m Post en Deloof pareerden alle aanvallen van concurrenten VVV wil van Arnhem trainingscentrum maken voor Olympische atleten VOETBALPROGNOSE Deelneming aan interlands voor voetballers nu minder riskant Snelle 500 meter van Erhard Keiler ii OPNIEUW ZEGE VOOR „ZESDAAGSE-KEIZER" Fier acteurs vormen combinatie Kennismaking met ,de nieuwe' Everton zag het niet meer Canada dreigt met terugtrekking Fotograaf wil excuses van Piet Romeijn Hasse Börjes verbeterde baanrecord Anderlecht won van Dunfermline Britse oorlam afgeschaft Zeeland heeft liever slecht overlegorgaan dan geen WK IJSHOCKEY Risico van het vak GOED GEZIEN TIJDIG COMPLEET GRAAG GEVLAMD SPORT IN 'T KORT Wereldrecord voor Pamela Kilborn Holland-Promenado naar Hoofddorp DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 s/) orl AMSTERDAM De spanning in de RAI was gisteravond te sneden. Tijdens de laatste jacht, die om kwart voor tien begon, lagen de koppels Post-Deloof en Bugdahl-Kemper op gelijke hoogte. De Nederlands-Belgische formatie die op dat moment ver op punten voorstond, had maar één zorg, geen ronde achter raken. Het lukte. In een adembenemende finale bleven Post en Deloof overeind. Het koningskoppel in deze Amsterdamse zesdaagse had, alle roddel en achterklap ten spUt, de rekening voldaan. De spelers van de Amsterdamse eredivisieclub DWS hebben gisteren kennis gemaakt met hun nieuwe trai ner, de van Go Ahead afkomstige Joop Brand. Op de foto staand v.l.n.r. Joop Brand, aanvoerder Dijkstra en de nieuwe zakelijk leider van DWS, Jack van Zanten en zittend Bachöfner, Soe- tekouw en Overweg. ARNHEM Misschien al in 1971 gaat Arnhem dienst doen als trainings centrum voor atleten, die deelnemen aan de Olympische Spelen in München. De suggestie daartoe is afkomstig van de Arnhemse VVV, die contact heeft gehad met de voorzitter van het Duit se Olympisch Comité. Directeur J. Vet verklaarde gisteren op een persconfe rentie ook, dat de Nederlandse Sport Federatie van plan is in het sportcom plex „Papendal" bij Arnhem een atle tiekbaan te laten aanleggen, die iden tiek is aan de baan, die in München zal worden gebruikt. Het Olympische trai ningscentrum is speciaal bedoeld voor atleten uit Zuid-Amerika en Azië, die dan gelegenheid hebben zich aan te passen aan klimaat en hoogteligging. Hun komst zou zijn te vergelijken met de excursies, die bijv. Nederlandse sportlieden maakten voordat de spelen in Mexico begonnen, om zoveel moge lijk te acclimatiseren en te wennen aan de lagere luchtdruk op grote hoogte. De VW van Arnhem legt zich al sinds enkele jaren toe op de bevorde ring van het bezoek van buitenlandse sportmensen aan ons land. Men begon een aantal jaren geleden met het uit nodigen van Zweedse voetbalclubs. Het argument, dat de VVV gebruikte was, dat de trainingsmogelijkheden in het vroege voorjaar in ons land veel gro ter zijn dan in Zweden, waar dan nog vaak een dikke laag sneeuw op de vel den ligt. Men suggereerde, dat het daaraan wel eens te wijten zou kunnen zijn, dat het Zweedse voetbal de laat ste jaren hard achteruit is gegaan. De Zweden kwamen en blijven komen. Voor het komende voorjaar hebben al LONDEN Everton raakte woens dagavond de leiderspositie in de eer ste divisie van de Engelse league op een nogal merkwaardige wijze kwijt. Toen er een half uur in de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur gespeeld was (zonder dat er doelpunten waren gevallen) weigerden de lampen op het terrein van de Spurs opeens alle dienst. Toen na drie kwartier de elektriciteitsstoornis niet was opgehe ven werd de wedstrijd als gestaakt beschouwd. Omdat Leeds United met ruim verschil (41) van West Ham United won, heeft Leeds nu met twee wedstrijden meer gespeeld één punt voorsprong op Everton. Het is de eer ste keer in dit seizoen dat Leeds de toppositie bezet. De derby tussen Manchester City en Manchester United voor de