„De meesten vinden 't een mannen vak TWEE MEISJES NOG STEEDS SPOORLOOS Aantrekkelijk spel van kleur en vorm zich tegen uitlatingen van „De Vel uwe" Lammetjes geboren in sneeuw H. II. Garrelds keert Mejuffrouw N. Zijlstra (42) im Opheusden benoemd tot notaris Opsporing via Interpol Tips hadden geen resultaat Culturele avond in Eist zeer geslaagd Expositie van „De Instuif' Nu «uk Bingo bij Oranje-Wit Auto vloog bij botsing in brand Eerst leek het mij een saaie bedoening Kerstavond van NCVB in Eist FRANK SEVENHUYSEN EXPOSEER T IN RHENEN reinigingsdienst 3iia won Art overtuigend Klaver jas- toernooi van DVSA en GVVV Wijziging van Belangstelling Vrije tijd SCHIETUITSLAGEN SIGNALEMENT DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 ELST De Cultuur Natuurhistorische vereniging Zuid-Oost Utrecht organi seerde dezer dagen in het Wijkgebouw Eist een culturele avond, die geheel door eigen leden werd verzorgd. De belangstelling was bijzonder groot. Wethouder T. van Lienden vertegen woordigde de burgemeester van Rhe- nen en tekende hierbij aan dat het de burgemeester bijzonder speet deze in teressante avond niet persoonlijk te kunnen bijwonen, omdat hij elders ver plichtingen had te vervullen. Een groot aantal leden hield een cau serie over allerlei onderwerpen. Op de ze manier werd uitgelegd hoe de com puter functioneert. Compleet met af beeldingen, die onder de aanwezigen werden gedistribueerd, werd duidelijk gemaakt wat een computer allemaal in minder dan een fractie van een se conde kan presteren. Er waren verder twee verzamelingen oude munten te zien, waaronder vele exemplaren uit de tijd voor Christus. Een groot aantal foto's een verzame ling familiefoto's omstreeks de eeuw wisseling en enkele tientallen natuur opnamen van o.m. herten en reeën wa ren in formidabele afmetingen geëxpo seerd. De heer Pezarro, voorzitter van de vereniging, showde door hem zelf ge maakte scheepsmodellen die, zeer vin dingrijk, met uiterst eenvoudige en goedkope middelen in elkaar gezet wa ren. „Hoewel deze hobby veel tijd kost, hoeft men er bijna geen geld voor uit te geven. Aan materiaal heeft zo'n scheepsmodel mij nog geen rijksdaal der gekost", aldus de heer Pezarro. Tenslotte was er nog een stenenver- ■ameling (hoofdzakelijk uit de Romijn- se tijd), een aantal studieboeken, date rend uit het begin van deze eeuw en een collectie halfedelstenen. Nadat alle sprekers een beurt had den gehad (voor ieder was circa een kwartier beschikbaar gesteld) mocht men de geëxposeerde attributen en ver zamelingen van dichternij bekijken en bestuderen. Daarna was er een verko ping bij opbod van de diverse artikelen. Dit originele programma viel zeer in de smaak van de talrijke bezoekers. RESTEREN Op de Dalwagense- weg in Opheusden vond een aanrijding plaats tussen een personenwagen en een vrachtauto. De heer Van IJ. die in een auto met bevroren ruiten reed, botste tegen een rechts geparkeerde vrachtauto. De personenauto raakte zwaar be schadigd en vloog in brand. De brand weer van Opheusden moest er bij te pas komen om het vuur te doven. Van IJ. is met lichte verwondingen naar het ziekenhuis, gebracht. OPHEUSDEN „Eigenlijk ben ik toevallig notaris geworden. Ik ben erin gerold om het maar eens 1 zo te zeggen. Eerst leek mij het ambt een saaie bedoening, maar naarmate ik met mijn studie vor derde. bleek het tegendeel waar te zijn. Nee, spijt heb ik er nu be slist niet van". Aan het woord is mejuffrouw N. Zijlstra (42). enkele dagen gele den door H. M. de Koningin be noemd tot notaris in Opheusden. Zij is daarmee één van de tien vrouwelijke notarissen, die ons land rijk is. en volgt in de stand plaats Opheusden notaris P. Hak op. „Iedereen vraagt me waarom ik als vrouw in het notariaat ben ge gaan. De meesten vinden het. een mannenvak. maar daar ben ik