sport Ook zondagamateurs voetballen niet Nieuwe trainer kiest zijn eigen weg HIDDE VAN DER PLOEG gaat met straffe hand het Nederlands volleybal aanpakken SPORT IN WEEKEND Nu al zorgen voor supportersreizen naar Oost-Berlijn i KERSTDINER-DANSANT Attje Keulen- Deelstra verraste Duitse zege in Zuidlaren Zuivel verliest geding tegen fabriek met hogere lonen Zesdaagse van Amsterdam Nemes verhuurd aan FSC UIT DE KERKEN 21 x 13 goed Larsen leidt Drielanden- roeiwedstrijd in Denemarken Holland Sport onderhandelt met doelman Hoogeveen Tractor helpt paard van 39 op te staan I POSTILJON MOTEL ARNHEM ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 BOLS REED STERK IN HEEREN VEEN HLERENVEEN De zware training, die de kernploegleden donderdag in Heeren veen te verwerken hebben gekregen, drukte een duidelijk stempel op de selectie wedstrijden van vrijdag. De gemaakte tijden waren matig, ook al doordat de baan wat kleverig was door mistaanslag. Toch waren er voor bondscoach Leen Pfrommer enkele pluspunten. In de eerste plaats Jan Bols, die met meer zelfvertrouwen reed en verder het op merkelijke sprintvermogen van Jappie van Dijk. Kees Verkerk ging enigszins stroef over de baan. Vooral op de 10 km, toen hij na 2500 meter Bols moest laten gaan. De Hoogevener vergrootte zijn voorsprong regelmatig. Een. val van Verkerk, toen Bols al zo'n 250 me ter was weggelopen, bracht het unieke feit dat Verkerk aan zijn laatste ronde moest beginnen, toen zijn tegenstander al was gefinishd. Ard Schenk had duide lijk gemikt op een tijd van 16 min 42.0 seconden. Na zeven kilometer moest hij echter dit schema loslaten. Belofte vol was verder de knappe tien kilome ter van Co Giling, die voor het eerst op deze afstand startte en meteen een offi cieus jeugdrecord (een officieel bestaat niet) reed met 16.41.8. een flinke achterstand als tweede. Het was opmerkelijk dat de rijdsters van de Friese ploeg bij deze selectie-wedstrij den zich zonder moeite konden handha ven naast de geselecteerden van de kernploeg. Zo kwamen Attje Keulen-Deelstra, Akke Falkena en Sijtje van der Lende tot betere prestaties dan bijvoorbeeld Carry Geyssen, Rieneke Demming en Wil Burgmeyer. Ans Schut tenslotte reed een matige 500 meter, maar com penseerde dat gedeeltelijk door een vrij goede 1500 meter. Uitslagen dames 500 m: 1. Attje Keulen-Deelstra 47.4; 2. Trijntje Rep 47.4; 3. Ellie van den Brom 47.6; 4. Akke Falkena 48.1; 5. Carry Geyssen 48.2; 6. Stien Kaiser 48.4; 7. Rinske Zeinstra 48.4; 8. Sijtje van der Lende 48.4; 9. Marrie Willems 48.5; 10. Ans Schut 48.6; 12/13 Wil Burgmeyer en Bep Geyssen, beiden 48.7; 18. Rieneke Dem ming 49.6. 1500 m: 1. Keulen-Deelstra 2.32.0; 2. van den Brom 2.32.7; 3. Schut 2.33.4; 4. Falkena 2.33.5; 5. Kaiser 2.33.8; 6. Nel Visser 2.34.4; 7. Demming 2.34.5; 8. Marjolijn DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond heeft, in aan sluiting op de al vrijdagmorgen geno men beslissing het gehele zaterdag- amateurvoetbal af te gelasten, ook be sloten de wedstrijden van de b-elftallen van het betaalde voetbal op zaterdag en het gehele zondag-amateurvoetbal af te gelasten in verband met de weers omstandigheden en de toestand van de ZUIDLAREN De Westduitser Bernd Kuwertz heeft vrijdagmiddag tijdens het concours hippique in Zuid- laren een internationaal springconcours „Speel Uw Spel" gewonnen. De deel nemers moeten daarbij zoveel mogelijk, met een bepaald aantal punten gewaar deerde, hindernissen nemen. Op „Fer- rara 