Veenendaal strooide al 100.000 kilo zout RMC-bestuur is 15.78.6 m lang Baron leidt protest-actie Tielenaar vult toto foutloos in j Toenemend aantal kankergevallen in geheel Gelderland Garagehouder Tiel vrijgesproken Maurikse voetbalaffaire voor kantongerecht van kreeg staartje Tiel Scheidsrechter bedreigd door woedende supporters Gaat wel veel kosten'' Duizendste lid van bibliotheek onthaald „KiIlderkerst,, H. de Jong won varken SPORTWAGEN DRUKTE ARBITER DE BERM IN Veiling Kesleren Ir. Vellekoop: Goede naam van de Beluwe hooghouden GLADHEIDSBESTRUDING MET ZAND DEZE WINTER AFGESCHAFT Schoolconcert in Rlienen ook nu weer succes Waterhoogten van C.N.V. in Opheusden Belt 10550 11070 Circulaire huis aan over samenvoeging huis gemeenten M iner va-dames niet opgewassen tegen Celvos Ker stza n gdienst in Oude Kerk Meeste toeristen per auto Anderhalf jaar geëist wegens juwelenroof MEISJE OP ZEBRAPAD AANGEREDEN WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 VEENENDAAL Tot gisteravond toe werd door de dienst gemeentewerken in Veenendaal al ruim 100.000 kilo zout gestrooid over de Veenendaalse we gen. Het is de tol die betaald moet worden in ruil voor het fraaie winterland schap dat door moeder natuur gratis beschikbaar wordt gesteld. Niettemin geeft de vroeg ingevallen winter talloze problemen en daarbij speelt de glad- heidsbestrijding een belangrijke rol. «We zijn dag en nacht paraat om er met onze automatische strooimachines op uit te trekken", vertelde de heer Van Holland van Dienst Gemeentewer ken. Desondanks komen er nog vaak klachten binnen van mensen die blijk baar menen dat de mannen van Ge meentewerken overal tegelijk kunnen zijn. Voor het eerst wordt in deze winter geen zand meer gebruikt om de gladde wegen te bestrooien. Er is nagenoeg geen prijsverschil meer met het zout, dat nu in grote hoeveelheden ligt op geslagen in de nieuwe opslagplaats, waar het droog blijft en daardoor uiterst geschikt is voor de twee auto matische strooimachines die op oude wagens werden gemonteerd. Vooral *s nachts worden de wegen in de gaten gehouden door de politie, die wanneer er aanleiding toe is de dienst Gemeen tewerken waarschuwt. ..Binnen 15 minuten'kunnen we star- ban", aldus de heer Van Holland. „En kelen worden telefonisch opgeroepen en de anderen worden door de politie ge haald, soms al om half drie in de nacht. Uiteraard beginnen we met de hoofd wegen en de straten die belangrijk zijn RHENEN Het heeft drie jaar ge duurd voordat in de openbare biblio theek aan de Wilhelminastraat het dui zendste lid kon worden ingeschreven. Dat was nu echter het geval. Mevrouw Zoutendijk vroeg om een gezinsabonne ment voor haar man, hoofd b.l.o.- school „Heimerst.ein", voor haar twee loons en voor haarzelf. Notaris S.J. Vleer. vice-voorzitter van het biblio- theekbestuur heeft de familie Zouten dijk een geschenkenbon van de Rhenen se Middenstands Centrale ter waarde van f25 aangeboden en een gratis lidmaatschap voor de bibliotheek. Dat alles gebeurde in de bibliotheek die nog steeds is ondergebracht in de Wil- helminaschool. De bestuursleden De Jong en Bilkes vergezelden de vice- voorzitter. Van de zijde van het bestuur werd de verzekering gegeven, dat de laatste maanden het ledental bijzonder hard groeit en dat het beslist geen drie jaar zal duren voordat de twee duizendste zal worden ingeschreven. RHENEN Ongeveer 