het helemaal niet mee eens. Als ze dat nu van de advocatuur zouden zeggen, kan ik me dat nog enigs zins voorstellen. Die mensen moe ten tenslotte vechten voor hun cliënten, maar de taak van een notaris bestaat voor een belang rijk deel uit bemiddelen en orga niseren. Norï en wie is daar nu nog beter geschikt voor dan de vrouw..." Notaris ('t klinkt, toch nog wel een beetje raar) N. Zijlstra kwam 22 jaar geleden bij notaris Hak op kantoor als jongste bediende. „Nee, die eerste weken was ik be slist. niet van het notariaat onder steboven. Maar langzamerhand kreeg ik er plezier in. Notaris Hak, dat dat merkte, bood me 'n studie Voor notaris aan. Hij gaf me zelfs vrij voor het volgen van de colle ges. Nou, die kans heb ik met bei de handen gegrepen. Na elf jaar was ik kandidaat-notaris en sinds twee dagen heb ik het einddoel 't notariaat bereikt". c Voor de receptie, die mejuffrouw Zijlstra ter gelegenheid van haaf 'benoeming hield, bestond, zoals zij zelf zegt. „een overweldigende belangstelling". „Het is ongeloof lijk. Mijn huis staat vol met bloe men om over de vele cadeaus nog maar niet te spreken". Onder be langstellenden bevonden zich on der meer collega's uit de omgeving en burgemeester D. J. Pott. De benoeming tol notaris kwam voor mejuffrouw Zijlstra niet ge heel onverwacht. „Je ziet het al enige tijd tevoren aankomen. Twee weken geleden moest ik bijvoor beeld bij" de minister van justitie en de staatssecretaris verschij nen. De minister vroeg me waar om ik als vrouw notaris wilde worden- Toen wist ik dat me een benoeming stond te wachten. Ja dat was wel een verrassing". Mejuffrouw Zijlstra betreurt het enigszins, dat niet meer meisjes een studie volgen voor notaris. „Misschien komt het omdat men niet veel van net notariaat af weet. Je hoort er ook eigenlijk bij na nooit over praten, terwijl dat met de advocatuur wel het geval is", merkte zij op. Dat een notaris weinig vrije tijd heeft,..is volgens, mejuffrouw Zijl— stra algemeen bekend. „Dat brengt het ambt nu eenmaal met zich mee. Toch blijft er naast-., mijn werk nog voldoende vrije tijd over voor mijn hobby's. Ik houd van fotograferen en paardrij den". Ook in het verenigingsleven van Opheusden neemt juffrouw Zijlstra een belangrijke plaats in. Zij is onder meer bestuurslid van het Rode Kruis en van het Verenigingsgebouw. KESTEREN De 16-jarige Winny Budding en haar 13-jarige nichtje Anne- miek Scholtus uit kesteren zijn nog steeds spoorloos. Beide meisjes zijn zestien dagen geleden door de ouders als vermist opgegeven. Sindsdien is van hen niets meer vernomen. De talrijke tips. die de rijkspolitie na het bekend worden van de vermissing uit het hele land heeft gekregen, hebben tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. Alle aanwijzingen over een mogelijke verblijfplaats van Winny Budding en Annemiek Scholtus ontbreken. De poli tie heeft op dit moment geen enkel houvast meer om een gerichte opspo ring te beginnen. Omdat de mogelijk heid niet wordt uitgesloten, dat de bei de Kesterense meisjes zich in het bui tenland ophouden, wordt inmiddels overwogen om ook de internationale politie-organisatie, Interpol, opsporing te verzoeken. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat Winny Budding en Annemiek Scholtus zonder vaste verblijfplaats zijn. De strenge koude van de afgelopen weken maakt het voor de politie aannemelijk dat zij zich op een vaste plaats bevin den. Daarbij gaan de gedachten het meest uit naar de Randstad Holland en met name naar Amsterdam. Winny Budding zou tegenover haar vriendin nen vaak haar sympathie hebben laten blijken voor de hippies in de hoofdstad. Ook Annemiek Scholtus stond als een hippie bij haar vriendinnen bekend. Aanvankelijk bestond bij de politie in Kesteren het vermoeden dat de meis jes zich in hun schuilplaats