4" kwam Kuwertz tot een totaal van 930 pnt. Tweede werd de Neder lander Jan Maathuis met „The Saint". Hij behaalde 890 pnt. De uitslag was (max. tijd 60 sec.): 1. Bernd Kuwertz, Wdl, met „Ferrara 4", 930 pnt., 2. Jan Maathuis, Ned, met „The Saint", 890; 3. Bernd Kuwertz, Wdl, met „Sieno", 850; 4. Lutz Gössing, Wdl, met „Penny", George Rameix, Fra., met „Rol du Manoir" en Henri Parot, Fra, met „Roxane D", 840; 7. Harvey Smith, Gbr. met „Matti Brown" en Henri Parot met „Rastignac", 800 pnt. terreinen. Dit besluit geldt ook voor alle afdelingen van de KNVB. De beslissing over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden, die voor zondag in het betaalde voetbal op het programma staan, wordt overgelaten aan consuls en scheidsrechters. LEEUWARDEN De zuivelorgani- saties, die een kort geding tegen de zui velfabriek Lijempf in Leeuwarden had den aangespannen, hebben dat verlo ren. De president van de Leeuwarder rechtbank, mr. H. Schaafsma. meende dat er niet zoveel spoed bjj deze zaak vereist was om een uitspraak in kort geding te doen. De zuivelorganisaties hadden er te gen geprotesteerd, dat de Lijempf bui ten de cao om een extra toeslag aan het personeel had gegeven. In kort ge ding wilden zij dit uitgezocht zien. In die tussentijd heeft de zuivelindustrie echter binnen de coa een opslag aan al le werknemers gegeven om onrust te voorkomen. Mr. Schaafsma vond dat er niet opnieuw onrust hoeft te worden verwacht, een dat een uitspraak nog wel kan wachten. AMSTERDAM De stand van zesdaagse van Amsterdam was vi dagavond: 1. Oldenburg/Loevesijn dl/Ned) 67 pnt; 2. Post/Deloof (Nee Belg) 44; 3. Koel/De Wit (Ned) 27; 4. Gilmore/Lawrie (Austr.) 17. Op één ronde: 5. Duyndam/Eugen (Ned/Den) 20; 6. Ottenbros/Renz (Ned/ Wdl) 16; 7. Bugdahl/Kemper (Wdl) 7. Op twee ronden: 8. Daler/Pijnen (Tsj /ned) 41; 9. Schulze/Jansen (Wdl/Ned) 40. Op vier ronden: 10. Wagtmans/L. Pfenninger (Ned/Zwi) 28. Op zeven ronden: 11. Van der Lans»/ Van Midden (Ned) 23. MAASTRICHT De eerste-divisie- club Fortuna/Sittardia Combinatie heeft vrijdag met MVV overeenstem ming bereikt over de huur van Gyula Nemes. FSC zal tot het eind van het seizoen gebruik kunnen maken van de diensten van Nemes. Daarna zullen bei de clubs gaan onderhandelen over een eventuele koop. s Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Nederlangbroek: G. va» Estrik te Genemuiden. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Ouderkerk aan den Am- stel: M. Baan te Zeist. AMSTERDAM Nog slechts enkele maanden geleden is het, dat het Am sterdamse AMVJ de landstitel in de volleybalcompetitie veroverde. Een kam pioenschap, dat het einde van het Blokkeer-tijdperk inluidde, maar tevens een kampioenschap, dat een afscheid met zich bracht. ft" Syft - v 11 WïiiPi Hidde van der Ploeg: alleen prestaties tellen. In het sportprogramma van de NOS televisie, „Studio Sport" kan men zon dag van 19.35 tot 20.00 uur via Neder land 2 weer kijken naar beelden van die dag gespeelde voetbalwedstrijden. In deel II, dat van 21.10 tot 21.35 uur eveneens via Nederland 2 wordt uitgezonden, komen aan de orde: de basketbalwedstrijd Flamingo's SVE in Haarlem; de volleybalwedstrijd Vredestein Bekkersveld te Enschede; de ijshockeywedstiïjd Nederland Denemarken in Heerenveen. In „Langs de lijn", het sportpro gramma van de NOS-radio, wordt zon dag (14.30 tot 17.00 uur en 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum I) behalve aan het betaalde voetbal aandacht besteed dam; de