Veenendaals dagblad Ondanks gebaar, geen optimisme in Bonn Mr. De Block wil Biafra loopt weg uit Addis Abeba Buiten HOGERHUIS OOK TEGEN DOODSTRAF Zoon nam afscheid van vader „Mijn zoon is in loop van jaar volkomen veranderd" straf prijsbeleid in '70 handhaven Vrouw stak boze zeug vingers in de neus Roof overval AMRO-bank leersum FLORA'S BLOEMEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei GEZELLIGHEID Bloemsierkunst „Flora" Opheffing van 10 Nike-bases Stropers over twee eilanden achtervolgd Maison Kramer A mateurvoetbal al afgelast Ook weekeinde koud BERLIJN - De Oostduitse president en partijleider Walter Ulbricht heeft een boodschap aan de Westduitse Bondspresident dr. Gustav Heineniann gezonden, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Over de inhoud van de boodschap werd niets meege deeld. Een woordvoerder voor Heinemann in Bonn heeft de ontvangst ervan bevestigd, maar liet evenmin iets los over de inhoud. Twee dagen geleden hebben de Westelijke grote drie in nota's aan de Sovjet-Unie aangedrongen, op een gesprek tussen de grote Vier over Berlijn. Vindingrijk II O ELI GEEN OPTIMISME DIRIGENT MAN DER (VADER VAN GEARRESTEERDE JONGEN): AANGEVALLEN DOOR DRIE VARKENS Door jongeman van omstreeks 20 jaar Dader ontsnapt buit nog niet bekend LEERSUM Hedenmiddag, om streeks 12 uur, heeft een met een vuur wapen, vermoedelijk een revolijver, ge wapende jongeman een overval ge pleegd op het filiaal van de AMRO- bank in Leersum. WISSELEN VAN GELUKWENSEN Kerststukjes - Bloeiende planten - Snijbloemen Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern ruw jj Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 19 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 298 l ULBRICHT STUURT HEINEMANN BRIEF Wapen van de Bondsrepubliek WASHINGTON Het Amerikaanse leger heeft donderdagavond bekendge maakt dat het voor april tien lanceer- bases voor Nike-Hercules-raketten, die nend voor de luchtverdediging, buiten dienst zal stellen. Het gaat om bases in de staten New York, Indiana, Ohio en Texas. In een communiqué deelde het leger mee dat de dreiging van Russische lange-afstandsbommenwer- pers was verminderd vanwege het feit, dat de Sovjet-Unie nog maar 155 van die toestellen bzit. Het ging ervan uit, dat er geen nieuwe meer zouden wor den vervaardigd. Onlangs heeft Ulbricht het centraal comité van de Oostduitse communisti sche partij meegedeeld, dat goede be trekkingen als buurland mogelijk wa ren met de nieuwe Westduitse regering. De Westduitse Bondskanselier Willy Brandt heeft al eens aangeboden be sprekingen met de Oostduitse regering aan te gaan. ADDIS ABEBA De Biafraanse on derhandelingsdelegatie heeft de voor bereidende vredesbesprekingen, die in Addis Abeba zouden moeten beginnen voortijdig verlaten en is naar huis terug gekeerd, zonder af te wachten of een onderhandelingsdelegatie uit federaal Nigeria bereid was haar te ontmoeten. De leider van de Biafraanse delega tie. Pius Okigbo, las op de luchthaven van de Ethiopische hoofdstad een ver klaring voor, waarin stond, dat de Ethiopische regering had toegegeven dat de besprekingen zouden worden ge houden onder auspiciën van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid. De Bia- franen waren echter naar Ethiopië ge komen na „de duidelijk verzekering" van keizer Haile Selassie, dat hij op eigen initiatief handelde. De moeilijkheden ontstonden toen Ni geria wilde weten of de voorbereidende besprekingen wel of niet onder auspi ciën van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid gehouden zouden worden. De Biafraanse leider Ojoekwoe ver klaarde in een radiorede, dat dit niet het geval zou zijn en dat het ook niet