Zwartsluis kijkt huiverend toemaar burgemeestersvrouw blijf zwemmen Den zeer boos Uyl na kritisch woord over interpellatie V.N.O.-praeses trekt parallel: loonwet en prijscontrole Zwaardere, eisen aan ambulances Het Vrije Volk stopte te laat met te zeer vertakt editiestelsel Bezwaar tegen dienst na 2 jaar erkend „Wat verbéélden regeringspartijen de zich wel GVoor uw kerstfeest naar de^* Sanering voor velen pijnlijk MET BEZEM EEN „KANAALTJE" HAKKEN IN BEVROREN MEER Ik zeg altijd: Gekke mensen zijn gelukkig^* Kamer akkoord met zilveren tientje Jaarvergadering van Ond er nemer sverbond Overleg c.a.o. klein-metaal afgebroken België krijgt gehele order van H.A.L. Vragen over dure kampeerplaatsen Voor directeur stadspostdienst twee boetes Arts mag mede raadsleden geen condoom laten zien NADER BESCHOUWD FEL PROTEST 1Y6R6L lanJpaslq IN VRIJHEID „GEEN LUXE" BEHANDELEN 660 WAGENS WENNEKER LANG BETOOG Hulpvaardigheid met de dood bekocht VRIJDAG 12 DECEMBER I9Ó9 „Y)e mensen verklaren me voor gek, maar ik zeg altijd maargekke mensen zijn gelukkig" Aldus mevrouw J. Buijnink, echtge note van de burgemeester van Zwart sluis (Overijssel). Sinds 4 mei van dit jaar neemt zij elke morgen een koene duik in het nu ijskoude meertje achter de burgemeesterwóning. Aannemer D. Kuiper, die 'n paar hui zen verder woont, is ook al zo'n lief hebber van een fris bad. Mevrouw Buijnink: „Ik was vanmorgen finaal uit m'n humeur. Er lag zo'n dikke laag ijs op het water, dat ik niet kon zwemmen. Dus nam ze een bezem en hakte des middags een twintig meter lang ka naaltje, waardoor ze na het tewater gaan de armen fatsoenlijk kon uit slaan. „Want alleen maar kopje-onder is niks voor me. Ik moet kunnen zwemmen". „Nee, ik doe het niet voor de lijn, al mag er echt wel wat af", aldus de burgemeestersvrouw. Zij is voorzitster van de Vrienden van de Hartstichting. „Ik hou me zo op mijn manier fit. Mijn huisarts zei: Zolang je het pret tig vindt, moet je het doen. En ik vind het prettig, dus stap ik elke morgen onbevreesd het water in. Van de zomer heb ik meer badpakken gekocht dan japonnen. Ik heb er nu vijf. Vier goede en een hele slechte. DEN HAAG De regeringspartijen en de oppositie zijn gisteren in de Tweede Kamer fel op elkaar gebotst. Dat gebeurde tijdens een interpellatie van de socialist mr. Van Lier. Hij wilde van minister Roolvink (Sociale Zaken) weten wanneer deze met een wetsontwerp komt om de uitkeringen krachtens a.o.w. en a.w.w. met ingang van 1 januari drie procent te verhogen, en om een vakantietoeslag in te voeren. Mr. Van Lier diende een motie in met het ver zoek tot onverwijlde indiening van het wetsontwerp. De heer Roolvink had geantwoord dat hij het advies van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER) pas een week in zijn bezit had. Het kabinet moet er nog over praten, maar er komt in elk geval een wetsontwerp. Het zal wel la ter dan 1 januari worden, maar de Ser heeft er ook al begrip voor ge toond, dat de eerste uitbetaling niet voor 1 april kan gebeuren. De heer Maenen (kvp) zei, mede na mens de drie andere regeringspartijen, dat het volslagen overbodig is om, nu het kabinet zich nog over het advies van de SER moet buigen, al bijzonder heden van de minister te verlangen. Onder hoongelach van de socialisten voegde hij er aan toe zich ernstig af te vragen of een dergelijke interpella tie zinvol is. „Wij waren en blijven bereid om de oppositie volledig gelegenheid te geven haar in de democratie noodzakelijke functie uit te oefenen, maar deze wij ze van interpelleren is onjuist. Als zul ke interpellaties regel zouden worden en daar lijkt het op dreigt het goed functioneren van deze Kamer en de goede orde in gevaar te komen. Wij zullen ons kritischer opstellen te genover het toestaan van interpellaties als deze", zei de heer Maenen. Na een interruptie voegde hij aan aijn verklaring toe: „Hierover wensen wij niet te discussiëren". De socialistische oppositieleider, drs. Den Uyl sprong er onmiddellijk in. „Ik nenteken protest aan