Veenendaals dagblad Op prioriteitenlijst bij I Lidmaatschap van vakbond wordt wellicht voordelig Buiten Staken in de kou is ook niet alles Mia Versluis uit het ziekenhuis elektra union Hans Z. van ook verdacht van moorden in West- Duitsland State Department steunt streven naar vrede in Vietnam Volgend jaar wordt eind gemaakt aan filmkeuring Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Laatste nieuws Politie Berlijn verdenkt Ned. „hippie'' van bomaanslagen Kerstman in arrest Minister Beernink zegt de Kamer toe: Gezamenlijke beleidslijn Verdere verpleging thuis Bankrover rende de grens over met zijn buit Minister schoot rechter in been Oud-president van Brazilië overleden El Fatah werft misdadigers VORST BLUFT Ook vorst in het weekend De listige mens I CAFERETTE Wapen U tegen vocht en kou met een verwarminqs-matras Volgens eenTëcent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Volgens Daily Mail: Bm. voor rectootte on admtnfatraftw Prtns Bamhardlaan 20, Veenendaal, T«tef. 08306-10650 (adm.), 10767 »n t0955 (red.). Giro 1321600. losae nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m., 13,10 p. k. j VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v, J Advertentietarieven op aanvraagt DONDERDAG 18 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 297 UTRECHT Alle vakbonden zullen bi) de komende CAO-onderhandelin- gen de directe bevoordeling van de ge organiseerde werknemers op hun prio riteitenlijst zetten. Deze zaak speelt op het ogenblik zo'n belangrijke rol, dat de voorzitters van de drie vakcentrales gisteren met de voorzitters van bijna alle aangesloten bonden in Utrecht hebben vergaderd om samen een be leidslijn uit te stippelen. In de eerste plaats is op deze vergade ring besloten, dat de vakbeweging de werkgevers een centrale regeling zal voorstellen voor de scholing en vor ming van de ondernemingsraadsleden en de medefinanciering van deze acti viteiten door het bedrijfsleven. De werkgevers hebben de vakcentrales hiervoor suggesties gevraagd na het verschijnen van het SER-advies over de herziening van de ondernemingsra den. De vakbondsvoorzitters stelden zich unaniem op het standpunt, dat het mee- financieren van de vormingsactivitei ten door de werkgevers los moet staan van het verstrekken van middelen ter bevoordeling van de georganiseerde werknemers. Zij denken daarbij met name aan uitkeringen aan vakbondsle den, die met pensioen gaan, zoals on langs al zijn gedaan In de metaalin dustrie. De vakbondsvertegenwoordi gers zijn er echter vrij in om bij de onderhandelingen ook andere uitke ringssystemen overeen te komen. Over de hoogte van de uitkering zijn geen uitspraken gedaan. In sommige bedrijfstakken betalen de werkgevers een tientje per werknemer per jaar aan de vakbonden. De vakbeweging voelt het meest voor een bepaald per centage van de totale Toon som. Diverse vakbonden hebben al eerder aangekondigd dat ze bij de eerstvolgen de c.a.o.-onderhandelingen van de kwestie georganiseerden-ongeorgani- seerde een „breekpunt" zullen maken. In de metaalnijverheid (klein-metaal) zijn de onderhandelingen op centraal niveau afgebroken omdat partijen het niet eens konden worden over een uit kering ten behoeve van de vakbonds leden. TVTu en dan verwonder ik er mij over, van hoeveel middelen en methoden, listigheden, kunstgrepen en joefjes zich de handige veldloper bedient, om de aangeboren voor zichtigheid en het wantrouwen van viervoeters en vogels te overtroe ven. Oude boeken over jacht en vo gelvangst staan er vol van en ik snuffel er graag in, al wat 't slechts om de in onbruik geraakte aardige benamingen. Ik wacht mij echter wél, precies aan te geven, hoe men het deed, want zo iets lokt licht na volging uit. Anderen schrijven er soms domweg over in de krant. En kele voorbeelden. Buiten onze wei nige roodwild-revieren wordt de herteschelp door bijna niemand ge kend, evenmin als de havïkskorf, die trouwens een verboden vang- methode is. Roofvogels bemachti gen