Veenendaals dagblad Buiten 9^ Griekenland blijft lid van de Nttvo I Havenrivalen deden water in de wijn I A m bassadepersoneel in Den Haag voor „Praag" bevreesd Kapers in vliegtuig doodgeschoten Gloednieuwe reuzentanker na brand gebroken Autogids Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Veertien doden en vele tientallen gewonden in Milaan en Rome Ook in Berlijn bomaanslagen Taxistaking in Groningen gratis I Bij het j vriespunt Reorganisatie bij Van Kempen en Begeer Voor de kerstdagen vv roomboter-amandel KERSTKRANS Maison Kramer Sovjet-generaal Grigorenko krankzinnig verklaard Employé neer geslagen bij bankoverval Na mysterieuze verdwijning van handelsvertegenwoordiger 1 Voor de a.s. Kerst Kerstkransen en -staven I Huize Scbuuring Vrouwen bij NS op mannenposten [Uwrijtechniek opgepoetst drornet hevron Auto-riteiter :orum Kerstverlichting gedoofd en vlag overal halfstok MILAAN Een krachtige bom is vrijdagmiddag tijdens het spitsuur ontploft in een bankgebouw in het centrum van Milaan, veertien personen werden gedood en 90 ge wond. Enige tijd later ontploften in Rome twee bommen bij het monument Victor Emmanuele en een bom in een bank gebouw in de omgeving van de Via Veneto. In Rome wer den meer dan 17 personen gewond. NOG MEER 5 Bonk Na uittreding uit Raad van Europa Mislukte roof Ethiopisch toestel Verschuiving van Duitse vakantie drukt zwaar op recreatie bij elke Chevron pomp. &w. voor redactfe en administratie: Ifitfrw Bernhardlaan 28, Veenendaal, i)Mal 08385-10550 (adm 10757 en t»55 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 13 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 293 BOM-TERREUR SCHOKT ITALIË nen zijn achtergelaten. Zij wordt daarbij vergezeld van detonatie-experts. Paus Paulus VI heeft in een condo leancetelegram aan de aartsbisschop van Milaan vedklaard „deze onverant woordelijke daad van beestachtig ge weld, die zoveel onschuldige slachtof fers onder eerlijke werkers heeft ge- eist", te betreuren. Niemand weet wie de daders zijn van deze reeks aanslagen. Het is de derde reeks van dit jaar. In april zijn enkele arrestaties verricht, maai- men moest de verdachten bij gebrek aan bewijs spoedig in vrijheid stellen. ZEIST Evenals de Gero-fabrieken, gaat de N.V. Koninklijke Van Kempen en Begeer reorganiseren. De vakbonden zyn daarvan op de hoogte gebracht. Van Kempen en Begeer (fabriek voor gouden en zilveren werken) heeft drie vestigingen: in Zeist, Coevorden en Voorschoten, waar in totaal 700 man werken. Een aantal werknemers van de Zeister vestiging zal afvloeien. In Zeist heeft men thans 200 werknemers. De massa- en serieproduktie zal wor den overgebracht naar Coevorden en Voorschoten, terwijl in Zeist alleen nog kleine series en bijzondere voorwerpen zullen worden geproduceerd. De admi nistratie blijft in Zeist gevestigd. Premier Mariano Rumor heeft in een dramatische rede, die door radio en televisie werd uitgezonden, de bom aanslagen „een barbaarse daad" ge noemd, „die geen precedent kent in onze geschiedenis". Het grote aantal slachtoffers wierp een „schandvlek op de natie", aldus de premier. In het bankgebouw in Milaan is zeer grote materiële schade aangericht. De burgemeester van Milaan, Aldo Aniasi, heeft de kerstilluminatie in de straten laten doven. Van alle openbare gebouwen waait de vlag halfstok. De voorstellingen van de Scala en van alle andere theaters in de stad zijn voor vrijdagavond afgelast ten teken van rouw. President Giuseppe Saragat heeft pre mier Rumor een telegram gezonden waarin hij verklaart dat de keten van terreurdaden moet worden verbroken wat het ook moge kosten. Saragat roept de rechtbanken op snel