Samen promoveren - niet zo gezellig, maar wel zinvol „Mijn broer kan geen onrechtvaardigheid zien" Radio-Kamerorkest laatste vanavond op tv Waar blijft de investering in gehuwde academicae?" Sjef over gearresteerde pater in Brazilië: Floris" DUBBEL DÉCOR VAN UNIVERSITEIT EN GEZIN Nieuwe vragen Parkinson Ondoenlijk Niets verloren Vivaldi, Bach en Mozart Zondag a.S. >y Gesprek met mr. Max van der Stoel programmaos Over paarden voor meisjes VERMOORD WOENSDAG 17 DECEMBER 196 I Bij een wetenschappelijke promotie aan de universiteit zul je niet zo gauw denken aan een huiselijk evenement. Maar alles kan. Dit kan óók. Het dubbele décor staat voor een deel opgesteld in de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, waar vanmiddag vlak na elkaar promoveren de arts A. E. Meinders (30) en zijn vrouw, de biologe mevrouw J. Meinders-Groeneveld (31). Het andere deel van het décor is de flat in het Amsterdamse Buitenveldert, waar het echtpaar in de afgelopen jaren kans heeft gezien zich voor te bereiden op deze promoties, dwars door alle huiselijke beslommeringen heen. Deze pro moties zijn dan ook bepaald niet alleen van wetenschappelijke betekenis: de jonge academici hebben een nogal opvallend wapenfeit op hun naam gebracht door gezinsleven en voorbereiding op de promotie met elkaar te combineren. In hechte samenwerking, hoewel zij verschillende studierichtingen hadden: hij als medewerker van prof. dr. J. G. G. Borst in de interne kliniek van het Am sterdamse Binnengasthuis, zij als medewerkster van prof. dr. D B. Kroon in het histologisch laboratorium van de medische faculteit aan de Gemeentelijke Universiteit. Thuis was er het gezin met de nu ruim anderhalf jarige Arend-Jan, en promoveren is niet iets, waarmee je als hobby bezig bent in vrije uren. Toch kregen ze het voor elkaar en daarom zijn deze promoties niet alleen een weten schappelijk, maar ook een sociaal evenement: wetenschap en het gewone dage lijkse leven staan hier heel dicht bij elkaar. Samen werken, dat kun je doen met de boeken en de papieren voor de pro motie der." Daarom lopen de wegen van de beide gepromoveerden straks niet zo ver uiteen. Dr. Meinders zal voorlopig in de zuiver wetenschappelijke sector en in de keuken bij de afwas. werken, zijn vrouw blijft als doctor in de biologie thuis, maar niets is tever geefs of zal dat ooit kunnen worden. W/T etenschappel ij k geïnteresseerden zullen hun proefschriften ter hand nemen om er iets uit te halen, maar valt er ook voor de leek iets uit te ha len? Dr. Meinders promoveert op het onderwerp „Diabetes insipidus en chloorpropadime". Het gaat daarbij om een afwijking; waarbij het menselijk lichaam een bepaald hormoon niet ge produceerd wordt met het gevolg, dat de patiënt wel twintig liter vocht per dag kan verliezen. Er is een tablet van eenvoudige samenstelling voor ge vonden, dat de functie van het ontbre kende hormoon overneemt. In het on derzoek van dr. Meinders komt de kwes tie aan de orde, waarom zo'n tablet dat kan doen. In het proefschrift van mevrouw Meinders is een onderzoek vervat naar vijf in de volwassen le ver van zoogdieren voorkomende cel len. Die cellen onderscheiden zich van elkaar doordat zij twee, vier of acht maal het voor de soort karakteristieke chromosomencomplement (erfelijk ap paraat) bevatten. Nagegaan is, wat de consequentie van de verdubbeling van het erfelijk apparaat voor de cel als geheel is. Het doel: te zien of tussen die vijf verschillende typen verschil in functie aan te tonen is. Een vrijwel onbekend terrein, waarop nu enkele stappen zijn gedaan. Hoofddoel van dit alles blijft, dat te eniger tijd andere onderzoekers aanknopingspunten vin den in studies, die op zichzelf geen af gerond geheel konden vormen daarop is de wetenschap altijd gebasseerd ge weest en de wereld is er ver mee ge komen. Want een onderzoek is nooit klaar: elke oplossing roept vele nieuwe vragen op, waarmee anderen dan weer aan 't werk