De gl one van Amsterdams diamantindustrie taant Niet onvoorbereid naar de wintersport De echte kop van Jut is verdwenen Bummelpas voor Berlijn Griezelig museumstuk ontbeerde sterk water Belgische prins critiseert sloop van monumenten Levensverzekeringen deden hoge uitkeringen In Den Haag bijna een elke tien woningen op een krot Slag van tweede wereldoorlog niet meer te boven gekomen Taalprobleem bij Belgisch spoor opgelost Graf uit stenen tijdperk naar Amerika voor conservering Weggevoerd Voorbij Spanjaarden UIT DE KERKEN Ski-way Antwerpen Makkelijk Goedkoop Jaren zoek Tapperij Vergaan RISICODRAGENDE FUNCTIE AANGETOOND Prins Claus had succes op jacht DURE PLANNEN VOOR STADSSANERING ZES MA AIS DEN SCHILDERSWIJK KOSTEN Vierde brand in Veendam had een duidelijke oorzaak I MAANDAG 15 DECEMBER 1969 AMSTERDAM De flonkerende ster die Nederland, en dan eigenlijk alleen Amsterdam, gedurende eeuwen is geweest aan de hemel van de diamantwereld, is tot dicht bij de kim gedaald. In het door zijn aparte handelscodes omgeven wereldje van de kostbaarste edel stenen heeft Amsterdam lang de toon aangegeven, maar de laatste wereldoorlog heeft een slag toegebracht die het niet meer te boven is gekomen. Diamantslij pen is een precisie werk waarvoor alleen gerouti neerde krachten kunnen worden ge bruikt. De belangstelling daarvoor van de zijde van het publiek is al tijd zeer groot. Er worden dan ook vele excursies naar diamantslijpe rijen georganiseerd. Onder de bezoe kers kunnen immers kopers zitten! Zo blijft Nederland achter in een we reld die sterk in ontwikkeling is. Want waar mensen beter hun brood verdie nen, gaan ze diamant kopen; en waar geld aan ontwaarding lijdt, belegt men kapitaal in waardevaste diamant. De diamanthandel let scherp op zijn prijzen; zodra er aanleiding toe is, komt Londen in het geweer, oftewel de Diamond Trading Cohpagny, de ver koopmaatschappij voor ruwe diamant van de De Beers Groep en een paar kleinere (diamant-) mijnondernemin gen die zo machtig zijn dat ze een monopoliepositie innemen. Hun syndi caat heeft tachtig procent van de we reldproductie in handen. Zij beslissen over de prijzen, passen ze aan hogere produktiekosten aan en wegen ze af tegen vraag en aanbod. In juni van dit jaar werd de periodieke verhoging van de basisprijs vastgesteld op vier procent. Voor industriediamant tachtig procent van hetgeen uit de mijnen komt kan dat een verhoging met anderhalf procent, maar voor sier- diamant een veel grotere stijging bete kenen. Tot vijftien procent toe voor „loep zuivere blauwe", diamant waarin nog geen onzuiverheid te ontdekken valt als zij wordt onderzoekt met een loep, die tien maal vergroot. Het Nederlandse aandeel op de in ternationale diamantmarkt wordt steeds kleiner. Bij duizenden zijn de diamant bewerkers in de oorlog door de Duitsers weggevoerd; slechts weinigen keerden terug. Nederland telt nu niet veel meer dan 7.0'n duizend diamantbewerkers, een aantal dat in Antwerpen vele malen wordt overtroffen. „In België steunde de staat de vakopleiding na de oorlog met grote bedragen", vertelt één van Amsterdams grote diamantindustriëlen H. E. van Moppes. „Zo hielden ze daar het arbeidspotentieel op peil". In Israël en India kwamen grote in dustrieën op; in aantallen overtreffen de arbeiders de diamantbewerkers in Amsterdam verre. Overal in de wereld komen trouwens de slijperijen op. De vooruitzichten zijn internationaal im mers florissant; de vraag naar dia manten stijgt voortdurend. „Niet alleen Een ruwe diamant, niet groter dan een nagel. veel BRUSSEL De taalgevoeligheden van Vlamingen en Walen in de tweeta lige hoofdstad Brussel hebben de