Israël heeft nieuw kabinet Romantisch beeld op winterse dag Duitse top- militair in diskrediet Duizenden Fords terug voor herstel Israëls luchtmacht beukte op Syrische stellingen in Produktie landbouw meer aan behoeften aanpassen FLORYN Bonn wil Grieken uit Raad van Europa weren BRAAT! Kèninklijke Leerdam, Pi denkt dat h n\ duurder is. KDFFIE HUE V spaart hart en zenuwen Weer rust na staats greep in Dahomey Meerderheid in parlement Automatisch telefoneren niet Grieken Steun voor luit. Calley Massa-staking in Zweedse ijzermijnen Puur zuivere lucht in nieuwe Franse industriep laats Ha fijn... een borrel \anftaryn! KEUKENS? POMPIDOU WAARSCHUWTE.E.G. Pijpleiding in plaats van Suezkanaal vordert goed Russen beschoten Deense vissers Geluiddichte flats Weer staking bi] Franse luchtvaart Russen bouwen in Bonn centrum Gratis ritje met Brusselse inetro Mijnongeluk Weer satellieten de ruimte in echte koffiebonen- Rijden sportmensen soms een scheve schaats? Militair recht heerst in Lybië Grote bankroof in Ziirich Affaire Song My COFFElNEVRU JERUZALEM De Israëlische eerste minister, mevrouw Golda Meir, is ei In geslaagd een nieuwe regering te vormen en zodoende een dreigende politieke crisis in het land te vermijden. Zjj heeft president Zalman Shazar bericht dat haar formatiepoging geslaagd is en dat de nieuw« regeringspartijen 102 van de 120 zetels in het parlement hebben. De uiteindelijke goedkeuring van al le partijen werd verkregen slechts en kele uren voor de termijn waarin me vrouw Meir een nieuwe regering moest vormen, afliep. Het nieuwe kpbinet bestaat uit 24 le den tegen 22 van het voorgaande. De sleutelposities ziin in dezelfde handen gebleven met Mosje Dayan als minis ter van defensie en Abba Eban als minister van buitenlandse zaken. Vice- premier Yigal Allon, die voorheen de portefeuille van immigratie bezat, zal nu behalve vice-premier minister van opvoeding zijn. De laatste hindernis voor het vormen van een nieuw kabinet werd weggeno men toen de rechtse Gahal-partij be paalde concessies deed. De 71-jarige mevrouw Meir had reeds aangekondigd dat ze geen verdere ver lenging van haar mandaat voor het vormen van een regering zou zoeken. Volgens waarnemers zou de arbeiders partij in zo'n geval uiteen zijn geval len over de kwestie van haar opvolger. De nieuwe coalitie is een regering van nationale eenheid, zoals die ook enkele dagen voor het uitbreken van de juni-oorlog in 1967 door Levi Esjkol werd geformeerd. De zetelverdeling is zodanig dat het ..front" (samengaan van arbeiderspar tij en Mapai) 14 ministerposten bekleed, de Gahalpartij 6, de Nationale religi euze partij 3 en de onafhankelijke li berale partij 1. ATHENE Griekenland zal met in gang van 22 december worden aange sloten op het automatische telefoonnet dat tien Europese landen met elkaar verbindt. Tezelfdertijd komt een halfautomati- sche verbinding tot stand met de Ver. Staten. Canada, Japan, Engeland, Frankrijk, Spanje en de Oosteurope- se landen. Het nieuwe telefoongebouw in Athene heeft 18 miljoen drachmen (600.000 dollar) gekost en werd gebouwd door de Italiaanse, firma Face Stan dard, die deze order afsnoepte van Ericsson (Zweden) en Siemens (West- Duitsland). De landen die nu direct kunnen bel len met Griekenland zijn België, Ne derland en Luxemburg, West-Duitsland, Italië, Zwitserland, Lichtenstein, Zwe den, Noorwegen en Denemarken. De gesprekken zullen via een centrale in Rome worden gerelayeerd. Op 21 april 1970 zal automatisch telefoonver keer met de Ver. Staten en Canada mogelijk worden, via communicatiesa tellieten. De Griekse PTT onderhandelt over directe kabelverbindingen met Cyprus Libanon, Libië en Frankrijk. ATLANTA Vjjftig Amerikaanse oud-militairen hebben ruim tweedui zend handtekeningen verzameld onder een petitie om de moordaanklacht te gen luitenant William Calley te laten vallen. Calley wordt beschuldigd van de moord op 109 burgers in het Zuid- vietnamese dorp Song My in maart vo rig jaar. Hij moet voor de krijgsraad verschijnen. De ondertekenaars hebben plannen voor een demonstratieve optocht ten gunste van Calley op zondagmiddag. Ze worden aangevoerd door James Smith uit Kennesaw Georgia zelf oud-militair Calley wordt als zondebok gebruikt, eldus Smith. ,Wij beweren, dat hij onschuldig is. Wat hij deed was zijn plicht...