KANKER PAVILJOEN T2J nanciele notities Crediteuren en Indonesië VERLIES VOOR CARRÉ OVER '68 Subsidie gevraagd aan de gemeente VAKBONDSLEDEN IN STROKARTON WIJZEN DE NIEUWE C.A.O. AF Samenwerking tussen Struycken en Dominial Buitenlandse bedrijven investeren in België Geen twijfel over toekomst Duitse export naar Amerika Overschot van 214 min pond De i1/j procent lening Amsterdam-Rotterdam INDEXCIJFERS OVER DE MAAND SEPTEMBER Winststijging FAS Int. Inc. Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Elsevier koopt MacLaren Sons Burlington in Duitsland M. F. Millikan overleden Prospectus heden verschenen PILOOT STORM TEKKO TAKS Overeenstemming in Parijs BEZWAARSCHRIFT TEGEN BESTEMMINGSPLAN AFSTEMPELING WERKNEMERS EN WERKGEVERS AKKOORD TEVREDEN OVER GOEDE GANG VAN ZAKEN Nu ook in jerseystoffen WERKGELEGENHEID VOOR 3.000 MAN Uitspraak van Verolme Record-omzet bereikt Zoon nobelprijswinnaar Britse betalingsbalans Pagina 2 MAANDAG 15 DECEMBER 1969 - -;'S, :i 1 H'iw- m f,ii ~i®£ê I 48 „Uit de patiënt zelf," zei Kostoglo- tov, terwijl hij het boek naast zich neerlegde. Hij zwaaide met zijn handen, met gespreide vingers, terwijl hij zijn been in dezelfde gitaar-houding hield. „Dat betekent dat plotseling om de een of andere onverklaarbare reden de tumor de tegenovergestelde richting uitgaat! Hij wordt kleiner, hij ontbindt zich en ten slotte verdwijnt hij! Zie je? Ze waren allemaal stil en gaapten het «prookje aan. Dat een tumor, je eigen tumor, de vernietigende tumor die je hele leven verbrijzeld had, plotseling uit eigen beweging kon leeglopen, uitdro gen en afsterven... Ze waren allemaal stil en hielden nog steeds hun gezichten naar de vlinder geheven. Alleen de sombere Podduyev liet zijn bed knarsen en kraakte met een hopeloze en opstandige uitdrukkking op zijn gezicht: „Ik veronderstel dat je daarvoor... een zuiver geweten moet hebben." Het was niet iedereen duidelijk of zijn woorden verband hielden met hun gesprek of dat hij een eigen gedachten- gang volgde. Maar Pavel Nikolayevich, die bij deze gelegenheid aandachtig en zelfs met een zekere sympathie naar zijn buurman luisterde, wendde zich met een nerveu ze ruk tot Podduyev en las hem de les. „Wat een idealistische onzin! Wat heeft het geweten daar mee te maken? Je moest je schamen, kameraad Pod duyev! Maar Kostoglotov ging er onmiddel lijk op in. „Je hebt de spijker op de kop geslagen, Yefrem. Goed zo! Alles is mogelijk; we weten er geen donder van af. Na de oorlog las ik bijvoorbeeld iets heel interessants in een tijdschrift; ik geloof dat het de ,Zvezda' (Ster, is een bekend literair tijdschrift dat na de oorlog officieel gekritiseerd werd van wege zijn liberal isme'.) was. Het schijnt dat de mens bij zijn schedelbasis een soort barrière heeft. Zolang de stoffen of microben die een mens doden niet door die barrière heen in de hersens kunnen komen blijft hij in leven. En waar hangt dat vanaf? De jonge geoloog had, sedert hij in deze zaal was beland, zijn boeken nog niet neergelegd. In een ervan zat hij in zijn bed te lezen, bij het andere raam, tegenover Kostoglotov, en nu en dan lichtte hij zijn hoofd op om naar de discussie te luisteren. Dat deed hij ook nu. En ook alle gasten van de andere zalen luisterden, evenals degenen die er hoorden. Bij de kachel lag Federau zijn hals blank en onbeschadigd, maar toch al veroordeeld opgerold op zijn zij en luisterde. „...Nu, het hangt blijkbaar af van de verhouding tussen de kalium- en de natriumzouten in die barrière. Als er van een van die zouten ik herinner me niet meer van welke, laten we zeggen van het natrium te veel is, kan er door die barrière niets schadelijks komen en gaat de man niet dood. Als er daarentegen een teveel aan kaliumzou- ten is, zal de barrière zijn werk niet doen en gaat hij dood. En waar hangt die verhouding kalium-natrium