Veenendaals dagblad Buiten Partijen willen het volk sterker bij politiek betrekken Sterke man" Torrijos herovert Panama Landend toestel mist joy vlieger Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hogerhuis heeft echter laatste woord Vergeefse strijd van oceaanreus WINTER BLIJFT Onderzoek naar ineident politie- Zwarte panters Scholten-Honig te Koog „plat'" door staking Oud-omroepster Vertie Dixoii overleden SUSAN ATKINS ALLEEN VOOR RECHTER LONDEN - Het Britse Lagerhuis heeft zich gisteravond met een overweldigende meerderheid uitgesproken voor afschaffing van de doodstraf in Engeland. Streekgeschiedenis Geschenk voor vrouw van Armstrong Actie van de acht grootsten „GEEN STUNT" Kostbare films verloren in W.-Irian Twee dagen afgezet Brand bluste zichzelf Incident op Zestienhoren Plaatselijk strenge vorst Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 17 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 296 LAGERHUIS STEMT VOOR OPHEFFING DOODSTRAF De Lagerhuisleden die vrij waren om volgens hun eigen geweten te stem men. namen met 353 tegen 185 stemmen een voorstel van de regering aan om de huidige situatie sinds 1965 is bij wijze van proet' de doodstraf op geheven permanent te maken. NEW YORK Een groep Ameri kaanse leiders voor de burgerrechten en advocaten, onder wie de vroegere Amerikaanse vertegenwoordiger bij de VN. Arthur Goldberg, zal een onder zoek instellen naar de incidenten tus sen de politie en de negerbeweging „Zwarte Panters". Men zal nagaan of ambtenaren, die belast zijn met de uitvoering van de wet de burgerrechten van de mili tante negerorganisatie hebben ge schonden. Volgens de „Zwarte Panters" zouden 27 van hun leiders de afgelopen tijd bij vuurgevechten door de politie zijn ge dood. KOOG AAN DE ZAAN De staking bij Koninklijke Scholten Honig N.V. in Koog aan de Zaan heeft zich gisteren in de loop van de c en de avond uitgebreid tot 500 s. Alle bedrijven van het conct: u. ...Mig aan de Zaan liggen stil. Zover het mogelijk was, heeft alleen het leidinggevend personeel doorge werkt. De staking die uitbrak onder 90 werk-nemers, heeft als inzet een duur- tetoeslag van één prócent. Ook speelt een rol of de kwartier arbeidstijdver korting die in januari ingaat, des morgens of des middags moet worden opgenomen. OO c Yf/einigr Achterhoekers zullen nooit van meester Heuvel (1864- 1926) hebben gehoord of bleven on kundig van zijn klassieke platte landskalender ,,Oud Achterhoeks Boerenleven"want die beleefde het vorig jaar dc 6e druk. Dit is geen wonder voor zulk een mense lijk, gevoelig volksboek. De schrij ver bleef al ging hij reeds veer tig jaar geleden van ons heen een drager van het volkseigene, universeel blijvend in zijn onver woestbaar provincialisme. Zijn be langstelling was zeer groot; Hit- brandt Boschma en Hendrik Odink geven in het herinneringswerkje ..Meester Heuvel herdacht(1927) 'n bibliografie met plm. 30 titels. Ik vind daarin o.a. de ,,G e s c h i e - denis van het land van Berkel en Schipbeek", reeds in 1903 geschreven en allang antiquarisch, doch nu gelukkig in facsimile her-uitgegeven door Gijs- bers en Van Loon te Arnhem. Dit boek toont de liefde van de auteur tot de historie van genoemd gebied op tientallen bladzijden aan; het vond zijn oorsprong in een reeks feuilletons, destijds verschenen in de Lochem.se Courant. In het voor woord van Heuvel zegt hij, dat een goede geschiedenis rein intellec tueel genot schenkt en onze blik op wereld en leven verruimt; zij ver edelt ons gemoed en vervult ons met hoop op de zegepraal van het