Bel gische spoorwegen gebracht tot een verfijnd, maar ook ingewikkeld sys teem voor aankondigingen ten behoe ve van reizigers op Brusselse stations. Uit mededelingen van de Belgische minister van verkeer, Bertrand, op een vraag uit de Belgische senaat blijkt, dat mededelingen via de luidsprekerin stallaties op de stations Brussel-noord en Schaarbeek eerst in het Nederlands worden gedaan en daarna in het Frans, terwijl het op de stations Brussel-zuid en Leopold wijk andersom is. Het even wicht wordt verder behouden door op andere Brusselse stations treinen in noordelijke richting aan te kondigen in het Nederlands en die in zuidelijke in het Frans. Op 't station Brussel-noord is er voorts nog voor gezorgd, dat de visuele richting borden in het Frans aanduidingen ge ven (dus Mons i.p.v. Bergen) als een reiziger die op het perron staat in zui delijke richting tegen het bord aankijkt, en in het Nederlands (Antwerpen i.p.v. Anvers) als hij in noordelijke richting kijkt. Logeren in een eerste klas hotel voor de prijs van een tweede klas ho tel. Daar komt, volgens het Duits Reis-Informatiebureau in Amsterdam, de actie op neer die de VW van West-Berlijn op touw heeft gezet. De sterke reductie die in deze maanden op (o.a.) de hotelprijzen wordt gege ven, moet de vaart in het toerisme houden en daartoe dient ook de (het hele jaar geldige) „Bummelpas", waar in 44 coupons zitten. Deze geven recht op tal van prettige zaken, zoals gere duceerde toegangsprijzen voor opera, concert, een bockbierfeest e.d. Het Bummelpasje is gratis en ligt voor het meenemen bij het Duits-Reis- Informatiebureau in Amsterdam, Spui 24. in de westerse landen, rnaar vooral ook Japan, en in de Derde Wereld waar men besef heeft van de pracht en de waarde van diamant", aldus de heer Van Moppes. Dan zijn het pijnlijke cijfers die door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn geregistreerd. Vorig jaar werd in Nederland aan onbewerkte en bewerk te diamant ingevoerd voor een waarde van 108 miljoen gulden; uitgevoerd voor 110 miljoen gulden. Daar stonden in 1959 cijfers tegenover van 131 en 146 miljoen. „Er zal straks nog plaats zijn voor hoogstens vijf grote diamantindustrieën in ons land; alle kleine slijperijen zul len moeten verdwijnen, omdat er geen bestaansmogelijkheid meer voor ze zal zijn", voorspelt Van Moppes. Zijn collega Lo Asscher is minder pessimistisch: „De glorietijd is voor de Nederlandse diamantindustrie voorbij, maar ik geloof dat de toestand nu wat stabieler is geworden". Hij meent dat er ook straks zeker nog plaats zal zijn voor tien industrieën en zeker ook voor een aantal kleine slijperijen die het vooral van de toerist moeten hebben die hun showrooms bezoekt en eens een steentje koopt. „Maar", aldus Van Moppes, „in de wereld doet de Nederlandse diamant industrie eigenlijk alleen nog maar in naam mee". Waar echter wel bij dient te worden aangetekend dat het „Am sterdamse slijpsel" in de wereld toch nog steeds onovertroffen is; het grenst aan de perfectie. Nu hebben ze het slijpen in Amster dam ook bijzonder goed geleerd, eigen lijk vooral na 1727, toen in Brazilië grote diamantvelden werden ontdekt. Nederland wist gedaan te krijgen dat alle Braziliaanse diamant in Neder land bewerkt moest worden. Er kwa men toen niet alleen grote hoeveelhe den diamant naar Amsterdam maar te vens stenèn van een soort die minder zuiver was dan men tot dan toe be werkte. Van ouds kende men immers vrij zui vere diamant uit India, waar Indiërs al grote waarde aan de stenen hecht ten. Nog voor het westen ervan ge hoord had. Van slijpen hadden de In diërs echter weer nooit gehoord. Ergens in de