450 leerlingen \Tan de Rhenense lavo-, streekhuis- houd-, de Wilhelmina- en Bergschool waren gisterochtend naar de kerst- ■feervolle zaal van het gebouw „Irene" getogen, om te luisteren naar het door de commissie Schoolconcerten „Rhe- nen" uitgenodigde „Rosetti Kwintet". De heer J. v.d. Waart, bekend koor dirigent voorzag de muziekstukken van een gepaste uitleg. Hij was het ook die aan de verschillende muziekinstru menten aandacht besteedde, toonde en voorts ook de toon-hoogte verklaar de. Zowel het „Divertimento" van J. Haydn, het St. Antonius-Choraal uit de Johannes Passion als het aloude Me nuet van Danzi werd, In het kader van de echte klassieke muziek, bij zonder kundig en muzikaal gespeeld. Aandachtig werd door de scholieren ge luisterd naar de in de jaren twintig door de heer Willem Pijper gecompo neerde - voor die tijd - ultra-moder ne muziek. Geheel anders, maar toch ook wel modern, beluisterden de leer lingen de muziek van Milhaud, zoals de Promenade van Koning René, de voor hem werkende Jongleurs en de vertolking van één van zijn Jachtpar tijen. Speels en grappig was het slot-stuk, waarin een Oud-Frans orgeltje voor kwam, dat een vals, gek walsje voort bracht. De bloemenhulde, gebracht door •en tweetal leerlingen van de Wilhel- minaschool, bevestigde het succes van het schoolconcert. DEN HAAG. 17-12. - Konstanz 268 onv.; Rheinfelden 187 —1; Straatsburg 186 +10; Pltttersdorf 318 +14; Maxau 369 +19; Plochingen 124 —2: Mann heim 180 +7; Steinbach 122 +1; Mainz 191 +2: Bingen 118 —2; Kaub 114 —2; Trier 331 +64; Koblenz 145 +5; Keu len 96 f2; Ruhrort 258 —6; Lobith 863 - -4; Nijmegen 659 onv.; Arnhem 680 1; Eefde IJssel 260 onv.; Deventer 158 onv.; Monsin 5480 +8; Borgharen 3969 5; Belfeld 1182 +17; Grave be neden de sluis 510 +2. De minst gepeilde diepten in de vaar geul, heden vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters: Millingen-St. Andrie 300; Panner- den-IJsselkop 270; IJaselkop-Heveadorp 190; Heveadorp-Amerongen 200; Ame- rongen-Lekkanaal -r-; IJsselkop-Does- burg 195; Doesburg-Zutphen 210; Zut- phen-Deventer 230; Deventer-Windes heim 235; vaardiepte IIsaelkop-Twen- tekanalen 220. voor het doorgaande verkeer. Daarna volgen de randwegen en pas daarna komen de binnenwegen aan de beurt. Natuurlijk is het niet leuk om dan toch nog de klacht te horen „hier ben je nog niet geweest". De mensen hebben er soms geen idee van hoe lang we dan al in de weer zijn geweest en hoeveel extra-uren onze mensen werken om de wegen begaanbaar te maken. Maar we blijven ons best doen". Wethouder M. Bastmeyer van Open bare Werken is bijzonder content met de vlotte wijze waarop zijn departement koning winter bestrijdt. „Tot nu toe gaat het goed, al ziet 't er wel naar uit dat deze winter veel gaat kosten", merkte hij op. „Wel is het zo dat veel mensen te lang wachten met 't schoon houden van het trottoir voor hun huis. Volgens de politieverordening moet iedereen z'n straatje schoonhouden maar daar mankeert het nog wei eens aan. Vooral oudere mensen klagen dan bij ons dat de trottoirs moeilijk begaan baar zijn. Vorige week heeft de politie in een bepaalde straat huis-aan-huis waarschuwingen gegeven. Dat heeft ge lukkig gevolgen. Een probleem zjjn na tuurlijk de leegstaande panden, waar OPHEUSDEN ln het verenigings gebouw Eltheto te Opheusden organi seert het CNV zaterdag 20 december december een