Smokkelaars van meisje eerder vrijgelaten Heidi mar ie mocht nog mee ook... UITSTEL HUUR VERHOGING KREEG FIAT VAN SENAAT PONTIAC Meer integratie beeldende kunst en architectuur SUKRISTOL Kamer eist van mej. Klompé beleidsplan bejaardenzorg Vakbond van journalisten in conflict met A.P. over ontslaguitkering Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Belasting correctie is er door PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Blije gezichten, fijne horloges EDELMOEDIG OOSTDUITS GEBAAR BIJ WIJZE VAN KERSTCADEAU Meisje (15) viel uit dakgoot 5 Schermerhorn 75 jaar Formulier van 1300 gram Commissie 1-procentregeling: AMATEURISTISCH we hebben ze alle zeventien speciaalzaak verkade artikelen Fa.W de Vries Nieuw Rechts" achter Grieken INGETROKKEN N/ËT GEÏSOLEERD PREADVIES Geen cydamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof JEUGDWERK NAUWELIJKS KRITIEK WOENSDAG 17 DECEMBER 1969 TTart.9 Arthur Verbeek, nauwelijks *- 23 jaar en voorzien van een royale baard, is na drie maanden gevangen schap in Oost-Duitsland, terug in Den Haag. Samen met zijn dertigjarige Bus- sumse vriend Hans van Tilburg en het 24-jarige meisje Heidimarie Philipp uit Dresden. De Oostduitse regering heeft met de Kerstdagen in zicht, de twee Neder landers de poging een meisje naar het vrije Westen te smokkelen vergeven. Als extraatje mocht Heidimarie via Checkpoint Charley mee naar Neder land. „We zijn natuurlijk erg onverstandig geweest om te proberen Heidimarie in de auto van Hans te verbergen en zo naar West-Duitsland te smokkelen", zegt Hans .Verbeek nu. „De grens wachten hadden onmiddellijk in de ga ten dat er iets niet klopte. Zij begre pen direct, dat de bagageruimte van de Citroen wel wat erg groot was uitgeval len". Hij klaagt niet over de behandeling, die hij samen met zijn vriend heeft on dervonden. Ontkennen had geen zin en bovendien was bekend, dat de verloof de van Heidi al eerder had geprobeerd het meisje op legale wijze naar Neder land te krijgen. „Ik wist dat Hans van Tilburg se rieuze verkering met Heidi had en ik wilde een goede vriend best helpen". „Onze opzet was echter zo amateu ristisch, dat de Oostduitsers in ons dui delijk geen beroepssmokkelaars zagen", zegt de Hagenaar blij. Een maand na hun aanhouding ston den de twee Nederlanders voor het ge recht. De straf viel ze niet mee. Hans ADVERTENTi E De zeventien soorten zoutjes van Verkade. De croquante Dips, de pikante Dots, de Knis- pers en de Peppers en de 13 andere soorten. In onze speciaalzaak voor elke smaak, dus volop keus. Hoofdstraat 116, tel. 12564, \y> UTRECHT Een vljftiénjarig Ma rokkaans meisjo Xajia Chouki, is dinsdagmorgen om half zeven ernstig gewond na een val vanaf de tweede etage van haar ouderlijk huis aan de Oudcdaalstraat In Utrecht.' Een voorbijganger hoorde een gil en een plof en zag het meisje op het trottoir liggen. Op de tweede verdie ping stond een raam open. De politie vermoedt, dat de Marok kaanse vanuit haar slaapkamer in de dakgoot is geklommen en toen is uit gegleden. Ze heeft bij haar val enkele bekkenfracturen en inwendige kneuzin gen opgelopen en is naar een zieken huis gebracht. Tot dusver kon ze nog niet door de politie worden gehoord. Verbeek kreeg een jaar en twee maan den, Hans van Tilburg vier maanden meer en Heidimarie Philipp een jaar gevangenisstraf. De twee Nederlanders zijn ervan overtuigd dat het proces uiterst eerlijk is verlopen. „In Oost-Duitsland werd gezegd, dat wij iemand wilden ontvoe ren en daar staat nu eenmaal zo een twee jaar op", weet de amateur-men sensmokkelaar. In de Oostduitse gevangenis waren de behandeling en het eten goed. Hans Verbeek mocht schrijven aan zijn ver loofde in Nederland en ook aan fami lieleden. „Geen moment is mij gezegd, dat ik niet alles,mocht schrijven. Ik heb zelfs de indruk dat mijn brieven on geopend de gevangenis uitgingen", zegt Hans Verbeek. Groot was zijn verrassing toen hij vorige week woensdag naar een andere gevangenis vlakbij de Westduitse grens werd overgebracht. Hans Verbeek kreeg samen met zijn landgenoot Van Tilburg een cel. „Twee dagen later werden wij bij de