Meeste Britten zijn voor herinvoering doodstraf Indrukwekkende begrafenis in Milaan Onbloedige revolutie in Panama Bewogen Milanezen bij uitvaart slachtoffers bom Geld voor nieuwe meubelen? Geld voor een kostbare studie? Geld voor een srote uitgave? /J Geld voor de verhuizing? Geld voor u: Dubcek ambassadeur in Turkije geworden Ruim 85% bevolking tegen afschaffing Nieuw kabinet in Israël AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening Biafra gaat weer praten met Nigeria Israëliërs helpen zieke Jordan iërs Overval met pijl en hoog Internationale opliehter toch in de val AMRO-Lening AMRO-Lening Pi chip anamees s ui storm vergaan Griep grijpt toe in Engeland (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x.f 93.50 of 24x f73.10) (voorbeeld: f 6000.- lost u af in 18x f 367.81 of 24x f285.71) MARTINI A oor Grieken nog geen demoeratie (voorbeeld: f4000.- lost u af\in 18x f 248.29 ,of 24xf 193.8(1) Elk bedrag tussen f700.- ert f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERI)AwI BANK. Paus spreekt op eerste kerstdag Corruptiegeval in Amerika LONDEN. Het Britse parle ment is maandag een debat be gonnen over de vraag, of de doodstraf in Engeland afge schaft moet worden. Het Lager huis zal vandaag over de kwes tie stemmen. Het Hogerhuis zet het debat woensdag en donder dag voort. ïn het Hogerhuis wordt donderdagavond gestemd Er ligt een regeringsmotie ter ta fel met het voorstel, de huidige proefneming met afschaffing van de doodstraf voor de duur van vijf jaar permanent te ma ken. De vraag is of de galg weer in ere wordt hersteld. Prijs uitgeloofd voor aanwijzing daders IV OVERWINNING VOOR GEMATIGDE GROEP Stukje cadeau van boterberg In Dordrecht weer woelig weekeinde Zeventig mil Ie uil kluis gestolen DINSDAG 16 DECEMBER 1969 Tn het Lagerhuis beschuldigt de con servatieve oppositie de regering ervan, de zaak te overhaasten, teneinde dit controversiële punt af Ie handelen voordat de aandacht gericht wordt op de volgende algemene verkiezingen. De voorstanders van afschaffing van de doodstraf willen een definitieve beslis sing een jaar uitgesteld hebben, of ten minste totdat de 'atistische gegevens over het hele tijdvak van vijf jaar van de experimentele periode, dat op 31 ju li '70 eindigt, beschikbaar zijn. Zii be togen dat de thans beschikbare cijfers onvolledig zijn. De Britse regering, die aandringt op een spoedige beslissing voor afschaf fing van de doodstraf, betoogt dat als het parlement de regeringsmotie ver werpt, men aan het einde van de proef periode terug zal keren naar de wet op de manslag van 1957, die als onbevre digend wordt beschouwd, zelfs door voorstanders van de doodstraf. Deze wet voorziet namelijk in doodstraf voor het doden van een politieman of gevangenbewaarder, voor moord met gebruikmaking van een vuurwapen. Maar als schuldig aangemerkte moor denaars, bijvoorbeeld gifmoordenaars, ontsprongen de dans toen cje wet van 1957 no' van kracht was. Het Lagerhuis heeft maandagavond een motie van afkeuring van de opposi tie met 303 tegen 241 stemmen verwor pen. Hierin werd de regering verweten, een ongepaste haast te betrachten bl.i het streven, de kwestie deze week af te handelen, terwijl de proefperiode van vijf jaar waarin geen doodstraf wordt toegeoast, pas 31 juli 1970 verstreken is. De Britse minister van binnenlandse zaken. .Pallaghan, ontkende, dat de re gering overijld handelde. Er was vol gens hém geen enkel belangrijk gege ven meer toe te voegen aan de reeds bestaande. Volgens minister Callaghan tonen de cijfers die al bekend zijn aan dat de doodstraf geen overtuigende invloed had op het aantal moorden in Enge land. Opiniepeilingen tonen aan ctat 85 procent van de bevolking tegen een permanente afschaffing is van de dood straf. Het debat in het Lagerhuis begon gisteren dan ook met de