,Dure' mannequin op persshow r Naast boter en suiker ook standaardwerken bij de wekelijkse boodschappen al a minute Vrouwen den a if te leggen roon en zwaart Griekse familie naar Canada FLESSEHUIS JUBILEUM GEDEMOCRATISEERD CONCURRENTIE BEREIKBAAR WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 De heer L. Coster Czn (tweede van links vooraan) en de heer L. Coster Azn (derde van links) tussen een deel van hun medewerkers met wie ze straks naar Amerika gaan, bij wijze van „personeelsuitstap je"Helemaal links vooraan staat de heer A. Sam, bedrijfs leider, die met de beide jonge directeuren Coster de reis or ganiseert. MET ZN ALLEN NAAR VS. VOOR VIERING JUBILEUM Wanneer u iets hoort over een personeeisuitstapje, dan denkt u misschien óók aan de Oisterwijkse vennen of een dagje Gent. Maar ik /.it nu in Rotterdam te genover twee directeuren van een kledingbedrijf met zeventien tiiialen, die rus tig stellen: „Bij ons wordt liet dit keer negen dagen Amerika, met 330 man". Die directeuren zijn beiden jong en ze lijken op elkaar. Dat klopt, want het zijn de neven Coster en ze staan met hun vaders aan het hoofd van een van de grootste filiaalbedrijven van ons land. op het gebied van heren- en jongenskleding. Bijna veertig jaar geleden legden die vaders, de «Gebroeders Coster, de grondslag voor het bedrijf dat in maart zelfs twiritig filialen in het hele land zal tellen. Een jubileum dus, dat in „interne kring" in februari wordt gevierd met een vliegreis naar Ame rika. voor het hele personeel en even tuele echtgenotes. In het bedrijf zelf zijn de mensen daarover minder verbaasd dan hun buitenwereld, want het reizen op kos ten van hun werkgevers hoort zo'n beetje bij hun arbeidsovereenkomst. Men ging al eens met alle medewer kers naar Parijs en naar Engeland en twee jaar geleden vierde de hele club vakantie in Israël. „Er zijn natuurlijk mensen die ons of voor gek verklaren of zeggen: Wat moet dat wel niet kosten'è'. zegt een van de jonge directeuren, de heer Cos- ter Azn. „Wel, dan zou ik op mijn beurt kunnen zeggen: wij voeren een zeer vooruitstrevend sociaal beleid". De heer A. Sam, de bedrijfsleider, die zich bij de beide jonge directeuren heeft gevoegd, legt dat zo uit. Een di rectie kan nog zulke goede bedoelingen hebben, ze blijft nergens, wanneer ze niet op goede medewerkers kan steu nen. die ook hart voor de zaak hebben en de opgebouwde naam niet afbreken. »„Heb je die mensen gebonden, dan moet je o'ok zorgen dat je ze houdt", zegt hij. „Hoe? Wel, door af en toe een blijk van waardering te geven, door iets prettigs terug te doen. Dat proberen wij bijvoorbeeld door een drieweekse zomervakantie en twee we ken vakantie in de winter. Plus een gratis vakantiereis met de hele club." „Wel, dat kost uiteraard een klap geld", zegt de heer L. Coster Czn. „Maar nu het gekke. Wij hebben door die binding1 met onze medewerkers ook praktisch geen verloop onder die mede werkers. En omdat de mensen, blijven, hebben we ook niet de kosten en de las ten van personeelsvevvingen-, geen kos ten van steeds maar weer vakopleidin gen. Bovendien leun je zeggen: zo'n va kantiereis of naar Parijs, of naar Israël of naar Amerika verruimt de blik en wordt daardoor ook een soort studie reis". „Onze etaleurs bijvoorbeeld willen in Amerika een studie makén van het etaleren daar. Ook daar hebben wij dan later weer profijt van, nietwaar". „Maar hoe mooi de zaak dan ook in elkaar past, punt één blijft bij ons: on ze medewerkers helpen onze zaak groot maken en dus doen wij iets terug." BRUSSEL De Europese Commissie heeft aan de ministerraad van de ge meenschap voorstellen gezonden voor invoering van het recht van vestiging en vrij verrichten van diensten voor vroedvrouwen. De commissie stelt ook een coördinatie voor van opleidings programma's. onj tot onderlinge