ze mn maar Laat boek aanvallen Op Groninger klei bloeit kunst als nooit tevoren Popfestival RAI gaat niet door Veel sport op de beeldbuis Dorothee Sölle vanavond op tv Vader Versluis: „Wat Mia overkwam kan met iedereen gebeuren" programmaos COMMUNE SPONTAAN DRANG Vechten Dreigbrief TELEVISIE TELEVISIE RADIO Opvoeden met inzicht DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 EDE Het is alweer ruim drie en een half jaar geleden dat het in het Ensche- dese ziekenhuis Ziekenzorg gebeurde. Mia Versluis, een gezond 21-jarig meisje uit de textielstad, komt na een eenvoudige operatie aan de hiel niet meer bij bewustzijn. De Enschedese arts-anesthesist B. P. de P. wordt door het Medisch Tuchtcollege veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden. Het college noemt het „verbluffend" dat de narcotiseur niet te rade ging bij zijn collega's toen zich tijdens de operatie moeilijkheden met de zuurstoftoevoer voordeden. Deze nalatigheid ondermijnt het vertrouwen in de medische stand, zegt het col lege, dat echter niet rept over een medisch falen. „Ieder mens kan falen, ook een arts, maar wie te kort schiet moet de consequenties daarvan aanvaarden". In Mia's geval droeg niet de falende narcotiseur de gevolgen maar kregen wij die te incasseren. Het heeft ons geestelijk kapot gemaakt en financieel geruïneerd", zegt W. J. B. Versluis (54), Mla's vader, die sinds de operatie van zijn op een na oudste dochter een „onmogelijke" strijd voert tegen de medische wereld. Zijn jongste poging om een bres te slaan in de muur van geheimzinnigheid die de betrokken En schedese medici rond zich opgetrokken hebben, is het schrijven van een boek dat over enkele weken verschijnt. „M*n vrouw heeft de eerste week na de operatie aantekeningen gemaakt, een soort dagboek bijgehouden. We wa ren toen nog in de heilige veronderstel ling dat Mia beter zou worden. We dachten dan ook onze dochter later aan de hand van het dagboek precies te kunnen vertellen wat er gebeurd was. Na een week ging ik de aantekeningen maken. Ik ben blij dat ik dat gedaan W. J. B. Versluis: Laat ze m'n boek maar aanvallen" 'V ,v In Groningen, het gewest dat door velen hardnekkig het meest materialisti sche deel van het vaderland wordt genoemd, bloeit de kunst als nimmer te voren. Tientallen randstedelijke kunstenaars zijn als vreemde vogels op het vlakke land neergestreken. Ze hebben zich genesteld in even zo vele pittoreske boerderijtjes, niet alleen omdat dit zo romantisch zou zijn, maar vooral omdat ze er over atelierruimte beschikken. Het heldere noordelijke licht, dat meer dan een halve eeuw geleden de leden van de kunstenaarsgroep De Ploeg al tot grote daden op het linnen insnireerde, blijkt ook stimulerend te werken op vakbroeders uit andere landsdelen. Ze hebben zich gemakkelijk vermengd met de Groningse boeren, burgers en kunstenaars en ze laten van zich horen. Vooral de beeldende kunst trekt de aandacht. De literatuur is in Groningen altijd een stiefkindje geweest. Het to neel heeft nog te weinig kansen om zich te kunnen uiten, hoewel dat bezig is te veranderen, dank zij bijvoorbeeld een man als Tim Kuik, directeur van de prachtige nieuwe streekschouwburg in Stadskanaal. Naast de stad Groningen is Finster- wolde een bekend centrum van schep- pingsdran geworden. Daar werkt een groep kunstenaars in een vorm van commune onder de naam Instituut voor creatief werk. De groep bestaat thans uit een man of twintig en is ontstaan rond de figuur van „kunstboer" Albert Waalkens. De ze hereboer van professie heeft tien jaar geleden zijn oude koestal ingericht als permanente tentoonstellingsruim te. Heel wat jonge kunstenaars zijn in deze stal ontdekt, waarna Waalkens ze als jonge