Indonesië zou tankers te duur hebben gekocht 3dagen gratis reizen Meisje krijgt uitstel van executie ze kunnen er tegen VOEDING SOVJET-BEGROTING VAN DEFENSIE BESNOEID DUITSE SCHOLIEREN WETEN NIETS OVER HITLER EN JODEN december- voordeel slijterskwaliteit dat proef je c\bor uw kerstfeest naar de Opa In Z.-Slavië 20 doden door griep Neem nu een aarkaart 65+en profiteer van het Jaarkaart of 3-maandskaart65+? ITALIAANSE POLITIE GREEP IN Voornaamste verdoekte pleegt zelfmoord In Israël 516 huizen opgeblazen Praag vraagt aan Bonn spoedige onderhandeling Oostduits spion in Zwitserland Westen wil over Berlijn praten Pensionering E.E.G.-boeren erg duur Liga-kindjes kunnen een stootje verdragen. Met Liga, de veelzijdi ge voeding, zijn ze verzekerd van een schat aan gezondheidsnutri- enten. Liga! Voorontwikkeling van beendergestel en tanden, weer standskracht, groei en bloei Gothard tunnel langste ter wereld 12 paraplu's Jules Croiset vervangt Leo Beyers heus... uw slijter heeft de juiste keus! voordelig uit met NS Christus geboren in Kapernauni VOORNAAMSTE Voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Afgerukte armen weer aangezet voordelig uit met NS WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 ADVERTENTIE NEGEN ARRESTATIES IN ZAAK- BOMAANSLAGEN Dit is het raam, op de vierde verdieping van het hoofdbureau van politie in Milaan, waaruit Giuseppe Pinelli (41) gisteren tijdens een ondervraging naar buiten sprong. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij na aankomst in een ziekenhuis overleed. cJ DJAKARTA Het Indonesische blad „Indonesia Raja" beschuldigt lui tenant-generaal Ibnoe Sutowo, presi dent-directeur van de staatsoliemaat- schappij Pertamina, ervan dat hij vijf olietankschepen boven de gangbare marktprijs heeft gekocht. Het blad schreef dinsdag, dat de voormalige Ne derlandse „Elizabeth Broere", waar van de waarde 1,2 miljoen zou zijn, voor 1,9 miljoen werd gekocht. Voor een ander Nederlands schip, de „Kata- rina", werd 1,8 miljoen betaald, ter- wül de waarde op 1,2 miljoen was ge schat. Volgens „Indonesia Raja" verkeerde een aantal van deze schepen niet in vaarklare toestand. Zij waren alle op grond van een persoonlijk besluit van generaal Sutowo gekocht. In de Indonesische pers zijn de laat ste weken stemmen opgegaan die een hervorming van Pertamina eisen, waar bij vooral president-directeur Sutowo het moest ontgelden. Deze werd on langs door „Indonesia Raja" ervan be- ■chuldigd, bezig te zijn van Pertamina een particulier financieel imperium te maken. Sutowo werd tot voor kort als een onaantastbare figuur beschouwd. Hij beheert geweldige kapitalen, maar pu bliceert nooit een balans. Indonesische bladen schreven dat ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars- attentie kunnen alle houders van een 65 -kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 13, 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65-f-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. BONN Prof. Hartmut Stegemann, protestants theoloog aan de universi teit van Bonn, is van mening dat er alle reden is aan te nemen dat Jezus in Kapernaüm is geboren, waar zijn ouders woonden. Bij de vertaling van de Griekse term „Nazareeër" heeft men volgens hem de Aramese oor sprong van dat woord over het hoofd gezien. Het zou niet betekenen „van Na zareth". maar „beschermer van de goddelijke gerechtigheid". De professor tekent hierbij nog aan. dat alleen de evan-relist Lucas spreekt van „Jezus van Nazareth" en