erken ning van diploma's, certificaten en an dere titels van vroedvrouw te koYnen. PRETORIA Twee vrouwelijke ge tuigen hebben twee maanden gevange nisstraf gekregen omdat zij weigerden te getuigen tegen 22 Afrikanen, die in Pretoria terechtstaan wegens overtre ding van de Zuidafrikaansc wet op de onderdrukking van communisme. Rechter van het hooggerechtshof Si mon Bekker waarschuwde Shanti Nai- doo, een Indiase en Nombwe Vrilne Mamkhala, een Afrikaanse, dat zij op nieuw de gevangenis ingaan, als zij weigerden bij hun vrijlating getuigenis af te leggen. Mamkhala, die in mei ge arresteerd is, zei tegen de rechter: „Ik wil niet getuigen tegen mijn volk". Zij zei dat men haar te verstaan had gege ven dat „ze zodra zij een verklaring had afgelegd tegen de politie, zou wor den vrijgelaten". Hij zei: „Deze belofte is niet vervuld". Shanti Naidoo zei ook dat zij niet getuigen kon, omdat twee van de be klaagden vrienden van haar zijn. Zij zou niet met haar geweten kunnen le ven indien zij tegen hen zou getuigen. Beide vrouwen vertelden het hof dat men hen uren had laten staan gedu rende hun ondervraging. J(, i 'ie het Kerstverhaal met onbevooroordeelde aandacht leest, ontkomt niet aan de indruk dat het een wonderbaarlijke mengeling is van argeloze liefelijkheid en sombere dreiging. In de nacht van de geboorte schijnt de godsvrede voor een ogenblik getekend: bij de kribbe wordt niemand toegelaten dan een paar schaap herders. de vreedzaamste van alle stervelingen. Maar als de magiërs uit het Oosten voor het kind neerknielen, leggen zij naast het goud van het koningschap en de wierook van het priesterschap ook de mirre van de begrafenis aan zijn kleine voeten. En als de jonge koning zes weken oud is, verschijnt bij de reinverkla- J ring van zijn moeder niemand minder dan een oudtestamentische onheilsprofeet op het tempelplein. Van aanzien en reputatie overigens een rechtschapen en achtenswaardige man, met een goed hebreeuwse J naam: Simeon God hoort. Maar hoe vaak heeft hij in zijn lange leven niet moeten roepen, eer het antwoord kwam. Het ontmoedigde hem niet; hij had de magere vinger gehouden bij de lijn der historie, van de aartsvaders tot de koningen, van Egypte naar Babel, en terug naar Jeruzalem. En steeds in zijn oren het verre gerucht van snelle voetstappen over de bergen, de boodschappers van goede tijding die naderden. Maar hij werd oud en ouder, de koning was in aantocht maar hij, Simeon, zou naar alle aanzien de blijde inkomst niet meer beleven, ondanks zijn dringend, gebed. Tot op eenmaal de geest der oude profeten vaardig over hem wordt, en een stem in zijn binnenste hem verzekert dat hij leven zalytot hij de jonge koning zal zien met zijn vermoeide sterfelijke ogen. Twee eenvoudige bescheiden buitenmensen komen de schone poort naar het Tempelplein binnen, verloren in de volte en het gedrang. De jonge vrouw draagt haar eerstgeboren zoon in de armen, haar stil gezicht glanst van een diep geluk. Het leed is eindelijk geleden een zwangerschap, in een fluisterende dorpsgemeenschapeen moeilijke reis en een bevalling in een verlaten grot zonder enige vrouwelijke bijstand. Maar nu kan zij weer vrij uit onder de mensen verkeren, haar afzondering is opgeheven, haar zoon zal aan de Eeuwige getoond worden, de dienstmaagd des Heren is gehoorzaam geweest aan haar opdracht. En dan staat opeens de kaarsrechte gestalte van de oude ziener voor haar, twee magere armen strekken zich bijna gebiedend naar haar uit. Zonder aarzelen legt zij haar zoon erin uit hoffelijk oosters ontzag voor de zilverwitte kroon van de ouderdom. Hij heft het kind met onverwachte vastheid naar de hemel, zijn oude stem zet een lofzang in de jonge moeder staat roerloos van verheugde herkenning. Zij kent deze gemoedsbewegingna de oude vrouw Elisabeth is nu de oude man