Raadzaal als een praatzaal voor de hele burgerij Vragen over ontslagen bij Het Vrije Volk Bekende gezichten in in NOS-Ouiz Kerstsfeer" Tino Rossi s m Niet als die tantes uit de Franse revolutietijd Engelbert bij Tom RHEDEN: „KOM MAAR OP MET AL DIE VRAGEN Weer protesten tegen fluor in drinkwater Ethel Dunham overleden programmaos Het zieleleven van een negermeisje Zoekend beleid Vingeroefening 't Mocht niet Zeer exact De moeite waard „Verkracht" meisje deed valse aangifte JAARCIJFERS TELEVISIE TELEVISIE RADIO Apartheid DINSDAG 16 DECEMBER 1969 T Urenlang dreunen de algemene beschouwingen door de. raadzaal van Rheden, zoals overal in de olympische winterspelen van het begrotingsjaar. Ze zijn even hecht doortimmerd als de rekenles op school en ook even saai voor de luistervinkjes, die 't nog niet helemaal snappen. Toch zit de publieke tribune vol belangstellenden. Bij alle raadsvergaderingen van Rheden al, maar nu zéker: burgemeester en wethouders hebben iedereen, die zich daartoe geroepen voelt, uitgenodigd, vanavond vragen te komen stellen. Dat kan straks gebeuren, als de fractievoorzitters hun algemene beschouwingen voor het begrotingsjaar 1970 ten beste hebben gegeven. De vergadering wordt dan even gesloten dat gaat je was ervoor te vinden in de Gemeentewet en vertel 'dan maar, gemeente- lingen, wat je op het hart hebt. Dat is nogal een ingreep, want hoe gaat het meestal? Wie zich op de publieke tribune van een raadzaal waagt, voelt zich vaak als een vreemdeling in eigen stad. Je kent al die raadsleden en je weet wat ze zo ongeveer „voorstaan" maar ze praten nu heel anders dan in huiskamer, kerk, kroeg of waar mensen elkaar maar ontmoeten. Raadsleden, van hun kant, willen die belangstellenden nogal eens vergelijken met de tantetjes uit de tijd van de Franse revolutie, die met een breiwerkje op schoot zaten te kijken naar het rbllen van de hoofden op het schavot. Politieke koppen zien rollen, dat is toch óók wel leuk, nietwaar? "Y/an dit alles niets in Rheden, bloei- iende eenheid van 7 Gelderse dor pen met in totaal bijna vijftigduizend inwoners. Daar is de raadzaal een open huis ook voor het hart of, als dat nog wat te pompeus klinkt, een huis waarin raad en publiek elkaar ver staan. Dat kan ergens nuttig voor zijn: vroeg of laat zal immers een ge meenteraad, die door niemand meer begrepen wordt, ophouden te func tioneren als echte volksvertegenwoor diging. Dat is niet alleen akelig voor de raad, maar ook voor de inwoners, die dan met die raad alleen nog maar verbonden zijn met een soort sleep touw. Hoe hebben ze dat nu in Rheden gedaan hoe is dat contact tussen raad en publiek van de grond geko men? Burgemeester mr. J. P. Drost zegt, dat het allemaal een kwestie van proT beren is en blijft. Rheden probeerde hearings met de burgerij te houden overal allerlei plannen, die het ge meentebestuur had. Het werkte. Er werden soms tegenplannen ingediend, door deskundigen „modificaties" en door meneer-jan-op-straat doodgewone verbeteringen genoemd. Die tegenplan nen kregen serieuze aandacht. Wan neer het kon werden er allerlei din gen uit overgenomen. Tijdrovend? Ja, dat wel, maar is het de moeite waard, wat tijd te offeren aan een goed idee van een burger, die straks met de te ontwerpgn voorzieningen moet leven? Rheden dacht, dat het de moeite wèl waard was. Het uitbreidingsplan Dieren-Noordoost werd zelfs opgeluis terd met een soort prijsvraag, waar zeer zinpige dingen uit tevoorschijn kwamen. Zo krijg je natuurlijk wel een beleid, waarbij veel mensen zich ten nauwste betrokken voelen. Ze kun nen er dan ook belangstelling voor op brengen. yo is ook by B. en W. het idee op- gekomen, de belangstellenden eens het woord te geven in de begrotings vergadering. Nou niet direct om ieder een het gemeentelijk beleid vanaf Adam en Eva