schuilhielden Tips zouden later meer grond aan deze veronderstelling geven. Een nader on derzoek lever echter niets steekhou dends op. Een van de laatste tips uit Kesteren bereikte de politie aan het be gin van deze week. Men had licht zien branden in een bouwkeet, die op dat moment niet door arbeiders werd ge bruikt. Een onderzoek, dat onmiddellijk ELST De NCVB afd. Eist hield gisteravond in gebouw Pniël een Kerst avond, die geheel door eigen leden werd verzorgd. Na de liturgie en enige Kerstgezangen werden de dames ont haald op een «kopje koffie met gebak. Hierna vertelde mevrouw Doornspeek het Kerstverhaal en besloot mevrouw Van Malenstijn de bijeenkomst met een gebed. ELST Postduivenvereniging De Instuif houdt op vrijdag 19 december en zaterdag 20 december in de ont spanningszaal van café Sportlust in Eist haar jaarlijkse tentoonstelling. De openingstijden zijn vanaf 7 uur en za terdagmiddag vanaf 3 uur. De toegang is voor iedereen gratis. Kinderen bene den 13 jaar worden zonder geleide niet toegelaten. Er zijn circa 200 duiven voor de expositie ingeschreven. Even als voorgaande jaren is er ook nu weer een grote verloting. Hiervoor zijn o.m. een aantal kippen en konijnen beschik baar gesteld. ELST Kennelijk genspireerd door de bingo-dansant-avonden van v.v. Musketiers, blijkt dat ook v.v. Oranje Wit is overgegaan tot het organiseren van deze ontspanningsavonden. De tweede bingo-avond in dit seizoen van Oranje Wit wordt gehouden op 20 december. Toevalligerwijs houdt op die datum ook v.v. Musketiers weer een bingo-avond. Beide verenigingen vie ren het festijn overigens in hun eigen clubhuis, hetgeen voor Oranje Wit ca fé De Morgenster betekent. SCHERPENZEEL De leden van de Scherpenzeelse Schietvereniging schoten deze week de volgende resul taten op de binnenbaan: A. ter Burg 93; A. Valkenburg 92; C. Valkenburg 91; A. v. Garderen 89; J. Koot 87; P. ter Burg 85; J. ten Burg 85; J. ten Broek 85; B Geefshui- zen 85; H. Methorst jr. 84; T. Rusten- hoven 84; H. D. van Droffelaar 84; A. C .van Dusschoten 82; J. Koudijs 82; J. v. Eist. 83; J. Visser 81; H. Pater 78; K. Schepel 74; D. Leenders 72; en A. Blanken 69. In verband met de kerstdagen is de oefenavond van de schietvereniging volgende week op maandagavond in het Verenigingsgebouw aan de Molen weg. RHENEN Wie de komende vrije dagen rondom kerst aan het rijden gaal, om van de natuur in wintertooi te genieten, zou zo'n tochtje eens kunnen onder breken met een bezoek aan het Streekmuseum te Rhenen. U moet zich echt eens over die drempelvrees heenzelten. want allereerst is de sfeer er helemaal niet muf en duf (mej. v.d. Bunt ontvangt u hartelijk) en ten tweede kunt u dan kennismaken met een allerfijnste expositie van pastel- en crayontekeningen. De Haagse architect Frank Sevenhuysen maakt daarmee zijn debuut als kun stenaar, hoewel hij beslist te bescheiden is zichzelf ooit zo te noemen. zou er zó één uitkopen. Tot slot iets over bijgaande foto: wan neer u de/.e goed bekijkt ontdekt u er beslist herkenbare dieren in. Maar let u eens op de manier waarop Seven huysen de typerende lijnen gebruikt in de compositie door deze telkens op een andere plaats en wijze te herhalen. Dit werkje zou als gevelornament zó uit voerbaar zijn. En daarmee zijn we weer terug bij de architect, die voor zich zelf niet alleen zakelijk en functioneel wil bouwen, maar ook oog heeft voor kunstige extraatjes die het leven leef baar maken. Gun uzelf het extraatje van deze tentoonstelling. U kunt in Rhenen terecht tot en met 27 december. Zondag, woensdag en le Kerstdag is het museum gesloten, maar op de overige dagen is er gelegenheid genoeg om te genieten van dit spel met kleur en vorm. JAN HESSELS MULDER. RHENEN In verband met de ko mende feestdagen zal de reinigings dienst als volgt worden