Opzoeken van abonnees wordt gemakkelijker In de Kamer geen nieuw licht op moeilijkheden Het Vrije Volk bij Van Z. van nog meer moorden verdacht Duitse staalreuzen doen op de valreep geweldig aanbod Er komt een „zedelijke" commissie heerlijke ERA op het brood...) gezonder voor uw lijn! Binnen enkele jaren nieuwe opzet naar inhoud en uiterlijk Initiatiefwet van P.v.d.A.: verdubbeling van erfenis belasting Sloan's Balsem MAMMOET" BIJ VEROLME TE WATER Alleen kantoor personeel bij Scholten-Honig werkt nog; LEUGEN AANGETOOND ONDERZOEK GESTAAKT Hevige „strijd" om Maasvlakte Voor zoutsehade in Westland e.o. geen verhaal Beveland iverft burgemeesters per annonce N.K.\ .-secretaris F. G. van der Gun gedeputeerde JE1 STEUN VAN C.P.N. Mijn huis is ingericht niet door verkopers maar door de adviseurs van COMPUTER BEZWAREN Voor onmiddellijke verlichtingJQj|| metonmi De pijnverdrijver mmiddellijke werking. SPOEDIG RAPPORT VIJFTIEN Wetsontwerp over administratieve rechtspraak omzetbelasting MINISTER POLAK: VEEL SCHEEPVAART OPMERKELIJK S .50Qominder calorieën DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 TELEFOONGIDS BETER DEN HAAG Heel Nederland krijgt andere telefoongidsen, naar inhoud en uiterlijk. In de zomer van 1971 zal een proefgids klaar zijn. Als de opzet slaagt, zullen daarna binnen anderhalf jaar alle gidsen in nieuwe gedaante verschijnen. De Telefoondienst gaat verder na of het mogelijk en zinrijk zal zijn de dertien districtsgidsen, zoals wij die nu kennen, te laten vervallen. In plaats daarvan zouden dan provinciale gidsen komen. Gedacht wordt aan combinaties, zoals één gids voor groepjes van telkens drie provincies. ADVERTENTIE Ook de zeven landelijke gidsen zou den dan niet meer nodig zijn. De drie afzonderlijke gidsen voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zullen wel blijven bestaan, maar ook zij worden ingrijpend veranderd. De heer H. Punter, hoofd centrale afdeling Verkeer en Telefonie, staan deze wijzigingen voor ogen: Voor de vermelding van de abon neenummers wordt een ander letterty pe gezocht. Overwogen wordt de namen en telefoonnummers vet te zetten, en de namen niet meer uitsluitend in hoofdletters. De gegevens over beroep, adres en dergelijke zullen misschien in cursieve letters worden gezet. Het zogenaamde voorwerk dat is het gedeelte van de gidsen, dat voor afgaat aan het alfabetische abonnee-re gister zal geheel worden herzien. De tekst wordt leesbaarder gemaakt, de KOOG AAN DE ZAAN De staking bij de bedrijven van Koninklijke Schol- ten-Honig N.V. te Koog aan de Zaan duurt nog steeds voort. In totaal heb ben nu 350 werknemers, onder wie zes tig Spanjaarden, het werk neergelegd. Zij eisen een duurtetoeslag van één procent rond de Kerstdagen. Alleen kantoorpersoneel is nog aan het werk. Bovendien wordt gewerkt in de Honigdrukkerij te Wormerveer. Daar werd de duurtetoeslag wel uitbe taald, omdat deze werknemers onder de grafische 'industrie vallen. De staking brak maandag uit onder de negentig personeelsleden van de technische dienst. Directie en stakingsleiders hebben gisteren eikaars Standpunten aange hoord. Van overleg was echter geen sprake. De directie heeft inmiddels meegedeeld geen termen aanwezig te achten om onder druk van een wilde staking op de eisen van het personeel in te gaan. De stakers hebben daarop besloten hun actie voort te zetten. Zij lopen met steunlijsten langs Zaanse bedrijven, terwijl de Spanjaarden andere buiten landse gastarbeiders om financiële steun vragen. De CPN heeft de sta kers financiële steun toegezegd. Ook werknemers uit de strokartonin- dustriën in het noorden van het land hebben steun beloofd als tegenpresta tie voor de steun, die men onlangs zelf kreeg. ADVERTENTIE KORTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTE MARKTSTR. 