Bok en geit als hu welij kscadeau VVV neemt horeca onder de loep Kerstmaal kostte in \1944 aantal weeklonen Politie nam gokautomaten in beslag Zweedse ambassadeur bracht bezoek aan SKF Af spraak- spreekuur Ondanks kou, trouw kerkbezoek TERZAKE Kip of zwart vlees was grote lekkernij Raad Lienden vergadert op 23 december Gelukkige" vinders Voor bevordering toerisme VALLEI? Belt „*2 10550 "~;it 11070 AAN U HET WOORD Brandweer in Scherpenzeel bestaat 30 jaar Auto in slip: veel blikschade Kleuterschool te Lienden nu in gebruik Uitslag loterij H. Zimmerman heropende verbouwde zaak Zwerven Eigenbouw Weeklonen Uit de oude doos door Rik Valkenburg j Kerkgang Wie mist parkiet? MARKTEN BURGERLIJK! STAND DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 VEENENDAAL Drie Veenendaal- se huisartsen hebben besloten een nieu we spreekuurregeling te introduceren, waardoor enerzijds de wachttijden voor patiënten korter worden en anderzijds een rustgevende sfeer voor de arts in zijn praktijkhuis verzekert, die voor zijn praktijkhuis verzekerd zal zijn, die voor een normaal gesprek en een goede behandeling nodig is. Op 7 januari beginnen de artsen N. Rijlaarsdam, J. Schilperoort en G. J. Verschoor met het zgn. „afspraak spreekuur", waarmee zij willen voor komen dat patiënten zoals dat nu veel al gebeurt in drommen op hun beurt moeten wachten. Het systeem wordt: op een vastge steld uur één dag tevoren bellen voor een afspraak, zodat de arts zijn tijd ruimschoots van te voren kan indelen. Voor spoedgevallen blijft een „vrij spreekuur" gehandhaafd, terwijl voor het afhalen van herhalingsrecepten en verwijskaarten eveneens een speciaal uur wordt vastgesteld. Aanvragen voor visites moeten voortaan voor 10 uur 's morgens binnen zijn. In een circulaire zeggen de artsen: „Voor ons betekent deze wijze van praktijkvoering geen tijdsbesparing, in tegendeel. Het gaat om het streven de medische verzorging zo goed mogelijk te doen zijn." SCHERPENZEEL Door de rijks politie te Scherpenzeel zijn in hotel De Hertog van Gelre een paar gokautoma ten in beslag genomen. Deze waren in strijd met de Wet op de Kansspelen. Tegen de eigenaar is proces-verbaal opgemaakt LIENDEN Op dinsdag 23 decem ber om half twee 's middags komt de gemeenteraad van Lienden in openba re vergadering bijeen. Na de opening zal de burgemeester zijn gebruikelijke jaarrede houden, waarna de raad over gaat tot de behandeling en vaststelling van de gemeentebegroting 1970 en de bedrijfsbegrotingen voor dat jaar. Ten slotte zal er nog een rapport van de Technische Dienst in bespreking ko men. ELST Bij de heer Hulsebos, Rijks straatweg 162 te Eist is komen aan vliegen een groene parkiet. De eige naar gelieve zich aldaar te melden of bij de Rijkspolitie. VEENENDAAL De nog niet zo lang geleden in Nederland benoemde Zweedse ambassadeur de hr. K. G. La- gerfelt bracht woensdagmorgen een be zoek aan de SKF Kogelagerfabriek. Hij werd in de ontvangsthal van het bedrijf aan de Groeneveldselaan ver welkomd namens de directie van het Veenendaalse bedrijf door de heer H. J. Dorpema. Het was een informeel bezoek, dat een ongedwongen karakter droeg. De ambassadeur, die naar men ons van SKF-zijde verzekerde alle in Nederland gevestigde Zweedse bedrij ven gaat bezoeken, maakte onder meer een rondgang door het bedrijf. SCHERPENZEEL Op 13 de cember verloor de Gezinsverzorg ster mej. Burggraaf haar portemon- naie met een inhoud van ruim 80 gulden op de Lindelaan te Scherpen zeel. Een passerende bestelauto stopte en