„Laat dat ventje maar komen Vis houdt fit 1 Verdachten staan er gekleurd op Identificatie vingerafdrukken nu veel eenvoudiger door geniaal idee van Groninger UIT DE KERKEN Xè Overal ter wereld kampt de politie met het probleem, dat het identificeren van gevonden vingerafdrukken veel te veel tijd vergt. Heel normaal is, dat pas na twee maan den zoeken in de archieven kan worden vastgesteld van wie de gevonden afdruk is. Allerwegen is er achterstand op de dactyloscopische afdelingen van de herkennings diensten. GELUKKIGE INVAL nu 2e fles HALVE PRIJS "KABELJAUW OP Z'N WEENS. OPENBARING LOEP NAMEN VERVORMING ENTHOUSIAST SUBSIDIE DINSDAG 16 DECEMBER 1969 Van jongsaf is de heer G. J. Groote met vingerafdrukken befcig geweest. In 1934 kwam hij als een van de eerste burgerambtenaren in dienst van de Groningse politie; Na een technische opleiding werd hij laborant bij de technische opspo ringsdienst, waar hij nu het hoofd van is. In 1936 loste hij met een vin gerafdruk zijn eerste gubte moord zaak op. Het was do moord in Grootegast, waar in de nacht van vrijdag 24 op zaterdag 25 juni wet houder Zetsma werd doodgescho ten. Hij zou de volgende ochtend de werklozensteun uitbetalen. Het geld was bij hem thuis. Er wa ren duizenden guldens gestolen. De vingerafdruk had de jonge Groote in vrije uurtjes reeds de vol gende dag geïdentificeerd. Het spoor dat de rechercheurs volgden, leid de echter naar Leeuwarden, terwijl de man die hij op het oog had. in Groningen woonde. 's Maandagsavond kwam de por tier van een nachtclub melden dat er een man met geld aan het smij ten was. Dit bleek een broer van de man wiens vingerafdruk de heer Groote had. Er waren vijf broers, die allen naar het politiebureau werden overgebracht. Bij huiszoe king werd de rest van de buit ge vonden en de revolver waar de moord mee was gepleegd. Diezelfde de nacht nog bekende de moorde naar. De tweede grote zaak die de heer Groote met een vingerafdruk op loste, was een moord in 1947. In Groningen was in november de heer De Boer om het leven ge bracht. In de woning van het slachtoffer was slechts een gedeelte van een vingerafdruk ontdekt. Na twee maanden zoeken stond het wel vast, dat die afdruk niet in <Je Gro ningse verzameling zat. Bij 't centrale archief in Den Haag werd de afdruk afgekeurd. Met dat kleipe stukje kon onmogelijk wor den gezocht. De Groningse politie liet weten dat zij over een man beschikte die het misschien wèl kon. Met enig sarcasme zei Den Haag: „Laat dat ventje maar komen, zijn stoel staat klaar". „ik ging er met bevende knieën heen", zegt de heer Groote nu. „Ik schrok me wild toen ik voor die verzameling van een paar miljoen vingerafdrukken werd neergezet. Maar ik begon te zoeken. Ik meen de dat de afdruk van een middel vinger afkomstig was. Daarom kon ik alle andere vingers uitschakelen. Na twee dagen zoeken had ik de corresponderende afdruk uit het ar chief gehaald. De heren in Den Haag gaven na verschillende con trole-proeven toe, dat hij identiek was. Het was de afdruk van een gedroste militair. De man bleek on vindbaar". De volgende dag kwam een af vaardiging van de politie uit Lei den pp excursie naar het centrale archief, dat toen nog een beziens waardigheid was. Met trots werd de bezoekers ver teld onder welke moeilijke omstan digheden de vorige dag een afdruk was geïdentificeerd. „Moordzaak opgelost, maar dader voortvluchtig" moest aan dat verhaal worden toe gevoegd. Toen