goede. Van deze gedachte zijn vele hoofdstukken doortrokken; zij han delen over de historie van het noor delijk deel der Graafschap Zutphen en het zuidelijk gedeelte van Over ijssel, ongeveer van Deventer en Zutphen tot de Duitse grenzen. De schrijver is op zijn best in de ruime passages over de boerenstand 'm de middeleeuwen, het platteland (15e eeuw), uit grootvaders tijd e.a. lan delijke beschrijvingen; hij weet in eenvoudige doch boeiende taal le ren en gestalte, kleur en glans aan lang vergleden jaren te verlenen, en de geestelijke evolutie evengoed te verduidelijken als de materiële. De tijden gaan opwaarts via Willi- brordus, Lebuïnus, Geert Groote, Erasmus en Thomas a Kempis, Re- vius e.v.a., werkend in op- en neer gang, maar uiteindelijk vlechters van religieus leven en groeiende krachten. Dit zeer lezenswaardige boek (geb. f 14,90) werd extra ver lucht met een serie oude foto's, die in de le-druk niet stonden. 17 dec. '69 A. B. WIGMAN Het thans door het Lagerhuis aange nomen voorstel zal eerst van kracht worden, als het ook door het Hoger huis is goedgekeurd. In het Hogerhuis begint hierover heden een debat, dat twee dagen zal duren. Hoe de stemming donderdagavond zal uitvallen, hangt af van de steun die de Hogerhuisleden weten te verkrijgen, die vurig voor uitstel van de uiteinde lijke beslissing met een jaar zijn, of in ieder geval tot het einde van de proef periode, die op 31 juli volgend jaar af loopt. In het Lagerhuis viel dinsdagavond de beslissing, nadat de meest hardnek kige voorstander Tan de doodstraf, de conservatieve oud-minister Duncan Sandy's, erop had gewezen, dat de misdaad en het aantal moorden, waar op vroeger de doodstraf stond, in de afgelopen vier jaar sterk waren toege nomen. Dit gold volgens hem in het bijzonder voor de moorden door mid del van vuurwapens. Hij deed een beroep op het Lager huis, niet de opiniepeilingen te nege ren, die hebben aangetoond dat een grote meerderheid van de bevolking voor het handhaven van de doostraf bij bepaalde vormen van moord is. De minister van Binnenlandse Zaken, James Callaghan, die altijd voor af schaffing heeft gepleit zei, dat als de doodstraf weer zou worden ingevoerd de openbare mening opnieuw daarte gen in opstand zou komen. Hij had gedreigd af te treden als het Lagerhuis de galg weer zou invoeren. Callaghan kondigde aan dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken en de preventie van geweld daden en dat aan dit onderzoek door de Cambridge Universiteit zal worden meegewerkt door prof. Marvin Wolf gang van de universiteit van Pennsyl vania. Aan het slot van het debat van ze ven en een half uur stemde zowel pre mier Wilson als de leider van de con servatieven Edward Heath voor af schaffing. Bij de stemming waren 532 van de 630 leden aanwezig. BAD HOMBURG De Westduit- se juwelier Jens Uwe Schimmel- pfeng uit Bad Homburg is van plan een „wereldbol", bestaande uit 131 blauwe saffieren, 110 blauw-witte en 58 gekleurde briljanten, te schen ken aan de vrouw van Neil Arm strong, de eerste mens die op de maan landde. Het sieraad, dat de juwelier „De wereld waarin wij leven" noemt, heeft een waarde van ongeveer 201000 gulden. Schimmelpfeng heeft mevrouw Nixon gevraagd het ca deau met Kerstmis aan mevrouw Armstrong te overhandigen. DEN HAAG Acht politieke partijen in Nederland slaan op het punt een gezamenlijke actie te beginnen oni de Nederlanders intensiever bij de politiek te betrekken. Het centrum Vorming Democratisch Burgerschap in Den Haag is thans bezig de partijen, die in de actie geloven, om