van af? Dat is nou juist het allermerkwaardig ste. Hun verhouding hangt af van de geestestoestand van eén mens. Begrijp je? Het betekent dus dat, als iemand opgewekt en evenwichtig is, er een overschot van natrium in de barrière zit en dan is er geen enkele ziekte die je wat maakt. Maar op het ogenblik dat je de moed verliest, is er teveel kalium en dan kun je rustig je doodkist bestellen." De geoloog had met een kalm gezicht naar hem liggen luisteren en hem ondertussen scherp opgenomen. Hij had iets van de begaafde ervaren student, die wel zowat kan raden wat de professor hierna op het bord zal Schrijven. „De fysiologie van het optimisme," zei hij instemmend. „Een goed idee. Heel goed." Toen, alsof hij bang was tijd te verliezen, dook hij weer in zijn boek. Pavel Nikolayevich maakte nu geen enkele tegenwerping. Die kerel Kosto glotov redeneerde heel wetenschappe lijk. „Het zou me dus niets verbazen/' I van mij zal we! niet zomaar wegwezen." „Wat heeft dat er mee te maken? Plotseling verloor Pavel Nikolayevich zijn geduld. „Het hele idee is je reinste godsdienstige onzin! Je hebt teveel waardeloos gezwets gelezen, kameraad Podduyev; je hebt jezelf ideologisch ontwapend. Je blijft maar doorhameren op die stomme zedelijke volmaakt heid! „Nou, en wat Ls er tegen zedelijke volmaaktheid? zei Kostoglotov agres sief. „Waarom zou je daar zo tegen tekeer gaan? Niemand zal er wat van krijgen behalve iemand die een zedelijk monster is! „Jij... pas jij maar op je woorden! M Pavel Nikolayevich's brilleglazen met het blinkende montuur flikkerden. Hij hield zijn hoofd recht en stijf, alsof de tumor rechts onder zijn kaak het niet scheef duwde. „Er zijn kwesties waar over een definitieve opinie is vastge steld; die staan niet langer ter discus sie." „En waarom zou ik er niet over mogen praten? Kostoglotov wierp Rusanov een woe dende blik uit zijn grote donkere ogen toe. „Kalm aan, nu is het wel genoeg," riepen de andere patiënten, die vrede probeerden te stichten. „Hoor eens, kameraad," fluisterde de man zonder stem vanaf Dy oma's bed. „Je was ons aan *t vertellen over de kanker van de berk..." Maar Rusanov, noch Kostoglotov waren bereid de minste te zijn. Ze wisten niets van elkaar af, maar keken elkaar met bitterheid aan. „Als je je mening wilt laten horen, dien je tenminste over een beetje elementaire kennis te beschikken." Pavel Nikolayevich, die zijn tegenstan der de les wilde lezen, articuleerde elk woord lettergreep voor lettergreep. „Over die zedelijke volmaaktheid bij Leo Tolstoi en consorten is eens en vooral door Lenin, door kameraad Stalin en door Gorki het nodige gezegd." „Neem me niet kwalijk," antwoordde Kostoglotov, die zichzelf met moeite beheerste. Hij strekte zijn arm naar Rusanov uit. „Niemand op deze aard bodem kan ooit iets ,eens en voor al' vaststellen. Als ze dat deden, zou het leven tot staan worden gebracht en de volgende generaties zouden niets meer te zeggen hebben." Pavel Nikolayevich was uit het veld geslagen. De bovenkant van zijn tere blanke oren werd vuurrood en op zijn ging Kostoglotov verder, „als ze over zo'n honderd jaar ontdekken dat ons wangen verschenen ronde rode vlekken, organisme een bepaald zout produceert (Hij had zich niet uit zijn tent moeten als we een zuiver geweten hebben, maar laten lokken om een soort zaterdag- niet als het belast is en dat het van middag-discussie met deze man te dit zout afhangt of de cellen tot een houden. Hij had in plaats daarvan tumor uitgroeien of dat een tumor verdwijnt." Yefrem zuchtte schor: „Ik heb van m'n leven zoveel vrouwen versierd en ze met zoveel kinderen aan hun rokken ?at^i zitten. Ze huilden... Nee, die buil moeten nagaan wie hij was, waar hij vandaan kwam, wat zijn achtergrond was en of zijn volkomen foute denk beelden geen gevaar waren bij de betrekking die hij