Ruim miljoen schade Kernonderzeeër van stapel gelopen bij instorting en twee branden in Arnhem december- voordeel Premie voor vrijwillige ziekteverzekering stijgt minder sterk Aap als arts De voordelen van salaris ontvangen via de Boerenleenbank Europa wilde niet langer wachten op de Griekse terugkeer tot democratie 3dagen gratis reizen Maatregelen van Schut inzake doorstroming kritisch bekeken Boerenleenbank Neem nu een jaarkaart 65+en profiteer van het Y. en D. gaat verzekeringen verkopen Doel van Raad van Europa DDR zuinig met stroom Automobilist reed in op a^ent Negen doden bij instorting van bouwwerk Weer ongeluk met zenuwgas Jaarkaart of 3-maandskaart65+? voordelig uit met NS Bezorgdheid bij ondernem i ngs- raden over apathische houding parlement inzake Biafra Ontsporing bij de R.P.S. Dr. SAAL VAN ZWANENBERG- PRIJZEN UITGEREIKT Alle betalingen worden volkomen kosteloos door de Boerenleenbank voor u verzorgd Mogelijkheid om een Persoonlijke Lening te sluiten, of een gunstige hypotheek voor een eigen huis Zonder geld op zak kontante betalingen doen met veilige, gegarandeerde betaalcheques 31/2% rente over uw hele tegoed Alle andere diensten van de Boerenleenbank tot uw beschikking, b.v. vele spaarmogelijk- heden, verzekeringen, reservering van uw vakantiereis En wat extra belangrijk is: De Boerenleenbank is altijd dicht in de buurt! 1100 vestigingen i voordelig uit met NS Brit beschuldigd van moord op Nederlandse Criminaliteit onder vreemdelingen iets afgenomen de bank voor iedereen ZAitRüAG iJ ./«j9 ADVERTENTIE Een Jaarkaart voor 1970 ls ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel! Profiteer ervan! Prijs f 60.- p.p. - echtpaar f 76.-. Vraag ernaar op het station! BEVERWIJK De ondernemingsra den van een achttal bedrijven in de 1J- mond met een gezamenlijk werkne mersbestand van circa 40.000 maken zich ernstig bezorgd over de huns in ziens apathische houding die het parle ment inneemt ten aanzien van het lij den in Biafra. Zij zeggen dit in een schrijven dat werd toegezonden aan de minister-president, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de fractievoorzitters van de politieke par tijen. De briefschrijvers, die van mening zijn „het werkend nationaal geweten te vertegenwoordigen", verwachten van de volksvertegenwoordigers, dat zij de regering op zeer korte termijn zullen dwingen tot een grotere financiële steun dan is toegezegd, alsmede tot het vormen van een luchtbrug of minstens tot het verlenen van-daadwerkelijke «t»un hieraan om aan 't mensonterend lijden in Biafra een eind te maken. Zij verwachten voorts van parlement en re gering op korte termijn te horen, welke van deze of andere doeltreffende maat regelen zijn genomen. AMSTERDAM Wegens poging tot doodslag c.q. zware mishandeling is vannacht aangehouden de 30-jarlge L. V. uit de hoofdstad. Verdachte zou op de Zeedijk met zjjn auto zjjn inge reden op een politieman, die zijn pa pieren wilde controleren en hem daar toe een stopteken had gegeven. De agent werd geschept en kwam op de motorkap terecht. Volgens de politie dreigde de man bij zijn aan houding en ook op het bureau de agent te zullen doodschieten zodra hij daar de kans toe kreeg. Gebleken is dat hem de rijbevoegdheid was ont zegd. ARNHEM Twee branden en het in storten van een door drijfzand onder mijnde loods hebben gisteren in Arn hem een schade veroorzaakt van naar schatting ruim een miljoen gulden. Een 70 meter lange magazijnloods van de Billiton Tinfabriek aan de Wester- voortsedijk werd gistermorgen vroeg door brede stromen drijfzand volko men uit elkaar gerukt. De fabrieks- spoorlijn werd over 50 meter wegge slagen. Veel van het opgeslagen mate riaal moet als verloren worden be schouwd. Adjunct-directeur J. Strijland ver wachtte, dat ook andere loodsen op het terrein zijn ondermijnd. Het terrein van de fabriek is inmiddels hermetisch gesloten, omdat