met de oehoe gebeurt in Neder land zelden of nooit meer; ik kende er nog een van het vroegere Dee- lerwoud, waar de z.g. ,,brutjacht" toen in zwang was. Ook de eenvou digste plattelander toonde zich loos, schrander en goochem, wanneer het erom ging zijn gewin door het vangen van een of ander dier te vergroten en vaak dunkt ons zulk een vindingrijkheid een beter en nobeler doel waardig. Dit moet van ouder op ouder zo geweest zijn; veelal zijn de namen van vroegere vangmiddelen zo antiek, dat de mo derne mens ze niet meer kent. Mij trekt de schilderachtigheid ervan aan. Weet u b.v. wat laat-, war- en valflouwen zijn, wanneer zo'n woord in een quiz verschijnt? Het waren losjes hangende netten, waarmee men vooral in het duin hout snippen ving. Soorgelijke staltnet- ten zette men aan slik en strand op voor pluvieren. Met een spiegelnet- of garen beproefde de Brabander zijn kunst op kwartels en met een leeuwerikenspiegel op deze ver maarde zangers. Alles met alles vormen deze middelen een bescha mend lange rij, doch ze zijn met het vorenstaande nog lang niet uitge put, zoals we morgen zullen zien. 18 dec. '69 A. B. WIGMAN. EDE Mia Versluis mag van de behandelende geneesheren van het Benne- komse Streekziekenhuis naar huis. De artsen vinden het verantwoord, dat zij bij haar ouders verder wordt verpleegd. Mia Versluis kwam ruim drieëneen half jaar geleden in een ziekenhuis te Enschede na een eenvoudige hielopera- tie door een fout van de narcotiseur niet meer bij bewustzijn. Sinds zij in het Streekziekenhuis te Bennekom werd opgenomen, is een lichte verbe tering in haar toestand ingetreden. Dikwijls rijden haar ouders haar in een rolstoel door de bosrijke omgeving van het ziekenhuis. Over de tragische gebeurtenissen in het leven van Mia Versluis heeft haar vader een boek geschreven, een publi- katie waaraan wij elders in dit num mer een uitgebreid artikel wijden. ADVERTENTIE IHIVIIIIinHflIlflIMtlllll Let vandaag op de unieke KERSTVERRASSINGEN in de advertentie van de MAASTRICHT Een Duitsspreken de jongeman heeft gistermiddag om drie uur een gewapende overval ge pleegd op het bijkantoor van de Maas trichtse Gemeentespaarbank in Vaals, vlak aan de grens. Hij dwong de kas sier, die alleen in het gebouw was, on der bedreiging met een pistool drie duizend gulden af te geven. De overvaller was ongeveer twintig jaar dou en hield zijn gezicht verbor gen achter een sjaal. Toen een klant binnenkwam, sloeg de overvaller op de vlucht en rende in de richting van de Nederlands-Duitse grens, een afstand van ongeveer driehonderd meter. De klant moest de achtervolging sta ken en waarschuwde de rijkspolitie. Deze alarmeerde de grenspost en de Akense politie. De overvaller bleek echter al onopgemerkt de Duitse dou ane te zijn gepasseerd. Men vermoed de dat hij in de tram richting Aken was gestapt. BONN De Westberlijnse recherche zoekt een Nederlandse hippie, die ver moedelijk één van de bommenleggers van West-Berlyn is. De Nederlander is de 21-jarige Ralf bijgenaamd „Beer", Hij was lid van een soort hippie-commune en heeft de be nen genomen met twee mede-commune leden: Michel Baumann (22) en Bernard Braun (23). Ook deze twee worden er van verdacht betrokken te zijn bij de reeks bomaanslagen van de laatste tijd. Begin november werd een tijdbom gelegd in het joodse gemeenschaps huis; daarna twee bommen bij de officier van justitie, Horst Severin. In het afgelopen weekeinde werden bij het Amerikahuis en bij een bureau van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al bommen ontdekt voor dat zij konden ontploffen. De drie communarden werden ge rekend tot de „hasjiesj-rebellen" en hadden veel contact met de „buiten parlementaire oppositie". De nu voort vluchtige Baumann heeft kortgeleden al eens uit politieke motieven de ban den van negentig auto's kapotgesne- den. In afwachting van zijn berechting was hij op vrije voeten. BRUSSEL Een jachtpartij met of ficiële genodigden op het provinciaal domein te Bokryk, in