zesdaagse in de RAI te Amster- aan: de paardenkoersen in Hilversum; amateurvoetbal, hockey, microkorf bal, rugby en zaalhandbal (overzichten en uitslagen). De NOS-radio zendt rechtstreekse reportages van de zesdaagse uit in het programma „Langs de lijn" van zon dag tussen 14.30 en 17.00 uur en 18.30 en 18.30 uur, in beide gevallen via Hil versum I. Voorts zullen reportages te beluisteren zijn in AVRO's Radiojour naal van maandag 15 december en dins dag 16 december, telkens tussen 22.40 en 22.55 uur via Hilversum I. DEN HAAG Er zijn In de sport- toto van het afgelopen weekeinde 21 winnaars van de eerste prijs, die ieder, bruto, 11.213,60 gulden ontvan gen. De cijfers van de 1 aatste toto zijn: aantal deelnemers 797.106, totale inleg f 1.744.344,90., beschik baar voor de prijzen f 784.955. De eerste prijs van 235.486,50 gul den wordt gedeeld door 21 deelne mers met dertien goede voorspellin gen, per winnaar is de uitkering f 11.213,60. Tweede prijs van f 156.991, 391 deelnemers met 12 punten, per ko lom f 401,50. Derde prijs van 235.486,50 gulden, 1547 deelnemers met elf punten, per kolom f 50,10. Extra prijs van 156.991 gulden, 1547 deelnemers met de eerste acht juist voorspeld, uitkering per kolom f 101,50. PALMA de MALLORCA Bent Lar sen heeft vrijdag de leiding genomen in het internationale grootmeester- schaaktoernooi in Palma de Mallorca. De Deen won zijn afgebroken partij uit de zestiende ronde tegen de Bulgaar Milko Bobotsov. Oud-wereldkampioen Tigran Petros jan heeft een achterstand van een punt. De laatste ronde wordt vandaag ge speeld. SCHIPHOL Hoewel Feijenoord pas 4 maart naar Oost-Berlijn moet voor de eerste wedstrijd in de derde ronde van de Europa-cup 1 tegen Vorwarts-Berlin, maken de organisatoren van de suppor- tersreizen zich nu al zorgen. Ingevolge het na de oorlog afgesloten viermogendhedenverdrag mogen alleen vliegtuigen met Engelse, Franse of Ame rikaans registratie door de luchtcorri- dors over Oostduits grondgebied naar West-Berlijn vliegen, zodat geen char ters kunnen worden afgesloten met de KLM, Martinair of Transavia, althans niet naar West-Berlijn. Zelfs de Duitse Lufthansa mag niet op Berlijn vliegen. Speciale vergunning Voor de drie Nederlandse maatschap pijen bleef dus slechts de mogelijkheid over om speciale vergunning aan de Oostduitse autoriteiten te vragen om vluchten uit te voeren naar het vlieg veld Schönfeld in Oost-Berlijn, waarbij zij dan vermoedelijk de omweg over Denemarken of via Tsjecho-Slowakije zullen moeten maken. Daarnaast heeft bijv. Amsterdam Air al 14 chartervluchten gecontracteerd bij Britse luchtvaartmaatschappijen, die door de corridors naar West-Berlijn mo gen vliegen. De supporters zullen dan vanuit West-Berlijn door Duitse buson dernemingen door de Berlijnse muur worden geloodst. Daarvoor zijn volgens Amsterdam Air geen persoonlijke vi sa nodig. De Duitse busondernemingen krijgen voor deze gelegenheden per bus een groepsvisum van Oost-Duitsland toegewezen. Bovendien zijn er voor Nederlandse supporters, die via West- Berlijn reizen, weinig deviezen-restric ties. Ongerust De touroperators maken zich echter ongerust over de gedachte van Feijen oord om de wedstrijd in Berlijn op zondag 7 maart te spelen. Bij een ver kenningsreis naar West-Berlijn is direc teur R. Hoegen van evenementsreizen DAMES Bij de dames verraste de 30-jarige Friezin Attje Keulen-Deelstra, die zo wel de 500 als de 1500 meter won in de uitstekende tijden van 47.4 en 