Veenendaals dagblad Ulbricht tapt thans uit een ander vaatje Oost-Duitsland nu williger ten aanzien van Bonn Erkenning j bestaande grenzen INixon voor radio en t.v. Buiten Felle strijd bij Mv Lai Schipbreukelingen zeeziek op kotter „Marpessa" uiterst langzaam gezonken Israëliërs in hinder laag gelokt i Bomen bleven alweer I open in Ermelo.... Zesling 111 Londen geboren Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Na botsing kanaal in: 4 doden SURINAME'S GOUVERNEUR KWAM OVER Schandaal in Bulgaarse top Vader en twee kinderen bij brand gedood Dr. Mansholt door boeren in Kiel uitgejouwd Man gearresteerd 11a dood van zijn ytouw Twee Duitsers jïeëxecuteerd IN NIJMEGEN MEER KANKER EN TBC DAN GEMIDDELD Bergers toch nog te Iaat „Die trein komt vast niet... n Pakje margarine 2 cent duurder Vorstgrens over Nederland BERLIJN De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht heeft gezegd, dat goede nabuurbetrekkingen met de Westduitse sociaal democratische partij mogelijk zijn. Hij voegde daar echter aan toe, dat zijn communistische partij een voorbeeld is, dat de Westduitse sociaal-democraten van kanselier Willy Brandt dienen te volgen. Hij maakte duidelijk, dat hij van mening is, dat zijn regiem de komende jaren steeds meer invloed zal krijgen in West-Duitsland. Ulbricht maakte zijn opmerkingen in een langdurige rede tot het centrale comité in Oost-Berlijn. Pas zaterdagavond maakte het Oostduitse persbureau ADN melding van de toespraak. Arnhem vroeger I KANS BENUTTEN Fries meisje met vriend vermist in griekenland SCHEEPSBOTSING BIJ TERSCHELLING JOURNAAL GERED Bur. voor redactie en administratie! Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 pk. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 15 DECEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 294 Voor het eerst heeft Oost-Duitsland nu min of meer positief gereageerd op de toenaderingspolitiek jegens Oost- Europa van de Westduitse regering- Brandt. Ulbricht zei ook dat de erkenning van zijn regering „al zeer lang over tijd is". Hij riep opnieuw op tot een Euro pese veiligheidsconferentie en zei dat Oosl- en West-Duitsland daarbij gelijk waardige partners dienen te zijn. Hij zei ook: Wij verwelkomen de bespre kingen tussen West-Duitsland en de WASHINGTON President Nixon gaal via de Amerikaanse radio en tele visie verslag uitbrengen over de toe stand in Vietnam en zal dan, naar wordt verwacht, nieuwe terugtrekkin gen van troepen aankondigen. De uit zending begint om middernacht W'.E.T. De toespraak van vanavond zal ver moedelijk zeer kort zijn. Tot nu toe zijn in juni 25.000 en in september 35.000 Amerikaanse militairen uit Viet nam teruggetrokken. In Washington gaat het gerucht dat het derde contin gent tussen de 30.000 en 40.000 man zal tellen. Daarmee kan dan het aantal van 100.000 zijn bereikt, dat destijds door de vormalige minister van defensie, Clifford, was voorgesteld voor dit jaar. J I anger dan een halve eeuw gele- 2 2 den gingen wij van Wageningen J nogal eens te-voet naar Arnhem dat was hëen-en-terug zo'n dertig j J kilometer, maar daar gaven we J J weinig om. Toch praat ik er niet j omheen als ik zeg, dat we het pie- t j zierig vonden, soms per Ooster- j stoomtram terug te mogen keren. Het mooist was echter de reis vice- tersa met de stoomboot ,,de Batau- J wer". als kapitein Krechting goed Z in zijn sas was, nam hij ons wel j Z gratis mee. In Gelre's hoofdstad j 5 doolden we rond door winkel- en t 2 achterstraten, achterbuurtjes en 2 nauwe stegen, doch nooit vergaten 2 we de damhertjes en het keuen- 2 5 dier (zwerfsteen uit Lunteren, lig- gend bij de waterval) van Sons- J J beek. het ooievaarsnest zomaar op J 5 het. Velperplein en het natuurhisto- J