vijftiende eeuw kwam de eerste diamantbewerking voor in de lage landen bij de Noordzee. Antwer pen werd een centrum, maar verloor zijn plaats voor een deel, toen de Span- SANTANDER Een graf uit het vroegstenen tijdperk, dat in augustus in de buurt van Santander is gevonden, zal naar de VS overgevlogen worden om daar een speciale conserveringsbe handeling te ondergaan in het Smithso nian Institute in Washington. Het graf, dat het fossiele lichaam be vat van een man, die omstreeks 30.000 voor Christus heeft geleerd, is door Amerikaanse en Spaanse archeologen gevonden in grotten op 20 km afstand van de Spaanse plaats Santander. Het zou het eerste graf zijn uit de paleoli- tische periode, dat ontdekt is. Het volledige graf zal, in een kist ver pakt, met 'n straalvielgtuig naar Wash ington overgebracht worden. Na de speciale conserveringsbehandeling gaat het graf terug, waar het een plaats zal krijgen in een museum in Santander. Geref. Kerken Beroepen: te Boornbergum: C. van der Linden, kandidaat te Amsterdam; te Emmen-Angelslo: B. Borreman te Noord-Scharwoude; te Pieterburen (tevens evangelisatiepredikant in de classis Warffum): M. van der Werff te Niezijl (Gr.); te Almelo: A. Nagel- kerke te Dordrecht. Benoemd: tot hulpprediker te Voorst: D. Middelkoop, a.s. emeritus-predikant te Workum. Aangenomen: naar Zaandijk: N. C. de Fockert, kandidaat te Amsterdam. Geref. Kerken Vrijgemaakt (buiten ver band) Beroepen: te Kampen: A. H. Algra te Wormer. Enkele weken nog en dan begint de wintersport écht. „Wie er straks met Kerstmis of in het nieuwe jaar heen gaat, moet tot zolang vooral doorgaan met oefenen op de kunstijsbanen in ons land", zegt jonkheer A. Th. G. Sand- bcrg van de Nederlandse Ski Vereni ging in Den Haag. „Dan kom je ge traind en met losse spieren op de pis te". Die kunstbanen (in Wassenaar, Ber gen (N.H.), Middelbeers en Heerhugo- waard) zijn één van die hulpmiddelen om niet onvoorbereid naar de Alpenge bieden te gaan. Ook zeer doeltreffend is de ski gymnastiek, die overal in ons land wordt gegeven (veel qursussen zijn al op de helft) en oefeningen met speciale apparaten, die in de grote(re) sportzaken te koop zijn. jaarden de stad veroverden en veel dia mantbewerkers naar Amsterdam vluchtten. Tot dan ongekende glorie maakte het Amsterdamse diamantbe drijf meest huisvlijt door, toen de Braziliaanse velden werden ontdekt. Men leerde toen ook het kloven, want aan de Braziliaanse stenen zaten nog al eens wat hoeken die voor sieraden niet bruikbaar waren. Niet voor niets is tegenwoordig slechts één-vijfde van wat aan diamant wordt gedolven, geschikt als sierdiamant. De grootste waarde hebben diamanten waarvan de kleur blauw-wit tot wit is; naarmate er meer geel of bruin in voorkomt, zakt de waarde. Maar kost baar blijft het; het delven ervan alleen al is een kapitaalverslindende zaak. Uit geweldig grote hoeveelheden grond wordt slechts een geringe hoeveelheid diamant gewonnen. Met zagen en snijden wat soms dagen kan duren bereikt men een ruwe vorm voor de sierdiamant. Het vakmanschap van de slijper is slechts in staat om een diamant zijn optimale schoonheid te geven. Maar diamant zuivere koolstof die onder grote druk en hoge temperatuur is gekristalliseerd is zo hard dat het in zijn eigen gruis, vermengd met olie, moet worden geslepen. Een nimmer meer bereikte bloeitijd beleefde de Amsterdamse diamantin dustrie, toen in Zuid-Afrika velden wa ren ontdekt. Het duurde maar vijf jaar, zo omstreeks 1880, maar het leidde tot krankzinnige toestanden. Er was veel groter behoefte aan diamantbewerkers dan er waren; hun lonen kwamen ge middeld op zo'n 130 gulden, tien maal zo veel als een gewone arbeider ont ving en de besten maakten lonen van vijfhonderd en zelfs duizend gulden in de week. Bij bossen werden jongelui tot dia mantbewerker opgeleid, maar de vrees dat het zo niet lang kon duren drong zich al op. De diamantbewerkersbond werd geboren, de eerste bond die een eigen, kapitaal bondsbureau liet bou wen, e en bond met een bijzonder sterk verenigingsleven. Uit dit midden kwam een man als Jan van Zutphen voort, de man die de diamantbewerkers mee kreeg bij een actie ten bate van de t.b.c.