te laten doornemen mensen die mogen meepraten hebben daar ook meestal niet zoveel behoefte aan maar om weer 'n paar zinnige vragen uit het volk te krijgen. „Al doe je me wat, ik zou niet meer weten wie van ons het bedacht heeft", zegt de burgemeester; „het ligt gewoon in de lijn van ons beleid. Ik zeg niet dat het een perfect beleid is, ik zeg al leen dat we op resultaat hopen. We proberen het en we hopen, dat het weer werkt. In ieder geval gaan we alle vragen in de vergadering van de volgende dag beantwoorden, ongeacht wat onze diensten er voor overhoop moeten halen. „Hij zegt vooral nog iets over de frac tievoorzitters, die naar zijn stellige overtuiging veel hebben bijgedragen tot beter begrip door een „scherpe, maar toch vriendschappelijke intelli gente discussie" aan te houden in vele, vele raadsvergaderingen. Hoe dan ook, dit zoekende beleid van de gemeente Rheden bezorgt de raad keer op keer een uitverkochte zaal met een publiek, dat de langste marathon zittingen „en daar kunnen ze ook wat van", aldus getuigen kritische Rhedenaren belangstellend uitzit. Ja, en dan niet alleen uitzit, maar ook verwerkt. Daar merken de bestuurders het nodige van in de volgende hearing. TTit Dieren, uit Velp, uit Laag-Soeren, uit De Steeg, uit alle dorpen van de gemeente Rheden komen op deze be- grotingsavond-met-inspraak mannen (jazeker, alleen nog mannen ditmaal) naar de publieke tribune, die door voor uitziende houwers op een riant balkon is geplaatst. Een voorlopige inventarisatie wijst uit, dat zich onder hen vele bestuurs leden van politieke partijen bevinden, voor wie het een vast programmapunt is de raadsvergaderingen bij te wonen. Niet eens zo gek, eigenlijk. Verder zijn er onderwijzers, verenigingsmannen en lieden zonder officiële functie, zoals men die juist gaarne ziet op de tribune van de raad in Rheden. Zeer ernstig wordt de zaak opgenomen dooi1 een afvaardiging van D'66, die haar partij alleen nog maar in tussen tijds gekozen raden vertegenwoordigd ziet en die hier een sublieme gele genheid krijgt in „buitenparlementaire sfeer" van zich te doen horen. „Een vingeroefening", zo verduidelijkt een van de leden. Op dat balkon worden vervolgens al diepgaande politieke bomen opgezet, die culmineren in een welgemeend: „Die gemeente van ons is een goeie gastvrouw; we komen toch ook wel een beetje omdat we het hier gezellig vin den". B. en W. kunnen dat niet ho ren, want de luidsprekerinstallatie werkt maar naar één kant, maar het is In diep gepeins over vragen, die straks op de bestuurstafel gede poneerd zullen worden. ,.Van alles kan eruit komen", dacht het college van B. en W. in Rheden, toen het bij de begro tingsvergadering de deur had open gezet voor vragenstellers. Overstel pend veel kwam er niet uit maar de band van vertrouwen is ver sterkt. toch een opmerking waarmee het college oprecht blij had kunnen zijn. Ja en daar komen dan die/ alge mene beschouwingen, die het ge duld op een zware proef stellen. De tri bune kijkt, luistert en kritiseert. Ter wijl de bode die blijkens het bordje op zyn kamerdeur hier conciërge heet het zoveelste bekertje koffie ser veert, maken de bezoekers aantekenin gen. Even leggen ze het potlood neer voor een applausje, wanneer KVP-fractie- voorzitter dr. A. M. C. Helmer bewogen uitroept: „Er staan in de bijbel ner gens zaligsprekingen voor de gehoorza men en de ordelievenden. Er staat wel iets over hen, die dwars door alles heen anderen willen helpen. Wat moe ten wij straks zeggen? Ja, God, we wil den wel helpen, maar het mocht niet van de provincie of van het planbu reau? We hebben mensen willen huisvesten, maar het mocht nu een maal niet". Hij stelt voor, bepaalde hoognodige zaken toch maar door te voeren en af te wachten, wat de ho gere overheden ervan zullen zeggen. Maar als het applaus