Veenendaals dagblad Voor medio april weer 50.000 man huis Beroep op goede wil van Hanoi Buiten Min. Roolvink wacht met zijn M.v.A. toch eerst op Stichting Staking hij Hoogovens Onderzoek naar Hiro-affaire Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei j LICHTKONINGIN VRAAGT AANDACHT I Slager slacht gratis wild j WINTER STERKER TERUG Ook Australië trekt troepen terug electra Prinses Margriet t.z.t. voor bevalling naar Nijmegen Smokkelauto met 4 miljoen sigaretten aangehouden Man die leger kritiseerde opgeroepen Verdachte boniaanslagen onttrekt zich aan onderzoek Koningin is erg verkouden Studenten in België vermist WASHINGTON. President Nixon heeft maandagavond be kend gemaakt dat hij opdracht zal geven vóór 15 april nog 50.000 Amerikaanse militairen terug te trekken uit Vietnam. De terug trekking betekent de derde fase van het door de regering-Nixon opgestelde schema voor terugtrekking der troepen. Nixon zei deze beslissing te hebben genomen ondanks het veront rustende feit, dat de infiltratie van Noordviëtnamese troepen in het zuiden toeneemt. De opleiding van Zuidviëtnamese troepen, die de teruggetrokken Amerikanen zullen gaan vervangen, vordert gunstig, aldus de president. Eekhoorn Mij'n herinnering aan eekhoorns in j een der nummers van vorige j week wil ik nog met enkele be- ENGELS RAPPORT THIEU AKKOORD Goedkoop appels eten met kerst Loon'ket in Eerste Kamer Door regeringscommissaris: WEER VORST Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Loase nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 16 DECEMBER 1969 - 43é JAARGANG no. 295 NIXON: VERDERE TERUGTOCHT De president verbond aan zijn verkla ring over een verdere terugtrekking van Amerikaanse troepen een nieuw be roep op Hanoi om ernstige onderhan- lingen over een vreedzame regeling van de oorlog. „Hanoi moet zijn droom over een militaire overwinning opge ven. Het is nu tijd voor ze om bij ons te komen zitten voor serieuze onderhande lingen. Door uitstel kan niets gewon nen worden. Als Hanoi bereid is serieus CANBERRA De Australische pre mier John Gorton heeft maandagavond meegedeeld, dat bij de volgende groot scheepse terugtrekking van Amerikaan se troepen uit Vietnam ook Australische strijdkrachten zullen worden terugge trokken. Australië heeft op het ogenblik 8000 man in Vietnam. Volgens de premier was het in het huidige stadium onmo gelijk te voorspellen wanneer een ver dere terugtrekking zal geschieden. In een commentaar op de aankondi ging van Nixon zei Gorton, dat de nieuwe Amerikaanse terugtrekking in houdt dat het Viclnanv enngsprogam- ma geslaagd is en dat de Amerikaanse president, meer troepen kan terugtrek ken zonder militaire risico's te lopen ADVERTENTIE DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER schouwingen aanvullen. Zo hebben we weieens gedacht, dat een hoog aantal haviken van invloed zou we lt zen op hun bevolking. Wij troffen Z vele malen restanten op het korst Z dezer grijpvogels en onder de broed- Z boom aan. Tegenwoordig valt de Z havik als predator echter reeds Z vijftien jaar weg, terwijl er niette- min schommelingen in de stand der eekhoorns blijven voorkomen. In sommige districten van Enge land, waar deze dieren zeer veel vuldig waren, doch waar havik noch marter als vijand voorkomt, verdwnen ze vrijwel geheel en er marg worden aangenomen, dat ze dan door een epidemie moeten zijn J getroffen. In 't algemeen voelt ons J bosaapje zich in de buurt van bui- J tenhuizen, boswachterijen en op j rustige plaatsen, zeer goed thuis, komt 's winters tot in de vogelvoer- Z standaard en toont zich weinig Z schuw. Wie er zoals