een van de inzittenden raapte naar later bleek de portemonnaie op. Dit werd door verschillende ge tuigen gezien maar deze schonken er geen verdere aandacht aan. Toen men later hoorde dat de wijkver pleegster haar portemonnaie had verloren deelde men de politie de waarnemingen echter mee. Omdat de auto duidelijk herkenbaar was geweest, lukte het spoedig de „vin ders" te achterhalen. Na een uitvoerig verhoor van de chauffeur en bijrijder bekenden de ze tenslotte dat men inderdaad de portemonnaie had opgeraapt. De por temonnaie was verscheurd en wegge gooid. Tegen de „gelukkige" vinders, de 25-jarige K. en D., beiden uit Zeist, is procesverbaal opgemaakt. SCHERPENZEEL Op de eier markt te Scherpenzeel werden gisteren 800.000 eieren aangevoerd. De handel was zeer flauw en de prijzen varieer den van f 12,- tot f 13,-. De henne- eieren golden f 9,- tot f 11,50. Alles per 100 stuks. SCHERPENZEEL Op de biggen- markt werden 160 biggen aangevoerd. De handel was matig en de prijzen varieerden van f 95,- tot f 106,- per stuk. EDERVEEN De kans is groot dat aan de buurtweg in Ederveen een traditie in ere wordt hersteld. Gis teren trouwden Jan Boon en Mina van de Kraats en ter gelegenheid van hun huwelijk kregen zij van Dick Hardeman, een vriend ean de bruide gom, een bok en een geit aangeboden. Hardeman kwam daarmee een wed denschap na die hij een aantal jaren geleden met de bruidegom had afge sloten met als inzet het zo lang moge lijk trouw blijven aan de vrijgezellen- status. Het toeval wil dat 't kersverse echtpaar zich gaat vestigen aan de Buurtweg 8, een boerderij waar van oudsher een zogenaamd bokkenbe- drijf was gevestigd. Daarom werd dit huwelijkscadeau door de bruilofts gasten in ,,Vita Nova" gezien als een stuk bedrijfsinvesteringdie het echt paar Boon bij de voortzetting van de traditie ongetwijfeld van pas zal ko men. Onofficieel heette het gister avond op het bruiloftsfeest, dat de eerste klanten gratis van de diensten van het nieuwe bokkenbedrijf kunnen profiteren. ARNHEM Begin 1970 wordt het gehele horeca-wezen van de Zuid-Ve- luwe nauwkeurig onder de loep geno men. Dat gebeurt op initiatief van de regionale VVV-federatie, met het doel na te gaan wat er de oorzaak van is dat de horeca er blijk van heeft ge geven niet met de tijd te zijn meege groeid. De uitkomst van het onderzoek moet aangeven wat het toekomstige horeca-beleid moet zijn met betrek king tot de „toeristische industrie". Het onderzoek is tweeledig. Ener zijds wordt een bedrijfseconomische analyse gemaakt van de huidige situa tie en anderzijds is het gericht op de behoeften van potentiële consumenten, in totaal ruim een half miljoen op de Zuid-Veluwe. Het is niet uitgesloten, dat het onderzoek op den duur op gro tere schaal wordt gerealiseerd. De heer J. Vet, directeur van de pro vinciale Gelderse en van de Arnhem se VVV, liet gisteren op een perscon ferentie uitkomen, dat het ministerie van Economische Zaken mogelijk fondsen ter beschikking zal stellen, waaruit een landelijk onderzoek kan worden gefinancierd. Hij introduceerde daarnaast het plan om met behulp van een compu ter een totale inventarisatie te gaan maken van alles wat Nederland heeft te bieden in de horeca-sector, zodat be langstellenden in de toekomst volle dig kunnen worden geïnformeerd over accommodaties, situering en prijzen, op elk niveau. Het onderzoek wordt voor de VVV ingesteld door de sociografische dienst van de agglomeratie Arnhem en het Nederlands Wetenschappelijk Insti tuut voor Toerisme te