Romans uit de jaren twintig worden weer veel gelezen Joop ter Heul beleeft haar tweede jeugd HIRO overweegt proces tegen blad Panorama Zelfbehoud niet primair gesteld RONOtitie CTboruw kerstfeest naarde^S] Chartertoestellen kunnen naar Oost-Berlijn met Perzië strafte opiumsmokkel met de dood Griepepidemie naar Engeland overgeslagen ROMANTIEK IS NIET AAN Tip GEBONDEN Proeven met geruisloze en schone trein Bestuur van fraude beschuldigd Nieuw systeem alarmering tegen vloedgolven Washington krijgt lang metronet Muur barrière voor voetbalfans Blijkens beleidsiwta VPRO: programmaos „De peetvader" „Alle vlees is als gras" Veel te veel Goedkoper TELEVISIE TELEVISIE RADIO MAANDAG 15 DECEMBER 1969 nte zijn er ineens, opnieuw uitgegeven: ouderwet- se rijmelarijtjes voor kinderen, die met raket ten hebben leren spelen. En bergen Cissy van Marxveldtboeken worden ineens weer gelezen door meisjes in minirokken, die maar nauwelijks weten dat kousen ooit van zijde waren en die ook nooit meer roepen „Die Doddemarijn" of „Naar bed met gezwinde pas" (zoals Cissy van Mar xveldt in de jaren twintig en dertig Joop ter Heul liet zeg- gen). En weet u wat op dit moment Jongens van tien, twaalf jaar „hartstikke spannend" vinden? Arends oog. of een Karl May. zou ik zeggen. Ik dacht, dat je bfl die jongetjes helemaal nooit hoefde aanko men met „Leidens ontzet" of zo, of „Hoorn voor de Prlne", boeken die onder de knapen van de twinti ger jaren opgang deden, maar daarna totaal verge ten zijn. Mis, die ouderwetse knapenboeken ztfn weer ontdekt, opnieuw uitgegeven en ineens erg in trek bij de knaapjes van nu. En btf de vaders en grootvaders van die knaapjes, niet te vergeten. Goed, het zijn uiteraard de uitge vers, die de jongens- en meisjesboe ken van de jaren twintig weer in de belangstelling zetten, maar voor het zelfde geld konden de jongens en meis jes van nu „neen" zeggen tegen die boeken. Men zou kunnen stellen dat namen als Dot, Pit en Reep, Joop en Pien (figuren van Sissy van Marxveld) niet meer aanspreken in deze tijd, om- dt meisjes nu anders heten, net zoals ze niet niet meer vragen of de trekpot kan worden aangegeven, net zoals bijna geen enkel meisjes meer een major LOS ANGELES Het prototype van een geruisloze trein, die geen luchtver ontreiniging veroorzaakt en die zich met een snelheid van 400 km per uur magnetisch over de rails beweegt, is in lx»s Angeles getoond door het Ame rikaanse departement van verkeer. Het 18 meter lange researchvoertuig, dat lijkt op een vlietuig zonder vleu gels, is een eerste stap op de weg om te komen tot een uiterst snel trans portmiddel ter verlichting van de op- Moppingen in het interstedelijke ver keer. Het voertuig wordt aangedreven door een onlangs ontwikkelde lineaire in ductiemotor (lim), die de belofte in houdt het wiel op te volgen als drijf- en remmechanisme voor zeer snelle wegvoertuigen. De „lim" heeft een u-vorm en is ge- plaats in het midden van het voer tuig waar hij schrijlings hangt over een aluminium rail, die 50 cm hoog en 1 cm dik is. Doordat de stroom door de u-vormige lim passeert wordt een mag netisch veld gevormd, dat het voertuig over de rail voortbeweegt. Deze zogenaamde reactierail staat niet onder stroom en levert derhalve bij aanraking geen geVaar op. Verwacht wordt, dat in de loop van de jaren zeventig een begin gemaakt kan worden met het personenvervoer met dergelijke treinen. Met de proe ven wordt in januari een begin ge maakt. domus tot haar beschikking heeft. Maar boeken als „Joop ter Heul" en „Een zomerzotheid" worden ver slonden. Net zoals „Hoorn voor de Prins" door jongens wordt gelezen, terwijl die jongens ook naar duizend en één boeken over avonturen in het heelal en Arendsogen kunnen grijpen. Hoe dat komt? „Misschien omdat er over de hele linie