tegen wat de heer Maenen zei. Wat verbeelden de regeringspartij en zich wel? Het functioneren van de democratie is geen zaak, die zij alleen uitmaken. Er bestaat in deze Kamer het recht van interpellatie en zij kan alleen in uitzonderlijke omstandigheden worden geweigerd". Drs. Den Yyl kreeg applaus uit zijn fractie. Wij zullen geen centimeter toegeven aan deze verholen bedreiging, voegde de socialist er nog aan toe. Hij was bij zonder boos over de opmerking dat er over de verklaring van de heer Maenen niet kon worden gepraat. „Heel Neder land moet van deze opmerking kennis nemen". Drs. Schmelzer, de fractievoorzitter van de KVP, probeerde het vuur te doven. De heer Maenen had volgens hem gezegd dat niet met hem kon wor den gediscussieerd omdat hij volgens de regels van een interpellatie niet voor de tweede keer mag spreken. Bovendien heeft discussie nu weinig zin, aldus drs. Schmelzer, omdat elke aanvrage voor een interpellatie in een debat wordt beoordeeld, nu en in de toekomst. Daarover mogen wij dan dus toch wel meepraten, stelde de op positie gerust vast. De heer Schmelzer wees nog op de toeneming van moties, mondelinge vra gen en interpellaties. Men kan zich af vragen of de democratie niet beter zou functioneren als de vastgestelde agenda wordt aangehouden, hoewel vragen en interpellaties op zich hun voordelen hebben, aldus drs. Schmelzer. ZAANDAM De „waardevaste" loonsverhoging, waarover de Sociaal-Econo mische Raad een akkoord bereikte, geldt alleen voor 1970. Zij is geen vanzelf sprekende doelstelling voor volgende jaren. Voorzitter W. Bruynzeel van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) zei dit gisteren op de jaarvergadering van het VNO in Zaandam. Zoals gemeld heeft de metaalindustrie de loonstijging voor 1970 én voor 1971 afhanke lijk gesteld van prijsverhogingen in die jaren. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming van de Boerenpartij tegen, het wetsontwerp tot de aanmaak van een zilveren tientje aangenomen. De socialist mr. Van den Berg wil de dat de opbrengst ervan, 29 miljoen gulden, zou worden besteed aan een zinrijke viering van de dag waarop Nederland 25 jaar geleden werd be vrijd. Minister Witteveen (financiën) zei dat de opbrengst ervan in de Mil joenennota al was opgenomen als dek king van algemene uitgaven en dat hij dus deze post niet meer voor een spe ciaal doel kon bestemmen. De socialist wilde verder weten waar om het kabinet zijn keuze op een ge denkmunt had laten vallen en niet bij voorbeeld op een muntbiljet. „Dan had u veel meer ruimte gehad om te ge denken. Op het biljet zou dan bijvoor beeld een toespraak' van Koningin Wil- helmina voor Radio Oranje kunnen worden afgedrukt'. Dr. Witteveen noemde het een aar dige vondst, maar een biljet leek hem minder zinrijk dan een munt. ADVERTENTIE Behoud van Uw tanden DEN HAAG De 22-jarige Ron Boot heeft van het ministerie van De fensie bericht ontvangen, dat zijn ge wetensbezwaren tegen de militaire dienst zijn erkend. Zoals bekend, heeft Ron Boot twee weken geleden voor de tweede maal voor de commissie gewetensbezwaar den zijn bezwaren toegelicht. De eer ste maal, twee jaar geleden, werden die zowel door de commissie als in ho ger beroep door de Raad van State niet erkend. Ron Boots motieven zijn dat hij geen mensen wil doden en niet in een leger wil, dat tot doden opdracht kan geven en dat hij vreest zijn individualiteit in het leger te verliezen. Boot moest in dienst maar weigerde bevelen op te volgen. Begin augustus werd hij gearresteerd en opgesloten in het huis van bewaring in Scheveningen. De Krijgsraad in Den Haag veroordeel de hem tot anderhalf jaar gevangenis straf. Voor het Hoog Militair Gerechts hof werd twee jaar geëist. Het hof wees geen vonnis, maar be sliste dat hij opnieuw voor de commis sie gewetensbezwaarden mocht ver schijnen. Hij diende een verzoek daar toe in en werd op 19 november voorlo pig in vryheid gesteld. Tegelijk met het bericht dat zijn be zwaren zijn erkend, ontving Ron Boot de mededeling