gevangenisdirecteur gebracht. Die ver telde ons dat wij zouden worden vrij gelaten, als kerstgeschenk van de DDR. Prompt werden we overgebracht naar Checkpoint Charlie, waarna de volgen de dag de vliegreis naar Amsterdam volgde". Werkelijk verrukt zijn de twee Neder landers over het genereuze gebaar van Oost-Duitsland dat ook Heidimarie mee mocht. Het Nederlandse ministerie van HANS ARTHUR VERBEEK goede vriend helpen Buitenlandse Zaken heeft op deze vrij lating en op de toestemming voor Hei dimarie om mee te reizen naar Neder land, geen commentaar. „Als Kerstgeschenk natuurlijk bijzon der aardig, maar zeker geen aanmoe diging voor anderen hetzelfde te probe ren" is daar de mening. Daarmee zijn de beide Hansen het volkomen eens. „Je mag nog zo Veel voor een goede vriend overhebben, in de praktijk blijkt, dat mensensmokkel niet eenvoudig is. Je kunt het veel be ter legaal proberen", zeggen ze. Hans van Tilburg gaat binnenkort trouwen met Heidimarie. Gelijkertijd trouwt Hans Verbeek met Sjentina de Weerd. Zijn huwelijk werd uitgesteld door een smokkelavontuur, dat drie maanden duurde. AMSTERDAM De partij Nieuw Rechts heeft de ambassadeur van Griekenland in Den Haag schriftelijk haar gevoelens van sympathie voor en haar verbondenheid met het Griek se volk betuigd. In dezelfde brief veroordeelt Nieuw Rechts de houding van de Nederland se afvaardiging in de Raad van Euro pa. T> Prof. dr. ir. W. Schermerhorn is vandaag 75 jaar geworden. Hij werd op 34-jarige leeftijd aan de Techni sche Hogeschool van Delft hoogleraar en bleef dat twintig jaar lang, maar inmiddels had hij de eigenlijke be stemming van zijn leven gevonden: de politiek. In 1938 werd hij voorzitter van de vereniging Eenheid door Democratie, die zich fel tegen het nazisme kantte. Tijdens de oorlog werd hij als gijze laar gevangen genomen door de Duit sers en in het gijzelaarskamp kreeg bij contact met vele Nederlanders, die na de oorlog de Nederlandse politiek zouden gaan bepalen. In de eerste na-oorlogse jaren werd prof. Schermerhorn op het politieke toneel een hoofdrol toegedeeld: hij werd samen met dr. W. Drees minister president van het noodkabinet, dat bij de bevrijding werd gevormd. Na de de eerste na-oorlogse verkie zing kwam hij niet meer terug in het kabinet: hij werd voorzitter van de com missie-generaal voor Nederlands Oost- Indië, in welke functie hij voorstander was van een snelle dekolonialisering en soevereiniteitsoverdracht. Dit standpunt ontmoette in die tijd veel verzet jn Ne derland. Terug in Nederland, werd hij voor de PvdA lid van de Tweede Kamer tot 1951, waarna hij tot 1965 lid van de Eerste Kamer was. Thans wordt er gewerkt aan de publikatie van zijn In donesische dagboek, waarin, naar wordt verwacht, vele politieke ondui delijkheden zullen worden opgehel derd. ■I DEN' HAAG De jaarlijkse huur verhoging wordt in 1970 van 1 januari naar 1 juli verschoven. Op 1 april 1971 gaan de huren zeven procent omhoog; op 1 april 1972 en volgende jaren met zes procent. De Eerste Kamer heeft gisteren deze wijziging van de Huurwet en de Wet jaarlijks huurverhogingen met 44 te gen 22 stemmen aangenomen. Tegen het wetsontwerp waren de so cialisten behalve de heren Visser, Versloot en Thomassen de PSP, de Boeren, de PPR en de communisten. De drie socialistep stemden voor, omdat bij verwerping voor 1 januari geen nieuw wetsontwerp kan zijn aan genomen. Dit zou tot gevolg hebben, dat de huren met Nieuwjaar zes pro cent zouden stijgen. Ir. Kraaijvanger (KVP) die mede namens CHU en ARP sprak, had wel moeite met het uitstel van de huur verhoging. Dit gold ook voor de libe raal Van den Bergh, De liberalen zul len in de toekomst zo'n uitstel, dat fu nest is voor het bouw- en huurbeleid, niet meer nemen, zei de heer Van den Bergh. De maatregelen om de minst draag- krachtigen enige tegemoetkoming te geven in de stijgende prijzen, werden zonder hoofdelijke stemming en met ADVERTENTIE .profectus f 106,— .met datum, 1127,— doublé 1115,— met datum f 135,— doublé 169,50 goud f 174,- ■loublé 1115,- herenhorloge vanal f 59,50 algemene stemmen aangenomen. Hetzelfde gold voor