kalveren in de maatschappe lijke wei liet springen inplaats van ze op stal te houd .i tot het melkkoetjes voor zijn galerie waren geworden. Een eigenschap die hem veel meer vrienden dan centen heeft opgeleverd. De laatste paar jaren zijn in verschil lende dorpjes in de provincie galerie- tjes ontstaan. Een ^ardig voorbeeld van hoe zoiets kan groeien, vormt de Galerie annex sociëteit „O" in Onder- dendam. Twee jaar geleden kocht het echtpaar Bultje in dit boeiende dorpje een oud schipperscafé. Beha' erin te wonen bleek het pand na verbouwing ook uitermate geschikt om er regelma tig tentoonstellingen in te organiseren, concerten in te houden en cabaret- en toneelvoorstellingen in te geven. Na korte tijd werd een stichting ge vormd, die thans, schaars gesubsidi eerd, een moeilijk bestaantje leidt. Er is belangstelling genoeg voor de in de weekeinden plaatsgriipende gebeurte nissen, maa; de ruimte is slechts be perkt, zodat de verschillende manifesta ties zichzelf nooit kunnen betalen. Op het ogenblik broedt men op plan nen om de schuur, die aan hat voorma lige café grenst, voor 60.000 gulden te verbouwen tot een bruikbare ruimte, met als bijkomstig voordeel dat de Bul tjes na lange tijd hun eigen woonruim te weer terugkrijgen. Om aan dit geld te komen heeft „O" een brief rondgestuurd, waarin ieder een wordt opgewekt donateur te worden voor ten minste vijftien gulden per jaar. In ruil daarvoor krijgt de dona teur belangrijke kortingen op de toe gangsprijzen. Daarnaast tracht het bestuur van de stichting van diverse zijden meer subsi dies los te krijgen. Ze zijn daar maar dat is kunstenaars eigen zeer optimistisch over. In Stedum is de boerenhoeve Niehof ingericht als expositiegebouw. Er wor den maandelijkse tentoonstellingen ge organiseerd en dit alles is het resultaat van enkele seizoenen uitproberen door een groepje kunstenaars. In Oldenhove is Marten Klompien re gelmatig te vinden in zijn „sarrieshut", een piepklein optrekje, dat zijn verbas terde naam ontleent aan de Franse tijd toen hier de „charges", de belastingen, van de plaatselijke bevolking werden geheven. Klompien is een eenzame kraai onder de artistieke vogels, een rasechte Groninger, die haast uitslui tend in donkere kleuren schildert. Ook hij stelt zijn sarriehut open voor het pu bliek. In Veendam is de jonge kunste naar Robbert de Bakker de magneet, die vooral de jeugd aantrekt en beweegt tot eigen creativiteit. Elke zaterdagmid dag staat zijn atelier ter beschikking van de jeugd, die er met houtskool en waterverf mak knoeien. „De kunst is niet meer zo georgani seerd als vroeger", zegt de heer S. Broekema, directeur van de stichting Groninger Culturele Gemeenschap, die desondanks bepaald niet met zijn dui men zit te draaien. Zijn stichting fun geert als de culturele raad van de pro vincie en is dus bijzonder blij met al dia spontaan ontplooide kunstenaars- activiteiten, waaruit wij hier slechts een willekeurige greep hebbén kunnen doen. De Groninger Culturele gemeen schap coördineert en stimuleert, subsi dieert en organiseert. „Ik doe van alles", meent de heer Broekema, „Ik regel als het moet huizen voor 1 nstenaars, versier opdrachten en regel als het kan aankopen." Een dienst Reizende Tentoonstellingen trekt onder zijn verantwoordelijkheid door de provincie met wisselend werk van regionale kunstenaars. Volgens hem zal de gewestelijke cultuur in tra ditionele zin verdwijnen, evenals trou wens de nationale cultuur. „Door de geweldige ontwikkelingen op bijvoorbeeld het gebied van de maanreizen worden velen, die dit alle maal niet meer kunnen bi +ten, te- ruggeworper op de eigen omgeving. Mede daardoor zal de streektaal het waarschijnlijk langer volhouden dan menigeen