Simeon met haar van één geest bezield. Zo is het haar te moede geweest bij de groet van de engel: een vervoering zonder twijfel, een zekerheid die in overvloeiende blijdschap de profetische woorden vindt. Het klinkt als een hemels duet. haar lofzang en de zijne: Mijn ziel maakt groot de Heer mijn ogen hebben uw heil gezien. De hemel is vol gezang, als in de nacht der geboorte. Er is gerucht van engelenvleugels om hen beiden, de tijd vloeit over in de eeuwigheid. sMaar dan staan hun voeten weer op de harde aardse stenen van de voorhof, de jónge moeder neemt de slapende last van de oude man over die in een laatste flikkering van geestvervoering zijn armen uitstrekt over het ouderpaar. De zegen van een ^grijsaard: elke rechtgeaarde jood zal daar het hoofd voor buigen. Het is alles vrede en vaderlijke genegenheid, een kleine cirkel van geborgenheid houdt ouders en kind omsloten Dan boren de strenge oude ogen van de profeet in de glanzefide van de jonge vrouw. Het is niet enkel vreugde, de moeder van een uitzonderlijke zoon te mogen zijn. Wie uitverkören is moet daarvoor een prijs betalen, het klaaglied volgt de lofzang op de voet. Deze uw zoon zal een val en een opstanding van velen zijn, een teken dat wedersproken zal worden. Een omstreden figuur, die heftige verdeeldheid zal uitlokken, tot in de hechtste eenheid die Israël kent: het gezin. Wees voorbereid op laster en haat en snijdende smart, jonge vrouw: door uw eigen ziel zal een zwaard gaan. Zij kan nu nog haar armen vast om haar kleine zoon sluiten eenmaal zullen diezelfde armen leeg en machteloos tungs haar zijde hangen, als zij, verscheurd van zwijgend mededogen, zal moeten toezien hoe het lichaam wordt gesloopt dat zij eens in doeken wikkelde. Gefolterd door dorst en pijn en een ondraaglijke verlatenheid. Maar zij neemt haar lapt op en gaat de zware weg die voor haar ligt zonder aarzelen en gehoorzaamt, de bescheiden dienstmaagd die niet vraagt maar luistert. Als de trouwe Jozef haar te middernacht wekt en haar toefluistert zich in alle stilte klaar te maken voor een overhaaste vlucht, weet zij dat de levenslange lijdensweg van het kind begonnen is. Alles wat zij doen kan is hem. beschermen en, verzorgen totdat hij haar zelf van alle zorg ontslaat en een andere zoon toewijst, die haar eindelijk rust zal geven. TORONTO In de Canadese stad Toronto is het gezin van de Griekse groentehandelaar Christos Nas,tos aan gekomen, waarvan het jongste kind bij de bomaanslag op het Atheense kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al om het leven is gekomen. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en hun vijfjarig zoontje Athanassios, zal zich in Canada vestigen. Op het vlieg veld werden zij verwelkomd door leden van de Griekse en de Joodse gemeen schap. Het gezin, dat al drie jaar pogingen deed om naar Canada te emigreren, stond op 27 november klaar voor de vlucht naar de nieuwe wereld, toen een Jordaniër een granaat in het kantoor gooide, waardoor de 2-jarige George N'astos dodelijk werd getroffen en veer tien anderen lichtere kwetsuren oplie pen. In Canada zal het gezin worden be handeld voor de verwondingen die het bij de aanslag heeft opgelopen. Zo zal bij de 5-jarige Athanassios een gra naatsplinter onder zijn rechter oog moeten worden verwijderd. De Joodse gemeenschap van Toronto zal de ope ratiekosten betalen. AMSTERDAM De kostbaarste collectie sieraden ooit door een mannequin in Nederland getoond was te zien tijdens een persshow ter gelegenheid van de opening van de Amsterdamse vestiging van het ju welier sbedrijf Simons. Het collier dat 9 stenen met een gezamen lijk gewicht van 74 karaat bevat heeft een waarde van 600.000 gul den, terwijl de tiara 'n waarde van 80,000 gulden heeft. MELBOURNE De uit Nederland afkomstige 52-jarige Joseph Eyken- boom heeft