ge dachten woelden door zijn brein. Een constructiefout! Uitgesloten! De concierge had de zwaarte natuurlijk niet gauw genoeg vermeerderd en daardoor was de ruimteflat zo'n gemakkelijke prooi van de windhoos ge worden. Misschien lag het trotse bouwwerk nu hier of daar tegen de grond geslagen. Met bewoners en al ver pletterd. Oh, wat een ramp! Tekko! Ja Tekko, alleen zou hem misschien nog kunnen helpen. „Taxi! Taxi!" schreeuwde Starreveld hees tegen een langzaam voorbij rijdende huurauto. De wagen stopte. Maar een agent riep vanuit de verte: „Hédaar chauffeur! Geen opstoppingen hier! Doorrijden!" Toch zag de verbijsterde geleerde kans om nog net bijtijds in de auto te springen. Hij liet zich ontdaan in de kus sens vallen en gaf het adres van Tekko op. En terwijl de chauffeur de wagen vol gas liet wegspringen, zei hij over zijn schouder: „Wat een ongeluk, hè meneer, met die wolkenkrabber. Zoiets kan toch ook niets we zen!" DEN HAAG De 8 pet 25-jarige obligatielening van de Bank van Neder landse Gemeenten is een mislukking geworden. De inschrijving kan volle dig wonden toegewezen. De directeur van de BNG, drs. W. Griffioen, wijt het mislukken aan de huidige drang naar hogere rente. De lening kwam toevallig in een ongunstige marktcon- stellatie terecht. De Nederlandse Bank zet namelijk alle gegadigden voor meer leengeld dan f 10 miljoen op een rij, zodat het kan voorkomen, dat de Bank voor de Nederlandse Gemeenten moet wachten tot een lening van de Neder landse Gasunie tot een min of meer goed einde is gebracht. Het doel hier van is te voorkomen dat grote bedra gen tegelijk op de toch al krappe ka pitaalmarkt worden gevraagd. De heer Griffioen kon niet zeggen of de bank bij een nieuwe emissie naar een hoge re rente zal moeten grijpen. Gevolg van reorganisaties GOUDA De raad van bestuur van Verenigde Bedrijven Nederhorst (Neder horst United) N.V. deelt mede, dat zoals in juli reeds werd aangegeven de gang van zaken in het lopende jaar duidelijk in het teken heeft gestaan van de aanpassing aan de sterke groei van de vennootschap. In de overgangsfase hebben de reorganisaties een drukken de invloed gehad op de totale winst van het concern. Als gevolg hiervan en onder inwer king van enkele incidentele factoren, zal de exploitatiewinst niet het peil van vorige jaren halen. Het op de verlies- en winstrekening verschijnende winstsaldo zal, naar het zioh thans laat aanzien, dan ook in hoofdzaak worden gevormd door vrij gevallen voorzieningen. Verscheidene delen van het concern hebben een pe riode van structuurwijziging of reorga nisatie achter de rug. De bij die bedrijven getroffen maat regelen kunnen in belangrijke mate bij dragen aan een herstel van het ren dement. Nu de reorganisatie grotendeels zijn voltooid en de orderportefeuil les van vrijwel alle werkmaatschappij en goed zijn gevuld, lijkt het gerecht vaardigd voor 1970 een beter resultaat te verwachten. Ten aanzien van de hoogte van het dividend kan thans nog geen uitspraak worden gedaan. Over 1968 werd 24 pet in contanten uitgekeerd. Zoals het bestuur reeds op de jaar vergadering mededeelde, vindt het een tijdelijke verhoging van de pay-out gegeven de verpachtingen ten aanzien van de voorzienbare toekomst aan vaardbaar. VERKOOPFUNCTIE WORDT