kerstfeest voor kinderen van de leden. De bijeenkomst begint om half drie. Medewerking wordt ver leend door mevrouw Zijlstra - van Asch en mevrouw Huibers-Oosten uit Tiel een kertverhaal verzorgd. de sneeuw blijft liggen. Maar we doen wat we kunnen". In het holst van de nacht trekken de „sneeuwploegen" van de Dienst Ge meentewerken er op uit om met dui zenden kilo's zout vorst en sneeuw te bestrijden. De grote wagens met hun flitsend zwaailicht beginnen echter ook overdag al een vertrouwd beeld te wor den in de Veenendaalse straten. Hon derdduizend kilo zout werd gedurende de laatste weken 5 gulden per kubie ke meter met de moderne machines over de wegen gesmeten. „Niet best voor de auto's, ik weet het", zegt de heer Van Holland. „Maar het werkt veel effectiever dan zand en we moe ten die rommel op de weg nu eenmaal kwijt zien te raken..." u dan «van a.u.b. voor Veenendaal 's Zaterd. v. 14.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwo Veenandaalseweg I59 RHENEN Het bestuur van de Rhenense Middenstands Centrale, bestaande uit negen man, heeft een totale lengte van 15.78.6 meter. Dit is het antwoord op de vraag die gesteld is tijdens de gehouden St.-Nicolaasactie. Er was niemand onder de talrijke deelnemers die deze juiste maat op het wedstrijdformulier had ver meld. Wél waren er zeven inzenders die er met 15.78.5 meter bijzonder dicht bij waren. Uit de zeven goede Inzenders stel de notaris S. J, Vleer de volgende uit slag vast: le prijs kleuren TV, me vrouw A. Brouwer-Ram, Berkenlaan 33, Rhenen; 2e prijs Zwart-wit TV, de heer A. van Hoorn. Akeleiplant soen 9. Rhenen; 3e prijs Was-automaat, de heer H. T. Baardman, Jasmijnplant soen 2, Rhenen; 4e prijs Damesrijwiel, de heer J. Meijering. Achterb. str.weg 37, Rhenen. De drie deelnemers, die buiten de hoofdprijzen vielen, kregen allen een RMC-geschenkenbon ter waarde van f 25,-. Dat waren de heer J. van Wijk, Burg. Schimmelpenninckstraat 12, Rhe nen; de heer W. van Ommeren, Rijn straat 15. Rhenen en mevrouw van Zanten, Burg. Schimmelpenninckstraat RENSWOUDE Baron .1. J. C. Taets van Amerongen heeft het initiatief ge nomen voor een protestactie die gericht is tegen de samenvoeging van Rens- woude met de gemeenten Scherpenzeel en Woudenberg. In een huis-aan-huis verspreide circulaire roept hij de bevolking van Renswoude op door middel van een handtekeningenactie stelling te nemen tegen de plannen, waarbij hij er op wijst dat er nu nog gelegenheid bestaat zich ertegen te verzetten. Voor 8 januari 1970 zal de gemeente Renswoude haar visie moeten geven op het initiatiefvoorstel van Gedeputeerde Staten van Utrecht. De baron meent te we ten dat deze visie negatief zal uitvallen en dat daarbij een rapport zal worden overgelegd van de socioloog prof. dr. Sj. Groenman. Letterlijk schrijft de baron in zijn cir culaire: „Als inwoner van de gem. Rens woude lijkt het mij goed, dat naast de reactie vanuit de gemeenteraad ook straks, wanneer de voorstellen en ant woorden hierop aan de Tweede Kamer zullen worden voorgelegd, de mening van de bevolking zelf bekend zal zijn. Zojuist is aan de Tweede Kamer door de minister van Binnenlandse Zaken voorgelegd: „Richtlijnen voor de ge meentelijke indeling". Hieruit blijkt blijkt dat de 229 gemeenten in Neder land, die minder dan 3000 inwoners hebben, in beginsel worden opgeheven. De procedure voor een gemeentelijke