6 TEL 070/116162 DEN HAAG VARIAPLAATS2 TEL 030/18900 UTRECHT BRINK 93 TEL 05700/12411 DEVENTER vormgeving aantrekkelijker. Nederland se ontwerpers, onder wie Wim Crou- wel, zullen er aan meewerken. De speciale dienstnummers zullen van het omslag verdwijnen. Samen met andere nummers van algemeen belang, zullen zij een plaats krijgen op de eerste rechterbladzijde van de gid sen. Om het zoeken te vergemakkelij ken zullen de vermeldingen van de abonnees zo uniform mogelijk en met eenzelfde aantal regels worden opgeno men. Dit is ook nodig om bij de automa tisering van de informatiediensten (008) het werk van de telefonistes sneller te doen verlopen. De dames zullen te zijner tijd de door abonnees gevraagde informatie niet meer zelf opzoeken, maar via de PTT-computer krijgèn. Nog weer een stap verder zou kun nen zijn, dat de abonnees zelf, door het draaien van een bepaald nummer, de gegevens aan de computer opvra gen. De PTT ziet overigens nog niet een toekomst, waarin telefoongidsen niet nieer nodig zullen zijn. Om de gidsen een moderner en pret tiger aanzien te geven, zullen zij, vol gens de nu bestaande plannen, een vierkleurig, geplastificeerd en buig zaam omslag krijgen. „Het wordt tijd", zei de heer Pun ter, „dat wij stoppen met de gidsen in twee uitvoeringen, met kartonnen of slappe kaft. De oplaag voor 1970 be draagt vijf miljoen exemplaren, waar van we er vier miljoen gratis uitde len". De ingrijpende veranderingen zijn in de hand gewerkt door de bezwaren van het bedrijfsleven tegen de tien jaar geleden ingevoerde landelijke gidsen (nu al zeven), een aantal bezwaren van typografische aard en de voortgaande automatisering van de PTT-administra- tie. Tenslotte is de techniek voor het pro duceren van telefoongidsen zoveel ver beterd, dat een nieuwe verschijnings vorm nu mogelijk is. DEN HAAG De Twcede-Kamerle- den Vondeling en Den Uyl (beiden PvdA) willen de erfenisbelasting van 10,4 op bijna 20 procent brengen. De opbrengst aan de schatkist zou daardoor van 216 miljoen in 1968 tot ongeveer het dubbele stijgen. Zij heb ben gisteren een initiatiefwet. van de ze strekking bij de Tweede Kamer in gediend. Drs. Den Uyl verwacht dat de con fessionele regeringspartijen het wets ontwerp met een zekere instemming zullen begroeten. „De VVD zal onge twijfeld bezwaren hebben, al heeft mr. Geertsema zich al eens voor een der gelijke verhoging uitgesproken", aldus drs. Den Uyl. Vorig jaar is voor ruim 2 miljard gulden aan nalatenschappen aangifte gedaan bij de fiscus. Hiervan was bij na veertig procent vrijgesteld van suc cessierechten. Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. Telefonistes gaan schiul achter de torenhoge stapel, die de telefoonboeken in hun huidige indeling vormen. DEN gisteren HAAG Dc regering heeft in de Tweede Kamer geen nieuw licht laten schijnen op de moei lijkheden bij de inkrimping en de overplaatsing van Het Vrije Volk. Minister mr. De Block (Economische Zaken) zei dat het een gesloten naam loze vennootschap is „en dat hebben zij bewust gewild". De liberalen Joekes en Vonhoff wil den weten welke vermogens en be- stuursbanden er bestaan tussen de Ar beiderspers en de enige twee groot aandeelhouders, NVV en Centrale Le vensverzekeringsbank, of er de laat ste tien jaar dividend was uitgekeerd en of er voor het personeel afvloei- ings- en overplaatsingsregelingen wa ren getroffen, die voldoen aan de gel dende normen. De afgevaardigde Joekes zei dat hij het als een verarming beschouwde als ADVERTENTIE 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmóps. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken In bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sherry of cognac. „een puur socialistisch nationaal opi nieblad" als Het Vrije Volk zou ver dwijnen. Als er een plasticfabriek fail liet gaat, zijn er nog tien andere over, maar niet deze krant gaat het om een specifiek produkt dat niet meer ver krijgbaar is. Dat wil echter niet zeggen dat, als de lezers steeds minder behoefte hebben aan dat produkt, de overheid het aan de lezers zou moeten opdringen, aldus de afgevaardigde Joekes. De socialisten, zo zei hij, hebben al tijd zo de mond vol van de publieke verantwoordelijkheid van iedere grote onderneming, of die nu drukknopen, schepen of ondergoed maakt, maar een dagbladonderneming draagt toch wel extra publieke verantwoordelijk heid. Minister Roolvink (Sociale Zaken) meende, dat de getroffen regelingen op bepaalde punten uitgingen boven het gemiddelde van dergelijke voorzienin gen. De mogelijkheid van subsidies verwees minister mej. dr.—Klompé (CRM) naar de Commissie concentra tietendenzen perswezen, die spoedig met een rapport zal komen. De positie van de twintig journalis ten die zullen worden ontslagen, leek minister Roolvink vrij moeilijk. De KVP'er drs. Westerterp had hier naar gevraagd met het oog op de beperkte markt. De socialist Van der Ploeg wilde ten slotte nog weten wat de beantwoor ding van deze vragen extra had ge kost. Mr. De Block zei, dat hij dit wel met de computer Zou laten uitreke nen. (Vervolg van pagina 1) Bij hun onderzoek in de zaak-Van Z. kwamen de commissarissen Trip en De Vries in het bezit van gegevens over een aantal onopgeloste moorden in Duits land en België. Een serie moorden op meisjes in een bepaalde streek van Duits land, trok sterk hun aandacht. „De wijze van uitvoering van de moorden", zo schrijven zij in het Tijdschrift voor de politie, „vertoonde in vrijwel alle gevallen een grote mate van overeen komst en het lag voor de hand hier het werk van één man achter te zoeken. Nagegaan werd of Van Z. deze man zou kunnen zijn". „Van Z. ontkende met klem ooit in de bewuste streek van Duitsland te zijn geweest. Dank z(j uitvoerig speurwerk kon na enige tijd met zekerheid worden vastgesteld dat hij loog en verschillen de malen wel in de betreffende streek was geweest". Met name was dat ook het geval In de perioden waarin de bewuste moorden waren gepleegd. Onomstotelijk kon bij voorbeeld ook worden aangetoond, dat Van Z. de dader was van een poging tot wurging van een Duitse prostituée. Evenmin is uitputtend de eventuele rol van Van Z. onderzocht in de moord op de Britse filmregisseur Claude Ber keley, die 20 september 1965, ingenaaid in zeildoek, in het Amsterdam-Rijnka naal werd gevonden, de moord op de 87-jarige G. van Tiggelen die op 1 april 1967 In Rhenen werd ontdekt en de moord op Elly Hagers op 23 juni 1964 in Rotterdam. In de laatste zaak werd Hans van Z. vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. Tijdens het omvangrijke onderzoek in de zaak Van Z. is een lijst van vijf tien onopgeloste moorden in ons land onderzocht. Daarbij moest het doen en laten van Van Z. over de laatste tien DEN HAAG Minister Polak (Justi tie) en staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) hebben een wetsontwerp over de administratieve rechtspraak bij de omzetbelasting bij de Tweede Ka mer ingediend. De bedoeling is de administratieve rechtspraak na verloop van een over gangsperiode (in 1975) over te brengen van de tariefscommissie naar de ge rechtshoven. Op het ogenblik moet men van een beslissing van de inspecteur in beroep gaan bij de tariefcommissie. Namens de Nederlandse regering heeft de permanente vertegenwoordi ger van ons land bij de Raad van Eu ropa, de heer F. Gelderman, gisteren het verdrag ter bestrijding van de wa tervervuiling ondertekend. Zaterdag zal van de werf van Verolm e te Rozenburg de ,,Esso Nederland" te water worden gela ten, het