dat in al le andere boeken van het nieuwe tes tament na Lucas gesproken wordt van „Jezus van Galilea". westelijke crediteurlanden van Indone sië hebben geeist dat de winst van Per tamina in de nationale begroting wordt opgenomen. Toen het Indonesische persbureau Arltara zich vorige week voegde bij de persstemmen die een hervorming van het staatsoliemonopolie eisten en er op wees dat corruptie het aanzien, van Indonesië in het buitenland schaadt tekenden waarnemers daarbij aan, dat het persbureau een dergelijk geluid niet zonder goedkeuring van president Suharto zou kunnen laten horen. De president heeft al verscheidene personen, die de politieke ontwikkeling van het land in de weg stonden, in hun macht en activiteit beknot. Sommigen zijn in dit kader op een diplomatieke post in het buitenland geplaatst. JERUZALEM De Israëlische mi nister van Defensie, Mosje Dajan, heeft in het parlement verklaard, dat sinds het einde van de zesdèagse oor log van juni 1967 in de bezette gebie den 516 gebouwen in beslag zijn geno men en opgeblazen. Hij zei dat dit was gebeurd op grond van bepalingen, die Engeland in 1945 als mandaatmogend- heid voor Palestina had afgekondigd. Van de verwoeste huizen stonden er 265 in West-Jordanië. 227 in de strook van Gaza en 24 in het Arabische deel van Jeruzalem. PRAAG ..Rude Pravo", het blad van de Tsjechoslowaakse communisti sche party, meent dat er nu spoedig een begin moet worden gemaakt met het opruimen van de hinderpalen die een verbetering van de betrekkingen tussen Tsjecho-Slowakye en West-Duits- land in de weg staan. Het blad reageert hiermee op de op merking van Bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland, dat de re gering in Bonn te zijner tijd zal pogen de uit de nazitijd daterende geschillen met Tsjecho-Slowakije te regelen. „Rude Pravo" vraagt Brandt het plan ter verbetering van de betrekkin gen tussen beide landen bekend te ma ken, dat het vorig jaar door Bonn in de ijskast is gezet, in verband met de inval in Tsjecho-Slowakije van troepen van de Warschaupactlanden. Het grote struikelblok voor de verbe tering van de betrekkingen is het in 1938 gesloten akkoord van München op grond waarvan het tot Tsjecho-Slowa kije behorende Sudetenland aan het „derde rijk" werd afgestaan. Tsjecho-Slowakije eist dat dit akkoord „van het begin af" als van nul en ge- ner waarde wordt beschouwd door West-Duitsland. Dit is niet gemakker lijk voor Bonn dat te maken heeft mèt de eisen van duizenden Sudetenduitsers die na de laatste wereldoorlog uit Tsje cho-Slowakije zijn verdreven ROME De politie in Rome heeft tegen een balletdanser en nog acht men sen, onder wie een 19 jaar oud Duits meisje, een aanklacht ingediend, wegens de homaanslagen in Milaan en Rome, waarbij 14 mensen om het leven zijn gekomen en meer dan 100 gewond werden. De bekendmaking volgt vier dagen na de bomaanslagen in de Banca Nazionale Delia Agricultura in Milaan en drie bomaanslagen in Rome. De politie had eerder meegedeeld dat alle bomaanslagen het werk waren van dezelfde groep. De danser is Pietro Valpreda, een 36 jaar oude anarchist. De politie wil nog niet de namen van de ove rige verdachten bekendmaken, maar liet weten dat zij allen of medeplich tig waren aan de vervaardiging van de springstoffen of aan de aanslagen zelf. Het zijn allen jonge studenten of ar beiders. De aanklacht tegen Valpreda werd ingediend kort nadat een Milanese taxichauffeur hem herkend had als de man die hij naar de bank had ge bracht