de tafel te krijgen. Het initiatief tot deze gezamenlijke actie, die door de partijen zonder enig'partijpolitiek oogmerk zal worden gevoerd, is genomen door D '66. Men stelt echter bij D '66 geen prijs op dit geestelijk vaderschap. Enkele weken geleden heeft het hoofdbestuur van D'fifi zich tot alle po litieke partijen in Nederland gewend met het verzoek om tot de gezamen lijke actie te komen. De mening van het hoofdbestuur van D'66 was, dat elke serieuze politieke partij het gebrek aan politieke belang stelling in Nederland ter harte moet gaan. Van de KVP. PvdA, VVD, ARP, CHU, PSP en de PPR zijn inmiddels posjtieve antwoorden ontvangen: in de ze partijen wil men graag gezamenlijk naar mogelijkheden zoeken om tot een dergelijke gezamenlijke actie te ko men. Van de SGP, het GPV, de Boeren partij en haar splinters en de CPN werd geen antwoord ontvangen. De fractieleider van D'66 in de Twee de Kamer, mr. Van Mierlo, reageerde gisteravond „Ik vind het vervelend dat is uitge lekt dat dit een initiatief van ons is. De mogelijkheid dat andere partijen. die er nu positief togenoyer staan, toch gaan denken aan een politieke stunt, acht ik erg groot". „Ik wil met nadruk stellen, dat het thans geen zaak meer is van D'66. Ik hoop dat het bureau in Den Haag erin zal slagen er een gezamenlijke actie van te maken". Bijna macaber is het beeld van dc Nederlandse mammoettanker Marpessa (210.000 ton), die zondagnacht in de Atlantische Oceaan ten onder ging. De foto toont de laatste uren in het leven van een fonkelnieuw schip. Al leen het voorschip steekt nog boven water uil. alsmede het topje van de schoorsteen en de radarmast. Ze vormen het trieste symbool van de totale ontreddering. De oorzaak van de ramp is de gezagvoerder van het schip, kapitein E. J. Stapper (48) een raadsel. Kapitein Stapper verklaarde dit dinsdagavond op Schiphol, nadat hij daar met zijn bemanningsleden na het angstige avon tuur op de Atlantische Oceaan was aangekomen. De explosie in een van de ladingtanks deed zich vrijdagmiddag voor, toen vrijwel de gehele bemanning aan de lunch zat. „Behalve de twee Chinese slachtoffers was niemand aan dek. Als de explosie zich op een ander tijd stip had voorgedaan, waren de gevolgen veel erger geweest", aldus ka pitein Stapper. PORT MORESBY (Nieuw-Guinea), De Franse fotograaf Pierre Gais- seau en de Amerikaanse antropoloog Peter Jenning banen zich een weg door de oerwouden van West-Irian, nadat zij door een ongeluk niet een vlot op de Idenburgrivier al hun bezittingen wa ren kwijtgeraakt. De VN-ambtenaar Thomas F. Power jr., die zojuist uit Djajapoera in Port- Moresby is aangekomen, verklaarde, dat Gaisseau en Jennings veilig en wel zijn en reizen in het gezelschap van een Indonesische dokter, een Indo nesische radiotechnicus en zes West- Iriaanse parachutisten. Gaiseau en Jeennings trekken sinds september door het centrale bergland van West-Irian om een primitieve stam op te zoeken en te filmen. Power heeft woensdag vernomen, dat de stam gevonden werd, maar dat hun kostbare kleurenfilms verloren gingen toen het vlot op de terugreis naar de kust op de Idenburgrivier omsloeg. PANAMA-STAD De maandag door zijn plaatsvervangers afgezette leider van Panama, brigade-generaal Omar Torrijos, is dinsdag weer in zijn land teruggekeerd. Met de hulp -.an een aan tal loyale officieren van de nationale garde, wist hy de macht weer in han den te krijgen. Na een kort gevecht tussen troepen die achter Torrijos staan en aanhangers van de staats greep. werden de leiders van de mili taire coup, de kolonels