GEHEEL ANDERS BERG EN DAL De Coöperatieve Melkcentrale (CMC) en de Bond van Coöperatieve Zuivel Verkoopverenigin gen (BCZV) zullen volgend jaar als le den toetreden tot de Koninklijke Neder landse Zuivelbond (FNZ). Dit is beslo ten in een conferentie te Berg en Dal, waar leidinggevende personen uit de coöperatieve zuivelindustrie en de ver koopverenigingen zich hebben bera den over de toekomstige organisatie structuur van de Nederlandse Zuivelin dustrie. De FNZ en de BCZV zijn belangen- behartigende organisaties van respec tievelijk de coöperatieve zuivelindustrie en de coöperatieve zuivelverkooponder- nemingen. De CMC is zelf een coöpera tieve onderneming, die het overgrote deel van de consumptiemelkmarkt in het westen des lands in handen heeft en onlangs heeft besloten tot een inte gratie met de eigen dochterondernemin gen. Tot nu toe is deze coöperatie, die IJMUIDEN De raad van bestuur van Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. heeft met goedkeuring van de raad van commis sarissen besloten over 1969 een interim dividend uit te keren van 1,20 per certificaat van nominaal 20,-. Dit staat gelijk met 6%, vorig jaar even eens 6%. Het interimdividend is onder aftrek van 25% dividendbelasting be taalbaar van dinsdag 16 december 1969 af. AMSTERDAM De Amsterdam-Rot terdam Bank N.V. deelt mede, dat zij voornemens is over te gaan tot de uit gifte van een 8% procent 5-jarige obligatielening 1969. groot f 50.000.000 tot de koers van 100 procent. De obligatie in coupures van f 100 zijn voorzien van jaarcoupons per 15 januari. De lening zal in haar geheel worden afgelost op 15 januari 1975. Vervroegde aflosbaarstelling is gedu rende de gehele looptijd der lening uit gesloten. Datum van inschrijving: 19 december 1969. Datum van storting: 15 januari 1970. Opneming van deze le ning in de beursnotering te Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd. Het prospectus zal hedenavond verschij nen. AMSTERDAM De 8% pet. obliga tielening van f 5 miljoen ten laste van de Nederlandse Hervormde Diaconessen In richting in Meppel, is op een mislukking uitgelopen. De lening is bijna voltekend zodat bij de toewijzing van de obligaties geen re ductie behoeft te worden toegepast. haar deelnemingen veelal ook in par ticuliere ondernemingen zocht, steeds buiten het organisatorische verband van de FNZ gebleven. Ze zal ook nu nog niet direct volledig lid van deze or ganisatie worden, omdat haar bestaan de structuur dit op dit moment nog on mogelijk maakt. Een der problemen is, dat doch^ondernemingen van de CMC de helft maken van het ledental van de „Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne" (WZM), de belangenbe- hartigende organisatie van de particu liere zuivelindustrie. Mede om de goe de verhouding met de WZM niet te verstoren, is besloten dat de CMC bij zonder lid van de FNZ zal worden, maar wel is ter conferentie duidelijk uitgesproken dat dit bijzondere lidmaat schap slechts een tijdelijk karakter zal hebben en bedoeld is als overgangs vorm naar een gewoon lidmaatschap. Voor de BCZV geldt hetzelfde: een bijzonder lidmaatschap van tijdelijke aard. De verwachting is namelijk, dat de bij het Nederlandse coöperatieve zuivelbedrijfsleven aan de gang zijnde concentratiebeweging zal