zullen gaan. A an de vooravond van de promo- ties willen ze er wel even over praten. Liever niet met iemand die de handen in "elkaar slaat met de uitroep ,,Hoe hebt u dat nou voor elkaar ge kregen?" Want voor hen zelf was het een tamelijk gewone zaak: ze hadden de wetenschappelijke belangstelling en ze hadden elkaar en wat gebeuren moest, dat zou gebeuren. Ook die huis houding, om het daar eerst maar eens over te hebben. Dokter Meinders zoon van de Apeldoornse internist dok ter A. Meinders zegt ervan: „Het is helemaal de wet van Parkinson. Als je de hele dag tijd hebt om een brief te posten doe je er ook een hele dag over. Met een huishouden is het niet anders. Je weet hoeveel tijd je ervoor hebt en in die tijd doe je samen wat er te doen valt. Dan blijkt het in die tijd ook te kunnen. Zo hebben we het in de afgelopen jaren gedaan". En samen zeggen ze: „Een studerende man in huis, dat is normaal. Als de vrouw ook meedoet, wordt het opeens iets bijzon ders gevonden. Maar moet dat nou? Als studerende vrouw kun je wel degelijk bijdragen in de harmonie van het ge zin. Je bent samen met iets bezig dat kan van alles zijn, studie is daar bij beslist niet iets „hogers" dan welke andere bezigheid ook. Je hebt gevoel voor eikaars tegenvallers en meeval lers, je kunt met heel verschillende din gen bezig zijn, maar je vindt elkaar steeds terug in dingen, die zich voor doen. Dat geeft een voldoening, die ge lijk opgaat in huishouding en studie." "Y/"oor mevrouw Meinders is het ove rigens afgelopen met de direct we tenschappelijke arbeid. Het gezin en met name de kleine Arend-Jan eist nu toch voorlopig alle rechten op. Zo lang het kon, heeft ze haar zoontje meegenomen naar het laboratorium, maar daar wordt "hij nu te oud voor. We kunnen hier even een kleine pauze nemen en dan haar laatste stelling van de promotie weergeven. Mevrouw Mein ders zegt daarin: „Het is onjuist, dat een gehuwde academica door niet aangepaste sociale en financiële voor zieningen vaak niet in het arbeidspro ces komt, nadat de maatschappij gro tendeels heeft zorg gedragen voor haar kostbare opleiding." Het is een stelling die zij al kan verdedigen voordat de promotor het haar vraagt. „Is het eigenlijk niet heel gek, dat de maat schappij zoveel investeringen in ge huwde academica verloren laat gaan? Die maatschappij betaalt een belang rijk deel van haar opleiding. Maar voor een getrouwde vrouw is het vaak ondoenlijk, de wetenschappelijke arbeid voort te zetten. Om een paar dingen te noemen: nog steeds worden de in komsten van een gehuwde vrouw zon der mc^r bij de inkomsten van de man opgesteld en huishoudelijke hulp is niet aftrekbaar." Een simpel rekensomme tje leert, dat een gehuwde academica financieel gezien beter thuis kan blijven dan dat zij haar wetenschappelijk werk voortzet. Van de belangrijke be dragen die de maatschappij in haar geïnvesteerd heeft komt dan voor die zelfde maatschappij niets meer terug. Dat is beroerd voor die maatschappij. maar ook voor de wetenschappelijk ge vormde vrouw, die nog veel zinnigs zou kunnen doen als het haar niet on mogelijk werd gemaakt. Re consequenties zijn duidelijk: jon- geacademicae kunnen nog promo veren, omdat zij er een goede afron ding van hun studie in zien „Voor biologen vind 'ik het iets waarmee je studie pas goed gecompleteerd wordt", aldus mevrouw Meinders maar daar na is het in veel gevallen afgelopen. La ter, als de gezinsinkomsten veel hoger zijn geworden, zou een academica zich weer in dienst van de wetenschap kun nen stellen, maar wie begint dan nog eens opnieuw? Het is eigenlijk een trieste zaak waarover in huize Mein ders ook veel is nagedacht, maar de promotie blijft toch een grote erva ring. „Je hebt een studie ondernomen, waarbij je op basis van bekende ge gevens een eigen element aan de we tenschap hebt kunnen toevoegen. Je hebt in een team gewerkt met anderen, je hebt rijke contacten kunnen opne men, niets daarvan is verloren