èls hij het heeft gedaan". Het dagblad Houston Chronicle pu bliceerde inmiddels een nieuw oogge- tuigeverslag van het beweerde bloed bad in Song My. Het verslag werd uit gebracht door Herbert Carter (23), die in april 1968 werd gedemobiliseerd. Hij had dienst gedaan in de compagnie van luitenant Calley tijdens de massa-exe cutie. Carter onderschreef wat andere oud- militairen al eerder hadden verklaard over de gebeurtenissen in Song My. KIRUNA, Zweden. Vandaag is het werk op de Kiruna yzerertsvelden ln Zweden stopgezet, tijdens het grootste arbeidersconflict in Noord-Zweden sinds de tweede wereldoorlog. De staking begon donderdag, toen 100 arbeiders in de Svappavaaramijn het werk neerlegden. Andere mijnen staken nu ook en in totaal zouden 4.700 ar beiders het werk hebben neergelegd. De arbeiders eisen veranderingen in hun contract, maar de directie heeft ver klaard dat er niet onderhandeld zal worden totdat er weer gewerkt wordt De mijnen zijn staatseigendom. Het nieuwe kabinet zal 15 december aan het parlement worden voorgesteld. Mevrouw Meir is nu voor de tweede achtereenvolgende maal eerste minis ter. Voor mevrouw Meir heeft Israël drie premiers gehad, David ben Goe- tion, Mosje Sjarrett en Levi Esjkol. De voornaamste moeilijkheid bij de vorming van het kabinet is geweest de tegenstelling tussen Gahal, dat inlijving van de bezette gebieden wil, en de Marxistische Mapai-groep van Labour, die zich tegen annexatie verzet BONN Het ministerie van defensie in Bonn wil voorlopig geen oordeel ge ven over de beschuldigingen die Fran se verzetstrijders hebben geuit aan 't adres van de generaal van de „Bundes- wehr" Karl Theodor Molinari dat hij tijdens de tweede wereldoorlog oorlogs misdaden zou hebben begaan. Het ministerie zou eerst de uitslag van een onderzoek willen afwachten. Molinari wordt verantwoordelijk ge steld voor een moordpartij op 13 juni 1944 in de Belgische Ardennen waarbij 106 jonge verzetstrijders zonder meer door zijn soldaten zouden zijn vermoord. De Duitse generaal zou volgens zijn zeggen echter pas later van de fusil lering hebben gehoord, waarvoor hij zonder het zelf te weten op 13 april 1951 door een Franse militaire recht bank in Metz bij verstek ter dood werd veroordeeld. Een woordvoerder van het ministerie in Bonn wees erop dat van die zijde in september reeds stappen zijn onder nomen om het bij Franse instellingen gedeponeerde materiaal over deze affai re in handen te krijgen. PARIJS De pogingen om het ge sloten Suezkanaal te vervangen door oliepijplcidingen, vorderen goed. In Israël is al zo'n verbinding in aan leg tussen Akaba en Ashkelon ten noor den van Gaza. Voor een olieleiding in Egypte is nu de financiële opzet rond. De Franse on derneming Socea (een dochteronderne ming van de Compagnie Financière de Suez de vroegere Suezkanaalmaat- schappij) heeft er steun voor gekre gen van de Arabische staat Koeweit en de internationale oliemaatschappij Amoco. De Franse regering had haar finan ciële deelneming afhankelijk gesteld aan deze samenwerking. Saoedi Arabië zal nu waarschijnlijk ook deelnemen. Spanje, West-Duitsland en Italië heb ben inmiddels kredieten beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van bul zen, pompen en graafmachines. Op het