onwillekeurig de naam van de verdachte viel, riep een van de Leidse politiemensen: „Die man hebben wij gisteravond wegens desertie opgepakt!" Nog diezelfde nacht is de ar restant naar Groningen overge bracht. Hij ontkende moord, maar viel flauw toen hem de vingeraf drukken werden getoond. Weer bij kennis gekomen, bekende hij de moord. J J SNELLER BOEVEN PAKKEN DANK ZIJ HET CIRKELTJE VAN SPEURDER G. J. GROOTE Bij tal van politiekorpsen in ons land staan op het ogenblik rechercheurs in kaartenbakken te zoeken met vingerafdrukken die in juni bij inbraken zijn ont dekt. Dit werk moet vaak worden onderbroken, omdat nieuwe feiten de aan dacht opeisen. De achterstand wordt steeds groter. In sommige politiekorpsen heeft men dat tijdrovende gezoek opgegeven. Als gevonden vingerafdrukken niet in korte tijd geïdentificeerd kunnen worden, staakt men het zoeken. Telkens als een rechercheur met 'n ver dachte binnenkomt, wordt nagegaan of zijn vingerafdrukken in de opgespaarde voorraad zitten. Van heer G. J. Groote, chef van technische opsporings- en herkennings dienst van Groningen, is thans bezig een methode te ontwikkelen, die aan ADVERTENTIE ECHTE FRRI1SE UlUHEVl (vanaf385per fles) BIJ UW WI.IMI ÏXDI-L Geref. Kerken. Beroepen: te Driesum-Wouterswoude, Gorredijk en te Oldehove: C. v.d. Linden, kandidaat te Amsterdam. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Zeven verben (in combi natie met Bergen op Zoom): J. P. Moerkoert te Maartensdijk. Chr. Geref. Kerken. Bedankt: voor Noordscheschut: A. v.d. Veer te Nieuwe Pekela. Vrije Evang. Gem. Beroepen: te Zwolle: J. G. Niewöhner te Apeldoorn. ADVERTENTIE Haal 4 ovale plakken kabel-1 jauw door los geklopt ei en vervolgens door met zout ver- mengd b-oodkrulm.Bak beide zijden in boter goudbruin. Leg plakken op verwarmde schotel. Giet 3 dl water en 3 eet lepels wijnazijn bij boter. Even laten bruisen. Los er V/2 eetlepel suiker al roerend- in op en giet het over de pjakken.Garneren met fijn gesneden rode en groene paprika en ringetjes rauwe prei. Opdienen met aard appelpuree en gemengde sla. saus. Vraag recepten bi] uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Oen Haag. die ellendige toestand vrij zeker een einde zal maken. De ontdekking, die hij deed, terwijl hij piekerend over vingerafdrukken van huis naar het po litiebureau fietste, is het ei van Colum bus. „Als ik er nu eens een cirkeltje op leg, dan maak ik het veld waar op ge zocht moet worden toch veel kleiner?" Na deze gelukkige inval trapte hij wat steviger door. Op het bureau begon hij meteen een aantal vingerafdrukken te bekijken door het ronde gaatje dat hij in een stuk papier had geknipt. „Man wat ik toen ontdekte: een openbaring", vertelt hij enthousiast. „Op zo'n klein veld zie je een heleboel interessante details. Toen ik er de loep bij haalde was het helemaal prachtig. In de kromme en gebogen lijnen zie je allemaal figuurtjes. Die ben ik een naam gaan geven. Daarna heb ik er twee jaar mee geëxperimenteerd. Nu kan ik zeggen: met het cirkeltje is de tijd van het zoeken bekort met 65 pro cent voor heel lastige afdrukken, tot 98 procent voor een gemakkelijke". De heer Groote heeft inmiddels een speciale loep ontworpen. Buurman K. Otter van de Groningse hoofdkommis- saris was toevallig medisch instrument maker. Hij sleep de uitzonderlijk ge vormde loep, die de vorm heeft van een inktpot. Opzij zit er een gaatje in voor het lichtje. De platte