aanbieding van een petitie waarin gevraagd wordt de ^doodstraf weer in te voeren. Die is ondertekend door meer dan één mil joen Britten. BAYONNE De Panamese ertstan ker „Romulus" (8435 fon) is dinsdag morgen nabij Bayonne (Frankrijk) ge zonken. Negentien van de 25 Italiaanse bemanningsleden konden zich in veilig heid stellen. De overigen worden ver mist. Het schip, dat met fosfaat op weg was van Togo naar Bayonne, liep tij dens een zware storm aan de grond. PANAMA Onopvallend en zonder bloedvergieten heeft zich gisteren in Panama een staatsgreep voltrokken. De „sterke man" van Panama, gene raal Omar Torrijos, werd tijdens een plezierreisje naar Mexico opzijgescho ven door zijn twee plaatsvervangers, de kolonels Sanjur en Silvera. Kolonel Sanjur stond tot dusver aan het hoofd van de vijfduizend leden tel lende nationale garde. Hij heeft be kend gemaakt, dat kolonel Silvera, tot nu chef van de generale staf, hem in die functie zal opvolgen. Generaal Torrijos was sedert okto ber vorig jaar aan de macht. Hij ver wierf die door president Arias, elf da gen na diens ambtsaanvaarding, af te zetten. In februari van dit jaar had Torrijos, leider van de junta waarvan ook Sanjur en Silvera deel uitmaakteh, aangekon digd dat alle politieke oartijen zouden worden afgeschaft. Voor 1970 werden verkiezingen in het vooruitzicht gesteld. In Amerika worden de kolonels als conservatiever en meer pro-Ameri kaans beschouwd, dan de afgezette ge neraal. LONDEN Naar mededeling van het Britse ministerie van Gezondheid heeft de griep-epidemie zich bijna over geheel Groot-Brittannië verspreid. Het ministerie heeft de bevolking op geroepen de taak van de overbelaste artsen te helpen verlichten door hen niet voor onschuldige gevallen te hulp te roepen. Naar verluidt is in Londen de vraag naar ziekenhuisbedden met 25 procent gestegen. In Portsmouth zouden meer dan 140 verpleegsters met griep het bed moeten houden. ln de dom van Milaan werd maan dag een stijlvolle en indrukwekken de uitvaartdienst gehouden voor de slachtoffers van de bomaanslag die vorige week in een bankgebouw plaats vond. De plechtigheiddie door vele duizenden werd bijgewoond, is onge stoord verlopen. JERUZALEM Premier Golda Meir van Israël heeft maandag haar nieuwe regering aan het parlement gepresen teerd. Evenals de vorige regering waar in mevrouw Meir ook premier was, steunt dit kabinet op een coalitie met een brede basis. Het kan rekenen op de steun van 102 van de 120 afgevaar digden in de Knesset. Met 90 tegen 10 stemmen heeft het Israëlische parlement maandagavond zijn vertrouwen geschonken aan de re gering nationale eenheid. In een samenvatting van de militai re situatie van het afgelopen jaar, ver klaarde de premier dat ondanks de zogenaamde Egyptische uitputtingsoor log, Israël sterker staat dan ooit, en dat de Israëlische luchtmacht de abso lute macht in de lucht heeft. De premier beschuldigde Jordanië ervan tijdens 1969 het hoofdkwartier van terroristische activiteiten gewor den te zijn, wat een openlijke schen ding van de wapenstilstand betekent. Het Jordaanse leger zou samenwerken met Syrische en Iraakse artillerie-een heden. Volgens mevrouw Meir heeft de over eenkomst, onlangs gesloten tussen de Libanese regering en Arabische guer rilla-organisaties ertoe geleid, dat het Libanese leger stellingen langs de grens heeft verlaten, waardoor terroristen nu de macht in dat gebied hebben. Zij zwoer dat Israël de bezette ge bieden niet zal teruggeven, voordat vrede is bereikt in het Midden-Oosten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE fRode festiviteiten December is de maand waarin de meeste rode feestdagen gevierd worden. Even zovele dagen waarop vreedzaam wordt gedemonstreerd dat het Drink Establishment voorgoed doorbroken is. Door wie Door de vele voormannen (waaronder ook