Duitse platteland vindt men, vooral in het midden en zui den, nog tal van schaapskudden. Zij vormen een schilderachtig element in het vaak nog weidse landschap. Juist in deze tijd, zo vlak tegen de kerst dagen, zien vele fotografen in zo'n kudde die door de sneeuw dwaalt een romantisch plaatje. Of de herder, in de buurt van Stembergen gefotogra feerd, er ook zo veel plezier in heeft staat nog te bezien. DEN IIAAG Alle bezitters van een Ford Capri krijgen binnenkort van hun dealer bericht dat zij hun wagen gratis kunnen laten herstellen. Gebleken is dat bij de modellen 1700, 2000 en 2300, die voor 15 oktober van dit jaar zijn geleverd, de rembekrach- tiger niet deugdelijk werkt. De repa ratie is volgens Ford een lichte in greep. Ford Nederland deel de mee, dat tot dusver slechts in inci dentele gevallen een dergelijk manke ment aan de rembekrachtiger van de voor 15 oktober 1969 geleverde model len 1700, 3OOO en 2300 van de Capri is geconstateerd. Alle Ford-dealers hebben instructie gekregen contact op te ne men met hun afnemers en de fout, het gaat om een lichte ingreep, kosteloos le herstellen. In Nederland gaat het daarbij om ongeveer 1800 wagens. Vol gens Ford veroorzaakt het mankement waardoor het rempedaal vertraagd in de oude stand terugkomt, geen invloed op het remvermogen van de auto. KOPENHAGEN Een Russisch ma rinevaartuig heeft in Baltische zee in internationale wateren een Deense vis sersboot beschoten, aldus heeft de Deense marine donderdag bekend ge maakt. Een marinewoordvoerder heeft verklaard dat de zeilen van het schip, de „Ester Marie" door kogels zijn doorboord. Het incident heeft ongeveer 90 km uit de kust van Klaipeda in Li- thauen, plaatsgevonden. PARIJS Vaudreuil, bij Rouaan, zal de eerste industriestad ter we- i reld worden zonder lawaai en met frisse lucht. Het plan voor deze sa- tellietstad van 150.000 inwoners, op- gesteld door twintig deskundigen, is door de Franse ministerraad goedge keurd. Vaudreuil wordt een echte stad met woningen, flatgebouwen, kanto ren, winkels en fabrieken. Voor al les dient men er voor te zorgen, dat Ie flatgebouwen volkomen geluid- dicht zijn en dat het lawaai van de fabrieken en de rook niet naar bui ten kunnen doordringen. Om de buitenlucht zo zuiver mo gelijk te houden zullen niet alleen al le verkeer, maar ook alle openbare vervoer en opslagplaatsen voor voor zijn, onder de grond verdwijnen. Al deze ondergrondse verkeersaders zullen buiten de stad pas aan de op pervlakte komen en aansluiten op de grote bovengrondse wegen van de stad, die slechts voor elektrische of motorloze voertuigen zijn openge steld. De rook van de fabrieken zal in buizen ondergronds worden afge voerd en via een reinigingsinstalla tie tegelijk met de uitlaatgassen van de auto's worden afgeblazen. Om de luchtvervuiling van elders tegen te gaan, zullen rondom de stad bossen worden aangeplant en in de stad parken worden aange legd. Huisvuil en ander afval zal door stortkokers worden afgezogen naar een verbrandingsinstallatie, die op haar beurt de verwarming voor "v* v,** wFk"Mhr,ul,v"'-a vvi iiuai uv. ui 1 ut vti waiuuug s raden, die aan bederf onderhevig de huizen zal leveren. DAMASCUS Golven Israëlische Mirages, Skyhawks en Phantoms heb ben donderdag de grootste luchtaanval op Syrië in vijf maanden uitgevoerd. Volgens Israëlische bekendmakingen zijn vliegvelden en militaire doelen aangevallen, maar een Syrische mili taire woordvoerder zei dat de Israëli sche vliegtuigen zijn opgevangen door de Syrische luchtmacht en hun doelen niet hebben kunnen bereiken. Twee Israëlische en drie Syrische vliegtui gen zijn in luchtgevechten neergescho ten, maar de Syrische vliegers hebben zich met valschermen in veiligheid kunnen stellen, aldus de Syriër. Volgens Israëlische bekendmakingen