Politieke vernieuwing blijft hoofddoel D'66 Brand in Duits Politie verhoorde honderden mensen vijl doden Drie Ned. acteurs te Brussel korte tijd in arrest 250 ontslagen bij ingrijpende inkrimping „Het Vrije Drs. Den Uyl noemde min. De Block *u stoethaspel Hardere koers van Israël Concentratie in Rotterdam en Arnhem Politie streed tegen monniken Kans op mededragen van regerings verantwoordelijkheid in 1971 gering NIET LATEN INKAPSELEN IN STRAMIEN" Handen en Lippen t^w?PUROL Britse bases in Libië verdwijnen Nieuwe rederij voor reizen op de Rijn Na rel in schouwburg Hotel afgebrand in beteringen A.R.-radicalen stelden urgentie programma op VERLIEZEN NIET MEER TE DRAGEN Echtpaar dood door gas „Ontvangst van Heinemann niet stijf, maar stijlvol* Russen zitten knel in Sinhiang Boer omgekomen bij brandstichten in eigen schuur martsx dreamland Moordenaar van drie meisjes gearresteerd i qui VOLGEND NAJAAR ONVERENIGBAAR ONTEVREDEN NA BOMAANSLAGEN IN ITALIË HARDHANDIG PROTEST Drie alpinisten verongelukt MILJOENEN VERLIES „VOORBEELDIG" ONGERUST KOLENDAMP Ben W. van Amsterdam: electrische deken MAANDAG 15 DECEMBER 1969 AMSTERDAM D '66 wil de han den vrij houden. De koers blijft gericht op de politieke vernieuwing, die deze partij van haar oprichting af heeft voorgestaan. De kans, dat D'66 in 1971 regerings verantwoordelijkheid op zich zal ne men, is daarom gering. In plaats van zich te laten „inkapselen" in het be staande partijpolitieke stramien van confessionelen, liberalen en socialisten, verkiest D'66 een minderheidskabinet of een zakenkabinet. Aan dit laatste zal deze partij wel willen meewerken. Dit waren de belangrijkste richtlij nen, die mr. Van Mierlo, de politieke leider van D'66, zaterdag voorlegde aan het congres in de RAI in Amsterdam, dat geestdriftig met dit beleid instem de. „Het hele argument van onregeer baarheid vinden wij grote nonsens", zei hij, „wij zullen ons daar niet door laten, chanteren". Pas in het najaar van 1970 zal D'66 komen met een zogenaamd minimum program met de eisen voor regerings deelneming. Met een meerderheid van zeventig tegen dertig, verwierp het congres een motie, die eiste dat deze kernvoorwaarden reeds moesten wor den vastgesteld door het congres van mei 1970. Dit gaat nu alleen oordelen over het partijprogram, dat door mr. Van Mierlo „een totaal beleidsplan" werd genoemd. Daar zijn wij in de verste verte nog niet aan toe", zei hij, doelende op een duidelijke prioriteiten keuze met daarbij het aanwijzen van de middelen om zo'n plan te verwe zenlijken. Zowel mr. Van Mierlo als partijvoor zitter drs. Beekmans maakten het con gres duidelijk, dat het staatsrechtelij ke programpunt van de gekozen mi nister-president voorlopig in de ijskast blijft. Een concreet beleidsplan moet in het komende jaar voorrang boven alles hebben, meende mr. Van Mierlo. Uit vrees voor opleving van discussies bin nen de partij over het gekozen pre mierschap, drong voorzitter Beekmans •r bij het congres krachtig op aan pas tegen mei 1970 het algemene par tijprogram gereed te maken. Bovendien gold het in de congresde batten als een sterk argument, dat het ZWOLLE Drs. 3. M. den Uyl, fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, heeft minister De Block (Economische Zaken) een stoethaspel" genoemd. Hij ver weet de minister, dat hij op geen enkele wijze en bij geen enkele ge legenheid zijn beleid weet te ver dedigen. Drs. Den Yyl, die sprak op een bijeenkomst van zijn partij in Har- denberg, zei dat het onvergeeflijk 'is, dat mr. De Block de functie van minister bekleedt. De socialist vond tevens, dat er van een bewust oordeelkundig eco nomisch beleid van het huidige ka binet geen sprake is. ADVERTENTIE Collega's onder elkaar in de .wandelgangen" van de Amster damse RAI. Links mr. Van Mierlo (D'66) en rechts de socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl. handhaven van dit punt D'66 bij voor baat van iedere kabinetssamen werking met andere partijen zou uitsluiten. Het congres verklaarde het lidmaat schap van het partijbestuur