halve fi nales van het toernooi om de League Cup, eindigde onbeslist, 22. Het was de tweede wedstrijd tussen beide clubs. „De City" had de eerste ontmoeting met 21 gewonnen, zodat deze club zich voor de finale die op 7 maart op Wembley wordt gespeeld, plaatste. West Bromwich Albion bereikte de eindstrijd al eerder. weer 11 clubs een verblijf in Arnhem besproken, evenals een Finse en twee Noorse clubs. De VW doet het overi gens alleen om het aantal overnachtin gen in haar gebied, met name in het „slappe seizoen" te stimuleren. Niet alleen uit de Scandinavische landen worden voetballers naar de Gelderse hoofdstad gedirigeerd. Er is contact gelegd met een organisatie in Engeland, via welke men 55.000 school- voetbalteams kan bereiken, en een dertigtal competitieclubs heeft inmid dels al laten weten, dat men 'n bezoek aan Arnhem in de agenda heeft geschre ven. 't Gaat hen niet zozeer om de trai ningsfaciliteiten alswel om de moge- MONTREAL In maart van het volgend jaar zal de strijd om het wereldkampioenschap ijshockey in Mon treal en Winnipeg mogelijk gehouden worden zonder deelneming van gast land Canada. Woensdag verklaarde Charles Hay, president van de Groupe Hockey Canada, die de supervisie heeft over de nationale ploeg, dat Canada zich zal terugtrekken als de internationale ijshockeyfederatie vasthoudt aan de on langs ingevoerde regel dat er bij de wedstrijden voor de wereldtitel negen beroepsspelers mee mogen doen. Onder de voorwaarde echter, dat deze profs in het lopende seizoen geen enkele maal zijn uitgekomen in competitiewedstrij den voor de National Hockey League. Deze laatste restrictie bevalt de Grou pe Hockey Canada allerminst. Men wil spelers opstellen met wedstrijdervaring in het siezoen 1969-'T0 van de NHL. „Als de internationale federatie onze uitleg van het reglement niet accep teert, voelen wij er niets voor in het toernooi om het wereldkampioenschap uit te komen", aldus Charles Hay. VSAA^AAAAAAAAAA, HUELVA Toen de scheids rechter bij een derby in Huelva voor een doelpunt naar de mid denstip wees, reageerde de ver slagen doelman zijn teleurstelling af door in een vinger van de arbi ter te bijten. „Dat is een van de risico's van het vak", verklaarde de scheidsrechter, niet van zijn stuk gebracht. De man, van be roep journalist, moest de gewonde vinger door een dokter laten ver binden. lijkheid, om vriendschappelijke wed strijden tegen Nederlandse elftallen te spelen. De Arnhemse VW „verkoopt" de Gelderse hoofdstad het komende sei zoen als „international sport training centre" in het buitenland, geschikt voor zwemmen, handbal, golf, hockey, cricket, tennis, atletiek en roeien. ROTTERDAM De Alkmaarse pers fotograaf die na afloop van het duel AZ '67—Feijenoord 'n aanklacht indien de tegen Piet Romeijn, neemt genoe gen met een schriftelijk excuus van de Feijenoorder. Hij zal de aanklacht, ontstaan na een duw van Romeijn waardoor hij ondermeer zijn broek scheurde, terstond intrekken als Ro meijn daartoe mocht besluiten. Piet Romeijn: „Als de bedoelingen van die fotograaf goed zijn ben ik bereid om die brief te sturen. Ik zal eerst con tact opnemen met manager Brox. Daar na zal er een beslissing worden geno men". Deloof had 's middags al voorspeld: „Het wordt een zware avond voor ons. Eerst achter de dernies en daarna de slot jacht. Die Westduitsers zijn niet te vertrouwen. Ze hebben een constante vorm getoond". Peter Post deelde de mening van zijn koppelgenoot. „Ze probeerden het 's middags nog. We lagen in de „pa tatten jacht" op gelijke hoogte toen Bugdahl er plotseling vandoor ging en één ronde nam. We namen die toer wel snel weer terug'. De Amstelvener, die een slechte nacht had gehad, „mijn elleboog waar ik gisteren op gevallen ben, deed flink zeer, vooral als ik er in mijn slaap op ging liggen" was 's mor gens met een stijve knie uit bed ge stapt. De val, die hij