Ramiro Silvera en Amando Sanjur. gevangen gezet. NIJMEEGN De brandweer, die gis ternacht werd gealarmeerd voor een brand in het universiteitslaboratorium in Nijmegen, stond bij aankomst voor een raadsel. De vlammen bleken ge doofd te zijn, terwijl het gebouw dreef van het bluswater. Vastgesteld werd, dat het vuur, dat door kortsluiting moet zijn ontstaan, een kraan van de water leiding had doen smelten, waardoor een krachtige waterstraal precies in de brandhaard terechtgekomen was. Torrijos werd later op de dag op grootse wijze in de hoofdstad van deze Middenamerikaanse staat binnenge haald. Gezeten op de schouders van le den van de natiónale garde, nam hij weer bezit van zijn hoofdkwartier- Op een persconferentie zei Torrijos: ..Dit is slechts een incident, dat de p< sitie van de nationale garde heeft ver sterkt. Een inciden 'van 48 uur kan een programma, dat thans een jaar lang wordt uitgevoerd, niet aantasten Torrijos verbleef in Mexico-Stad, toen twee van zi.in voornaamste mede werkers, kolonel Ramiro Silvera en ko lonel Amada Sanjur, de macht overna men uit protest tegen het gezag van de sterke man. Silvera. onder-comman dant van de nationale garde, benoem de zichzelf tot commandant, terwij! Sanjur, de stafchef, onder-commandant werd. Torrijos keerde dinsdagmorgen vroeg terug naar David in westelijk Panama. Hij werd daar begroet door het plaat selijke garnizoen van de garde. Vervol gens bezetten loyale troepen in de hoofdstad het hoofdkwartier van de na tionale garde. Deze korte operatie ver oorzaakte geen slachtoffers, hoewel wat heen en weer geschoten werd. Silvera en Sanjur werden gearresteerd. Torri jos maakte 'n triomfale autorit van Da vid naar Panama-Stad. Hij werd over al langs de 500 km lange route toege juicht door gardisten en burgerij. Torrijos, die verklaarde geen wraak neming te willen, zei, dat de nationale garde zal moeten beslissen wat er zal gebeuren met kolonel José M. Pinilla en kolonel Bolivar Urrutia, die de staatsgreep bekendmaakten en die de benoemingen van Silvera en Sanjur tot de hoogste functies in de nationale gar de tekenden. In 1968 werd president Arnulfo Arias (echtgenoot Tan „dame" Margot Fon- teyn) door een junta van drie militai ren uit de macht gezet. Twee ervan, de kolonels José Pinilla en Bolivar Ur rutia, voerden de leiding van het land in afwezigheid van generaal Torrijos, de derde man. Torrijos. de krachtigste van het drietal, had de regeringszaken steeds geleid vanuit zijn hoofdkwartier in de stad David. ROTTERDAM Een groot Engels transportvliegtuig miste gisteravond op een haar na een gestolen sportvliegtuig, dat onverlicht op dc landingsbaan van de Rofterdamse luchthaven Zestienhoven stond. De gezagvoerder van het vrachttoestel, een viermotorige Britannia met vijf be manningsleden, dat al aan de landing bezig was. ving het vliegtuigje in zijn schijnwerper en kon zijn toestel nog net optrekken. Hij meldde hel gebeuren on middellijk aan de verkeerstoren. Een functionaris van de luchthaven vond de man, terwijl die al bezig was het toestel een eenmotorige Cessna in een hangar te rijden. Toen hij kort daarop werd weggeroepen, ontsnapte de pretviieger in de duisternis. Mogelijk heeft hij de luchthaven ver laten in een oude, blauwe Renalt Dauphine. die door een vrouw werd be stuurd. Rijk- en gemeentepolitie in de Randstad keken zonder resultaat naar hem uit. Het staat niet vast of de man al had gevlogen of dat hij op de baan stond om te gaan starten. Op de verkeerstoren had men het sportvliegtuig niet gesignaleerd. „Hel was niet