dat hij zich maandag morgen bij het ministerie van Defen sie moet melden om aan zijn vervan gende dienst te beginnen. Hij heeft gisteren om uitstel gevraagd en heeft dat onmiddellijk gekregen Ron Boot heeft uitstel gevraagd omdat hij nog niet weet hoe de drie en een halve maand voorarrest die hij heeft uitgezeten, zal worden verdisconteerd. Bovendien heeft het Hoog Militair Ge rechtshof nog geen arrest gewezen in de strafzaak tegen hem wegens dienst- weigeren. Het hof zou 17 december ar rest wijzen maar dit is voorlopig uitge steld tot 7 januari. DEN HAAG De vakbonden hebben hun medewerking aan het overleg over de c.a.o. voor de kleinmetaal afgebro ken. Zij hebben hun werk in de samen werkende organisaties gestaakt. De onderhandelingen over de c.a.o. voor de metaalnijverheid zijn al eer der gestrand op het vraagstuk van de georganiseerden - ongeorganiseerden. In de komende weken zullen de bon den plannen ontwikkelen om per bedrijf tot resultaten te komen. De heer Bruynzeel hoopte op spoedi ge terugkeer van het NKV en het NVV in het centrale overleg. Hij begreep hun bezwaren niet tegen de nieuwe loonwet, die d'e overheid de mogelijk heid geeft in afzonderlijke cao's in te grijpen. „Er is toch ook een strikte prijscontrole", zo stelde hij. De voorzitter riep zijn leden op loyaal mee te werken aan de „ondernemingsraad nieuwe stijl", die op handen is. „Hij zal tanden krijgen, die kunnen bijten. Maar laat de onder nemingsleider daar niet bang voor zijn. We moeten er iets van maken, als het kan samen met de vakbeweging. De opleiding van leden van ondernemings raden zal bijvoorbeeld een gezamenlijke activiteit kunnen zijn". Ook bij de samenstelling van de raad van commissarissen kan de onderne mingsraad. volgens de heer Bruynzeel een nuttige functie krijgen. Het toezicht op de ondernemingsleiding kan daar door verbeteren. „In sommige geval len is dat geen overbodige luxe". Meer voldoening voor de gemiddelde werknemer verwachtte hij echter van een andere vorm van medezeggenschap. Het betrekken van het personeel bij de gang van zaken in het eigen werk en de werkomgeving. „Het is een illusie te menen, dat de mensen plezier in hun werk zullen hou den als zij alleen maar opdrachten goed behoeven uit te voeren. En een bedrijf, waar de mesen niet meer prettig kunnen werken, zal ipoeite heb ben zich te handhaven". Bezorgd was de heer Bruynzeel over de reacties van de gemeenschap op be drijfssluitingen en reorganisaties. „Ik ben wel eens bang dat noodzake lijke ingrepen in de toekomst niet, of te laat worden uitgevoerd, omdat de leiding zal terugdeinzen voor een sper vuur van emotionele kritiek uit de maatschappij. Met alle economische en sociale gevolgen van dien, waarvan ook de maatschappij het slachtoffer wordt' De voorzitter van het VNO gelooft dat dit een ramp zou zijn, die we moeten en kunnen voorkomen: door als onder nemers de wijzigingen in de samenle ving positief tegemoet te treden, en door ook duidelijk voor ons standpunt uit te komen. Wat het eerste betreft vroeg hij de ondernemers daarop zich meer te gaan richten op de toekomst. „Als wij alleen doen wat het moment van ons vraagt, zullen wij ons telkens weer in een ver dedigende houding manoeuvreren. Ter wijl we juist mee moeten werken aan de vormgeving van die toekomst", al dus de heer Bruynzeel. ROTTERDAM. De Belgische scheepswerf Cockerill Hoboken zal voor circa honderd miljoen gulden twee kan- geroeschepen bouwen voor de Holland- Amerika Lijn in Rotterdam. Onlangs werd tussen beide bedrijven al overeenstemming bereikt over de bouw van één schip. Over de bestelling van het tweede schip wilde de HAL zich nog beraden. Het blijkt de direc tie van de rederij nu het gunstigst de opdracht niet te splitsen. De HAL krijgt het eerste schip voor het vervoer van 73 lichters over bij na twee jaar: november 1971. Het an dere schip moet een half jaar later worden opgeleverd. (Vervolg van pagina 1) De staatssecretaris is van mening, dat wat de kwaliteit betreft er een overgangsfase