verklonken is, zeggen anderen op de tribune: „Een goeie spreker, maar je moet het toch wel zakelijk houden". Botsende menin gen, maar op de tribune is er in ieder geval een gesprek over aan de gang gekomen. Een gesprek, dat iedereen in teresseert als je er niet uitkomt, dat is niet zo erg. Je hebt weer iets om over dóór te denken, te praten, te doen misschien. f~|peens hlykt de laatste fractievoor- zitter het laatste woord te hebben gezegd en de burgemeester vraagt dan begrip voor de bode, die iedereen zo trouw van koffie heeft voorzien, maar die niet kan weten wat dit gemêleer de gezelschap nu eens in een glaasje zou willen hebben. Iedereen wordt daarom uitgenodigd, zich naar een belendend vertrek te be geven, waar flessen en glazen klaar staan' om dorst van elke kleur te les sen. Wellicht ten overvloede wijst de burgemeester erop, dat het geen uit- ,,Ik had gedachtJongeren denken véél en het gemeentebe stuur van Rheden zou willen, dat ze er dan over praten ook. voerig feest hoeft te worden, want iedereen wacht immers nog op die vragen uit het publiek... Rheden houdt zich netjes. Er wordt een vlug glaasje gehaald en dap. dan treedt als eerste een man van D'66 voor het voetlicht, die zeer, zeer exact alle programmapunten van zijn partij de revue laat passeren. Hij ver deelt alles wat hij te zeggen heeft on der in punten als a, b en c met terug verwijzingen naar a, b en c, maar hij weet het in vijf minuten te doen en daar kunnen aanzienlijk hoger ge schoolde politici een voorbeeld aan ne men. dan komt er een man van NOVIB, die even komt vragen, of de gemeente de bedragen voor hulp aan verre naasten, bijeengebracht door particu lieren, misschien kan verdubbelen, zo als ook al in enkele andere gemeen ten gebeurt. dan komt er iemand, die vraagt of de fractievoorzitters toch, ook hier misschien in een paar zinnen kun nen zeggen wat ze nu in een rede van drie kwartier doen. yo is er nog het een en het ander, J het zijn maar een paar vragen en wie de heje vergadering heeft uitge zeten om op die vragen uit het pu bliek te wachten denkt misschien, dat het allemaal bij elkaar niet zoveel is geweest. Maar het gaat niet om die paar vragen. Het gaat erom, dat men sen een beetje kunnen meepraten in de gemeenteraad, waarin buurman, verre vriend en totaal onbekende plaatsge noot bij de verkiezingen van negentien- honderdzoveel zijn gekozen. Ze zitten in die raad om zinnige din gen te doen voor denkende mensen. Als die denkende mensen dan gele genheid krijgen om ook maar een en kele gedachte in het midden te bren gen dan zijn we weer een streepje verder. Burgemeester Drost, na die lange, lange vergadering met toch zo'n mini mum aan vragen uit zijn ambteloos pu bliek: „Het is de moeite waard geweest, ik geloof dat we er mee door moeten gaan. Heb je gezien, hoeveel jongeren er echt mee bezig zijn geweest? Ja dat heeft iedereen gezien. Toen tegen middernacht de deur van het gemeentehuis uiteindelijk dicht ging, konden jong en oud samen zeg gen: „Dit is het begin, wij gaan door met de strijd". DEN HAAG Inwoners van Arnhem, Kampen en Den Bosch heb ben gisteren bij de Raad van State in Den Haag geprotesteerd tegen de ver gunning, die hun gemeenten hebben ge kregen om fluor in het drinkwater te doen. Zij voerden aan dat de bevolking op deze manier een chemische stof wordt opgedrongen, waarvan het nut nog niet is vastgesteld en waarvan de onschade lijkheid nog niet is bewezen. In Amerika is zelfs schadelijkheid op de lange duur gebleken en daarom is in een groot aantal gemeenten de fluo ridering weer ongedaan gemaakt. De appellanten vroegen de beschik king van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid $e veftï-i«tigen. De fluoridering is al bij negentien waterleidingmaatschappijen ingevoerd. Zij bereikt 2.799.900 mensen, terwijl nog vergunningen zijn gegeven aan een aantal maatschappijen waarbij 3.422.400 inwoners zijn aangesloten. DEN HAAGDe Haagse politie heeft het 17-jarige meisje aangehouden dat aangifte had gedaan op 7 decem ber jl. 