CDK biedt zeer hoge spaarrente 6'/z% 6% 5%% 5% Stichting OCB is opgeheven Actie bij SKF voor Biafra Kwaliteit op provinciale gemeentelijke eierhal Zes werknemers „Hollandia WK." onderscheiden VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Diensten centrum neemt plaats in ,AL KUNNEN WE HET LEVEN MAAR VAN 1 KIND REDDEN. (waarin opgenomen A.v.Hoboken en Co's spaarbank) VALLEI? P. Bode: Het was voor Veenendaal pionierswerk vr»3ouö; 11079 Varken op de weg auto beschadigd Burgemeester kreeg levende have voor kinderboerderij Macro-rit is alleen voor leden KONINKLIJK ZILVER EN BRONS Permanent FORD-show in showroom CDK Bijkantoor: Frederik v.d. Paltshof 15 Rhenen. 10550 VAN WOUT BLAUWKOUS. VRIJDAG 19 DECEMbcR 1969 Kerkewijk 128 Veenendael Telefoon (08385)I2244 De herinnering werd door voorzitter De Ruyter symbolisch overhandigd aan één der aanwezigen, de heer Drost uit de Cederlaan. Na de kerstwijding, die werd geleid door de godsdienstle raar, de heer J. M. Meyer, kwam het bestuur van de stichting OCB voor de laatste maal bijeen in hotel „De Ko renbeurs". Op de foto het stichtingsbestuur van 714% 24 maanden opzegging minimum saldo 2.500,- 12 maanden opzegging minimum saldo 1.000,- 6 maanden opzegging minimum saldo 1.000,- VEENENDAAL Zes werknemers van de N.V. Hollandia Wol- en Kousen- fabriek aan het Verlaat kregen gistermiddag in de kantine van het bedrijf ko ninklijk ere-metaal opgespeld door burgemeester P. Bode, vanwege hun lang durig dienstverband. Mej. W. van Eist en de heren J. C. van Engelenburg, J. S. van Schuppen en J. van Stuivenberg kregen bij bevordering de zilveren ere medaille, de heren W. Achterberg en W. Vink ontvingen de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Bode zag in het lang durige dienstverband van de jubilaris sen het bewijs dat er bij „Hollandia" een goede verstandhouding bestaat tus sen werkgever en werknemers. Het viertal dat de zilveren medaille kreeg opgespeld had vijftig dienstjaren vol bracht, de twee bronzen medailledra gers staan veertig jaar bij „Hollandia" op de loonlijst. Burgemeester Bode realiseerde zich bij zijn confrontatie met zo veel oud-gedienden, dat het met de kinderarbeid een halve eeuw gele den nog niet zo nauw werd genomen. „U maakte een hele ontwikkeling mee, die nog steeds verder gaat en ook daar in is een bewijs te zien dat u met liefde en hart voor uw werk aan het produktieproces in dit bedrijf hebt deel genomen". Eerder op de dag hadden de jubila rissen een gratificatie in ontvangst ge nomen en hieraan werd nog een enve loppe met inhoud toegevoegd door de heer E. van de Bovenkamp, die het woord voerde namens het personeel. In de huldiging werd ook betrokken de hr. T. van de Haar, die zijn 25-jarig dienst verband herdacht. „Unitas"-districtsbestuurder de heer J. C. Havinga, die mede namens zijn „Eendracht"-collega de heer H. W. Hannink sprak, waardeerde de jubila rissen weer op een andere manier. „U hebt meegeholpen aan de opbouw van een maatschappij waarvan we niet zeg- 3 maanden opzegging minimum saldo 500,- direkt opvraagbaar minimum saldo 10.- VEENENDAAL De in 1956 opgerichte Veenendaalse stichting Ontspan- nings Centrum Bejaarden (OCB) bestaat niet meer. Na afloop van de 13e kerst wijding van de stichting, die gisteravond plaats vond, heeft het bestuur zichzelf officieel opgeheven. Het OCB maakt plaats voor een nieuwe vorm van bejaar denzorg, namelijk het Dienstencentrum, dat naast de Stichting Interkerkelijk Bejaardenwerk zal gaan functioneren. De activiteiten van het OCB zullen ondanks de opheffing van de stichting worden voortgezet tot het Diensten centrum, dat aan de