2.32.0. El- ly van der Brom klasseerde zich met AMSTERDAM Denemarken, Ne derland en West-Duitsland zullen op zaterdag 13 en zondag 14 juni uitkomen in een drielandenroei wedstrijd, die bij Aarhus wordt gehouden, In alle zeven boottypen, die de internationale roeifederatie kent, zullen de drie lan den met twee deelnemers aan de start komen. Voorts zal op 20 en 21 juni in Gronin gen een vierlandenjeugdwedstrijd wor den gehouden. Oorspronkelijk zouden Nederland, Denemarken, West-Duits land en Groot-Brittannië deelnemen. De Britten trokken zich echter terug. Daarop werd Noorwegen uitgenodigd, dat de invitatie aanvaardde. DEN HAAG Holland Sport en DOS zijn tot overeenstemming gekomen over de transfer van doelman Hooge- veen naar de Haagse vereniging. Hol land Sport wil in de tweede transfer periode een doelman aantrekken om dat zowel Martin van Vianen (menis cusoperatie) als Woody Louwerens (ge blesseerd in de wedstrijd tegen DWS) voorlopig nog niet kan spelen. De over gang naar Holland Sport is nu alleen nog afhankelijk vah Hoogeveen, die vandaag een bespreking zal hebben met de leiders van Holland Sport. en J. van Mourik van D-tours, die gistermiddag op Schiphol zijn terugge keerd, gebleken, dat er geen enkele kans is om voor weekeinden in West- Berlijn grote aantallen hotelbedden te bespreken. Deze stad heeft voor West- duitsers zoveel aantrekkingsgracht, dat vrijwel alle bedden speciaal voor de weekeinden nu reeds zijn volge boekt tot diep in de zomer toe. Boven dien zijn tijdens weekeinden, ook in maart al, want dan begint de paas- drukte, minder vliegtuigen beschikbaar. Resteert de mogelijkheid, dat de Feijenoord-supporters worden onderge bracht in Oostberlijnse hotels, hetgeen uiteraard de reis minder aantrekke lijk maakt, aangezien juist West-Ber lijn als het mekka voor het uitgaans leven kan worden beschouwd, terwijl Oost-Berlijn des avonds een uitgestor ven beeld biedt. De hoop der reisorga nisatoren op Schiphol is, dat de wed strijd volgens het schema van de UEFA op woensdag 4 maart zal worden ge speeld. Midden in de week kan men in West-Berlijn nog wel logies reserveren. Er is slechts één luchtvaartmaat schappij die (tweemaal per week) een geregelde lijndienst van Schiphol naar Oost-Berlijn heeft, de Poolse LOT. Wan neer de wedstrijd op zondag 7 maart wordt gespeeld, zouden de supporters met deze maatschappij op vrijdagmid dag naar Berlijn kunnen vertrekken en maandagochtend terugkeren. Zij kun nen bij hun aankomst op de Oost-Ber- lijnse luchthaven Schönefeld een ver- blijfsvisum voor 1 of 2 dagen krijgen. Daarnaast ziet het er naar uit, dat ook de LOT chartervluchten met sup porters zal uitvoeren, eventueel zelfs op een dag heen en weer, indien daar bij de Nederlandse touroperators vraag naar zou bestaan. Deze chartervluchten zouden echter evenals die van de KLM Martinair en Transavia via Denemar ken of Tsjecho-Slowakije naar Oost- Berlijn worden gedirigeerd. Of men dan aan het bijwonen van de voetbal wedstrijd te voren en/of na afloop nog een uitstapje naar West-Berlijn zal kun nen vastkoppelen is zeer de vraag. Hidde van der Ploeg, die het AMVJ- zestal zo zelfbewust naar die begeerde triomf leidde, deed toen wat hij eerder in dat seizoen had voorspeld. Van der Ploeg bedankte als trainer en verliet de succesvolle formatie. Op het toppunt van het succes kos Van der Ploeg wellicht de moeilijkste weg. „Omdat", zo stelt hij nu, „ik met die ploeg niet verder kón werken. We werden kampioen, toegegeven. Met