denkt." In d:e weer gezochte eigen omge ving vinden de plattelanders steeds meer dorpshuizen. „Een verheugend ge volg van de socinal-cvltur regerings- politiek", meent de heer Broekema. „Die dorpshuizen zijn de pr '-ntiële cul turele kunstmoeder, waar het culture- Albert Waalkens; hij heeft van zijn koestal een tentoonstel lingsruimte gemaakt. Ie ei wordt uigebroed. De uit schaamte en minderwaardig heidsgevoel geboren mentaliteit van vroeger, die de kreet „Een grunniger is altied nummer ain" heeft voortge bracht, verdwijnt. En terecht, want „nummer ain" was men meestal alleen nog maar in eigen ogen. In de praktijk had dit Gronings de laatste vijfentwin tig jaar beter kunnen worden vervan gen door het klankverwante Engels: „A Groninger is always number nine". Die wetenschap werkt op dit moment weer stimulerend op de artistieke da dendrang. Dat blijkt uit de zo langza merhand op tientallen plaatsen in de provincie te ontdekken nesten van kun stenaars, waar vreemde en meer beken de vogels eendrachtig hun ideeën zit ten uit te broeden. Het zal de heer Broekema in principe een zorg zijn wat er uit komt, maar hij telt handenwrij vend de eieren. AMSTERDAM - Het popfestival dat zondag in de Amsterdamse RAI zou plaatsvinden, gaat niet door. De orga nisatoren Martijn Hasebos en Max Le- ser hebben dit gisteren besloten nadat hun pogingen om een nieuwe sponsor voor het festival te vinden waren mis lukt. Tot vorige week vrijdag leek alles in orde. De kaartverkoop voor het festival bleef wel beneden verwachting, maar de groepen die men wilde laten optre den, o.a. Frank Zappa en de Small Fa- ces, had men onder contract. Nadat een ochtendblad een artikel had gepubliceerd waarin stond dat het niet in orde was met de contracten, trok de sponsor (Fiery Creations) zich schie lijk terug. In het weekeinde ontwikkel den Hasebos en Leser koortsachtig ac tiviteiten om een nieuwe sponsor te vinden, maar gisteren werd duidelijk dat dit op zo'n korte termijn onmoge lijk was. Daarom werd het festival af gelast. De ongeveer vierduizend men sen die een kaart hadden gekocht, krij gen hun geld terug. Het duo wil samen met Engelse en Amerikaanse managers een proces aanspannen tegen het bewuste ochtend blad, dat volgens hen onjuiste gegevens de wereld instuurde. Er zou schadever goeding van een mijoen gulden worden geëist voor de reeds betaalde onkosten, de verliezen die er nog geleden worden en het verlies van prestige door de pu- blikaties. heb want het is niet gemakkelijk na zo lange tijd de gebeurtenissen te re construeren". Die gebeurtenissen begonnen op 14 april 1966. Mia Versluis zou geopereerd worden aan beide hielen om een paar knobbeltjes weg te laten nemen. Een onschuldige operatie zou het zijn. Me vrouw Versluis brengt Mia met de fiets naar het ziekenhuis Ziekenzorg. In de morgen van de 15de april komt de behandelende arts de ouders zeggen dat Mia's hart „even" was blijven stil staan toen zij na de operatie op de brancard werd gelegd om naar haar kamer te worden gebracht. Mia was daarna niet meer bij bewustzijn geko men. Niemand weet precies hoelang het hart dienst heeft geweigerd. Door de verwarring die in de operatiekamer ontstond heeft geen enkele arts de klok in de gaten gehouden, heet het. De geheimziinigheid begint. Mia's ver loofde Geert Vrijns hoort van de chi rurg dat ook tijdens de operatie het hart een tijdje was blijven stilstaan. Later zou de chirurg zijn woorden te rugnemen. De ouders wordt verweten niet voor de operatie te hebben laten onderzoeken of hun dochter gevoelig is voor narcose of een verborgen hartge- brek heeft. En dan zijn er nog de woor den van de narcotiseur: „Wees blij dat uw dochter nog leeft". Diezelfde nar cotiseur zou op 