betreden levensgevaar lijk is. Proefboringen moeten uitwijzen of nog meer instortingsgevaar bestaat. De schade wordt geraamd op bijna een miljoen. De steenfabriek De Galantijnsewaard in de zuidelijke wijk Elden brandde gistermiddag bijna tot de grond toe af. Een snel aanwakkerende vlam bij een oven bleek niet meer te bedwingen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweer zich tot nablussing moest beperken. Alleen een schoor steen en een oven bleven gespaard. De schade beloopt 150.000 gulden. Over de oorzaak is men het nog niet eens. De directie besloot afgelopen nacht nog met het herstel te beginnen. De produktie van de fabriek die goed in de orders zit, moet volgende week al weer op gang komen. Terwijl de nablussing nog volop aan de gang was ontstond een brand in hei clubhuis „De Duckdalf" in de binnen stad van Arnhem. Een jeugdleidster wilde met haar pupillen oliebollen gaan bakken, waarbij de vlam in de pan sloeg. De keuken brandde volledig uit. Het resultaat van dit alles was, dat Arnhemse voornaamste verkeersaders geruime tijd waren geblokkeerd door heen en weer razende brandweerauto's TRIVANDRUM Zeker negen bouw vakarbeiders zijn om het leven geko men en 24 werden gewond toen don derdagavond een gedeelte van het in aanbouw zijnde Russische cultuur cen trum in Trivandrum (India) instortte. Er werd overgewerkt om het vele ver diepingen hoge gebouw op tijd klaar te krijgen voor de opening op 22 april volgend jaar, op de 100e geboortedag van Lenin. Het is niet bekend of er onder de puinhopen nog slachtoffers liggen. UTRECHT De meeste ziekenfond sen zullen de premie voor de vrijwil lige verzekering per 1 januari 1970 moeten verhogen, zij het dat deze ver hoging over het algemeen procentueel minder zal zijn dan vorige jaren. Nu ziekenfondsen krijgen in 1970 weer een flinke kostenstijging te ver werken. Het besluit van de minister van onderwijs en wetenschappen, dat de kosten van de poliklinische hulp in de academische poliklinieken, die tot nu toe voor rekening van de overheid kwamen, voortaan door ziekenfondsen en particulieren moeten worden be taald, vergt volgens een grove schat ting een bedrag van zeventien a acht tien miljoen gulden. Dat komt per ver zekerde neer op een kostenstijging met f2,-. Voorts zullen de ziekenfond sen worden geconfronteerd met een verdere stijging van de honoraria van artsen, apothekers, tandartsen en ande re medewerkers en met hogere uitga ven voor de ziekenhuisverpleging. Onzeker is nog, hoeveel bejaarden uit de vrijwillige verzekering naar de bejaardenverzekering zullen overgaan in verband met de overheidsmaatrege len voor de minst draagkrachtige zie kenfondsverzekerden. De ziekenfondsen hebben echter al wel rekening gehou den met de daling van de gemiddelde kosten die daarvan het gevolg zal zijn. Volgens de „Federatie van door verze kerden en medewerkers bestuurde zie kenfondsen" (VMZ) weegt deze daling niet op tegen de algemene kostenstij ging. De VMZ heeft vernomen, dat sommi ge ziekenfondsen in 1970 voorlopig de zelfde premie voor de vrijwillige verze kering zullen aanhouden als in 1969, omdat zij rekenen op een overschot uit voorgaande jaren. NEW DELHI De Assam Tribu- ne meldt, dat een vrouw uit een dorp in de Indische staat Assam zonder pijn een kind ter wereld heeft kunnen brengen dank zij de tegen woordigheid van geest van een aap, die zij als huisdier hield. Door een raam zag de aap dat de vrouw hevige pijn leed, ondanks de pogingen van de artsen om hierin verlichting te brengen. Hij rende daarop naar de rimboe in i de omgeving en kwam terug met 'n kruid dat hij de vrouw zelf gaf. Zij at dit op en kort daarna baarde zij zonder pijn een flinke jongen. DEN HAAG Bij de Rijkspostspaar bank is vorige maand f 11 miljoen meer opgenomen dan ingelegd. Vorig jaar no vember was dat f 20 miljoen. Het inleg gerstegoed is nu f 5381 miljoen tegen f 5068 