Lusaka (Zambia) officieel Veenendaals zusterstad Ruimtegebrek rem op 't onderwijs Schoolgebouw is niet berekend op mammoetwet Bouw noodlokalen voor cursusjaar 't volgend Ederveense imkers zonder zorg De heer P. Dil vandaag terug naar Lusaka Expositie van Veenendaalse Vogelvrienden ONDERSCHEIDING VOOR PTT'ERS Feike Asm a concerteert Oriëntatierit van Macro Ondervoeding werkt sociale misstanden in de hand Voedingsleer Educatief Schakel J. van Boorl gehuldigd I van verloting RAPPORT MA'RKTEN VERENIGING IS KERNGEZOND a£ WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 VEENENDAAL Lusaka, de voornaamste plaats in Zambia, is uit verkoren Veenendaals zusterstad te worden. De stad telt circa 300.000 inwoners en is gelegen in het smalste deel van Zambia, dat ligt inge- kneld tussen Kongo en Rhodesië. Officiële cijfers over het inwonertal van Lusaka, die dateren van een officiële volkstelling in 1968, spreken over 110.000 zielen, maar een recent onderzoek resulteerde in een uit komst van circa 300.000 zielen. Het merendeel van hen leeft in uit krot ten wijken gevormde voorsteden, waarin veel mensen huizen die vanaf het platteland naar de stad zijn gevlucht in de hoop er werk te vinden. Werk Ls er evenwel niet, met als gevolg dat 80 procent van de manne lijke bevolking werkloos is. orige week viel de naam Lusaka reeds toen de heren K. Harteveld en Th. Tuinstra, twee van de drie initiatiefnemers, op het ministerie van Buitenlandse Zaken een gesprek hadden met een vertegenwoordiger xan het Jongeren Vrijwilligers Programma over het plan voor ontwikke lingssamenwerking. Dat Lusaka nu al kon worden gekozen hield verband met de aanwezig heid in Nederland van de heer P. Dil, die sinds enige jaren in Lusaka aan ontwikkelingshulp doet en vandaag naar Zambia is teruggekeerd. Meer over zijn ervaringen elders op deze pagina. Eind deze week zullen de initiatiefnemers een gesprek hebben met het Veenendaalse gemeentebestuur teneinde de keuze ook in deze sfeer ge sanctioneerd te krijgen. Het christelijk lyceum aan de Ker kewijk in Veenendaal. LYCEUM VEENENDAAL MOET UITBREIDEN VEENENDAAL Het christelijk lyceum aan de Kerkewijk in Veenendaal moet worden uitgebreid. Enkele dagen geleden is daarvoor een stuk grond ten zuiden van het schoolcomplex gekocht. Het lyceum, dat in 1968 in gebruik werd genomen, is te klein voor het huidige aantal leerlingen en is niet berekend op de verwachte toeneming daarvan in de nabije toekomst. Ook voldoet het schoolgebouw niet aan alle eisen, die de Mammoetwet -r- met name aan het havo-gedeelte stelt. DRS. A. CARSOUW ruimte AMERONEN In de Andrieskerk te Amerongen concerteert vanavond de organist Feike Asma. Medewerking wordt verleend door het Andries-kin- derkoor onder leiding van Johan Mijs- ke. Het concert begint om 8 uur. RHENEN De motorclub Macro in Rhenen schrijft tegen zondag 21 decem ber om half twee een oriëntatierit uit. De eerste deelnemer zal om twee uur worden gestart bij het gebouw van „Ons Genoegen" in de Muntststraat. De lengte van de rit is plm. 36 km. Er wordt gereden met een gemiddelde snelheid van 24 km per uur. RENSWOUDE Morgenavond vie ren de leerlingen van de christelijke kleuterschool „Bambino" in Renswou- de het kerstfeest. Een en ander vindt plaats in de school en begint om 6 uur. „Een uitbreiding van het lyceum met bijvoorbeeld zestien lokalen zou een einde maken aan alle ruimteproble men. Leraren en leerlingen worden daarmee dagelijks geconfronteerd. Het betekent een rem op het onderwijs". Dat zegt de rector van het lyceum, drs. A. Carsouw. Het gebrek aan lokalen is zo nijpend