KBV-praeses wil internationale samenwerking van vakbonden Pauselijke boodschap over vrede HARRY ZIMMERMAN GLAS, VERF EN BEHANG C. W. HAGENAAR GLAS- VENTILATOREN TTlelis-optiek D. G. SCHANS ZOON Hoger beroep kort geding V olkskr ant-Hilterm ann Overschot op de Engelse handelsbalans Begrafenis rijden Contant geld Brouwer MODIEUZE BRILLEN Zadkine's „Hurkende Vrouw" komt onder de hamer K.L.M. wijzigt tarieven Sergeants deserteerden om baby te krijgen Nieuwe General Motors-fabriek in Luxemburg Kamerfractie P.v.d.A.: weinig commissariaten DCE 7 en 2 dinsdag tegen elkaar Amerongen staat gelijk met ODÏ C. Valkenburg nummer één Klaverjassen in voetbalkantine Veiling Keslmn Wildbazaar van volleyballers Kerstfeest in gebouw Pniël Klaverjasavond voor bejaarden Gebr. Hummel slaagden voor NSF-diploma sportmassage Geluidsplafoncl voor betere akoestiek in Agnietenhof m m JONGEDAME VERKEERDE BANEN DAMMEN DAMMEN SCHIETEN Van 12 miljoen pond „Rosetti Kwintet" concerteert voor Rhenense scholen Beter te laat in huis, dan te vroeg in 't ziekenhuis speciaalzaak in KERKEWIJK 19 TEL. 12646 GESLOTEN op maandag 15 december dinsdag 16 december woensdag 17 december Accountancy en belastingzaken LOODGIETERS J. BOSMAN N.V. ervaren Beton-tekenaars/ Constructeurs Water Treatement Engineers Piping Designers Begrafenis onderneming WED. W. REEDE Gasconvectors Sanitair Lood- en Zink werken Loodgietersbedrlit KERKEWIJK 19, VEENENDAAL Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Dagblad Onderzoek. ZAÏLkDAG i J L~ AMSTERDAM Het beeld .Hurkende Vrouw" van O. Zadkine is een van de kunstwerken die maandag 15 december tijdens de kunstveiling bij Mak van Waay onder de hamer zullen komen. SCHIPHOL Verscheidene tarieven van de KLM ondergaan op I maart volgend jaar wijzigingen als gevolg van de nieuwe overeenkomst, die in Cara cas is gesloten door meer dan veertig luchtvaartmaatschappijen, die diensten over de Atlantische Oceaan onderhou den. Bij de individuele tarieven wordt de geldigheid van vliegbiljetten voor rei zen van veertien tot 21 dagen verlengd met een week. De vliegprijs blijft het zelfde. Nieuw is een individueel tarief voor reizen van 29 tot 45 dagen. De tarieven variëren afhankelijk van het sei zoen van 1004 via 1059 tot 1168 gld. Voor het reizen in groepen met bin ding aan 'n vereniging wordt 'n nieuw tarief voor groepen van tachtig perso nen ingevoerd. De vliegprijzen bedra gen hier 895 gld. in de zomer en 639 gulden in de winter. SAIGON Twee Zuidvietnamese sergeants hebben gevangenisstraffen van een jaar voorwaardelijk gekre gen, omdat zij gedeserteerd waren om te bevallen. Het Zuidvietnamese persbureau in Saigon meldde vrijdag dat de ser geants Le Thi Kim Danh en Phan Thi Tho Huong „hun eenheden zon der opgaaf van redenen hadden ver laten omdat beiden een kind wilden krijgen". Ze bleven daarvoor een jaar weg. Het persbureau zei dat beide vrouwelijke militairen zich weer bij hun eenheden hadden gemeld, een maand nadat hun baby's geboren wa ren. Gisteren heeft de krijgsraad in Saigon uitspraak over hun „desertie" gedaan. LUXEMBURG General Motors heeft de oprichting aangekondigd van een nieuwe dochtermaatschappij en de bouw van een fabriek te Bascharage in het Groothertogdom Luxemburg, op ongeveer 19 km ten zuidwesten van de stad Luxemburg, voor het fabriceren van Terexgrondverzetmachines. Met het bouwen van een fabriek met een oppervlakte van 16.000 m2 zal binnen kort een aanvang worden gemaakt. Deze nieuwe vestiging is een belang rijk uitbreidingsprogramma van GM's