bodem bevat het grote geheim. Midden in het zwarte vlak is een rondje van 8 mm doorsnede blank gelaten. In het middelpunt van dat rondje is een stip gegraveerd. Cir keltje en stip vormen samen het grote geheim. Wanneer deze loep op de door de heer Groote vastgestelde plekken van een vingerafdruk wordt gezet, hoeft men alleen maar de figuurtjes te noteren, die binnen de cirkel zichtbaar zijn. Voor die figuurtjes heeft de heer Groote allerlei namen vastgesteld: een eilandje; een rail-O en X; een overloop; een kruis, staart, tweeling enz. In to taal zijn dat 15 karakteristieken welke in vingerafdrukken kunnen voorkomen. Vindt men in dat rondje een bepaalde combinatie van deze figuurtjes, dan kan men bij voorbaat al alle vingerafdruk ken uitschakelen, die deze combinatie niét hebben. Bij vele proeven is vastge steld, dat dat enorm oploopt. Figuurcombinatie 5, 7 en 9 bijvoor- BU DE FOTO'S: Rechts boven: De loep, het magi sche rondje in de loep en een aantal vingeraf drukken met in de cirkel dej karakteristieke kenmerken van een "fdr"k- Hiernaast: De heer Groote: zoeken in een cirkel. beeld, komt slechts in 7,3 pet. van alle vingerafdrukken in een verzameling voor. Dat wil zeggen, dat men 92,7 pet. van het totaal aantal slips met vinger afdrukken in het archief niet behoeft te controleren. Nu is het zo, dat men vrij dikwijls al le kaarten moet nagaan. Heel gewoon is, dat men nu voor een lusje naar links bijvoorbeeld tienduizend vingeraf drukken stuk voor stuk moet controle ren. Het bijzondere van de vondst van de heer Groote is ook, dat de vervorming van de vingerafdrukken geen nadelige invloed heeft op het zoeken. Nu zijn veel vingerafdrukken onbruikbaar omdat de huid is gerekt door de druk die is uit geoefend. Omdat in het systeem Groote slechts bepaalde kleine plekjes van 8- mm in doorsnee bij het zoeken een rol spelen, en omdat het gaat om de figuur tjes in en tussen de lijnen, heeft vervor ming van de hele vingerafdruk geen in vloed meer. Oud-hoofdcommissaris Molenaar, ex pert op het gebied van vingerafdrukken was enthousiast toen de heer Groote hem zijn nieuwe systeem demonstreer de. Bij Interpol en de West-Duitse re cherche centrale in Wiesbaden, waar vier vingerafdrukken-experts al twee jaar, vrijgesteld van dienst waren om een beter zoek-systeem te ontwikkelen, is het systeem-Groote door deze groep deskundigen een volle dag getest. Deze specialisten stelden de moeilijkste vra gen en eisten de gekste mogelijkheden. In een handomdraai haalde de heer Groote telkens de gevraagde afdruk uit zijn proefverzameling. Eindconclusie van de kritische Duitsers was: „Een revolutionaire vinding". Ditzelfde enthousiasme viel waar te nemen op het internationale politiecon- gres in Miami Beech V.S. waar commis saris F. Enklaar, chef van de identifi- catiedienst van de Haagse politie, het systeem Groote voor politieafgevaardig- den uit 46 landen demonstreerde. Men kan zeggen: alle politieogen zijn op Groningen gericht. Vier specialisten van het Amsterdamse politiekorps zijn in Groningen komen kijken. Iedereen wil er wel aan, de moeilijkheid is voorals nog, dat het bestaande arcief op pons kaarten moet worden gezet met de co dering van het systeem Groote. Als enige in ons land maakt de herkenningsdienst van het Groning se politiekorps ook dia's in kleur van verdachte personen. Deze wor den levensgroot voor de getuigen geprojecteerd. Het eerste jaar dat deze nieuwe