zou gebeuren binnen het raam van de resolutie van de organisatie, die als voorwaarde voor vredesoverleg stelt, de erkenning door beide partijen van het bestaan van een onverdeeld Nige ria. Zoals bekend heeft Nigeria er al- flandestien spitst de vernuftige, hebzuchtige mens zich uit ata visme nog wel eens op het oude mé tier. Vooral de lijmgard is niet he lemaal vergeten. We kennen ook klemmen, knippen, sprenkels, strik ken, beugels, fazante- en patrij- zevallen, slagkooien, vang- of treknetten, lokkers, dassetangen, ja zelfs op de wateren der zeegaten hanteert deze of gene stiekem een z.g. kanongeweer, een onwaardig en gemeen massa-moordtuig. Soms blijkt het de moeite waard, een permanente, dure installatie te ma ken; ik bedoel de eendenkooi, met heel haar ingewikkelde werkwijze, waarin de ingenieuze Hollanders al enige eeuwen uitblinken, zodat zij zelfs aangezocht werden ze ook voor rijke Britse liefhebbers aan te leggen. Een andere bewerkelijke in richting was die van de oude val kevangers met hun netten, waar schuwingsvogel (klapekster), tob- hut enz. Voorts noem ik het gan zen- en kievitenslag. De kieften vangt men voor wetenschap pelijk doel op de Reeuwijkse plas sen. Dit gebeurt op de enkele vin- kenbanen eveneens en zij hebben reeds tot de oplossing van menig trekprobleem meegewerkt. Ik heb er in de Gelderse Vallei indertijd met veel animo aan meegedaan het is aardig en bloedeloos buiten- werk, gans anders dan de vermale dijde vogeltjesvangst in België, waar geen mens een eind aan schijnt te kunnen maken. Zo vin den we in oude boeken, plakkaten en jachtwetten op menige bladzij den bij een uitvoerige vocabulaire bewijzen van vernuft en talent, om het argeloze gedierte des velds te bemachtigen. Gelukkig is het meer en meer uit de tijd geraakt, want wegens de verdienste behoeft nau welijks iemand het meer te doen en ook braken zich nobeler denkbeel den baan. Niettemin dient men op zijn qui-vive te blijven. 19 dec. 1969 A. B. WIGMAN. tijd op gestaan dat eventuele vredesbe sprekingen met Biafra gehouden zullen worden onder auspiciën van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid en op basis van genoemde resolutie van de ze organisatie. Ojoekwoe stuurde zijn delegatie naar Addis Abeba omdat het voorbereidende vredesoverleg onder auspiciën van keizer Haile Selassie niet aan deze voorwaarden gebonden zou zijn. Nigeria zal geen Kerst of nieuw jaarsbestand in acht nemen in de oor log tegen Biafra. Dit heeft de Nigeri- aanse radio donderdagavond omgeroe pen. Nigeria heeft donderdag ook gesteld, dat een Superconstellation, die woens dagavond op het Biafraanse vliegveld Oeli bij een luchtaanval werd vernield, wapens vervoerde voor de Biafraanse strijdkrachten. Bij de luchtaanval op het Biafraanse vliegveld zijn ook vijf Biafraanse hulpmedewerkers omgc- men, zo heeft de hulpactie van de ker ken, de JCA donderdag in Genève be kendgemaakt. Niet alleen het vliegtuig maar ook twee vrachtwagens van de RK hulpactie Caritas zijn bij het bom bardement vernield. Men ontkende het vervoer van wapens. Zoals gemeld bleven de drie beman ningsleden van het vliegtuig ongedeerd, maar gingen de zestien ton voedsel aan boord, die beschikbaar waren ge steld door de Amerikaanse regering, verloren. Het toestel ws net van het eiland Sao Tomé in Biafra aangekomen. JCA zei dat ondanks de luchtaanval, met succes negen JCA-vluchten in de zelfde nacht werden ondernomen, waar bij 110 ton hulpgoederen zijn overge bracht. Acht maal moest een vliegtuig naar de basis terugkeren zonder geland te zijn, vijfmaal wegens slecht weer en tweemaal om technische redenen en eenmaal wegens de luchtaanval. LONDEN Het Britse