's-avonds te zijn verkracht door twee mannen. Het verhaal van 't meis je bleek uit haar duim gezogen te zijn. Het meisje had verteld in de Haagse binnenstad door een man te zijn aan gesproken en vervolgens in een auto te zijn vervoerd naar het kassengebied in het Westland, waar zij door twee mannen zou zijn verkracht. De politie heeft na uitvoerig onder zoek ontdekt dat het meisje een valse aangifte heeft gedaan. Zij was die avond wel in contact geweest met enke le mannen. Tegen haar is proces-ver baal opgemaakt. Een felle brand heeft gewoed in café-restaurant „De Peelpoort" op de Markt in Deurne. Café en restau rant, inclusief de inboedel, bran dden uit. Het woongedeelte op de bovenver dieping bleef gespaard. DEN HAAG Is het waar, dat er tussen het NVV en de Centrale Le- vensverzekeringsbank, die de aandeel houders zijn van de NV Arbeiderspers verscheidene vermogens- en bestuurs- banden bestaan? Dit is een van de negen vragen, die het liberale Tweede-Kamerlid Joekes, mede namens zijn fractiegenoot Von- hoff, donderdag naar aanleiding van de ontslagen bij de Arbeiderspers monde ling aan de ministers Roolvink (sociale zaken). De Block (economische zaken) en Klompé (cultuur-recreatie en maat schappelijk werk) z'1 stellen. De heer Joekes wil vervolgens met name van minister Roolvink weten of de met de vakorganisaties getroffen af- vloeiings- en overplaatsingsregeling vol doet aan de tisen, die tegenwoordig op dit punt voor het bedrijfsleven gelden. Bestaat er bij de Arbeiderspers een winstdelingsregeling, zo luidt de vol gende vraag, en zo ja, welke conse quenties hebben de ontslagen voor de aanspraken van de werknemers inge volge d' regeling? Van minister De Block wil de heer Joekes de jaarlijkse winst- of verlies cijfers van de Arbeiderspers horen. Bovendien Wil het Kamerlid weten sinds wanneer het Vrije Volk verlies lijdt. Heeft de Arbeiderspers de laatste tien jaar dividend uitgekeerd en zo ja, hoe waren het percentage en de abso lute bedragen? De liberaal vraagt ver volgens aan deze minister of hij de na men eventueel de andere belangrij ke functies kan geven van de leden van de raad en van commissarissen en van de directies van de Arbeiderspers en de Centr. Levensverzekeringsbank. Minister Klompé wordt gevraagd of zij meent dat de subsidie van de over heid aan een pers- of omroeporgaan in een democratie principieel onjuist is. Zo neen, is zij dan van mening dat er ooit aanleiding kan bestaan een of meer dagbladen naar andere maatstaven te subsidiëren dan de overige Nederland se kranten? zo luidt de laatste vraag. CAMBRIDGE Dr. Ethel C. Dun ham, die beroemd is geworden om haar werk ter verlaging van het sterf tecijfer van te vroeg geboren kinde ren, is zaterdag in de ouderdom van 86 jaar thuis overleden. In 1935 trad zij in dienst van het Ame rikaanse kinderbureau te Washing- Zij was tot haar pensionering in 1954 directeur van de afdeling research kinderontwikkeling. Dr. Dunham was de schrijfster van een van de eerste boeken over te vroeg geboren kinderen - Premature infants: a manual for physicians". Dit boek ver scheen in 1948 en werd in 1955 geheel bijgewerkt. In 1967 werd zij onderscheiden met de John Hewland-medaille, de hoogste onderscheiding van de American Pe diatrie Society. Van 1949 tot 1952 was zij medisch' adviseur van de wereldgezondheidsor ganisatie in Genève. Or» 16. 19. 