risch museum van de Heidemaat- 0 0 schappij bij ons rondsnuffelen. Er 0 0 was toen nog geen Dierenpark en 0 2 Safari Gedachtenis en herinneringen 2 2 vermenigvuldigden, toen ik met de J gezellige uitgave „Sjouwen l 1 door Oud-Arnhe m" door A. S. J J Stempher en uitgegeven door Gijs- *t bers en van Loon kennis maakte j 0 (f 18,75 geb.). Op niet minder dan 0 150 foto's, bestrijkend het tijdvak 2 van 1890-1965, worden we weer eens 2 bij Arnhems verleden bepaald. doch ik zeg er meteen bij, dat ook r 0 de serieuze en punctuele onder- 2 schriften van de auteur ons plezie- J rig naar de periode terugvoeren. J J Dat valt trouwens niet te verwon- J eieren, want hij is als wetenschap- J J pelijk ambtenaar aan het Gemeen- 0 te-Archief verbonden, zodat hij over j f de ruime keus uit de topografische 0 verzameling dezer instelling kon 2 beschikken. De oude binnenstad 2 leeft haast tastbaar in al die foto's 2 voor ons op; bezoek haar als voet- J ganger op de plekjes, waar nog van J een oase van rust, zonder druk. ver- J keer. kan worden genoten. Ge j krijgt misschien een nostalgie naar j Sovjet-Unie. Deze zou echter de erken ning van alle bestaande grenzen moe ten Insluiten. „Wij begroeten met instemming alle reële stappen van de Westduitse rege ring tot verbetering van haar relatie met Moskou en wij zullen een dergelijk streven gaarne ondersteunen". Ook de toenadering tot Polen achtte Ulbricht een stap in de goede richting. „Ook goede betrekkingen tussen Oost- Duitsland en de Westduitse sociaalde mocraten zijn mogelijk. De nieuwe re gering in Bonn heeft nu de kans om een werkelijk nieuw begin te maken". Ulbricht herhaalde echter de Oost duitse eis van een volkenrechtelijk gel dig verdrag om bilaterale kwesties te regelen. Intussen zette de Oostduitse pers haar aanvallen op Bonn voort, waarbij dit maal vooral bondspresident Heinemann en de „agressieve politiek" van de minister van defensie Schmidt het moes ten ontgelden. Ook hebben de Oostduit se bladen bijna niets gepubliceerd over de contacten tussen Bonn en verschil lende Oosteuropese landen die vorige week op gang zijn gekomen. In Bonn staat, men uiterst voorzich tig tegenover Ulbrichts uitspraken die geen concrete tegemoetkoming inhou den en wellicht niet meer zijn dan een poging om tijd te winnen tot de Oost- duitsers in eigen kring een beleidslijn hebben uitgestippeld. De Westduitse minister voor betrek kingen met Oost-Duitsland, Egon Fran ke, zei gisteren in Hannover: „Wij zul len de uitspraken van Ulbricht eerst zorgvuldig bestuderen. Van een volken rechtelijk verdrag met Oost-Berlijn kan echter geen sprake zijn". De regerings partijen en de oppositie uitten zich in overeenkomstige zin. De sociaal-democratische politicus Kurt Mattick meende dat Oost-Duits land zich op den duur niet kan onttrek ken aan enige tegemoetkoming, maar dat dan bijvoorbeeld de Oostduitsers meer bewegingsvrijheid zouden moeten krijgen. SAIGON Amerikaanse militairen hebben zaterdag 53 soldaten van de Viet Cong gedood tjjdens zware gevech ten in de buurt van het voormalige Zuidtvietnamese dorp My Lai. In My Lai hebben, volgens recente beschuldigingen, de Amerikanen vorig jaar meer dan honderd Zuidvietname- se burgers tijdens een massaslachting vermoord. De strijd van zaterdag, die zes uur duurde en waarbij van Amerikaanse zijde hefschroefvliegtuigen en tanks werden ingezet, zou aan slechts drie Amerikanen verwondingen hebben ver oorzaakt. HELDEN De politie heeft in het Limburgse Helden een man gearres teerd, die ervan wordt verdacht betrok ken te zijn geweest bij de dood van zijn vrouw. De vrouw is gistermiddag overleden. Bij een nader onderzoek kwam aan het licht, dat de vrouw door misdrijf om het leven