leiden tot een beperkt aantal grote geïntegreerde re gionale ondernemingen voor zuivelpro- duktie en -afzet. De verkoopfunctie van de verkoopverenigingen zal dan een ge heel andere worden. Tijdens de duur van hun bijzondere lidmaatschap krijgen CMC en BCZV een volwaardige plaats in de le denvergadering en de beleidsorganen van de FNZ. De BCZV gaat binnen de FNZ een bestuurscommissie voor de af zet vormen. Bij de FNZ aangesloten fabrieken verwerkten vorig jaar 74,4 procent van de door de Nederlandse boeren aange voerde melk, de CMC verwerkte 9,4 procent, samen dus 83,8 procent. Bij de BCZV aangesloten zuivelverkoopver- enigingen zetten in 1967 de volgende percentages af van de produktie van bij de FNZ aangesloten fabrieken: bo ter 75,7, kaas 60,1, melkpoeder 85,4, be rekend over de totale Nederlandse pro duktie waren deze percentages: boter 65,3, kaas 53,1, melkpoeder 68.1. B reikatoenactiviteiten HEEZE Van Engelen en Evers Textielindustrie N.V. te Heeze en S.T.H. Garenfabrieken N.V. te Helmond hebben overeenstemming bereikt om trent de overdracht van E. en E.'s Brel- katoenactiviteiten, een nevenactiviteit welke in E. en E.'s streven naar spe cialisatie niet langer paste. De volgens speciale spinmethoden vervaardigde handbreigarens welke voor 70 procent hun weg vonden naar exportmarkten betekenen voor S.T.H. een welkome as sortimentsopruiming. De door deze transactie bij E. en E. vrijkomende mid delen zullen worden aangewend ter uit breiding en versteviging van haar po sitie in de sectoren geweven en ge drukte textieletiketten, aanhangetiket- ten en andere markeringselementen. Nagenoeg alle bij E. en E. Breikatoen- activiteiten betrokken medewerkers zul len in andere bedrijfsafdelingen worden opgenomen. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Vorig* late koers oot. Nederland 9 j. 1969 8 100.3 99.9 Nederland 25 j. 1969 8 99.5 99.1 Nederland 1969 74 97.1 96.9 Nederland 1966-1 7 93 92.3 Nederland 1969 7 91.6 91.3 Nederland 1968-1 6* 87.3 87.3 Nederland 1968-2 6è 87.2 87.3 Nederland 1968-3 64 87.2 87.3 Nederland 1968-4 64 87.2 87.3 Nederland 1966 63 88.6 88.4 Nederland 1967 63 85.7 85.4 Nederland 1967 6 84.2 84 Nederland 1965-1 53 84.2 85.1 Nederland 1964-1 53 83.2 82.9 Nederland 1964 5 79.7 79.65 Nederland 1958 4è 82.9 82.4 Nederland 1964 44 76.8 94.7 Nederland 1959 44 81.4 80.8 Nederland 1963-1 43 75.6 75 Nederland 1961 4 77.9 77.3 Nederland 1953 33 72 72 Ned. staffell. 1947 34 67.6 67.5 Nederland 1951 3* 89.2 88.8 Nederland 1953 1-2 34 78.2 77.8 Nederland 1950 1-2 33 66 65.5 Nederland 1954 1-2 33 68.4 67.8 Ned. grootb. obl. 1946 3 79.8 79.7 Ned. dollarling 1947 3 86 86 Bk. v. N. gem.won.bl. '57 6 85.8 89.1 ld. 30-jar. 1958/'59 44 77.5 77.2 H.V.A.-mijen ver. a. 58.1 58.5 A.K.Z.O. f. 108.3 107.8 Deli mij f. eert. 52.3 52.1 Heineken's Bier f. 173.8 174.2 Hoogovens n.r.c.v.a. 104.4 104.5 c.v.a. a. a. a. c.v.a. a. a. a. 83. Het drietal werkte een paar uurtjes onverdro ten en Ijverig door en toen de zon hoger geklom men was en haar gouden licht gul over het ker misterrein deed stralen, stond de tent van Lothar overeind. Het was werkelijk een fraaie tent, die naast de draaimolen van de gebroeders Hopper- son niet misstond, en die heus wel de aandacht zou trekken. Trots nam de helderziende