in een mensenleven. Dat maakt een promotie waardevol, voor jezelf en voor een an- VENRAY „Myn broer Sjeng Fer- donschat is een harde werker, die geen onrechtvaardigheid zien kan". Dit zegt kapelaan Sjef Ferdonschat, kapelaan van de parochie Petrus Ban den in Venray, over zijn broer die in Brazilië pater is en daar is gearres teerd wegens subversieve activiteiten. Pater Ferdonschat is nu voor de der de maal in Brazidië gearresteerd. En kele weken geleden voor een dag. Veer- ten dagen later voor vier dagen en hoe lang het nu duren zal, kan niemand voorspellen. „Het is niet onbegrijpelijk dat mijn broer gearresteerd is", zegt de Venray- se kapelaan. „Hij ligt allang met de autoriteiten in Brazilië in de clinch". Toen hij vorig jaar in Nederland op vakantie was, we»d zijn beste vriend, de politiechef van Porte Alegro ver moord. Het is trouwens moeilijk om in Brazilië te leven. Alles wat anders is dan de traditionele houding wordt er communistisch genoemd". „Mijn broer heeft zich in Porte Ale gro, waar hij studeert, nogal ingespan nen voor de vrede. En als je dat doet in dat land, loop je gevaar gearresteerd te worden. Ik verwacht trouwens dat Sjeng vandaag of morgen op Schiphol staat". Pater Verdonschat werd voor de derde keer gearresteerd. In de reeks televisie-concerten door de eigen orkesten zendt de NOS vanavond van 22.40 tot 23.20 uur via Nederland I een concert uit, dat wordt uitgevoerd door het Radio Kamerorkest o.l.v. Paul Hup- perts. Het Radio Kamerorkest waarvan Roelof Krol de vaste dirigent is, be steedt doorgaans vooral aandacht aan muziek uit de Barok-periode en aan eigentijdse muziek. Het or kest is in 1945 opgericht en telt op het ogenblik veertig musici. Paul Hupperts is dirigent van het Utrechts Symfonie Orkest. Uitgevoerd worden: 1. Concerto per orchestre di Dresda (voor twee fluiten, twee hobo's, twee fagotten, strijkers en klavecimbel - continuo) van Vivaldi (obligate vioolsolo: Jos Verkoeyen, obligate hobosolo: Cor Coppens, continuo: Marijke Smit Sibinga). 2. Concert in d.kl.t. (BWV 1063) voor drie klavecimbels en strijkor kest van J. S. Bach. (Solisten: Janny van-Wering, Marijke Smit Sibinga en Lenie van der Lee.) 3. Ouverture tot de opera „Le Noz- ze di Figaro" van W. A. Mozart. Het concert van Vivaldi is een concerto grosso, waarin merkwaar digerwijs vrij veel blazers in de be zetting zijn opgenomen. Vivaldi schreef trouwens vaker voor onge wone combinaties. Hij schreef het stuk voor een ensemble in de stad Dresden („per Dresda"). PAUL HUPPERTS Het concert voor drie klavecimbels is één van de twee werken die Bach voor deze combinatie schreef. Het wordt zelden uitgevoerd, niet alleen omdat er drie solisten voor nodig zijn, doch vooral omdat het klave cimbel door zijn geringe klankpro- duktie in de concertzaal minder goed tot zijn recht komt. Het werk is daarom bijzonder geschikt om voor de televisie te worden uitgevoerd. TELEVISIE NEDERLAND I 18.50 NOS kleur: Fabeltjeskrant. 19.00 NOS: Journaal. 19.07 N.O.S.: Scala: informatief programma. 19.31 CVK/IKOR/RKK Kenmerk: wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving. 20.00 N.O.S.: Journaal. 20.20 Uitzending van Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. 20.30 N.O.S.: Bastonge (Battle ground), speelfilm, (rijkskeuring: 14 jaar). 22.25 Uitzending Stichting Socute- ra. 22.40 N.O.S.: Toonbeeld: Radio-Ka merorkest: klassieke muziek. 23.30 Finale Zesdaagse Amster dam. 23.50-23.55 Journaal. NEDERLAN DII 18.50 NOS kleur Fabeltjeskrant. 19.00 N.O.S.: Journaal. 19.03 KRO: Mik: muzikaal amuse mentsprogramma. 20.00 N.O.S.: Journaal. 20.20 KRO: Kleur: Politie New York, TV-serie. 20.45 Kleur: Programma rond de fameuze prima-Ballerina Margot Fonteyn. 21.35 Zelf doen: adviezenrubriek. 22.15 Bond zonder naam: Zie om en doe wel. 22.25 N.O.S.: Journaal. 22.30 TELEAC: Informatiepro gramma cursus Spaans v. begin ners. 22.45-23.15 Levende filosofie - les 11 herh. DUITSLAND I (Reg. progr. NDR: 18.00 Cultuur spiegel. 