zal komen, waarbij het ambulancevervoer bij inwerkingtreding van de wet niet volledig aan de te stel len eisen zal kunnen voldoen. Dr. Krui- singa kondigt daarom overgangsrege lingen aan. Voor wat de financiële kant van de zaak aangaat is de regering met de Ziekenfondsraad van mening dat de in rekening te brengen tarieven kost- prijsdekkend moeten zijn. In zijn memorie van toelichting zegt I de staatssecretaris, dat het van steeds I meer belang is de patiënt voor en ge durende het vervoer te kunnen behan delen. Daarom kan er geen onderscheid I gemaakt worden tussen zieken en ge- 1 wonden. Voor wat het ziekenvervoer betreft is een snel en goed ambulancevervoer b.v. bij de toeneming van het aantal hartinfarcten van het grootste belang. Ook de toeneming van letsel en dood door ongelukken thuis, in bedrijf en buitenshuis vormen een probleem van betekenis in ons land. Volgens de wereldgezondheidsorganisa tie neemt Nederland wat betreft het aantal verkeersslachtoffers een tussen positie in. Alleen groeit het aantal slachtoffers in de groep van vijftien tot negentien jaar het snelst in ons land. De laatste vijftien jaar is de sterfte in deze groep meer dan verdrievoudigd. Per 1 januari 1968 waren er in ons land in totaal 660 ambulancewagens beschikbaar. Een aantal, dat dr. Krui- singa voldoende acht voor de nieuwe opzet afgezien van de kwaliteit. Bij de proef om helikopters in te zet- I ten voor vervoer van gewonden bleek I dat in de vijf gevallen, dat hulp is in geroepen, de ambulance er eerder was dan de helikopter. De ruim zeshonderd ambulances zijn in handen van particuliere onderne mers, instellingen en ziekenhuizen. Tot slot ziet de staatssecretaris voor de toekomst gespecialiseerde ambu lances hun intrede doen, zoals de care- I ambulance (de zgn. hartenwagen) en eventueel de vergiftigingswagen, waar mee in Rusland proeven worden ge nomen. DEN HAAG De Kamerleden mej. Haars en de heer Bos (beiden CH) heb ben minister De Block (Economische Zaken) vragen gesteld over de verho ging van de huurprijzen van terreinen op verschillende kampeerplaatsen. In 1960 kostten die terreintjes nog 150 gulden per jaar, nu achthonderd of meer. De Kamerleden vragen of deze prijs verhoging geen gevaar is voor de re creatie. LEEUWARDEN De heer Schale- kamp, directeur van de Leeuwarder stadpostdienst, is door de kantonrech ter veroordeeld tot twee boetes: een van 250 en een van 500 gulden. De laatste straf werd voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter, mr. F. H. van den Brink, achtte het ophalen van brieven en het bezorgen daarvan door meer mensen en het ophalen en bezorgen van post van een bedrijf door steeds dezelfde persoon in strijd met het wet telijk monopolie van de PTT. De heer Schalekamp tekende onmid- delijk hoger beroep aan, en is van plan, hangende zijn volgende zaak, met zijn stadspostdienst door te gaan. ADVERTENTIE SCHIEDAM ROOSENDAAL RAALTE Een woedende burge meester A. J. Ganzeboom van Raalte heeft tijdens een raadsvergadering drs. Th. W. M. Ibes (KVP) verboden een condoom onder de raadsleden te laten circuleren. De heer Ibes, arts in het dorp Lut- tenberg, wilde dit doen omdat hij zich verzette tegen een voorstel van B. en W. om de verkoop van voorbehoedmid delen in openbare ruimten en aan de openbare weg te verbieden. De heer Ibes haalde het condoom te voorschijn nadat hij had gezegd te veronderstellen, dat de meeste raads leden nog nooit zo'n ding hadden gezien. Dat was geen verwijt, zei hij want hij zelf was ook nog niet zo lang geleden voor het eerst er mee geconfronteerd. Toen hij aanstalten maakte om zijn zestien mederaadsleden het voorwerp van nabij te laten bekijken, maakte burgemeester Ganzeboom daartegen woedend bezwaar, zonder een motive ring voor zijn verbod te geven. Drs. Ibes zei daarop zich verplicht te voelen als deskundige in deze zaak en vooral als arts een beschouwing aan het onderwerp te wijden. In zijn lange be toog zei hij onder meer, dat het norm besef op dit punt razendsnel veran