zijn fraaie tent je in ogenschouw en hij lachte fijntjes: „Ziezo, daar staat ze dan. Als de zomerkermis vanmiddag open gaat, dan zal het volk hier overvloedig bin nenstromen. Een ieglijk is immers begerig naar weten van nu en wat eens was. En Lothar stelt ze niet teleur, want voorwaar, niemand in de clair- voyantie is in staat helderziender beelden door te krijgen, dan hij..." Doch toen Lothar dit zei ver strakte zijn blik plotseling en het was duidelijk, dat hij belangrijke zaken doorkreeg, die uit verre verten tot hem kwamen. Het kan dan ook niemand verbazen, dat hij plotseling uitriep: „Gaat henen en rijdt per ouwe trouwe witte, o dappere smid van Rijkhuyzen! Houten ruiten, blaauw braaksel uit het diepste der oceaan, vliegt aan splinters, want ziet het scherpe staal ligt in de hakkende hand des zeemans, die baardig is en bejaard!" Smidje Verholen moest even nadenken over deze vreemde woorden, maar toen begreep hij het: „Lothar had doorgekregen, dat Ouwe Murk bezig was de blauw geruite kiel aan stukken te hakken". En Lo thar had er bovendien bijgezegd, dat hij er te paard heen moest gaan -. Philips gem. bez. Unilever Dordtsche Petr. Kon. Petr. f. H.AL. Java-China p. n.r. K.L.M. Rotterd. Lloyd Scheepvaart Unie Bk v. Ned. Gem. '67-1-2 6* Bk v. Ned. Gem. '68-1-2 63 Bk v. Ned. Gem.'67-1-2-3 6è Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 Bk v. Ned. Gem.'58-l-2-3 43 Nat. bk. v. mid. kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron. h.b. dw. 6 Alb. Heijn wdlobl. 1955 4 British Petrol. '66 73% Bijenkorf Beheer 6 Co-op Ned. r.-spaarbr. Ned. Gasunie 1969 74 Ned. Gasunie 1966 73 Ned. Gasunie 1969 64 Philips dir. 250-1000 '51 4 Pegem 1-2 1967 6 Pgem 1958 54 Rott. Rijn Pijpl. 53% K.L.M. 1968 7 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw. 1957 1-2 43 A.K.Z.O. 43 Berghuizer Paplerfabr. 44 Gelder Zonen v. 43 Grasso's kon. m.fabr. 53% K.L.M. 53 Meteoor beton 53% Stokvis en Zonen 43% Thomassen/Dr.-Verbl. 4'/»% Alg. Bank Ned. 3 Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert. Ned. credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's bank a. Albert Heijn Americain Arnh. scheepsb. eert. Befo „b" Bergh en Jurgens Blijdenst. f 1000 n.r. c.v.a. Bols Lucas Brakke Grond. Breder o Bredero n.r. eert. Bredero ver. bedr. Bührmann-Tetterode Bijenk. beh. n.r. c.v.a. Bijenk. beh. 6% pref. Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. Calvé com. pref. wo. r. eert. Drents-Ov. houth. D.R.U. Elsevier f. Erdal Mij wasverw. Etna-Daalderop-Holding f. Europe ('1) Hotel Fokker Gazelle Gelder (van) Gelder (van) pref. 63.5 63.7 114.5 115 886 887 143.9 142.7 93 92 168.5 173 171.5 172.3 148 137.8 152 141 87.8 88.2 88.2 87.7 86.5 86.1 85.3 85.8 79.6 94.1 88 83.05 83 117V« 92.8 97 161 95 95.1 88.5 75 87 83.5 90.8 92.1 91.5 87.5 90 95 87.3 83 93.5 102 80.7 91.6 256.3 54 97.2 180.5 105.5 211.5 179 625 94 138 79.4 95.8 92.5 97 161 95.2 95 88.3 75 86.5 83 90.8 91.8 91.5 86.5 89.5 95 87.5 83.5 105 80.5 92 256.5 54 99.6 180 105.3 210 180.7 665 94 137 180 179 51.5 50.5 202 202 22 21 176.2 174.3 174 490.5 536.2 534 535 539 750 118.2 117 490 536 538 T50 448 718 780 46 265 390 135 164 160.5 117 447 719.5 780 46.2 265 396 135 164 160.5 eert. f. eert. n.r.c.v.a. Gist-Broc. Grasso Hellingman Holec Internatte Kluwer Kon. Ned. Papier Kon. Ned. Textiel Krasnapolsky K.V.T. Leidse Wol Lips en Gispen Meteoor Naarden Chem. Naeff gebr. Nedap. Ned. Kabel Nelle, wed. van Nijma Nijverdal-ten Cate Overz. gas bez. v. a. f. Pakhoed Palthe Parkhotel Pont hout Reesink en co a. Scheveningen expl. mij. f.a. Schokbeton aand. b. Scholten carton en papier a. Schuppen sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7c.pr. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg.bedr. a. Ver. Ned. Uitg. f. Ver. Touw c.v.a. Vredestein c.v.a. Vulcaansoord Wegener n.r.c. Wessanen Billiton 2e rubriek a. Geldersche tramweg mij. a. H.B.B. beleg, depot 1-2 pb.f. Interbonds Ipb f. Vastgoedbeleg.fonds part. f. I.K.A. belegging mij f. Robeco f 50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Canadian pacificrailw. eert. Int. nickel cy of can. cert. Shell oil can. (10 a.) cert. Am.tel/tell5-10a33-l /3d cert Anaconda cert. Bethlehem steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities ser. 10 a 10 dlr cert. Dupont d. N. 10 a 5 dlr cert. General electric cert. General motors cert. Kennecott copper cert. Philips petroleum cert. Radio corp. of America cert. Republic steel cert. Shell oil cert. Standard brands 10 a cert. United States steel (10) cert. Woolworth cert. 121.5 151 224 113 269 145 66 176.5 107.5 168 185 132 217 765 306 140.5 273 384 307 16.5 227 73 62 53 166 125 21.1 185 166 118 220.5 242 83 317 56.5 120.2 86.8 250.5 250.5 122 161.5 44 114 77 147 53 870 601 726 202 239.4 226.5 104.9 67 44.6 27.85 50 28 26.65 51 41.8 110% 80.5 68.5 43 24 36 34.35 44.6 48.5 34.3 36.45 117.5 152.5 224 268 146 67 176.5 107 163.5 185 123.2 216 775 137 271 375 313 16.5 227 60 52 125.5 21 181 169.5 116 222 242 82 317 56.5 86.2 249.2 123 162.5 46 114 76.2 148 55 868 601 202 239.9 226.6 104.5 66.2 44.7 27.85 49.85 28 27.1 49.5 40% 110 80.5 68 38 36.5 34.5 44% 34.6 36.2 Fusie blijkt succesvol Het bericht van de Internatio nal Coating Materials over het nu bijna afgelopen boekjaar een dividend van 20 pet. uit te ke ren zal voor menig aandeelhou der een aangename verrassing zijn geweest. Zelfs de beurs had dit niet durven dromen hoewel men daar reeds geruime tijd de indruk had dat het bij dit verf- concern in 1969 bijzonder goed moet zijn gelopen. Maar meer dan 15 pet. dividend had nie mand durven verwachten. Ze ker niet in een jaar waarin de grote fusie Varossieau-Vettewin- kel tot stand is gekomen. Het fraaie dividendvoorstel houdt in dat de fusie onder bij zonder gunstig gesternte gebo ren moet zijn. Nu is 1969 ge kenmerkt geweest door een mooie en droge zomer met veel zonneschijn. In een dergelijk klimaat bloeit de praktijk van de zelfdoeners, die met kwast en verfpot gewapend het bui tenwerk verfraaien. Zowel Vet- tewinkel als Varossieau, waar uit de ICM is ontstaan tellen onder hun afnemers talloze lie den die zei de schilderskwast ter hand nemen. Maar er zul len ook wel andere factoren zijn geweest die het de ICM moge lijk hebben gemaakt op een di vidend van 20 pet over te scha kelen. Vooral voor de vroegere aan deelhouders in Vettewinkel be tekent het dividendvoorstel een grote vooruitgang. Zij konden eerder dit jaar voor f 1000,- no minaal Vettewinkel f 900,- no minaal ICM verkrijgen. Op het aandeel