Rumor wenst coalitie van links - centrum Franz Novak krijgt negen jaar Oud en nieuw ontmoeten elkaar OESO voorziet kleinere groei van handel RITMEESTER W GRACIA/ 45 ct RABAT Over de grenzen Jongen (16) moord eegde Rhodesisch voorarrest een verschrikking Woof Sfeervolle moet CU beslist niet cRitmeester Qïacia feestdagen vergeten ookjsen aan te Stekeii Volksfront in Frankrijk? Italië dreigt te instemming van derailleren vele zijden Hotelbrand in Wiesbaden Pi Feisal wil minder geld geven BENZINE MET HELFT MINDER AAN CO IN UITLAATGAS Franse staatsprijs voor toneel naar Eugène lonesco Helper van Eichmann Zoon Napoleon naast vader Prinses Armgard werd 86 jaar Weduwe Maeterlinck overleden Arrestatie in Athene GUNSTIG Tsjechisch journalist wil niet terug Nieuwe zuiveringen in Praag RECHTER IN SALESBURY ZEGT: EEN SFEERVOLLE SIGAAR VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 ROME Premier Mariano Rumor van Italië heeft donderdagavond gewaar schuwd voor het gevaar dat Italië „psychologisch uit de rails loopt", en een nieuwe centrum-linkscoalitie bepleit. Hij bracht het christen-democratische par tijbestuur in Rome verslag uit over de toestand, zoals die is na de „hete herfst" van arbeidsonrust en bomaanslagen. De situatie was zeker in de hand te hou den, maar de ernst ervan moest niet verheeld worden, zei hij. De recente bomaanslagen vormden de top van een ijsberg van algemene onrust, en weerspiegelden het bestaan van talrijke groepen die uit waren op chaos. Het land had een stabiele regering nodig, die het logge en inefficiënte bestuurs apparaat kon hervormen en de vakbonden een stem zou geven in de uitstippe- ling van het economisch beleid, aldus premier Rumor. MARIANO RUMOR groter coalitie WIESBADEN Bij een brand in ho tel Albanië in Wiesbaden zijn gisteren drie mensen omgekomen. Een oude vrouw, (81) de vroegere eigenares van de grond, verbrandde In haar zolderka mertje. Twee gasten, een Fransman en een Amerikaan overleefde een sprong uit het raam niet. Een twaalftal ande re gasten werden gewond, deels ernstig. De brand in het hotel Albanië is ver moedelijk veroorzaakt doordat iemand vergeten had de kaarsen van een ad ventskrans uit te blazen voordat hij ging slapen. Van de 12 gewonden zijn twee er zeer .ernstig aan toe, voor hun leven wordt gevreesd. Ook deze mensen had den getracht hun leven te redden door uit een raam te springen. BRUSSEL De weduwe van de vroegere Belgische dichter en schrijver Maurice Maeterlinck is na een auto-on geluk te Nice naar Brussel overge bracht en aldaar op 7 december over leden, zo meldt het Brusselse blad „Le Soir". Gravin Maeterlinck, die aan de Frn- se zuidkust woonde, is intussen in alle stilte in de Belgische hoofdstad ter aarde besteld, aldus dit bericht. ATHENE Het vroegere liberaal- democratische parlementslid Joannis Tsrimokos is volgens welingelichte kringen in Athene door de Griekse mi litaire politie gearresteerd. Over de re den van de arrestatie is niets bekend gemaakt. BRUSSEL Een 16-jarige Belgi sche jongen is te Gent schuldig ver klaard aan een moord, drie jaar ge leden, op een toen 14-jarig vriendje en veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. De jongen had bekend dat hy het vriendje, samen met zijn toen 13-jarig broertje, had gewurgd en het lijk in een regenput had geworpen. Hij had hiermee een ontvoering willen ensce neren om een rjjke tante van het slacht offertje geld af te zetten. De misdaad werd in de zomerva kantie van 1967 in de buurt van Den- dermonde, waar de kinderen woonden, gepleegd. Het jongere broertje van de ver dachte, wiens naam niet is bekendge maakt, is in een opvoedingsgesticht op gesloten. Het christen-democratische partijbe stuur betuigde unaniem zijn instem ming met het voorstel van Rumor tot vorming van een nieuwe coalitie regering met de twee