-bestrijding. In de crisisjaren moest Amsterdam een groot deel van zijn voorsprong weer aan Antwerpen afstaan en in de twee de wereldoorlog kwam de grote klap. Het merendeel van de diamantbewer kers was Jood en werd weggevoerd. De diamantindustrie heeft geen toon meer aan te geven; de diamanthandel heeft minder moeten inboeten, al heeft ook die heel veel veld moeten prijs geven. Wel zijn er rapporten versche nen waarin wordt opgemerkt dat de diamanthandel zich zal moeten bezin nen op de vraag in hoeverre samen gaan mogelijk is, ofschoon de diamant handel zich enigszins kenmerkt door het individualisme en het zeer persoon lijke karakter van elke zaak. Door de groeiende omzet en de stijgende prij zen, neemt de behoefte aan financie ringsmiddelen toe. En geld is duur. Toch zal de naam Amsterdam in de diamantwereld altijd een grote klank blijven houden. Per slot van re kening werd hier in 1908 de grootste diamant bewerkt: de Cullinan, gevon den in Zuid-Afrika, ruim drieduizend karaat zwaar (1 karaat is 0,20 gram). Asscher kloofde de steen en maakte er negen grote (de zwaarste 530 karaat en kroonjuweel in Londen) en 96 kleine sierstenen van. Eén ervan de „ski - way"vol doet volgens de heer Sandberg uitste kend en is bedoeld om er de „wedelbe- weging" (zig-zag de berg af) op te oefe nen. Het lijkt hem verder zeer verstandig om dezer dagen nog eens een boek over de skisport ter hand te nemen, „want de theorie kunnen we nu eenmaal niet missen". Hij noemt onder meer „Win tersport" van mr. F. R. L. M. Dony, „Hoe leer ik skiën" van Jan Boon en het A.N.W.B.-boek „Naar de winter sport". Bij de praktijk, straks in de Alpen gebieden, zullen de grote ski-tochten volgens hem een hoofdstuk apart vor men. „Daaraan gaan nu ook steeds meer mensen meedoen, die schoon genoeg hebben van het skiën op de pistes, waar het alsmaar drukker wordt. Som mige banen zijn in het hoofdseizoen zo vol, dat het nodig is om toetertjes aan de skistokken te binden. Anders komen er ongelukken van." „Mensen die dit jaar de skitochten verkiezen, kunnen zich laten inschrij ven voor speciale cursussen", zegt hij. „Deze worden gehouden in een aantal plaatsen van Oostenrijk en zijn bedoeld om de „omschakeling" soepel te laten verlopen. Het is namelijk gebleken dat veel skiërs (die op de pistes uitstekend uit de voeten kunnen) tijdens lange tochten moeilijkheden hebben met de sneeuw, die immers buiten de „bebouw de kom" ruller is een dieper". „Op de cursussen wordt geleerd hoe je onder die omstandigheden het mak kelijkst en het best vooruit komt. Ze worden onder meer gehouden in Prax- mar (8—14 februari) en in Wattener Lisum (1521 februari). De kosten zijn 215 gulden, hotel, maaltijden en lessen inbegrepen, maar exclusief de reis heen en terug. Iedereen die lid is of wil worden van de Nederlandse Ski Vereniging of de Koninklijke Nede landse Alpenvereniging is welkom. Or adres hoofdgebouw van de A.N.W.B in Den Haag, 070 - 81.43.81." „Soortgelijke (zeer goedkope) cursussei worden verder gehouden in de Taup- litzalm (ook in Oostenrijk), waar van 1731 januari en van 31 januari tot 14 februari les in