wij eentje Z in de buurt van zijn woning heeft, Z geniet zeer van het doen en laten, de levendigheid en het vieve tem perament in het hout en op de grond. Waaghalzerij en behendig heid treffen ons als we zien, hoe gespecialiseerd het beestje is in klimmen, klauteren en springen, waarbij de pluimstaart als stuur en rem fungeert. Niet iedereen weet, dat de eekhoorn bovendien een zeer goed zwemmer is, want in onze veelal droge bossen bestaat er wei- nig gelegenheid dit te zien. Oudere J auteurs (o.m. dominee Martinet) J hebben het er bij herhaling over en voegen aan zo'n mooi verhaaltje S soms toe dat het dier daarbij de f staart bij wijze van een bootzeil op- J zet: holding up her tail like a sail, J letteth the wind drive her to the J other side aldus Topsell in zijn t History of Four-footed Beasts, t maar ik zou dit met een korreltje s zout willen nemen, want het is al van anno 1658.' te praten, zal het ons soepel en tege moetkomend vinden", aldus Nixon. De president zei dat de troepensterkte van 549.500 man die bestond toen hij op 20 januari zijn intrede in het Witte Huis deed, tegen 15 april volgend jaar met 115.500 zal zijn verminderd. Tot dusver heeft Nixon de terugtrekking van in to taal 110.000 man aangekondigd. De- nieuwe officiële Amerikaanse troepensterkte in Vietnam zal op 15 april 432.500 man bedragen. Volgens Amerikaanse functionarissen kan de werkelijke sterkte dan een a twee procent variëren. Nixon deelde mee, dat een van de factoren die hebben ge leid tot zijn beslissing inzake een verde re terugtrekking een voorzichtig opti mistisch rapport is geweest, dat hij had ontvangen van Sir Robert Thompson, de Britse militaire deskundige die een van de bouwers is geweest van de neder laag van de communistische guerilla's in Maleisië in de jaren vijftig. De pre sident zei, dat Sir Robert die aan het begin van dit jaar pessimistisch was geweest over het verloop van de oorlog in Viët nam, hem op 3 december had gezegd, dat „een winnende positie in de zin van het behalen van een rechtvaar dige vrede al dan niet -door onderhande len" was bereik.. President Nixon zei dat hij het Ameri kaanse volk tot zijn spijt moest vertel len, dat er geen vooruitgang was ge boekt op de vredesbesprekingen in Pa rijs. De Amerikaanse ambassadeur, Ells worth Bunker heeft maandagmorgen een bezoek aan de Zuidvietnamese pre sident Nguyen van Thieu gebracht, waarschijnliik om hem in te lichten over de verwachte bekendmaking door president Nixon van verdere Ameri kaanse troépenterugtrekkingen. Bun ker had een onderhoud van drie kwar tier met Thieu kort nadat het Witte Huis in Washington had bekendge maakt, dat Nixon maandagavond het Amerikaanse volk zou inlichten over de ontwikkelingen in Vietnam. President Nguyen van Thieu heeft dinsdag verklaard dat de terugtrekking van nog 50.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam overeenstemt met het be leid van de Zuidviëtnamese regering dat erop gericht is geleidelijk de last van de oorlog over te nemen van de Amerikanen. Thieu zei dat het besluit van tyixon is genomen na overleg met de regering in Saigon. Het Amerikaanse opperbevel heeft meegedeeld, dat het aantal Amerikaan se militairen in Vietnam de vorige week- tot 472.500 is gedaald, het kleinste aan tal in ruim twee jaar tijds. Nixon zei nog, dat de Verenigde Sta ten niet kunnen en willen accepteren 't communistische aandringen op een een zijdige onverwijlde terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten en een politieke regeling die ,het volk van Z. Vietnam een communistische regering zou opleggen. 