vrouwen) die het revolutionaire elan, het vurige esprit hebben ontdekt van Martini Rosso. Op de bewuste feest dagen fonkelt in hun hand het rode glas: Rode Martini, puur of ,.on the rocks". Of in 'n mix die niet te zeer afwijkt van de leer. Maar hoe dan ook, altijd met het kruidige aroma eatemperament die de internationale kenmerken zijn van de Rode Martini beweging. Sluit u aan! MILAAN De uitvaartdienst in de kathedraal van Milaan voor de veer tien slachtoffers van de bomaanslag van vrijdag in de Nationale Landbouw- bank in die stad is maandagochtend bijgewoond door premier Rumor, vele ministers en leiders van partijen en vakverenigingen. Buiten waren driehon derdduizend belangstellenden. In de fa brieken en winkels is als teken van rouw het werk korte tijd neergelegd. De veertien kisten waren onder bloe men bedolven. Tienduizenden Milanezen hebben maandag de mis bijgewoond, die ge houden is voor de veertien slachtoffers van de bomaanslag. Tijdens een toe spraak in de kathedraal van Milaan verklaarde de aartsbisschop van de stad, kardinaal Giovanni Colombo: „Dit kan niet zo doorgaan. Wij moe ten iets doen om deze wereld te veran deren". De Italiaanse politie heeft tot nu toe weinig succes geboekt met het onder zoek naar de ontploffing, waarbij veer tien persohen om het leven kwamen en meer dan 100 werden gewond. Onge veer 60 personen zijn in Rome en Mi laan in hechtenis genomen, terwijl nog gezocht wordt naar een spoor van de daders. De Milanese vakbonden lieten hun leden het werk neerleggen om de. mis te kunnen bijwonen. De toespraak van de kardinaal was via luidsprekers buiten te horen. Premier Mariano Rumor, die de mis ook bijwoonde, zal besprekingen voe ren met leiders van de vorige regering LIBREVILLE. Gabon Een Bia- fraanse afvaardiging is uit Gabon naar Addis Abeba vertrokken om besprekin gen te voeren met Nigeria over een eventuele wapenstilstand. Een zegsman voor Biafra verklaar de tegenover journalisten het vólgende. ..Wij hopen, dat wij tot een overeen komst met Nigeria kunnen komen, waardoor een ontmoeting tussen gene raal Ojoekwoe en generaal Gowon mo gelijk, zal worden". Volgens de zegsman is dit de vijfde keer, dat er besprekingen tussen Bia- fraanse en Nigeriaanse delegaties wor den gevoerd, maar dit is de eerste keer dat Nigeria wil onderhandelen zonder voorwaarden vooraf te stellen" JERUZALEM De vijandigheid tus sen Israël en Jordanië heeft zondag even plaats gemaakt voor een mense lijk aspect toen een Jordaanse vrouw, de 39-jarige Najla Sarairi, uit Am man de Jordaan passeerde om in Is raël een hartoperatie te ondergaan. Na een verzoek van haar in Jeruza lem wonende oom had het Israëlische ministerie van Binnenlandse Zaken de vrouw een pas gegeven. Zij zal in het Beilinson-ziekenhuis in Petah Tikva, bij Tel Aviv, voor een hartkwaal wor den behandeld. Het was niet de eerste maal, dat een Jordaans burger in Israël werd toege laten voor een geneeskundige behande ling. Israëlische hartspecialisten heb ben al eens een Jordaans kind behan deld. in een poging een meerderheidsrege ring te vormen. Rumor staat al vier maanden aan het hoofd van een min derheidsregering. Een meerderheid zou het de premier makkelijker maken aan 't geweld dat Italië overspoelt, een ein de te maken. Politieke waarnemers hebben echter weinig hoop dat zijn be sprekingen zullen slagen. De Italiaanse regering heeft maan dag een beloning van 50 miljoen lire (80.000 dollar) uitgeloofd voor een ie der die inlichtingen kan verschaffen over de terroristen die de vorige week de bomontploffingen in Milaan en Ro me hébben veroorzaakt. De uitvaart van de veertien mensen, die om het leven kwamen bij de bom ontploffing in het bankgebouw, verliep in doodse stilte. Heel de ,stad was in rouw; ondanks het slechte weer waren de straatlantaarns niet aan. uit geen kantoor