Zeeland beducht voor uitstootgassen van aluminiumfabriek Protesten en vragen na schouwburgrel Voor Tunesië f 3,5 miljoen Spoorwegstaking in Italië Wapencontrole is niet waterdicht Kelner gestraft voor diefstal met geweld Noord-Vietnam verliest aan moreel Schip muurvast op noorderpier van de Hoek Voorlopig doen nog niet alle ziekenfondsen mee aan premie verhoging Toelichting op liftverbod voor militairen Vele Hagenaars kregen te hoge gasrekening Kussen terug naar Peking Pools wisselwachter veroordeeld Sabotage op basis op Cyprus Prostituee aangerand VOORWAARDEN Geen plaats voor vijf verdachten in Bredase cellen Onrust onder ints- leraren over hun bevoegdheid Beroep verworpen van bezetters van consulaat SCHERPE KRITIEK Diefstallen uit legerwinkels WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 *225 PEKING De eerste fase van de Russisch-Chinese besprekingen in Pe king over het grensconflict heeft, naar het schijnt, tot ontspanning in de be trekkingen tussen beide landen ge voerd. Als uiterlijk teken van ontspan ning zullen begin januari de gezinnen van het Russische ambassadeperso neel in de Chinese hoofdstad, die in 1967 naar de Sovjet-Unie vertrokken, in Peking terugkeren. Ook de school van de ambassade gaat weer open. Voorts is vernomen dat met uitbrei ding van het Russisch ambassadeper soneel kan worden gerekend. Tijdens de grote antirussische de monstraties in 1967 heeft Moskou nog uitsluitend het hoogstnoodzakelijke personeel naar Peking gezonden. En kele ambassadeleden hadden nog wel hun vrouwen bij zich, maar de kinde ren vertro kken naar de Sovjet-U nie, terwijl het meeste personeel dat mét verlof ging, de gezinsleden bij terug keer moest achterlaten. Van de zijde van de Russische am bassade in Peking spreekt men van, •en „volkomen normale" gang van za ken, maar men 'bestrijdt niet dat de kwestie te maken heeft met het ver loop, van de besprekingen over het grensconflict. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Tholen: G. Westland te Wierden; te Baambrugge: J. Roebers te Ee (Fr.). Aangenomen: naar Amsterdam als pred. voor b.w. (t.b.v. Commissie Kerk en Ziekenzorg): J. de Ruyter te Rheden; naar Leeuwarden: J. van der Heide te Wieringerwerf; naar Waarder: T. J. v Kamerbeek te Rouveen. Ger. Kerken Aangenomen: naar Dronten (standplaats Biddinghuizen): drs. A. van der Wou- de te Lisse. Ger. Kerken Vrijgemaakt Bédankt voor Middelstum: J. Poutsma te Nijega-Opeinde. Ger. Gemeenten Beroepen: te Hellevoetsluis: J. C. West- strate te Meliskerke; te Zeist J. van Haaren te Amersfoort, die bedankte voor Apeldoorn en voor Zoetermeer. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Apeldoorn: Ph. Linde man te Utrecht. WARSCHAU De wisselwachter van een klein Pools station is tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens strafbare nalatigheid Door zijn schuld was er enige tijd geleden bij Kutno, in het midden van het land, een treinongeluk ontstaan waarbij 106 per sonen werden gewond, van wie 36 ern stig. De wissel wachter had nog een twee de ongeluk op zijn geweten toen door zijn nalatigheid in oktober twee expres- treinen recht op elkaar intreden. Omdat deze treinen langzaam reden waren er geen slachtoffers. ROME Het Italiaanse spoorweg personeel is dinsdagavond om 21.00 uur een staking yan 24 uur begonnen, enige uren voordat ook het andere overheidspersoneel bij het onder wijs, de staatsbedrijven en de minis- terfies voor eenzelfde tijd In sta king ging. Dinsdagavond omstreeks middernacht lag het gehele spoorweg verkeer in Italië stil. Deze stakingen, die zijn georgani seerd door de drie grote vakbonden, zijn een