bekleedde.) (wordt vervolgd) 4300. President Val Marian was zo geïnteresseerd in de bijzondere leefwijze van de Naugish, dat hij wel urenlang in de kolonie had willen rondneuzen. Shor Nun hielp hem er echter aan herinneren, dat de inhoud van hun zuurstofbusjes slechts beperkt was en dat zij dus weldra terug zouden moeten keren. Zo nu en dan staken de drie Valeronezen de gehelmde hoofden bij elkaar om iets te bespreken en dan scharrelden de ten takelmannen wat bedremmeld op de achtergrond, want zij begrepen maar al te goed, dat er op die momenten over hun toekomst beslist werd! Nadat Val Marian de ruige incubator van de kolonie had bekeken, waar de baby-Naugish tot ontwikkeling werden gebracht, brak tenslotte het grote moment aan, waarop hij zich dui delijk uit zou spreken. Op voorwaarde dat de kolonie zich niet verder zou uitbreiden, gaf hij dan toestem ming tot officiële vestiging in en om de baai van Co- nin. Er zou nog een duidelijk contract voor 10 jaar worden opgesteld, waarin de kleinere details aan de orde kwamen. Geen wonder, dat het afscheid nog vele malen hartelijker was dan de ontvangst! PARIJS Indonesië en zijn credi teuren-landen hebben gisteren in Pa rijs geen overeenstemming bereikt over een plan om Djakarta dertig jaar te geven voor de aflossing van de bui tenlandse schulden van 800 miljoen dol lar. Voor eind maart 1970 zal een nieu we bijeenkomst tussen Indonesië en zijn crediteuren worden gehouden. Er werd gisteren wel een regeling getroffen voor de aflossing van de schulden die in 1970 moeten worden betaald. In het communiqué dat na afloop van de bij eenkomst werd gepubliceerd werd niet gezegd wat deze regeling inhoudt. Vol gens conferentiekringen heeft Indonesië echter uitstel gekregen voor de aflos singen die volgend jaar zouden moeten plaatsvinden. AMSTERDAM/NEW YORK FAS International, Inc. maakte vandaag een winststijging bekend van 16 procent over het boekjaar dat eindigde op 30 september 1969. De winst per aandeel, berekend op basis van het gemiddelde aantal uitstaande aandelen, steeg ge durende deze periode met 13 procent. De netto-inkomsten gedurende deze twaalf maanden bedroegen 3.465.809 0,98 per aandeel) tegen 2.985.063 0,87 per aandeel) in het voorgaande boekjaar. De omzet steeg tot 81.149.319 tegen $60437.071 in 1968. AMSTERDAM Als gebruikelijk veel te laat hebben de cultuurmaat schappijen, waarin de Exploitatie Maat schappij Scheveningen (E.M.S.) het voor het zeggen heeft, verslag uitge bracht, ditmaal over het boekjaar 1968. De Cultuurmij. Serbadjadi, waaronder de Exploitatie Mij. Carré valt, boekte over 1968 een verlies van f 30.842.- dat wordt afgeboekt van de dividendreser ve. Carré zelf boekte een verlies van f 29.586.- tegen een winst over 1967 van f 74.350.-. Door een besluit van de gemeente raad van Amsterdam om het theater gebouw in een bestemmingsplan op te nemen, mag de bestemming voorshands niet worden gewijzigd. Hiertegen heeft Serbadjadi, Lc. de E. M. S., een be zwaarschrift ingediend, terwijl de di rectie een subsidie bij de gemeente Amsterdam heeft aangevraagd. De Wai-Sumatra Rubber Mij. boekte over 1968 een winst van f 13.083, waar door het oude verliessaldo is vermin derd tot f 368.419.-, bij een aandelenka pitaal van f 800.000.-. Voorgesteld wordt dit kapitaal door afstempeling van de aandelen met f 400.- per aan deel te verminderen tot f 480.000.-. Bij de Zuid-Sumatra Rubber Mij. steeg het verlies met f 6.864.- tot f 443.290,-. bij een aandelenkapitaal van f 700.000.-. Ook hier wordt voorgesteld door af stempeling met f 600.- per aandeel te verminderen tot f 280.000.