of winkel scheen licht. Van een uitvaartsprocessie door de stad had men afgezien om elke mogelijkheid tot demonstraties uit te sluiten. Als gevolg van de Milanese bomaan slag liggen nog meer dan negentig mensen in ziekenhuizen. Vijf van hen zijn in levensgevaar, onder wie een dertienjarig jongetje, dat al één been en een voet heeft moeten missen. MELBOURNE In Melbourne heeft een met pijl en boog bewapende ban diet met succes twee overvallen uitge voerd. hetgeen hem een buit heeft op geleverd van 580 Australische dollars ruim 2300 gulden. In een buitenwijk overviel hij een milkbar. waarbij hij de 16-jarige dien ster in bedwang hield door zijn gevaar lijke wapen op haar te richten. Hij ont kwam met 130 dollar. Een half uur la ter bedreigde de bandiet een Griekse restauranteigenaar George Aindilis. Toen deze trachtte te vluchten, schoot de man een pijl om hem af, die miste. Maar Aindiils miste ook iets... 450 dol lar uit zijn kas, toen de bandiet over haast de benen nam. ATHENE Griekenland zal niet te rugkeren tot de democratie, zolang het militaire bewind zijn sociale, economi sche en culturele programma niet heeft voltooid. Premier George Papadopoulos. die voor een groep van vijfhonderd Grie ken uit alle lagen van de bevolking een rede uitsprak, gericht tot het Griekse volk, zei, dat niet langer het commu nisme de toestand in het land bedreig de. Het was eerder „de anarchie in de westerse landen", die een gevaar vorm de voor Griekenland. „Ons probleem", zei Papadopoulos, de man die 33 maanden geleden de staatsgreep in Griekenland leidde, is niet een politiek probleem maar een sociaal. Pas als wij onze doeleinden in het land hebben bereikt, zullen wij de grondwet, waaraan wij in september 1968 onze goedkeuring hechtten, in werking laten treden". Met bitterheid sprak de premier over het besluit van de Raad van Europa om Griekenland als lid af te wijzen. De ze landen hebben in de binnenlandse politiek van Griekenland willen ingrij pen, aldus Papadopoulos. „Zij willen een datum horen voor on ze algemene verkiezingen. Maar dat is onze zaak". FLENSBURG. Na een intensieve jacht, die meer dan twee jaar heeft geduurd, heeft de Westduitse politie een internationale oplichter weten te arresteren. De rondzwervingen van de 32-jarige Duitser Wolfgang Schiller be kend als „de man met de honderd gezichten", eindigden bjj Flensburg aan de Duits-Deense grens. Wegens oplichtingen met cheques werd hij gezocht door de justitie in de bonds republiek, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, België, Nederland, Denemar ken en Zweden. Eind 1967 was hij reeds eerder gearresteerd, maar op 1 januari vorig jaar wist hij in Frank fort uit een politie-auto te ontsnappen. Sindsdien heeft hij volgens de Westduit se politie ongeveer 300 misdrijven op zijn naam gebracht. De totale buit be draagt ongeveer een miljoen gulden. Dank zij de vermommingen wist Schil ler steeds weer uit handen van de po litie te blijven. Hij heeft zowel nabe staanden van overleden mensen als banken opgelicht. PRAAG De vroegere Tsjechoslo- waakse communistische partijleider Alexander Dubcek is benoemd tot am bassadeur voor zijn land in Turkije, zo deelt het Tsjeeho-Slowaakse persbureau Ceteka mee. De benoeming door president Lud- vik Svoboda komt niet als een verras sing. Al enkele tijd circuleerden in Praag geruchten dat Dubcek tot am bassadeur benoemd was, maar dat hij de benoeming geweigerd had. Conser vatieve communisten hebben zich ern stig verzet tegen de benoeming van de vroegere eerste secretaris tot ambas sadeur in een Westerse hoofdstad. De ambassadeursbenoeming van Dubcek is de jongste in een reeks maat regelen. waardoor de vroegere partij secretaris stap voor stap gedegradeerd werd. Als een van de meest populaire Tsjeeho-Slowaakse politieke leiders die in januari 1968 