recht te doen in aanhangige zaken tegen extremisten die geweld beschou wen als een legaal middel van verzet tegen de regering. In de loop van vrijdagavond heeft de Milanese politie in een andere bank gelegen bij de Scala, nog een niet ont plofte bom ontdekt. De helse machine, die ongeveer 10 kilo woog, is in de tuin van de bank tot ont ploffing gebracht door een detonerings- ploeg. De ontploffing sloeg een groot gat in de tuin en veel ruiten van het bankgebouw gingen aan diggelen. De politie in Rome doorzoekt alle ban- iten op eventuele bommen die daar kim- BERLIJN In West-Berlyn is van nacht een bomaanslag gepleegd en zyn twee pogingen daartoe mislukt. Bij een Amerikaanse legerclub ont plofte een bom maar niemand werd ge wond. Enkele uren eerder was in het centrum van de stad een bom ontdekt bij het Amerika-huis. De bom werd verwijderd. Een waker vond bij het kan toor van de Israëlische luchtvaartmaat schappij „El Al" een verdacht pakket dat vermoedelijk eveneens een bom be vatte. ADVERTENTIE mag onze overbekende heerlijke niet ontbreken. Zie onze etalages voor alle verdere kerstartikelen. V 5 HToen onze verre voorouders zich nog in dierenvellen hulden, zal 5 daartegen stellig nooit door iemand 5 bezwaar zijn geuit, maar nu vele 5 eeuwen later door mode en pelte- 5 rijenhandel de viervoetige bontdra- 5 gers in hun bestaan worden be- dreigd sommige staan op de n rand van uitroeiing zijn de men- i sen wakker geworden en gordt men 5 5 zich aan, om aan deze redeloze v moord en doodslag een Jialt toe te 5 5 roepen. Moge het niet de stem eens s 5 roepende in de woestijn blijken! 5 Een behartigenswaard protest laat thans weer dr. A. Scheijgrond in een s strooiboekje van 16 bladz. („B ont- handel en Faunabescher-l ming", e,n geïll. publïkatie van het Wereld Natuur Fonds) horen. 5 Hij is als bioloog volkomen terzake 5 5 kundig en beschikt over de laatste 5 5 literatuur en gegevens. Hiermee 5 5 geeft het W.N.F. zijn donateurs een 5 5 goed wapen in handen, waarmee zij 5 zelf ook ten strijde kunnen trekken. 5 Er dient hier snel en doeltreffend 5 te worden gehandeld, doch geluk- 5 kig lijkt de hoop niet ongerecht- vaardigd, dat in ons land (in navol- ging van Canada) door wettelijke 5 v maatregelen en de medewerking 5 5 van de bonafide bonthandel de ver- 5 koop en verwerking der huiden van 5 5 gevlekte katachtigen tot het verle- 5 den zal gaan behoren. Deze dieren 5 zijn in Afrika, Zuid-Amerika en Azië 5 5 onrustbarend afgenomen, omdat er 5 de laatste jaren een steeds groeien- 5 5: de vraag naar hun huiden (van s panter, jachtluipaard, jaguar, oce- 5 5 lot, tijger e.a.) ontstond. Door de 5 5 hoge prijzen op de officiële en 5 5 zwarte markt worden de jagers en 5 5 stropers voortdurend geanimeerd 5 5 om zoveel mogelijk van die pelsdra- 5 5 gers te bemachtigen, zodat hun 5 5 aantallen werden gedecimeerd en 5 hun voortbestaan in gevaar kwam. 5 5 Scheijgrond mobiliseert de publie- 5 5 ke opinie door tal van voorbeelden 5 en wie in zijn betoog goed beslagen 5 5 ten ijs wil komen, wordt donateur 5 5 (Secr. W.N.F. Postbus 7 Zeist), dan 5 krijgt hij het prettig geschreven 5 v boekje met de mooie illustraties op 5 de koop toe. 13 dec. '69 A. B. WIGMAN. V ///////////////////////////////WWW//WW//' O GRONINGEN Het taxivervoer in de stad Groningen ligt sinds midder nacht geheel stil. Ruim vijftig chauf feurs van de taxicentrale, die gevormd wordt door acht taxi-ondernemers, zyn voor onbepaalde tijd in staking gegaan om hun eisen met betrekking tot betere arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. Enkele dagen geleden hebben de chauffeurs, gesteund door de drie ver- voerbonden en het NVV, de