ski-tochten wordt gege ven. De twee weken uit en thuis kosten f 290,hotel cursusgeld en maaltijden inbegrepen, maar alweer: niet de reis heen en terug." GRONINGEN De kop van Jut is verdwenen en nu hebben we het niet over dat krachtdadig stuk kermisvermaak waarop gespierde lieden zich plegen uit te leven, maar de enig echte kop van Jut. Het hoofd van Hendrik Jacobus Jut, die btfna honderd jaar geleden twee vrouwen in Den Haag vermoordde, en dat vele jaren lang op stérk water heeft gestaan in het museum van het anatomisch laboratorium van de universiteit in Groningen. Enige tijd later kwam er een scheur in de fles en zonder dat iemand het merkte, verdampte de alcohol en be schimmelde het griezelige museum stuk. Het is niet bekend of het gipsen afgietsel van een mannenhoofd, dat zich thans nog in het anatomisch lab be vindt het hoofd van Hendrik Jut voor stelt. Zo ja, dan is dit het laatste wat aan deze tragische figuur herinnert, want het echte roodbehaarde hoofd is in de oven verdwenen.... Achter die kop van Jut gaat een gru welijke tragedie schuil, die zoveel bi zarre kantjes telt dat het de moeite waard is het verhaal na bijna honderd jaar nog eens te vertellen. Hendrik Jut, zoon van een onbeken de vader, werkte als kelner in het Scheveningse Badhuis, toen hij verke ring kreeg met Christina Goedvolk. Hij was 19, zij 22. Christine werkte als dienstbode bij de zeer rijke weduwe Van der Kouwen, die aan de Bocht van Guinea in het statige Den Haag woon de. Hendrik leed sterk onder het feit, dat hij een onecht kind was en toen zijn Stientje in verwachting raakte, wil de hij in ieder geval voorkomen dat zijn kind een zelfde lot wachtte. Geld om te trouwen was er niet en op dat moment rijpte in zijn rossige hoofd het plan om Stientjes „mevrouw" te vermoorden en zich van haar vermo gen meester te maken. Vrijdag 13 december 1872 (let op de datum) was het zover. Laat in de avond belden Hendrik en Stientje bij mevrouw Van der Kouwen aan. Het dienstmeisje Leentje Beloo dat Stientje inmiddels was opgevolgd, deed open. Mevrouw liet het jonge span binnen komen. Stientje ging naar boven en onderhield zich met haar vroegere werkgeefster. Hendrik wachtte beneden in de keuken op zijn kans Leentje te vermoorden. Die kans kwam toen het niets ver moedende meisje zich bukte om de BRUSSEL De manier waarop men in Antwerpen de slopershamer hanteert tegen oude gebouwen in de binnenstad druist regelrecht in tegen hetgeen men in meer gevorderde lan den als Nederland en Groot-Brittannië heeft aanvaard als een gezond beleid op het gebied van de monumenten zorg. Dit is de mening van Prins Albert, broer van koning Boude wijn van Bel gië, die zich met name in Brussel in spant voor een zinvol behoud van oude stadsdelen. Zijn mening is vervat in een brief aan het Antwerps liberaal verbond, dat hem onlangs schriftelijk had ge wezen op het slopen van huizen in de oude stadskern van de Scheldestad, achter het stadhuis. Het antwoord van de Prins luidt, dat de aanpassing van deze oude Antwerp se wijk aan het moderne stadsleven ook zonder omvangrijke sloperij had kunnen gebeuren. In dit verband her innert de brief aan een recente Euro pese conferentie in Brussel, waar de algemene conclusie luidde dat oude stadswijken, als ze goed worden ge saneerd en gemoderniseerd, in het mo derne stadsleven een belangrijke func tie kunnen vervullen en zich goed le nen voor zowel huisvesting als voor al lerlei economische en culturele activi teiten. kachel op te porren. Op dat moment stak Hendrik haar met de dolk, die hij in zijn mouw verborgen had gehou den. Het degelijke corset van Leentje deed het moordwapen afketsen. Ge