protest tegen wat de vakbon den noemen de schending door de re gering van de overeenkomsten inzake salarisverhogingen. Ook willen de vak bonden meer mogelijkheden voor de lagere ambtenaren en ook meer in spraak voor deze groep. Heden gaan de vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers in de metaalindustrie praten over een op lossing van het drie maanden oude ge schil over de collectieve arbeidsover eenkomst voor deze bedrijfstak, waar in een miljoen arbeiders werkzaam zijn. De minister van Arbeid, Carlo Donat-Cattin, die als bemiddelaar in het geschil optreedt, heeft voorstellen ingediend om tot een oplossing te ko men. WASHINGTON De Amerikaanse wet op de beperking van wapenverkoop is zijn doel voorbij geschoten omdat er mazen in de wet zitten.' De bedoeling was de verkoop van goedkope pistolen te beperken. Door de wet, die een jaar geleden van kracht werd, werd de verkoop via postorders en de invoer van pistolen verboden. Er is echter gebleken dat sommige firma's de wet konden omzeilen, door de onderdelen van de pistolen in te voeren en de wapens in de Verenigde Staten te monteren. Het gevolg is dat evenveel pistolen verkocht worden na de invoering van de wet als ervoor. Volgens de nationale commissie voor geweld, wordt juist h£t goedkope soort pistool in 50 procent van alle gewapen de misdaden gebruikt. Voordat de wet bestond werden bijna alle goedkope typen pistolen ingevoerd. Dit jaar is de invoer scherp gedaald, n^aar worden grote hoeveelheden wa pens in Amerika zelf vervaardigd. De wet zal herzien moeten worden, waarbij sommige pistolen verboden zullen worden, waar zij ook gemaakt zijn. NICOSIA De Cyprische pers maakt melding van een actie door een niet aangeduide sabotage-groep tegen de Britse basis te Akrotiri, in het zuid westen van Cyprus. Deze actie volgde op een bomaanslag, die het afgelopen weekeinde te Limassol is gepleegd op een Britse militaire vrachtauto. De sabotagegroep vernielde een hef- schroefvlietuig, twee militaire vracht auto's, een bus, een ambulance, alsook verscheidene watertanks, aldus verluidt in Nicosia. In een klooster aan de Graafseweg in Nijmegen heeft een broeder, die probeerde buskruit te maken, een forse ontploffing veroorzaakt. Het kloos tergedeelte, waar hij experimenteerde brandde uit. De broeder werd gewond aan gezicht en handen. Men vreest, dat hij een pink zal moeten missen. AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof heeb't de 21-jarige kelner E. S. uit Lugano wegens diefstal met geweldpleging veroordeeld tot twee en een half jaar met aftrek. De rechtbank had een jaar met af trek opgelegd. De kelner was in juli de kamer van de bedrijfsleidster van een Amster dams restaurant binnengedrongen en had daar 660 Zwitserse franks wegge pakt. HONKONG Het moreel van de Noordvietnamezcn is momenteel da nig aan het afbrokkelen en boeren en arbeiders gaan steeds meer ongedis ciplineerd te werk. Dit schrijft de „Far Eastern Economie Review", een blad dat in Zuidoost-Azië een groot versprei dingsgebied heeft. Volgens het blad heeft ,,de Noord- vietnamese bevolking een punt bereikt waarop zij niet langer kan beantwoor den aan de vraag naar verhoogde pro- duktie, om zodoende het land na de Amerikaanse bombardementen weer opnieuw op te bouwen en oorlog te kun nen blijven voeren. Ze is zelfs niet meer in staat de economie op het huidige peil te handhaven". De mensen zouden ook „hun dagelijks werk met een bepaalde tegenzin ver richten en pogingen om de economie te socialiseren schijnen op een klip te zijn gelopen, omdat de mensen moe zijn van allerlei officiële leuzen. Het pro bleem wordt ook