samen met zijn 24-jarige zoon Jan van 13.569 lege bier-, bran dewijn-, whisky- en andere flessen een hui gebouwd in de Parkland Road, bij het Kinlake National Park in Mel bourne. Eykenboom las over een soortgelijk huis dat in Denemarken gebouwd is en het idee boeide hem zd, dat hij fles sen begon te verzamelen. Het kostte hem ongeveer acht maanden om deze bijeen te garen en drie maanden om het huis te bouwen, dat in totaal een 22.000 gulden heeft gekost. De Eykenbooms zijn echter niet van plan om in het 9 bij 6 meter grote „house of bottles" te trekken, want zij hebben een geriefelijker woning in Bundoora. Het zal echter als toeristen attractie geëxploiteerd worden. ROTTERDAM Bij haar weke lijkse boodschappen in de supermarkt kan de Nederlandse huisvrouw sedert enkele weken ook een aflevering mee nemen van' de Standaard-encyclopedie, een uitgave van Het Spectrum in Utrecht en de Standaarduitgeverij in Antwerpen. De afleveringen van de encyclopedie zijn iedere week in Nederland op 6.000 verkooppunten boekhandels, kios ken, maar ook warenhuizen en super markten verkrijgbaar. Directeur J. van Loon van Aldipres in het Utrechtse De Meern, die met de wekelijkse expeditie en propaganda is belast, licht toe: „Aan de propagan da hebben wij tot nog toe ruim een miljoen gulden besteed. De bedoeling van déze nieuwe vorm van uitgeven is zoveel mogelijk mensen in staat te stellen begerenswaardige'kostbare stan daardwerken te bezitten". „Na de Tweede Wereldoorlog is het boek „gedemocratiseerd". Doordat de mensen meer en beter onderwijs krij gen, maar ook door meer vrije tijd en gestegen welvaart is de belangstelling voor het lezen toegenomen. Pocketboe ken en paperbacks maakten grote op lagen tegen betrekkelijk lage prijs mo gelijk. „Maar een encyclopedie van enkele honderden guldens bleef tot dusver voor te veel mensen een nauwelijks te vervullen wens. Daarom heeft het Spectrum in samenwerking met de Bel gische uitgeverij besloten tot deze en cyclopedie in afleveringen. Zo'n aflevering prachtig geïllustreerd kost slechts f 1.95.' Een dergelijke uitgave wordt gemakkelijker gedaan dan het uitgeven van honderden gul dens tegelijk voor een encyclopedie in zijn geheel. Na 260 weken raakt de ko per in het bezit van een volwaardige encyclopedie in dertien forse delen, waartoe de banden voor iedere twintig afleveringen voor 9.75 gulden worden bijgeleverd. In totaal kost de excyclope- die, die in vijf jaar gereed is, dan 633.75 gulden. „Boekverspreiding in wekelijkse of maandelijkse afleveringen is overigens niet zo'n nieuw verschijnsel als het lijkt. Ver voor de Tweede Wereldoorlog kon men ook bij ons romans aan de deur kopen voor enkele centen per af levering. Reeds in 1836 publiceerde in Enge land Charles Dickens zijn Pickwick Club in maandelijkse afleveringen. Na de oorlog is het buitenland voorgegaan in een dergelijke manier van uitgeven. Zo verschijnen in Engeland al encyclo pedieën en wetenschappelijke werken in afleveringen. En in Italië vooral is deze wijze van boekverspreiding al heel gewoon. De Nederlandse encyclopedie die nu verschijnt is dan ook aan een Italiaan se uitgever Agostino in Novara, te dan»- ken. Die uitgeverij levert de. films voor de duizenden kleurenillustraties en ook de teksten van de voornaamste artikelen. Redacties in Utrecht en Antwerpen vertalen die teksten en vullen ze aan met typisch Nederlandse artikelen over personen, zaken en gebeurtenissen. „Door die internationale samenwer king kunnen de kosten heel laag ge- houdért worden en kan de Standaard encyclopedie zo goedkoop mogelijk aan de man worden gebracht. Van de eer ste twee afleveringen zijn 120.000 exem plaren verkocht. Het is ook voor ons een onverwacht succes geblëken". Verwacht u dat de kopers van het eerste exemplaar ook tot het einde door blijven