19 september '66, vijf maanden na de operatie, aan de ouders vragen of hij een eind aan Mia's leven mocht maken. Zegt vader Versluis: In Ziekenzorg wilden de artsen Mia's dood. Dan was de zaak voor hen afgelo pen". Mia wordt voor verdere behandeling naar het Streekziekenhuis in Benne- kom overgebracht „Daar was men be reid voor haar te vechten". Inmiddels wordt de heer Versluis geestelijk invali de verklaard en kan zijn functie als verkoopleider van een suikerwerkfa- briek in Harlingen niet meer behouden. Hij verhuist met een gedeelte van zijn gezin naar Lunteren, dicht bij Benne- kom. In een veeschuur leeft hij met zijn vrouw en jongste dochter in mise rabele omstandigheden. In het weekein de komen de twee andere dochters en zijn zoon naar Lunteren over. Begin dit jaar geeft de gemeente Ede hem een drive-in woning in de nieuwbouwwijk Ede-Veldhuizen. Mia's verloofde, die een baan als magazijnchef in Bennekom vindt, woont bij Versluis in. Zegt de heer Versluis: „Met dat boek dat ik geschreven heb wil ik alleen maar zeggen dat wat Mia overkomen is met iedereen kan gebeuren. Het blijkt mogelijk te zijn dat een bepaalde groep in de bevolking een soort kaste vormt waarin elementen kunnen schuil gaan die handelingen verrichten buiten de wet om. De arts kan fouten maken maar is ongrijpbaar voor de wet. Met de be scherming van het tuchtrecht kan hij zich wapenen tegen de burgers die door hem benadeeld zijn". Het Medisch Tuchtrecht besliste op 1 april '67 dat de Enschedese arts-anesthesist te kort geschoten was en zich ernstig misdra gen had door na te laten actie te on dernemen om 't zuurstofgebrek te her stellen. Een strafrechtelijke klacht wordt eerst geseponeerd omdat beroep was ingesteld tegen de uitspraak van t Tuchtcollege. Later zou het Gerechts hof in Amsterdam de arts niet vervolg baar achten omdat de theoretische mo gelijkheid niet uitgesloten mocht wor den dat er bij Mia tijdens de operatie longcollaps was opgetreden, 'n in elkaar klappen van de longen zodat de herse nen geen zuurstof krijgen. De heer Versluis: „Als een dronken automobi list met een ondeugdelijke auto op een op een zebrapad overstekende voetgan ger aanrijdt kun je natuurlijk ook zeg gen dat die voetganger niet uitgekeken heeft". En verder: „Er is een spel gespeeld van misleiding en bedrog. De eerste vijf maanden leefden wij nog met de hoop dat iets aan de toestand van Mia te verbeteren zou zijn. De narcotiseur sprak ons steeds moed in. Hij wist wel beter". Zolang mogelijk heeft de heer Ver sluis de pers buiten de zaak gelaten. Maar toen het eerste verhaal in de krant stond rolde er prompt een dreig brief van de advocaat van de narcoti seur door de brievenbus waarin de heer Versluis ontraden wordt verder contact te zoeken met de publiciteits media op straffe van een aanklacht te gen hem. De heer Versluis: „Ik ben er van overtuigd dat Ziekenzorg revan che op die publikatie genomen heeft. De naam van het ziekenhuis was in 't geding. Ze hebben Mia daar verwaar loosd. Haar rechterbeen moest toen ge amputeerd worden". Ondanks de verwachting van de En schedese deskundigen dat herstel bij Mia onmogelijk is, is de laatste tijd een lichte verbetering in haar toestand waar te nemen. „Als je van Enschede naar Amsterdam loopt en je bent in Hengelo dan heb je wel een paar kilo metertjes afgelegd maar 't is eigenlijk maar een klein stukje als je ziet wat je nog moet doen", vergelijkt de heer Versluis. Tenslotte nog een keer deze strijd vaardige Edenaar: „Ik hoop niets lie ver dan dat m'n boek aangevallen wordt en er een strafzaak volgt. Ik kan alles wat gebeurd is waar maken. De medische wereld is een gezond li chaam met een kankergezwel en dat ge zwel moet gauw verwijderd worden". De NOS-televisie zal de komende maanden uitgebreid aandacht gaan besteden aan een groot aantal sport evenementen. Er zijn reportages in voorbereiding van voetbal, ijs hockey, skiën, schaatsen, kunstrij- den, biljarten, handbal en paarde- sport. Veel van deze reportages worden uitgezonden op zondagmiddag. De N.O.S.