Belgisch Limburg, heeft het afgelopen weekeinde naast de gebruikelijke jachtbuit ook een „aange schoten" rechter opgeleverd, zo is woensdag vernomen. De magistraat, president van de Ton- gerse rechtbank, werd geveld door een niet goed gericht schot dat de mi nister van Verkeer, Bertrand, afvuurde. Hij werd in een dijbeen getroffen en naar een ziekenhuis overgebracht. ADVERTENTIE veilig - gezond thermostatisch - behaaglijk Bij Scholten Honig N.V. te Koog aan de Zaan zijn nu vijfhonderd werknemers in staking, omdat zij een duurtetoeslag van één procent eisen. Hier zien we enkele stakers posten bij de ingang van het bedrijf. Zo op het oog is dat bij deze kou ook geen pretje .1 r v'; Nog steeds wordt de voor drie moor den en een aantal roofovervallen veroordeelde Hans van Z. van veel meer misdrijven verdacht dan waar voor hij heeft terechtgestaan. Daarbij is een reeks in Duitsland gepleegde moor den. De commissarissen R. Trip en Tj. P. de Vries, die het politie-onderzoek in de zaak Hans van Z. hebben geleid, schrijven dat in het „Tijdschrift voor de politie". Zij geloven niet aan toeval als in een groot aantal onopgeloste moordzaken zoveel aanwijzingen in de richting van Hans van Z. gaan. „Ongelukkigerwijs", zo schrijven de twee commissarissen, „is door een sa menloop van ellerlei factoren het ver dere onderzoek naar de gedragingen van Van Z. in Duitsland niet doorgegaan. Jammer genoeg zijn daarnaast nog verschillende andere onderdelen van het onderzoek verre van uitputtend be handeld". Men zie ook elders in dit nummer. LONDEN Volgens de Britse „Dai ly Mail" werft de Palestijnse guerrilla- organisatie El Fatah, Britse misdadi gers voor een reeks aanslagen op be drijven in Londen van Joodse eige naars. Kortgeleden was volgens het blad een groep misdadigers naar Jordanië ge vlogen, om er een grondige opleiding in 't gebruik van Russische kn^edbom- men te volgen. Ze waren er als vorsten behandeld. Alle kosten waren voor re kening van El Fatah, De politie in Britse havens en op vliegvelden is gewaarschuwd, naar hen uit te zien, aldus de „Daily Mail", RIO DE JANEIRO Maarschalk Arthur Da Costa e Silva, de 28e pre sident van Brazilië, is woensdag in Rio de Janeiro op 67-jarige leeftijd overleden. Hij is niet meer hersteld van de hersenbloeding die hem het presidentschap heeft gekost. Costa e Silva was in maart 1967 pre sident geworden. In de verkiezingen van dat jaar had hij geen tegenkandi daten. Hij was de opvolger van president Humberto Castello Branco, die bij een vliegtuigongeluk om het leven is geko men. Costa e Silva is opgevolgd door presi dent Emilio Garrastazo Medici die door het leger werd gekozen, nadat duide lijk was geworden dat Costa e Silva niet meer zou herstellen. WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zich woensdag gesteld achter een resolutie van de leiders van de demo cratische en republikeinse fracties in de Senaat, waarin president Nixon wordt opgeroepen, overeenstemming te bereiken met Noord-Vietnam over een wederzijds staakt het vuren. „Een wederzijds bestand onder in ternationaal toezicht, behoort tot het vredesplan dat de president op 14 mei heeft bekend gemaakt en heeft sinds dien een essentieel deel uitgemaakt van onze vredesvoorstellen", aldus schrijft H. G. Torbert, waarnemend staatssecretaris yan Buitenlandse Za ken aan senator J. W. Fulbright, de voorzitter van de staatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Het ministerie blijkt zich echter streng te kanten tegen intrekking van de zogenoemde Tonkin-resolutie van 1964, waarin de Amerikaanse hulp aan Zuid-Vietnam is vastgelegd, om dat dit „de vrede niet dichter bij zou brengen". De standpunten -\..n het State De-- partment ten aanzien van senaatsre soluties met betrekking tot Vietnam zijn in negen brieven aan Fulbright uiteengezet. Fulbright heeft bekendge maakt, dat zijn commissie na het kerstreces, in januari, de reeds enige malen uitgestelde hoorzittingen over Vietnam zal beginnen. Deze