21 «n 23 december z Godfried Bomans, Conny vanden- Bosch, Berend Boudewijn, Sylvia de Leur, Lou van Ravens, Mary Schuur man en Joop Stokkermans zijn de zeven bekende Nederlanders, die deelnemen aan de „Quiz '69", die de NOS-televisie op Oudejaarsavond via Nederland I uitzendt. De volgorde waarin deze kandidaten optreden, wordt bepaald door het lot. De deelnemers krijgen punten voor de goede antwoorden op negen vragen, die aan ieder van hen worden gesteld en die betrekking hebben op geeurtenissen in het afgelopen jaar. Aldus ontstaat een getal van zeven cijfers in de volgorde waarin de kandidaten zitten. Kijkers kunnen- aan de quiz mee doen en er een veertiendaagse vakantie voor twee personen op de Canarische eilanden mee winnen door vóór 22 december een brief kaart te zenden naar NOS-Quiz '69, Postbus 5000, Hilversum en op de adreszijde links onder naam en adres te vermelden en daarboven een getal van zeven cijfers. Eén be paald cijfer kan uiteraard meerma len in dat getal voorkomen. Naast de normale frankering van 20 cent dient men een postzegel van één gulden extra te plakken. Deze extra gulden komt ten goede aan UNICEF, die voor het totale'bedrag medicamenten naar Biafra zendt. Men kan ook per giro inzenden door tenminste één gulden (meer mag ook, want het is voor hetzelf de goede doel) te gireren op num mer 60 40 20 ten name van NOS-Uni- cef, Postbus 5000, Hilversum. In het voor mededelingen bestemde vakje schrijft men dan het getal van ze ven cijfers. De girostortingen mogen op z'n laatst op 18 december geda teerd zijn. Men mag ook meer dan één getal inzenden, maar dan op afzonderlijke briefkaarten, steeds met de extra gulden, en via afzonderlijke giro stortingen elk van minstens één gul den. Meer getallen op een brief kaart of giro maken de inzending ongeldig. Er zijn twee Engelse zangers, van wie je de stemmen gauw. met elkaar verward Tom Jones en Engelbert Humperdicnk. 'Een na- 'deel is voorts, dat zij ongeveer te- gelijktertijd furore begonnen te majeen als de Guy Mitchells van de zestiger jaren. Een voordeel is het daarom, dat zij vanavond, in één show optreden. Engelbert kumper- dienk is dan namelijk te gast bij Tom Jones, in diens show op de AVRO-televisie. Een unieke gele genheid om eens goed te luisteren naar het verschil in stem. Wat het verschil in uiterlijk betreft hier boven ziet u dat van Engelbert Humperdinck. NEDERLAND I 18.50 NOS Kleur: Fabeltjeskrant. 19.00 NOS: Journaal. 19.07 AVRO: De rare vogels, feuil leton voor jeugd. 19.30 Peyton Place, feuilleton. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 AVRO Kleur: Strange Re port Mannequin. de model len van verleden jaar, film. 21.10 Kleur: De Tom Jones-Show. 22.00 AVRO's Televizier. 22.50 Liederen in Kerstsfeer. 22.55 NOS: Journaal. 23.00-23.30 TELEAC: Schaken voor beginners les 11 herh. NEDERLAND II 18.50 NOS Kleur: Fabeltjeskrant. 19.00 NOS: Journaal. 19.03 Scala: informatief progr. 19.30 KRO: Earl Hines and his All Stars. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 KRO: Brandpunt-Buitenspel: sportprogramma. Polizeifunk ruft..., serie. 18.30 KI.: Voor de kleuters. 18.40 Journ. en Goedenavond. 19.20 KI. Beichte ei- nes Mördes (2), serie). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 KI. Ein Platz für Tiere. 21.00 Verlórene Mühe, TV- spel. 22.10 Portret van de twintiger jaren, serie. 22.55 Journ, comment, en weerber. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Amusementsprogramma. 19.10 KI.: Yao, TV-film. 19.45 Nieuws, actuali teiten en weerbericht. 20.15 Sport- spiegel. Aansluitend: Nieuws. 21.00 kleur: Ihr Auftritt, Al Mundy, TV- film. 21.55 Documentair programma. 22.40 Nieuws en weerbericht. NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45-12.00 schooltele visie. KRO: 17.50-17.45 Voor de kin deren. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journ. van gis- terav. 10.30 Amusem.progr. 11.05 Journ. 11.50 Jazzprogr. 12.50 Intern, 'persoverz. 13.00-13.30 Journ. 