vlak voor de aanslag. Hij had een zware zak bij zich en had de taxichauffeur gezegd op hem te wach ten. Enige minuten later was hij ze nuwachtig zonder zak bij de taxi te ruggekomen. Valpreda is op de academie voor schone kunsten geweest om voor het ballet opgeleid te worden. Tien keer is hij in shows voor de tv opgetre den, maar niet meer nadat hij drie jaar geleden iets aan zijn rechtervoet heeft gekregen. Sindsdien danste hij hoofdzakelijk in nachtclubs. Valpreda staat bij zijn collega's be kend als „de cobra". De politie heeft de aanklacht bekend gemaakt nadat een spoorwegarbeider - de 41 jaar oude Giuseppe Pinelli - dinsdagmorgen uit een raam op de vierde etage van het hoofdbureau van politie in Milaan was gesprongen. Hij is later gestorven. Pinelli en Valpreda zouden beiden leden zijn van de Mi lanese anarchistische groep „Brug van de Ghisolfa". Pinelli werd beschouwd als de voornaamste verdachte. Het alibi dat hij had opgegeven voor de tijd van de bom-aanslagen bleek volkomen onwaar te zijn. - Volgens de politie heeft de zelf moord even na middernacht plaatsge had, op het moment dat enkele offi cieren bezig waren Pinelli te onder vragen. De kamer waarin zij zaten was door het vele roken vol sigaretten- walm komen hangen en een van de officieren liet toen het raam openzet ten. „Pinelli die tot op dat moment de vragen rustig had beantwoord, sprong plotseling op en dook door het raam naar buiten", aldus een politie woordvoerder. RALEIGR (Noord-Carolina) De terechtstelling van het 18-jarig neger meisje Marie Hill is voor onbeperkte tyd iutgesteld, om hoger beroep by het Amerikaanse opperste gerechts hof mogelijk te maken. De president van het gerechtshof van Noord-Carolina heeft het bevel ge tekend de terechtstelling, die op 26 de cember plaats zou vinden, voorlopig uit te stellen. Het uitstel werd gevraagd door de advocaten van het meisje, nadat het vonnis was bekrachtigd door het ge rechtshof van Noord-Carolina. Marie Hill, de jongste vrouw die in Amerika ooit ter dood is veroordeeld, werd vorig jaar december schuldig bevonden aan de moord op een kruide nier gepleegd in oktober 1968. BERN De Zwitserse regering heeft Oost-Duitsland ervan beschuldigd een Duitse burger te hebben willen aanstel len voor het verrichten van spionage in Zwitserland. Deze man, wiens naam niet is ge noemd, had een uitnodiging gekregen om naar Oost-Berlijn te komen om daar door de Oostduitse geheime dienst te worden opgeleid. Hij gaf dit evenwel prompt door aan de Zwitserse politie. Dezelfde man was reeds Zwitserland uitgezet nadat bij een onderzoek was gebleken dat hij ook contacten onder hield met andere niet met name ge noemde communistische landen. MOSKOU I)c VS, Frankrijk en En geland hebben de Sovjet-Unie voorge steld binnenkort met hen besprekingen te beginnen over de verbetering van de toestand in en om Berlijn, waaronder de kwestie van de vrije toegang tot de ze stad. Het voorstel is vervat in een aide me- moire dat de ambassadeurs van de Westelijke Drie namens hun regeringen aan de regering van de Sovjet-Unie hebben overhandigd. Het moet gezien worden als een antwoord op de Russi sche reactie van 12 september op de stappen die de Westelijke Drie hebben genomen ter verbetering van de toe stand in en om Berlijn en de verhou ding van de twee Duitslanden. Van Westelijke diplomatieke zijde is meegedeeld dat de VS, Frankrijk en Engeland besprekingen hebben voorge steld op „werkniveau", in een plaats en op een datum die nader overeenge