aan het bewind kwamen, trachtte hij de hervormingen ondanks de harde oppositie door te voeren. Na de invasie van de troepen van de landen van het Warschaupact werden de voor uitstrevende maatregelen van Alexan der Dubcek teniet gedaan omdat zij rechts of contra-revolutionair zouden zijn. In april werd de 48-jarige Dubcek door dr. Gustav Husak vervangen als partijsecretaris. Dubcek werd voorzit ter van de nationale vergadering, maar ook deze post verloor hij in de afgelo pen zomer. De benoeming wordt door waarne mers gezien als een overwinning van de gematigde conservatiever in hun ge schil me de Othodox-hnksen. Volgens de waarnemers heeft president Svobo da de voormalige partijsecretaris hier mee een bewijs van onschuld gegeven, ondanks het feit dat Dubcek bij herha ling geweigerd heeft zelfkritiek uit te oefenen. Onlangs probeerden krachten ter lin kerzijde nogmaals de algehele politieke afgang van Dubcek te bewerkstelligen. Inhakend op de seeds lang de ronde doende geruchten dat Dubcek de am- bassadeurspost ln Ankara aangeboden zou worden, verklaarde onderminister van Buitenlandse Zaken Antonin Krou- zil dat uit de buitenlandse diplomatieke dienst „alle personen die gefaald heb ben of die politiek labiel zijn", verwij derd zouden worden. Dubcek heeft het nieuws van zijn be noeming vernomen in zijn woning te Bratislava in Slowakije. Hij 'woont daar in grote afzondering sedert hij in ok tober van dit jaar zijn laatste hoge post die van voorzitter van het fede rale parlement verloor. De geruchten gaan dat hij Engels studeert. OUDWOUDE Melklevcranciers en personeel van de Coöperatieve Zuivel fabriek in Oudwoudc (Fr.) krijgen voor de kerst een pond boter cadeau. Op deze manier wil directeur W. Ber- tels zijn bijdrage levéren aan het ver minderen van de enorme boterberg. Hij hoopt dat zijn actie landelijk zal aan slaan. DORDRECHT De Dordtse politie is dit weekeinde weer druk bezig ge weest met het beteugelen van vecht partijen in de Dordtse binnenstad. De twintigjarige P. van der L.werd zo ernstig mishandeld dat hij in be wusteloze toestand naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Naar de dader wordt gespeurd. Het was het vierde opeenvolgende weekeinde dat er in he hart van Dor drecht stevig werd gevochten. VATICAANSTAD Paus Paulus zal dit jaar zijn Kerstboodschap voor Kerstmis uitspreker^ inaar pas op de middag van eerste kerstdag. Dit is dinsdag door Vaticaanse kringen be kend gemaakt. Tot nu toe richtte de paus zich altijd enkele dagen voor Kèrstmis met zijn boodschap lot de werteld terwijl hij dan op eerste kerstdag\ vanaf het bal kon van de St. Pieter, nog een kort woord sprak en de zegén „Urbi et Or- bi" gaf. Omdat hij nu alleen npaar op eerste Kerstdag zal spreken tel zijn rede „langer en wezenlijker" zijn, aldus Va ticaanse kringen. NEWARK. New Jersey De fede rale regering van New-Jersey is bezig met een onderzoek naar corruotie door regeringsfunctionarissen. Zij zouden betrokken zijif bij georganiseerde mis daad. De burgemeester van Newark heeft toegegeven dat hij een bekende figuur uit de Mafia-beweging kent. De ge meenteraad van Newark is afgetreden, na een verklaring voor de jury te heb ben afgelegd. De burgemeester gaf ook toe geld te hebben aangenomen aangenomen van een s: er. DEN HAAG Onbekende hebben zondag uit de kluis van een bakkersbe drijf aan de Jacob Catsstraat in Den Haag f 70.000 gestolen. Om het slot van de kluis hadden zij met snijbranders een gat gemaakt. Zij waren het bedrijf binnengekomen met een sleutel, die zij gevonden had den in de brievenbus bij de voordeur. Bij de inbraak is in het gebouw een schade aangericht die wordt geschat op tenminste f 10.000. De inbraak werd zondagavond ontdekt door een bewaker Er was in het bedrijf geen alarminstal latie aanwezig.

De Vallei | 1969 | | pagina 3