18.30 Zandmannetje. 18.40 Actualiteiten. 18.55 Reg. Kron. 19.25 KI. Polizeifunk ruft..., serie. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.00 KI.: Voor dracht. 18.05 KI.: Weltreisen und Abenteuer, serie. 18.30 KI. v. d. kleu ters. 18.40 Journ. en Goedenavond. 19.20 KL: Berichte eines Mörders (3) serie). 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Document, progr. 21.00 Fami lie Bergmann, TV-spel. 21.45 Por tret van de twintiger jaren, serie. 22.30 Journ. comment, en weeroverz. 22.50 Fragmenten uit ijshockeywed- strijd EC Bad Tölz - EV Füssen. 23.50 Journ. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muz. 18.40 Westlich von Santa Fé, film. 19.10 John Klings Abenteuer, film. 19.45 Nws., actualiteiten en weerber. 20.15 Actuele informaties en meningen. Aansl. Nws. 21.00 Attentat auf den Machtigen, TV-spel. 22.25 KL: Büh- nenbild 1996, film. 23.10 Nws. en weerber. Met de aflevering „De Genezing" besluit de NOS-televisie zondag a.s, de jeugdserie Floris, waarin men 12 afleveringen lang getuige kon zijn van de avonturen van Floris en zijn vriend Sindala. De serie Floris wordt met ingang van 4 januéri 1970 opgevolgd door een Engels jeugdfeuilleton van 13 afleveringen, „Catweazle", dat werd geproduceerd door London Week end TV en als Nederlandse titel kreeg „De tovenaar van Saburak". Vanavond is in het VARA-pro- gramma op Hilversum I van 20.55- 21.15 uur via de radio een gesprek te beluisteren met mr. Max van der Stoel, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Aan leiding tot dit gesprek is de recente uittreding van Griekenland uit de Raad van Europa en de grote per soonlijke inzet van mr. Van der Stoel om tot dit resultaat te komen. Mr. Van der Stoel zal praten met VAR A-mede werkers Hans Emme- ring en Jan de Graaff. In verband met deze uitzending komt het aangekondigde gesprek tussen Max Dendermonde en VARA- verslaggever Henk van Stipriaan te vervallen. MARGOT FONTEYN, de we reldberoemde danseres, in wier leven u vanavond een interessant kijkje kunt nemen. De KRO-tv zendt namelijk om 20.45 uur via Ne derland 2 een film over haar uit, die geregisseerd werd door haar bio graaf Keith Money. U ziet Margot Fonteyn onder meer in Londen, Pa rijs en Panama, met onder anderen Yves Saint Laurent en Serge Noere- jef. Zij treedt op in fragmenten uit Doornroosje" en ,,Gayanej" TELEVISIE NEDERLAND I NOS/NOT 11.35-12.00 Schooltelevi sie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister- av. 10.30 Die Liga der Rothaarigen, TV-spel. 11.30 Informaties en ^lenin gen. 12.20 Koorzang. 12.50 Intern, persoverz. 13.00-13.30 Journ. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinderen. 16.50 Voor de kinderen. 17.00 K1.: Voor de kinderen. 17.25 Beelden uit Bretag- ne. 17.55-18.00 Nieuws. DUITSLAND II 17.25 Weerber. voor wintersport. 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Film- nieuws. RADIO HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. 8.00 Nws. 8.11 Rad. journ. 8.20 Ste reo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klankjuwelen (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvita minen. (gr.) (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw. "y^oor opgroeiende meisjes, die zo wel van lezen als van paarden houden, moeten enkele onlangs in de Cultuurserie van de Zuid-Holland se Uitgeversmaatschappij te Den Haag verschenen boeken wel het summum van plezier betekenen. „Pony's aan zee zonnige avontu ren op een eiland" heet het eerste boek en het is geschreven door Li- se Gast, die al eerder veel succes had met haar jeugdromans „Zon over de Ponyhof" en „Een huis vol pony's". De schrijfster vertelt dit maal wat ze zoal meemaakt in het pension „Meeuwenhof" op een van (11.55 Beursber.) 12.30 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. 13.30 Stereo: 't Muzikantenuur (opn.) I: pianorecital: klass. en mod. muz. II. Harp, cello en fluit, mod. muz.; III Cello, klarinet en piano: mod. muz. 14.30 Met het oog op de toekomst: III Hoe houden wij Nederland leef baar. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Scala: I Mod. cello muz. II. Hobo en piano: mod. muz. 111. Zangsolisten met lichte in strument. begel. IV. Hotclub '69. 17.00 Tussen 10 plus en 20 min-: lichte gram. muz. voor de tieners. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.20 Uitz. Boeren Partij. AVRO: 18.30 Stereo: Big Band Beat: De Sky- masters. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nws. Ikor: 19.35 Kerk veraf en dicht bij. 19.40 Mens en bijbel: radiocate chese. 19.50 Avondgeb. AVRO: 20.05 Stereo: Salzburger Festspiele 1969: Fidelio, opera van Beethoven (opn.) 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojourn. 22.55 Stereo: Wenen Boedapest: amusem. muz. 23.20 Ste reo: Mens, muz., materie: muz. le zing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badinerie: klass. en semi-klass. muz. (7.30 Nws.; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00 Gymn. voor de huisvr.) N.O.S.: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (Opn.) KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-vast: gevar. progr. (12.26 Mede delingen t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten; 12.50 Ad- ventsstonde). 14.00 Stereo: The Kili- ma Hawaiians show (opn) 14.30 Ste reo: Strijkkwartet: klass. muz. (opn.) 15.00 Geref. middagdienst. N.O.S.: 15.30 Meer over minder: progr. met meer informatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. (16.00-16.02 Nws.). NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tyjd: kerstliederen. 18.30 Nws. 18.41 Actua liteiten. Aansl. (ca. 19.00): Spektrum, 19.15 Stereo: Muz. van het Leger des Heils (opn.) 19.30 Kerkorgelconc. semi-klass. muz. 20.00 Ferdinand Huyck: seriehoorspel. 20.24 Lichte gr. muz. 20.30 Radio Actief: gev. progr. (22.30 Nws.; 22.30 Parlement, overz.) 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Terug van weggeweest: muz. van toen, voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoef...! licht instrum. progr. 10.00 Nws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws.) N.O.S.: 12.00 Nws. 12.03 Pop-slick. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Ac tualiteiten. 13.08 T.N.T.: muz. van één tot twee. 14.00 Nws. 14.03 Pop- in. 15.00 Nws. 15.03 Holster: pop en countrymuz. 16.00 Nws. 16.03 lORRRrr...: hitparade. 17.00 Nws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draai- jijofdraaiik: verzoekplatenprogr. de Noordfriese eilanden voor de kust van Sleeswijk-Holstein. Als de zon schijnt, rijden de gasten daar op pony's over het strand en door de branding. Behalve de nodige lief desperikelen en romantiek, bevat het boek ruim vijftig foto's. De prijs is f14,90. De Duitse jeugdschrijfster Erika Ziegler - Stege, die op Oostpruisische landgoederen veel gelegenheid heeft gehad om paarden van nabij te le ren kennen, schreef het meisjesboek „Wind om Minka's oren" en daar in spelen deze edele dieren ook een belangrijke rol. Die wind voelt Min- ka namelijk als ze heerlijk op een paard door de vrije natuur galop peert. Aan het begin van het ver haal is ze nog bang voor dieren en daarom wordt ze door haar vader naar een rijschool gestuurd. Natuur lijk krijgt ze mede daardoor de smaak te pakken. In tegenstelling tot het hiervoor vermelde boek, is dit verhaal over Minka niet geïllus treerd. De prijs (f 13,90) is o.i. wat aan de hoge kant voor iets meer dan tweehonderd pagina's met een vrij grote druk op een kleine blad spiegel. In de Forum - Boekerij van de zelfde uitgever verscheen „In 't zadel! - rijkunst met een glimlach" door opperstalmeester Pierre Cham- bry. Het is een speels geschreven instructieboek voor de ruitersport, waarin heel wat nuttige informatie gegeven wordt zonder dat de schrij ver nadrukkelijk de schoolmeester wil uithangen. Duidelijke tekeningen illustreren zijn betoog.

De Vallei | 1969 | | pagina 9