onverenig baar met dat van de Tweede Kamer, met uitzondering van een achttal dat aanblijft of is herkozen. Bovendien wilde het congres duide lijk weten wie van de 24 kandidaten voor de bestuursverkiezing zich deson danks beschikbaar zouden willen stel len voor de Tweede Kamerkandidatuur. Het bleken er vier te zijn, onder wie voorzitter Beekmans, die met een meer derheid van 77 tegen 23 opnieuw werd gekozen. Hij kondigde aan deze func tie nog één jaar te zullen bekleden. Nog vier andere kandidaten wilden hun beslissing over het Tweede Ka merlidmaatschap open houden. Over de zogenaamde gesprekken aan de basis, het plaatselijke overleg met PvdA, PPR en PSP over mogelijke politieke samenwerking bij de gemeen teraadsverkiezingen, was mr. Van Mier lo niet tevreden. Deze gesprekken wa ren in vele plaatsen niet op gang ge komen of op de verkeerde manier ge voerd. Het kabinet-De Jong verkeert, vol gens mr. Van Mierlo „in een deplora bele toestand; de flarden hangen er bij". De motor waarop het blijft lopen, is de angst voor de verkiezingen, meen de hij. Het deelnemen aan de verkiezingen DAMASCUS Radio-Tripoli meldt dat de ontmanteling der twee Britse militaire bases in Libië, Tobroek en El Adm, is begonnen, dat alle Britse troepen tegen 31 maart 1970 het land zullen hebben verlaten en dat de Brit se installaties, tijdens een officiële plechtigheid in maart aan de Libische regering zullen worden overgedragen. Het totale aantal Britse militairen in Libië bedraagt 1700 man. De evacua tie van hun familieleden zal spoedig beginnen. De onderhandelingen over de ont manteling van de grote Amerikaanse luchtmachtbasis Wheelus, die bij Tri poli ligt, begonnen heden. Uit Cairo wordt vernomen dat president Nasser de terugtrekking van de Britse troepen uit Libië beschouwt als een „grote overwinning" voor de hele Arabische wereld. ROME Bijna 250 mensen zijn in Milaan en Rome ondervraagd in ver band met de bomaanslagen van vrij dag in die steden. Naar uit welinge lichte kringen verluidt, bevinden zich nog 65 van hen op politiebureaus. In Rome en Milaan betrok de politie de wacht bij spoorwegstations, kantoren van politieke partijen en krantengebou wen. Ook musea en luchthavens wor den streng bewaakt. De minister van Binnenlandse Zaken, Franco Restivo, vertelde de kamer van afgevaardigden in een spec iale zitting dat de politie huiszoeking had gedaan bij de leiders van „vele groepen of organisaties die in praktijk of theorie voor het gebruik van geweld zijn". Restivo zei dat de bom, die bij de bank in Milaan ontplofte, gelijk was aan de doos met tien kilogram explo sieven, die later vrijdagnacht in een andere bank in de stad werd gevonden. De politie heeft deze bom onschadelijk gemaakt. In heel Italië neemt de poli tie thana maatregelen tegen extremis tische organisaties en personen. Dit is een reactie op een tv-rede van Rumor waarin de natie wordt beloofd dat niets zal worden nagelaten om de daders op te sporen en te bestraffen. In Rome, Mliaan en andere steden veerden honderden mensen voor een verhoor door de politie opgepakt. Een politiefunctionaris zei dat in alle rich tingen zowel naar rechts als naar links gezocht werd in een poging om een spoor van de daders te vinden. Vele partijen verklaarden dat de bomaansla gen waren gepleegd in het kader van een landelijk plan om burgerij vrees aan te jagen. Linkse politici wezen op het samenvallen van de aanslagen met de vergadering van de Raad van Eu ropa te Parijs en het Griekse besluit voor het lidmaatschap van die raad te bedanken. Deze politici wezen op de recente berichten in de Britse pers over samenzweringen tussen de leiders van het kolonelsbewind en de Italiaanse rechtse krachten om de regering te Ro me omver te weipen. voor Provinciale Staten is voor D'66 noodzakelijk. In de eerste plaats, vol gens mr. Van Mierlo, om aan te tonen dat deze partij thans ten minste twee maal zoveel aanhangers heeft als twee jaar geleden en verder om D'66 op vol le sterkte in de Eerste Kamer te krijgen, als deze in 1971 met het oog op de