Vettewinkel werd voor het laatst een dividend van 14 pet. uitgekeerd. Aangepast aan de ruilverhouding zouden aan deelhouders Vettewinkel dus zo ongeveer 15'ft pet dividend moeten ontvangen om gelijk te blijven. Maar het wordt 20 pet. Voor aandeelhouders Varossieau gold een ruilverhouding van twee tegen één, zodat hier hel dividend ten minste 18 pet (2 maal 9) zou moeten worden. De voorgestelde 20 pet betekent derhalve ook nog voor aandeel houders Varossieau een fraaie verbetering Door de fusie is de koers voor aandelen ICM dit jaar tij delijk teruggelopen tot ca. 180 pet. Een koopje als nu naar de 20 pet dividend wordt gekeken. Dat er op ca. 260 pet nu deson danks nog veel belangstelling voor het aandeel bestaat, is overigens zeer wel begrijpelijk. In de ICM bezit de Amsterdam se beurs namelijk nog de enige mogelijkheid rechtstreeks in de verfsector te beleggen. Sikkens Lak behoort al jaren tot de KZO (nu AKZO-concem)ICM is nog geheel zefstandig, staat open voor verderé concentratie en heeft blijkens het verheugen de dividendvoorstel met de reeds toegepaste concentratie in de roos geschoten. Hier dus een fusiegeval dat met een indruk wekkende start begint. AMSTERDAM De grote verrassing is vandaag ongetwijfeld de aankondi ging geweest van een 8 1/4 pet. lening van de Amrobank groot f50 min tegen 100 pet. Het is een 5-jarige lening met als inschrijf datum 19 december, als stortingsdatum 15 januari 1970. De beurs had deze lening zeker niet ver wacht. Men is van mening dat het bui tenland voor genoemde lening flinke belangstelling aan de dag zal leggen. De 8 pet. lening van de BNG groot f 100 min, waarop gisteren tegen 98 3/4 pet. werd ingeschreven, kan als mis lukt worden gekwalificeerd, omdat de inschrijvingen ten volle worden toege wezen, aldus de beurs. Deze lening kwam in 'n ongustige algehele markt - constellatie terecht. De staatsfondsenmarkt stond onder druk terwijl ook de BNG-leningen lage re koersen registreerden. De stemming voor de internationale waarden was verdeeld. Opmerkelijk hierbij was wel de hogere koers voor Unilever op 115.60 (114.80) en de lage re koers voor Kon. Olie op 142.80 (144) Koninkl. Olie deed woensdag avond als laagste koers 140.80, Unile ver 114 en Philips 63. AKZO opende zwak op 107.70 (108.40) Philips daaren tegen verbeterde 40 cent tot 64. Voor Hoogovens werd 104.30 (104.50 )betaald. Het Hoogovensconcern geeft een on veranderd int. dividend van f 1.20 (6 pet.) Ten opzichten van het laagste ni veau van woensdagavond gaven de in ternationale waarden vandaag 'n koers- herstel te zien. Later trok AKZO aan tot 108.10 doch moest Philips iets ter rein prijsgeven tot 63.70 en Unilever tot 115. Hoogovens verbeterden tot 104.50 en Kon. Olie tot 143. Nadat de koersen woensdag in Wall Street wederom een dalende richting hadden ingeslagen werden de verlie zen later weer geheel ingelopen. De marki sloot dan ook prijshoudend. AMSTERDAM 11 dec. 1969 Londen 8.66%—8.67 New York 3.61 3.617/t Montreal 3.363.36%; Parijs 64.95 65.00; Brussel 7.277.28%; Frankfort 98.19—98.24; Stockholm 70.06—70.11; Zü- rich 84.014—84.06'/»; Milaan 57.82"»— 57.87V2; Kopenhagen 48.29 V248.34'/»; Oslo 50.65' i—50.70V2; Wenen 14.00%— 14.01%; Lissabon 12.73%—12.74%.

De Vallei | 1969 | | pagina 2