werk gevers een aantal eisen voorgelegd, waarover voor vrijdagmiddag twee uur een uitspraak werd verlangd. Indien de werkgevers „neen" zouden zeggen tegen dit ultimatum, zouden de taxichauffeurs acht uur later in staking gaan, hetgeen nu gebeurd is. PARIJS Griekenland heeft zich teruggetrokken uit de Raad van Europa. Het voorkwam hiermee een dreigende schorsing. Tevens ontstond de vreemde situatie dat de Grieken nu automatisch lid blyven tot I januari 1971. Griekenland zal wel lid blijven van de NAVO. Het zal daarmee niet de conse quentie trekken uit de vijandige gezind heid van zijn bondgenoten. Dat verklaarde de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Pipinelis, gis teravond tijdens een uiteenzetting over het uittreden van Griekenland uit de Raad van Europa. Na de verklaring van de Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pipinelis, gistermorgen, dat Griekenland had be sloten zich uit de Raad terug te trekken overeenkomstig artikel 7 van de statu ten, ontstond grote verwarring. Want toen iedereen artikel 7 had gelezen bleek dat Griekenland zichzelf een jaar uitstel had bezorgd. Als de terugtrekking uit de Raad niet in de eerste negen maanden van het jaar is ingediend, wordt ze pas een jaar later van kracht. Dat betekent dat Grie kenland formeel het recht heeft alle zittingen van het volgend jaar bij te wonen. De Raad heeft gistermiddag na het vertrek van de Grieken het debat over de schorsing afgebroken. In het daarop gevolgde overleg heeft men geen oplossing gevonden voor het pijnlijke juridische probleem waarin men ver zeild was geraakt. In een met algemene stemmen goed gekeurde resolutie wordt gehoopt dat Griekenland spoedig weer normaal lid zal kunnen worden van de Raad van Europa. In een gesprek met de secretaris-ge neraal van de Raad heeft de Griekse re gering gisteren tevens laten weten dat zij zich ook zal terugtrekken uit de commissie voor de rechten van de mens. MOSKOU de Russische generaal- majoor buiten dienst Pjotr Grigorenko is officieel krankzinnig verklaard, zo hebben familieleden van hem vrijdag gezegd. De generaal was in mei in Tasj- kent in Centraal-Azië gearresteerd, om dat hy de Sovjet-Unie zou hebben be lasterd. In oktober werd gemeld, dat hij in een psychiatrische inrichting in Mos kou werd behandeld. Hij werd gearresteerd nadat hij naar Tasjkent was gereisd om daar de be rechting van een groep Krim-Tartaren bij te wonen. De generaal heeft lange tijd voor vrije burgerrechten in de Sovjet-Unie ge vochten en geprotesteerd tegen de Rus sische invasie in Tsjechoslowakije. Gri gorenko had eerder al twee jaar in een inrichting doorgebracht nadat hij in 1964 was gearresteerd omdat hij anti sovjet-redevoeringen zou hebben ge houden. De klassieke havenrivalen Antwerpen en Rotterdam kwamen gisteren halverwege tot elkaar en deden em mers vol water in de wijn. Wethouder L. Delwaide van Antwerpen, rechts op de foto, en burgemeester W. Thomassen van Rotterdam reisden elk met een emmer water naar Breda. Samen vierden zij de opening van het congresgebouw ,,Het Turf schip" in Breda. Het kon niet anders of deze ceremonie in een gebouw dat de naam van een schip vol verrassingen uit de Tach tigjarige Oorlog draagt, had ook een onverwacht gevolg. Uit het vat, met emmers water gevuld, stroomde rijkelijk champagne. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken Pipinelis (rechts) deelde gisteren in de te Parijs gehouden vergadering van de Raad van Europa mee, dat Grie kenland zich uit de raad zou terug trekken. LEIDERDORP Op een filiaal van de Boerenleenbank in Leiderdorp is gis teravond omstreeks zes uur een ge slaagde overval gepleegd. In totaal is een bedrag van 46.000 gulden ont vreemd. In verband met de koopavond was de bank geopend. De 26-jarige bankemployé Frits Vierhout, die avonddienst had, had net de deur open gedaan, toen hij een hard voorwerp, vermoedelijk een wapen, in zijn rug geduwd kreeg. Hij kreeg te horen, dat hij zich niet moest omdraaien en naar de kluis moest lopen. Nadat hij was gedwongen deze te openen, werd hij neergeslagen. Hij was korte tijd bewusteloos. Nie mand heeft de rover(s) zien vertrek ken. In Parijs is vrijdag officieel het eerste deel van een regionale ondergrondse in gebruik genomen. De trein legde de 22 kilometer van het metrostation „Nation" naar de voorstad „Boissy-Saint-Léger" in precies 21 minuten af, met inbegrip van negen onderbrekingen voor haltes in de stad. De terugreis die zonder on derbrekingen wordt uitgevoerd, duurde slechts 12 minuten. DEN HAAG De Tsjechoslowaakse handelsvertegenwoordiger Albert Drac- ker (58) wordt al enkele weken in Den Haag vermist. Hij is waarschijnlijk naar familie in Engeland of Zwitserland gevlucht uit vrees naar Praag te worden teruggeroepen om verantwoording af te leggen voor zijn kritiek op de huidige gang van zaken in Tsjecho-Slowakije. De persattaché van de ambassade in Den Haag, derde secretaris Pazout, zei gisteravond, dat de verdwijning aan de autoriteiten in Praag is gemeld. Drucker was verbonden aan de handels missie in Den Haag als vertegenwoor diger van het (staats)-textielbedrijf Centrotex. Onder het personeel van de Tsjecho slowaakse ambassade en handelsmissie in Den Haag heerst nu grote ongerust heid. Velen vrezen opdracht te krijgen naar hun land terug te keren. Vooral degenen, die na de Russische inval in hun land (augustus vorig jaar) felle kritiek uitten, zijn bang hiervoor ver antwoording te moeten afleggen. Weggezuiverd Zij doelen hierbij vooral op ambassa deur Pospisil, die vorige maand naar Praag werd teruggeroepen. Hjj zei by zijn vertrek dat er niets bijzonders aan de hand was. Onlangs is hij echter uit diplomatieke dienst ontslagen; Radio Praag stelde hem openlijk aan de kaak als een „voorbeeld van verval in de diplomatieke dienst". Pospisil heeft vorig jaar, o.a. bij een rede in de Rotterdamse Ahoy-hal, zijn verontwaardiging over de Russi sche invasie niet onder stoelen of ban ken gestoken. In Den Haag maakt men zich ook zorgen over de adjunct-handelsraad, Jiri Michel, die al enige tijd niet meer in Den Haag is gezien. Persattaché Pazout zegt echter, dat hij voor een lange kerstvakantie naar zijn land is vertrokken. Michel werkte sinds 1966 in Neder land. Pazout zei dat de handelsraad binnenkort wel zal worden overge plaatst, omdat dan de gebruikelijke vier jaar die op één post worden doorge bracht, om zijn. ADVERTENTIE Fijne ook suikervrij) Het f ij n e komt van UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben in verband met het per soneelstekort besloten meer vrouwen in te zetten op plaatsen, waar nu uitslui tend mannen dienst doen. In Utrecht zijn al experimenten ge houden met een vrouw die naast om- roepster als seinhulpwachter is belast met de bediening van de treintelefoon. Ook in Haarlem zoekt men naar mo gelijkheden meer vrouwen in te zetten voor wat als regel mannenfuncties wor den genoemd. Gedacht wordt aan la- dingmeesters en conducteurs. ATHENE. Twee jonge Arabieren zyn vanmorgen gedood by een mislukte poging een Ethiopisch lijnvliegtuig te kapen, dat een vlucht van Madrid naar Addis Abeba maakte. Volgens de politie in Athene hadden de kapers, een 24-jarige Jemeniet en een 19-jarige Senegalees, in de lucht ge tracht de piloot onder bedreiging van een pistool en een mes te dwingen koers