methode van identificatie is toege past, heeft nu reeds een beter resul taat opgeleverd: elf verdaehten die ..op dia" werden herkend'; dit na dat zij eerst in de serie zwart-wit foto's niet herkend waren. Kleur van haar. huid en ogen, blijken bij de identificatie een grote rol te spelen. Het idee om naast de gebruikelij ke zwart-wit foto's ook klcuren-dia's te maken van de verdachten, is van de heren Berkhof en Erenstein, resp. chef van de herkenningsdienst en van de technische opsporingsdienst in Groningen. Bij confrontatie wor den eerst de zwart-wit foto's ge toond'. Daarna worden de kleuren dia's geprojecteerd. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, met elk zo'n twee miljoen vinger afdrukken in de archieven, zit men tel gen dit werk aan te kijken. Er is thans een commissie ingesteld, die deze mogelijkheid bestudeert. De regering heeft de heer Groote in staat gesteld zijn systeem in Groningen in praktijk te brengen. Van Den Haag kreeg hij een subsidie van 40.000 gulden. De gemeente Groningen deed daar 35 mille bij. Begin januari komt het z.g. lees-appa- raat van de Mira-code dat besteld is. Dit is een grote viewer waarop de vin gerafdrukken geprojecteerd worden. Verder een sorteermachine die op 12 kenmerken tegelijk sorteert, waarna slechts het kleine restant met de ont dekte kenmerken uit het archief op het scherm van de viewer verschijnt. 120.000 Het grootste werk dat aan dit alles vooraf moet gaan Is al op gang. Dat is het op ponskaart brengen van de vin gerafdrukken uit het archief. In Gro ningen waar men 120.000 vingerafdruk ken heeft, duurt dat werk anderhalf jaar. Intussen worden van alle nieuwe verdachten de vingerafdrukken in het nieuwe systeem opgenomen. „Het zal misschien niet eens nodig zijn om alle oude afdrukken uit het ar chief in het niewe systeem op te ne men", meent de heer Groote. „Je kunt je archief ook laten uitsterven. De prak tijk leert, dat je de actieve tegenstan ders binnen tien jaar meermalen op het bureau krijgt. Bij die gelegenheid wor den nieuwe foto's gemaakt. Je kunt dan ook meteen vingerafdrukken nemen voor het nieuwe systeem. Als je dat ook met de jeugdigen doet dan heb je in enkele jaren vanzelf een complete ver zameling waarin het opzoeken is terug gebracht tot een fractie van de tijd die nu nodig is. Dat scheelt niet alleen ontzaglijk veel werkuren, maar ook wordt de tijd kor ter dat gezochten vrij rondlopen. Dus ook minder kans dat ze nieuwe misdrij ven kunnen plegen". DE SCHERVENHEUVEL VAN ROME 5 |T OME De beroemde „schervenheuvel" AA van Rome die vaak de „achtste heuvel Z van Rome" wordt genoemd, wordt de prooi van de honden, de slachthuizen en de dieven 5 van oudheden. 5 De 52 meter hoge heuvel, die geheel bestaat 5 uit aardewerk van het oude Rome rijst in het westelijk deel van de stad omhoog als S een enorme hoop verlepte spinazie. Uit vrees dat het storten van hun afval in de J rivier de loop van de Tiber zou wijzigen, be- 5 sloten de oude Romeinen in de tweede eeuw vóór Christus het zo hoog mogelijk op te sta- pelen aan de oever. Het resultaat, gemengd met aarde, is waarschijnlijk een van de groot- 5 ste archeologische goudmijnen ter wereld. Maar tengevolge van verwaarlozing en ii geldgebrek van de gemeente is het In de 20- ste eeuw geworden tot een paradijs voor zwerfhonden en -katten en op de hellingen een stortplaats voor huiden en beenderen van het nabijgelegen gemeentelijk slachthuis. De