een sterke hang is naar romantiek, en dat komt uiter aard ook tot uiting in de keuze van de boeken", zegt in Hoorn de heer D. M. Lammes. Hij is hoofd van de uitgeve rij bij de Uitgeverij West-Friesland, die onder meer de Van Marxveldt- boeken en de knapenromans uit de ja ren twintig op de markt brengt. Met de boeken van Cissy van Marx- veldt die er zo'n 25 heelt geschre ven is trouwens nog iets opvallends aan de hand. West-Friesland gaf ze al vlak na de oorlog weer uit, maar dat was slechts in pocketvorm en de ver halen waren bewerkt, aan de moderne re tijd angepast. „Ze liepen altijd aardig", zegt de heer Lammes, „voor al de Joop ter Heul-serie. Maar sinds kort geven we Joop ter Heul en Een Zomerzotheid mooi gebonden uit. En met ongewijzigde, dus niet meer aan gepaste, tekst. Wat blijkt? Die boeken vliegen de winkels uit'. De televisie-versie van Joop ter Heul zal daaraan ook wel' debet zijn, maar er is meer. „Ten eerste", zegt de heer Lammes „was mevr. Van Marxveld een goed schrijfster met goede boeken. Net zo als alle andere oude boeken die we weer uitgeven doodgewoon goede jeugdliteratuur zijn. Ten tweede zijn er de vaders en de moeders, die de, zeg maar ouderwetse boeken vroeger hebben gelezen en nu over de heruit gaven zeggen: Hé, dat is goed, dat boek moet je ook lezen. En dat die boeken nog steeds aanslaan bij de jon geren, dat komt volgens mij ook om dat het karakter van nu toch niet erg veel verschilt van het karakter van de jongens en meisjes van vroeger. En dat „vroeger" is bovendien voor erg veel mensen reuze spannend, reuze romantisch." De heer Lammes voorziet dat naast klassieke jeugdboeken als Pietje. Bell, Dick Trom en bijvoorbeeld Winnie de Poeh, die altijd „in" zijn geweest, nog meer boeken uit de oude doos zullen worden gehaald dan tot nu toe ROTTERDAM De Humanistische en Ideologische Radio Omroep (HIRO) overweegt juridische stappen tegen het weekblad Panorama. In dit blad is namelijk een uitge breid artikel verschenen, waarin wordt gesuggereerd dat bij de HIRO hon derdduizend gulden spoorloos zijn ver dwenen. Of er ook werkelijk iets gedaan zal worden kon directeur van de HIRO, Frits van Praag gisteren nog niet zeg gen. De HIRO is een van de mini-zend gemachtigden. Volgens de statuten is het doel ervan door middel van het Nederlandse radio- en televisiebestel een bijdrage te leveren aan de be wustmaking van de algemene broeder schap der mensen. Allerlei kleine groe peringen met ideële of religieuze doel stellingen, die normaal geen zendtijd kunnen krijgen, kunnen hun bood schap via de HIRO aan het Nederland se volk verkondigen. In het Panorama-artikel wordt ge zegd, dat al deze groeperingen veel te veel geld voor een uitzending zouden hebben betaald en wordt gesuggereerd dat dit geld is verdwenen in de zakken van directeur Frits van Praag en advi seur Geert Elfferich. Zo zou de Nederlandse vereniging so ciale zorg voor minder-validen in Am sterdam, negenduizend gulden hebben moeten betalen, terwijl de werkelijke kosten van de programma's maar vijf honderd gulden zouden zijn. De Euro pese beweging in Nederland zou acht duizend gulden te veel hebben be taald. Zijn zoon van negen is gek met de knapenromans uit de twinti ger jaren en hijzelf heeft genoten van de heruitgegeven meisjesboe ken uit die tijd. Hij is de heer D. M. Lammes, van de uitgeverij West- Friesland in Hoorn, die veel oude jeugdboeken weer uitgeeft. het geval is. En niet alleen voor jonge men sen. Er zijn al vaders, die „voor de kinderen" de stripboekjes van Dick Bos weer bij elkaar scharrelden en nu ieder boekje compleet uit het hoofd kennen. Net als vroeger. BONN West-Duitsland werkt aan een dubbele gordel van boeien met we tenschappelijke meetapparatuur, die tientallen kilometers uit de Noordzee- en Oostzeekust