echter gingen geen Israëlische toestel len verloren. Ook na een Israëlische luchtaanval op Egypte keerden alle toestellen behouden terug, aldus de Is raëlische reactie op een Egyptische mededeling dat een vliegtuig was neer geschoten. Waarnemers in de Libanese hoofd stad Beiroet merken op dat het de eer ste grootscheepse Israëlische aanval op Syrië is sedert twee Israëliërs na het kapen van een Amerikaans vliegtuig in Syrië werden gevangen gehouden. Nu zij vorige week zijn vrijgelaten, zou Israël zich vrij voelen voor nieuwe luchtaanvallen. De luchtaanval volgde op een artillerie- en tankduel aan de grens, woensdag. Een V.N. woordvoerder heeft ver klaard, dat dezer dagen in de door Is raël bezette Golan-hoogte op Syrisch gebied een V.N.-waamemingspost door granaat vuur is getroffen. Van het personeel, dat normaal uit twee man bestaat, werd niemand ge troffen. Wel werd een caravan geraakt. De woordvoerder deelde niet mee door wie de schoten waren gelost. De Israë lische minister van Defensie, Mosje Dajan is onverwacht in Londen aange komen voor een bezoek van een dag, waarvan het doel is geld bijeen te PARIJS De Franse luchtvaart maatschappijen zijn donderdag voor de tweede maal binnen acht dagen ge troffen door een staking van 24 uur van de stewards en stewardessen. Drie van elke vier vluchten kunnen niet worden uitgevoerd. De staking is ge richt tegen de nieuwe bepaling, dat de veiligheidscertificaten voortaan door de maatschappijen zelf moeten worden af gegeven in plaats van door het minis terie van Verkeer. De stakers hebben gedreigd dat zij elke week 24 uur het werk zullen neerleggen, tenzij aan hun eisen tegemoet wordt gekomen. PARIJS President Pompidou heeft in een bijeenkomst van de Franse mi nisterraad gezegd dat het landbouwbe leid van de Europese Economische Gemeenschap gericht moet zijn op een betere aanpassing van de produk tie aan de behoefte van de verbrui kers. De president wees opnieuw op het ADVERTENTIE BONN De regering van Willy Brandt heeft besloten voor de schorsing van Griekenland uit de Raad van Euro pa te stemmen, totdat het kolonels-re giem de democratie in Griekenland heeft hersteld. De Westduitse regering wil echter niet dat Griekenland geheel uit de raad wordt gestoten en wil Grieken land wel als Navo-lid aan houden. De zegsman voor de regering, Con rad Ahlers, verklaarde op een pers con- ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 POK 'S-ZATIRDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 17 UUR ferentie dat het Griekse regime nog de tijd had om een demonstratieve stap te doen in de richting van hervor mingen, waardoor een volledige breuk kon worden vermeden. De ministeriële commissie van de Raad van Europa kwam heden in Pa rijs bijeen om over de kwestie Grieken land te beslissen. Van verschillende kanten is aangedrongen op schorsing van Griekenland. Op de vraag welke demonstratieve stappen de Griekse regering moest ne men om Bonn de beslissing te doen herzien, antwoordde Ahlers: „Er zijn allerlei mogelijkheden. De Griekse re gering zou bijvoorbeeld alle politieke gevangenen kunnen vrij laten, dat zou een demonstratieve stap in de richting van hervormingen zijn." Volgens Ahlers zou de minister van buitenlandse zaken Walter Scheel, van avond naar Parijs vertrekken met het mandaat 'n meerderheid te zoeken voor schorsing van Griekenland in de minis teriële commissie. De Westduitse regering meent echter dat de Navo hierdoor niet moet worden getroffen. „Wij zijn van mening dat ideologische zaken niet thuis horen in een militair bondgenootschap". Bonn wenst bilateral, betrekking met Athene te onderhouden en zal geen maatregelen treffen welke de belangen van het Griekse volk zouden kunnen schaden. Volgens niet bevestigde berichten zou minister