Breda. De gedachte die aan het onderzoek op de Zuid-Veluwe ten grondslag ligt, is dat in de huidige horeca-sector een te gering scala van bedrijven voorhan den is. Mede hieraan wijt de WV de malaise die zich momenteel laat voe len. Kort na het échec van restaurant Royal, aldus de heer Vet, riep de WV de restaurateurs bijeen voor een bespreking over de toekomstmogelijk heden. „In Nederland treft men een groot aantal toprestaurateurs aan, dan komt een hele tijd niets en dan krijg je de Chinese restaurants en snack-bars", verklaarde de heer Vet, die schatte dat slechts 4 of 5 procent van de Ne derlandse bevolking bereid is de prij zen in die toprestaurants te betalen. „We kennen hier niet een dergelijke differentiatie in restaurants als bij voorbeeld in Frankrijk en België, waar het buitenshuis eten al genera ties lang bijzonder in zwang is". Het onderzoek naar de horeca is een nieuw onderdeel van de „Arnhemse" promotion-techniek van de VVV, die ervan uitgaat dat de toerist bij de be oordeling van het toeristische produkt in laatste instantie steeds afgaat op de offerte van de horeca. Het onder zoek moet leiden tot een nieuwe inter pretatie van de bedrijfsvoering, aan- u dan even a.u.b. voor Vaenandaol 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanan 3328 Nwa Veenandaalseweg I59 gepast aan de wensen van de klant. Zo zal bijvoorbeeld worden nagegaan of het publiek op de Zuid-Veluwe prijs stelt op gedeeltelijke zelfbediening in hotels (met name wat het ontbijt be treft, zoals in enkele bedrijven in Ne derland al het geval is) en op bedie ning door dames. Het onderzoek richt zich vooral op de bewoners van de streek zelf, omdat is gebleken dat de horeca niet van het toerisme alleen kan bestaan. Omdat Nederland niet langer kan worden beschouwd als goedkoopte- eiland in West-Europa, bijvoorbeeld ten opzichte van Duitsland, heeft men voor de toeristische propaganda in principe moeten teruggrijpen naar de traditionele attracties, zo verklaarde de heer Vet. Omdat men dit niet voldoende acht, wordt momenteel intensief een speciale propaganda-verspreidingstechniek toe gepast, vooral in het Duitse grensge bied, gedurende drie tot vijf jaar. Daartoe werken d/e VWS op de Zuid- Veluwe zowel promotioneel als organi satorisch zeer nauw samen. Tevens is het plan opgevat zich meer te gaan toeleggen op de toeristische informa tie aan de eigen bevolking door mid del van een volledige analyse van de accommodaties. De VVV in dit gebied houdt zich bo vendien al enkele jaren bezig met het creëren van nieuwe attracties. Zo wordt momenteel Arnhem „verkocht" als „internationaal sport-trainingscen- trum", in het kader waarvan bijvoor beeld al vele Zweedse voetbalploegen een bezoek aan de stad brachten. Daarnaast wordt gezorgd voor studie reisarrangementen voor buitenlanders. Frappant voorbeeld daarvan is een studiereis die Zweedse begrafenison dernemers maakten langs kerkhoven en crematoria in Nederlana. De VVV stimuleert op deze wijze een groter aantal overnachtingen, met name in de eigen streek. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Met ingang van het schooljaar 1969/ 1970 heeft onze schoolarts, mevrouw Buenk-Van Engelen een jarenlange praktijk beëindigd. In alle stilte heeft zij van hoofden van dienst afscheid ge nomen. Als er achter iemand in het zonnetje gezet had moeten worden en een groots afscheid had verdiend, dan was het onze scheidende schoolarts ge weest. Zij heeft dit echter niet gewild en dat dienen we te respecteren. Toch kan ik het niet laten om via dit artikeltje even de schijnwerper op haar te richten. Ik wil graag, en ik spreek hier ook namens de collega's, oudercommissie en ouders, mijn gro te bewondering uitspreken voor de wij ze waarop zij haar taak opvatte en uit voerde. In de twaalf jaar, dat ik het voor recht had met haar samen te werken, heb ik alleen maar waarderende woor den van de ouders gehoord. Mevrouw Buenk-Van Engelen bezat de gave om met mensen om te gaan. In de eerste plaats was zij medicus, maar daarnaast pedagoge, psychologe en sociaal werkster. Juist omdat ze al deze eigenschappen in zich verenig de genoot ze bij de ouders een onbe grensd vertrouwen. Nooit heb ik op onze school meegemaakt, dat men een advies van haar in de wind sloeg. Waar wij vaak machteloos waren wist dok ter Buenk juist dat zetje te geven, dat nodig was om de ouders over een be paalde drempel heen te helpen. Waar het om het belang van het kind ging deed zij geen concessies en deed zij wat menselijk mogelijk was. Dit wisten de ouders en in verreweg de meeste gevallen lieten ze zich over tuigen. Dat er kinderen aangepast on derwijs kregen op b.l.o.- of l.o.m.-school en dat kinderen op het Medisch Op voedkundig Bureau getest werden, was grotendeels haar werk. Hoeveel kinder leed daarmee voorkomen werd is moei lijk te schatten. Een waarachtig mens heeft haar werk, dat haar leven was, eerder dan gedacht was. moeten neerleggen. Wij allen, die met haar samenwerkten zijn er wat armer door geworden. De dank bare herinnering blijft. We wensen mevr. Buenk-van Enge len nog vele gelukkige jaren in goede gezondheid toe. Met dank voor de plaatsing, F. van Bergen. Korter wachten bij de huisarts drukten je echter steeds met de neus op de werkelijkheid. We trok ken op een dag de stoute schoenen aan en liepen de deel op van een boerderij. Hè, wat was het daar heerlijk warm bij de koeien. We knapten er lekker van op en begon nen aan onze boterham. Toen kwam de boer de deel op. Zou hij- ons er uit jagen? Hij kwam naar ons toe en zei: „Kom maar een deurtje ver der, de koffie is klaar..." Was dat even een verrassing! We mochten ons brood opeten en kregen er zo maar een paar koppen goede, war me koffie bij, met echte melk (geen taptemelk dus) er in. De adventstijd 25 jaar geleden! Wat een enorm verschil met nu. Verge leken met toen is Veenendaal en omstreken nu een grote licht zee. Moest men toen om komen. Overal was het dreigend en donker. Vanaf S uur t mocht je 's avonds niet meer buiten zijn. Trouwens „wat" moest je buiten J doen? Ondanks de geweldige romantisch cultus van de Duitsers, in ver band met Weihnachten, gaven ze toch maar bitter weinig soelaas, eind 1944. Bijna heel de omtrek was betrokken bij het werken voor de organisatie „Todt". De meesten hadden er ontzettend het land aan, het land te be werken tot anti-geallieerde bouwsels, maar men had maar op tijd te ver schijnen, anders werd men geconfronteerd met de bekende en beruchte harde maatregelen" De doodstraf werd met kwistige hand rondgedeeld. Een ieder „haalde" toch maar graag de bevrijding, die nu toch niet zo lang meer op zich zou laten wachten. SCHERPENZEEL Vrijdagavond 19 december viert de Scherpenzeelse vrijwillige brandweer in besloten kring haar 30-jarig bestaan. De oprichtings datum van het korps was 5 mei 1939. Toen werd de verplichte brandweer opgeheven en een vrijwillige opgericht. De oude handpomp ging naar het museum en de motorspuit deed zijn in trede. In 1953 kreeg Scherpenzeel de eerste