grondwetsherziening na ontbin ding opnieuw moet worden samenge steld. ASCHAFFENBURG Bij een brand in een hotel-restaurant in het centrum van de Westduitse stad Aschaffenburg (Beieren) zijn in de nacht van zater dag op zondag \rijf mensen om het le ven gekomen en veertien gewond. Twee gewonden verkeren in levensge vaar. De oorzaak van de brand is niet be kend. Ooggetuigen hebben een steek vlam uit de onder het gebouw gelegen kegelbaan zien schieten. Voorts zijn vier personen om het le ven gekomen en tenminste vijf gewond, nadat een flatgebouw in de Duitse stad Walsum door een ontploffing in brand was geraakt. De oorzaak van de ontploffing, waar door in de omgeving een groot aantal ruiten sneuvelden, is onbekend- Het flatgebouw werd volledig verwoest. ROTTERDAM De sleep- en spido- dienst P. Smit jr. in Rotterdam en de Westduitse binnenvaartmaatschappü Hugo Stinnes hebben samen de in Rot terdam gevestigde rederij Holland Ri ver opgericht. De scheepswerf H. H. Bodewes in Milligen heeft van haar opdracht ont vangen voor de bouw van 2 luxe pas sagiersschepen voor de vaart op de Rijn en andere Europese scheepvaart wegen. Beide zullen in april 1971 wor den opgeleverd. Het is de bedoeling een regelmatige dienst tussen Rotterdam en Straats burg te onderhouden. De ruim honderd meter lange schepen krijgen eeen snel heid van 22 km. Aan boord komen zeer comfortabele hutten voor ruim tweehonderd passa giers. De schepen kregen vijftig be manningsleden. Als de opzet slaagt zal de vloot wor den uitgebreid. BRUSSEL Zaterdagavond is na een gastvoorstelling van de Amsterdamse to neelgroep Studio in de Brusselse Beursschouwburg een hevig en bloedig gevecht ontstaan tussen een groep acteurs en betogers en de politie. Bij de arrestanten be vonden zich ook enkele Nederlanders, onder wie Jochem Rovaards van Proloog (die verwondingen aan z(jn gezicht opliep), Marja Kok van Centrum en Herman Vink van Globe. Jochem Royaards zei kort nadat de groep weer door de Brusselse politie was vrijgelaten: „Ik werd geboeid in een auto gedragen, waar men mij in mijn gezicht sloeg. Op het politiebu reau werd ik door twee agenten afge ranseld". De proloog-acteur had een opgezwollen gezicht en kon moeilijk praten. De oorzaak van het gevecht was niet het stuk zelf („De Nonnen") of de voorstelling, maar een onenigheid tus sen leden van de artistieke werkge meenschap, die in het algemeen de Beursschouwburg bespeelt, en de be heersraad van het theater. Er was een actiecomité in de zaal aanwezig en ook uit Nederland waren sympathisanten meegekomen, onder wie leden van „Ac tie Tomaat". De voorstelling verliep zonder moei lijkheden, en na afloop wilden de pro testerende kunstenaars de volgende verklaring afleggen: „De werkgemeen schap dankt u voor uw aanwezigheid. Onze overheid fnuikt ieder initiatief van onder uit, ook het onze, leve de overheid". Een lid van de beheersraad had ech ter een kwartier voor het einde van de voorstelling de hulp van de politie in geroepen, die onmiddellijk ingreep. Buiten op straat werd fel gevochten, en ook in de zaal trad de politie hard handig op. Een meisje werd bij de ha ren co trappen afgesleurd, er werd in het wilde weg geslagen en er werden een aantal arrestaties verricht. De Nederlandse ambassade in Brus sel, die door de Toneelgroep Centrum was gealarmeerd, nam direct contact op met de politie en verzocht om toe stemming voor medische verzorging in dien dat nodig was. Alle arrestanten werden zondagmorgen vroeg vrijgela ten. Omdat dit alles gebeurde tijdens een gastvoorstelling van een Nederlands gezelschap in het kader van de Vlaams-Nederlandse culturele uitwisse ling, heeft dit incident onverwachts een politiek tintje gekregen. De Belgische beroepsvereniging van toneelspelers heeft gisteren in een aan tal Brusselse schouwburgen voor het begin van de voorstelling een verkla ring laten voorlezen waarin wordt ge protesteerd tegen het ingrijpen van de politie. De beheersraad van de Beursschouw burg vindt dat de politie terecht was gealarmeerd. De protestactie