-. De Lampong-Sumatra Rubber Mij. boekte over 1968 een winst van f 13.123, waardoor het opgelopen verlies ver- OUDE PEKELA De werkgevers- en werknemersorganisaties in de strokarton industrie zijn het voorlopig eens geworden over een nieuwe c.a.o. voor 1970. De leden van de vakbonden hebben de nieuwe voorstellen echter afgewezen. De organisaties kwamen overeen, dat het nieuwe salaris per 1 januari zal worden uitbetaald en dat niet wordt gewacht op de uitspraak van de regering. De totale materiële verhoging komt neer op 16 tot 18 procent, hetgeen de werkgevers jaar lijks per werknemer 1700 gulden gaat kosten. Inmiddels heeft de afdeling van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale In Oude Pekel* de voorstellen afgewezen met 181 tegen 121 stemmen en 14 blanco. Van de afdeling St.-Wilüb '/rdus stemden alle 41 aanwezige leden tegen. De actiecomités onder leiding van Fré Mels komen binnenkort met een manifest over de strokarton. De arbeidsonrust in Oost-Groningen blijft voortduren. 56. Het was onze vriend wel heel erg duidelijk dat de professor totaal overstuur was. Er moest de goede man wel iets buitengewoon naars overkomen zijn, dat hij zo erg van streek geraakt was. Tekko begon daar om eindelijk maar met de professor een groot glas koud water te geven, liet hem daarna wat bedaren en kalmeerde hem toen, zo ver als dat in zijn vermogen lag. En toen pas kreeg onze vriend met horten en sto ten het hele verhaal van de ramp te horen. Dat Tekko ook schrok, toen hij begreep wat voor een ongeluk er precies gebeurd was, spreekt vanzelf. Hij was als za kelijk leider immers ook ten nauwste betrokken bij het verwezenlijkte grote plan. Maar Tekko ging niet, als zijn vriend, bij de pakken neerzitten. Hij verwerkte de jobstijding als een man. Hij ging onmiddellijk tot han delen over. Hij telefoneerde terstond om een taxi, hielp zijn vriend instappen en beval naar het vliegveld te rijden. In de auto legde Tekko uit, dat zij de weerbe richten moesten opvragen om te weten welke richting de windhoos genomen had en dat zij moesten informe ren of er soms radioseinen van de ruimteflat waren opgevangen. Toen stopte de taxi voor het emplacement van het vliegveld. En terwijl de chauffeur professor Starreveld uit de auto hielp, stormde Tekko reeds de trappen naar de commandotoren op. ROTTERDAM Het bestuur van Struycken en Co. NY, Rotterdam, deelt mede dat de resultaten per 30 septem ber boven het niveau liggen van verle den jaar per gelijke datum. Hetzelfde kan gezegd worden van de resultaten der deelnemingen. Tegenover een uitzonderlijk gunstig resultaat in het vierde kwartaal van het vorige jaar verwacht het bestuur voor het lopende kwartaal uitkomsten, die iets achterblijven b(j het gemiddel de van de drie verstreken kwartalen. Mede gezien de voortgezette goede gang van zaken bij de deelnemingen zal het eindresultaat van dit boekjaar dat van 1968 vermoedelijk enigszins overtreffen. Met het bestuur van Domonial Staal NV, Schiedam, werd overeenstemming bereikt aangaande een volledige samen werking. Het door Struycken te verwerven be lang zal door haar uit haar liquide mid delen betaald worden. Dominial Staal is een handelsonderne ming, die een belangrijke positie in neemt op het gebied van de import van gereedschapstaai en de daarvan vervaardigde speciale gereedschappen in de ruimste zin. Zij heeft een doch termaatschappij, West Staal NV, werk zaam op het terrein van de import, export en transitohandel van staal, ge reedschappen en daarmee verband hou dende technische specialiteiten. Tevens is Dominial Staal in het be zit van alle aandelen van Mamesta NV, gevestigd te Lomm (L.), een staal- en gereedschappenharderij, welke door haar werd opgericht teneinde aan haar wmmmwmm, m mm wmm 85. Voor het huisje was Ouwe Murk bezig en hij keek natuurlijk verbaasd op, toen er plotseling een baardige oosterling opdook, die hem toebrulde, dat hij niet hakken mocht. Maar Murk bleef ijskoud onder deze onderbreking van zijn gespierde arbeid en mompelde: „Nog één brokkie en ik ben klaar." Hij liet de bijl