onder meer tijdig zullen waarschuwen voor stormvloeden. De boeien zullen hun gegevens auto matisch per radio uitzenden. Vliegtui gen of communicatiesatellieten zouden dezes signalen kunnen opvangen. Het boeiensysteem op de Noordzee zal wel licht worden geleid vanaf een kunstma tig eiland ten noordwesten van Helgo land in open zee. De plannen van de Noordduitse deel staten en het Hydrografisch instituut in Hamburg omvatten twee gordels: een op veertig kilometer uit de kust en een tweede verder in open zee, die zou aan sluiten op internationale meetstations. De boeien, die nog in ontwikkeling zijn, worden ware drijvende laborato ria, die oceanografische, meteorologi sche en chemische metingen doen en die verwerken in een eigen kleine com puter. Om de scheepvaart niet te belemme ren, zal men wellicht een boei con strueren, die grotendeels onder water werkt en alleen opduikt om zijn gege vens uit te zenden. Er zijn al proeven genomen tot tach tig kilometer voor de Noordzeekust, bij het waddeneiland Sylt. Op de Oostzee wordt o.m. geëxperimenteerd met een zestien meter lange boei. Volgend jaar wil men daar een experimenteel boeien- net installeren. WASHINGTON In Washington is dezer dagen officieel een begin gemaakt met de aanleg van een metronet, dat uiteindelijk 157 km lang zal worden. De gehele aanleg van dit net zal 10 jaar vergen. De kosten worden geraamd op 2,5 miljard dollar. Ongeveer 40 km van het net zal ondergronds lopen. De eerste fase omvat een 9,6 km lang stuk in het centrum van de stad, dat in 1972 in gebruik genomen zal worden. ADVERTENTIE SCHIPHOL Organisatoren van supportersreizen naar de voetbalwed strijd Vorwarts Feijenoord maken zich nu al zorgen, hoewel de wedstrijd pas op 4 maart in Oost-Berlijn zal wor den gespeeld. Alleen Engelse, Franse of Amerikaan se vliegtuigen kunnen, ingevolge een viermogendhedenverdrag, door de lucht- corridors over Oostduits grondgebied naar West-Berlyn vliegen. Amsterdam Air bijvoorbeeld, heeft daarom al veertien chartervluchten ge contracteerd bij Britse luchtvaartmaat schappijen. De supporters kunnen dan met bussen door de Berlijnse muur naar Oost-Berlijn worden gebracht. Per bus kan een groepsvisum worden verstrekt. De wedstrijd moet dan wel in het midden van de week vallen, omdat al le hotelbedden in West-Berlijn door toe risten voor de weekends tot ver in de zomer zijn gereserveerd. De Nederlandse luchtvaartmaat schappijen kunnen ook een speciale ver gunning aanvragen in Oost-Berlijn om te landen op het vliegveld Schönfeld in Oost-Berlijn. Krijgen ze die, dan moe ten de vliegtuigen omvliegen over De nemarken of Tsjecho-Slowakije. Een maal in Oost-Berlijn is het niet waar schijnlijk dat de supporters een uitstap je kunnen maken naar West-Berlijn, met de bekende uitgaans-centra. Dat Adjunct-directeur Favier van de Avo in Amsterdam zegt: „Wij zijn na diver se besprekingen akkoord gegaan met het bedrag dat de HIRO vroeg. Het was voor ons in ieder geval goedkoper dan Socutera. Juridisch is het dus niet aanvechtbaar. Maar waarschijnlijk zullen een aantal verenigingen geza menlijk iets gaan ondernemen. Wij wachten af wat het bestuur van de HIRO zal gaan doen. Zij zullen het moeten doen en zij zullen eieren voor hun geld moeten kiezen". Het bestuur van de HIRO laat ech ter directeur Van Praag optreden als woordvoerder. Voorzitter C. Verhulst verwijst om inlichtingen gevraagd naar hem. De heer Van Praag noemde het ar tikel erger dan leugens. Hij gaf toe dat er bedragen van duizend en honderd gulden worden gevraagd voor respectie velijk één minuut televisie en één mi nuut radio. Maar hij voegde eraan toe dat de HIRO gedwongen is om aan de verenigingen bijdragen in de produktie- kosten te vragen omdat de andere in komstenbronnen (bijdragen uit de pot kijk- en