dat al enige tijd les moet worden gegeven in de dokterskamer van de school. Ook lerarenkamers en praktijklokalen worden voor het geven van de theorievakken benut. „Alhoewel op dit moment reeds spra ke is van een precaire situatie, geloof ik dat we ons met wat moeite dit cur susjaar nog wel kunnen redden. Vol gend jaar bereiken we echter de grens van onze mogelijkheden. Daarom is op korte termijn een (nood) oplossing noodzakelijk," aldus de rector. Ver moedelijk zullen nog voor het nieuwe cursusjaar een aantal noodlokalen naast het Lyceum worden gebouwd. Daarmee hoopt men het ruimtegebrek tijdelijk te kunnen overbruggen. Om een aanvraag voor een perma nente uitbreiding van het Lyceum bij de minister met sterke argumenten te kunnen ondersteunen, is het Econo misch Technologisch Instituut opge dragen een rapport samen te stellen. Dit rapport komt over enkele maanden gereed; daarna hoopt men met het uit werken van de definitieve uitbreidings plannen te kunnen starten. Alhoewel nog niet vaststaat hoe de uitbreiding zal worden gerealiseerd, is het, volgens drs. Carsouw, waarschijn lijk dat op de dezer dagen gekochte grond een vleugel aan het Lyceum wordt gebouwd. Verder denkt men aan een tweede verdieping op een van de reeds bestaande vleugels. Ook de bouw van een derde gymnastieklokaal is noodzakelijk. De beide huidige lokalen zijn overbezet. Het derde gymnastieklo kaal is gepland op de plaats waar thans de rijwielbergplaats is. Het zal worden gebouwd op zuilen, zodat onder het ge bouw de rijwielen \ran de scholieren kunnen worden geborgen. „Aan onze ruimteproblemen moet zo spoedig mogelijk het hoofd worden ge boden. Zeker als we rekening willen houden met de voorspelde uitbreiding van Veenendaal. Ik heb echter voldoen de vertrouwen, dat de minister toestem ming verleent voor de uitbreiding van ons Lyceum. De regering streeft ten slotte niet voor niets naar school-units voor 100 tot 1200 leerlingen". Drs. Car souw beseft, dat ambtelijke molens niet snel draaien. Daarom verwacht hij ook niet dat de bouwvergunning binnen enkele weken na de aanvraag zal wor den verstrekt. „Toch hoop ik, dat die uitbreiding binnen enkele jaren zal zijn gerealiseerd", merkt hij op. Het leerlingenaantal van het Lyceum is de laatste jaren sterk gestegen. Ook al als gevolg van de snelle uitbreiding van Veenendaal. Toch is het aantal lo kalen van het nieuwe Lyceum (24) niet veel groter dan dat van de oude school in de Tuinstraat (23). „De be hoefte aan meer ruimte is overigens niet alleen ontstaan door de toeneming van het aantal leerlingen. Ook de invoe ring van de mammoetwet is daar debet aan. Om die wet goed te kunnen laten functioneren is ruimte nodig. Met na me het onderwijsprogramma voor Havo omvat veel experimenteren en daarvoor moet met kleine groepen leerlingen worden gewerkt", aldus rector Carsouw tot slot. VEENENDAAL Meer dan duizend vogels zijn te zien op de tentoonstelling van „de Veenendaalse Vogelvrienden", op Tweede Kerstdag en op zaterdag 27 december in gebouw Eltheto aan de Fluiterstraat. Er zullen in hoofdzaak kanaries zijn, maar daarnaast vele andere soorten tropische vogels, parkieten, en o.m. de in West-Europa zeer zeldzame zwarte kaketoe. Maandag 22 december gaan twaalf keurmeesters aan de slag in het voormalige atelier van v. Offeren in de Leinweberstraat. Dinsdag wordt daar alles weer ingepakt om 'g avonds in Eltheto terecht te kunnen, waar men - na afloop van het volleybaltoernooi - met de inrichting van de tentoonstel ling kan beginnen. Als 's nachts wordt doorgewerkt is de expositie aan het einde van de woensdagmiddag