16.35 Nieuv/s. 16.40 KI: Voor de kinderen; 16.45 KL: Progr. over mode. 17.55- 18.00 Journ. DUITSLAND II 17.00 Die Sozialwissenschaften, se rie. 17.30 Nieuws en weerber. 17.35 Progr. voor oudere kijkers: Aansl. liefdadigheidsoproep. HILVERSUM 1 MIA FARROW, voor de lief hebbers (en vooral de liefheb sters!) vanavond weer te zien in Peyton Place". 21.10 Aan de overkant van de brug, speelfilm gebaseerd op een ver haal van Graham Greene. 22.50-22.55 NOS: Journaal. DUITSLAND I (Reg. progr.: NDR: 18.00 Progr. ovei dieren. 18.30 Zandmannetje. 18.40 Actualiteiten. 18.55 Reg. kron. 19.26 KI: Die seltsamen Methoden des Franz Josef Wanninger, serie. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.00 KL: VARA: 7.00 Nieuws en ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Stereo: Lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11 Actualitei ten. 8.20 Stereo: Lichte gr.muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvr). 9.00 Stereo: Klass. symf. muz. (gr). 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lich te gr.muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Pianorec.: klass.muz. (gr). 12.05 Promenade-ork. en zang- sol.: operetteconc. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actua liteiten. 13.25 Lichte orgelmuz. 13.4f Gespr. portret. 14.00 Stereo: Fragm uit Am. musicals (gr). 15.15 In de Toonzaal: mod. muz.progr. voor de jeugd met comment. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Ned. Chansons. 16.20 Mod. muz. (opn). 16.50 Stereo: Pia noduo: klass. muz. (opn). 17.10 Ste reo: Klein Radiokóor: klass. liede ren. 17.30 Stereo: Pianorecital: klass Op 16, 19, 21 en 23 december zal de AVRO televisie een aantal korte uitzendingen brengen van „Liede ren in Kerstsfeer". Deze program ma's werden op vrijdag 12 decem ber in de kathedraal-basiliek van Sint-Jan in 's Hertogenbosch ge maakt. Vanavond van 22.50 tot 22.55 uur via Nederland I zingt de sopraan Jenny Veeninga, begeleid door de organist Huub ten Hacken, „Ave Maria" van Franz Schubert en ver tolkt het koor-a-capella het volkslied „Nu zijt wellekome" in een bewer king van Maurice Pirenne. In de zesde aflevering van „Zin tuig", het programma van de N.O.S.- radio met gewaarwordingen van en over mensen die zich uiten op po dium en doek, in atelier en boek bui ten het Nederlands taalgebied, wordt vanavond (22.55 tot 23.55 uur via Hilversum I) aandacht besteed aan onder meer de volgende onderwer pen: De roulette van de Franse lite raire prijzen, De Duitse filmer Helmuth Cos tard wil een creatieve mens, die geen vaat meer hoeft wassen of om gekeerd. Noel Coward 70 jaar. Tino Rossi is niet van het to neel weg te branden. Papillon mag van de Franse te levisie niet samen met kindertjes op het scherm, want men laat geen ge strafte gevangene voor kindertjes vertellen. De redactie, de vormgeving en de prestatie van „Zin-tuig" berus ten bij Leo Nelissen. muz. (opn). 17.55 Mededelingen, 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitz. van D'66. VARA: 18.30 Stereo: Klink Klaar zonder non- sens.19.30 Nieuws. 19.35 Buitenl. weekoverz. 19.45 Stereo: Tango Rum ba ork. met zangsol. 20.10 Licht in strument. trio. 20.25 Stereo: VARA- Dansork. en sol. 20.55 Uitkomst van vraag en antwoord, gesprek. 21.15 Stereo: Pop-eye: soulmusic (opn). 21.45 Nou, en! actueel satirisch progr. 22.10 Country and Western muz. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelin gen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Heden daagse muz. (opn). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het le vende woord. 7.15 Op het eerste ge hoor: klass. en semi-klass. muz. (gr) (7.25 Horen en zien; 7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten) TROS: 8.00 Nws. 8.11 Luister uit... én thuis: verzoek- progr. voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00-9.10 Gymn. voor de huisvr). 