0 De Elfstedentocht moet nog maar enkele dagen worden uit gesteld. Dat bewijst dit winterse mini-drama in het Friese Drachten. De vraag „zou het ijs al sterk ge noeg zijn" zal de jeugd over dui zend jaar nóg bezighouden. Giste ren bleek het ijs niet sterk genoeg. Dit drietal probeerde het. Met enig leedvermaak keken hun leef tijdgenootjes vanaf de veilige wal -toe, hoe de drenkelingen een nat pak haalden. DEN HAAG Door een flinke ver koudheid was koningin Juliana tot haar spijt vandaag niet in gelegenheid de lustrumviering van de VVSL, de Ver eniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden, bij te wonen. De verkoudheid noodzaakt de Konin gin voorlopig binnenshuis te blijven. Het was de eerste maal, dat koningin Juliana bij de lustrumviering van de VVSL verstek moest laten gaan. DEN HAAG Komende week wordt het voordelig appels eten. Dat belooft tenminste het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Het kondigt een tien-kilo-doos" aan met Jonathans of Cox's Oranges, die de consument tegen een scherp prijsje zal worden aangebo den. Deze reactie om appelvoorraden op te ruimen begint de week voor Kerst. Veilingen over het hele land nemen er aan deel. DEN HAAG De memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de Loonwet zal deze week niet verschij nen. Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft alsnog besloten het antwoord van de Stichting van de Arbeid af te wach ten op de brief, vva: ij vraagt of het voorlopig verslag de Stichting aan leiding geeft tot opmerkingen. In dat ve.slag is er vanuty de Eerste Kamer bi. de minister op aangedron gen contact met het tv 'fsleven op le nemen over de medewerking aan de loonpolitiek. Het staat vast, dat het ant woord van de Stichting pas na Kerst mis zal worden gegeven. De minister is echter niet van plan om zijn memorie van antwoord tot in het oneindige op te houden als de reac tie van de Stichting zou uitblijven. De Loonwet staat op de agenda van de Eerste Kamer van 11 februari en hij wil zijn m.v.a. toch wel op zo'n tijd stip indienen, dat de behandeling van het wetsontwerp niel ordt vertraagd omdat de schriftelijke vc bereiding niet op tijd klaar zou zijn. Met dit besluit is de motie B. ',sz, waarover de Eerste Kamer vandaag zou stemmen, overbodig geworden. In die motie wordt de regering gevraagd 16-12-'69 A. B. WIGMAN Gotenburg's schoonste blondine, de 21-jarige verpleeg ster Berit Redin, is maandagavond op Schiphol aange komen. Met een lichtende kroon van twaalf kaarsjes op het hoofd en met enkele meisjes in haar gevolg, is de Zweedse lichtkoningin op een korte reis door enkele Euro pese landen om het feest van Lucia grotere bekendheid te geven. In de Scandinavische landen viert men de terug komst van het licht niet op 21 december, doch al op de 13de van deze maand, die aan Lucia is gewijd. on de reactie van de Stichting in de memorie van antwoord te verwerken. IJ MUIDEN Vannacht om kwart voor één is onder het personeel van het railvervoer van de Hoogovens te IJ muiden een staking uitgebroken, die vanmorgen nog steeds voortduurde. De moeilijkheden houden verband met de functie-indeling van een aantal werk nemers. Maandagavond heeft de meerder heid van het personeel der afdeling railvervoer van Hoogovens zich niet akkoord verkla rd met de herindeling van enige functies. In het kader van deze herindeling werden de lokodrijver en de kraandrijver railkraan in de functiegroep hoger ingedeeld, ter wijl de funclicindeling van de rangeer der en de veiligheidsman railkraan on gewijzigd bleef. Het personeel heeft toen besloten niet aan het werk \p gaan. Het bedrijf in totaal een actie van ruim 