komen moeten worden. Het overleg zou onder meer moeten gaan over de toegangswegen tot West- Berlijn over land en door de lucht De VS, Frankrijk, Engeland en de Sovjet-Unie hebben een speciale ver antwoordelijkheid met betrekking tot Berlijn* BRUSSEL De Nederlandse minis ter van Landbouw, ir. P. Lardinois, heeft in Brussel verklaard dat plannen van dr. Mansholt voor een grootscheep se campagne om oudere boeren in de EEG uit te kopen en te pensioneren, een veel te duren operatie zou zijn. Minister Lardinois zette uiteen, dat uitkopen en pensioneren van oudere boeren, die gemiddeld tien jaar ouder worden dan de EEG-stedelingen, per geval zeker 90.000 gulden zou ver gen, De plannen van dr. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie, voorzien in het ka der van een algemene sanering van de EEG-landbouw in pensionering van 1,6 miljoen boeren. Als hij er in slaagt er zelfs maar een miljoen bereid te vin den, aldus minister Lardinois, zou dit het enorme bedrag van 90 miljard gul den ^ergen. D Nederlandse bewindsman ver klaarde dit naar aanleiding van discus sies in de Europese ministerraad over mogelijkheden om een einde te maken aan de grote overschotprodukties in be paalde landbouwsectoren. Het afvloeien van overtollige boeren uit de landbouw van de gemeenschap moest volgens hem eerder worden na gestreefd door goede voorlichting van jongere boeren, herscholing en goede regionale ontwikkeling met industriali satie. Minister Lardinois sloot zich overi gens wel aan bij denkbeelden van de Europese Commissie om de EEG-land- bouwprijzen meer te variëren, zodat de boeren zich zullen gaan richten op pro- dukten waarvoor een betere prijs wordt gegarandeerd omdat er een betere af zet voor bestaat, i.p.v. te blijven vast zitten aan overschotprodukten als melk, boter, granen en suiker. Van Belgische en Duitse zijde was men er echter niet van overtuigd, dat door prijsmanipulaties met name een verlaging van de melk- en boterprijs kleine boeren tot andere produkties ge bracht konden worden. Op Frans aandringen hebben de EEG- ministers dinsdag in beginsel besloten om voor 1 mei a.s. regelingen te tref fen voor z.g. restprodukten van de landbouw, waarvoor geen marktveror- deningen bestaan. Het betreft hier pro- dukten als vis, wijn, azijn en paarde- vlees. De Franse minister Duhamel had erop gewezen, dat na 1 januari a.s. alle beschermende maatregelen in deze sector moeten vervallen zonder dat nieuwe zijn voorzien. De Europese Commissie heeft ver klaard dat zij voor het „gat" tussen 1 januari a.s. en 1 mei speciale voor zieningen zal kunnen toestaan, o.a. voor de invoer van vis uit andere EEG-lan- den in Frankrijk. Minister Lardinois merkte hierbij op, dat die bescherming dan niet hoger zal mogen zijn dan de huidige. ADVERTENTIE UGA MOSKOU In Moskou is bekendge maakt, dat de militaire begroting van de Sovjet-Unie voor het jaar 1970 17,9 miljard roebel (19,7 miljard dol lar) zal bedragen, hetgeen 200 miljoen roebel meer is dan in 1969. Deze stijging is de kleinste sedert 1965, toen de militaire uitgaven voor het eerst waren ingekrompen. Het bedrag, groot 17,9 miljard, is evenwel het grootste dat tot nu toe aan de defensie zal worden besteed. De totale begroting van de Sovjet- Unie voor het komende jaar bedraagt 144,5 miljard .roebel (158,9 miljard dol lar). De uitgaven worden geschat op 144,8 miljard roebel (160,7 miljard dol lar). De begroting 1969 bedroeg 137 mil jard roebels. Westerse deskundigen zijn van me ning dat de