brandweerwagen. De Scherpenzeelse brandweer telt thans 22 leden, tijdens de herdenkings avond zullen verschillende jubilaris sen worden gehuldigd. KESTEREN Mejuffrouw R. uit Op heusden raakte gisteren met een per sonenauto in haar woonplaats in een slip. De auto van de Opheusdense ram de een geparkeerde personenauto Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De blikschade was aanzien lijk. KESTEREN Geboren: Jenneke C., d.v. T. Onink en J. W. v. Nout: Roelof, z.v. A. Roelofze en E. van Lent. Ondertrouwd: J. van der Steen (Rhe- nen) en H. C. M. van Binsbergen. Getrouwd: H. Wiggelman (Andelst) en K. H. van der Burg; H. Speijers en J. Cornelissen; P. A. van Walsum (Rhenen) en E. van der Ree-Doolaard. LIENDEN De tweeklassige kleu terschool „De Crocus" in „Het Woud" te Lienden is, hoewel nog niet offi cieel aan de gemeente opgeleverd, van af maandag door de twee leidsters en kleuters in gebruik genomen. De nieuwe school is een enorme ver betering vergeleken bij de oude toe stand. De klas van hoofdleidster mevr. J. S. Rijksen-Stam was in een houten noodgebouw ondergebracht, terwijl de klas van leidster mej. H. J. Peters on derdak had gevonden in een niet meer gebruikt lokaal van de openbare school voor basisonderwijs. De officiële opening van de school zal plaatsvinden op 16 januari 1970 door inspectrice van het kleuteronder wijs. mej. J. E H. Fortgen*. INGEN De uitslag van de verlo tingen, die de postduivenvereniging „Sportief" op de tentoonstelling van 13 en 14 december heeft gehouden, is als volgt. (Loterij met als hoofdprijs een koel kast): 586, 551, 950, 825, 556, 228, 822 (Loterij met een salontafel als hoofd prijs): 477 oranje, 159 oranje, 969 geel. 797 rose, 262 oranje, 765 blauw, 106 oranje, 309 oranje. De prijzen kunnen tot 1 mei 1970 af gehaald worden bij de heer M. Diteweg, Het Woud 1, Ingen. Na die datum ver vallen de prijzen automatisch aan de vereniging. VEENENDAAL Voor de opening van de speciaalzaak in behang, verf en glas van de heer Harry Zimmerman op de Kerkewijk in Veenendaal be stond gistermiddag een enorme belang stelling. De zaak is na een ingrijpende verbouwing onherkenbaar veranderd. Het gemoderniseerde interieur van de winkel biedt het koperspubliek een dui delijk overzicht van de verschillende produklen. Een van de moderne snuf jes in de verbouwde zaak is de behang- bar. Men krijgt er een indruk hoe het behangpapier in de woning zal staan en kan er behangpapieren bewonderen uit o.a. Engeland en Zweden. Niet voor niets dus een speciaalzaak, want ook op het gebied van verf en glas kan men het niet zo gek bedenken of de fa. Harry Zimmerman heeft het in voorraad. Het is vooral die voorraad, die na de verbouwing drastisch is uit gebreid. Dat moest overigens wel om dat het winkeloppervlak maar liefst ic verdubbeld. Naast behan f. verf en glas biedt speciaalzaak Harry Zimmerman een uitgebreide collectie doe-het-zelf- artikelen voor schilderswerkzaamheden. De vorst viel al vrij vroeg in, de grond was niet meer te bewerken, men zou hebben kunnen spreken van vorstverlet, maar daar was geen sprake van! Hoewel men niets kon doen, moest toch het enorme Todtle- ger, zich 's morgens op tijd melden, waarbij men maar moest zien, dat men op de bestemde plaats kwam, op gammele rijgevaarten, die men toch nog als fiets pleegde aan te dui den, ondanks koude, gladheid, mist en duisternis. kon men dan in de koude rondschar relen, zonder ook maar iets te doen, om dan bij wijze van genade, enkele uren eerder naar huis te te mogen dan