zouden oorspronkelijk eind oktober beginnen, maar zijn toen uitgesteld in afwach ting van president Nixons rede van 3 november. Het State Department steunt de re solutie Mike Mansfield/Hugh Scott, waarin op een wederzijds „staakt het vuren" wordt aangedrongen en de re solutie van beide fractieleiders waarin afkeuring wordt uitgesproken over de steun die de Noordvietnamese premier Phan Van Dong heeft gegeven aan de Amerikaanse moratorium-betogingen, en een resolutie waarin 38 senatoren een beroep doen op Noord-Vietnam stappen te nemen opdat een einde ko- me aan de oorlog. Twee resoluties waarin directe in trekking en intrekking per 31 decem ber 1970 van de Tonkin-resolutie wordt gevraagd, kunnen geen genade vinden in de ogen van het ministerie. ADVERTENTIE i van origineel halfedelsteen i grote keuze in luxecadeaux i lage prijzen door i rechtstreekse import uit de Oriënt landen, Zuid-Amerika enz. Jn het centrum van ARNHEM^ .BAKKERSTRAAT 66 De Londense politie heeft voor het warenhuis Selfridges, 12 kerstmannen gearresteerd wegens belemmering van het openbaar verkeer. Het twaalftal negen mannen en drie meisjes, die zich hadden laten registreren als leden van een eigen vakbond, hielden daar een betoging ter bescherming van de kinderfanta sie tegen uitbuiting. Ook riepen zij hun collega-kerstmannen op, hun diensten te weigeren aan warenhui zen, die van bezoekers betaling eisen voor hun uitreiken van cadeautjes" aan de kinderen. Hier wordt een van de pseudo- kerstmannetjes opgebracht. ADVERTENTIE 0LGA de harde matras I met alle comfort van een zachte. Weersverwachting van het KNMI, van donderdagavond tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking, maar ook enkele opklaringen en geen sneeuw van betekenis. Overwegend matige noordoostelijke wind. Overdag lichte, 's nachts matige tot strenge vorst. DEN HAAG Minister Beernink heeft gisteren de Tweede Kamer be loofd dat er over een jaar een eind komt aan de filmcensuur. Na lang aandringen door de liberaal Wiegel, die geen genoegen nam met de eerst wat vage toezeggingen van de minister van Binnenlandse Zaken gaf deze ten slotte te kennen, dat de veel omstreden kwestie van de filmkeuring voor volwassenen nog dit parlementai re jaar in een wetsontwerp geregeld. De zaak is ingewikkeld, legde mr. Beernink uit. Het rapport van de com missie-Witte, dat in februari werd uit gebracht en afschaffing van de keuring adviseerde, vereist nog aanvulling. De bevoegdheid van de burgemeesters om film- en toneelvoorstellingen te ver bieden inzake de openbare orde en de goede zeden hebben ermee te maken en dit alles moet 'n speciale commissie nog uitzoeken. De minister zou deze commissie erop vastpennen dat zij uiterlijk 1 juli 1970 haar rapport indient. Behalve Binnen landse Zaken, hebben ook de departe menten van Justitie en Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk ermee te maken. (Van onze weerkundige medewerker) De luchtdrukverdeling blijft ka rakteristiek voor een vorstperiode van betekenis. Het zal dan ook de komende dagen met inbegrip van het weekeinde doorgaan met vriezen; in Gelderland tot matig en waar het voldoende opklaart streng. Deze verwachtingen worden geba seerd op de stabiliteit van een ho- gedrukgebied boven Finland (1040 millibaar), dat zich vanmorgen nog versterkte. Langs de zuidwestflank van dit maximum houdt de aanvoer van koude continentale lucht uit het oosten tot noordoosten aan. Een sneeuwstoring uit Duitsland kan ook het weer in onze omgeving wat gaan beïnvloeden. Deze storing is een onderdeel van een zeer uitge breid sneeuwgebied boven Zweden, Denemarken en een groot deel van het continent. Volgens de statistiek, pleegt een diepe IJslanddepressie vorstperio den medio december begonnen tegen of tijdens de kerstdagen op te breken. De laagste temperatuur was gis teravond op de Veluwe en in het IJsselgebied -7 tot -8 graden; in de Graafschap en Twente -9 en Noord oost-Nederland -10 graden.

De Vallei | 1969 | | pagina 1