te zetten naar Aden in de republiek Zuid-Jemen. Zij werden echter door Ethiopische veiligheidsagenten aan boord gedood. Alle overige 25 passagiers en de be manningsleden bleven ongedeerd, aldus een woordvoerder van de Ethiopische luchtvaartmaatschappij in Athene. Het toestel vloog van Madrid naar Addis Abeba, met tussenlandingen in Rome, Athene en Asmara. Volgens de luchthavenpolitie te Athe ne stonden kort na de start van Madrid de twee jongemannen op, de wapens in de vuist, en bevalen de passagiers kalm te blijven. Daarna drong de Jemeniet de cockpit binnen en gaf de gezagvoer der opdracht koers te zetten naar Aden. Op weg naar Athene, drong een van de Etiopische veiligheidsagenten die aan boord waren, de cockpit binnen en trachtte de Jemeniet het pistool te ont futselen. In het gevecht ging het pistool af. De kaper werd door een schot in de borst getroffen. Een tweede veiligheids agent heeft de Senegalees overvallen. Het toestel had in totaal drie veilig heidsagenten aan boord, aldus een func tionaris van de luchtvaartmaatschappij. Zij weigerden met de passagiers het toestel in Athene te verlaten, omdat zij, naar zij zeiden, bang waren om gear resteerd te worden. DEN HAAG De waarschijnlijke verschuiving van de aanvangsdatum van de schoolvakantie in Noordrjjnland- Westfalen naar 18 juli zal een zwaar dere druk veroorzaken op de beperkte recreatieruimte aan onze kust. Dit heeft het bestuur van de Stich ting Recreatie minister Schut (Volks huisvesting) laten weten. Door de langere overlapping van de Nederlandse vakanties kunnen moeilijk heden worden verwacht voor de Duitse en voor de Nederlandse vakantiegan gers. De stichting verzoekt de minister zodanige stappen te ondernemen, dat de Duitse regering alsnog de oorspronke lijke datum van 25 juni 1970 zal hand haven. DEN HAAG. De toestand van de gloednieuwe 209.000 ton metende Neder landse tanker „Marpessa" was vanoch tend kritiek, nadat het schip, waarop gisteren bij Dakar brand uitbrak, was gaan lekken. Op de gezagvoerder en de marconist na, hebben allen de „Mar pessa" verlaten, nadat de bemanning eerder was teruggekeerd toen de brand onder de knie was. Al eerder werden twee Chinese opvarenden vermist. Vannacht omstreeks middernacht kreeg men de brand onder de knie en werd begonnen met het opnemen van de schade. Daarbij werd ontdekt dat water in de pompkamer/machinekamer- ruimte binnenstroomde, dat de pompen niet aankonden. Om drie uur werd de toestand ernstiger en tegen half vier vanochtend verlieten de 25 bemannings leden, 15 officieren en twee meevarende echtgenotes, met uitzondering van de gezagvoerder en marconist, de „Marpes sa". Tegen zeven uur vanochtend kwam het water al in de gangboorden van de accomodatie. Vanaf de begeleidende tanker „Serenia", welk schip evenals de „Marpessa" van „Shell'-tankers is, heeft men een knik in het in moeilijk heden verkerende schip waargenomen. De Marpessa werd in Japan gebouwd. Zij werd op 30 september opgeleverd en vertrok naar de Perzische Golf om een volle lading ruwe olie in te nemen. ADVERTENTIE xwm. t (Van onze weerkundige 5 medewerker) Het weer zal dit weekeind in Gel- 5 derland over het algemeen vorstig blijven. Maar het kwik loopt over- 5 5 dag op tot bij het vriespunt. In de 5 nacht is lichte vorst te verwachten 5 tussen -2 en -5 graden C. De kans op 5 neerslag van betekenis blijft klein, 5 5 maar nog altijd handhaaft de mist 5 5 zich plaatselijk. 5 De luchtdrukverdeling in ons land 5 is opvallend vlak, tussen een uit- stervende regenstoring boven het 5 Kanaal en een hogedrukgebied van 5 Rusland tot over de Scandinavische landen en de Oostzee.

De Vallei | 1969 | | pagina 1