gewijzigd: Op 25 en 26 december wordt geen huisvuil opgehaald. Ter compensatie mag op maandag 29 en dinsdag 30 de cember naast de gewone emmers extra huisvuil meegegeven worden in d e vorm van dozen en zakken, niet groter dan 00.50 x 00,50 x 00,50 meter en niet meer dan 2 stuks, mits: 1. de zakken en dozen behoorlijk zijn gesloten; 2. het gewicht per eenheid 15 kg niet te boven gaat. b. Op 1 januari wordt geen huisvuil opgehaald. Deze donderdagroute wordt op vrijdag 2 januari gereden, wethouders Burgemeester en wethouders. van Rhenen, De secretaris, de burgemeester. W. C. Pieters, L. Bosch v. Rosenthal. ZEIST De voorzitter van het pro- duktschap voor Pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, heeft zich woens dag op de openbare vergadering van het schap in Zeist nogal boos gemaakt over een circulaire die de landelijke vereniging van eierhandelaren („de Ve- luwe") heeft verspreid. In die circulaire stond onder meer, dat het produktschap intimidatiemetho den gebruikt om de eierhandelaren te bewegen tot het betalen van een h^f- finp van drie cent per honderd eieren, terwijl de SER de heffingsverordening nog niet eens heeft goedgekeurd. ..De Veluwe" zegt bovendien, dat de heffing een sterke stijging van de consumen tenprijs tot gevolg zal hebben, hetgeen En juist dat maakt deze tentoonstel ling zo sympathiek. Want wat Seven huysen toont, mag beslist gezien wor den. Het zijn helemaal geen onbegrij pelijke dingen, je vindt er juist de hele mensenwereld in terug. Een architect is in zijn dagelijkse leven vaak gebon den aan allerlei regels, waarbinnen hij zich maar creatief moet bewegen, wil hij het bouwwerk uitgevoerd krijgen. Die regels vragen om voortdurende aanpassing in estetisch en technisch opzicht. Je kunt vaak niet zo fantasie rijk bouwen als je zou willen, omdat het allemaal ook nog nuttig, functio neel, mooi en betaalbaar moet zijn. Het moet voor Frank Sevenhuysen dan ook bevrijdend zijn, om naast dit beroepsmatige tekenen en ontwerpen, eens vrij en onbevangen te kunnen werken. Hij heeft daarbij overigens de tekentafel niet ver achter zich gelaten, want het pastel- en krijtgebruik sluit daar aardig bij aan. De resultaten tonen duidelijk dat Se venhuysen zich toch niet geheel los kan maken van regels en v etten. Dat is echter in zijn geval helemaal niet hinderlijk. Integendeel: zijn gevoel voor vorm en compositie garandeert tekenin gen, die daarom alléén al plezierig zijn om naar te kijken. Dat grondvormen als cirkel, vierkant, rechthoek en drie hoek een grote (maar geen overheer sende) rol spelen, is heel normaal. Hij mag graag styleren, d.w.z. inge wikkelde vormen terugbrengen tot een vereenvoudigde grondvorm. Wanneer bomen in hun groei een opwaartse richting inslaan, zullen bij Sevenhuy sen de takken dan ook overwegend die richting aangeven, al wee: hij heu' wel dat takken ook zijwaarts of naar beneden groeien. Zo heeft hij een prach tige serie bostekeningen gemaakt, waar in het "rijzige, statige, schitterend is weergegeven. Daarbij zijn de kleuren zo fijn tegen elkaar afgewogen dat het een lust voor het oog is. (Let eens op „Yorkshire"). Sevenhuysen weet soms heerlijk laconieke titels te bedenken. Zo hangt er een bos„studie" waarbij hij zet: „Het grijs moest op". Het styleren en groeperen van vormen levert ook mooie resultaten op als hij het dorp of de stad als onderwerp neemt. Heel duidelijk is de bouwmees ter te herkennen, maar het spel met kleuren maakt alles tot pure kunst werkjes. Tussen alle strakke vormen plaatst hij soms ineens de mens als 'n driftig, echt levend figuurtje dat het „gesprek tussen de vormen" binnen de tekening een weldadige spanning geeft. Sevenhuysen moet een diepgevoelig mens maar ook een goed waarnemer zijn, wanneer we bijvoorbeeld „No- zempjes" bekijken. Heerlijk los en