luistergelden en donaties) niet toereikend zijn. Volgens de heer Van Praag zijn er ook verenigingen die niets betalen als zij dat niet kunnen. TEHERAN In Teheran zijn zon dagochtend tien mensen door een vuurpeloton terechtgesteld. In een of ficiële verklaring staat dat de tien mannen, drie officieren en zeven bur gers, ter dood waren veroordeeld we gens het smokkelen van verdovende middelen. In juli was in Perzië een nieuwe wet van kracht geworden waaronder op het vervaardigen, smokkelen en verhandelen van opium en de opium derivaten, morfine, heroïne en cocaïne de doodstraf werd ingesteld. Sindsdien zijn twintig mensen ter dood veroor deeld. Er was echter nog geen mel ding gemaakt van tenuitvoerlegging van het vonnis. Het verbouwen van papaver is in Perzië veertien jaar lang verboden geweest, maar deze lente is de teelt onder streng regeringstoezicht weer toegestaan. Sindsdien wordt de opium voor medisch doel gebruikt en op de legale wereldmarkt geëxporteerd. zou de reis minder aantrekkelijk ma ken, omdat Oost-Berlijn 's avonds een weinig gezellig beeld biedt. Er is slechts één luchtvaartmaat schappij die tweemaal per week recht streeks van Schiphol op Oost-Berlijn vliegt, de Poolse LOT. Als de wedstrijd op zondag 7 maart zou worden gespeeld, zouden supporters op vrijdagmiddag met de LOT kunnen vertrekken, en maandagochtend terug komen. Bij aankomst op de luchthaven Schöfeld zou een visum voor een paar dagen kunnen worden verkregen. Tenslotte bestaat ook nog de moge lijkheid dat de LOT bij voldoende belangstelling charters zal kunnen uitvoeren, zelfs op één dag heen en weer. Maar ook hierbij blijft het be zwaar dat de supporters in Oost-Berlijn zullen moeten blijven. LONDEN De griepepidemie, die al miljoenen Europeanen op het vas teland aan het bed heeft gekluisterd, is nu ook overgestoken naar Groot- Brittannië en begint daar al flink huis te houden. Sommige Britse huisartsen krijgen al 100 telefoontjes per dag. On der de slachtoffers is de Britse minis ter van Volksgezondheid, Richard Crossman. In Birmingham nemen de ziekenhui zen nog alleen noodgevallen aan, omdat men op het ogenblik een tekort heeft aan verplegend personeel dat thuis ligt met de griep. In Italië, waar 15 miljoen mensen ziek werden, schijnt het ergste nu voorbij te zijn. Men verwacht dat te gen Kerstmis de ziekte nagenoeg zal zijn verdwenen. In Oostenrijk verspreidt de epide mie zich snel. Bij sommige bedrijven in het zuiden van het land is 30 pro cent van het personeel onder de wol. In Parijs is de komische opera een van de slachtoffers, dat wil zeggen dat zoveel musici ziek zijn dat een concert dat op 20 december zou worden ge houden ter ere van dirigent Charles Munch, is uitgesteld. Twee mensen zijn in Neurenberg aan griep overleden. In Beieren is de ze week het aantal griepgevallen ver dubbeld. Dit heeft de Beierse minister van Binnenlandse Zaken meegedeeld. In de Beierse plaats Mühldorf heeft de griep-epidemie in het plaatselijk hos pitaal 19 verpleegsters en de genees heer-directeur aan het bed gekluisterd. UTRECHT De VPRO zal zich bij het beleid niet in de eerste plaats laten leiden door een streven naar zelfbehoud'. Dit, hoewel men in de afgelopen maanden bijna zesduizend leden heeft verloren, en langzaam maar zeker in de buurt van de rode streep begint te komen. In het Gelders programma van de RONO is dinsdag het muziekpro gramma „Te deum cantamus" ge wijd aan Gelderse kerstplaten. Men kan luisteren naar opnamen van De Verenigde Veluwse Koren en het Veluws Kinderkoor o.l.v. Marinus Brandsen, die traditionele kerstliederen zingen en van hét jon gerenkoor „Christo" uit Nijmegen onder leiding van Frans de Bruyn. In hetzelfde programma kan een Betuwse brigf worden beluisterd en vertelt Johan Vos over de Achter- hoekse