socialistische par tijen en de republikeinen. Het gaf het partij secretariaat opdracht met de an dere partijen uitvoerig te gaan be raadslagen over de inhoud van een gezamenlijk politiek programma. Een gunstige reactie kwam ook van de kant van de socialistische eenheids partij (PSU). Het initiatief van Rumor verdiende „volledige goedkeuring", al dus een mededeling van het partij bestuur. Een centrum-linksregering vormde het enige alternatief voor het huidige kabinet, maar zou wel moeten worden gevormd op basis van „een duidelijke politieke overeenstemming en nauwkeurige vaststelling van de metho den en doeleinden". De Italiaanse politie heeft donder dagavond zeven pro-Chinese communis ten uit Genua gearresteerd, vijf van hen op beschuldiging van politieke sa menwerking. Daar staat een maximum straf op van twaalf jaar gevangenis. De arrestaties zijn verricht tijdens een grootscheeps onderzoek naar de activi teit van „extremistische kringen", dat vorige week na de bomaanslagen in Milaan en Rome is begonnen. In ver band met deze aanslagen is al een aan tal anarchisten aangehouden. De gearresteerde communisten, on der wie twee havenarbeiders, een zee man en een monteur, behoren allen tot de Peking-gezinde „Marxistisch-Lenin- istische" partij. Een van het werd for meel in hechtenis gesteld in de gevan genis van Florence, waar hij wordt vastgehouden hangende een onderzoek naar zijn aandeel in recente ongere geldheden in die stad. Wat de twee mannen betreft die niet wegens samenzwering zijn aangehou den: een wordt beschuldigd van „onder mijnende en anti-nationale propaganda en aanmoediging van gewelddadige vestiging van een dictatuur van een sociale klasse over de andere, en ver nietiging van de hele politieke en rechtsorde in de staat". De tweede zou radioboodschappen van de politie heb ben afgeluisterd en bleek in het bezit van propagandamateriaal uit China, zo werd meegedeeld. Gisteren hebben werknemers van het ministerie van Financiën in Rome een staking van 24 uur gehouden. Zij willen betere loonvoorzieningen, omdat som mige werknemers meer dan andere zou den verdienen, hoewel zij hetzelfde werk verrichten. De vakbonden hebben een nationale staking van alle industriële arbeiders niet laten doorgaan, omdat de onder handelingen tussen de vakbonden en de directies gunstig verlopen. Volgens de bonden zullen concessies, die aan de metaalarbeiders worden ge daan, ook aan arbeiders in andere sec toren worden aangeboden. PRAAG De correspondent van de Tsjechoslowaakse radio-omroep in West- Duitsland, dr. Vilhelm Fuchs, is ontsla gen, omdat hij niet naar Praag wilde te rugkeren, zo is door radio-Praag be kendgemaakt. Dr. Fuchs was al enkele weken ge leden opgedragen terug te komen, maar hij weigerde Bonn te verlaten. Hierop heeft men zijn contract met de radio- omroep verbroken. PARIJS De Franse minister voor Culturele Zaken, Edmond Michelet, heeft donderdag de Franse staatsprijs voor toneel overhandigd aan. de toneel schrijver Eugène lonesco. Deze prijs, waaraan een bedrag ver bonden is van 10.000 frank, is voor het eerst uitgereikt en wordt toegekend aan iemand, wiens werk en levensloop in heel bijzondere mate in dienst van het toneel hebben gestaan. Eugène lonesco, van wie Toneelgroep Theater momenteel „De Stoelen" speelt, is een van de groten van het moderne toneel in Frankrijk. In zijn gehele werk heeft hij de absurditeit in het licht wil len stellen van de taal als instrument in de menselijke betrekkingen. Een van zijn stukken, „De kale zangeres", loopt reeds meer dan tien jaar in Parijs. WENEN De voormalige helper van Eichmann, Franz Novak, is door een rechtbank in Wenen veroordeeld tot ne gen jaar zware gevangenisstraf. Alle leden van de jury achten hem schuldig aan medeplichtigheid aan moord op honderden Joden. Het was de derde maal dat