Kerkewijk wordt gebouwd, gereed is. u dan even a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 het OCB dat 13 jaar geleden werd op gericht op voorstel van de Anti-Revo lutionaire gemeenteraadsfractie in Vee nendaal. RENSWOUDE Een enige honder den ponden wegend varken werd giste ren voortijdig tot kerstbout, getransfor meerd toen 't dier op de Rijksstraatweg ter hoogte van hotel „De Dennen" de weg op liep en door een personenauto werd doodgereden. Het dier was eigen dom van de heer N. R. De auto werd licht beschadigd. VEENENDAAL De 75-jarige Vee- nendaler A. v. d. W. is gisteren op de Industrielaan bij een aanrijding ge wond geraakt, en naar het Julianazie- kenhuis overgebracht. Hij werd op zijn fiets gegrepen door een auto die in de richting van de Kerkewijk reed. De be stuurder, P.B uit Veenendaal, kon de fietser niet meer ontwijken toen deze plotseling de weg overstak. ADVERTENTIE VEENENDAAL „Ik was getrof fen door de televisie-uitzending over de gruwelen in Biafra", zegt de heer J. van Kranenburg, die het initiatief nam voor een groot scheepse actie onder het personeel van de SKF kogellagerfabriek te Veenendaal ten behoeve van de hongerende kinderen. „Hoewel je veel leest en hoort over van hon ger stervende mensen is het toch veel indringender als je het vi sueel waarneemt. Ik wil best er kennen dat ik diep geschokt was na de uitzending over de recente toestand in Biafra. Ge woonlijk heb ik weinig tijd om naar T.V. te kijken. Ik kijk zeer selectief, ook al omdat ik meer in andere dingen geïnteresseerd ben. Maar nu werd ik geconfronteerd met de ontzettende nood en het lijden van de Biafraan.se bevol king'. „Als je die ellende gaat plaatsen naast het voorrecht dat je zelf mag genieten door gewoonweg in Nederland te mogen leven en dan even nadenkt over wat daar in Afrika gebéurt dan is de tegen stelling letterlijk en figuurlijk zwart-wit. Vergelijk die noodtoe stand eens met onze welvaart. Er is hier kleding en voedsel in overvloed, al klagen we dan ook vaak. Nog dagen na die uitzending zag ik voor me hoe die talloze kin derlijkjes in 'n grote kiul werden gelegd. Hoe die doodvermoeide dokter rondhing tussen de levende geraamten en hoe die jonge zuster wanhopig werd bij het zien van de hopeloze gevallen. Dan moet er iets in je gaan leven van naas tenliefde of barmhartigheid". De heer Van Kranenburg wil niets van politiek weten in dit geval. Hij legt er de nadruk op dat het gaat om alleen te letten op de menselijke nood. „M'n eerste im puls was: „Wat kaft je er tegen doen". Je zoekt naar een weg in breder verband, want alleen voel je je niet in staat om iets te doen. Daarom heb ik het ini tiatief genomen om samen met collega's van het bedrijf waar ik werk iets te organiseren. Met en kelen die dezelfde gedachte had den hebben we een comité ge vormd en de directie van SKF gaf ons direct toestemming om onze plannen te kunnen realise ren. Er werd een folder gemaakt om onder het personeel te ver spreiden en op die manier nog maals de nood in Biafra onder de aandacht te brengen. Direct nadat de actie van start ging, ook bij onze filialen in Am- 0 sterdam en Rotterdam, kwamen er spontane reacties. Binnen een uur kwam er al geld binnen. Uiteraard wordt deze actie ge voerd op basis van vrijwilligheid. Gewoon een actie van en door het personeel van SKF. Met zorg zullen we de meest betrouwbare instantie uitzoeken waaraan we het geld overmaken. En daarbij weten we dat het een druppel op een gloeiende plaat is. Maar als we er in slagen om ook maar het leven van één kind te red den geeft dat al een gevoel van voldoening". Het is niet de bedoeling van