het wetsontwerp om zilveren tientjes aan te maken bij gelegenheid van het feit dat Neder land 25 jaar geleden werd bevrijd. De socialist Broeksz trok zijn motie in, waarin werd gevraagd om met het indienen van de memorie van ant woord op de Loonwet te wachten tot dat de Stichting van de Arbeid heeft geantwoord op de brief van minister Roolvink (Sociale Zaken), waarin deze vraagt of het voorlopig verslag van de Eerste Kamer de Stichting aanleiding geeft tot het maken van opmerkingen. XJet Tweede-Kamerlid Laban (PvdA) wil van staatssecreta ris Grosheide (Onderwijs en We tenschappen) vernemen welke dringende redenen hem nopen de directies van de mavo-scholen te verplichten tot het indienen van een tot in de kleinste - naar de mening van de heer Laban soms ridicule - details gespecificeerde opgave van hun inventarissen. Daartoe moet een enquêteformu lier met 68 inlegvellen in vier voud, samen 1,3 kilogram we gend, worden ingevuld. De heer Laban wijst de be windsman op de z.i. bij de direc ties van de scholen voor voortge zet onderwijs groeiende weer stand om te voldoen aan verzoe ken van zijn departement en het Centraal Bureau voor de Statis tiek tot het verstrekken van alle mogelijke gegevens over inventa ris, leerlingen, docenten etc. Het kamerlid verlangt van de bewindsman de toezegging in de toekomst het vragen van gege vens aan de scholen te beperken tot het strikt noodzakelijke en on vermijdelijke, ten einde te voor komen, dat de directies van de scholen op lichtvaardige wijze met extra-werk worden belast. De heer Laban wijst in dit ver band nog op de ernstige ontstem ming, die is ontstaan over het feit, dat van het CBS de medede ling is ontvangen, dat de van ie dere leerling afzonderlijk inge diende gegevens over 1968/1969 waaraan de scholen zeer veel tijd hebben moeten besteden - niet zullen worden gebruikt, o.a. we gens het grote tekort aan compu- terpersoneel bij dit bureau. In dit verband zou hij graag horen welk nuttig effect de staats secretaris van de nu gevraagde gegevens verwacht en of er per soneel beschikbaar is om deze pa pierwinkel zo tijdig door te wer ken, dat de verstrekte gegevens niet volkomen verouderd zullen zijn op het ogenblik, dat het kar- wei zal zijn geklaard In dit verslag werd erop aangedron gen dat het bedrijfsleven weer in zijn geheel zou meedoen aan het loonbeleid. NKV en NVV weigeren dit sinds de Tweede Kamer het v(etsontwerp aan nam. Premier De Jong had tevoren ge zegd, dat minister Roolvink de memo rie van antwoord zou ophouden tot het antwoord van de Stichting binnen is, als dit tenminste op redelijke termijn voor eind januari komt. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft zich gisteren over de brief van de minister gebogen. Ze heeft nog geen beslissing genomen over een antwoord. DEN HAAG De Rljksadviescommissie voor Kunstwerken aan Scholen meent, dat de tijd is gekomen om de functies te scheiden, die z(j heefthet adviseren van architecten en opdrachtgevers en het beoordelen van de ontwerpen voor de kunst werken. Dit blijkt uit een uiteenzetting door de commissie over zienswijze en uit gangspunten. die zij wil hanteren voor de vervulling van haar taak. Om deze uit eenzetting had minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk verzocht. Formeel hoeft de commissie de mi nister te adViseren over de artistieke aanvaardbaarheid van de voorstellen van opdrachtgevers (schoolbesturen), die de één-procent-regeling willen toe passen op de bouwprojecten. De com missie beoordeelt eerst het voorstel van het schoolbestuur tot het verstrekken van een schetsopdracht. Vervolgens be oordeelt zij het ontwerp. Uit een overzicht van wat de werk wijze en de opvattingen waren hoe zij zich ontwikkelden, concludeert de commissie onder meer, dat het zaak is zich zo duidelijk mogelijk op te stellen als het gaat om de bevordering van de integratie van architectuur en beelden de kunst. Zij meent dat er verschillen de alternatieven zijn, waaruit naar om standigheden kan worden gekozen. Voor de ondersteuning van de archi tectuur aanvaardt de commissie graag voorstellen, waarvan blijkt, dat