Schmidt tegen schorsing van Griekenland zijn omdat hij vreest dat de kolonels wraak zullen nemen door hun lidmaatschap van de Navo in te perken. Uit welingelichte regeringsbronnen is vernomen, dat men schorsing prefe reert, omdat bij verbreking van de of ficiële betrekkingen Griekenland slechts met moeilijkheden in de Raad kan te rugkeren. BONN Rusland laat in Bonn een diplomatencentrum bouwen dat onge veer drie miljoen mark zal kosten. Er is al een voorlopig contract met een West duitse bouwonderneming gesloten. Het diplomatencentrum, dat in Bonn al schertsend „Klein Moskou" wordt ge noemd, zal de ongeveer tweehonderd leden van de Russische diplomatieke dienst in de Duitse bondsrepubliek cir ca honderd woningen, een school, een polikliniek, een toneelzaal, een club, een bioscoop en een boekerij bieden. bleang van de totstandkoming van een definitieve overeenkomst voor de finan ciering van de landbouw. „De gemeenschappelijke landbouw politiek moet niet worden geleid door een blind malthusianisme maar moet gericht zijn op het afstammen van de produktie van de gemeenschap op de behoeften van de verbruikers", aldus Pompidou. Een en ander werd na af loop van de ministerraadsvergadering meegedeeld door regeringswoordvoer der Leon Hamon. Ze deelde ook mede dat president Pompidou maandagavond om kwart voor acht in een televisierede de Fran sen op de hoogte zal stellen van de resultaten van de Haagse topconferen tie. Algemeen wordt gehoopt, dat hij bij die gelegenheid bekend zal maken, dat Frankrijk weer zal terugkeren in de schoot van de Westeuropese Unie (waar in Engeland en de EEG-landen zijn verenigd.) Al was het maar om zijn goede Europese wil te tonen. De huidige voorzitter van de minis- raad van de Weu, de Belgische minis- BRUSSEL Passagiers van de nieuwe metro in Brussel zullen de eerste drie dagen na de officiële ope ning door koning Boudewijn gratis kunnen reizen. Op de nieuwe metrolijn, die het hoofd kwartier van de EEG met het centrum verbindt, zullen de eerstkomende tijd tramwagons als trein dienst doen. Het vervoer is gratis omdat men „aan het publiek wil laten zien wat er gedaan is," aldus een functionaris. ter Harmei, doet daardoor op het ogenblik in Parijs alle moeite. Hij schijnt hiervoor zelfs geheime voorstel len aan Frankrijk te hebben gedaan. LISSABON In een mijn te Aljus- trel in het zuiden van Portugal zijn donderdag drie mijnwerkers omgeko men en drie ernstig gewond doordat tien ladingen dynamiet voortijdig tot ontploffing kwamen. Het ongeluk deed zich voor op 360 meter diepte in een pyriet en zwavelmijn. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft vandaag een nieuwe kunstmaan in de Kosmos-serie in een baan om de aarde gebracht. Volgens het Russische pers bureau Tass beschrijft de Kosmos 314 een baan die *n hoogte varieert van 491 tot 282 kilometer. De omlooptijd be draagt ongeveer 91 minuten. De Kos mos 314 heeft een grote verscheiden heid aan meetapparatuur aan boord. WASHINGTON Comsta, de maat schappij voor de exploitatie van com municatiesatellieten in de Verenigde Staten, heeft vandaag bekendgemaakt dat op 7 januari de „Intelsat-3" zal wor den gelanceerd. Deze zal met een raket naar een vast punt boven de Atlanti sche oceaan worden gebracht waar 1200 kanalen van de satelliet voor de ver bindingen tussen de kusten aan beide zijden van de oceaan zullen zorgen. In februari zal nog een dergelijke satel liet worden gelanceerd, opnieuw om de verbindingen over de Atlantische oceaan te vergemakkelijken. Op 25 juli mis lukte de lancering van een „Intelsat-3. ADVERTENTIE Een geschenk waar iemand op wacht... Drinkglazen van Leerdam, daar maakt U iemand gelukkig mee. Want Leerdam glas is begerenswaardig. Superieure kwaliteit en stijlvolle schoonheid* Vraag eens naar