miljoen een jaar geleden. De afgelopen maand werd ingelegd voor f 113 miljoen en opgenomen voor f 124 miljoen. AMSTERDAM Vroom en Dr heeft besloten binnenkort in haar renhuizen over te gaan tot de ve^ koop van verzekeringen. Het is n.l. gebleken dat voor dez» vorm van verkoop in binnen- en bui tenland zowel bij verzekeringsmaat schappijen als bij het publiek grot» belangstelling bestaat. Het ligt in de bedoeling zowel levens verzekeringen als schadeverzekerin gen te verkopen. Voor dit project wordt samengewerkt met een der voornaamste makelaars kantoren in Nederland, Langeveïdt de Vos de Waal, dat zijn kennis en ervaring op het verzekeringsgebied ter beschikking stelt. Aldus een com muniqué van Vroom en Dreesmann Nederland. MOSKOU Gouden klompjes en gouderts zijn ontdekt in de buurt van j de westelijke grens van de Russische I Oekraïne. Dit heeft het dagblad Pravda 1 gemeld. Uit monsters uit de goudvelden van het transkarpathische gebied van de i Oekraïne blijkt dat het gemiddelde ge halte 35-50 gram per ton rots bedraagt. In het nabijgelegen Ivano-Frankovsk I gebied werd 3.6 gram per kubieke meter rots aangetroffen. CHERBOURG In Cherbourg is vrijdagochtend de kernonderzeeër „Terrible" van stapel gelopen. Het is Frankrijks tweede. Het schip meet 8.000 ton en is bewapend met zestien raketten met een bereik van tweeduizend kilometer. De aandrij ving geschiedt door een kernreactor die op verrijkt uranium werkt. In januari 1970 begint men met de bouw van een derde kernonderzeeër. Minister Debré, die bij de tewa terlating aanwezig was, zei: „De po litiek van Frankrijk is een politiek van vrede". ARNHEM Drie dr. Saai van Zwa nenberg-prijzen van elk f 5.000 zijn gis termiddag te Leiden uitgereikt aan dr. R. A. Oosterbaan te Rijswijk, prof. dr. H. S. Jansz te Utrecht en posthuum aan wi jlen prof. dr. J. A. Cohen, tot zijn overlijden op 31 oktober j.l. hoogleraar te Leiden. Deze prijzen worden toegekend voor de belangrijke bijdrage van de drie ge noemden aan het onderzoek van choli ne sterase. De dr. Saai van Zwanenberg-prijzen worden jaarlijks toegekend aan perso nen, die bijzonder en verdienstelijk we tenschappelijk werk hebben verricht op het gebied van de pharmacologic, dat is de wetenschap van de geneeswijze door middel Van werkzame stoffen. DUGWAY UTAH Ray McNamara van de persdienst van het biologisch en chemisch proefcentrum te Dugway in Utah, heeft meegedeeld dat zich in het centrum een „incident" heeft voorge daan, waardoor „verscheidene gebie den" moesten worden geëvacueerd. Men was de toestand spoedig meester geworden. Slachtoffers waren er niet gevallen. Meer wilde hij er niet over vertellen. In maart vorig jaar zijn in de omgeving van het centrum 6000 scha pen omgekomen doordat bij een proef neming zenuwgas uit een militair vlieg tuig was ontsnapt. Dugway ligt 130 km ten westen van Salt Lake City. Later bleek dat een do delijk zenuwgas uit een vat van een ton lekte doordat een vulkraan was be schadigd. De omgeving liep geen ge vaar. ADVERTENTIE n de ochtendschemering van een lentemorgen in 1967 namen tanks strategi sche posities in op verschillende punten in de Griekse hoofdstad en toen de bewoners van Athene ontwaakten kwamen zij spoedig tot de ontdekking dat een aantal onbekende legerofficieren een staatsgreep had uitgevoerd. Dit was de geboortedag van het huidige, door het leger gesteunde, Griekse be wind en het was de eerste in een reeks gebeurtenissen, die er nu toe hebben geleid dat Griekenland zijn lidmaatschap in de Raad van Europa bedreigd zag en zich gisteren zelf uil de raad terugtrok, toen schorsing zeker leek. Tke Raad van Europa is 20 jaar ge leden op 5 mei 1949 opgericht met het doel een grotere eenheid te bewerkstelligen tussen de landen in Europa bij het bewaren van de idealen van hun gemeenschappelijk erfdeel en te profiteren van de eco nomische en sociale vooruitgang. Tien