400 man Op verzoek van de bedrijfsleiding heeft een beperkt deel van het personeel railvervoer zich beschikbaar gesteld om het railvervoer gaande te houden om schade aan de installaties te voorko men LUIK Belgische militairen zijn vanmorgen ingeschakeld bij de speur tocht in de oostelijke Ardennen ,naar vier studenten, die sinds zondag wor den vermist. He. gehele gebied is bedekt ondei een laag sneeuw. De speurtocht werd maandagavond onderbroken, nadat nv jeeps een tuk bosland was afgezocht, terwijl het hoogland de „Fagnes". mei motorplQden werd doorkruist. DEN HAAG Namens prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, deelt de Rijksvoorlichtingsdienst mee, dat de prinses zich voor haar bevalling zal laten opnamen in de kliniek voor verloskunde van 't St.-Radboud-ziekenhuis te Nijmegen. Prof. dr. J. L. Mastboom, hoogleraar in de verloskunde en de leer der vrou wenziekten aan de katholieke universiteit te Nijmegen, zal prinses Margriet bij de geboorte van haar baby terzijde staan. Prof. Mastboom zal daarbij worden geassisteerd door de kinderarts prof. dr. E. D. A. M. Schretlen, hoogleraar in de kindergeneeskunde te Nijmegen. Indien noodzakelijk, zal de anesthesie worden verzorgd door de afdeling anesthesiologie van het St.-Radboud-ziekenhuis. De bevalling wordt, zolas bekend, omstreeks de jaarwisseling verwacht. AMSTERDAM De regeringscommissaris voor de omroep, mr. J. A. H. J. van der Dussen, gaat een onderzoek instellen naar de besteding van de gelden, die de stichting Humanitaire en Idealistische Radio Omroep (HIRO) ontvangt uit de luister- en kijkgelden. Er is onzekerheid ontstaan over een juiste besteding van de omroepgelden (ruim 15.000 gulden voor de radio en 3°.0(T gtt*m voor de tv-zendtijd van de HIRO per jaar) na een publikatie in het weekblad Panorama. Panorama veronderstelt, dat de Hl- O DEN HAAG Dank zij een tip, is de Nederlandse douane op het spoor ge zet van een omvangrijke smokkelaffai- re. De verkregen inlichtingen wezen er op, dat een met smokkelwaar geladen vrachtauto uit Duitsland gisteravond zou trachten in de buurt van Arnhem de Du'ts-Nederlandse grens over te ko men. Inderdaad is het zover gekomen: bij 's Heerenberg kwam de vrachtauto, die onder normale omstandigheden op grond van de voorschriften niet door de douane geopend behoeft te worden, de grens over. om vervolgens koers te zet ten in de richting Utrecht. In de buurt van Oudenrijn werd hij aangehouden. De lading bestond uit vier milj. siga retten. Als „Duits bier" was de lading van de vrachtauto bij 's Heerenberg de grens overgekomen en door c!e Neder landse grensbeambte ingeklaard. Men deed aan de grens alsof men geloofde, dat de auto met bier was geladen, daar de douanerecherche, die er al van op de hoogte was, dat het 1 t om een reusachtige partij smokkelsigaretten ging, door de auto te volgen er achter wilde komen, wie in Nederland bij het smokkelkomplot was (waren) be trokken. Ergens in Nederland, zo dacht de dcuanerecherche, zouden de sigaretten moeten worden bezorgd of overgeladen en het was de bedoeling op dat ogen blik in te griioen en zoveel mogelijk be trokkenen te arresteren. Deze opzet is niet gelukt doordat de mist een spaak in het wiel stak en de mannen van de douanerecherche de vrachtauto uit het oog verloren. De Rijkspolitie, die te hulp werd ge roepen, slaagdi er echter in de vracht auto bij Oudenriin aan te houden. AMSTERDAM De 25-jarige Haar lemse leraar en biologiestudent Ruud Kater, die in een radio-uitzending van de VPRO .ik over sabotage-metho- den in het leger, heeft een oproep ge kregen v:w r de militaire dienst. Hij moet