Novak voor een rechtbank in Wenen terecht stond om zich te verantwoorden voor de deportatie van honderdduizenden Hongaarse Joden naar het vernieti gingskamp Auschwitz. Het Oostenrijk se gerechtshof had hem in februari vorig jaar vrijgesproken, omdat de jury toen te weinig gerechtelijke ge gevens zou hebben gekregen. In zijn eerste proces, in 1966, was Novak wel iswaar schuldig bevonden aan openlij ke geweldpleging, maar vrijgesproken omdat hij „onder de dwang van het be vel" zou hebben gehandeld. PARIJS De OESO spreekt in een rapport dat donderdag is gepubliceerd de verwachting uit, dat de economi sche groei in de 22 landen van de Or ganisatie voor Economische Samenwer king in Ontwikkeling (OESO) in 1970 waarschijnlijk kleiner zal zijn dan in 1969. In het rapport wordt tevens opge merkt dat in vrijwel alle OESO-lan- den een anti-inflatiebeleid wordt ge voerd. Blijkens de voorspellingen zal ook de groei van de internationale han del het volgend jaar worden vertraagd. De OESO voorziet een groei van „slechts" tien procent, vergeleken met ongeveer 15 procent in 1969. De oververhitting van de Amerikaan se conjunctuur neemt thans af. De Brit se betalingsbalans heeft een aanzien lijke verbetering te zien gegeven. Als gevolg van de devaluatie van de Fran se frank en de revaluatie van de D- mark hebben de verhoudingen op het gebied van de internationale betalings balans zich in een meer positieve zin ontwikkeld. Volgens de OESO is het voor de Verenigde Staten, Frankrijk en Gr.-Brittannië evenwel absoluut nood zakelijk, ook in 1970 het beperkingsbe- leid voort te zetten teneinde het in- en externe evenwicht te herstellen. De deskundigen van de OESO voor spellen dat de prijzen in de meeste OESO-landen in 1970 een minder grote stijging te zien zullen geven. Desal niettemin worden ook voor het komen de jaar prijsstijgingen verwacht, die bo ven de gemiddelde prijsstijging uitko men. Alleen Groot-Brittannië en Japan zul len wat dit betreft een uitzondering kunnen vormen, terwijl de prijzen in West-Duitsland en Italië als gevolg van de loonsverhogingen sneller zullen stij gen. Wat betreft het internationale beta lingsverkeer verwacht de OESO een klein overschot op de lopende rekening van de Amerikaanse betalingsbalans. De lopende rekening van de Franse en Britse betalingsbalans zal eveneens een verbetering te zien geven. De over schotten van West-Duitsland en Italië zullen daarentegen kleiner worden. Een werkfoto van de nieuwe film- musical Hello Dolly", waarbij oud en neuw elkaar ontmoeten in de vorm van de „set", die typisch oud-Ameri kaans is, terwijl daarboven een mo derne helikopter hangt van waaruit ge filmd wordt. De film ging gisteren in ons land in première. PRAAG Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft opnieuw twee liberale fi guren uit hun functies gezet. De eerste is de vroegere hoofdredacteur van het agrarisch blad „Zemedelske Noviny" wegens zijn „rechtse opportunistische standpunt", de tweede is de ex-hoofd- redacteur van het studentenörgaan van de Karei-universiteit in Praag. Dit meldt het weekblad van het centrale comité „Zivot Strany". SALISBURY Een vroegere adviseur van de „front-partij" van de Rhode- sische premier Ian Smith, Alfred ADVERTENTIE Trevor Galiaher (55), is tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van „het verstrekken van geheime inlichtingen aan een niet met name genoemde Westerse agent". Het was de tweede zaak van dit soort in een week tijd. Eerder werd op de zelfde beschuldiging het vroegere parlementslid en uitgever van de ..Rhodesia Herald", John Roger Ni cholson, tot 18 maanden gevangenis straf veroordeeld. De president van het hoge gerechtshof Davies zei dat hij zeker een jaar meer straf zou hebben opgelegd, als Galiaher tijdens een maand in voor arrest niet zo slecht zou zijn behan