gaan? „Ervaringen uit het buitenland heb ben geleerd, dat er in de loop der ja ren zo'n vijftig procent van de kopers afvalt. Onze ervaring met de eerste acht nummers zijn echter zo gunstig, dat wij voor ons land het afvalpercenta- ge schatten op 25 tot 35 procent". Betekent de uitgave van deze ency clopedie in afleveringen voor uitgeverij Het Spectrum geen concurrentie voor haar eigen Standaarduitgave in dertien delen? De heer Van Rosmalen, publiciteits-, chef van Het Spectrum: „Integendeel. Van onze Standaardencyclopedie heb ben we sinds het verschijnen in afle veringen iedere maand duizend exem plaren verkocht. Met die gemakkelijke aanschafmethode bereiken wij een groot en nieuw koperspubliek". Een telefoontje met uitgeverij Else vier, het uitgevershuis waar sinds 1870 Nederlands oudste encyclopedie wordt gemaakt, (be Winkler Prins) toont aan, dat men zich daar ook geen zorgen maakt om de concurrentie. De Winkler Prins heeft in. de loop van bijna hon derd jaar een eigen markt veroverd voor grote en kleine encyclopedische uitgaven. „Behalve de gemakkelijke manier van aanschaffen en de lage totaalprijs heeft de encyclopedie in afleveringen, waarvan de kwaliteit heel hoog ligt, zoals men bij het doorlezen van de eer ste afleveringen onmiddellijk kan zien, nog andere voordelen", vertellen zowel de heer Van Rosmalen als de heer Van Loon. „Ten eerste kunnen teksten en illus traties in de loop van de vijf jaar tot op het laatste moment op de actuali teit worden bijgewerkt, zodat er van veroudering nauwelijks sprake is. Ten tweede kunnen de mensen, die hun encyclopedie met stukjes en beet jes in het bezit krijgen de afleveringen per week helemaal doorlezen. Bij een encyclopedie in dikke delen is dat niet het geval. Die worden meestal in de kast gezet en alleen maar als naslag werk gebruikt". Als belangrijk onderscheid tussen de oude encyclopedieën en de nieuwe valt ook het grote aantal illustraties op, al lemaal in kleur. Dat is alleen maar mo gelijk geworden door internationale sa menwerking. Als (leqe manier van uitgeven een succes wordt, dan betekent dat onge twijfeld een nieuwe fase in de verdere ontwikkeling van het boekwezen. Naast de goedkope pocket- en paperbackuit gaven zullen dan ook standaardwerken op het gebied van kunst en weten schap voor een groot 'publiek bereik baar worden. Italië, waar al bijna hon derd van dergelijke boeken in afleverin gen verschijnen, is er reeds jaren een hoopgevend voorbeeld van. Hebben uw huisgenoten ook die verschrikkelijke gewoonte om des morgens tot het laatste nippertje in bed te blijven en dan te moeten hol len en draven en springen om op tijd op hun werk te komen? Ja, dan kent u het probleem al. Het arme ontbijt! „Nee hoor, geen tijd meer, da-ag!" Laat ze dat niet doen! Het is immers slecht voor hun gezond heid. Éérst ontbijten en dan weg gaan. Het is trouwens helemaal niet moeilijk om ze een lekker en voed zaam ontbijt klaar te zetten. Ach tervolg ze desnoods tot in de bad kamer, met een dienblad waarop u alles klaargezet hebt. Een uitstekend menu voor 's mor gens is een ontbijt op basis van graangewassen. Alle diëtisten zijn het erover eens dat dit de ideale manier is om aan het drukke mo derne leven het hoofd te bieden. Zo'n ontbijt geeft immer 1 4 tot 1/3 van onze dagelijkse voedsel be hoefte. En dat is de ideale propor tie, om de dag mee te beginnen. Het menu bestaat uit een citrusvrucht, of het sap ervan, een schaaltje Corn Flakes met melk en suiker, brood met boter of margarine en een be ker melk, kop koffie of thee. (Voor de kinderen zal het altijd melk zijn). Gezien er zoveel soorten fruit, brood, graangewassen en drank zijn, is het geen probleem om elke dag af wisseling te brengen. Geef ze ook af en toe eens een eitje, worst, ham of kaas bij het brood.

De Vallei | 1969 | | pagina 11