is gekomen, waarschijnlijk na een echtelijke ruzie. KIEL *t vice-voorzitter van Dr. Sicco .Mansholt, J de EEG, zou j zondag te Kiel een redevoering hou- f den over de landbouwpolitiek van de J 0 euromarkt, maar er kwam niets 0 *t van terecht. Ongeveer 4.000 boe- 2 2 ren, leden van de boerenbond van 2 2 Sleeswijk-Holstein, maakten zo'n la- J 2 waai, dat Mansholt niet veel an- J ders kon doen dan een kaartje leg- j J gen en nu en dan aan verzamelaars 0 J zijn handtekening geven, na twee 2 t uur gaven hij en zijn medewerkers J 2 het maar op, en gingen heen. J Het protest was het gevolg van J 5 voorzagen in voldoende geldelijke 2 J compensatie voor het verlies dat J zij leden door de revaluatie van de J Duitse Mark. J Men was bijzonder op Mansholt J gebrand omdat deze voorstander is J van het opdoeken van kleine boe- J j renbedrijven die thans eigenlijk J 0 niet meer mee kunnen komen. j 0 De graanoogst in de zes landen 2 van de Europese Gemeenschap is 0 2 dit jaar (rijst inbegrepen) opgelopen 2 tot 71 miljoen ton, een nieuw re- 2 2 cord. Deze verhoging is het gevolg 2 *t van een uitbreiding van de bebouw- J J de oppervlakte en van een grotere J J opbrengst per hectare. J De opbrengst van aardappelen, 0 J geschal op 31.5 miljoen ton, bleef daarentegen 13 procent onder het 2 gemiddelde van de jaren 1964-68. 2 0 KOLLUM De 17-jarige Boukje Sangers uit Oudwoude (gem. Kollumcr- land) is sinds 6 november spoorloos. Vermoedelijk is zij in gezelschap van de 22-jarige Jan Talens uit Leeuwar den. Boukje heeft een normaal postuur en donkerblond lang haar. Zij droeg een bruine rok, rose trui, zwarte schoenen met koperen gespen en zwarte mantel met koperen knopen. Jan, die een tenger postuur heeft, circa 1,80 lang is, heeft donker haar en een baard. Over een bruin kostuum droeg hij een lichte gabardine regen jas. ATHENE Twee Westduitsers zijn vanmorgen terechtgesteld wegens moord op zes Grieken en een reeks gewa pende overvallen. De terechtstellingen vonden plaats in gevangenissen op Korfoe en Egina. TERSCHELLING moeid stapten zondagmiddag om half drie 35 Japanse schipbreukelingen en en Engelse loods in West-Terschelling aan de wal. Het waren de opvarenden van het Japanse vrachtschip France Maru (14.000 ton) dat zondagachtend in aan varing was gekomen met het Griekse schip Rcna. De scheepsramp gebeurde op twee mijl afstand van het licht schip Terschellingerbank. De reddingboot Carlot redde /.even tien en de viskotter Wieringen 99 ne gentien man. De hele bemanning was in twee reddingboten van boord ge gaan. Piet Janus (27), schippers-eigenaar van de kotter uit Den Oever vertelde: „We lagen te vissen op kabeljauw toen ik op het radarscherm zag dat er twee schepen op elkaar knalden. Even later hoorde ik via de radio de noodseinen. Hoewel de vangst goed was, hebben we onmiddellijk de netten binnen ge haald en koers gezet naar de Japan ner. Het was bar mistig. Toen we na veel moeite de mensen aan boord hadden gehaald, zetten we koers naar Terschelling. De sloep die vol zat met bagage, namen we op sleeptouw. De zee werd zo ruw dat al le bagage over boord sloeg. De Japanse stuurman bij mij aan boord zei: ..Ik moet mijn journaal hebben ten koste van alles". Ik stopte en draaide bij. Mijn knecht H. Bolt (26) sprong van Dodelijk ver- het achterschip al in de sloep, wat wèi erg link was. De stuurman wees hem aan waar het journaal lag. Dit heeft hij nog kunnen redden. Even later was de bagage in de golven verdwenen. De bemanning stond midden tussen onze vis in. Zij werden allemaal zee ziek, iedereen hing over de reling". NIJMEGEN Procentueel liggen de aantallen kanker- en t.b.c.