deld. Hij las een verklaring voor van Galia her, dat hij in het politiekamp te Go- romonzi was opgesloten in een cel van 2.70 x 3.30 meter. Het luikje in de deur en het daklicht werden voortdu rend gesloten gehouden zodat geen daglicht kon binnenkomen. Iedere lectuur was hem geweigerd. De luchtingsperiode van twee maal per dag tien minuten was verminderd tot eenmaal per dag. Davies zei dat hij van mening was dat veel mensen van mening zouden zijn dat een jaar nor male gevangenis overeenkomt met hetgeen Galiaher tijdens zijn voorar rest heeft meegemaakt. Davies zei dat hoewel Galiaher heeft betoogd dat zijn handelwijze in het belang van Rhodesië was, uit het be wijsmateriaal blijkt dat de inlichtin gen die hij aan een niet genoemde vijandelijke mogendheid heeft door gegeven nadelig waren voor de Rho- desische pogingen om de sancties van de V.N. te ontduiken. Galiaher is getrouwd en heeft vier kinderen. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. P. V. Putman Cra mer, laatstelijk Harer Majesteits bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Addis Abeba, tot Harer Majes teits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Boekarest. Tijdens het nu beëindigde proces werd Novak door zijn vroegere secreta resse, Erika Scholz, zwaar belast. Zij antwoordde als getuige bevestigend op de vraag van de president, of men bij het bureau van Eichmann precies kon uitrekenen hoeveel mensen men in een wagon kon onderbrengen voor het ver voer naar Auschwitz. Eichmann heeft samen met Novak op het rijksministe rie van Verkeer de organisatorische kwesties voor het transport besproken. Novak had richtlijnen opgesteld voor de „oplossing van het Jodenvraagstuk", die later door Eichmann waren gecorri geerd. Erika Scholz bevestigde, dat haar bekend was dat destijds met „op lossing" uitroeiing van de joden werd bedoeld. Het vonnis blijkt nog geen rechts kracht te hebben omdat de officier van justitie vernietiging heeft aangevraagd. Hij vindt het vonnis te mild. Tegelijkertijd heeft de verdediger van Novak hoger beroep aangetekend. De wens van de officier van justitie. Novak in hechtenis te nemen, werd door de rechtbank afgewezen, omdat deze van oordeel is dat er geen gevaar bestaat dat Novak zal vluchten. De acht leden van de jury hebben No- vak allen schuldig bevonden. PARIJS De Franse communisten en socialisten willen proberen een front te vormen tegen de Gaullisten. Verwacht wordt dat de besprekingen in het begin van het nieuwe jaar zullen beginnen. De bekendmaking dat onderhandelingen op komst zijn volgde na twee maanden informeel overleg. De communisten kunnen rekenen op bijna vijf miljoen kiezers meer dan 20 procent van het electoraat. De so cialistische partij, die sinds kort on der leiding van Alain Savary staat, bezet 40 zetels in de nationale verga dering maar krijgt bij verkiezingen slechts ongeveer een kwart van de stemmen die de communisten krijgen. De communisten bezetten 33 zetels en de Gaullisten met hun bondgenoten sa men 340. Een samengaan van links zou auto matisch veel kiezers naar het centrum doen zwenken. PARIJS Het gebeente van het „Adelaarsjong", de zoon van Napoleon Bonaparte, is gisteren overgebracht naar een crypte in de Döme des Inva lides in Parijs. Daar heeft „de Koning van Rome" nu een rustplaats vlak naast het graf van zijn vader. De overbrenging van het lijk van Na poleon II van een kapel niet ver van de Döme stond in het teken van de viering van het tweehonderdste geboor tejaar van de Franse keizer. Het Adelaarsjong, dat in 1811 werd geboren, is maar 21 jaar geworden. Hij stierf in Oostenrijk. Hitier liet het gebeente van de Her tog van Reichtstadt, zoals de zoon van de Oostenrijkse prinses Marie-Louise later werd genoemd in 1940 naar Pa rijs als „gebaar" overbrengen. CAIRO Koning Feisal van Saoedi- Arabië