ons comité om in het nieuws te ko men. „Ik hoop alleen dat er een sneeuwbaleffect zal ontstaan bij' andere bedrijven in de omgeving. En dat er meer aandacht komt voor de hongerende kinderen in Biafra. Ik zou eigenlijk wel alle mensen van andere bedrijven wil len uitdagen om ons voorbeeld te volgen. Ons comité is graag be reid om inlichtingen te geven of te helpen bij het organiseren van een dergelijke actie. Dat kan mis schien ook gebeuren bij vereni gingen of clubs. Als er maar iets gedaan wordt". uit Breukelen verwierf dit predikaat voor de kleine rassen. Een Pool rood- oog van M. H. van Amerongen werd uitgeroepen tot het mooiste dier van de dwergrassen. Hoenders: 1. Cohin van Th. Brouwer, Breukelen; 2. Brahma van J. Beukers, Zegveld; 3. Hollandse hoen van H. J. Doornebal, Veenendaal. Krielen: 1. Sebright zilver van R. G. Bijeman, Breukelen; 2. Blauwpatrijs van E. van Manen, Veenendaal; 3. Antw. baardkriel van W. A. van Enge lenburg, Veenendaal. VEENENDAAL De Veenendaalse konijnen- en pluimveevereniging orga niseert tot en met morgenavond weer de provinciale tentoonstelling van de NKB en NPB in de gemeentelijke eier hal aan de Achterkerkslraat. Russen, Polen, Hollanderse Lotharingers, Nieuw- Zeelanders en nog veel meer rassen zit ten broederlijk naast elkaar als toon beelden van verdraagzaamheid. Even Siberisch als de temperatuur in de hal ondergaan ze de bewonderende blikken van de bezoekers onder wie op de ope ningsavond burgemeester P. Bode en hoofdinspecteur korpschef de heer K. Huiskamp. „Zo tegen het einde van het jaar gaat de liefde tot een aantal diersoor ten door de mensenmaag", aldus bur gemeester Bode in zijn openingstoe spraak. „Ze wekken in gebraden toe stand eerder de belangstelling van de mensheid op. Deze dieren heeft men echter niet opgekweekt met consump tieve bedoelingen, maar om hun schoonheid en dat lijkt me een zinvolle bezigheid", aldus de burgemeester die in het kader van deze liefhebberij ge neigd was meer punten toe te kennen aan het stille genot dat de eigenaar aan zijn liefhebberij beleeft dan aan het te pronk stellen van de dieren. Ook ging burgemeester Bode nog even in op het' feit, dat circa 150 inzen dingen moesten worden afgewezen in verband met de beschikbare ruimte. „Dat de leden van de organiserende vereniging hun eigen inzendingen ach terwege hebben gelaten om fokkers van buiten Veenendaal in de gelegenheid te stellen hun dieren te plaatsen siert ze". Verder roemde hij in leden en jeugdleden, dat zij een deel van hun vakanties hadden opgeofferd aan de op bouw vaft de tentoonstelling. De voorzitter van de VKPV, de heer J. van Kruistum, onderstreepte vooral de laatste woorden van de burgemees ter, waarbij hij in een adem het werk van de keurmeesters noemde. Ook bood hij de burgemeester nog een geschenk aan namens de organiserende vereni ging te weten een trio krielhoenders, een koppel sierduiven, twee dwergkonij nen en een koppel fazanten. De heer Van Kruistum hoopte dat de dieren te zijner tijd een plaats zullen krijgen in een volière of kinderboerderij. Waardering over de opzet van de tentoonstelling was er ook bij de heer J. Beukers, hoofdbestuurslid van de NPB, die blij was dat hét schuchter begin van een aantal jaren geleden was uitge groeid tot deze omvangrijke tentoon stelling. Hierna maakten de genodigden een rondgang langs de kooien waarin bdjna 450 konijnen, ruim 200 hoenders en sierduiven en circa 50 sier- en watervo gels pronken. Als keurmeesters traden op de heren J. Rol, Voorschoten, P. Rodenburg, Overschie, D. J. Kortman, Arnhem, J. Karbet, Amsterdam, P. Geevreding, Amsterdam, D. J. van