dert. En hij vond het niet juist zich nu aan een uitspraak te binden over een zaak, waarover men over enkele jaren zeker anders zal denken. De gehele raad keerde zich echter unaniem tegen de arts uit Luttenberg. De heer Meyerink (CHU): „Waar blijft onze moraal, wanneer alles maar vrijgegeven wordt? Het is verderfe lijk voor de jeugd". Ook de KVP-frac- tievoorzitter J. D. J. Bos zei veront waardigd: „Ik ben blij dat mijn kinde ren tenminste nog hun eerbaarheid we ten te handhaven." SCHIJNDEL. Hulpvaardigheid aan een gestrande automobilist werd don derdagavond om half zes de 39-jarige P. van der Velden uit Veghel noodlot tig. Op de rijksweg Den BoschHel mond langs de Zuid-Willemsvaart, on der de gemeente Den Dungen, raakte hij bekneld tussen de auto van de chauffeur waaraan hij hulp bood en zijn eigen wagen toen een derde auto daar achterop botste. ADVERTENTIE AMSTERDAM De 700 man personeel van Het Vrije Volk in Amsterdam (N.V. De Arbeiderspers) krijgen morgen in Marcanti te horen wat de toekomst is van het Amsterdamse onderdeel van het bedrijf. Voor velen geen prettige toekomst: ontslagen, overplaatsing, gedwongen verandering. De Amsterdamse activiteiten worden zo goed als zeker voor een belangrijk deel overgebracht naar het bolwerk van Het Vrije Volk: Rotterdam. De Centrale Levensverzekeringsbank zou dan het gebouw in Amsterdam gaan exploiteren. Ontwikkelingen als deze zijn altijd tragisch, al was het alleen al vanwege de menselijke aspecten. Verwacht moet worden, dat er een modelregeling ge troffen zal zijn. Immers, het NVV en de Centrale zijn de aandeelhouders van de Arbeiderspers. NVV-voorzitter Kloos zelf is bij die regeling betrokken ge weest. Het Vrije Volk heeft een markante en rijke geschiedenis. 1 april 1900 werd Het Volk in Amsterdam geboren. Na de moeilijke beginjaren, kwam in de jaren dertig een fusie tot stand met o.a. De Voorwaarts in Rotterdam en enkele volksdagbladen en werd de N.V. „de Arbeiderspers" opgericht. Na de oorlog begon pas de echte bloeiperiode onder de nieuwe naam Het Vrije Volk, met drukkerijen in Rotterdam, Amster dam, Arnhem en Groningen. Met de op lage groeide het aantal edities. Het Vrije Volk werd de grootste krant van Nederland met meer dan veertig edi ties. Vele jaren te laat kwam men tot het inzicht, dat het ook met 325.000 abonnees volstrekt onmogelijk is een eindeloos vertakt, geldverslindend edie- tiestelsel te handhaven. Het Vrije Volk was echter tot 24 november 1967 offi cieel orgaan van de PvdA (het congres benoemde de hoofdredacteur) en vooral de hoofdredacteur, dr. Th. van Veen, wilde hardnekkig vasthouden aan het editiesysteem. Voorop stond daarbij de partijop dracht, dat de krant zowel landelijke als plaatselijke (politieke) informatie moest geven. Dat was de kracht van Het Vrije Volk! Het bleek de zwakheid te zijn. Dr. Van Veen, die zich ver hield van de dagelijkse krantepraktijk, heeft nooit beseft dat de concurrentie van zijn edities met de plaatselijke kranten onbegonnen werk was. Hij nam dan ook ontslag (per 1 mei 1968) toen het financieel noodzakelijk werd de edi ties te gaan inkrimpen en zich landelijk sterk te maken. „Hij was een goed hoofdredacteur",zei Kloos bij het ver trek van dr. Van Veen, die in Groningen hoogleraar werd. De gunstige tijden om te reorganiseren waren toen al ruim schoots voorbij. De advertentie-omzetten en abonnementenaantallen begonnen te rug te lopen, de personeelskosten ble ven stijgen. Eduard Messer werd als hoofdredac teur aangetrokken om de zaak te sa neren. Alleen pijnlijke maatregelen ble ken toen nog slechts tot de mogelijk heden te behoren. Er werden tientallen redacteuren ontslagen. Pogingen van Messer om zijn krant (economisch) in te brengen in de combinatie Volkskrant -Parool mislukten vooralsnog. De redactie ging zich volgens een nieuwe aanpak op een jonger publiek richten. Aangezien men echter vooral een oud lezersbestand had, was ook dit niet bevorderlijk voor de groei, altham op dit moment.

De Vallei | 1969 | | pagina 7