Aristo, Ballet. Gilde of Aruba. Bovendien meestal óók nog in een mooie geschenk verpakking. De KLM. Hilton en de Holland-Amerika Lyn vinden dat ook. brengen voor Israël. Van Britse en Is raëlische zijde wordt vernomen dat Londen de vorige maand Israël heeft laten weten dat 't geen Chieftain tanks kan leveren tenzij het machtsevenwicht in het Midden-Oosten ernstig verstoord zou worden. De Verenigde Arabische Republiek heeft de recente Amerikaanse voorstel len inzake een regeling van de crisis in het Midden-oosten verworpen. Aldus meldt het gezaghebbende Egyptische blad „El Achram". In deze voorstellen, door de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, William Rogers, bekend gemaakt, werd aangedrongen op een regeling, waarbij Israël zich uit de bezette ge bieden zou moeten terugtrekken in ruil voor veiligheidsgaranties. „El Achram' deelt mee, dat de Amerikaanse voor stellen categorisch zijn verworpen om dat zij duidelijk ten gunste van Israël waren. ADVERTENTIE COTONOU, Dahomey Ongeveer 200 personen die na de militaire staatsgreep van woensdag in het pre sidentiële paleis in Cotonou onder be waking waren gesteld, zijn gisteren weer vrijgelaten. Onder hen bevinden zich de minister van Buitenlandse Za ken, dr. Daouda Badarou, van Open bare Werken, Emile Paraiso en van Justitie Issaku Dangou en de procu reur-generaal, Gaston Fourn. Het schijnt in het gehele land rustig te zijn. Het Franse persbureau AFP spreekt van de rustigste militaire staatsgreep die ooit in Afrika heeft plaatsgevonden. De radio staat nog steeds onder bewaking van militairen. De afgezette president, dr. Emile Zin- zou, die naar het noorden van het land is overgebracht, zou bij zijn arresta tie niet gewond zijn geraakt. Wel wer den twee leden van zijn lijfwacht, die bij hem in zijn auto zaten, en een se cretaresse gewond. Drie afgezette leiders hebben donder dag het nieuwe bewind van luitenant- kolonel Maurice Kouandete hun dien sten aangeboden. Het zijn Hubert Ma- ga, Justin Ahamadegbe en Sourou Mi- gan Apithy die de staatsgreep gepre zen hebben als een stap naar nationale verzoening. De afgezette president dr. Emile Zinsou bevindt zich ongedeerd in hechtenis. Alcohol en nicotine z^n taboe al» men sportieve prestaties wil leveren. En roffeine eigeniyk ook. Genieten sport mensen dus nooit van een kop koffie? Hó, wacht even, zij kunnen zonder be zwaar Koffie Hag drinken. De beste koffiebonen, maar dan vrij van coffeïne en andere schadelijke stoffen. Toch met de verkwikking vEin lekkere koffie Spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag. lever en gal. Pittige, geurige Koffie Hag. De beste koffiebonen... maar dan coffeinevrij. CAIRO De revolutionaire raad in Lybië heeft donderdag een militair tri bunaal samengesteld om de plegers van de staatsgreep van zondag te berech ten, zo meldt het Egyptische persbu reau uit Tripoli. De daders zijn de mi nisters van Defensie en van Binnen landse Zaken, en enkele anderen. Aan het hoofd van het tribunaal staat een lid van de revolutionaire raad. Deze heeft inmiddels een wet afgekondigd, die de doodstraf stelt op „contraravolu- tionaire daden". ZURICH Een gemaskerde bankro ver heeft de Finanzkredit A.G. g.-Bank in Zürich beroofd, nadat hij een em ployé in het toilet had opgesloten. Hij ontkwam met 35.000 dollar. Volgens de politie kreeg hij de sleu tel van de secretaresse van de bank die om de hoek woonde. Hij zou haar met een pistool hebben bedreigd en haar daarna in haar badkamer hebben opgesloten. De employé van de bank die in het toilet gevangen zat slaagde er in de elektrische bedrading in de wc kapot te trekken waardoor kortslui ting ontstond. Dc dief vluchtte met 150.000 Zwitserse francs en liet 100.000 franc achter in een andere brandkast.

De Vallei | 1969 | | pagina 9