gereed. Op Tweede Kerstdag" gaan de deuren om 10 uur 's morgens open, tot 10 uur 's avonds, 's Zaterdags kan men er van 10-20 uur terecht. Inmiddels is al belangstelling voor de tentoonstelling getoond vanuit Duitsland en België. Veenendaal, 16 december 1969. Eier markt. Aanvoer circa 44.000 kippeëie- ren. Prijzen: grote eieren f 11,50 - f 12,50; kleine eieren f 9,00 - f 10,00, alles per 100 stuks. Handel traag. EDERVEEN Voor de algemene ledenvergadering van de imkersvere niging in Ederveen bestond gister avond grote belangstelling. Ruim hon derd imkers woonden de vergadering bij. Na een openingswoord door voor zitter G. Vermeulen uit Renswoude werd in vlot tempo het huishoudelijke gedeelte van de bijeenkomst afgehan deld. Uit het jaarverslag- van de penning meester bleek, dat de Ederveense im kers zich ook voor het komende jaar weer geen (financiële) zorgen behoe ven te maken. De vereniging is kern gezond en geniet nog steeds een onge kende belangstelling. Er is zelfs in eni ge mate sprake van een kleine toene ming van het aantal imkers. Een hoop gevende tendens, die zich overigens ook elders blijkt te voltrekken. De secretaris liet in zijn jaarverslag de verschillende activiteiten van de vereniging, die in het afgelopen jaar plaatsvonden, nog eens de revue pas seren. Aan het slot van het huishoude lijk gedeelte werd het plan geopperd om een excursie naar de noordelijke provincies te maken, inclusief een be zoek aan het eiland Texel om ook daar eens de imkerij van nabij te bekijken. De bijeenkomst van de imkers, die overigens plaatsvond in (hoe kan het ook anders) café Marktzicht werd be sloten met een aantal films, die werden vertoond door de heer Laben, rijksbij- enteeltconculent uit Wageningen. Na afloop werd er door de imkers nog lang nagepraat over de bijen en over honing, die ook het afgelopen jaar weer zoet was Onderling begrip als basis voor verdere ontwikkelingshulp VEENENDAAL Deze definitie ve keuze van Lusaka in Zambia tot zusterstad van Veenendaal viel samen met het verblijf van de heer P. Dil, anglicaans priester, die al veertien jaar op het Afrikaanse con tinent werkzaam is, waarvan de laatste twee en een half jaar in Lu saka. De heer Dil die voor korte tijd met verlof in Nederland was en vandaag vanaf Schiphol weer rich ting Zambia is vertrokken, maakte eergisteren kennis met de heren Harteveld, Tuinstra en Brink, die enige maanden geleden het zuster stadplan hebben gelanceerd. Het enthousiasme waarmee dit drietal zich tot dusver hiervoor heeft inge zet kreeg een nieuwe impuls tijdens de gesprekken met de heer Dil, die beter dan wie ook weet heeft van de Zamhiaanse problemen. De meeste tijd besteedt de heer Dil aan het oplossen van het voed selprobleem In Lusaka. „Een onder zoek heeft uitgewezen dat vier van elke tien kinderen voor hun vijfde levensjaar sterven. Van de zes. over blijvende kinderen zijn er twee geestelijk of lichamelijk gehandi capt als gevolg van ondervoeding. Verder vertoont vijf en tachtig pro cent van alle kinderen beneden de drie jaar uiterlijke tekenen van de ondervoeding. Op het platteland ligt dit laatste getal wat lager omdat de bevolking daar zelf wat gewassen teelt.» Niettemin is er een grote trek van de plattelandsbevolking naar de ste den waardoor er grote uit pure krot ten bestaande voorsteden groeien die op zichzelf enorme sociale pro blemen met zich meebrengen. De bevolking van die krotsteden zoekt het in de misdaad om in zijn levens onderhoud te voorzien. Werk is er nauwelijks. Sinds vijftien maanden is er ech ter een organisatie gegroeid die zich intenfcief