natuur in december. Ook in de toekomst kunnen rellen soms onvermijdelijk zijn. Dit blijkt uit de beleidsnota van directeur S. J. Doorman, die zater dag in een ledenvergadering is be sproken. De VPRO wenst het risico van rellen bewust te aanvaarden als men voor zichzelf overtuigd is van een goede kwaliteit, voorbereiding en begeleiding van de programma's. Bij de behandeling van problemen die heftige weerstanden kunnen oproe pen, moet de VPRO zichzelf de ga rantie geven dat het betreffende pro gramma-onderdeel goed kan worden voorbereid en begeleid, aldus de heer Doorman. Een groot aantal districtsvertegen woordigers was evenwel van oordeel dat nog meer ledenverlies moest wor den voorkomen, ondanks de wense lijkheid van een duidelijk program mabeleid. Een werkgroep zal nagaan hoe religieuze programma's meer in het totale programma-pakket kunnen worden ingepast. NEDERLAND I NOS: Kleur: Fabeltjeskrant. Journaal. Coronation Street, afw. progr. met 18.50 19.00 19.07 VARA: feuilleton. 19.30 Opmaat veel muziek. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 VARA: Achter het nieuws. 20.45 Kleur: Ironside: De kwel geest, film. 21.35 Velen met mij: problemen van kijkers. 22.00 Kleur: Zo goed als nieuw: komedie rond de handel in ge bruikte automobielen (dl. 2). 22.25 Hum. Verb.: Ik ben niks, le zing. 22.40 NOS: Journaal. 22.45-23.15 TELEAC: Statistiek - les 12 herh. NEDERLAND II 18.50 NOS: Kleur: Fabeltjeskrant. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: informatief programma. 19.30 NCRV: Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.40 Alleen op weg, familiefeuille ton. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 NCRV: Kleur: Please Sir, luch tige televisieserie. 20.45 Kleur: Gevraagd: Een pro grammeur. 21.45 Tweekamp, quiz tussen stu dententeams. 22.10 Man en paard: progr. over springsport. 22.40 Actualiteitenrubriek. 23.05 Kast-kijken. 23.10-23.15 NOS: Journaal. DUITSLAND I (Regionaal progr. 18.00 NDR: Ha- fenpolizei, serie. 18.30 KL: Zand mannetje. 18.40 Actualiteiten. 18.55 Sportjourn. 19.26 KL: Lieber Onkel Bill, serie. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 18.00 KL: Weekjourn. 18.05 KL: Der Mann von gestern, amuse mentsprogramma. 18.30 KL: Voor de kleuters. 18.40 Actualiteiten. 19.20 KL: Beichte eines Mörders, serie.) 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Actualiteiten. 21.00 KL: Licht muz. progr. 21.45 Portret van de twinti ger jaren. 22.30 Journ., comment, en weeroverz. 22.50 Taras Bulba, ork.- rapsodie van Leós Janacek. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muz. 18.40 KL: Circusprogr. 19.10 K1.: Junger Herr auf altem Hof, film. 19.45 Nws, actualiteiten en weerber. 20.15 KL: Aus Forschung und Technik, rep. Aansluitend: Nws. 21.00 Nie mand wird lachten, Tsjechische speelfilm. Aansl.: Filmkritieken. 22.35 Nws en weerber. 22.45 Korte intern, films. Plm. 23.25 Sluiting. GODFRIED BOMANS, van avond om 20.45 uur op Neder land 2 weer in „Gevraagd", waarin zich ditmaal kandidaten voor het beroep van programmeur aandie nen. Uit de brieven die door de omroep zijn ontvangen, is de aangekondigde prijsverhoging voor Vrije Geluiden „de druppel geweest die de emmer deed overlopen", en daarmee de di recte aanleiding tot het groot aantal bedankjes, deelde de voorzitter van de VPRO, de heer J. Kassies, mee. Maar gezien het feit dat de om roep nu langzaam maar zeker een duidelijk eigen gezicht begint te krijgen zag hij de toekomst niet al te somber in, de slechts 117.000 le den en contribuanten ten spijt. Jazz-trompettist MILES DAVIS, vanavond tussen 22.55 en 23.55 uur via de radio (NOS, Hilversum 1) in stereo te horen, via opnamen van het onlangs gehouden Neu) Port Jazz Festival 1969 in de Rot terdamse Doelen. NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45-12.00 Schooltelevi sie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gis teravond. 