schrokken kwam ze overeind, en zag Hendrik met zijn dolk staan en gaf hem 'n paar tikken met de pook op z'n hoofd. Het was ook toen schijnbaar al een hard hoofd, want het baatte Leentje niet. Met enkele forse steken maakte Hendrik een einde aan haar leven. Hij liep de trap op en waarschuwde mevrouw Van der Kouwen: „Leentje is van zichzelf gevallen". Toen de rij ke weduwe zich over haar dienstmeisje boog, stak Hendrik ten tweede male toe. Vallend greep ze naar de dolk, maar de dolle kelner pakte het moord tuig weer van zijn slachtoffer af en stak haar met een geweldige uithaal dood. Druipend van het bloed ging hij naar boven, waste zich en begon de buit te, verzamelen: sieraden, bankpapier en efecten, tezamen een vermogen. Uren lang bleef het sinistere duo in het dood stille huis daar aan de Bocht van Gui nea. Daarna vertrokken ze en lieten de po litie drie jaar naar zich zoeken. De po litie haalde ongelooflijke staaltjes van bedrijfsblindheid en onkunde uit. Ze volgde handenvol valse sporen, terwijl de oplossing al die tijd voor het grij pen lag. De dubbele moord rukte het inge dommelde vaderland met één klap uit de slaap. Er werden gedichten over ge maakt, boeken over geschreven, preken over afgestoken en terwijl het hele va derland het er druk mee had, trouwde Hendrik en Stientje op 19 februari 1873 in Den Haag. Het voormalige dienstmeisje droeg een voor die tijd kapitale bruidsjapon van f 150,-. In maart werd het echtpaar de grond toch te heet onder de voeten. Ze ver huisden naar New York en verkochten daar een deel van de buit. Na enkele maanden keerden ze naar Neder land terug en gingen in Vught wonen. Bijna een jaar leefden ze daar als vor sten op een groot buitenhuis. Hun grootste hobby: het schieten op kip pen, die ze aan een boom in de tuin hadden vastgebonden... In maart 1874 verlieten ze het land opnieuw. Dit maal ging de reis naar een zuster van Stientje in Zuid-Afrika. Een half jaar later kwamen ze terug. Hun kapitaal was geslonken tot f 5.000,- Voor de helft van dat bedrag kochten ze een tapperij aan het Haagse Veer in Rotterdam en daar begon het nood lot eindelijk vat op het drieste duo te krijgen. Er kwamen klanten in de zaak die wisten dat Stientje bij mevr. Van der Kouwen had gediend. Er werd over ge praat en de moordenaar en zijn vrouw begonnen een tweede reis naar Zuid- Amerika voor te bereiden. Te laat. Op 31 mei 1874 werden ze gearres teerd. De justitie had een anonieme brief ontvangen. De laatste dag van maart kwam hun zaak voor. Duizenden mensen hadden zich voor het Haagse gerechtsgebouw verzameld, de publie ke tribune liep over, de bewijzen sta pelden zich huizenhoog op het hoofd van Hendrik, die zijn Stientje buiten schot trachtte te houden. Tevergeefs. Hij werd tot levenslang veroordeeld (de doodstraf was in 1870 afgeschaft), zij tot 12 jaar gevangenis straf. Huiveringwekkend detail: toen het vonnis werd uitgesproken raakte Hen drik buiten zichzelf. Zes veldwachters konden hem nauwelijks in bedwang houden. Krakend sloeg hij vele malen met zijn hoofd tegen de bank waar hij op had gezeten. Mogelijk werd op dat mo ment bij iemand uit het publiek het idee voor de kermisattractie, zoals wij die nog kennen, geboren... Hendrik Jut hield het niet lang uit in gevangenschap. Na een jaar stierf hij in zijn cel in Leeuwarden. Stientje zat haar 12 jaren in Gorkum uit. Na haar vrijlating leefde ze onder een schuilnaam en raakte zoek in de nevel der historie. De kop van Jut werd van zijn romp gescheiden en naar het anatomische lab in Groningen ge zonden, waar een professor, die zocht naar het verband tussen de schedel vorm en misdadigheid er jarenlang