gisteravond maakte, had wel zijn conditie maar niet zijn moreel aangetast. „Ik laat Bugdahl niet meer los. Hij zal niet proberen 's avonds om zeven uur een ronde te nemen. Daarvoor ken ik hem te goed. Zo speelt hij het spel niet. Maar de laatste jacht is beslissend. Dan blijf ik aan zijn wiel hangen. Als hij probeert weg te komen, ga ik mee." Post bleek het bij het rechte eind te hebben. De Westduitsers persten er in de laatste jachten alles uit. Iedere ont snappingspoging van Bugdahl lokte een reactie van Post uit. Pogingen van Kemper om weg te komen werden door Deloof opgevangen. Een kwart baan, soms bijna een halve baan kwam Bugdahl weg maar een flitsende de marrage van Post verijdelde het plan. Hoog uit de bocht dook hij, als een adelaar op zijn prooi, weer achter het wiel van de Westduitser, die enkele malen moedeloos het hoofd schudde. In dit spel van de groten verdron ken de kleine koppels. Tegen dit ge weld waren zij niet opgewassen. Hun achterstand groeide. Niemand had in de goedbezette RAI oog voor de figuran ten. Klokslag elf uur was de strijd ge streden. De vierde na-oorlogse zesdaag se was achter de rug. Een zesdaagse met talloze strubbelingen, maar ook een zesdaagse, die in financieel opzicht ge slaagd is. Directeur Vyth was meer meer dan tevreden. Hij denkt alweer aan zijn vijfde zesdaagse. De datum ligt al vast Van 10 tot 16 december 1970 komt het spektakel te rug in de RAI. Renz, Bugdahl, Kem per, Oldenburg, Gilmore, Koel, De Wit en Van der Lans zijn reeds gecon tracteerd, Met andere renners worden besprekingen gevoerd. „Voor 15 september van het volgend LILLEHAMMER De Zweedse sprinter Hasse Börjes heeft woensdag avond tijdens internationale schaats wedstrijden in Lillehammer de 500 ge wonnen in 40.8 sec. Dit betekende een verbetering van het baanrecord, dat met 41.4 op naam stond van de Noor Roar Grönvold. Tweede werd de jeug dige Zweed Ove Koning, die 41.6 sec. liet noteren. Göran Claeson maakte het Zweedse succes compleet door de 1500 meter te winnen in 2 min en 10.5 sec. Zijn land genoot Johnny Höglin had een seconde meer nodig. De voornaamste resultaten waren: Heren, sprintersklasse: 500 meter: 1. Hasse Börjes, Zwe., 40.8 sec, nw. baanr. Ove Koning, Zwe., 41.6; 3. Heike Hed- lund, Zwe., 41.8. Allroundklasse: 1500 meter: 1. Göran Claesson, Zwe., 2.10.5; 2. Johnny Hög lin, Zwe., 2.11.5; 3. Kjell Owe Carlsson, Zwe., 2.14.8; 4. Erik Aartehun, Nw., 2.16.4; 5. Mats Wallberg, Zwe., en Oloph Granath, Zwe., 2.17.0. Dames, 1500 meter: 1. Lisbeth Berg, Nw., 2.30.0; 2. Sigrid Sundby, Nw., 2.32.5; 3. Christina Lindblom, Zwe. 2.36.0; 4. Kirsti Bierman, Nw., 2.36.0. EREDIVISIE GV A V—Sparta2 Go AheadNEC3 MVVAjax2 ADO—AZ *671 SVVHaarlem3 TelstarHolland Sport3 DWS—PSV2 NACFC Twente1 FeijenoordDOS1 EERSTE DIVISIE ElinkwijkExcelsior1 Heracles—Willem II1 DFC—Blauw-Wit3 Helmond SportDe Graafschap3 RCH—Fortuna VI3 VolendamFC Den Bosch1 De VolewijckersFSC3 VitesseSC Cambuur1 HVC—Veendam1 TWEEDE DIVISIE Velox—RBC3 EindhovenWageningen3 LimburgiaSC Drente1 EDO—Hermes DVS2 ZFC—Roda JC3 GooilandPEC2 NOADAGOW1 De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s. Peter Post en Romain Deloof (rechts) in de bloemen als win naars van de Amsterdamse zesdaagse. jaar moet mijn rennersveld compleet zijn", zegt directeur Vyth. „Daarna komt er niemand meer in. Ik heb de indruk, dat de groten in dit vak het tekenen van hun contract rekken om mij dan in een dwangpositie te bren gen. Daar pas ik voor." Aan het optreden van grote artiesten en het aanleggen van een dansvloer volgend jaar denkt directeur Vyth ook. „Waarom niet? Ik had met deze zes daagse een ton kunnen verliezen. Als ik in een paar kranten wat grote ad vertenties had geplaatst, was ik het ook kwijt geweest. Nu heb ik de sport ge diend, de mensen gelukkig gemaakt en reclame voor mijn bedrijf gehad. Vol gend jaar, het eerste lustrum. Voorlo