landen tekenden in 1949 in de Britse hoofdstad het statuut van de raad: België, Denemarken, Frank rijk, Groot-Brittannië, de Ierse repu bliek, Italië, Luxemburg, Ned'erland, Noorwegen en Zweden. Sindsdien is het aantal landen uit gebreid tot 18, doordat in 1949 Grie kenland en Turkije zich aansloten, gevolgd door IJsland (1950), West- Duitsland (1951), Oostenrijk (1956), Cyprus (1961), Zwitserland (1963) en tenslotte Malta in 1965. De voornaamste instellingen van de Raad van Europa zijn: de minis terraad, een uitvoerend orgaan dat de regeringen van de 18 aangeslo ten landen vertegenwoordigt, en een raadgevende vergadering, die be staat uit afgevaardigden van de na tionale parlementen. De Raad van Europa heeft zich de laatste tijd beziggehouden met het streven naar Europese eenheid, vriendschappelijke samenwerking met niet-aangesloten landen en het leveren van een Europese bijdrage voor een betere wereldorde. De raad heeft 'n „Europees hof voor de rech ten van de mens" opgericht en een uitgebreid programma op cultureel en onderwijsgebied opgesteld. De zetel van de raad bevindt zich ln Straatsburg. Het secretariaat be schikt over een staf van ongeveer 500 internationale ambtenaren. De huidige secretaris-generaal is dr. Lu- jo Toncic, een oud-minister van Bui tenlandse Zaken van Oostenrijk. Tie nieuwe machthebbers setten de ^wankele parlementaire regering aan de kant, kondigden de staat van beleg af en beperkten de persoonlijke vrij heid. Verscheidene vooraanstaande politici werden gevangen genomen of kregen voor onbepaalde tijd huisar rest. De man die als het meesterbrein ach ter de staatsgreep stond, was kolonel George Papadopoelos, een officier van de artillerie. Hij zei dat de coup door hem en z'n collega's noodzakelijk was g eworden omdat de politieke situatie van Griekenland op dat mo ment zou hebben kunnen leiden tot een communistische machtsoverna me. Kolonel Papadopoelos, die samen met zijn naaste medewerkers enkele maanden na de staatsgreep van zijn militaire rang afstand deed, spreidde een voorkeur voor medische verge lijkingen ten toon. Herhaaldelijk ver geleek hij Griekenland met „een pa tiënt met beide benen inhet gips". „De patiënt kan pas goed lopen wan neer het gips verwijderd is," zei hij eens. Acht maanden na de staatsgreep van de kolonels probeerde koning Konstantijn tevergeefs een tegen- staatsgreep. Hij slaagde er echter niet in alle troepen achter zich te krijgen en hij vluchtte naar Italië. Papadopoelos benoemde zich tot eer ste minister en Stylianos Patakos, de tankcommandant, die met zijn tanks op 21 april 1967 zo'n belangrijke rol speelde bij de staatsgreep, be noemde hij tot vice-premier. Alhoewel de regering van tijd tot tijd verklaart dat 't land eventueel zal terugkeren tot de parlementaire democratie is nog nooit een datum genoemd voor algemene verkiezin gen. In september 1968 kreeg de nieuw» grondwet,die was opgesteld door d» regering, de overweldigende steun van het Griekse volk, maar verschei dene artikelen die betrekking hebben op de burgerlijke vrijheid zijn voor lopig opgeschort. Onder de gearresteerde Grieken be vindt zich Mikis Theodorakis, d» Griekse componist, die wereldfaam verwierf met zijn achtergrondmu ziek voor de film „Zorba, de Griek". Kort geleden hief de regering d« censuur op, maar de redacteuren moeten zich nog steeds onderwerpen aan bepaalde strenge regels. ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65+-kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. VVAREHAM (Engeland) Ian Geor ge Troup (26) is gisteren door de rech ter te Wareham, graafschap Dorset, de moord op Diana Kemp uit Kloosterzan- de (Zeeland) ten laste gelegd. Haar stoffelijk overschot werd op 30 novem ber in een sloot te Ulwell, Dorset ge vonden nadat zij gedurende enige tijd vermist was geweest. Troup zal in afwachting van een ver hoor in hechtenis worden gehouden. Gisteren is het formele onderzoek naar de dood van mej. Kemp geopend, maar verdaagd nadat bewijzen voor de iden tificatie waren overlegd. Mej. Kemp woonde aan de Eliza beth Avenue te Christchurch bij Bour nemouth. DEN HAAG Van de in ons land geconstateerde misdrijven werd in 1967 4 procent gepleegd door buitenlanders tegen 4,1 procent in 1966. Bijna de helft woonde in ons land. Dit blijkt uit cijfers van 't Centraal Bureau voor de Statis tiek. Voor de meeste van deze misdrij ven lag het accent bij de vermogensde licten, voor een enkele bij de agressie ve delicten. AMSTERDAM Betwijfeld moet worden of alle maatregelen, die minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening begin november aan gemeentebe sturen en woningbouwcorporaties heeft aanbevolen, uitvoerbaar zijn en of zij een adequaat pakket vormen om het doorstromingsbeleid te doen slagen. Er zijn daar voor onder meer onvoldoende woningen in de middenklasse aanwezig. Om tot een versnelde doorstroming te komen is een maatregel, die een financiële prikkel vormt voor meer draagkrachtigen om uit goedkope wo ningen te verhuizen, noodzakelijk. Een aanzienlijke verhoging van de moge lijkheid voor woningbouwcorporaties in plattelandsgebieden om premiewo ningen te bouwen is aanbevelenswaar dig. Indien op deze wijze een grotere diversiteit in de woningvoorraad wordt bereikt zijn wellicht dwangmaatrege len als huuropzegging niet meer no dig en voor zover dit wel het geval is, beter uitvoerbaar. Dit heeft de burgemeester van Op- sterland, de heer H. Posthuma, vrij dag in Amsterdam gesteld op de le denvergadering van het Nederlands In stituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting, waar het onderwerp doorstroming aan de orde kwam. We gens een recent auto-ongeval kon de burgemeester niet zelf aanwezig zijn, maar zijn uitgangspunten werden voorgelezen door de voorzitter van het instituut, B. L. A. van Zwieten. Ook ging de heer Posthuma ervan uit, dat de indruk bestaat, dat niet voldoende wordt onderkend, dat het uitblijven van doeltreffende maatregelen ter be vordering van de doorstroming in het bijzonder groepen van maatschappe lijk zwakkeren dupeert. Ook had hij de indruk dat onvoldoende wordt in gezien dat het huidige woningbeleid van de overheid slechts dan als ant woord kan worden beschouwd, wan neer een versnelde doorstroming één der hoekstenen vormt. Hij meende ook, dat aanvaard'ng van het wets ontwerp inzake de huurdersbijdragen van grote betekenis zou zijn geweest voor een versnelling van de doorstro ming. Naast de door hem genoemde diversiteit zullen ook dwingende maat regelen nodig zijn ter stimulering van de doorstroming. Een stelsel van aan vullende subsidies in de huur roept uit sociaal oogpunt ernstige bezwaren op, meende hij. BERLIJN Het blad van de Oostdult- se communistische partij „Neues Deutschland" heeft de fabrieken en de bevolking van de DDR gevraagd niet onnodig licht te gebruiken om het elektriciteitstekort te bestrijden. In een hoofdartikel wijst het blad erop, dat als ieder huisgezin één lamp van 60 Watt minder laat branden de tota le produktie van een elektriciteitaceiw trale kan worden uitgespaard. De „Berliner Zeitung" vermeldt een hele lijst van fabrieken en instellin gen waar teveel elektriciteit wordt gebruikt. Hierbij zijn, aldus het blad, ook sportvelden waar de gehele avond licht brandt. De eerste resultaten van deze zuinigheidsactie zijn al zicht baar, de winkeletalages zijn 's avonds donker, terwijl ook de neonverlichtin niet brandt. KOELA LOEMPOER —Tienduizend mensen hebben hun woningen moeten verlaten als gevolg van overstromin gen, die door zware moessonregenval zijn veroorzaakt. Vrijdag bedroeg het aantal doden 21. Verscheidene mensen worden vermist. Vele weg- en spoor wegverbindingen zijn verbroken en in de plaats Kota Tinggi stond het wa ter drie meter hoog.

De Vallei | 1969 | | pagina 5