-gevaïlen in Nijmegen boven het gemiddelde van Gelderland. Dit werd geconsteerd bij een rönt genonderzoek, dat in het begin van dit jaar werd gehouden. In vergelijking met 1965, is het aantal gevallen van t.b.c. in Nijmegen meer dan verdubbeld (van acht op negentien). Het aantal longkankerpatiënten steeg van elf tot 31. Omdat de ziektes vooral bij ouderen werden geconsteerd, zal de komendê vier jaar een extra onderzoek worden gehouden voor personen boven de 25 jaar. ROTTERDAM Tegen de optimistische verwachtingen \an Shell Tankers in, is de tanker Marpessa. die gezien de deplorabele toestand waarin het schip zaterdagmorgen reeds verkeerde als door een wonder nog zolang min of meer was blijven drijven, omstreeks half een vannacht toch gezonken in de At lantische Oceaan ter hoogte van Dakar. Vier Nederlandse bergers zouden vandaag naar het schip toereizen, dat meer dan een etmaal lang als een ge wond dier nog maar nel de neus bo- Aen water had weten te houden. Be houd van de gloednieuwe 200.000 ton ner die vrijdag door een ontploffing en daarop volgende felle brand werd ge troffen, zou het grootste karwei uit de bergingsgesehiedenis zijn geweest. De 325 meter lange Nederlandse tan ker begon zaterdagmorgen al te zinken. Doordat het schip zo uiterst langzaam wegzakte, kreeg men alsnog hoop op redding en begon men voorzichtig aan de mogeli.ikheid van berging te den ken. De waarde van het schip was 55 miljoen gulden. DEN HELDER Bij verkeersonge lukken dikwijls veroorzaakt door gladheid van de wegen zijn dit week einde tenminste elf mensen omgeko men. Vier personen verongelukten zater dagavond bij Den Helder, toen hun wa gen na een frontale botsing in het Noordhollands kanaal terecht kwam. De slachtoffers zijn de negentienja rige B. H. YV. C. Baard, marinier der eerste klasse in Den Helder, de 46-jari- ge mevrouw C. II. de Haas. de 55-ja- rige mejuffrouw C. II. de Haas en d<e achtjarige M. Kars, allen uit Ermelo. De vijfde inzittende, de negentienjarige H. J. de Haas. kon tijdig uit de auto komen. De bestuurder van de andere auto, die het ongeluk veroorzaakte, door on verwachte naar links te zwenken, was de 27-jarige chauffeur P. D. uit Den Burg (TéxelJ. Hij is met een gebroken been in een ziekenhuis in Den Helder opgenomen. De politie is na een uitgebreid onder zoek tot de conclusie gekomen, dat D. als gevolg van slaaptekort en drankge bruik niet in voldoende in staat was zijn auto naar behoren te besturen. TEL AVIV Een Israëlische mili taire woordvoerder heeft zondagavond meegedeeld, dat een Israëlische mili tair is gesneuveld, een tweede gewond en een derde gevangengenomen is bij een Egyptische, hinderlaag ten zuiden van Ismailia. in de sector van het Suez- kanaal. Arabische kanonniers hebben twee gebouwen in een Israëlische grensneder- zetting even ten zuidén van het meer van Galilea, getroffen. Er waren geen slachtoffers in de kibboets Massada, 3 km ten zuidoosten van het meer.- De Israëli's hebben het. vuur beantwoord. Vanuit Jordanië zijn twee andere ne derzettingen ten zuiden van het meer met mortieren en kanonnen beseftoten. t goede oude tijd, die ge nog J meegemaakt. Dit originele kijk- en 0 leesboek is een lust voor het oog en 2 0 een balsem voor het vermoeide J 2 hart. 2 A. B. WIGMAN. 