was zorg vuldig voorbereid, wat onder andere bleek uit de aanwezigheid van een groep Nederlanders". „De actie van Nederlandse en andere provocateurs kan niet worden aanvaard of goedge keurd", aldus een verklaring van de beheersraad. TETERINGEN Langs de weg van Breda naar Oosterhout is zondag ochtend vroeg In Teteringen het ho tel-café „Heestermans" tot de grond toe afgebrand. De eigenaar en zijn ouders konden zich op het laatste nippertje in veiligheid stellen. Al hun bezittingen gingen bij de brand ver loren. De schade wordt geraamd op een kwart miljoen gulden. De brand werd ontdekt door de moeder van de heer Heestermans. Een kwartier nadat het café was gesloten en beneden alle lichten waren uitge gaan, hoorde zij vanuit haar bed be neden geluid. Zij dacht, dat er dieven waren en vroeg haar man te gaan kijken. Deze ontdekte toen de brand. Nog geen vijf minuten later stond de hele zaak in lichterlaaie. OVIEDO (Spanje) Bij de beklim ming van een 2.315 meter hoge berg top in de buurt van Oviede zijn zondag drie bergbeklimmers om het leven ge komen. Eon vierde is ernstig gewond. De slachtoffers maakten allen deel uit van een alpinistenvereniging in Oviedo. De N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos verkeerde zaterdag in een wat ongewone situatie, namelijk die van commissaris van een bedrijf-in- moeilijkheden, die (vierde van links) mede achter de groene tafel zat, toen de directie van ,,De Arbei derspers" het verzamelde perso neel mededeling moest doen van de voor velen pijnlijke reorganisatie bij Het Vrije Volk. Uiterst rechts ziet u de hoofdredacteur van het blad, de heer E. Meeser. AMSTERDAM De verhouding tus sen rijke en arme landen, het rassen vraagstuk en waakzaamheid op het ge bied van het oorlogsvraagstuk zijn de belangrijkste punten van het urgentie programma dat anti-revolutionaire ra dicalen en de zogenaamde open brief schrijvers '69 zaterdag in Amsterdam hebben opgesteld. De open-briefschrijvers zijn anti-re volutionairen, die de gesprekken tussen ARP, CHU en KVP als afgerond willen beschouwen en zich nu intern willen be raden over de vraag of de ARP haar toekomst al of niet moet verbinden aan de CHU en de KVP. Deze verlan gens legden zij op 31 oktober vast in een open brief. Het urgentieprogramma moet worden uitgevoerd met o.a. de PvdA en de PPR, aldus zaterdag prof. dr. J. Ver- kuyl, initiatiefnemer van het program ma. Hij is voorts voorstander van een politiek pastoraal concilie om nader met christenen uit de PPR, de PvdA en andere partijen te bezien wat de evangelische politiek in deze tijd be doelt. Tot elke prijs moet volgens de open-briefschrijvers, worden voorko men, dat onder de naam van een chris telijke concentratie een centrum-groepe ring ontstaat. TEL AVIV Generaal Ezer Weiz- man, chef van de Israëlische mili taire operaties, is zondag als zodanig afgetreden. Naar men zegt heeft hij zich kandidaat gesteld voor een minis terspost in de segering van mevrouw Meir. Als dit doorgaat zou de regering zeker meer „de kamt van de haviken" opgaan. Weizman, die in Israël geboren is, heeft bij de Britse luchtmacht gediend als jacht vlieger. Hij heeft de steun van de (rechtse) Gahal-partij. Generaal Weiz man, een zwager van minister Dajan van defensie, staat bekend als iemand „die ervan houdt dingen te doen die bepaald niet „orthodox" zijn". Hij is 45 jaar oud. AMSTERDAM Het Vrije Volk gaat na 69 jaar verdwijnen uit Amsterdam. De produktie van de krant in de hoofdstad wordt stop gezet en overgebracht naar Rotterdam. Van de 1230 personeelsleden moeten er 250 worden ontslagen, omdat de ver liezen te hoog oplopen. Dit jaar heeft Het Vrije Volk een verlies van 3,7 miljoen gulden. Deze trieste feiten werden het hele personeel zaterdag onder ogen ge bracht in bijeenkomsten in Amsterdam, Rotterdam en Arnhem. In Amsterdam werd het woord gevoerd door de voor zitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, als president-commissaris van de NV, directeur drs. H. Claus en hoofdredacteur E. Messer. Begin april moeten honderd