is gaan bezighouden met het ondervoedingsprobleem. Sleutel woord daarvoor is „Dzithandizeni". dat zo veel wil zeggen dat de bevol king zichzelf moet weten te helpen op het gebied van de voeding. Dit idee is boven verwachting goed aangeslagen vertelt de heer Dil. „In de afgelopen vijftien maan den zijn er 70 voedselcentrales in het leven geroepen. Daarin werken cir ca 400 vrijwilligers om voorlichting te geven over voedingsleer. Door middel van aanplakbiljetten en vlug schriften wordt de bevolking onder richt gegeven hoe men tot een sa menstelling van een voedselpakket kan komen dat minder eenzijdig is dan de mais- en visgerechten waar op men thans is aangewezen. In samenwerking met de Zam- biaanse regering wordt er collectief voedsel gekocht. Dit wordt via een distributie-apparaat onder de bevol king verdeeld tegen een prijs die maar even boven de kostprijs ligt. De fondsen hiervoor zijn voor het merendeel afkomstig van grote maatschappijen die in Zambia zijn gevestigd. Ook buiten Lusaka wint dit idee meer en meer terrein zodat er thans al stemmen opgaan om een nationale organisatie in het leven te roepen. Het instandhouden en nalopen van de voedselcentra is een van de be langrijkste dagtaken van de heer Dil. Daarnaast is hij werkzaam in wat hij noemt de „social depressed area", de krottenwijken van Lusaka waar de mensen huizen in lemen bouwvallen of in van benzineblikken vervaardigde keten, die een Neder landse boer te slecht zou vinden om er zijn varkens in te jagen. •Zijn werk/in het kader van de ont wikkelingshulp is meer gericht op het educatieve dan op het charita tieve omdat de onder behoeftige om standigheden levende Zambiaan niet gebaat is met eenmalige hulp. Op die leest moet ook de Veenendaalse hulp worden geschoeid zo is zijn me ning. „Wederzijds moet er begrip wor den gekweekt. Bij de niet-blanke moet een stuk wantrouwen worden afgebroken ten aanzien van de hulp uit het westen omdat die, zo die al werd gegeven in het koloniale tijd perk, altijd werd verstrekt met het oogmerk er zelf later beter van te worden. Men weet in Zambia ook dat een groot deel van de westerse wereld sympathiek staat tegenover het Rho- desische bewind van Ian Smith waar een kleine blanke minderheid van circa 200.000 zielen een niet-blanke meerderheid van circa vier miljoen mensen regeert. Men weet ook van Portugese bombardementen op Zam- biaanse dorpen en vandaar ook een toenemende „black power move- ment", die erop gebaseerd is de blan ken met geweld uit die gebieden te verdrijven waar de niet-blanken in de meerderheid zijn. Hulp en uitwisseling op bijvoor beeld sportief en cultureel gebied moeten wederzijds vertrouwen kwe ken en als basis dienen voor verdere VEENENDAAL In aanwezigheid van de directeur van het Postdistrict Utrecht speldde burgemeester P. Bo de gistermiddag in het raadhuis vier Veenendaalse P.T.T.-employés medai- les op, als blijk van erkentelijkheid voor hun tien- of meerjarig lidmaat schap van de Bedrijfszelfbescherming der PTT. De onderscheidingen, inge steld vanwege H. M. de Koningin, wa ren bestemd voor de heren G. H. Slag ter (directeur van 't Veenendaalse postkantoor), H. v. d. Brandhof, H. Diepeveen en T. Prins. Burgemeester Bode noemde de he ren „vrijwilligers van het eerste uur", nadat hij memoreerde dat de Bedrijfs zelfbescherming pas sinds 1958 be staat. Hij sprak zijn waardering uit voor hei feit dat de PTT-ers zoveel van hui je tijd hebben opgeofferd. Iedere i. nd bezoeken de leden van de bedrijfszelfbescherming oefenavon den. Tien van de 55 Veenendaalse PTT-ers maken er deel van uit. De heer