Manen, Veenendaal, P. van Leeuwen, Zeist, B. Tijhuis-Trutmans, Hengelo en W. Rompelberg, Brunssum. De prijzen werden als volgt toege kend: Konijnen: Franse Hangoor van J. H. Zumbrink uit Wijk bij Duurstede beste diier van de tentoonstelling en mooiste dier grote rassen. Een witte Wener van J. J. Mulder uit Utrecht was het mooiste dier van de middenrassen en een kleine Chinchilla van M. Halma gen „we zijn er" we zullen altijd wel onderweg blijven maar waar in de toestand wel even anders is, dan toen u met werken begon". Spreker ci teerde daarbij een kranteknipsel waar in oude richtlijnen waren aangehaald voor wat tijdens het werk wel en niet mocht. Namens zijn college districtbe stuurder bood de heer Havinga tenslot te iedere jubilaris een geschenk aan. Industriepredikant ds. A. Terlouw wees in een korte toespraak op het ge vaar dat de volwassenheid naar zijn zeggen met zich meebrengt: het te veel aan het verleden te denken. „We moeten ook met de toekomst be zig zijn", aldus de predikant die tenslot te nog wees op de zijns inziens noodza kelijke relatie tussen het bereiken van een jubileum en dankbaarheid. „Alleen dankbare mensen zijn gelukkige men sen", aldus ds. Terlouw. De heer J. C van Engelenburg dankte tenslotte namens zijn collega's, over heid, vakbonden, mede-personeelsleden en directie. Namens de directie werd deze feestelijke bijeenkomst bijgewoond door de heren J. C. Leembrugge en Ph. van de Kooij. RHENEN De oriëntatierit, die zondag- wordt georganiseerd door de Macro-Rhenen, staat uitsluitend open voor leden van deze vereniging. De tentoonstelling, die volgens de keurmeesters op een hoog niveau staat is vanavond tot 22.00 uur en zaterdag middag tot 18.00 uur geopend. Het vreemdelingenverkeer hier ter plaatse is te veel amateurswerk. Tot die conclusie is de gemeenteraad gekomen toen het erom ging of in het WV-werk een hoger subsidie kon worden gestoken. Erg aardig is dat niet tegenover een aantal welwil lende plaatsgenoten die aan het vreemdelingenverkeer een stuk van hun vrije tijd ten Tcoste leggen. Ze doen hettoch maar. En belangeloos, zou je kunnen zeggen. Alles goed en wel, zeg ik dan van mijn kant, maar zo gauw je je ér mee gaat be moeien dan moet je kritiek kunnen verdragen en ook lering willen trek ken uit de aanmerkingen die op het werk worden geleverd. Ik ben het er wel mee eens, dat het VW-bestuur niet professioneel ge noeg te werk gaat. Het slaat niet voldoende munt uit de omstandighe den. Neem de rattenplaag, die vol gens de persberichten over ons ge komen is. U kunt dit euvel in geen enkel verband brengen met de be vordering van het toerisme? U mis schien niet, maar een instelling als het vreemdelingenverkeer moet hier oog voor hebben. Het VW-bestuur had de omstandigheden moeten uit buiten. De propaganda voor een toeristisch evenement was al gemaakt toen het bericht via de radio was omgeroe pen. Het was nog slechts een koud kunstje geweest om er een nationale attractie van te maken. Hoe gemak kelijk had men niet de erkende reis bureaus kunnen inschakelen en uit alle plaatsen van maar een beetje importantie excursies kunnen laten organiseren. Tot in de verste uithoe ken van ons land was de indruk ge vestigd, dat de rattenlegers hier in gesloten formaties uit de riolen om hoog waren gekomen om bezit te ne men van alle aanwezige voedsel voorraden. Welnu, wat was er gemakkelijker ge weest dan het verspreiden van een vlugschrift langs de erkende reisbu reaus en toeringcarondernemingen? In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en noem verder maar op wa ren de mensem tegen inderhaast op schoolborden gekrijte aankondigin