krachtig dalen en krakend vloog het laatste blok aan splinters. .O Murk, wat heb je nou gedaan?" stamelde de smid bedroefd en hij keek met veel verdriet, naar de grote stapel ka chelhout, die daar lag. Vaag kon je nog zien, dat afnemers een zo groot mogelijke servi ce te bieden t.a.v. de noodzakelijke warmtebehandeling van door haar of door derden geleverde staalsoorten. Mamesta is ingericht met een assor timent van de modernste apparatuur voor warmtebehandeling en beschikt over een eigen laboratorium. In de directie van Dominial Staal en haar dochterondernemingen zal geen wijziging worden gebracht. De samen werking zal erop gericht zijn de acti viteiten van Struycken en haar deelne ming. de Verenigde Staalhandel. en die van Dominial Staal en haar dochter ondernemingen, voor zover deze activi teiten het terrein van de staal- en ge- reedschappenhandel en de harderij be slaan, optimaal te coördineren. De aandelen Struycken worden ter beurze op de incourante markt verhan deld. De laatstgedane koers was 320, eind november 1969. Over 1968 keerde Struycken dertig procent dividend uit. AMSTERDAM Elsevier's Weten schappelijke Uitgeverij zal met in gang van 1 januari 1970 het gehele boe kenfonds, uitgegeven door MacLaren and Sons Ltd. in Croydon overnemen. MacLaren is tevens uitgever van een aantal vaktijdschriften. De uitgave hiervan zal door hem voor eigen reke ning worden voortgezet. De overne ming betreft derhalve alleen de boekti tels. Het boekenfonds van MacLaren om vat ongeveer 150 titels en is voorname lijk gericht op chemisch, rubbertechno- logisch en bouwkundig gebied. minderde tot f 1,90 miljoen bij een aandelenkapitaal van f 2,36 miljoen. Hier wordt voorgesteld de aandelen met 800 per stuk af te stempelen, waar door het kapitaal zal verminderen tot f 472.000.-. GREENSBORO (North Carolina) Burlington Industries, Inc., heeft zon dag bekendgemaakt, dat zij met de houders van een meerderheidsbelang in de Gladbacher Wollandusfcrie A.G. te Mönchen-Gladbach, overeengekomen is een belang van meer dan 80 pot. van het uitstaande kapitaal van de West- dultse onderneming te verwerven. Gladbacher is een vooraanstaande fabriek van jersystoffen voor de ver vaardiging van dames- en herenkle ding. Door de verwerving van het meer derheidsbelang in Gladbachter gaat Burlington zich voor het eerst in Europa op het gebied van jerseystof- fen bewegen. De onderneming heeft reeds andere textielbedrijven in West- Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Spanje en Zweden. BRUSSEL De Belgische regering heeft haar goedkeuring gehecht aan investeringsplannen van Belgische en buitenlandse ondernemingen, waarmee 350 miljoen gulden is gemoeid en die nieuwe werkgelegenheid voor ruim 3000 man zullen scheppen. De projecten, die in aanmerking ko men voor verschillende vormen van overheidssteun, omvatten: Bayer en Shell, bouw van een fa briek voor schuimrubber te Antwer pen investeringstotaal 115 miljoen gulden nieuwe werkgelegenheid voor. 120 man. Bekaert, produktie van fijn staal draad te Lanklaar 100 miljoen gul den 2000 man. Atlas-Copco metaalverwerkende industrie te Wilrijk 21,5 miljoen gul den 730 man. Airliquide zuurstof fabriek te Zandvliet 36 miljoen gulden 40 man. Borg-Fabrics spinnerij voor syn thetische vezels te Sint-Niklaas 14,5 HEUSDEN De heer C. Verolme meent dat er geen twijfel behoeft te bestaan over de toekomst van zijn con cern. „De toekomst van mijn bedrijf ziet er ongelooflijk goed uit". Dit zei hij zaterdag in Heusden bij de tewaterla ting van een hoppenzuiger op zijn werf in Heusden. Op de uitlatingen van de heer Van Riel vorige week in de Eerste Kamer was zijn reactie: „Ik geef geen com mentaar op deze zaak, zolang het rap port vap de heren Biesheuvel en Lang- man nog niet gereed is. Dat kan -bin nen enkele dagen klaar zijn". KEULEN De Weatduitae