Hogerhuis heeft de doodstraf blijvend afgeschaft, nu een debat van twee dagen. Het huis stemde voor een motie van de Labour-regering, om het experiment van vier jaar, waarbij de doodstraf tij delijk was afgeschaft, blijvend te ma ken, /.ulks ondanks sterke oppositie van de conservatieven en de publieke opinie. Volgens een opiniepeiling zou den vele Britten toch wel weer voelen voor de doodstraf. De wet gaat alleen over moord. Som mige misdaden tegen de staat of tegen de strijdkrachten zijn nog steeds met de dood strafbaar. Het Lagerhuis heeft dinsdag reeds het regeringsvoorstel om de proefpe riode permanent te maken, goedgekeurd. Hier bedroeg de regeringsmeerderheid 158 stemmen. Er ging in het Hogerhuis een gejuich op toen het voorstel van de regering was aangenomen. Het tweedaagse de bat werd bijgewoond door de leden van het Lagerhuis en de minister van Bin nenlandse Zaken, James Callaghan, die deze omstreden kwestie opgelost wilde zien voor de komende verkiezingen, die naar men verwacht volgend jaar zullen worden gehouden. De grootste tegenstander van de af schaffing van de doodstraf, de conser vatieve oud-minister Duncan Sandys, diende een door meer dan een miljoen Britten ondertekende petitie in, waarin werd gevraagd de doodstraf in bepaal de gevallen te handhaven» De woordvoerder van de Westduitse regering verklaarde donderdag, dat de brief van Walter Ulbricht zal worden beantwoord. President Heinemann heeft bondskanselier Brandt van de inhoud van de brief in kenis gesteld. Er is geen zakelijk gesprek gevoerd met de bezorgers van de brief, aldus de woordvoerder. Regeringswoordvoerder Conrad Ah- lers zei in Bonn dat hij later een ver klaring over de boodschap van Ul bricht zal afleggen. Hij zei, dat Ul bricht al eerder nota's aan Westduit se presidenten heeft gezonden, maar dat dit de eerste maal was dat er een werd aanvaard. Een Oostduitse zegsman in Bonn wees erop, dat de Oostduitse Volks- kammer woensdag in Berlijn een re solutie heeft aangenomen, waarin de staatsraad gemachtigd wordt om maat regelen te treffen ter regeling van de betrekkingen met Bonn. De grote diplomatieke activiteit rond om de beide delen van Duitsland volgt op initiatieven van de regering- Brandt om de betrekkingen met het oostblok te verbeteren. Brandt begon hier al kort na zijn installatie als bondskanselier mee. In zijn eerste beleidsverklaring voor de Bondsdag bood Brandt Oost-Duits- land reeds aan, besprekingen aan te knopen. Hij verklaarde het bestaan van twee Duitse staten te aanvaarden, maar Oost-Duitsland niet als een vreemde mogendheid te kunnen er kennen. De brief uit Oost-Berlijn heeft in Bonn geen optimisme gewekt. Het was in de afgelopen dagen al duidelijk geworden dat Oost-Berlijn ondanks woorden van tegemoetkoming, wil vasthouden aan de oude eis: formele volken, rechterlijke erkenning van Oost-Duitsland door Bonn - iets waar voor West-Duitsland niets voelt. Gisterochtend kwam de Oostduitse staatssecretaris Michael Kohl per auto in Bonn aan. Hij heeft zich een ze kere reputatie verworven als keihard onderhandelaar bij het touwtrekken over een pasjesregeling voor Berlijn. Hij was vergezeld van een hoge ambtenaar van het Oostduitse minis terie van Buitenlandse Zaken. Kohl wem ontvangen door presi dent HeintSftanns staatssecretaris Span genberg. tivev de inhoud van de brief werd niet gesproken. Dat men in Bonn van de brief wei nig verwacht komt doordat ettelijke Oostduitse politici de afgelopen dagen er nog eens op hebben gewezen dat Oost-Duitsland niets voelt voor „bij- Wapen van de DDR zondere betrekkingen" met West-Duits- land zonder volkenrechterlijke erken ning door Bonn. Ulbricht zelf zei: „Oost-Duitsland kan voor de Bondsre publiek geen „binnenland" zijn". Otto Winzer, de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, schetste West- Duitsland als een agressief bolwerk van de Navo. c KORTGENE Vijf Brabantse stro pers hebben op Noord- en Zuid-Beve land een fikse achtervolging veroor zaakt. Toen ze op Noord-Beveland be trapt werden op stropen, gingen ze in een auto op de vlucht, achtervolgd door de Rijkspolitie en leden van de jacht- vereniging. Een politieman die een stopteken gaf moest zich met een noodsprong in vei ligheid brengen. Na in razende vaart in Goes door een paar stoplichten te zijn gereden, moesten de vluchtelingen bij Kloetinge door de grote drukte bij een verkeerslicht stoppen. Toen kon de politie twee van hen in de kraag grijpen. Drie anderen namen de benen. Van hen is er later nog een gepakt. ADVERTENTIE Heerlijke WE1HNACHTSSTOLLEN en KERSTTULBANDEN van Kolonel Alcio Da Costa E Silva (l.) staat bij het stoffelijk overschot van zijn vader, Arthur Da Costa E Silva, de voormalige president van Brazilië, die in het presidentiële paleis lag opgebaard nadat hij was overleden aan een hartaanval. ALMELO Zoals wij gisteren reeds mededeelden, is de'zoon van de bekende Italiaanse dirigent Fran cesco Mander dezer dagen met vele anderen in Italië gearresteerd, ver dacht van medeplichtigheid aan bomaanslagen in Milaan en Rome die vele slachtoffers eisten. De heer Mander trad gisteren als gastdirigent op met het Gelders Or kest in de grote kerk in Almelo. Gevraagd naar een verklaring voor de arrestatie van zijn zoon, in krin gen van anarchisten, zei de heer Mander onder meer: „Deze moordenaars hebben de wil van mijn zoon helemaal in bezit genomen. In een jaar tijds is hij compleet veranderd. Menselijke beesten zijn het. Maar als mijn zoon schuldig ls dan moet hij gestraft worden. Ik vind het verschrikkelijk, maar recht moet er zijn, ook wanneer het mijn eigen kind betreft. In dit opzicht is voor mij iedereen gelijk", zei hij gisteravond. „Ik zou graag terug willen naar Italië om mijn vrouw bij te staan. Maar ik heb nog contractuele ver plichtingen. Pas 24 december kan ik naar huis". Francesco Mander kan zich de hele tragedie nog moeilijk voorstel len. Gelooft hij dat zijn zoon schul dig is? „Dat weet ik natuurlijk niet, maar hij is het laatste jaar zo veranderd dat het best mogelijk is. Hij is ge woon zichzelf niet meer. Vroeger was hij een aardige, hard studeren de jongen. Hij werd zelfs een moe derskindje genoemd. Maar sinds die moordenaarsbende hem in z'n macht heeft, is er geen land meer met hem te bezeilen. Ik hoop dat ik hem nog eens op het rechte pad kan brengen". DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) wil ook in het ko mende jaar een straf prijsbeleid hanteren. Hij acht het niet uitgesloten, dat het prijsbeleid in 1970 in een moeilijke positie zal komen te verkeren. De minister had gisteren een oriën terend gesprek met de overlegcommis sie voor de prijzen aangaande het be leid in 1970. Hij sprak de verwachting uit, dat het wel eens moeilijk kan worden de prijzen in de hand te houden, als door diverse oorzaken de opwaartse druk op het prijspeil groter zal blijken te zijn dan in het advies van de Sociaal-Eco nomische raad van juni werd aangeno men. Het verbond van Nederlandse Onder nemingen, dat weliswaar voor een doel treffend prijsbeleid is, vindt het onaan vaardbaar, dat een onderneming pas bepaalde kosten mag doorberekenen als de rentabiliteit tot het nulpunt is ge daald. Het Verbond ziet hierin een be dreiging van het voortbestaan van be drijven. De leden van de prijzencommissie zullen zich nader beraden. In de com missie hebben zitting vertegenwoordi