zonder vriesgetij. De bedoeling was duidelijk. De Duit sers wilden de mannelijke bevol king onder absolute controle houden en op deze manier lukte dat vrij aar dig. Wat werd er een kou geleden. Op alle mogelijke manieren wer den pogingen in het werk gesteld om zich maar iets te verwarmen, zoals bijvoorbeeld het stoken van nat hout in slecht „trekkende" ka chels op verlaten boerderijen, waar bij meer rook dan warmte werd ge produceerd. Daarbij werden dan ook nog legio „eigenbouw" sigaret ten (inlandse tabak) gerookt en pa pieren surrogaat sigren uitgpaft, zodat er een mix aan rookontwikke ling ontstond, die de toen toch al amechtige borsten, de akeligste dro ge hoestbuien bezorgde, waardoor men maar weer naar buiten ging, de kou in. Anderen zochten wat be schutting door in het hooi te krui pen, maar daar werd men ook steen koud. Het meeste geluk had je als je ergens mocht binnenkomen, waar de boerderij nog bewoond was. We maakten een gezellig babbel tje met de aanwezigen en mochten gerust de volgende dagen, als het bleef vriezen, daar terugkomen. Nu, dat was een bof. We maakten gre tig gebruik van het spontane aan bod en konden ons voortaan heer lijk warmen. Maar de vorst hield spoedig op en toen moesten we weer aan de stellingbouw. Ieder probeerde om met de kerst dagen toch iets aparts in huis te hebben. De meesten lukte dat ook wel. Een konijn of een kip, of een gestroopte haas. Anderen een extra stukje „zwart vlees" (smokkel). Je moest er diverse weeklonen voor neertellen, maar goed, je had dan toch weer iets om naar uit te zien. Eigenlijk was je toen veel dank baarder dan nu, in deze tijd van overvloed! Iets eenvoudigs en sim pels had toen veel meer waarde dan nu! Maar het was een ver schrikkelijk gescharrel om aan de kost te komen. Een Veenendaler: „Wij zwierven met een paar man overal heen, soms hollend en stampend op de harde grond, om warm te worden. Uren lagen we in het hooi, maar je werd tot op je botten koud. Meest al had je nog wel een paar boter hammen bij je, die van het karig rantsoen af moesten. Je smulde er van, zoals je nu niet meer smullen kunt. Zuinig kauwde je het grove roggebrood, vol met vezels. Het smaakte als honing. De hele morgen teerde je op het moment dat je het brood ging con sumeren. In een fles of busje, had je wat thee of pitto-koffie bij je, waarmee je het brood makkelijker kon fijnkauwen. Echter bleef je koud. Daarom maakten we op een keer een wat langere „kuier" (wande ling) en ontdekten een eindje ver der in „De Meen", richting Benne- kom, nog enkele bewoonde boerde rijen. Het was toen net alsof je aan het eind van de wereld liep. Explosieve geluiden uit de verte Zo leefde men voor 25 jaar het kerstfeest tegemoet, wat de stoffe lijke kanten er van betrof. Wat de kerkdiensten aanging, die waren zeer kort, want... de verwarming functioneerde niet. Er waren geen kolen! Met dikke winterjassen en mantels, zat men in de kerk. Aller lei kledingstukken uit de oude doos deden weer opgeld. Oude hoeden, petten, oorkleppen, sjaals, omslag doeken etc. Men moest er soms echt wel om lachen, en toch was de be langstelling voor het kanselwoord dubbel groot in die tijd. Velen kun nen zich nog uitermate goed herin neren met welk een aandacht er naar het Woord geluisterd werd. Dit alles was een positief punt uit de Adventstijd, vijfentwintig jaar ge leden- Langs dergelijke landschappen zochten de mensen die in de hon gerwinter van 1944 voor de Todt i werkteh naar een beschut plekje.

De Vallei | 1969 | | pagina 3