herindeling zal gemiddeld bijna twee jaar duren. De minister juicht het houden van hearings toe, d.w.z. een onderzoek naar de mening van de bewoners zelf, daarnaast echter meent hij dat „de plaatselijke bevol king en de raad in het algemeen niet tot objectieve afweging van alle belan gen in staat is, omdat bovengemeente- lijke belangen zich als regel aan haar gezichtskring onttrekken". Ondanks deze veronderstelde onmon digheid meen ik dat evenmin voorspeld kan worden of de eventuele voordelen over 20 jaar ook werkelijk voordelen blijken geweest te zijn. Naar mijn me ning zal'op den duur het gemeentelijk apparaat groter en duurder worden dan thans het geval is van de drie ge meenten gezamenlijk. Naast deze kostenverhoging is mijns inziens het verlies van het persoonlijk contact veel belangrijker, en al zou dit het enige nadeel zijn, vraag ik mij nog af waarom men een dergelijk experi ment gaat wagen. Zeer wel zou ik dat begrijpen als er geen streekplan bestond waarin de plaats van de gemeente Renswoude zeer duidelijk wordt aangegeven. In dit streekplan wordt juist het bijzondere karakter van het dorp erkend. Zoals bekend zal zijn heeft de gemeente on langs sportvelden aangekocht en zal er binnenkort worden begonnen aan de bouw van een gymnastieklokaal en ruimten voor de voetbalvereniging en harmonie. Nochtans zouden wij indien de an nexatie doorging zonder schulden bin nenkomen. Het is niet te ontkennen, dat bij het zich uitspreken tegen een samenvoeging emotionele gronden een eerste aanleiding kunnen zijn, maar dit wil niet zeggen, dat men zich hier om alleen er tegen zou verklaren." De baron verzoekt de inwoners van Renswoude het onderaan de circulaire aangehechte invulformulier met daar op duidelijk aangegeven of men voor of tegen de samenvoeging is, voor 22 december bij hem terug te bezorgen. 10 te Rhenen. Voor een groot aantal deelnemers werd een troostprijs be schikbaar gesteld, die over de post wordt toegezonden. LIENDEN Alle teams van de Liendense volleybalvereniging „Miner va" speelden een thuiswedstrijd. De dames moesten het opnemen tegen het hooggeplaatste team van „Gelvos" uit Geldermalsen. „Minerva" verloor met 3-0 (setstanden 5-15, 12-15 en 6-15). Het zestal had veel moeite met het opvan gen van de harde opslagen van de Geldermalsense aanvoerster. De Lien dense achterhoede toonde veel te wei nig vechtlust. Daarna speelde het eerste herenteam de „uitwedstrijd" tegen „Minerva" II. Het. eerste zestal bleek een veel te ster ke tegenstander voor de andere Liende- naren. De verdediging van „Minerva" 11 wist zelfs geen raad met. de eenvou digste opslagen. Uitslagen 15-5, 15-4 en 15-4 (3-0). Minerva I heeft nu tien punten uit zes wedstrijden. VEENENDAAL In de Oude Kerk op de Markt organiseert de Ned. Herv. Evangelisatiecommissie een Kerst- zangdienst op zaterdag 20 december. Voorganger is ds. A. Terlouw, en me dewerking wordt verleend door de mannenzangvereniging „Het; Ritmees terkoor" onder leiding van B. van der Vliet, met als solisten J. v.d. Boven- kamp en J. Janssen. Organist is J. C. van Hunnik. UTRECHT Bij het vervoer van toeristen per trein naar het buitenland staat Zwitserland veruit aan de spite. Ongeveer 17 procent van de Nederland se toeristen verkiest de trein als ver voermiddel op weg naar een zomer- of wintervakantieadres in Zwitserland, zo blijkt uit gegevens van het nationaal