voor een groot ge deelte in de hand gewerkt doordat de „sterke mannen" in de oorlog zijn in gezet. Nu de Amerikaanse bombarde menten zijn opgehouden kan Hanoi bo vendien geen enkele buitenlandse gek meer aanwijzen die het leven in het land direct zou bedreigen", aldus de „Far Eastern Economie Riview". HOEK VAN HOLLAND De Duitse ertscarrier Tete Oldendorf (22.400 dwt) die dinsdagavond omstreeks 9 uur op de Noorderpier van Hoek van Holland is gelopen, zat vanmorgen nog onwrik baar vast. Vijf sleepboten hadden te vergeefs gewerkt. De ertscarrier kwam dinsdagavond bij hoog water en tijdens goed weer de havenmond binnen en liep toen, door nog niet precies bekende oorzaak, op de noorderpier. De kapitein accepteerde kort daarna de bijstand van de Nieuwe Rotterdam se Sleepdienst, die de sleepboten In- dusbank, Europa, Brielse Bank, Steen- bank en Breedbank inzette. Vanmorgen bij hoog water ontstond weer een gunstige mogelijkheid om de carrier, geladen met graan, uit zijn benarde positie te bevrijden. Als dit niet lukte, zou het schip vermoedelijk gelost moeten worden. Een ongunstige factor voor de slepers is, dat er bij de geringe oostenwind tijdens hoog water niet veel water komt. Omstreeks negen uur vanmorgen heeft het Belgische vissersvaartuig „Christoffel Columbus", afkomstig uit Oostende, gemeld dat het in zinkende toestand verkeerde op 7 mijl ten noor den van het lichtschip Noordhinder Het schip heeft om onmiddellijke hulp gevraagd. Een helikopter en een sleep boot gingen onmiddellijk onderweg. AMSTERDAM Dc Amsterdamse politie heeft twee mannen aangehou den die er van worden verdacht tij dens het weekeinde een prostituée te hebben aangerand. De mannen, de 22-jarige C. C. de F. en de twintigjarige W. S. beiden uit Amsterdam, hadden de vrouw met hun auto meegenomen naar een bui tenwijk. Onder bedreiging van een mes hebben zij de vrouw gedwongen zonder vergoeding haar beroep uit te oefenen. MIDDELBURG Begin januari zullen vertegenwoordigers van drie ministeries, van de provincie Zeeland en van het gemeentebestuur van Vlis- singen bijeenkomen om te besluiten welke voorwaarden gesteld moeten worden aan de vestiging van een aluminiumbedrijf in het Sloe. In de statenvergadering deelde ge deputeerde A. J. Kaland gisteren me de, dat er naast een binnen de gren zen blijvende hoeveelheid fluor, door de fabriek ook „andere stoffen wor den uitgestoten, waarmee, omwille van de volksgezondheid de grootste voor zichtigheid moet worden betracht". Van die stoffen weet men nog wei nig, volgens de heer Kaland, maar zij worden pas gevaarlijk, wanneer de fabriek haar topproduktie van 300.000 ton aluminium zal hebben bereikt. Het overleg tussen de overheidsin stanties en hun adviseurs zal leiden tot het opstellen van voorwaarden, die het openen van het bedrijf alsnog te gen te kunnen gaan, uitbreidingen te gen kunnen houden of zelfs de pro- d uk tie kunnen stopzetten, als de volks gezondheid in het geding is. Omdat de afvalgassen, die de heer Kaland niet wilde noemen om geen fabrieksgeheimen prijs te geven, in de AMSTERDAM Het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen heeft telegrafisch geprotesteerd tegen het optreden van de politie na de voor stelling van de toneelgroep Studio in de Brusselse Beursschouwburg. Het bestuur meent dat een dergelijk optreden zowel de vrije menings uiting als de culturele samenwerking tussen Nederland en België ernstig in gevaar brengt. Het dringt bij de mi nister aan op maatregelen ter voorko-' ming van een dergelijk ingrijpen in de toekomst. Twee leden van de KVP-fractie in de Tweede Kamer hebben de minis ters