zich 12 januari in Tilburg melden bij de Aan- en Afvoertroepen. De heer Kater heeft echter van de stu- den'en-decaan van de Am. ise universiteit ook de mededeling ontvan gen, dat uitstel \an dienst is verleend ..gedurende de tijd van een nader in te dienen studie-schema". Vand zou de heer Kater door de Hilversumse recherche worden gehoord over zijn uitlatingen voor de radio. De leraar kwam eerder in het nieuws toen hij op de tribune van de Tweede- Kamer tijdens de behandeling van de defensiebegroting zijn oproep voor mi litaire dienst verscheurde. ROTTEVALLE Slager F. Spoelstra uit het Friese Rotte va He heeft aangeboden gratis wild en gevogelte te slachten voor mensen, die met Kerstmis of oud- en nieuwjaar deze dieren willen eten. Hij kan het niet langer aanzien dat deze dieren onvakkundig geslacht worden. „Die beesten worden doodgeknuppeld of aan de waslijnen opgehangen. Ze worden lange tijd liefdevol verzorgd en daarna worden ze het slachtoffer van de mense lijke eetlust. Ik vind het verschrikkelijk", zegt de slager. „Als de mensen even bij me komen, worden de dieren vakkundig geslacht. Ik maak de dieren bijna pijnloos af en laat ze daarna uitbloeden, waarna de klant een heerlijk stuk vlees mee naar huis krijgt''. RO honderdduizend gulden te veel heeft ontvangen" voor haar diensten. Dat geld zou vervolgens uit de boe ken zijn verdwenen. In Amsterdam vergaderden gisteren de drie meest betrokkenen bij deze be schuldiging: voorzitter C. Verhulst, di recteur F. van Praag en adviseur G. Elffrich. Later op de dag was er ook nog een b: ^prekin<' met de Haagse ac countant A. va- der Laan ..u- reau Nider, die de accountantsrappor ten van de HIRO over 1968 heeft op gesteld. Het resultaat van beide besprekingen is vastgelegd in een communiqué. Hier in '-at dat de F' ztph on, "G tot een raadsman heeft gewend (mr. Hout hof uit Amsterdam r Die heef' een aantal inlichtin~~n en "elevens ge vraagd. Na ontvangst hiervan zal de raadsman de Hiro berichten tot welke stappen hij adviseert, aldus het com muniqué. Over Ü3 „feiten" verwacht directeur Van Praag binnen zeer kor te tijd n* er te kunnen zeggen. Men zie ook ptders in dit nummer. MILAAN Guiseppe Pinelli, een van de gearresteerde verdae' na de bomaanslagen in Italië, is van daag overleden. De man ha zich gis ten - het raam gestort van de vierde etage van het politiebunin Milaan. Hjj heeft zich daarmede aan 'n sti'cng onderzoek weten te onttrekken. ADVERTENTIE DWARSGEBAKKEN NATUURWITBOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN •PUNTJESEN BOLLEN (Van onze weerkundige medewerker) Verrassend snel is dé winter te ruggekeerd en het ziet er naar uit, dat hij op korte termijn niet zal verdwijnen. Voor de eerste maal in dit seizoen is de lucht circulatie ka rakteristiek voor een winterse kou degolf, met een zich versterkend hogedrukgebied boven Noord-Euro- pa en een lagedrukgebied boven Midden-Europa. Tussen beide sys- temen voert een oostelijke tot noordoostelijke transportwind kou- de lucht uit Rusland en Polen naar het westen. In Gelderland is vooreerst niet J meer dan lichte vorst te verwach- ten: -2 tot -4 graden, in verband met uitgebreide bewolking. Pas wanneer deze later in de week zou gaan verdwijnen, kan het matig gaan vriezen. Van tijd tot tijd valt er nog wat sneeuw. Temperatuur vanmorgen in ons gebied: -2 graden. In Scandinavië -2 tot -4 graden; Berlijn -5; Helsinki -6; Moskou -14 graden. Veel bewolking maar ook enkele op klaringen en geen sneeuw van beteke- n: Zwakke tot matige wind tussen noord oost. Lichte, in de nacht plaat selijk matige vorst.

De Vallei | 1969 | | pagina 1