te vergeefs tegenaan heeft zitten kijken. Nu is ook de fles gebroken en is ook het laatste deel van deze dubbele moor denaar tot stof vergaan. Zelfs de kop van Jut op de kermis raakt uit de mo de. Een volgende generatie zal ook dat aanknopingspunt niet meer hebben om het spoor terug te kunnen volgen naar Hendrik en zijn Stientje. DEN HAAG De uitkeringen, die de lcvensverzekeringmaatschappUen moe ten verrichten eisen steeds grotere be dragen. Bijna f 429 min. hebben de ge zamenlijke maatschappijen in de eerste negen maanden van dit jaar aan de po lishouders of hun nabestaanden uitbe taald. Dit was f 36 min. of 9 pet. meer dan in hetzelfde tijdvak van 1968: het komt neer op een bedrag van ca. f 2V« min. per werkdag, zegt het Bureau Voorlichting Levensverzekering. In de vorm van uitkeringen-ineens kwam in de periode januari t/m sep tember aan de nabestaanden van polis houders een bedrag van f 77 min. ten goede. Op polissen, waarvan in deze pe riode de einddatum viel, incasseerden de belanghebbenden f 149,5 min. Ten slotte keerden de maatschappijen aan pensioenen, lijfrenten en andere perio dieke uitkeringen f 202,3 min. uit. Er kwamen in de eerste negen maanden van dit jaar 2157 polissen tot uitkering wegens overlijden van de verzekerde binnen twee jaar na het sluiten van die polissen. De maatschappijen ontvin gen op deze polissen f 499.399 aan pre mies, maar de uitkeringen die zij di rect deden of in de toekomst moeten doen, vertegenwoordigen een waarde van bijna f 7,8 min, bijna 16x zoveel. Blijkens de statistieken van de le vensverzekeringmaatschappijen komen jaarlijks een 4000 polissen binnen twee jaar na het tot stand komen tot uitke ring. In de afgelopen tien jaar zijn 36.000 gevallen voorgekomen van verzekerden die binnen twee jaar nadat zij een polis van levensverzekering hadden geslo ten, kwamen te overlijden. Op deze po lissen hadden de maatschappijen f 6,1 min. aan premies en koopsommen ont vangen, terwijl zij uitkeringen moesten verrichten tot een bedrag van ruim f 91 min. De risicodragende functie van het le- vensverzekeringbedrijf wordt, voor des kundigen ten overvloede, met dit alles opnieuw aangetoond. STEEN WIJKERWOLD Tijdens een jachtpartij op het landgoed De Eese in Steenwijkerwold, eigendom van jonkheer mr. dr. Van Karnebeek, heeft prins Claus zich als een goed schutter ontpopt. De buit was vrijdag 99 stuks wild, geschoten met zes ge weren. De jachtpartij in de prachtige bos sen werd vrijdagavond in het jacht huis op het landgoed afgesloten met een diner. Ook prinses Beatrix was daarbij aanwezig. In een ziekenhuis in Vlaardingen is de 34-jarige timmerman W. Pols uit Den Haag overleden. Hij was donder dag door een plastic golfdak gevallen. Hij liep daarbij een schedelbasisfrac- tuur op. De aldeling Brabant van de PvdA zal voor de verkiezingen voor Provin ciale Staten van volgend jaar een pro gressief akkoord sluiten met de PPR. De twee partijen zullen bij die verkie zingen uitkomen met een gezamenlijke lijst. In Tourcoing aan de Frans-Bel gische grens zijn de 26-jarige J. van V. K. uit Rotterdam en de negentien jarige E. van D. uit Amsterdam ge- arresteeid en opgesloten. Ze hadden achttien gram hasjiesj en rookgerei bij zich. „We hebben het zo goedkoop gehou den" zegt de heer Sanderg, „om de belangstelling te stimuleren." Volop interesse blijkt er volgens hem te bestaan voor de jeugdreizen van de Nederlandse Ski Vereniging (eind van dit jaar) die inmiddels zijn uitverkocht, evenals de meeste kerst- en oude jaars aanbiedingen van de reisbureaus, zowel voor jongeren als volwassenen. En de treinen naar de wintersportgebieden zijn in die periode ook