goed spel. Maar tevreden was ik niet. Er had meer uit moeten komen". Van der Ploeg vertrok om de dood eenvoudige reden dat de AMVJ'ers zijn bikkelharde eisen niet kónden inwilli gen. Omdat zij als pure amateurs de gevraagde inzet niet konden opbrengen. Gevolgen Van der Ploeg: „Vooral voor de wis selspelers was het moeilijk. Ook zij moesten alles geven. En dat terwijl ze moesten alles geven. En dat terwijl z nauwelijks aan een wedstrijd toekwa men". Van der Ploegs meedogenloze op drachten moesten gevolgen hebben. Er kwam een conflict met Hans Jansen; Wim Hoeboer ruilde het AMVJ-shirt voor dat van rivaal Blokkeer. Tóch werd AMVJ landskampioen. Zonder de Zo noodzakelijke wisselspelers, on danks of beter: juist dóór Van der Ploegs trainingsprogramma. En uitgerekend deze Hidde van der Ploeg, juist de man die bekend staat als „moeilijk te hanteren", als „veel eisend", juist de 36-jarige Amsterdam mer werd nauwelijks een week terug door de Nederlandse Volleybalbond (NeVoBo) aangezocht om Henk Blok als trainer van het nationale heren-zes tal op te volgen. Verrassend Hoe verrassend was die keuze, hoe onverwacht die noodkreet. Maar ook, hoe begrijpelijk. Stelde de NeVoBo zelf al: „Bij het zoeken naar een nieuwe man kan je Van der Ploeg gewoon niet voorbijlopen", duidelijk is zonder meer dat er in Nederland geen begaafder vakman bestaat. Van der Ploeg: „Bij mijn aanstelling zijn de bestuurder^ voorbijgegaan aan vroegere conflicten. En dat waren in feite alleen conflicten in de speler-be- stuur-verhouding. Ditmaal heeft men gewoon de kwaliteiten laten prefere ren". Duidelijk is ook, dat de NeVoBo mét Van der Ploeg niet de makkelijkste binnen heeft gehaald. De bond kón ech ter niet anders. Impasse Na de onthutsende nederlagen tegen Taris 2.35.0; 9. Bep Geyssen 2.35.7; 10. Sijtje van der Lende 2.36.1; 12. Carry Geyssen 2.36.9; 13. Wil Burgmeyer 2.37.4. Trijntje Rep reed als enige een 3000 meter, zij legde deze afstand af in 5.28.7. Eindklassement 1. Keulen-Deelstra 98.067; 2. Van der Brom 98.00; 3. Falkena 99.267; 4. Kaiser 99.667; 5. Schut 99.733; 6. Van der Len de 100.433; 7. C. Geyssen 100.500; 8. Vis ser 100.567; 9/10 Willem en B. Geys sen, beiden 100.600; 11. Taris 100.867; 12. Demming 101.100; 13. Burgmeyer 101.167. Heren 500 m: 1. Jan Bols 43.1; 2. Peter Nottet 43.2; 3/4 Ard Schenk en Kees Verkerk 43.6; 5. Pappie v. Dijk 43.9; 6/7. Ronnie Nooit- gedacht en Arie Eriks, beiden 44.0; 8. Eddy Verhe.en 44.2; 9/10. Te Winkel en Giling, beiden 44.7. 10.000 m: 1. Jan Bols 16.17.2; 2. Eddy Verheyen 16.34.3; 3. Jappie van Dijk 16.34.6; 4. Co Giling 16.41.8; 5. Schenk 16.49.9; 6. Eriks 16.53.9; 7. Verkerk 16.59.1; 8. Not tet 17.08.2; 9. Nooitgedacht 17.09.8; 10. Te Winkel 17.46.9. Eindklassement: 1. Bols 91.960; 2. Van Dijk 93.630; 3. Verheyen 93.915; 4. Schenk 94.095; 5. Verkerk 94.555; 6. Nottet 94.610; 7. Eriks 94.695; 8. Giling 94.790; 9. Nooitge dacht 95.490; 10. Te Winkel 98.045. België en Brazilië leek de voüeybaltop in een impasse te zijn geraakt. Spelers en bestuur leken te zijn ingedommeld. De opdracht, die Van der Ploeg van de „wakkergeschudden" meekrijgt, is sim pel: „Breng het Nederlandse volleybal terug aan de Europese top. Bezorg ons de goede naam terug". Hidde van der Ploeg, ambitieus als hij is, zet zich vol zelfvertrouwen aan zijn taak. Niemand beter dan hij zelf kent zijn eigen capaciteiten. En, zijn eigen feilen. „Iemand zei eens tegen mij: je bent geen goed psycoloog. Maar dat hoef