Bode vergeleek hun activi teiten met „een soort verzekering". waardoor men in tijd van nood op al les voorbereid kan zijn. Daarna speld de hij de vier medailles op. en reikte hij de bijbehorende oorkonden uit. Mr. H. Snel, directeur van het post district Utrecht, in gezelschap van de heer J. G. Jetten, hoofd van de PTT-Bedrijfszelfbescherming dis trict Utrecht, bekende dat hij niet be paald met plezier bijeenkomsten als deze bijwoont. „Het is een trieste zaak dat we in 1969 nog een organisatie als deze nodig hebben" vond hij. „Toch is het goed dat de Bedrijfszelfbescher ming bestaat, want wanneer men goed is voorbereid heeft men meer kans om mensenlevens te kunnen redden". Hij vestigde er de aandacht op dat het voor PTT-ers in sommige gevallen bij zonder veeleisend kan zijn om lid van de organisatie te zijn, in verband met de onregelmatige diensten. „Men wordt er weliswaar voor be taald-, maar idealisme is onontbeer lijk", aldus de heer Snel. Hij felici teerde de onderscheidenen en ove- handigde hun dames een boeket blo* men. Op de foto: burgemeester Bode speldt één van de vier PTT-employés, de heer T. Prins, de draagmedaille op. ontwikkelingssamenwerking, zo is de mening van de heer Dil. Nu Lusaka officieel tot zusterstad van Veenendaal is uitverkoren gaat hij in overleg met de Zambiaanse regering stappen ondernemen dit idee ingang te doen krijgen. Geen eenvoudige taak overigens in een land waar communicatie middelen zoals pers, radio en televi sie op een heel wat lager niveau functioneren dan bij ons. Een be langrijke schakel daarbij is de Zam- .biaanse grootste politieke partij, de United National Independence Par ty die haar nauwe relatie met de bevolking kristalliseert in vergade ringen, waarin het zusterstad-idee naar voren kan worden gebracht. Verder zullen ook pers en radio worden geinformeerd. Om een dui delijk twee-richtingsverkeer tussen de zusterplaatsen Lusaka en Vee nendaal te krijgen zal de heer Dil verder via het Veenendaalse trio, de heren Harteveld, Tuinstra en Brink, regelmatig verslag doen van de reacties in Zambia. Dat twee-richtingsverkeer moet tot stand gebracht worden wil de ontwikkelingssamenwerking tot zijn recht komen. Niet alleen de niet- blanken kunnen vleel leren van de wésterse wereld, omgekeerd is dat ook het geval en dan speciaal op het gebied van levensfilosofie en folk lore. Vanuit dat begrip zou het bijvoor beeld prachtig zijn als Veenendalers in Zambia zouden kunnen gaan hel pen bij het oplossen van het onder- voedingsvraagstuk en zouden bij springen bij het introduceren van vaktechnisch onderwijs. Aldus het driemanschap dat voorlopig eerst vrijdag 19 december gaat praten met het Veenendaalse gemeentebe stuur. AMERONEN De heer J. van Boort, voorman bij de Technische Dienst te Amerongen, is dezer dagen in het gemeentehuis gehuldigd in ver band met het feit dat hij 25 jaar in dienst van de gemeente was. Temidden van zijn echtgenote en kinderen, ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, collega's van T.D., buitendienst, secretarie en politie werd hij toege sproken door burgemeester jhr. mr. O. R. v.d. Bosch en namens de Technische Dienst door de heer Troost. De jubila ris kreeg een Zaanse klok als aanden ken. c? RENSWOUDE De trekking van de erloting die door het Renswoudse mid- Enstandsgilde in de St. Nicolaasweken ,verd gehouden ten bate van het Kon. Wilhelminafonds leverde de volgende prijswinnende nummers op: 97413, 73693, 125061 en 1300740. De hoofdprijs, een bromfiets, werd gewonnen door de heer P. Gijsbertse, Van Reedeweg 41.

De Vallei | 1969 | | pagina 3