pig maak ik mij daar nog geen zor gen over. Ik ga eerst met vakantie. Daarna zullen we verder gaan werken. Financieel is deze zesdaagse geslaagd. Ik heb de garanties van de gemeente Amsterdam en de RAI niet nodig. Het batig saldo gaat naar de invaliden- sportbond". Kurt Vyth, een gelukkig mens. Min der gelukkig was de kleine René Pij nen. Een onwillige hoofdpees in zijn rechterknie bezorgde hem zoveel last, dat hij gisteravond om zeven uur de strijd moest staken. De man uit Woensdrecht had de laatste avond zo graag „gevlamd". Zijn makkers uit militaire dienst en zijn commandant waren gekomen om hem aan te moedigen. De meestal vro lijk de wereld inkijkende Pijnen was diep teleurgesteld. Dat hij had moeten opgeven deed hem nog meer pijn dan de onwillige pees. Zijn koppelgenoot Daler ging de laatste avond met de al leen rijdende Louis Pfenninger de baan in. DEN HAAG Nog altijd bestéat de kans, dat een speler, die uitkomend voor een vertegenwoordigend elftal door de scheidsrechter van het veld wordt gezonden, door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) voor zijn club wordt bestraft. Dit ondanks het besluit van de KNVB dat indien een contractspeler door zijn club ter beschikking gesteld om uit te komen in een vertegenwoordigend elf tal, in een wedstrijd van zo'n elftal een overtreding begaat, een hem eventueel op te leggen schorsing alleen betrek king kan hebben op wedstrijden, te spe len door een vertegenwoordigend elf tal. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. Alleen zal het aan de eerst volgende bondsvergadering worden voorgelegd. Toch is er een voorbehoud in het bondsbesluit gemaakt. Jos Coler, voor zitter sectie betaald voetbal van de KNVB, daarover: „De uitzondering geldt de bijzondere gevallen. Als een BOEDAPEST De Westduitse sprin ter Erhard Keiler heeft woensdag tij dens internationale schaatswedstrijden in Boedapest de 500 meter gewonnen in de beste seizoentijd, 39.5 seconden. Keiler bleef daarmee slechts drietien- de seconde verwijderd van het wereld- rcord, dat de aankomende tandarts deelt met de Japanner Keiichi Suzuki en de Rus Anatoli Lepesjkin. „Ik had hoogstens op een tijd van 40,4 seconden durven hopen", verklaarde de verheug de Keiler na zijn prestatie, „maar de baan was zo goed, dat k haast van- De Italiaan Franco Zurlo is woens dagavond Europees kampioen boksen in het bantamgewicht geworden door in Tourianova de Spanjaard Mimoun Ben Ali op punten te verslaan. De ti tel was vacant. Het elftal van oud-internationals voor de traditionele voetbalwed strijd op Nieuwjaarsdag tegen HFC (Haarlem) is als volgt samengesteld: Doel: Otto Roffel (GVAV); achter: Roel Wiersma (PSV), Rinus Schaap ('t Gooi), Kees Kuys (NAC) en Piet Ouderland (Ajax); midden: Fons van Wissen (PSV) en Reinier Kreyermaat (Feijenoord); voor: Tonny van Eede (Sparta), Carol Schuurman (ADO), Henk Schouten (Feijenoord) en Tinus Bosselaar (Sparta). In het Antwerpse sportpaleis is woensdagmiddag het Nederlandse duo Jan Janssen-Gerben Karstens als tweede geëindigd in een wedstrijd l'américaine over 80 ronden. Winnaar werd het Belgische paar Tijdgat-Daele- mans. BRUSSEL In de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het voet baltoernooi om de Jaarbeursbeker heeft Anderlecht op eigen terrein met 10 gewonnen van het Schotse Dunferm line. Het enige doelpunt werd in de 44e minuut gemaakt door Devrindt, die koppend een voorzet van Puls afrond de. zelf ging". Zijn landgenoot Gerhard Zimmermann eindigde in 41.6 seconden als tweede, voor de Rus Sviridov (42.2). Bij de dames zegevierde de Russin Galina Nefedova op de 500 meter in 47.3 seconden. Tweede werd haar land genote Boentoeskina (47.5). De 1500 meter leverde eveneens een overwin ning op voor Nefedova in 2 minuten en 31.7 seconden. Later won Gerhard Zimmermann de 3.000 meter in 4 minuten en 30.6 secon den. De Russen