van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk en van Buitenland se Zaken nadere informaties gevraagd over de onlusten voor of na de voor stelling van de toneelgroep Studio in Brussel. Het zijn de heren Engels en Van Schaik, die de bewindslieden ver zoeken een onderzoek in te stellen in het bijzonder waar het de incidenten met Nederlandse kunstenaars betreft. De Vereniging van Nederlandse To neelgezelschappen (VNT) heeft een telegram aan de Belgische regering gezonden, waarin wordt geprotesteerd tegen de gang van zaken in Brussel. Overwogen wordt of op de vergade ring van de ledenraad, die vandaag wordt gehouden, nog maatregelen ge nomen moeten worden die meer kracht aan het protest kunnen bijzet ten. BREDA De Bredase recherche heeft bij haar collega's in Oosterhout en Roosendaal gastvrijheid gevraagd voor vijf verdachten voor wie in de veertien celplaatsen van het Bredase bureau geen ruimte meer is. Dat komt doordat maandag en giste ren dertien mensen werden aangehou den en ingesloten voor enkele inbra ken, o.a. een dubbele inbraak, het af gelopen weekeinde bij Vroom en Dreesmann. Daar werd voor 28.000 gul den aan horloges, radio's, fototoestellen en geld meegenomen. AMSTERDAM De directeuren van de middelbare technische scholen in Nederland hebben staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) gewezen op de onrust die onder de leraren heerst over hun bevoegdheid. Deze onrust oefent een nadelige in vloed uit op het onderwijs, zo menen de directeuren. De staatssecretaris wordt verzocht „op korte termijn zodanige maatregelen te willen nemen opdat de ze leraren weer, zonder problemen over de waardering van hun bevoegd heden, zich ten volle aan hun taak kun nen wijden". AMSTERDAM De actie Hulp aan Tunesië heeft tot nog toe 3.402.354,56 gulden opgebracht. Aan de storingen op 999 te Am sterdam komt geen einde. Ook worden nog enkele lokale acties gevoerd. Het Nederlands Comité Hulp aan Tunesië verwacht dat het eindresul taat rond de drie en een half miljoen gulden zal -komen te liggen. Met dit be drag zal in elk geval een deel van de nieuwe hulpprojecten, die nog in voor bereiding zijn, kunnen worden uitge voerd. DEN HAAG De twee journalisten en de zeventien studenten uit Amster dam, die op 4 oktober vorig jaar het Mexicaanse consulaat in Amsterdam binnendrongen z(jn volgens de Hoge Raad terecht door het gerechtshof ver oordeeld. De politierechter in de hoofdstad had de Amsterdammers tot verschillende straffen veroordeeld. Het hof trok in twee instantie de straffen gelijk en maakte er voor allen een week gevangenisstraf voorwaarde lijk van plus een boete van 75 gulden. De Hoge Raad verwierp het daartegen ingediende beroep. eerste bouwfases van de fabriek, waar in de produktie tot 170.000 ton wordt gebracht, geen gevaar voor de volks gezondheid opleveren, vond hij het voorbarig nu al „veel overhoop te ha len". Temeer omdat niet eens zeker is, flat het bedrijf, Péchiney, tot een pro duktie van 300.000 ton zal komen. De verklaring van de heer Kaland kwam. nadat de fractieleider van de AR, de heer J. A. van Bennekom b(j de algemene begrotingsdebatten vrij scherpe kritiek had geuit op de alu miniumfabriek, die het honderdvoudi ge van de luchtverontreiniging van andere bedrijven zou gaan opleveren. Hij kon, onder druk van andere statenleden, weinig van zijn woor den waar maken. Sprekers van alle andere partijen, inclusief de socialis ten, stelden zich achter het standpunt van Gedeputeerde Staten, dat indus trialisatie moet doorgaan om brood op de plank te krijgen, maar ieder een scherpte het college van GS in zo goed mogelijk de leefbaarheid