Terex-produktenserie, waarvan de fa bricage thans in Canada, Schotland en de Verenigde Staten geschiedt. Twee modellen zware kipvrachtwa gens en drie modellen laadschoppen zal General Motors in Luxemburg gaan fabriceren voor de export, voorname lijk naar andere landen van de Euro pese Economische Gemeenschap. De fabriek zal aan ongeveer 400 personen werkgelegenheid verschaffen. Met vestigingen in de EEG en in de landen van de Europese Vrijhandels zone, alsmede in Noord-Amerika, zal General Motors goed uitgerust zijn om haar groeiende Terexproduktien te on dersteunen. De samenwerking met regerings-in- stanties, de beschikbaarheid van ge schoolde arbeidskrachten, het gemak kelijk bereikbaar zijn voor leve1, ciers en de nabijheid van de afzetgebieden voor Terexprodukten, hebben de ver kiezing van Bascharage voor de ves tiging van de nieuwe fabriek bepaald. UTRECHT Het wordt voor de vak beweging steeds moeilijker om tegen spel te leveren tegen ondernemingen, die zelfs tot over de grenzen met el kaar verweven raken. Die waarschuwing kwam gisteren van de voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, de heer A. F. Jentjes, tijdens het driejaarlijkse congres van de KBV in Utrecht. Van groot belang vond de heer Jentjes het, dat de vakbonden nauwer met elkaar gaan samenwerken, ook internationaal. Hij meende dat er ondanks die sa menwerking toch nog wel ruimte moest blijven voor specifieke eigen opvattin gen van herkenbare groepen. „Het zou de kracht van de vakbeweging echter versplinteren, als al die griepen zich opsluiten in eigen zelfstandige eenhe den", aldus de heer Jentjes. Hij pleitte ervoor dat de vakbeweging eens de balans gaat opmaken van het proces van democratisering in het be drijfsleven. „Als men weet hoe ver de vormgeving van de medezeggenschap is gevorderd, kunnen er concreet richt lijnen worden geformuleerd om de ont wikkeling verder te stimuleren", aldus de heer Jentjes. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft vrijdag in een boodschap tot de wereld, waarin hij erop aandringt 1 ja nuari te vieren als dag van de vrede, verklaard dat een radicale wijziging van de ideeën die de wereld beheersen, nodig is om tot vrede te komen. De paus meent dat een nieuwe ideo logische opvoeding tot vrede dringend noodzakelijk is. De mensheid moet be ginnen met de uitvoering van een pro gram voor zelfopvoeding tot vrede. Strijd, aldus Paus Paulus, is nu de wet die alles beheerst. Strijd is de stuw kracht voor succes, ja wordt zelfs ge lijkgesteld met rechtvaardigheid. Strijd is een onverbiddellijke wet die in elk stadium van de menselijke voor uitgang opnieuw van kracht wordt. Maar nu was het tijdstip aangebroken om zich te laten inspireren door een andere opvatting dan die van de strijd, het geweld, de oorlog of de onderdruk king. Paus Paulus prees de pogingen van de mens om door onderhandelingen en zelfbeheersing de vrede te institutiona liseren. Hij noemde in dit verband de besprekingen over de beperking van de strategische wapens, de vreedzame coëxistentie bij verschil van ideologie en regeringsvorm en de verwachting dat een deel van de uitgaven voor mi litaire doelen gebruikt zal worden voor hulp aan de onderontwikkelde landen. Het geweten van de wereld, aldus Paus Paulus, verdraagt geen misda den meer als de marteling van gevan genen, vergeldingsmaatregelen tegen onschuldigen, de oprichting en het voortbestaan van concentratiekampen en de moord op gijzelaars. Hij legde er tot slot de nadruk op dat het in de politiek ook noodzakelijk