zij zijn gericht op een zinnige ondersteuning van de architectonische gegevens op basis van een adequaat gebruik van beeldende middelen. De duidelijke over bodigheid van een „versiering" is voor haar reden tot weigering. De commissie vindt ook, dat het beel dende kunstwerk niet per se in samen hang met de architectuur behoeft te verschijnen. Het kan los staan, maar dan alleen op voorwaarde, dat de kwali teit zo is, dat zijn „desnoods tegen draadse" verschijning daardoor dui delijk wordt gemotiveerd. Ontoereikend heid van de middelen kan leiden tot geen andere reële oplossing voor toe passing van de één-procent-regeling dan aankoop van enkele losse kunst werken. Zo'n oplossing verdient abso luut de voorkeur boven het aanbrengen van bijvoorbeeld een miniscuul kwa- sie-monumentaal mazaiekje. Een zekere voorkeur heeft de com missie ontwikkeld voor „verrijking van de ruimtelijke ervaring in beeldende zin als voortzetting en of tegenspraak van de gegeven architectonische ruim te - ook beelding van de ruimtelijke gegevens in de marge van architec tuur en stedebouwkunde". Zij meent, dat aan de doelstellingen van de re geling het best recht kan worden ge daan. als de schooljeugd en de stude renden duidelijk wordt gemaakt, dat het beeldende element geen geïsoleerd produkt kan zijn, maar een extra di mensie betekent van de totale erva ring. Dit betekent, dat het beeldende kunstwerk visueel, plastisch en ruim telijk moet reageren op de architec tonische en liefst op de architectonisch- stedebouwkundiee situatie. Dit houdt ook in, dat de beeldende kunstenaar mede de ruimtelijke situatie moet be palen, niet om de architect(uur) te dienen, maar om de ruimtelijke erva ring te vermeerderen met eigen beel dende elementen. Voorts moet de beel dende kunstenaar zich laten leiden door een uiterst functioneel denken over de ruimtelijke situatie en over de schoolsituatie. Door zijn bijdrage zal hij wellicht mede het gedrag van de schoolbevolking bepalen. De commissie stelt in dit verband, dat in deze opvatting de beeldende kunstenaar niet de handlanger van de architect behoeft te zijn. Wel moet hij bereid zijn om als zijn mede- of te genspeler op te treden naar gelang de omstandigheden en zelfs de kwali teit van de architectuur dit oproepen. In de praktijk is de commissie ge bleken, dat in deze richting vele mo gelijkheden liggen voor vogels van di verse pluimage. De commissie onderkent een nood zaak tot preadvisering van architec ten en opdrachtgevers. In de huidige situatie ontbreekt nog veel aan de ge- dachtenvorming over de toepassings mogelijkheden van de regeling. Deze functie zou het best verricht kunnen worden door een afzonderlijke com missie, die men het liefst geplaatst ziet in zo'n kader, dat ook anderen van haar diensten gebruik kunnen maken. De huidige commissie zal dan nog al leen als beoordelingscommissie dienst doen. ADVERTENTIE In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. DEN HAAG In de hoop dat he4 meer is dan een papieren verklaring, zoals de socialistische woordvoerster mevrouw mr. Heroma-Meilink iel, heeft gisteren de oppositie in de Tweede Ka mer de motie van de AR-afgevaardig- de mejuffrouw Van Leeuwen over bet bejaardenbeleid gesteund. Zo werd het een overgrote meerder heid die wil dat minister mejuffrouw dr. Klompé (C., R. en M.) volgend jaar september met een compleet be leidsplan voor de bejaardenzorg komt. Dit moet ook het wetenschappelijk on derzoek naar de behoeften, een pro gramma van voorzieningen, een opzet van de uitgaven en een schema voor de prioriteit omvatten. Alleen de Koekoekboeren en de gere formeerde afgevaardigde Jongeling stemden tegen. Met zestig tegen 48 stemmen nam de Tweede Kamer de motie van de KVP'er Kleisterlee over het jeugdwerk aan. Deze motie vraagt werkgroepen voor het instellen van een jeugd- en jonge- renraad binnen een jaar en voor de be studering van prioriteiten in het beleid ten behoeve van de werkende jeugd. Een motie van de socialist drs. Voogd om een aanvullende nota werd ver worpen, evenals een motie van mevr. Heroma-Meilink over reservering van geld voor het