Habalow (4.35.9) en Sviridov (4.36.2), eindigden respectieve lijk als tweede en derde. MELBOURNE De Australische Pamela Kilborn heeft woensdag in Melbourne het wereldrecord op de 200 meter horden gebracht op 25,8 secon den. De 30-jarige atlete was sinds 9 no- vermber reeds met 26,0 seconden in het bezit van het record. Na afloop zei ze tot journalisten: „Ik was zo moe, dat ik bijna voor de finish was gevallen". LONDEN De landrotten van Whitehall (de Britse admiraliteit) hebben woensdag een einde ge maakt aan een van de beste tradi ties van de Britse marine: de (gra tis) dagelijkse oorlam rum. De tra ditie die al ruim 238 jaar oud is, zal op 1 augustus '70 gestopt worden. De tweede onderminister van De fensie, Dagid Owen, ze: „De ver strekking van rum is niet langer verenigbaar met de hoge eisen van efficiency die nu vereist zijn aan boord vn de schepen met hun ui terst kwetsbare en gecompliceerde machines en apparaten". De oor lam, door de Britse zeelieden altijd „oude grog" of „Nelsons bloed" ge noemd, wordt, alweer volgens tra ditie, geschonken tegen het middag uur. De marine ontkende dat bezuini gingsmaatregelen in feite de oor zaak zijn van het afschaffen van de ze traditie. De dagelijkse oorlam kostte de Britse belastingbetaler ze ven ton per jaar. speler natrapt en hij wordt van het veld gezonden, dan zal hij niet voor zijn club worden geschorst voordoen zo als laatst bij Estudiantes-AC Milan, of als de scheidsrechter knock-out wordt geslagen, dan kan de bond die betrok ken speler ook voor zijn club schorsen. Die uitzondering is in het besluit ook duidelijk naar voren gekomen". Piet Keizer, die twee jaar geleden tijdens de interland Nederland-Joego slavië van het veld werd gezonden en daarna door de KNVB voor vijf duels van Ajax werd geschorst, heeft posi tief op dit KNVB-besluit gereageerd. Evenals Ajax-voorzitter Jaap van Praag, die zeer fanatiek heeft „gestre den" voor een verandering van het re glement. Keizer heeft in het verleden echter meermalen beweerd, dat hij al léén weer voor het Nederlands elftal wil indien zeker is, dat hij nooit voor zijn club (Ajax) kan worden geschorst. MIDDELBURG Liever een slecht overlegorgaan in Zuidwest Nederland, dan geen overlegorgaan, zei gisteren Jhr. mr. T. A. W. J. Schorer, gedepu teerde van Zeeland, in de statenverga dering. De heer Van der Peyl had er sterk bij hem op aangedrongen uit het over legorgaan van de drie provincies, Rot terdam en Rijnmond te stappen, als er geen grotere openheid werd betracht. „Als Zeeland eruit stapt, heeft het overlegorgaan geen enkele zin meer". AMSTERDAM De toneelspelers Guus Hermus, Ton van Duinhoven, Ina van Faassen en Bep Dekker heb ben een combinatie gevormd om in september 1970 het Nederlandse blij spel „Kom hier, ga weg" (werktitel) van Dimitri Frenkel Frank in premiè re te brengen. Aansluitend volgt een tournee door het land. Het stuk is speciaal voor twee echt paren geschreven en handelt over de lotgevallen van eveneens twee echt paren. Voor de regie is aangezocht Adrian Brine. De produktie is in ei gen handen. De zakelijke leiding be rust bij Hans Tobi. Amsterdam zal de voorstelling in mei 1971 in het Nieuwe de la Martheater kunnen zien. HAARLEMMERMEER Met alleen de VVD tegen, is de gemeenteraad van Haarlemmermeer na langdurige dis cussies akkoord gegaan met het voor stel het bestemmingsplan Hoofddorp- Beukenhorst vast te stellen. Dat bete kent dat Holland-promenade, een per manent recreatie- en tentoonstellings park in Hoofddorp zal komen, waar nu een gebied van 37 ha ter verschikking staat. Alleen de toekomstige verkeerspro blemen, zoals de aan- en afvoerwegen naar het recreatieoord, waren bij de fracties een uitgebreid punt van dis cussie. De WD noemde de Haarlem mermeer „een vergaarbak voor elders ongewenste objecten" en verwierp het voorstel zonder meer.

De Vallei | 1969 | | pagina 17