luch tig getekend, volkomen levensecht staan ze voor ons. Een gave om dat zp uit te beelden. In deze tijd zou hij als illustrator van boeken geen gek fi guur slaan. Bijzonder mooi vonden we ook ..Mijn gezin en mijn werk" waarin hij inder daad een samengaan bereikt van be roep en hobby. Door de vorm waarin hoofd en haardracht zijn weergege ven, komen de gezinsleden met heel hun karakter naar voren. Knap en trefzeker. Och, je kunt wel kolommen vol schrijven over alles wat er hangt, maar u moet er beslist zelf eens gaan kijken. Laat u dan maar meenemen door de serietekeningen, variaties op eenzelfde thema, telkens wisselend met verrassende kleurschakeringen. En vergeet vooral de drie mappen niet in t« zien, die er losweg tussen staan. Je een ernstige terugslag voor de handel met zich mee kan brengen. De heer Garrelds ontkende, dat het schap intimidatiemethoden gebruikt. „Wel wordt de betrokkenen in hun ei gen belang aangeraden, de wet na te leven, zulks ter vermijding van extra onkosten en andere onaangenaamhe den". Hij herinnerde er verder aan, dat de SER de desbetreffende veorrde- ningen in november al heeft goedge keurd. Over de invloed op de prijzen zei hij, dat de heffing een stijging van de kostprijs van 0,2 cent per ei ople vert, terwijl de prijzen de afgelopen maanden dertig procent lager hebben gelegen dan vorig jaar. AMERONGEN Bij landbouwer D. Berkhof aan de Kersweg in Ameron- gen zijn gisterochtend de eerste lam metjes geboren. Het moederschaap schonk 't leven aan een tweeling, die ondanks de strenge vorst en de sneeuw, in een uitstekende gezondheid verkeert Met vrolijke sprongetjes dartelen de twee lammetjes rond hun moeder in de sneeuw. De winterse koude scheen hen niet te deren. Tenslotte is het nog niet echt winter -. RHENEN Op de Lijsterberg speelde gisteravond het tweede team van de badminton-afdeling van Arena tegen Amersfoort 8. Het werd een wat eenzij dige wedstrijd, die door de Rhenenaren met 8-0 werd gewonnen. Alleen het tweede heren-enkel en het eerste da mes-enkel leverden w&t spanning. VEENENDAAL-AMERONGEN Nagenoeg de enige activiteit die vere nigingen die veldsporl bedrijven de laatste weken nog ontplooien is het or ganiseren van klaverjaswcdstrüden. En met de Kerstdagen in het vooruit zicht bestaan de prijzen hiervoor na tuurlijk uit wild en gevogelte. Het Amerongse DVSA en GVVV or ganiseren respectievelijk volgende week dinsdag en~ maandag een zgn. „Wildavond". In 't clubhuis op „De Burgwal" kun nen leden en donateurs van DVSA dinsdagavond terecht voor een kaart- tournooi met fraaie prijzen, waarvoor men zich kan opgeven op de adressen Koningin Julianalaan 24 en 36. GVVV organiseert maandagavond in de grote kantine van het Panhuis-com plex een wild-klaverjasavond, die voor iedereen toegankelijk is. De wedstrijden beginnen om acht uur en ook hier zijn mooie prijzen te win nen. ywxte-f- volgde, toonde aan, dat zich in de keet een aantal buitenlandse gastarbeiders ophield. Op verzoek van de rijkspolitie in Kesteren volgt een herhaling van het signalement van de beide meisjes. Het signalement van Winny Budding luidt: lang plm. 1.58 m„ bleke gelaats kleur, draagt bril en heeft blauwe ogen, ovaal gelaat en lang donkerblond krul lend haar; zij was toen zij van huis vertrok gekleed in een zwarte rok of een donker blauwe pantalon, een lila truitje en een half-lange zwarte jas Zij droeg beige laarzen. Het signalement van Annemiek Schol tus: lang plm 1.60 flink postuur, een rond gezicht met. brede mond en een gezon de gelaatskleur, bruine ogen, kort ge knipt rood (kastanje-bruin) haar. Anne- gien Scholtus lijkt 18 jaar. Zij was ge kleed in een zwarte Spaanse rok of een zwarte heupbroek, een geel of groen truitje en een zwarte halflange jas. Zi.i droeg zandkleurige laarzen:

De Vallei | 1969 | | pagina 5