uitvoer naar de Verenigde Staten heeft in ok tober van dit jaar een omvang bereikt van 285,9 miljoen dollar. Dat betekent ln vergelijking met juli de maand waarin tot dusverre het meest was uit gevoerd een verbetering van 20 mil joen dollar. In september heeft de Bondsrepubliek voor 228,8 miljoen dol lar naar de Verenigde Staten uitge voerd. Dit is bekendgemaakt door de Westduits-Amerikaanse Kamer van Koophandel in Keulen. In de eerste tien maanden van dit jaar heeft de uitvoer van West-Duits- iand naar de Ver. Staten een waarde gehad van 2,211 miljard dollar vergele ken met een waarde van 2,25 miljard dollar in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Naar uit gegevens van de Kamer van Koophandel verder blijkt neemt ook de Westduitse invoer uit de Ver. Staten toe. In oktober van dit jaar had deze een waarde van 244,7 miljoen dol lar tegen 226,8 miljoen dollar in de voorafgaande maand en 187,3 miljoen dollar in oktober 1968. In vergelijking met de overeenkomstige periode van 1968 is de invoer in de eerste tien maanden van dit jaar toegenomen met 15 procent tot 2,13 miljard dollar. miljoen gulden 265 man. Association Wiggins Tape Corporation investering in Mead papier fabriek te Nijvel 64,5 miljoen gul den 160 man. De Belgische regering heeft op het ogenblik nog dossiers in studie van 3 ondernemingen, met plannen voor in vesteringen tot 105 miljoen gulden en nieuwe werkgelegenheid voor 500 tot 600 man, aldus een overzich van „De Standaard". BOSTON Max F. Millikan, direc teur van het centrum voor internatio nale studies van het Massachusetts In stitute of Technology, is zondag in de ouderdom van 56 jaar overleden. Dr. Millikan, een autoriteit op het gebied van de economische ontwikkeling van onderontwikkelde landen, was sinds 1956 president van de stichting voor wereldvrede. Hij was directeur van het centrum voor internationale studie sinds de op richting in 1952. Dr. Millikan was de zoon van wijlen Robert Millikan, die een Nobelprijs kreeg voor zijn bijdra ge tot de (natuurkunde. LONDEN De Britse betalingsbe- lans voor het derde kwartaal van dit jaar vertoont een flink gestegen over schot. De cijfers wezen er op, dat Groot-Brittannië voor het eerst sinds 1962 aanhet eind van het jaar een winst zal vertonen in zijn handel met de rest van de wereld. In het betalingsbalansoverschot voor juli-september is het overschot met 142 miljoen pond gestegen. Daardoor is het totale overschot aan het eind van de eerste negen maanden van 1969 op 214 miljoen pond gekomen. Minister van Financiën Roy Jenkins had voor het einde van het jaar een overschot van 300 miljoen pond voor speld. Het vorig jaar was er een tekort van 407 miljoen pond. De cijfers van de betalingsbalans ge ven een vollediger beeld van de Brit se economische gezondheid dan de maandelijkse cijfers betreffende de buitenlandse handel. Behalve de in- en uitvoer dekt de betalingsbalans ook de z.g. onzichtbare inkomsten zoals ver zekering en scheepvaart, toerisme en beleggingskapitaal. Een groot beta- lingsbalansoverschot is Engeland'* voornaamste economische doel ge weest sinds het pond in november 1967 werd gedevalueerd. LOCHEM Naar het zich thans laai aanzien zal 1969 bij Gebroeders Naeff zonder winst worden afgesloten. Dit kwam vooral door lage prijzen in een van de kunststofsectoren. Aan herstel van de rentabiliteit wordt gewerkt. Het resultaat van een andere afdeling, die yan de gewapende kunststoffen, werd ongunstig beïnvloed door gebrek aan werkkrachten. Onderhandelingen zijn gaande om de afdeling over te plaatsen naar een nieuwe fabriek in Til burg, waar een premieregeling van kracht is. Naeff keerde over 1968 een dividend uit van 16 pet. AMSTERDAM Hoewel de ter beschik king staande hoeveelheid lange mid delen, mede door de groei van ons spaarbedrijf, een verheugende aanwas