-televise zendt in het weekeinde reportages uit van de schaatswedstrijd Nederland Noorwegen, die in het Ijsstadion Thialf in Heerenveen wordt gehou den. Zaterdag zijn beelden te zien in de rubriek Scala om 19.03 op Neder land 2 en zondag in het programma Passepartout om 16.20 uur via Ne derland I. Theo Koomen zal com mentaar bij deze interlandwedstrijd leveren. Op d« aondagen 28 december Vanavond van 22.10 tot 22.55 uur zenden CVK en IKOR via de televi sie (Nederland 2) een gesprek uit met Dorothee Sölle. Dorothee Sölle, theologe en filoso fe, werd ook in Nederland bekend door haar lezingen en publikaties over geloof en politiek, vernieuwing van theologie en kerk en meer re cent als één van de organisatoren van het „Politiek Avondgebed", dat maandelijks in Keulen wordt gehou den. In de bekroonde en befaamde gespreksserie „Zu Protokoll" heeft Gtinther Gaus haar indringend en met grote kennis van zaken geïn terviewd. Met haar beroemde stelling „De kerk is ook buiten de kerk" heeft Dorothee Sölle het sinds enkele ja- ren opgenomen voor de mensen, die buiten de kerk en het kerkelijk le ven staan, zonder dat ze de christe lijke boodschap afwijzen. In haar boeken, zoals „Plaatsbe kleding" en „De waarheid is con creet", heeft zij zelf boeiende hoofd stukken bijgedragen aan de speur tocht naar eeen nieuwe wijze van geloven. De vuurproef van het in terview met Günther Gaus heeft ze met grote overtuigingskracht en hartveroverende oprechtheid door staan. Ter sprake komen onder meer: de crisis van het godsge loof; de relatie tussen godsdiensti ge en politieke vragen; het verzet binnen de kerk tegen haar gedach ten; de God-is-dood-theologie; ge weldloosheid en opvoeding. NEDERLAND I 18.50 N.O.S.: Kleur: Fabeltjeskrant. 19.00 N.O.S.: Journaal. 19.07 VPRO: Berichten uit de sa menleving, met o.a. Zendtijd. 19.41 Kleur: De wereld en de schil derijen van Han Mes. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 VPRO: Berichten uit de sa menleving (verv.) 20.30 Droompaleis, film van E. van Moerkerken. 21.00 Classe de lutte, film over een bedrijfsbezetting in Besancon. 22.00 Kleur: Transit: De zangeres Gisela May. 22.30 N.O.S. Journaal 22.35-23.05 Teleac: Organiseren en Leiding geven - les 12 herh. NEDERLAND II 18.50 N.O.S.: Kleur: Fabeltjeskrant. In het V.P.R.O.-programma Transit(vanavond om tien uur op Nederland 1) ontvangt Me rel Laseur als gaste de Duitse ca baretière Gisela May. Deze kunste nares heeft nog het begin meege maakt van het Oost-Berlijnse „Ber liner Ensemble". Zij werd vooral bekend door haar vertolking van Brecht-teksten. 19.00 N.O.S.Journaal. 19.03 Scala: informatief progr. 19.30 Van gewest tot gewest. 20.00 N.O.S.: Journaal. 20.20 Tros: Tros-Toto. 20.40 De gevolgen van een dineetje, TV-spel. (herh. v. 22-12-68). 21.30 Kleur: De zeven Zeeën - HL De Stille Oceaan, filmreportage. NEDERLAND I NOS/NOT: 11.10-12.00 Schooltele visie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal van gis teravond. 10.30 Informaties en me ningen uit het bedrijfsleven. 11.15 Der Jugendrichter, Duitse speelfilm 12.50 Internationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Nws. 16.40 Kleur: Voor de kinderen. 17.25 In ternationale jeugdkroniek. 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 17.25 Weerbericht voor wintersport 17.30 Nws en weerbericht. 17.35 Sportprogr. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammo- foonmuz. (8.00 Nws; 8.11 Radiojour naal; 8.30-8.33 De Groenteman). N.O.S.: 9.00 Internationaal Spectrum moderne muz. (opn). (9.35-9.40 Wa terstanden). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr 11.00-11.02 Nws). 11.30 Pianoduo: mo derne muz. 11.55 Beursberichten. N.O.S.: 12.00 Blik op de wereld: populair progr. over ontwikkelings- en 4 januari worden in Genève IJe- hockeywedstrijden gespeeld in kader van een internationaal jeugd- toernooi. De NOS-televisie zendt daarvan uit de wedstrijden Tsje- choslowakije-Zwitserland en Sovjet Unie-Tsjechoslowakije. Het nieuwe jaar wordt ingezet met de traditionele reportage van de skispringwedstrijden in Garmisch Partenkirchen. Eveneens op Nieuw jaarsdag wordt een verslag uitge zonden van het IJsfestival in Inzeil. Op zaterdag 10 en zondag 11 ja nuari wordt aandacht besteed aan de nationale schaatskampioenschap pen in Deventer. Op 24 en 25 januari worden volledige rechtstreekse ver slagen verzorgd van de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats in Innsbruck en hetzelfde gelrt voor de wereldkampioen schappen hardrijden op de schaats voor heren op 14 en 15 februari in Oslo. Ook worden reportages uitgezon den van de Europese en wereldkam pioenschappen kunstrijden, die van 4 tot en met 8 februari en van 2 tot en met 8 maart worden gehouden in respectievelijk Leningrad en Jju- bljana. In maart wordt in Canada het toernooi om het wereldkampioen schap ijshockey gespeeld. Hiervan verzorgt de NOS verschillende ver slagen. Van de wereldkampioenschap pen handbal, die van 20 februari tot en maart in Frankrijk worden uitge vochten wordt de finale uitgezonden. De voetballiefhebbers moeten er rekening mee houden dat op 14 ja nuari in interlandwedstrijd Enge land - Nederland die in *t Wembley- stadion in Londen wordt gespeeld, rechtstreeks wordt uitgezonden door de NOS. In maart beginnen weer de wed strijden voor de Europa-cup, waar van voor Europa Cup I al vast staat dat de finale op woensdag 6 mei wordt gespeeld. Tenslotte is het vast nuttig om te weten dat de NOS uitgebreid ver slag zal uitbrengen van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal len, die van 31 mei tot en met 21 ju ni in Mexico wordt gehouden. 22.20 CVK/IKOR: Gesprek met de theologe/filosofe Dr. Dorothee Sölle. 22.50-22.55 N.O.S.: Journaal. DUITSLAND I. (Regionaal progr: NDR: 18.00 Pro minente sportslieden van vroeger. 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Act. 18.55 Regionale kroniek. 19.26 Kleur: Operetteprogr. 19.59 Program maoverzicht. WRD: 18.00 Kleur: Lie- ber Onkel BUI, TV-serie. 18.30 Kleur Voor de kleuters. 18.40 Journaal en Goedenavond. 19.20 Kleur: Beichte eines Mörders (4), TV-serie.) 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Der Hausfreund, comedie. 21.45 Het por tret van de twintiger jaren, TV-serie 22.30 Journaal, commentaar en weer overzicht. 22.50 Fragmenten uit de interland tafeltenniswedstrijd Duits- land-Tsjechoslowakije te Freuden- stadt. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Ich und Paris, TV-film. 19.10 Spiegelungen, klein TV-spel. 19.45 Nws, act. en weerbericht. 20.15 Kleur: Vergiss- meinnicht: grote TV-quiz. 21.45 Lief- dadigheidsprogr. Aansluitend: Nws. 22.00 informaties en meningen over het bedrijfsleven. 22.45 Nws, weer bericht en weerbericht voor de win tersport. hulp. Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitz. voor de landbouw N.O.S. 12.40 Lichte grammofoonmuz. 12.50 Recht en slecht praatje. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Act. 13.20 Stereo: KI. sym fonische muz. (gr). N.O.S.: 14.10 Stereo: Deens zangtrio. 14.30 Van je bure^ moet je 't maar heb ben: radiowedstrijd tussen Neder landse en Belgische micro-korfbal teams. 