is de tegen partij vergiffenis te schenken voor wat zij gedaan heeft. DEN HAAG De fractie van de Par tij van de Arbeid in de Tweede Kamer telt acht commissarissen en één lid van de fractie is president-commissaris. Dit bljjkt uit een gisteren uitgegeven overzicht van de nevenfuncties van de leden van de socialistische kamerfrac tie. Zoals bekend, werd reeds in 1966 een dergelijk overzicht gepubliceerd. Ook de fracties van de KVP en van de VVD in de Tweede Kamer hebben een dergelijk overzicht van nevenfunc ties gepubliceerd. In het geheel geen nevenfunctie be kleedt het PvdA-kamerlid drs. J. van den Doel. De nevenfuncties van de P.v.d.A.-kamerleden variëren van on der meer het lidmaatschap van de „Na tionale raad van advies inzake hulpver lening aan minder-ontwikkelde landen" (mej. N. G. Barendregt) tot het onder voorzitterschap van 't „Provinciaal ge nootschap voor kunsten en wetenschap pen in Noord-Brabant". (J. M. Willems). De commissariaten zijn binnen de fractie als volgt verdeeld: Mr. van den Bergh, die tevens lid is van de raad van advies van de Amro- Bank NV. Kon. Foto-Film Fischel NV. F. J. Goedhart lid bestuur stich ting Het Parool; Drs. A. J. Lems NV Winkelcentrum Poelpolder te Lisse; Drs. G. M. Nederhorst Houthandel De Hoop te Gouda; Ir. S. A. Posthumus Lid bestuur stichting Het Parkhotel te Rotterdam; A. Schipper, die tevens burgemees ter van Kruiningen is NV. Waterlei dingmaatschappij Mideen-Zeeland Dr. ir. A. Vondeling voorzitter Stichting Je Maintiendrai Friesland en president-commissaris van de NV. Friese Pers; Mr. M. Vrolijk N.V. Bijenkorf-be heer. AMSTERDAM Voor de civiele kamer van het Amsterdamse gerechts hof zijn gisteren de pleidooien gehou den in het hoger beroep van het kort geding van De Volkskrant tegen de AVRO-radiocommentator mr. G. B. J. Hiltermann. De krant verloor in eer ste instantie het geding om een recti ficatie voor de radio en een verbod tot herhaling te krijgen van Hilter- manns uitlating dat De Volkskrant ,zo rondweg anti-semitisch, althans anti-Israël is geworden" in zijn radio rubriek „De toestand in de wereld" van 12 oktober jl. Een en ander op straffe van een dwangsom van 5000 gulden. Volgens de president van de Am sterdamse rechtbank mr. U. W. H. Stheeman was het zeer wel mogelijk dat de radiocommentator op grond van een reeks knipsels uit De Volkskrant tot dit inzicht kon komen. Deze knip sels getuigen van een gebrek aan ob jectiviteit in verslaggeving van het conflict tussen Israël en de Arabische staten ten ongunste van Israël. De raadsman van De Volkskrant, mr. H. M. Voetelink, zei dat als mr. Hiltermann een eenzijdige berichtge ving meent te kunnen signaleren hem dat vrij staat te doen maar niet in de vorm van een beschuldiging die anti-semitisme vooropstelt. De heer Hiltermann gebruikte een zeer apodic tische formulering, anti-semitisme liet hij voorafgaan door het woord „rond weg". Hij is zo boos geworden omdat het een heel jaar door ging. Het gaat volgens pleiter om de vraag of de ernst der beschuldiging wordt wegge nomen door de toevoeging „althans anti-Israël". Als dat getolereerd wordt is het hek van de dam. Mr. Hilter mann is een bijzonder bekwaam pu blicist. Het beste paard van stal mag wel eens struikelen, dat vind ik hele maal niet erg, zei pleiter, in Neder land gaat de sympathie in de eerste plaats uit naar Israël. Het is natuur lijk niet helemaal eerlijk dat die sym pathie alleen bepaald wordt door het leed dat de Joden is aangedaan. Daar spreekt ook een schuldgevoel uit van: „Wij hebben