Sovjet-Unie geld voor mili taire zaken gaat uittrekken hetgeen MILAAN De langste tunnel ter wereld zaL worden aangelegd onder de St. Gothard, van Italië naar Zwitser land. In totaal zal een bedrag van 72 miljoen dollar met het project ge moeid zijn. Dit heeft de Italiaanse fir ma Atlas-Copco bekend gemaakt. Volgens Atlas Copco zal de nieuwe tunnel een lengte hebben van 16.284 meter. In de lengte van volgend jaar zal met de werkzaamheden worden be gonnen. Men hoopt over zeven jaar klaar te zijn. In totaal 1.300.000 kubieke me ter rots moeten worden uitgegraven. Op het ogenblik bestaat een spoor wegtunnel onder de St. Gothard, die ook door auto's wordt gebruikt, wan neer de Bergpas dicht is. De nieuwe wegtunnel zal per uur 1.600 tot 1.800 voertuigen kunnen verwerken. OKLAHOMA Chirurgen van het ziekenhuis van de universiteit van Oklahoma hebben in een ruim zeven uur durende operatie de armen op hun plaats gehecht bij het 12-jarige zoontje van een boer, wiens beide armen door een veevoermenger waren afgerukt. Het zal nog enige tijd duren voordat gezegd kan worden of de operatie is geslaagd. In hetzelfde ziekenhuis is vijf jaar geleden de afgerukte rechterarm van een man vastgehecht. Deze heeft nu weer de volledige beschikking over dit lichaamsdeel. De armen van de jongen waren zondagavond door de machine van zijn lichaam gescheurd. De twee lichaams delen werden, in ijs verpakt, samen met het slachtoffer per vliegtuig naar Okla homa gebracht, waar chirurgen de hele nacht om de operatietafel stonden om de lichaamsdelen op hun plaats te bren gen. BONN „Een jood herken je aan zijn haakneus of aan de gèle ster die hy draagt". Dit denkbeeld hul digt veertien procent van de ruim tweehonderd Westduitse Mulo-leer lingen in Bergisch Gladbach (bi; Keulen) die werden ondervraagd ir een opinieonderzoek. De voornaamste conclusie van dit onderzoek is dat bij de scholieren 'n verbluffende onwetendheid heerst die de basis kan zijn van vooroorde len over de joden. Meer dan de helft van de jongelui dacht dat Israëliërs en Joden precies hetzelfde waren. Zij wisten niet dat er, verspreid over de hele wereld, meer Joden leven dan in Israël. Bijna zestig procent wist niet wat in de Hitlerjaren werd vefstaan on der „de eindoplossing van het joden vraagstuk" namelijk de uitroei ing van de Jbden. Een kwart van de scholieren had geen idee welke groe pen van mensen werden opgesloten in de concentratiekampen. Een bescheiden troost bevat het bericht over een ander opinie-onder zoek waaruit blijkt dat vel scholie ren ook niets weten over Adolf Hit ler. Zij uitten zich ongeveer zoals dit meisje van 15:„Hitler? Die heeft toch mensen laten doodschieten!. Wanneer? Ik geloof honderd jaar ge leden. Nee, wacht's ongeveer in de tijd van mijn vader. Nou ja, als Hit- Ier iets zei dan moest iedereen ge hoorzamen." Het wordt wel tijd dat de Duitse regering iets gaat doen aan dit wanbegrip. niet onder die post in de begroting is genoemd, maar „weggestopt" zoals onder het hoofd „machine-industrie", en dat de militaire begroting in feite jaar (waarbij inbegrepen de record- oogst van 171,2 miljoen ton in 1966) en groter dan het gemiddelde van de af gelopen vijf jaar. Het plan voor het lopende jaar voor zag in een grote toeneming van de pro- duktie van minerale kunstmeststof fen, een sector waaraan de Russische plannenmakers altijd veel aandacht besteden. Dat bleek dinsdag opnieuw uit de mededelingen van Baibakof. Hij zei dat de levering van kunstmest stoffen aan de