15.00 Stereo Aspecten van de kamermuz: moderne kamermuz. (opn). 15.45 Toerismo: toeristische informatie uit binnen- en buitenland VPRO: 16.00 Nws. 16.02 VPRO- Vrijdag: gevarieerd progr. (17.55 Mededelingen; 18.00 Nws; 18.20 De Vrije Gedachten: De ellende van het christendom, lezing; 19.30 Nws. VARA: 21.00 Stereo: Oude kamermuz (opn). 22.00 Stereo: Oude orkestmuz. (opn). 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen 22.45 Act. 22.55 Stereo Prettig week end: licht gevarieerd platenprogr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.10 li. woord. 7.15 Stereo: Badinerie: klass. semi-klassieke en moderne muz. (gr) (7.30 Nws; 7.32 Act; 7.50 Overweging 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klass. en semi-klass. orkestmuz. (gr). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: gevarieerd progr. 12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar), 14.05 Schoolra dio. 14.30 Stereo: Musiesta: gevari eerd muz.progr. TROS: 15.00 Stereo Concert h la carte: Klass. verzoek - platenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Disco- Drive-In: de showbusiness op de korrel genomen. 17.00 Uit de pers. 17.15 Sportkompas. 17.45 Act. NCRV: 18.00 Stereo: Kerstliederen. 18.19 Uit van de Anti Revolutionaire PartMa 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Wereld- panorama. 19.10 Veel gevraagde ge wijde muz. (gr). 19.40 Wijd als de wereld: wekelijkse internationale oriëntatie in kerk, zending en oeku- mene. 19.50 Zingen met Cecilia: volksmuz. 20.05 Op het weekend ah licht platenprogr. 21.00 Stereo: Zizi- bee, hoorspel. TROS: 22.00 Stereo: Iene Miene Muze: nws over under ground en westcoast music. 22.30 Nws. 22.40 Tsjies Plies: licht amu- sementsprogr. 23.15 Stereo: Toontje later: licht platenprogr. 23.45 Act. 23.55-24.00 nws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 De Eddy Becker show. (10.00 Nws). N.O.S.: 11.00 Nws. 11.03 De Felix Meurders Show. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Top-30 (13.00 Nws). TROS: 14.00 Nws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nws 15.03 Muz. Boetiek 16.00 Nws). 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Zingende bougie platenprogramma voor automobilis ten. Al in de vooroorlogse crisisjaren werkte de Amsterdamse kin- deranalytica Ada Berna-Citroen aan het vormen van beter begrip tus sen ouders en kinderen. Totdat zij naar Zwitserland moest uitwijken was zij in ons land een van de baanbrekers voor een moderne op voeding. Onder de titel „Opvoeden met inzicht" is nu bij Kosmos een derde druk uitgegeven van haar boek „Kinderpsyche en opvoeding", aangepast bij de jongste inzichten door de psychologe Liesbeth van der Zijl. In eerste instantie bedoeld als hulpmiddel bij de cursussen voor gezins- en kinderverzorgsters heeft dit boekje ongetwijfeld ook grote waarde voor ouders, die het zelf willen lezen en er dan veel mee kunnen doen. Bij De Arbeiderspers te Am sterdam verscheen „Rok en rol vrouw (en man) in een veranderen de samenleving" (f 5,90). In dit boek je geven mevrouw J. E. Kool-Smit, de heer H. A, F, J. Misset en mej. E. E. Engelsman drie bestuurs leden van de in 1968 opgerichte Actiegroep Man-Vrouw-Maatschap pij hun visie op de plaats van beide geslachten in de maatschappij. Er worden heel wat concrete eisen in opgesomd, die volgens de samen stellers noodzakelijke voorzieningen zijn in een maatschappij, die zegt te streven naar gelijke kansen voor iedereen. Hedy d'Ancona schreef et een voorwoord bij. Onder het motto „Minder beta* len - gemakkelijker invullen", is uitgekomen de Prisma Belasting Gids 1970. (Uitgave Het Spectrum, Utrecht,'Antwerpenj prijs f 2,50).

De Vallei | 1969 | | pagina 9