ik ook niet te zijn. Ik ben er niet om de toffe jongen uit te hangen. Om bij iedereen populair te zijn. Straffe hand Mijn doel is primair: de spelers be ter volleybal leren spelen. En als ik dat moet doen met een harde aanpak, met straffe hand, dan zal ik dat zeker niet nalaten". „De mensen, die onder mij hebben gespeeld en getraind, weten dat repu taties mij niets zeggen. Dat ik geen verschil zie tussen een debutant en ie mand, die tweehonderd interlands heeft gespeeld. Iédereen moet zich doorlo pend bewijzen, elke wedstrijd weer. En niemand wordt naar aanleiding van een goede prestatie in het verleden opge steld". Deze Van der Ploeg kiest zijn eigen weg. Ook hij was verrast door zijn be noeming, ook hij moet even terug hebben gedacht aan het verleden. Aan die twee jaar bij AMVJ, dat hij langs de moeilijkste weg omhoog voerde. Nu stelt hij: „Ik streef naar een se- lectiegroep van veertien man. Deze maand nog ga ik met alle spelers pra ten. Zodat van tevoren bekend is wat er gaat gebeuren. Niemand kan straks nog zeggen van: het is me te zwaar. Men weet het voordat ik op 1 februari officieel in dienst treed. Oók de spelers, die ik bij AMVJ al onder mij heb ge had". Terug naar top Het Nederlandse volleybal moet te rug naar de top. De NeVoBo is van het belang daarvan doordrongen, Van der Ploeg ook. Daarom zijn er zeer duide lijke afspraken gemaakt tussen het hoofdbestuur en de nieuwe coach. In april van het volgend jaar wacht het Oranje-zestal de eerste krachtproef. Dan zal in het Turkse Izmir de strijd om de Spring Cup, het vroegere toer nooi om de Westeuropese beker, wor den verspeeld. Dan ook blijkt mis schien al iets van Van der Ploegs im pulsen. „Dat toernooi valt in feite iets te vroeg", meent de Amsterdammer, „we zijn dan nauwelijks een paar maanden bezig. Primair zie ik die wedstrijden daar dan ook als een mooie oefengele genheid. Ten tweede kunnen wij ons daar informeren over de kracht van on ze tegenstanders, die wij later weer in de strijd om de wereldkampioenschap pen tegenkomen. En pas als laatste mikken wij op prestaties. Het gaat er om vooral niets te forceren". Wereldtitel Belangrijker voor Van der Ploeg, be langrijker voor de NeVoBo, belangrij ker ook voor de spelers, wordt de strijd om de wereldtitel. In september reist het volleybalteam naar Bulgarije om zich daar te meten met de sterksten ter wereld. Daar kan het zo gedeukte imago van het Nederlandse volleybal nieuwe glans krijgen. Van der Ploeg daarover: „Dat wordt voor ons van het allergrootste belang. Eerst zullen wij ons moeten kwalifice ren via wedstrijden in de voorronden, die ook in Bulgarije worden verspeeld. Mijn opdracht luidt: haal de eindronde. En dat is een ndiet al te moeilijke op gave". Oppassen „Natuurlijk zullen wij voor tegen standers ais Turkije, Finland en West- Duitsland, dat met het oog op de Spe len van München 1972 enorm in op komst is, moeten oppassen. Maar de laatste 24 halen wij. Als dat niet lukt verdwijn ik onmiddellijk. Dan heb ik zonder meer gefaald". „Maar als die laatste 24 inderdaad zijn bereikt, dan nóg stel ik eisen. Wij kunnen zonder meer verder komen. Het materiaal is er, alleen wij durven dat niet te onderkennen. Natuurlijk kle ven er fouten, vele fouten, aan ons spel. Maar om nu na die nederlagen te gen België en Brazilië van een diepte punt te spreken is overdreven". „Beide wedstrijden waren verkeerd gepland, hadden nooit gespeeld moe ten worden. Zo vroeg in het seizoen kunnen wij niet