nagenoeg vol. Dat is elk jaar hetzelfde liedje, al komt er vaak vlak voor de vertrekdata nog wel eens een aantal plaatsen vrij. Door de gebruikelijke afzeggingen." Laatste tip van de heer Sandberg: „Vergeet vooral niet ook tijdig een goe de ongevallenverzekering af te sluiten. Omdat je nu eenmaal nooit kunt we ten." DEN HAAG Nieuwsgierige of ont zette Hagenaars die willen weten of zij in een buurt wonen die aan de rand van de verpaupering staat, kunnen sinds kort terecht bij hun plaatselijke over heid. Wensen zij te weten hoeveel krotten hun gemeente telt en waar deze wan kele bouwsels staan, dan hoeven zij slechts een blik te werpen op het enke le weken geleden verschenen overzicht van het aantal krotten dat Hagenaars een onderkomen biedt. Zelfs is uitge rekend hoe sterk per jaar de Haagse huizen in kwaliteit teruglopen. Dq wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, G. W. Hijlke- ma, heeft dat zijn ondergeschikten in nauwelijks zes maanden perfect laten berekenen en in kaart brengen. Een krottenkaart zogezegd. Van de totale Haagse huizenvoorraad, een kleine honderdtachtigduizend wo ningen, heeft ruim negen procent de titel krot gekregen. Zeker niet ten on rechte want ijverige ambtenaren hiel den rekening met oppervlakte van het woonvertrek, keukenruimte, badgelegen heid jn het al dan niet hebben van een eigen voordeur. De helft van de krotten ruim zes tienduizend is zo slecht dat onmid dellijke ontruiming en sloping de beste oplossing zou zijn. De andere helft zou, als er geld en vervangende woningen, waren, binnen enkele jaren omver moe ten. Daarnaast heeft Den Haag nog een kleine twintig procent huizen altijd nog ong. vierendertigduizend stuks die dringend aan verbetering toe zijn. Dat verhoogt de haast, krotten te ont ruimen, want het aantal woningen dat met het jaar in de categorie krotten komt, is achthonderd duizend. Bijna zestig procent van de ruim zes- beperkte gebreken, waardoor maar ruim een kwart van de Haagse woningvoor raad zonder een strafpuntje als perfec te woning staat genoteerd. Bijna zestig procent van de ruimzes- tienduizend krotten staat in de binnen stad en daarvan een gelijk percentage in het centrum en de Schilderswijk. Dat betekent dat een op de vier huizen in de binnenstad slecht is, een op de ze ven een krot kan worden genoemd en een op achttien een verkrotte hofjeswo- nin<* heet. Wethouder Hijlkema heeft bijzonder veel geld nodig om zijn gemeente uit het woningslop te helpen. Den Haag wil in de komende acht jaar ten minste 35 miljoen gulden gebruiken voor stads- sanering, maar hoopt daarbij wel op een rijkssubsidie van een kleine dertig miljoen. Overigens kosten saneringsprogram ma's en bestemmingsplannen in Den Haag zeer veel geld. Met de verwervingen die nog nodig zijn om alles te realiseren, is vijf zeshon derd miljoen gemoeid. Aan kosten voor openbare werken komt daarbij nog eens 400 500 miljoen gulden. VEENDAM Zaterdagochtend heeft in Veendam weer een brand gewoed op het Beneden Verlaat, waar de vo rige week al een café en twee huizen uitbrandden. Deze keer woedde het vuur in een dubbele woning, bewoond door de al leenstaande heer H. De brand was snel bedwongen. De politie van Veendam heeft pro- ces-verbaal wegens brand door schuld opgemaakt tegen de bewoner, een al leenwonende vrijgezel, die volgens haar onder invloed van sterke drank verkeerde tijdens het bakken van vlees. Daarbij is hij onvoorzichtig met vloei bare brandstof omgesprongen waar door vlakbij het petroleumstel materiaal is gaan smeulen. De man is daarop weggegaan zonder acht te slaan op de gevolgen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5