van Zeeland te verdedigen. AMSTERDAM Aan de verhoging van de premie voor de vrijwillige ziek teverzekering doen 24 van de 114 zie kenfondsen en afdelingen voorlopig niet mee. Bij die 24 is bijna een derde van het totale aantal betalende verzekerden aangesloten. Een aantal van deze fond sen zal waarschijnlijk pas in de loop van 1970 de premie verhogen. De andere negentig gaan met ingang van het nieuwe jaar tot verhoging over, gemiddeld met 11,7 procent. Voor alle fondsen samen bedraagt het gemiddel de van de verhogihg 7,8 procent of wel een premiestijging per week van 8,13 tot 8,76 gulden en van 35,33 tot 38,07 gulden per maand. De Ziekenfondsraad spreekt van een matige verhoging, in vergelijking met voorgaande jaren. De premies over die jaren hebben bij een aantal fondsen tot overschotten geleid. Een twee reden voor de kleinere ver hoging schuilt in de aanstaande over gang van bejaarden van de vrijwilli ge naar de bejaardenverzekering. Daar door zullen de kosten per vrijwillig verzekerde in 1970 minder stijgen dan anders het geval zou zijn geweest. DEN HAAG Met toestemming van minister Den Toom (Defensie) hebben de bevelhebbers van de lucht strijdkrachten en van de marine, luite nant-generaal B. Wolff en vice-admi- raal J. B. M. J. Maas, het vorige week ingetrokken liftverbod voor militairen van een toelichting voorzien. Hierin zeggen zij, dat bij voorkeur door militairen gebruik moet worden gemaakt van het openbaar vervoer als deze mogelijkheid normaal aanwezig is. Alleen bij bijzondere omstandigheden kan worden overwogen een „lift" te nemen. De twee bevelhebbers zeggen er op te rekenen, dat hun ondergeschikten deze toelichting op het ingetrokken liftverbod behoorlijk zullen resnecteren en interpreteren. In het comité van verenigde chefs van staven is door luitenant-generaal Wolff (Luchtmacht), vice-admiraal Maas (Marine) en luitenant-generaal Van Rijn (Landmacht) uitgebreid over dit onderwerp gesproken. De laatste zag geen aanleiding het ingetrokken liftverbod van minister Den Toom van een toelichting te voorzien. Hij had er, evenals de minister, geen bezwaar te gen dat de beide andere chefs zo'n toe lichting wensten. DEN HAAG Het Haagse gasbe drijf heeft aan de vele honderden ver bruikers van aardgas te veel aan vast recht berekend. Het heeft de gemeente een voordeel van ten minste twee-en-een-half mil joen opgeleverd. De gemeente zegt dat dit gewoon een kwestie van admi nistratie is. Wanneer de jaarrekening van ie mand in april wordt bekeken, en de man is enige maanden later op ver warming met aardgas overgegaan, dan betaalt hij ook die paar maanden het hoger vastrecht, dat bij meer gas verbruik ingaat. Wat hij teveel betaald heeft krijgt hij terug, aldus de gemeente. MAASTRICHT In de maanden au gustus en september van verleden jaar z(jn grote hoeveelheden goederen gesto len uit de legerwinkels van Afcent in Brunssum en Nieuwenhagen, in totaal voor een waarde van ruim f 17.000. Het grootste deel van het gestolene be stond uit belastingvrije Amerikaanse sigaretten. Als verdacht van deze diefstallen hebben zich de 25-jarige P. K. uit Brunssum en de 33-jarige E. R. uit Heerlen, die destijds bij Afcent in dienst was, voor de rechtbank te Maastricht moeten verantwoorden. K. bekende alleen sigaretten uit de leger- winkel in Brunssum te hebben gestolen, doch R. ontkende ieder aandeel. De officier van Justitie achtte beide verdachten schuldig en eiste tegen ie der van hen negen maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De rechtbank in Maastricht heeft K. conform de eis veroordeeld. R. kreeg vrijspraak.

De Vallei | 1969 | | pagina 14