in vorm zijn. Maar de bond wilde Brazilië niet weigeren. Dat team was op weg naar de strijd om de wereldbokaal in Oost-Berlijn. En men wilde oefenen. Akkoord, die contacten moet je accepteren. Maar speel dan niet één of zelfs twee officiële inter lands. Maak er oefenwedstrijden van. Zonder publiek, zonder pers. Dan kan er niemand afgaan en dan trek je er toch je voordeel uit". Noodzaak Tot de gemaakte concrete afspraken tussen Van der Ploeg enerzijds en het NeVoBo-bestuur anderzijds behoren ook die over het samenstellen van het programma. „Want", zegt Van der Ploeg, „het spelen van veel wedstrij den is een pure noodzaak. Maar er moet een juiste planning zijn. De wed strijd tegen Brazilië kwam pas heel laat op het programma. En dat kan niet. De spelers kunnen zich dan niet mentaal voorbereiden". En juist die mentale gesteldheid van de Nederlandse topspelers baart zorg. Tijdens de laatste Westeuropese titel strijd in Finland illustreerde de Oran je-spelers nogmaals, hoe zwak zij juist op dat punt zijn. Nog ad te duidelijk leeft de herinnering aan dat éne mo ment. Dat moment in die zo uiterst ge wichtige ontmoeting met de Finnen. Van der Ploeg daarover: „Nederland moest serveren. Een Belgische speler, die achter de servicelijn zat toe te kij ken, suggeréérde alleen maar, dat on ze man die bal in het net zou slaan. En hij deed het prompt. Het is onvoorstel baar dat zoiets kan gebeuren. Daarom zal ik zeer hard gaan werken aan de mentale gesteldheid van de spelers". Maar er is nog meer. Van der Ploeg, zelf eens bekwaam volley- en ook bas ketballer: „In ons land legt men te veel de nadruk op de aanval. De net-verde diging en de verdediging van het ach terveld is matig verzorgd. Daar wordt té weinig aandacht aan besteed". Betere begeleiding „Tijdens de laatste Europese jeugd kampioenschappen in Rusland bleek weer hoe ver de Oosteuropese jeugd op ons voor is. Natuurlijk kunnen wij hun aanpak nooit benaderen. Maar wij moe ten wel naar een betere begeleiding toe. Een nationaal team moet op een buitenlandse trip worden verzorgd zo als bijvoorbeeld Ajax en Feijenoord". Naast de herenploeg blijft Van der Ploeg ook de jeugd trainen. „Daarom is Blok er mee gestopt. Het was een eis van de bond, waaraan hij wegens tijd gebrek niet kon voldoen." „Maar het is belangrijk. Train je ook de jeugd, dan weet je of er follow-up is. En dat is de hoofdzaak, want vol leybal blijft een sport van de toe komst". SCHOORL Op een weiland ia Kamperduin staat een paard dat zelf» te weinig pk heeft om uit liggende hou ding overeind te komen. Zijn baas haalt er dan een tractor bij om het 39-jarige dier op te trek ken. Volgens zijn baas heeft het dier de ze hoge leeftijd bereikt door een leven van hard werken, goede verzorging en gezonde buitenlucht. ADVERTENTIE EUROPA WEG 25 ARNHEM TELEFOON (085) 453741 Men kan de kerstsfeer reeds bi] ons proeven, want wij zijn druk bezig voorbereidingen te treffen voor het dit jaar m.m.v. het ARNHEM KWARTET. U kunt er van verzekerd z(jn, dat ons voltallig personeel er weer alles aan zal doen deze avond voor u tot een belevenis te maken. |k Op aanvraag zenden wij u gaarne ons kerstmenu toe en raden u aan, om eventuele teleurstelling te voorkomen, uw tafel zo spoedig mogelijk te reserveren. 0 Om ons personeel in de gelegenheid te stellen een gedeelte van de feestdagen thuis te vieren, zal onze zaak op 20, 24 en 31 december vanaf 20.00 uur GESLOTEN zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 7