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1685 tot vandaag: componisten en hun werken, muz. lez. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Piek uur: wedstrijdprogr. 11.45 Actualitei ten. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: ge var. progr. (12.22 Wij van 't land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb; 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar; 13.15 Onderne mend). NCRV: 14.00 Klass. en mod. ork.muz. (gr). 15.00 In 't zilver: pro gr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Twien-Popradio voor t(w)ie- ners. O verheids voorl.: 17.50 O en W - Actuele onderwijsprobl. Vraag gesprek met de inspecteur-generaal voor het Onderwijs, dr. A. de Jong. NCRV: 18.00 Strictly Country Style. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. NOS: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Naturisteneiland Texel: discus sie. 19.35 Geen onderdaan maar bur ger: uitz. over de staatk. vorming van de Nederlander. 19.50 Progr. voor blinden en slechtzienden. 20.00 Radiokoor'en Omroep Dubbelkwar- tet: gewijde muz. 20.15 Stereo: Con- certgebouwork. en sol.: klass. en mod. muz. (opn). (In de pauze: Fer- mate: een luchtig pauzeprogr). 22.30 Nieuws. 22.38 Parlement, overzicht. 22.45 Stereo: X, een sprong ln het duister. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, zing ing: lichte voc. muz. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe langspeel platen met kritisch comment. NOS: 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek-lezen. (12.00 Nieuws). AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.06 Zet 'm op: pl.progr. (14.00 Nieuws). 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nws. 16.03 Gimmick: licht pl.progr. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05- 18.00 Pop- en countrymuziek. De Amsterdamse uitgeversmaat schappij „Kosmos" heeft een groot lezerspubliek een plezier gedaan met het uitbrengen van de negende edi tie van „Jokoenda, het zwarte licht", onbetiwst het meesterwerk in het omvangrijke oeuvre van de vol kenkundige Arnold Krieger. Het is het ontroerende verhaal over het leven en de lotsbestemming van een jonge negerin in Oost-Afrika, Liza Jokoenda geheten. Op het eerste gezicht is haar le ven een kleurrijk sprookje, maar het is in werkelijkheid een authen tiek verhaal - nu eens opwinderd, dan weer bitter in zijn realiteit. Als jong meisje wordt Jokoenda uit haar geboortedorp geroofd. Een rijke Arabier maakt haar tot een van zijn vele bijvrouwen, maar zij neemt de vlucht. Terwille van haar dochtertje keert zij later terug maar samen met haar weet zij op nieuw te ontkomen. Intussen maakl zij in de omgang met kleurlingen en blanken van alles mee. Haar einde is tragisch en de indruk, die zij or de geboeide lezer achterlaat, onuil wisbaar. Wat het boek vooral zo opmerk c lijk maakt, is de knappe beschri] ving van het zieleleven van een var onze zwarte medemensen, van haar bijgeloof en levensgewoonten zo - ge heel anders dan de onze en daardoor bijzonder leerrijk. De gevoelige vertaling is van C. J. Kelk en Robert Nix verluchtte het verhaal met vijftien tekeningen. De prijs is f 16,50. Onder de titel: „Poging tot eva- uatie", heeft de NCRV een zestal elevisieprogramma's van Nico van /liet uitgezonden over Zuid-Afrika. Na een historische inleiding, ging hij daarin in op de apartheidswetten, het onderwijs, de werkgelegenheid, de pers, de kerk en de vorming van de eerste Bantustan Transkei. Aan de hand van vele interviews, trachtte hij de resultante te vinden van de oolitieke krachten, die in Zuid-Afri ka werkzaam zijn. Aangevuld met enkele actuele gegevens, is deze boeiende televisieserie nu vastge legd in het bij „De Graafschap" te Aalten verschenen pocketboek „Apartheid in Zuid-Afrika".

De Vallei | 1969 | | pagina 13