Zwitsers verkeersbureau. Hoe het staat met de andere landen is bij de Nederlandse Spoorwegen niet bekend. Men beschikt alleen over de uitkomsten van een in 1967 gehouden enquê onder 17.500 Nederlandse toe risten. Daaruit bleek dat 22 procent van de toeristen voor een binnenlandse vakantie gebruik maakt van de trein en 15 procent van de Nederlandse toe risten voor een vakantie in het bui tenland. De auto staat als toeristisch vervoer middel aan de spits: 64 procent voor een binnenlandse vakantie en 62 pro cent voor een vakantie in het buiten land. De bus is voor zes procent van de vakantiegangers het vervoermiddel in het binnenland en voor negen pro cent als het reisdoel in het buitenland is geleden. Het vliegtuig is voor binnnen- lands toeristisch verkeer geen vervoer middel, maar elf procent van de toeris ten maakt er gebruik van voor een va kantie in het buitenland. Het overige vervoer (schip) staat in de enquêtere sultaten genoteerd met acht procent (binnenland) en drie procent (buiten land). KESTEREN. De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt: Goudreinetten: I 65—76: *26, II 65— 75: 23—26, I 75—85: 35—36, II 75— 85: 29—33, I 85—95: 40—45. Cox's or. Pippin: 1 60—65: 24—25, I 65—70: 37—39, I 70—75: 56—58. I 75- 80: 65—70. Present van Engeland: I 5565: 19. I 65—75: 27, I 75—85: 35. LombartscalvUle: I 6070: 21, I 70 80: 31. I 80—90: 32. Dykmanszoet: I 6070: 39, I 70—80: 48. Golden Delicious: II 65—70. 23. II 70—75: 26- 27, II 75—86: 29 Gieser Wildeman: I 55—65: 133, II 50- 60 92—106, II 60—70: 127. St. Reniv. I 60—70: 95. I 7080: 96 —100 Conference: II 55—65: 43. Iï 65—75: 53. Legiponts: II 55-^-65: 8944. Blanke doordraai: f 11.50 p. 100 kg. Doordraai Jonathan: f 7.- p. 100 kg. Attentie: A.s. woensdag 17 december wordt de Kerstveiling gehouden! Aan- van 1.30 uur n.m Prijsnoteringen in centen per kg, ten zij anders is vermeld. TIEL De heer P. van Lingen, con cierge bij het Tielse kantongerecht en wonende Kwelkade 2, wacht momenteel in .spanning af hoe groot het bedrag zal zijn, dat hij binnenkort van de sporttoto zal incasseren. Hij vulde het totoformulier waarop vorige week gro tendeels buitenlandse wedstrijden ston den foutloos in en maakt daarom aan spraak op een deel van de eerste prijs, een bedrag van f 218.614,-. Zondagavond hadden zich op het bureau van de sporttoto in Den Haag nog drie deel nemers met dertien goede uitslagen ge meld. De heer Van Lingen, die een enthou siast postzegelverzamelaar is, wil aan zijn foutloze voorspelling zo weinig mo gelijk ruchtbaarheid geven. Zijn vrouw zei van morgen: ..We maken ons er voorlopig niet druk over; we wachten maar rustig af hoe groot de prijs zal zijn". In het kantongerechtsgebouw is de totowinnaar evenwel het gesprek van de dag. KESTEREN De opbrengst, van de Bingq-avond die zaterdag ten bate van de muziekvereniging Fanfare werd ge houden, bedroeg f 325,-. Op deze avond werd tegelijkertijd de hoofdprijs van de Sint-Nicolaasaktie, die door de Kesterense middenstand is gehouden, bekend gemaakt. De geluk kige winnaar van het varken is de heer H. de Jong uit Kesteren. Het aantal gevallen van kanker neemt in alle gemeenten in Gelder land toe. In de provincie is de tuber culose op zijn retour. Worden de uit komsten van het laatste onderzoek in Gelderland vergeleken met de landelij ke cijfers van het bevolkingsonder zoek in 1967, dan ligt