grootste en daarmee het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardij: 255.000 ton groot. De afmetingen zijn: lang 347,80 m, breed 52 m, hoog 56 m. De inhoud van de tanker is voldoende om het hele Nederlandse wagenpark een maand lang draaiende te kunnen houden. ROTTERDAM De strijd om de Maasvlakte is weer opgelaaid. Aan de voor avond van de beslissing die de Rotterdamse gemeenteraad vandaag moet nemen om aan Hoogovens-IJmuiden en Hoesch-Dortmund een terrein van 650 ha op de Maasvlakte te verhuren voor een hoogover- en staalbedrijf, hebben de drie grote Duitse staalkoningen een tegenzet gedaan. jar worden naggaan. Dit onderzoek kon niet uitputtend worden verricht zonder diens medewerking. „Het onderzoekteam is inmiddels ont bonden", aldus de twee commissaris sen. „Van Z. zit in Breda. Hij vertoont geen enkele regeling zijn overige zonden waarvan wij menen dat zij er zijn, op te biechten". „De zaak-Van Z. is al bezig geschie denis te worden en het onderzoek is ge staakt. Voor hetgeen bij verder onder zoek mogelijk nog bekend zou kunnen worden, bestaat schijnbaar geen belang stelling meer. Los van alles rijst overi gens ook de vraag op wiens weg het zou liggen het onderzoek te hervatten". DEN HAAG Er is geen instantie waar schade kan worden geclaimd, ont staan door een verhoging van zoutcon- centratie in het oppervlaktewater in Delfland, Rijnland en Schicland. Dat zeggen Gedeputeerde Staten van Zuid -Holland op schriftelijke vragen van het statenlid M. A. G. Zwinkels (KVP). Zij wijzen erop dat het oppervlakte water van tijd tot tijd een te hoog zout gehalte had en dat ook sprake is van schade bij de tuinbouw onder glas. Zij betwijfelen of deze schade van ernsti ge aard was. Gedeputeerde Staten dringen bij de regering herhaaldelijk aan op aanleg van de kanalen Maarssen - Bodegraven en Waddinxveen - Voorburg opdat wa ter, afkomstig van het Amsterdam-Rijn kanaal, naar Delfland, Rijnland en. Schieland kan worden geleid. Ook wil len zij, dat het ondieper maken van de Nieuwe Maas versneld word. DEN HAAG Er komt een commis sie. die alle strafbepalingen voor over tredingen op het gebied van de zede lijkheid moet bekijken. Deze commis sie, waarvan de samenstelling nog niet bekend is, zal hierover een advies aan de* regering uitbrengen. Dit deelde minister Polak (Justitie) gisteren in de Eerste Kamer mee tij dens de behandeling van zijn begro ting. De minister kan nog niet zeggen of het proces tegen dr. Weinreb zal worden heropend. Hij heeft tijd nodig om alle aspecten te bekijken. De minister ziet geen aanleiding om de VPRO te vervolgen voor het ma ken van een programma in het vroege re paleis aan het Haagse Noordeinde. Er zijn geen aanwijzigingen dat er een overtreding is begaan, zei hij tegen mr. Piket. Deze had gevraagd om een on derzoek of er majesteitsschennis dan wel lokaalvredebreuk was gepleegd. De VPRO wilde een programma maken van de vrouw, die het meest op de Ko ningin lijkt. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van gerechts-auditeurs. Dit zijn' juristen, die niet aanwezig zullen zijn op de rechtszittingen, maar die wel meewerken aan het opmaken van een vonnis. Ze kunnen optreden als rechter en tevens als plaatsvervanger. Het uitzitten van korte celstraffen ge durende de weekeinden zal met in gang van 1 januari in het hele land mogelijk zijn. Tot nu toe kan dit alleen In een beperkt aantal arrondissemen ten. De begroting van Justitie werd zon der «hoofdelijke stemming met algeme ne stemmen aangenomen. GOES Waarschijnlijk zullen op brede schaal advertenties worden ge publiceerd voor de post van burgemees ter in de Zuidbevelandse gemeenten Goes en Borsele. Normaal verschijnen zulke advertenties uitsluitend in gespe cialiseerde bladen, zoals de Staats courant, en het Tijdschrift voor Over heidsadministratie. Op het ogenblik wordt hierover nog overleg gepleegd tussen de minister van Binnenlandse Zaken en de commis saris van de Koningin in Zeeland. Voor de burgemeesterspost in de ge meenten Reimerswaal en Kapelle zul len in eerste instantie kandidaten wor den gezocht onder de burgemeesters van de huidige gemeenten. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken zul len de benoemingen spoedig afkomen. BERN Inbrekers hebben in de villa van de auteur Eric Remarque („Van het westelijk front geen nieuws") in de Zwitserse plaats Ronco zeldzame antiquiteiten gestolen ter waarde van ruim 122.000 gulden, zo heeft de Zwit serse politie gisteren meegedeeld. ADVERTENTIE Mannesmann, Krupp en Thyssen heb ben dinsdagmiddag in een brief aan het gemeentebestuur van Rotterdam laten weten, dat ze in Europoort een walserij willen stichten zonder hoog oven. Tegen een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte heeft de wijkraad van Hoek van Holland, bevreesd voor luchtver vuiling, protest aangetekend. Hoogovens IJmuiden heeft overigens aangekondigd dat het nieuwe bedrijf praktisch vrij van luchtverontreiniging zal zijn. De Duitse groep zou het ruwe staal in blokken willen betrekken van de eigen hoogovens in het Roergebied. Hun. eindprodukten zijn voor export over zee bestemd. Tegen het bezwaar dat het Maas vlakteproject slechts ruw staal ople vert. dat in blokken naar IJmuiden en Dordt moet worden gebracht en wei nig scheepvaart oplevert, plaatst de Duitse combinatie het voordeel dat er veel binnenscheepvaart en stukgoedver- keer over zee aan vast zt. Het Duitse driemanschap wil dat deel van zijn produktie in het Roerge bied, dat op export over zee is gericht en via Antwerpen verliep, naar Rot terdam overbrengen. De winst voor de Rotterdamse haven zou dus dubbel zijn. Het betekent dat de ertsaanvoer via Rotterdam naar Duitsland blijft be staan, staalblokken als retourvracht mee naar Rotterdam gaan en daar na bewerking in zeeschepen worden gela den. Het Duitse driemanschap wil de eer ste aanzet voor zijn staalverwerkings- industrie maken op het vrij kleine, slechts 190 ha grote terrein, dat het in optie heeft naast een ertsoverslagbe drijf. dat voor zijn rekening in Euro poort in aanbouw is. De Duitsers hebben hun plannen om naast dit overslagbedrijf een ertsver- edelingsbedrijf te stichten om op de vrachtkosten van het erts naar Duits land te besparen, voorlopig opgegeven. De aanvraag van Thyssen, Mannes mann en Krupp is zo opmerkelijk om dat in de dagen dat Hoogovens-IJmui- den een optie op de Maasvlakte nam 't hardnekkige gerucht ging dat IJmui den dit slechts deed om plannen van Thyssen voor een bedrijf op de Maas vlakte tegen te kunnen gaan. Het tijdstip waarop de drie Duitse staalkoningen hun aanvraag bij het gemeentebestuur van Rotterdam heb ben ingediend, is bijzonder scherp ge-' kozen nu het project van IJmuiden vlak voor de behandeling in de gemeente raad onder vuur ligt van tegenstanders van industrieën, die luchtverontreini ging zouden kunnen meebrengen. UTRECHT De Provinciale Staten van Utrecht hebben de heer F. G. van der Gun uit Utrecht gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten. Hij volgt drs. W. G. Zadelhof! op, die om gezondheidsredenen zijn functie heeft neergelegd. De hr. Van der Gun is vice-voorzitter van de KVP en loon- politiek-secretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Hij is voorne mens zijn functie bij het NKV op të geven, als hij na de komende Staten verkiezingen in het college van Gede puteerde Staten terugkeert. wie wil er niet ^4. HALVAR/NE r V-v' {'oQ. Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard I En bovendien eet u lekker. M/uot.vun.I

De Vallei | 1969 | | pagina 7