hele week door en speciaal op zon degen wemelt de Monte Testaccio (de naam is afgeleid van het latijnse woord voor scherven, „estae") van lieden, die zich oud heidkundigen noemen en graven om een vlug voordeel te behalen. „Je moet ze zien", zegt Sergio Mariani, die nabij de heuvel een trattoria (restaurant) heeft. „Ze komen zelfs 's nachts met schoffels en schoppen, plastic emmers en zakken en ze graven als mieren op een mierenhoop.' Als ze betrapt worden doen ze alsof ze ge leerde buitenlandse professoren zijn employ ees van het tiende stedelijke departement dat over de oudheidkundige schatten van de stad gaat. „Maar de volgende zondag zie je ze op de vlooienmarkt aan de andere oever van de ri vier verkopen wat ze hier hebben wegge haald" merkt Mariani somber op. T^ot de 20ste eeuw heeft de Monte Testaccio roemrijke geschiedenis gehad. Hij werd opgeworpen in 163 voor chr., toen met ampo- fae gevulde emporia (pakhuizen) aan de oever van de Tiber) de marktplaats van Rome wa ren geworden. „De opbouw was gebonden aan zeer strenge voorschriften om en om een laag amphorae (aarden vazen met nauwe hals) en een laag aarde. Dit getuigt voor het gevoel voor stads- aanleg dat de Romeinen bezaten" betoogt Do- menico Petica een Romeins archeoloog. De amphorae die waren gebruikt voor wijn, olie, tarwe en andere artikelen werden door de Romeinen stuk gegooid maar vele van de potscherven dragen nog het zeldzame stem pel van de Romeinse pottenbakkers tot uit Afrika en Spanje. In de Middeleeuwen werd de heuvel die een omtrek had van ongeveer 1.000 meter het to neel van ridderlijke tweegevechten en toer nooien. v In de 16e eeuw werd de Monte Testaccio door de pauselijke artillerie als oefenterrein gebruikt. Zij schoot kanonskogels over de Ti ber tegen de heuvel. In 1849, toen Rome enige maanden een republiek was, werd hij gebom bardeerd door de Fransen, die de stad bele gerden. Maar de Romeinen bleven de heuvel nog steeds beschouwen als een idyllische plaats. De uitdrukking „andare a Testaccio" („naar Testaccio gaan") betekent nog steeds een lan ge wandeling naar buiten maken, hoewel de heuvel thans is omgeven door hoge flatge bouwen. ^ot het begin van deze eeuw stroomden duizenden Romeinen naar taveernen, gelegen in enige van de op 48 hellingen van de heu vel in de scherven uitgegraven holen om de feestdagen van het carnaval en van oktober jyjet de bouw ven een nieuw slachthuis, dat nog steeds wordt gebruikt verrezen tien tallen restaurants die kruidige gerechten zo als ossestaart in saus (coda aila vaocina- ra) of met takjes selderij, pens, osseïappen of spaghetti met runderingewanden serveren. De restaurants op de heuvel zijn weg maar die in de omgeving zijn nog in bedrijf. „De hygiënische toestand is onhoudbaar geworden" zegt Ivo Parenti, de eigenaar van een naburig restaurant. „De plaats schreeuwt om omtsmetting. Het krioelt overal van de vliegen en de beenderen en huiden trekken insecten aan. Dat is ook niet best voor al die mensen, die in de houten woningen rondom de testac cio wonen". Parenti, mariani en andere restaurantei genaars hebben zich reeds tot het gemeente bestuur van Rome gewend met het verzoek van de heuvel een gemeentelijk plantsoen te maken met kleine antiekwinkeltjes en trat- tories. Aangezien de stad Rome een schuld heeft van twee miljard dollar is het antwoord het gebruikelijke: „Goed idee, maar we hebben geen geld."

De Vallei | 1969 | | pagina 4