gers van de centrale organisaties van de industriële werkgevers, het midden- en kleinbedrijf, de groothandel, de werk nemers, de consumenten en de Vereni ging van Nederlandse gemeenten. HEMRIK Drie losgebroke *eU" gen hebben in het Friese dorj Hem- rik de 35-jarige schoolarts nevrouw Bosma-Teeuw aangevallen en ern stig verwond. Mevrouw Bosma was aan het wan delen toen zij werd aangevallen. Zij werd overhoop gelopen, waarTia^epf zeug van driehonderd pond bovenop haar ging liggen. Op het moment dat het dier de halsslagader van mevrouw Bosma wilde doorbijten, stak zij twee vin gers in de neus van het varken. Het dier kreeg het daardoor benauwd, opende de bek en sprong van de vrouw af. Mevrouw Bosma is met ernsige verwondingen en bloeduitstortingen over haar hele lichaam in het zie kenhuis van Heerenveen opgenomen. De politie heeft de eigenaar van de zeugen, de veehouder H. N. uit Lippenhuizen, bekeurd. De veehou der heeft een van de dieren, een stamboekras, laten afmaken. Op een blauwe vouwfiets is de rover de bossen bij Leersum ingevlucht. De poli tie heeft zijn signalement verspreid en houd rekening met de mogelijkheid, dat de jongeman zal trachten een lift te krijgen om zich verder uit de voeten te maken. Volgens dit signalement heeft de jonge man blond haar en heeft hij een grijze loden jekker aan en een grijze pantalon. Hij heeft een blauw-witte sjaal om. De kassier van de bank kon nog niet meedelen, hoeveel geld de jongeman heeft geroofd. SCHIPHOL lilt Canada is gister- m: iddag prinses Christina op Schiphol V ingekomen. Zij werd er verwelkomd K»r jonkvrouwe J. C. C. Röell. De prin- zal de komende feestdagen op pa cis Soestdijk doorbrengen. Zoals bekend, krijgt zij hogere mu zieklessen aan het Institut Supérieur de la musique Vincent d' Indy te Mon treal. Men verwacht, dat de prinses om streeks 6 januari weer naar Canada zal terugkeren. ADVERTENTIE De burgemeester van Veenendaal en mevrouw Bode-Klootwijk geven gaar ne aan de ingezetenen gelegenheid tot het op donderdag 1 januari 1970, van 11.00 uur tot 12.30 uur, in het raad- huls. DEN HAAG De KoninklUke Neder landse Voetbal Bond heeft voor zaterdag 20 en zondag 21 december alle amateur- wedstrijden afgelast. Voorts vervalt zaterdag het programma van de B-elf tallen. Over het doorgaan van het be taalde voetbal op zondag zal zaterdag middag een beslissing worden genomen. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opge maakt te 11.15 uur: AANHOUDENDE VORST Enkele wolkenvelden, maar geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. In dc nacht en ochtend matige tot plaatselijk strenge in de namiddag overwegend lichte vorst. (Van onze weerkundige medewerker) In de afgelopen nacht heeft het in ons gebied matig gevrorenZut- phen, Deelen en Deventer -8, Doe- tinchem -9 en Twente -10. De voor uitzichten wijzen op een koud week end met lichte tot matige vorst. De kans op sneeuw van betekenis blijft evenwel nog klein. Toch doen zich in de luchtdrukverdeling wijzigin gen voor. Het hogedrukgebied boven Zwe den, Finland en Noord-Rusland ver zwakt, terwijl het storingsfront van een IJslanddepressie niet zoals z'n voorgangers naar Frankrijk uit wijkt. Het tracht de Britse eilanden binnen te komen en slaat een noord oostelijke koers in. Hoewel het door 't hogedruk-maximum zal worden afgeremd, betekent dit toch, dat de wind uit het Noordzeegebied de ko mende dagen naar zuidoost tot zuid gaat ruimen en er op de Britse eilanden sneeuw van betekenis gaat vallen. ADVERTENTIE brengen Grote sortering Kerkewijk 27 - VEENENDAAL - Tel. 12827 kunt altijd parkeren op ons eigen parkeerterrein t.o. Postkantoor jry

De Vallei | 1969 | | pagina 1