landbouw met twintig procent zal worden vergroot. De in vesteringen in de agrarische sector zullen volgend jaar 14,7 miljard roe bel bedragen, tien procent meer dan dit jaar. tweemaal zo groot is als nu wordt be kendgemaakt. In het komende jaar zal aan de „na tionale economie" 63,4 miljard en aan sociale en culturele doeleinden 54,8 miljard roebel worden uitgege ven. Voor de landbouw is 28,9 miljard uitgetrokken, 6,7 miljard meer dan in 1969. Van deze post zal 9,5 miljard door de staat worden betaald: de rest komt uit de reserves van de collectie ve en de staats-boerenbedrijven. De plannen voor 1970 voorzien in een produktie van 920.000 motorvoer tuigen, waarvan 348.000 personenau to's. De Fiatfabriek in Togliattistad aan de Wolga zal 30.000 personenau to's afleveren. Volgens de jongste offi ciële mededelingen zal deze fabriek, die uiteindelijk een produktiecapaci- teit van 660.000 personenauto's per jaar krijgt# in april 1970 in bedrijf worden gesteld. De voorzittër van de Russische staatsplancommissie, Nikolai Baiba kof, heeft in de tweejaarlijkse zitting van de uit 1500 personen bestaande Opperste Sovjet gezegd, dat de oogst van dit jaar ongeveer gelijk is aan het gemiddelde van de afgelopen BELGRADO De griep-epidemie heeft in Zuid-Slavië tot nu toe aan minstens 20 mensen het le ven gekost. Alleen in de Macedo nische stad Tetovo bedraagt dit aantal 10. In de hoofdstad Bel grado zijn 27.000 mensen door $e griep aan bed gekluisterd. Kritiek ook is de toestand in het aardbevingsgebied van Banja Lu- ka. In de stad zelf is de tyelft van het aantal inwoners ziek. De om liggende dorpen zijn door zware sneeuwval practisch geheel van de buitenwereld afgesloten. Dok tershulp is hier zeer moeilijk te krijgen. De ziekenhuizen in Londen en Zuid- Oost-Engeland zijn dinsdag be gonnen geen aan griep lijdende personen meer op te nemen. Een uitzondering wordt gemaakt voor patiënten die onmiddellijke hulp nodig hebben. Volgens een woord voerder van het Britse ministerie van Volksgezondheid heeft de griep in Engeland nog geen epi demische omvang aangenomen. Bij een ziekenhuis ten zuiden van de hoofdstad was dinsdag onge veer tien procent der verpleeg sters met griep in bed gebleven. De griep slaat ook hard om zich heen in de Duitse Bondsrepubliek. De epidemie heerst thans het zwaarst in het Rijnland, dat lig', tussen 'Bonn en de landen België en Luxemburg. Van de vier mil joen mensen die daar wonen is ongeveer de helft door de griep, vermoedelijk de hongkong-griep. aangetast. De epidemie is uit het zuiden ge komen waar vooral de bevolking van de grote steden zoals Mün chen en Neurenberg er onder te lijden heeft. HAIFA Een in Israël wonende Arabier wordt ervan beschuldigd spionage voor Egypte te hebben ge pleegd, waarvoor hij twaalf paraplu's kreeg. Het is de 27-jarige Laviv Na- gar, een huisschilder uit Haifa. ADVERTENTIE Een jaarkaart voor 1970 is ook al in december geldig. Dus 13 maanden reisvoordeel Profiteer ervan l Prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. Vraag ernaar op het station! ARNHEM De acteur Jules Croiset is bereid gevonden de rol van Leo Beyers over te nemen in de voorstel lingen van „Troilus en Cressida", die Toneelgroep „Theater" donderdag 18 december in Óss en zaterdag 20 decem ber in Arnhem geeft. Zoals bekend is Leo Beyers gewond geraakt bij de rel zaterdagavond na afloop van de voor stelling van „Studio" in de Brusselse vier Beursschouwburg. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 13