technici, 130 man administratief personeel en twintig journalisten het bedrijf hebben verlaten. Wie dat zullen zijn is nog niet bekend omdat men, alvorens mensen te ontslaan, wil nagaan wie bereid is in Rotterdam te gaan werken. Men zal niet worden verplicht te verhuizen. Maar de afdeling personeelszaken gaat wel excursies voor werknemers en hun familie organiseren, om ze de nieuwe Rotterdamse omgeving te laten zien. Het Vrije Volk zal voortaan uitslui tend als landelijk avondblad verschij nen. De produktie in Arnhem blijft ge handhaafd. In Amsterdam wordt een beperkte redactie aangehouden. Over het redactionele beleid in de toekomst werden geen mededelingen gedaan. De totale onderneming van de Ar beiders Pers (inclusief Het Vrije Volk) heeft gedurende de afgelopen vijf jaar gemiddeld twee miljoen gulden per jaar verloren. De aandeelhouders (NVV en de Centrale Levensverzekeringsbank) kunnen deze verliezen niet langer dra gen. Om zo objectief mogelijk te kunnen oordelen, werd voor de reorganisatie van het bedrijf advies gevraagd van het efficiency-bureau Bosboom en He- gener. In Amsterdam blijven de han delsdrukkerij, de uitgeverij en de NV Weekbladpers (Vrij Nederland en Voet bal International) gehandhaafd. In 1968 werd de drukkerij in Groningen geslo ten. De commissie van inspraak, samen gesteld uit alle bedrijfssectoren, heeft tijdens het opstellen van de reorgani satieplannen over alle (geheime) gege vens beschikt. Gedurende 3Vi maand werden de zeven leden van deze com missie nagenoeg vrijgemaakt van het normale werk. Ook de commissie kwam tot de con clusie, dat ingrijpende reorganisatie onvermijdelijk was. De commissie heeft echter een belangrijk tegenvoorstel ge daan, dat door de bedrijfsleiding niet werd geaccepteerd wegens de te hoge kosten. De inspraakcommissie wilde het ochtendblad handhaven, te produce ren in Amsterdam. De financiële risi co's werden echter te groot geacht. De commissie kreeg ook de gelegen heid op kosten van het bedrijf 'n exter ne deskundige aan te trekken. Dat werd het Tweede-Kamerlid van de PvdA, drs. A. Lems. NVV-voorzitter Kloos noemde deze vorm van inspraak voorbeeldig. On danks het afgewezen tegenvoorstel, ver klaarde de voorzitter van de inspraak commissie de noodzaak van harde maat regelen volledig te erkennen. De hache lijke situatie van Het Vrije Volk ver klaarde hij mede door de monopolie slag in de Nederlandse dagbladwereld. Daarom verstuurde de commissie een telegram aan regering en politieke par tijen om te wijzen op de nood van de opinie-pers. Met de betreffende bonden (Algeme ne Nederlandse Grafische Bond), die steeds op de hoogte waren, is volledige overeenstemming bereikt over de af vloeiingsregelingen. De Arbeiderspers heeft in het algemeen regelingen vast gesteld, die gunstiger zijn dan waartoe men volgens de CAO verplicht is. Wat er met het gele gebouw aan het Hekelveld in Amsterdam gaat gebeu ren na het vertrek van Het Vrije Volk, is nog niet bekend. De hele reorganisatie, die voor het personeel is samengevat in een brochu re, werd in Amsterdam bekendgemaakt op een massa-bijeenkomst in Marcanti. De vergadering (600 man) werd geleid door president-commissaris Kloos, die er goed in slaagde de soms opwellende emoties in de zaal onder controle te houden. Geruchten over bezetting van het ge bouw en staking bleken ongegrond. Zo als bij iedere bedrijfssluiting, was be rusting en verslagenheid onder het per soneel de algemene reactie. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten is ernstig on gerust over de positie van de journalis ten bij Het Vrije Volk. Het wenst daar over op korte termijn besprekingen te voeren met de leiding van de onderne ming. Het is volgens deze organisatie al lerminst zo, dat tussen de NV Arbei derspers en de NVJ overeenstemming zou bestaan over overplaatsing en ont slag, zoals aan het personeel van het bedrijf is meegedeeld. ROERMOND De 23-jarige vracht wagenchauffeur J. Fermont en zijn 24-jarige vrouw uit Roermond zijn in de nacht van zaterdag op zondag in hun woning vermoedelijk door gasvergifti ging om het leven gekomen. De vader van de chauffeur trof het echtpaar zondagmiddag levenloos in de keuken op de grond aan. Hij was gaan kijken waar het tweetal bleef, om dat zij iedere zondagochtend op bezoek kwamen. De vader van de man ontdekte, dat hoewel een butagaskachel niet brandde, er nog wel gas qitstroomde. De juiste doodsoorzaak staat nog niet vast. De politie neemt aan, dat beiden door gas vergiftiging of door zuurstofgebrek zijn overleden. Volgens de politie, is er geen misdrijf in het spel. In het Groningse dorp Marum zijn gisteren vijf mensen door kolendamp vergiftigd. Een van hen is eraan over leden. Het is de 61-jarige mevrouw D. Ominicus. Ze werd dood in haar woon kamer gevonden. Haar man is er ernstig aan toe. Twee van hun kinderen zijn in een minder ernstige toestand naar een ziekenhuis gebracht. De afvoer van de kachel was verstopt. AMSTERDAM Ontvangsten in de. ambtswoning van de Amsterdamse bur gemeester zijn niet stijf. Ze kunnen stijlvol worden genoemd. Het zijn meestal geslaagde bijeenkom sten die gelegenheid bieden tot een persoonlijk contact, hetgeen bij grote ontvangsten elders zelden mogelijk is. En geslaagd is zeker ook de ontvangst ter gelegenheid van het bezoek van de Duitse bondspresident Heinemann te noemen. Burgemeester en wethouders van Amsterdam zeggen dit in antwoord op vragen van het Provo-gemeenteraads lid Roel van Duijn. Deze had ge vraagd of het niet tactloos was om een stijf protocol te organiseren in een stij ve ambtswoning, terwijl van de presi dent bekend is, dat hij niet van stijf protocol houdt. O SAIGON Honderden politiemannen hebben zondag in Saigon een aantal monniken, die naar het presidentiële paleis wilden trekken, in hun pagode teruggedreven. De monniken beant woorden het gebruik van traangas, wa terstralen en knunpels met het gooien van stenen, planken en stalen hekken. De monniken zijn van afkomst Cam- bodjanen, die de status van minderheid willen eisen voor Vietnamezen van Cambodjaanse afkomst. Vorige maand hebben de monniken vijf dagen voor het paleis gezeten voordat zij door de politie naar de pagode waren gebracht. De status van ethnische minderheid is een soort tweederangs burgerschap, dat verscheidene voorrechten inhoudt. Een daarvan is dat de 500.000 Vietna mezen van Cambodjaanse afkomst geen militaire dienst behoeven te doen. HONG-KONG Een rechtse krant in Hong-Kong maakt melding van het feit dat een Russisch regiment in de Chinese provincie Sinkiang omsingeld is door Chinese troepen. De krant voegt er aan toe dat dat waarschijn lijk een nieuwe factor van spanning vormt bij de Chinees-Russische be sprekingen in Peking. In een nadere aanduiding, waarbij het blad welingelichte kringen citeert, wordt gezegd dat het Russisch regi ment twee keer per dag vanuit de lucht voedsel en andere hulpmiddelen ontvangt. Volgens het blad is de be legering reeds eind november tot stand gekomen toen Russische troeper. Sinkiang binnendrongen op de plaats waar zich een Chinees centrum voor kemwapenonderzoek bevindt. De Chi nezen zouden zich hebben terugge trokken en daarna de Russen hebben omsingeld. De Chinese troepen zou den onder leiding staan van vice- president Lin Piao. SURHUISTERVEEN Bij een brand in de schuur van zijn boerde rij in het Friese Surhuisterveen, is d» 47-jarige A. H. omgekomen. De schuur, waarin landbouwmachi nes stonden, brandde geheel uit, Tien melkkoeien kwamen om. De schade bedraagt 60.000 gulder. De politie heeft aanwijzingen, dat de boer de brand zelf heeft aangesto ken. ADVERTENTIE BAYREUTH De Beierse politie heeft bekendgemaakt dat de 26-jarige timmerman Wittmann, uit Kaltenbrunn, heeft bekend drie jonge meisjes U hebben aangerand en vermoord. Zijn slachtoffers waren Nora Wenai. HeLga Luther en Sieglinde Heubnei,. respectievelijk 14, 16 en 16 jaar oud. Het is mogelijk dat Wittmann nog meer moorden op zijn geweten heeft. De politie heeft hem kunnen arreste ren na de grootste mensenjacht tot Weat-Duitsland van dit jaar.

De Vallei | 1969 | | pagina 7