10.30 Operettemelodieën. 12.00 Actualiteiten. 12.50 Interna tionaal persoverz. 13.00-13.30 Journ. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinderen. 16.55 KL: Lok 1414 geht in Urlaub, trucfilm voor de kinderen. 17.10 Int. wedstrijd voor jonge onderzoekers. 17.55-18.00 Journ. DUITSLAND II 17.30 Nieuws en weerber. 17.35 Wagen 54 bitte melden..., film. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. 8.00 Nws. 8.11 Radio journaal. 88.20 Lichte gr.muz. (8.30- 8.33 De Groenteman). 8.50 Morgen wijding. NOS: 9.00 Praten met de minister (II): discussieprogr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Mid deleeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12: program ma voor de vrouw. (11.55 Beursbe richten). Overheidsvoorl.: 12.30 Uit zending voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13.30 Spiegel van België: muziek en nws. van onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein chanson. 14.30 Jazz uit het historisch archief (opn.). AVRO: 15.00 Ned. Componistenpor tretten: Willem Pijper. 16.00 Nws. 16.02 Inleiding tot muziekbegrip, muz. lezing. 16.20 Stereo: Sopraan en piano: Italiaanse liederen (opn). 16.45 Land der muzen: kunstkron. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Ra- diojourn. 18.25 Stereo: Lichte ork.- muz. met zangsol. (opn.). 18.50 Paris vous parle. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Trefpunt: discussie-rubr. voor actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Van avond: vrolijkheid, muz., actualitei ten en wetenswaardigheden. 22.00 Gonk!: satirisch progr. 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojour naal. NOS: 22.55 Zin - Tuig. nr. 6: kunstkron. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levend» woord. 7.15 Op het eerste gehoor: klass. muz. (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws.; 7.32 Actualiteiten). 8.00 Nws. 8.11 Te Deum laudamus: oude en mod. gewijde muz. (opn.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.35 Schoolradio. 10.00 Werkelijk waar - bijbelverhalen die feiten vormen, lezing. 10.15 Operafragmenten (gr). 11.00 Nws. 11.02 Ferdinand Huyck, seriehoorspel (herhaling). 11.28 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Ac tualiteiten; 13.00 Raden maar). 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muz. middagmagazi ne. (16.00-16.02 Nws.). Overheids voorl.: 17.00 Gesprekken met buurt huisleiders op Curacao over hun werk. KRO: 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Stereo: Metropole orkest. 18.19 Uitz. van de KVP. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Licht ensemble -en solisten. 19.40 Conciliepostbus. 19.45 Wie is in Godsnaam Jezus Christus?, lez. 20.00 Stereo: Radio Filh. ork. en sol.: oude, klass. en mod. muz. 20.45 Uitgeschakeld?, se rie beschouwingen over ouder wor den en ouderdom. 21.00 Semi-klass. en mod. kamermuz. (opn). 21.30 Dinsdagavondtheater: Verloren jeugd: progr. over de dichter Dylan Thomas. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.38 Parlement, overz. 22.45 De zingende kerk, muz. lez. 23.00 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Ste reo: Jazzconc. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opyallend vrolijk geva rieerde visite. (12.00 Nps.). 13.00 Nws. 13.Q3 Ekspres: gev. platennro- gramma. 14.00 Nws. 14.03 De Eddv Becker Show. 15.00 Nws. 15.03 Drie- draai. 