te weinig gedaan". Het is bij De Volkskrant ook heus wel zo dat men de andere kant van de zaak ziet, aldus mr. Voetelink. De advocaat van mr. Hiltermann, mr. F. W. Goudsmit, stelde dat het verwijt van de radiocommentator aan De Volkskrant is en was: gij maakt u schuldig aan verkeerde voorlichting. Het gaat er niet om of men pro-Is- raël of pro-Arabisch is. De sympathie staat er volkomen buiten. Mr. Hilter mann heeft geconstateerd dat een jaar de voorlichting in verkeerde banen ging. Heeft De Volkskrant de bedoelde verkeerde voorlichting gegeven, zo ja, dan wettigt dat de terminologie die Hiltermann heeft gebruikt. De knip sels zijn een juiste aantoning van de zeer subjectieve manier waarop de abonnees van De Volkskrant volgens pleiter worden ingelicht. Het is stel lig niet de beschuldiging van een mis dadig anti-semitisme, meer zelfs het onschuldigste anti-semitisme is het be gin van de weg die naar Auschwitz leidt. Als men iemand beschuldigt van anti-semitisme hoeft men volgens mr. Goudsmit niet te denken aan de erg ste gradatie. Als men, zoals De Volks krant bewust of onbewust doet, de le zers besmet met Jodenhaat is dat agiteren tegen de Joden. Wie tegen Israël „hetzt, hetzt" tegen de Joden, zei mr. Goudsmit. De raadsman van de AVRO, mr. Santbrink, stelde dat het niet nodig was geweest de AVRO mede in het kort geding te dagvaarden. De AVRO had zich bereid verklaard om, als mr. Hiltermann hier zelf om had gevraagd of zou zijn veroordeeld tot het geven van een rectificatie, hem zendtijd daar voor ter beschikking te stellen. Het was niet nodig geweest hiervoor een beroep te doen op artikel 38 der nieu we Omroepwet, waarin de rectificatie- plicht van een omroepvereniging is geregeld. Het hof zal op donderdag 8 januari a.s. arrest wijzen. EDERVEEN Deze week werd in het Groene Kruisgebouw de onderlinge competitie van damclub DCE voortge zet. Er werden 6 partijen gespeeld waaronder één zeer belangrijke voor de top tussen St. Vierwinden en J. Boe- ve. Het werd een spannende partij die door Vierwinden verdiend werd gewon nen omdat hij vrijwel de hele partij in betere positie stond. J. v. Heerden, die niet speelde, blijtf leider in het klasse ment. De overige uitslagen waren: B. v. Beek J. Slotboom 2-0; G. v. Heerdt W. de Koning 2-0; T. Middel man D. v. Zanten 1-1; W. Veldhui zen G. J. v. d. Dikkenberg 1-1; J. de Koning G. Vlastuin 1-1. Dinsdagavond komen DCE I en DCE II tegen elkaar voor de bonds- competitie. De eerste wedstrijd eindigde destijds in een remise omdat de eerste uitgave de reserves terdege onderschatte. In de komende wedstrijd zal DCE I zich niet opnieuw laten verrassen. AMERONGEN Het eerste tiental van de Amerongse damclub heeft de belangrijke wedstrijd tegen Odi-Excel- sior, die bij een 88 stand werd afge broken, met 119 gewonnen. De wed strijd tegen Driebergen ging echter met dezelfde cijfers verloren. ODI en „Amerongen" staan nu gelijk aan kop, elk met twee verliespunten. De kans op een beslissingswedstrijd is daardoor niet denkbeeldig. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse schietvereniging behaal den afgelopen week op de binnenbaan volgende resulaten: C. Valkenburg 95, T. Rustenhoven 94, H. Methorst jr. 90, M. Berendse 88, J. ten Broek 87, A. v. Eist 86, J. v Eist 85, H. Pater 84, J. Koudijs 84, J. Koot 82, A. Blanken 81, A. C. v. Dusschoten 79, P. ter Burg 78, M. v. Eem 78, A. v. Garderen 77 en E. J. Reemst T7 punten. Dinsdag is in het verenigings-gebouw aan de Molenweg de volgende oefen- avond gepland. VEENENDAAL Met een voetbal loos weekend in het vooruitzicht wil de voetbalvereniging „Veenendaal" de supporters toch wat ander vertier aan bieden. Dat gebeurt in de vorm van een klaverjasmiddag' die zondagmiddag om drie uur start in de kantine op het terrein „Salamander". Ook maandag avond 15 december kan men daar te recht om een kaartje te leggen. KESTEREN De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Goudïeinette: I 65-75: 26-28; I 75-85: 35-41; I 85-95: 40-41. Jonathan: I 70-80: 24-30. Golden Delicious: II 60-70: 15-21; II 70-80: 25-28. Present van Engeland: I 55-65: 22-24; I 65-75: 24-29; I 75-85: 30. Cox's Or. Pippin: I 60-65: 23-29; I 65-70: 35-44; I 70-75: 46-57; I 75-80: 60-69. Dijkmanszoet: I 60-70: 39; I 70-80: 51. Jasappels: I 55-65: 37-41; I 65-75: 47-51; I 70-80: 54. Legiponts: I 55-65: 44-46. Gieser Wildeman: II 50-55: 73; II 55-60: 100; II 60-65: 114. St. Remv: I 60-70: 93; I 70-80: 94; II 60-70: 85; II 70-80: 90. Winterjannen: II 40-50 41-53; II 45-55: 44-65; I 50-60: 92. Prijzen genoteerd in centen per kg. LONDEN Engeland heeft in no vember opnieuw voor de vierde ach tereenvolgende maal een overschot op zijn handelsbalans gehad, aldus heeft het ministerie van Economische Zaken in Londen bekend gemaakt. Het overschot over november be droeg 12 miljoen pond (28,8 miljoen dol lar). In de voorgaande maanden bedroeg het overschot 3 miljoen pond in okto ber, 25 miljoen pond in september en 40 miljoen pond in augustus. Het overschot in augustus was het eerste sinds de devaluatie van het pond in november 1967. De achtereenvolgende gunstige han delsbalans wordt in Londen gezien als een bewijs van het feit dat de devalua tie eindelijk haar invloed gaat uitoefe nen en als een bewijs van de verbete ring en versterking van de Engelse economie. Het ministerie gaf de volgende cij fers over november: uitvoer 620 mil joen pond, heruitvoer 22 miljoen pond, invoer 687 miljoen pond. Het ministerie past een aantal cor recties op deze cijfers toe en komt zo aan het overschot van 12 miljoen pond. Ook de driemaandelijkse cijfers zijn moedgevend. Het gemiddelde overschot in de periode september november bedroeg 15 miljoen pond, tegen 7 mil joen in de periode juni-augustus. Men verwacht dat de betalingsbalans van Engeland eveneens een overschot te zien zal geven aan het einde van het lopende belastingjaar. Minister van Fi nanciën Roy Jenkins heeft deze week in het Lagerhuis verklaard te verwach ten dat het overschot op de betalings balans 300 miljoen pond zal gaan be dragen. Sinds 1962 heeft Engeland geen positieve betalingsbalans meer gehad. KESTEREN Gezien het grote sue ces van vorig jaar organiseert het actiecomité van de afdeling korfbal van de sportvereniging Kesteren weer een grote wildbazaar. De prijzen bestaan uit kalkoenen, konijnen, fazanten, ha zen en honderden haantjes. De bazaar wordt gehouden op vrijdag 19 decem ber van 19 tot 23 uur en zaterdag 20 december van 15-17 uur en van 19-23 uur in de kantine van het sportvel dencomplex. De opbrengst komt geheel ten goede aan het bouwfonds van de sportvereniging. ELST De afdeling Eist van de N.