deze provincie met de tuberculose hoger dan het landsgemiddelde en met de kanker la ger. Tot deze conclusie komt longarts D. P. Sluyter, medisch leider van de Tuberculosebestrijding in Gelderland in zijn overzicht van de werkzaam ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft gisteren de 53-jarige Tielse garagehouder W. R. vrijgesproken van de hem aanvankelijk ten laste gelegde schuld aan de dood van de 8-jarige Marjolein van Luinen op een zebrapad in de Lawickse Allee te Wageningen. Tijdens de behandeling kwam naar voren dat het meisje, na aanvankelijk te hebben stilgestaan voor de zebra, zich plotseling toch naar voren begaf. Een aanrijding was toen onvermijde lijk. De officier had ook al tot vrij spraak geconcludeerd. Aangehouden werd de zaak van de 25-jarige Wageningse autohandelaar H. van den H., die met hoge snelheid door de smalle Julianastraat raasde, waar bij de 14-jarige Tilly van Beek om kwam. Getuigen zeiden dat Van den H. dagelijks veel te hard door de straat reed. ARNHEM Teger} de 24-jarige bloe menkoopman H. H. uit. Arnhem heeft de officier van Justitie bij de Arnhem se rechtbank gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf geëist voor een reeks misdrijven, waaronder twee juwelenro ven. Kerstmis vorig jaar sloeg hij zijn grootste slag. Bij een juwelier haalde hij met enkele helpers een buit uit de etalage ter waarde van 86.000 gulden. TIEL „Wij wachten je verder opM, had een supporter yan de voetbalvereni ging Maurik scheidsrechter Willem van de Pol (22) vanuit een sportwagen toe geschreeuwd. Daarna was de jonge arbiter uit Heesselt, die op zijn brommertje naar huis reed, door de sportwagen de kant ingereden. Gisteren kreeg de affaire voor de Tielse kantonrechter een staartje. De bestuur der van de sportauto, P. C., was niet op komen dagen, elektricien Willem van de Pol wel, sanien met Waalkanters-voetballer Tonny van de Veen (26), die op de bewuste zondag met de scheidsrechter meegereden was, omdat hij gehoord had dat deze bedreigd werd. De zaak waarover kantonrechter mr. D. S. Baron van Slingelandt het hoofd moest huigen, was slechts één van dc incidenten die de zondagse sportmiddag in het begin van het jaar ontsierd had. De woede had zich van Maurikse spelers en publiek meester gemaakt, toen scheidsrechter Van de Pol, nadat hij al twee doelpunten van het eerste elftal van s.v. Maurik afge keurd had, vlak voor het einde bij een 1-1 score ook een derde doel punt afkeurde wegens ongeoorloofd aan vallen van de keeper. Door ongeveer tien personen uit het publiek werd hij afgeranseld. „De hele wedstrijd was goed verlo pen, maar bij dat laatste doelpunt kwa men ze het veld op". Wonderlijk was vooral dat Willem van de Pol een in valler-scheidsrechter was. De arbiter voor het duel Maurik-Waalkanters was niet gekomen en na een half uur wach ten informeerde het bestuur van Mau rik of er soms nog een scheidsrechter aanwezig was. Van de Pol was na het leiden van een duel in Ingen naar Mau rik gegaan en bood aan om nogmaals zijn zwarte plunje aan te trekken. Willem van de Pol kreeg de zoge naamde stank voor dank. Hij hield er een bloeduitstorting en een kapot shirt aan over. Gevaar De angst van deze jongen, toen hij naar huis in Heesselt ging, was even wel ernstiger. Bij de uitgang van het sportveld ging een supporter hem op nieuw te lijf. Nadat hij met veel moei te met zijn