is in Cairo aangekomen om pre sident Nasser te ontmoeten, voor het begin van de Arabische topconferen tie in Rabat morgen. Volgens Saoedi-Arabische bronnen heeft de regering van Feisal het ge voel, dat Saoedi-Arabië er economisch niet zo best voor staat, en dat men mis schien de economische steun aan Egypte wil opheffen. Het land heeft, samen met Libië en Koeweit, ongeveer 225 miljoen dollar aan Egypte beloofd, om het verlies dat Egypte door de sluiting van het Suez- Kanaal heeft geleden, te dekken. Egypte zou volgens de berichten uit breiding van de betalingen willen, vol gens één bron zelfs tot 960 miljoen dol lar per jaar. Van de veertien lid-staten van de Arabische Liga die aan de Arabische topconferentie in Rabat beginnen, zul len Syrië, Irak en Tunesië niet door hun staatshoofden worden vertegen woordigd. De Syrische delegatie wordt geleid door de minister van Binnenlandse Za ken, Mohamed Rabah Tawil. Irak wordt vertegenwoordigd door generaal Hardan Al Takriti, lid van het opper bevel van de revolutie. Wat Tunesië betreft, verblijft president Bourguiba om gezondheidsredenen in Europa. Zijn persoonlijke vertegenwoordiger, minis ter Taieb Slim, zal de Tunesische af vaardiging leiden. Prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard is donderdag 86 jaar geworden. In haar kasteel Warmelo in Diepenheim (Overijssel) gaf zij gister avond een souper, waarbij onder an deren prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus en mr. Pieter van Vollen hoven aanzaten. Koningin Juliana moest verstek laten gaan: zij heeft griep. De gezondheidstoestand van prin ses Armgard is goed. lY|orgen komen in het koninklijk pa- leis in Rabat de staatshoofden of hun vertegenwoordigers van veertien Arabische landen bij elkaar, om te beraadslagen over een onderwerp, dat hun het meest aan het hart ligt, de kwestie-Israël. Meer dan twee jaar na de laatste Ara bische topconferentie, die in Khar toem werd gehouden, zijn de Ara bische landen, wellicht met uitzon dering van Tunesië, en de een over tuigder dan de ander, tot de slotsom gekomen, dat een politieke en vreed zame regeling met Israël niet meer tot de reële mogelijkheden behoort. De Arabieren geven daarvan alle schuld aan Israël, omdat het de op lossing, die huns inziens in de reso lutie van de Veiligheidsraad der Ver enigde Naties van 22 november 1967 ligt niet heeft aanvaard. Israël wil de kwestie trachten op te lossen, door rechtstreekse onderhandelin gen met de betrokken Arabische sta ten. De Arabieren hebben zich ech ter op hun vorige topconferentie er al toe verbonden, dat zij geen onder handelingen met de „agressor Is raël" zullen aangaan en dat er geen sprake van een vredesverdrag kan zijn. Maandenlange pogingen van de VN-ge- volmachtigde Gunnar Jarring om de standpunten van de partijen bij el kaar te brengen zyn vruchteloos ge bleven. Ook de bemoeienissen van de vier grote mogendheden, die met di verse vredesplannen kwamen, hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. De voornaamste oorzaak daarvan is dat de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie in feite de standpunten van hun respectieve beschermelingen, Israël en Egypte, weergeven. Een nieuw Frans voorstel, dat deze week werd geboren, werd al direct door Israël getorpedeerd. Frankrijk komt, zo verklaarden Israëlische krin gen in New York, gezien zijn opvat tingen over de kwestie, wel het laatst in aanmerking om voorstellen ter op lossing van het conflict te doen. l^en van de belangrijkste feiten sinds de topconferentie van Khartoem is ongetwijfeld de aaneensluiting van de in diverse Arabische landen verblij vende Palestijnse vluchtelingen, die bezig zyn binnen het raam van hun strijdorganisaties een nationale iden titeit te tonen. Twintig jaar lang heb ben de Arabische landen in de strijd tegen