- C.V.B. gaat dinsdagavond 16 december in gebouw „Pniël" kerstfeest vieren. Het programma zal door eigen leden worden verzorgd. SCHERPENZEEL Dinsdagavond 16 december is er in hotel „De Prins" weer een klaverjas- en schudjasavond. De opbrengst is voor de bejaarden- tocht. De leiding is in handen van de heer E. v. d. Wetering. RHENEN In gebouw „Irene" in "henen wordt dinsdag 16 december 'n schoolconcert verzorgd door het „Ro- setti Kwintet". Het concert is bestemd voor de leerlingen van alle Rhenense scholen voor voortgezet onderwijs. Het „Rosetti Kwintet" bestaat uit Frans van der Wiel (dwarsfluit), Marjo Olthof (hobo), Dona Sohngen (klarinet), Laurens Boogaarts (fagot) en Stef Breankel (hoorn). J. van de Waard verzorgt de toelichting. Het programma van dit schoolconcert vermeldt werken van J. Haydn, F. Dan- zi, D. Milhaud en J. Geraerdts. VEENENDAAL De gebroeders Herman en Geert Hummel, twee Vee- nendaalse wielrenners van ren- en toer club „Amersfoort", zijn dezer dagen in Utrecht geslaagd voor het NSF-di- ploma Sportmassage. Herman Hummel is van plan binnen kort een praktijk(je) te beginnen in Veenendaal. Sportlieden uit Veenen daal en omgeving kunnen echter nu al bij hem terecht voor massage. O TIEL Er wacht de Agnietenhofl. zoekers bij het concert van het G( ders Orkest vanavond een verrassing met medewerking van De Jonge Schut kooi is boven het orkest een geluidspla fond aangebracht en rond 't orkest zijr geluidsreflecterende gordijnen opgehan gen. Door deze voorzieningen op ad- vier van schouwburgdirecteur Theo Kersten ontstaat een binding tussen de onderlinge instrumentengroepen en wordt het contact tussen dirigent en or kest vergroot. Bij het vervaardigen van het geluids plafond is geprofiteerd van de ervaring, die de schouwburg in Doetinchem heeft met een zelfde voorziening. De bereik te resultaten zijn zelfs van dien aard dat ook het concertegebouworkest be reid is in het Doetinchëmse Amphion te spelen. Vanavond met het concert van het Gelders Orkest kan het Betuwse pu bliek horen hoe meeslepend de viool van Renzo Marchioni klink in het eer ste vioolconcert van Paganini. is wegens het inrichten van zijn geheel vernieuwde zaak Nader* mededelingen over HEROPENING volgen in dit blad Administratiekantoor voor bijwerken en controle van uw boekhouding en ver zorging von uw belastingaangifte. Tevens advieskantoor terzake van op richten firma's en N.V.'s, vergunnings zaken etc. Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen of brengt u ons vrijblijvend een bezoek. TELEFOON: 08385-11110 ADRES DIJKSTRAAT 38 - VEENENDAAL In ons bedrijf is plaats voor voor klantenwerk, villabouw en grote werken. Goede voorzieningen. Sollicitaties bij Installatiebureau Hoogstraat 72, Wageningen Tel. 08370 - 5341. In het JULIANAZIEKENHUIS te Veenendaal, is plaats voor met belangstelling voor laboratoriumwerkzaamheden. Sollicitaties te richten aan de directrice. Telefonische inlichtingen: 08385—19049. GARAGE LEEWIS Nieuweweg 223-225, Veenendaal - Tel. 12535 Ltfkauto en 8 pers. volgauto's. voor aankoop van auto, caravan, pleziervaartuig, bromfiets, huishoudelijke artikelen, enz., enz. SSURANTIEKANTOOR Kanaalweg 2 Telefoon 08385-12918 Wij verzorgen dit voor u binnen 24 uur. SPECIAALZAAK bi OLASVERFwiBEHAHC Moderne mensen dragen met glazen in diverse tinten HOOFDSTRAAT 51 - VEENENDAAL (naast de apotheek) - TEL. 10184 Gevraagd voor spoedige indiensttreding Brieven aan DUFON, Postbus 7647, Schiphol-Oost, of tel. 020-152366, na 10.00 uur. Industrieweg-Zuid 14, Amerongen, tel. 03434-2176 b.g.g. 03434-2082 BEGRAFENISSEN EN CREMi' TIES Levering van alle soorten grafstenen. Album geheel vrijblijvend op zicht. Groenelaan 64, tel 12826 NQverheidslaan 35, tel 11098 25 jaar ervaring op ganverwarmingsgehied TELEFOON 12646 Zo ziet u maar weer, geen ander reclame medium wordt zo intensief gelezen, als de krant. Logisch want die kunt u niet missen, geen dag.

De Vallei | 1969 | | pagina 4