bromfiets weg had kunnen rijden, was de fanatieke A. v. B. met zijn auto recht op Van de Pol ingere den. Door zich in de berm te laten val len had hij het gevaar kunnen ontwij ken. Dit laatste ongehoorde voorval bracht automobilist A. v. B. ongeveer een maand geleden voor de politierechter, waar de straf overeenkomstig het de lict was. Willem van de Pol was toen, verge zeld van Tonny van de Veen, speler van Waalkanters, verder gegaan, maar op de Tielseweg had weer een incident plaats. Door de sportwagen van supporter P. C., die nog een vriend bij hem had, werden ze klemgereden. Willem van de Pol verklaarde gisteren voor de kan tonrechter: „Die sportauto kwam naast me rijden en de man naast de bestuur der schreeuwde: we wachten jullie ver der op. Ze reden heel dicht langs me en ik moest uitwijken. Toen ze voor me kwamen, remden ze heel krachtig af. De bestuurder ging lang-aam rijden en ik probeerde met mijn brommer links te passeren, maar die wagen zwenkte snel naar links waardoor ik weer bijna in de berm kwam. Tonny van de Veen, achterop de duo, pakte toen een potlood en heeft het kentekennummer genoteerd. Daarvan zijn ze misschien geschrokken, want ze verdwenen en ik heb ze niet meer ge zien. De chauffeur ken ik niet, maar de ander wel, van gezicht dan". De bestuurder van de sportwagen was niet aanwezig op de zitting, maar had aan de politie, die hem door het kentekennummer kon opsporen, toege geven dat hij op de Tielseweg naast de scheidsrechter gereden had. In de kranten had hij de volgende dag gelezen dat proces-verbaal opge maakt zou worden tegen de automobi list en toen had hij de politie in Varik opgebeld om te vertellen, dat hij scheidsrechter Willem van de Pol had willen waarschuwen. „Ik heb de scheidsrechter op het veld niet mishan dels. Bij de uitgang van het veld hoor de ik mensen zeggen dat ze hem on derweg wilden opwachten". Het feit, dat hij met zijn auto ook achter de ar biter aangegaan was, verklaarde hij door te zeggen dat hij „het weieens wilde zien". Tegen de voetballer en scheidrechter op de bromfiets zou gezegd zijn: „Let op, ze staan je op te wachten". Onlust Willem van de Pol ontkende gisteren, dat die woorden hem toegeschreeuwd waren. Ook Tonny van de Veen was resoluut in zijn beweringen. Officier van Justitie mr. J. A. Kopp, nam het incident hoog op. „Als er mensen zijn die hun onlustgevoelens met voertuigen menen af te moeten reageren, dan zijn ze aan het verkeerde adres". Vanwege de ernst eiste hij f 125 boete voor de bestuurder van de sportwagen, alsme de een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter vond de mishande ling „hoogst ergerlijk" en was van mening dat tegen dergelijke incidenten streng opgetreden moet worden. .Jam mer", zei hij, ..dat de chauffeur, de verdachte, er niet is". Hij ging met de eis akkoord. hecjen van de Stima over 1968. Of schoon de tuberculose afneemt heeft het massale onderzoek nog niets aan betekenis verloren. Dit schrijft de heer H. J. M. van Herpen, Stima-secretaris, in zijn jaarverslag. Deze stelling wordt gestaafd met de opmerking, dat af en toe TBC-explosies losbarsten. Hoewel mep had gerekend op een tekort op de exploitatie van vijftien mille konden dankzij het nieuwe re cord-aantal foto's van 248.973 bij een „omzet" van f 329.169,50 de boeken vo rig jaar worden afgesloten met een batig saldo van f 5.055,83. Dit kapitaal