bejaardenbeleid in de ko mende vijf jaar. De liberaal Vonhoff trok zijn motie over subsidiëring van vrijwillig mede werkenden aan het jeugdwerk in. Een voorstel van de KVP'er Dusar- duyn om geld ter beschikking te stel len voor de bouw van zwembaden, haal de ook een zeer grote meerderheid. Verworpen werd een voorstel van de PSP'er dr. Van der Lek om de subsi die voor muziekscholen te verhogen. De motie van de D'66'er drs. Visser, die vroég om een nota over de regiona le en educatieve omroep, kreeg ook geen meerderheid. AMSTERDAM Er blijkt een ern stig, principieel meningsconflict te be staan tussen de vakbond van de jour nalisten (NVJ) en de directie van de Arbeiderspers over de uitkeringen aan Vrije Volk-journalisten, die ontslagen moeten worden. Hoewel de directie van de Arbeiders pers bekend heeft gemaakt, dat er vol ledige overeenstemming was bereikt, is gisteren gebleken, dat de partijen het volledig oneens zijn over de toe passing van de cao. De NVJ is van mening dat er sprake is van een structuurwijziging, zodat ont slagen journalisten tot 55 jaar hun sa laris behouden gedurende zes tot acht maanden na de ontslagaanzegging, en daarna 75 percent van hun salaris ge durende twee jaar. Voor oudere journa listen is de regeling bij structuurwijzi gingen aanzienlijk gunstiger. Volgens de directie van de Arbeiders pers, hebben ontslagen journalisten slechts recht op drie tot vier maanden salaris. Er moeten twintig journalisten bij Het Vrije Volk worden ontslagen. ADVERTENTIE Beide partijen zullen nu een bindend advies vragen aan de raad van uitvoe ring van de cao. Over een ander punt is men het wel eens geworden. Journalisten, die geen verzoek indienen tot overplaatsing naar Rotterdam, tasten daarmee op geen enkele manier hun rechtspositie aan. Gevreesd werd namelijk, dat dit kon worden uitgelegd als een aanvrage tot vrijwillig ontslag. DEN HAAG —De Eerste Kamer heeft vandaag met grote meerderheid de belastingcorrectie aangenomen. De antirevolutionaire fractie stemde voor het wetsontwerp van minister Witte- veen (financiën). Onze positie in de Eerste Kamer brengt met zich mee, zei de A.R. prof. Albeda gistermiddag in de senaat, dat wij ons schikken in het besluit van on ze Tweede-Kamerfractie om niet lan ger aan te dringen op een verdeling van het met de correctie gemoeide be drag van 900 miljoen gulden in twee gelijke moten over 1970 en 1971 Prof. Albeda had persoonlijk wel een zekere sympathie voor zo'n gelijke verdeling. Daar staat echter tegen over, zei hij, dat een belastingcorrectie altijd onze economie op stang schijnt te moeten jagen. Hij zag als bezwaar van de correc tie, dat de laagstbetaalden, .die geen loonbelasting behoeven te offeren, er geen voordeel van hebben, maar dat zij straks wel meer indirecte belasting BTW zullen moeten gaan betalen. Minister Witteveen kreeg van de re geringspartijen nauwelijks kritiek op zijn algemene financiële beleid. Zijn partijgenoot, mr. De Wilde (VVD), was misschien nog het meest terughoudend. Hij staat op zich niet te juichen te genover het financiële beleid, maar heeft toch respect voor de manier waarop deze regering de uitgavenex- plosie van het kabinet-Cals-Vondeling geleidelijk intoomt. De liberaal had ook bezwaar tegen een automatische belastingcorrectie, waarover een voorontwerp van wet is gepubliceerd. We gaan op deze manier leren om met de inflatie te leven, en dat is het aanvaarden van een situatie die voor alles de zwaksten treft en hen die het minst schuldig zijn aan de in flatie, aldus mr. De Wilde. Mr, De Geer Van Oudegein (CHU), en prof. Thürlings (KVP) en prof. Al beda stonden minder afwijzend tegen over zo'n automatische correctie. De ze laatste waarschuwde, evenals mr. De Wilde, er wel voor om de lonen af te stemmen op de stijgende kosten van levensonderhoud, zoals de metaal wil. De socialisten, de PSP, de commu nisten en de PPR zouden alleen de vaststelling van het tarief voor de ven nootschapsbelasting op 46 punten en de tijdelijke handhaving van het tarief voor de vermogensbelasting op 6 pro mille steunen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7