Israël, dat zij als een vreemde indringer in hun deel van de wereld beschouwen, min of meer de belan gen van de over het gehele Midden- Oosten verstrooide anderhalf miljoen Palestijnen vertegenwoordigd. Sedert het steeds actiever worden van de Palestijnse „bevrijdingsbeweging" via de militante „El Fat'ah". geleid door Jasser Arafat, spreken de Pales tijnen steeds meer voor zichzelf. Zij verwijten de Arabische landen daar bij min of meer, dat deze in het ver leden te weinig voor de „rechten der Palestijnen" hebben gedaan. Die groeiende zelfstandigheid bracht wel eens moeilijkheden in de landen van het Arabische blok. Een duidelijk voorbeeld daarvan is Libanon, waar het in oktober tot bloedige botsingen tussen het leger en de Palestijnse commando's kwam. Libanon voelt er weinig voor oin de Palestijnen vanaf zijn grondgebied acties tegen Israël te laten ontte.-ne- men, gezien het gevaar van Israëli sche vergeldingsmaatregelen. Dat dit geen ongegronde vrees is bewees de represaille van Israël tegen het vlieg veld van Beiroet, waar grote scha de werd aangericht. In Rabat zal Jasser Arafat tezamen met de veertien Arabische staats hoofden of hun vertegenwoordigers aan de conferentietafel zitten. Hij is daarmee de eerste leider van het Pa lestijnse verzet, die aan een conferen tie van leiders van de Arabische lan den als volwaardig partner mag deel nemen. Een belangrijk punt dat ongetwijfeld op de conferentie zal worden behan deld, is het Palestijnse verzet in de diverse Arabische landen tegen Is raël. IVasser gaat naar Rabat als de hoofd architect van de Arabische top en men verwacht, dat hij daar opnieuw de toon zal aangeven. In tegenstel ling tot de Islamitische topconferen tie van dit jaar, door Nasser gekriti seerd om haar gebrek aan voorberei ding, is deze bijeenkomst voorafgegaan door intensieve contacten tussen Cai ro en andere Arabische hoofdsteden. W/"at de Russen betreft, zij hebben tot opluchting van vele Westerse diplomaten nog niet zonder meer de Egyptische stelling aanvaard, dat een poiitieke oplossing niet meer mogelijk zou zijn. Politieke kringen in Israël zijn ervan overtuigd dat, hoewel naar hun oor deel het voorbereiden van een nieu we oorlog het eerste doel van de top conferentie is, de Egyptische leiders niettemin nog een aantal andere oog merken nastreven. Zij noemden daar bij o.a. een poging van Nasser zijn ge zag over de Arabische wereld te herstellen, van de olieproducerende landen grotere financiële steun voor de oorlog tegen Israël los te krijgen, een spanningssfeer te scheppen, waar door het loskrijgen van deze steun gemakkelijker wordt, de druk op de Verenigde Staten te verzwaren met het doel, de landen tussen dat land en Isral aan te tasten. Men is in de Israëlische politieke kringen nog het meest bevreesd voor dit laatste, om dat dit de invloed zou kunnen verster ken van die Amerikanen, die van me ning zijn dat de belangen van de Verenigde Staten eisen, dat Washing ton meer afstand van het Israëlische standpunt neemt. SAN FRANCISCO Een Californische oliemaatschappij heeft bekendgemaakt, dat zij benzine op de markt wil brengen, waarvan in de uitlaatgassen het kool- monoxydegehalte met de helft is verminderd. Deze onderneming, de Standard Oil, zegt dat het voornaamste bestanddeel in de nieuwe benzine, f-310 genaamd, het resultaat is van vijftien jaar onderzoek. Het zal ter beschikking gesteld wor den van andere maatschappijen die olie raffineren. Standard Oil zegt, dat de benzine bij de uitlaat 50 procent minder luchtverontrei nigende gassen produceert. De benzine zou de levensduur van de auto verlengen en de auto zou meer kilometers kunnen afleggen dan op de gebruikelijke benzine De nieuwe benzine zal het eerst in het door luchtverontreiniging geteisterde Loe Angeles worden verkocht. v

De Vallei | 1969 | | pagina 13