vertoont, achten wij, onder de huidige het de overblijfselen waren van de blauw-geruite kiel, want er kleefden resten verf aan. Maar de argeloze Ouwe Murk wist natuurlijk van niks en was kennelijk erg trots op het staaltje van fors hakwerk, dat hij die ochtend in alle vroegte gele verd had. Hij glimlachte voldaan en zei: „Nou vertelt het ereis, snijboon. Waarom magt ik eige- lijk me eige hout niet hakken?" „Je had me beloofd, dat ik de blauw-geruite kiel éérst bekij ken mocht, voor je hem aan spaanders hakte". antwoordde smidje Verholen. Maar de goede Murk zag natuurlijk geen smidje Verholen staan. Hij zag slechts een baardige oosterling en daarom zei hij: „Vertelt ereis op, snijboon! Beduvelt je mijn? Ik heb jou niks beloofd! Ik heb dat alleenig aan een zekere smidje Verholen beloofd, maar ik heeft er duidelijk bij gezged, dat-ie vroeg moest komen. Maar ja, hij kwam niet opdagen en toen zijnt ik natuurlijk rustig aan 't hakken gegaan. Mag dat misschien?" DEIN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans indexcijfers van groothandelsprijzen samengesteld over september 1969. Deze indexcijfers zijn, evenals die over januari tot en met augustus 1969, als gevolg van de omschake ling per 1 januari 1969 van indexcijfers die betrekking hebben op prijzen inclu sief de omzetbelasting op indexcijfers die betrekking hebben op prijzen exclusief de b t w, niet zonder meer vergelijkbaar met de indexcijfers van vóór januari 1969. Het algemeen indexcijfer over september 1969 steeg in vergelijking met dat over augustus met 1 punt, nl. van 165 naar 166 (1948 100). De indexcijfers voor de 3 hoofdgroepen, tw. de landbouwprodukten, de grond en hulpstoffen en de afgewerkte produkten stegen eveneens to.v. augustus 1969 met 1 punt Bij de landbouwprodukten vertoonden de prijzen van melk af producent de voor het najaar gebruikelijke stijging. De marktprijzen van haver en varkens lie pen op, die van aardappelen, tarwe en eieren vertoonden een daling. In de sector van de grond- en hulpstoffen stegen de invoerprijzen van ijzer en staal en van gezaagd naaldhout Voorts liepen de prijzen van elektriciteit, en onder invloed van het seizoen die van huisbrandkolen op. Bij de afgewerkte produkten stegen de prijzen van papier en cartonnages, en bij het onderdeel gefabriceerde voedingsmiddelen de prijzen van vlees en vlees waren. Als gevolg van het toegenomen marktaandeel van het zg. „witte gedistil leerd" daalde het prijsindexcijfer reor alcoholische dranken. omstandigheden, een verdere verster king van de ter beschikking staande lange middelen gewenit. Tegen deze achtergrond hebben wij in aug. en sept.1 twee leningen van resp. f 40 min. en f 50 min. uitgegeven en dient ook de onderhavige emissie te worden gezien. Dit vermeldt het heden verschenen prospectus van de gisteren aangekon- dige uitgifte van f 50 min. 8 1/4 pet vijfjarige obligaties 1969 in stukken van f 100 nominaal tegen 100 pet ten laste van de Amsterdam-Rotterdam Bank NV. De lening zal in haar geheel wor den afgelost op 15/1/75. Vervroegde aflosbaarstelling is tijdens de gehele looptijd uitgesloten. Over het doel van de emissie zegt hel prospectus verder, dat de ontwikkeling van de nationale en internationale eco nomie meebrengt, dat ook in de voor zienbare toekomst een levendige kre- dietvraag moet worden verwacht. De inschrijving is op vrijdag 19 december, de storting op donderdag 15 januari. Officiële beursnotering wordt aange- vra^ Blijkens de geconsolideerde maand staat per 31/10/69 maakten spaargel den een bedrag uit van f 1,69 miln (v.j. f 1.46 min.), depcrito's op termijn f 5,71 min. (f 3,73 min.), crediteuren f 4,51 min. (f 3,83 min.), bankiers f 3,28 min. (f 1.69 min.), debiteuren f 4,03 min. (f 3,54 min.), kredieten op middel lange termijn f 1,74 min. (f 1,22 min.).

De Vallei | 1969 | | pagina 2