0 A 1 I 1 J ERMELO Voor de vierde keer binnen enkele maanden zijn in de gemeente Er melo de spoorbomen geopend gebleven terwijl een trein met grote snelheid voorbij raasde. Drie keer gebeurde dit in Ermelo. Zaterdagavond liet de over wegwachter de bomen bij de overgang Horsterweg voor de derde keer open. Dat gebeurde omstreeks zeven uur, toen de sneltrein Zwolle-Amersfoort met 145 km per uur passeerde. De automobilist T. kon nog amper op tijd stoppen. Hij had in de verte twee gele lichten gezien e"h was er van uitgegaan, dat het wel eens een naderende trein kon zijn. De overwegwachter liet weten dat hij de bomen niet had gesloten omdat hij dacht dat deze trein niet zou komen. Hij was naar buiten gegaan om te kijken of het ook glad was en had daardoor de signalen niet gehoord. De treinbe stuurder heeft niets gmerkt. Op 7 november bleven de bomen geopend doordat de overwegwachter op het toilet zat LONDEN Een 23 jarige Londense huisvrouw, die met een vruchtbaar heidsmiddel was behandeld, heeft zon dag het leven geschonken aan de twee de zesling van Groot-Brittannië. Een van de zes baby's werd dood geboren. Mevrouw Rosemary Letts, echtgenote van een computeringenieur, had reeds van de artsen in het Londense University College te horen gekregen, dat zij wellicht een zevenling zou krij gen. De vijf baby's, die in leven zijn ge bleven, zijn met de keizerssnede ter wereld gebracht. Zij maken het goed, hoewel zij allen nog niet het gewicht van 1500 gram halen. Van de zesling hadden vijf het vrouwe lijke en een het mannelijke geslacht. Een der meisjes is dood geboren. De eerste zesling van Groot-Brittan- nië werd op 2 oktober 1968 geboren. De moeder, mevrouw Sheila Thorns, schonk het leven aan de zes kinderen op haar 30ste verjaardag. De kinderen werden in Birmingham geboren. Drie der kinderen Thorns zijn nog in leven. LONDEN Achttien hogere rege- rings- en pariijfunetlonariser in Bul garije zijn ontslagen. Zij zullen terecht moeten staan wegens malversaties. Dit heeft het Britse zondagsblad, The Observer, bekend gemaakt. Volgens het blad gaat het om het grootste financiële schandaal in do communistische wereld. Ook Russische functionarissen zouden er mogelijk bij betrokken zi.in. In drie Bulgaarse ministeries, van buitenlandse handel, transport en finan ciën, zouden ernstige onregelmatig heden zijn gepleegd. Tot de ontslagenen behoort de minister van transport. Ook enkele directeuren-generaal heb ben hun congé gekregen. GRONINGEN Bij een uitslaande brand in een huis aan de Bedumer- straat zijn zondagavond de 26-jarige M. Siebel en zijn twee kinderen, Kheisja (1 jaar) en haar broertje Nirwan (3 jaar) omgekomen. Omtrent de oorzaak en de omvang van de schade kon nog niets worden meegedeeld. De brand is ontstaan, ter wijl de moeder, mevrouw M. H. Siebel- Remkes, de hond uitliet. De politie deelde wel mee. dat de vader, die in de rook gestikt is, in overspannen toe stand verkeerde. DEN HAAG De prijs van de mar garine is met ingang van vandaag met twee cent per pak je verhoogd. Dit is de tweede prijsverhoging binnen 'n maand. Op 17 november gaf het ministerie van Economische Zaken toestemming voor de verhoging van een cent per pakje van 250 gram. De sterk gestegen grondstoffenprijzen waren daarvoor aanleiding. De grondstoffen zijn inmiddels nog duurder geworden. Op verzoek van het ministerie van Economische Zaken heeft de margarine-industrie met een beperking van de prijsverhoging inge stemd. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond Veel bewolking met in het noordoosten van het land tijdelijk sneeuw, bjj tem peraturen dalend tot enkele graden on der het vierpunt en een matige wind uil oostelijke richtingen. Elders af en toe regen. Weinig wind en ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Zaterdagmiddag arriveerde de gouverneur van Su riname, dr. J. Ferrier, voor cl ienstbe spreking en en een korte vakantie in ons land. Hij werd op Schiphol FRISHGUARD. Wales Tijdens eon ware storm in de Ierse zee is 'n West- afgehayld door minister Bakker (r.) en de gaoolmacn duitse kustvaarder van 499 ton gezon- tigd minister van Suriname in ons land, mr. Lim A Po ken. De hele bemanning bestaand* uit (IJ* tien koppen is gered.

De Vallei | 1969 | | pagina 1