werd aan de reserve toegevoegd. Se dert 1949, in twintig jaar tijd derhalve, heeft, de Stima met het oog op de onderzoeken niet minder dan 3.176.107 foto's „geschoten", exclusief uiteraard het aantal dat van 1 januari dit jaar af werd gemaakt. Door voortdurend naar doelmatigheid in de bedrijfsvoe ring te streven kon de fotoprijs voor bevolking, instellingen en bedrijven nog steeds laag worden gehouden on danks de stijging van de prijzen en de diverse loonronden. Er is een sterker accent komen te liggen op het zg. „gerichte onderzoek". De propaganda nam af. Dat was niet meer zo noodzakelijk omdat het onder zoek, aldus secretaris Van Herpen, zo als dat door de Stima wordt verricht thans voor de gehele bevolking van de provincie een begrip is. Longarts Sluyter laat weten dat het aantal longkankergevallen bij man nen boven 15 jaar een stijgende ten dens vertoont. Dit jaar is voor het eerst in Arnhem tussen de twee ge wone bevolkingsonderzoeken door een extra onderzoek voor die categorie mannen gehouden. Dit beleid zal ge leidelijk aan worden geïntensiveerd, terwijl ook de leeftijds „ondergrens" van de teonderzoeken mannen zal wor den verhoogd. Omdat deze, ten aan zien van de tuberculose meest bedreig de mannengroep, ook de meeste geval len van longkanker voortbrengt hoopt de Stima, aldus dokter Sluyter, op de ze wijze ook een vergrote bijdrage te leveren in de vroege opsporing van longkanker en daardoor de kans op genezing van de getroffen mannen to verhogen. TIEL Ir. L. Vellekoop, Rijkstuin- bnuwennsulent in Tiel, heeft op een door de Kring Rijn en Waal van de NFO in Eist (OB) gehouden fruitteelt- middag gezegd, dat dc Betuwe alles in het werk zal moeten stellen om de goe de naam die de streek op het gebied van 't bewaarfruit heeft, hoog te hou den. „We moeten hieraan alles doen om die naam nog meer inhoud te geven. Volgens LEI-onderzoeklngen kan de Be tuwe mee. We moeten alles doen aan de Betuwse bedrijven om ook kwalita tief voor de dag te kunnen komen. Al« de fruitteler en zijn bedrijf aan de ge stelde produktievoorwaarden voldoen en de concurrerende vervalsende maat regelen binnen de EEG niet meer plaatsvinden, is er voor Betuwse fruit telers nog toekomst". Ir. Vellekoop wees op de op handen zijnde reorganisatie van het fruitteelt- onderzoek, waar het Departement mee bezig is. Hij hoopte, dat Gelderland vooraan zal komen te staan bij dit on derzoek. Met een goed samenspel Is veel te bereiken. De moeilijke positie van de fruitteelt is bekend. Hij zag een klein lichtpuntje: de prijzen van Cox's en Goudreinetten waren op de kerstvei lingen niet tegengevallen. De Golden Delicious bracht slechtse prijzen op. Het zijn weinig hoopgevende vooruit zichten. Nederland zit niet alleen in de moeilijkheden. De EEG trilt op haar grondvesten. Hoe moeten we ons in dit alles opstellen? zo vroeg spreker. Naast de vele negatieve punten zijn er ook en kele positieve. Gelderland heeft ruim 11.000 ha appels en peren, dat is 30 pet. van het Nederlandse areaal. Per 1 ja nuari zal er 4000 ha gerooid zijn, naar schatting worden het er 8000. Dat Is een positieve zaak. Rooien is noodzake lijk. De financiële ademnood is hoog. Ir. Vellekoop adviseerde van de geno men maatregelen: overbruggings-finan- ciering gebruik te maken. In Gelder land zijn van de 70 ingekomen aanvra gen 40 stuks behandeld.

De Vallei | 1969 | | pagina 5