16.00 Nws. 16 03-1800 Mix: licht platenorogramma. (17.00 Nws). Tn Amerika moet de schokkende roman over het leven van een misdadigersfamilie, getiteld „The Godfather" en geschreven door Ma rio Puzo, geruime tijd een bestseller zijn geweest. Als men het bijna 450 bladzijden dikke boek, dat onder de naam „De Peetvader" in een voor treffelijke Nederlandse vertaling van Joh. van Wijk bij de Zuid-Holland- sche Uitgevers Maatschappij te Den Haag uitkwam, gaat lezen, heeft men moeite het werk ook maar een mo ment terzijde te leggen, Dat komt door het onderwerp waarover wij in onze wereld zo weinig weten; dat komt ook door de pakkende vertel trant van Puzo, die een verhaal brengt, waarbij men zich bijna lijfe lijk betrokken voelt. Mario Puzo, die de Amerikaan se onderwereld wel goed moet heb ben leren kennen, geeft in „De Peet vader" een ongelooflijk, haast onge loofwaardig verhaal waarvan men geneigd is de waarheid te betwijfe len - ware het niet dat we al lang hebben leren beseffen, dat sommi ge vormen van criminaliteit erger, harder en wreder zijn dan de stout ste fantasie ons zou doen dromen. Ontvoering, chantage, geweld in zijn ergste vorm, moord en ver loochening van de menselijke waar digheid zijn zaken, die de georgani seerde misdaad beslist niet vreemd zijn. Zo worden in hevigheid nog overtroffen door de Mafia, de bij na geperfectioneerde misdaad, die uit Italië, en met name uit Sicilië, naar Amerika kwam. Het boeiende werk van Puzo ver telt juist over deze zo sterk aan el kaar verbonden mensen en groepen, wier macht en wreedheid onvoor stelbaar zijn. Hoofdfiguur is de pa- ternaal aandoende figuur van Don Vito Corleone, die zich na een vlucht voor familiewraak op Sicilië in Amerika opwerpt als de leider van een grote gangsterbende. Hij bereikt de top in de misdaad op een harde, gruwelijke!* manier, doch niet zonder zo af en toe wat warme menselijk heid te tonen. Voor bepaalde personen uit zijn om geving, zelf niet misdadig aangelegd en op een eerlijke wijze hun brood verdienend, heeft deze „Don" vader lijke en hartelijke gevoelens. Dat doet ergens vermoeden dat de stel ling: de misdadiger wordt niet ge boren, wel gemaakt door de om standigheden", zeker niet altijd zon der waarheid is. Don Corleone is een goede vriend en helper, een weldoener voor de in financiële en maatschappelijke moei lijkheden verkerende begrafenison- nemer Bonasera, voor de letterlijk aan de grond zittende bakker Nazo- rine en ook voor de aan lager wal rakende artiest Johnny Fontane die hij weer in het zadel helpt bij platen maatschappijen en filmdirecties. Maar de middelen, die hij gebruikt, zijn onbeschrijfelijk wreed. Puzo aarzelt niet om het zedelijk wel weer ongeregeld gedrag van de helpers van Don, en vooral niet van diens zonen, uitvoerig uit de doeken te doen, zonder daarbij prik kelend te werken. Hij observeert goed en kwaad, de lieflijkheid in de persoon van het meisje Kay dat verliefd wordt op de jongste zoon van de Don, de zachte en goedaardige Michael, en de duivel achtige gezindheid van verraad en wraak. Het verhaal wordt dan fel en on barmhartig maar het blijft ergens toch een zekere bewogenheid ade men. Dat maakt het harde stuk mis daadgeschiedenis, dat zijn weerga nog niet schijnt te hebben gevonden wat milieukennis betreft, toch weer wat mild en meer aanvaardbaar. „Alle vlees is als gras" of „het knekelhuis op de dodenakker" is een bundel gedichten van Gerrit Komrfl, die is verschenen bij de Algemene Uitgeverij Meulenhoff Nederland NV te Amsterdam. Na vijf gedichten van de Spiering en de Windbuil vol gen in het hoofdstuk „Alle vlees is als gras" of „het knekelhuis op de dodenakker" vier gedichten, die zijn voorzien van een Proloog en een Epiloog in de vorm van een Dicht stukje op de Herfst. Drie gedichten z(jn opgenomen onder het hoofd „De doem der maagschap", terwijl „Idyl len van de achterpoort" (3 gedich ten) worden gevolgd door een twee spraak. De dichtbundel, die ƒ6,90 kost, besluit met „Mengelwerk", waaronder acht gedichten van uit eenlopende aard zijn verzameld.

De Vallei | 1969 | | pagina 8