verlicht", aldus een woord voerder van de luchthavendienst. „De vlieger had ook geen contact opgeno men met de toren". Het toestel is eigendom van de Rot terdamse luchtvaartmaatschappij Ge neral Aviation. Het had net een revi sie ondergaan en het was 's middags in de hangar teruggezet. Daar was sinds dien niemand meer aanwezig geweest, omdat er met het oog op het beperkte zicht niet werd gevlogen. De pretviieger moet het toestel zelf uit de hangar hebben getrokken. Hij is met uitgeschakelde boord verlichting naar de 4aaan getaxied. Uiteraard had hij van de verkeersleiding geen toe stemming om te starten noch om te landen, zo hij in de lucht is geweest. De Britannia had wel vergunning ge kregen om te landen. Nadat het vrachtvliegtuig rakelings over hem was heen geraasd, bracht de vlieger de Cessna terug naar de han gar. „Ik ben De Jong", kreeg de man van de havendienst te horen, die met een auto op onderzoek was uitgestuurd. De heer Dc Jong vroeg dc functionaris hem te helpen de kist naar binnen te duwen. De man van de havendienst verliet het toneel toen hij per mobilo foon werd opgeroepen. Toen men latei- naar de hangar terugkeerde, was de heer De Jong niet meer aanwezig. Uit de manier, waarop hij met het toestel omging, leidde de havendienst af dat de man met vliegtuigen bekend moet zijn. Weerverwaeliting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond: In het algemeen weinig bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige oosteelijke wind. Lichte tot matige, in de nacht en och tend matige tot strenge vorst. AMSTERDAM In Amsterdam is maandagavond Vertie Dixon-Zwane- veld na een langdurige ziekte overle den. Zij was 41 jaar oud. Ze was een van de eerste televisie-omroepsters in Nederland. Zij heeft zestien jaar bij de VPRO gewerkt. De laatste anderhalf jaar werkte ze op de afdeling documentatie van de drukkerij Rotagravure in Amsterdam. Ifi die periode is zij verschillende ke ren lange tijd ziek geweest. Maandag avond laat stierf zij. LOS ANGELES De 21-jarige Susan Atkins, die lid is geweest van de van moord beschuldigde hippie-groep, zal waarschijnlijk afzonderlijk worden be recht. Dit is woensdag meegedeeld door de plaatsvervangende openbare aankla ger, Aaron Stowitz. Dit zal gebeuren als de openbare aanklager besluit ge bruik te maken van een verklaring die Susan heeft afgelegd voor een grand jury. Zij zou toen bijzonderheden hebben verstrekt over de wijze waarop de in zwart geklede hippies op 9 augustus de filmspeelster Sharon Tate en haar vier gasten hebben vermoord en de volgen de dag het echtpaar Labianca. (Van onze weerkundige medewerker) Het heeft vannacht in het midden van het land matig tot streng ge vroren: in Zutphen iverd het -8, in Apeldoorn en Doetinchem -9, En schede -10, plaatselijk in Brabant -11. Ook in Duitsland werd het kou der: Hannover meldde -13, een even lage temperatuur als in Mos kou. Een station in Noord-Zweden meldde -26 graden. De luchtdrukverdeling blijft gun stig voor het aanhouden van de vorst in de rest van deze week. Tus sen een hogedrukgebied van 1036 millïbaar boven Finland en een van Ierland naar Frankrijk koersende depressie van 995 millibaar blijven oostelijke tot noordoostelijke win den koude lucht uit Ruslpnd naar onze contreien aanvoeren. Waarschijnlijk kan de kou na vandaag wat indringender worden door het toenemen van de wind. De kans op sneeuw van betekenis blijft vooreerst klein. Ook in de komende nacht zal het matig en plaatselijk streng vriezen, met minima tussen -7 en -11 graden.

De Vallei | 1969 | | pagina 1