gen aangelopen. „Naar de ratten in Veenendaal (bij de Grebbeberg). f 20,- p.p. (diner en BTW inbegre pen)". Reken maar dat ze gekomen waren. Met bussen vol. Natuurlijk, er was nog wel enige or ganisatie aan verbonden geweest, maar dat mag geen naam hebben. Langs de invalswegen had men kooien moeten laten plaatsen met een gemene rioolrat erin. Vanzelf sprekend had men deze loeders niet moeten vangen uit de lokale ratten- kolonies, want deze dienden op peil te blijven terwille van het toerisme. Maar zonder moeite had men toch enkele angstaanjagende exemplaren kunnen betrekken van de laborato ria van de Landbouwhogeschool in het naburige Wageningen. Even voorbij de reclame-rat had een kraampje moeten staan waar men zich had kuninen voorzien van de no dige wasknijpers voor het afsluiten van broekspijpen en mouwsgaten, alles met het oog op het naar binnen schieten van ratten. Aan hetzelfde kraampje zouden ballonnen in de vorm van ratten goed verkocht zijn aan de meegekomen jeugd. En dat is nog maar iets vergeleken bij de zaken, die middenstand en ho- recawezen hadden kunnen doen. Speciale menu's in de restaurants. Tafellakens met toepasselijke af beeldingen. Zakjes met broodkrui mels om via de tafellakens boven de .rattenkolonies te worden uitgeschud. U ziet, heren van VVV, het mes had van vele kanten kunnen snijden als u wakker geweest "was. Zowel de textielindustrie als de engros- en de tailhandel daarin hadden er wel bij kunnen varen. Zowel warme als kou de bakkers hadden een prachtige omzet kunnen maken. Maar zelfs dat is nog maar iets als men er ook oog voor gehad zou heb ben wat er meer van de rat te ma ken zou zijn geweest. Alle fabeltjes- krant-diererf waren tweederangs ge spuis geworden als men een plaatse lijke auteur van kinderboeken op de zaak had losgelaten. Deze had van de rat een tiepetje kunnen maken, bijvoorbeeld onder de titel „Roelof de Rat". Een verhaal gedrukt op door de ratten aangevreten papier... En daar was weer wat uit los geko men. Roelof op bekers, op lepeltjes, voor in de kerstboom, gratis bij twee flessen slasaus, enzovoorts, en zovoorts. Roelof zou het einde zijn. Echter, het is nog niet te laat, VVV- amateurs. Gisteren werd naast ons het raampje van een dure Mercedes opengedraaid. Een vlezig gezicht on der een klein groen jagershoedje vroeg ons de weg naar het „Rat- haus". Met behulp van vele armen hebben we hem de route uitgeduid. Toen hij wegreed zagen we op de achterbank een aantal fluitjes lag ged. In alle maten. Bereid hem een grootse ontvangst, he ren. Wout Blauwkous Sierduiven: 1. King wit van H. R. Blok, Woerden; 2. Deense ekster tuime laar van A. J. van Scherrenburg, Veenendaal; 3. Norwich kropper wit van J. C. Gerritsen, Woerden. Sier- en watervogels: Goudfazant van C. van Engelenburg, Veenendaal; 2. Parelhoen, blauw van P. Kasius, Kame- rik; 3. Rouaan eend van Comb. S.n.b., Zegveld. Burgemeester Bode zei verder in zijn toespraak, dat de verschillende leeftijdsgroepen in onze samenleving op elkaar zijn aangewezen. „Struikge was, laaghout, jonge boompjes en ou de woudreuzen vormen samen een bos. Zo is dat ook in ons leven. Afschei ding van de oudere generatie zou daar om in strijd zijn met de wetten van het organische leven". Omdat de stichting OCB in Veenendaal zo veel nuttig pionierswerk heeft verricht vond de heer Bode eerder een gelukwens en een dankbetuiging op zijn plaats dan een afscheidswoord. Aan het slot van de bijeenkomst, die in gebouw Eltheto werd gehouden, kregen alle aanwezige bejaarden als aandenken aan het OCB een couvert (vork, lepel en mes) met inscriptie. De voorzitter van de stichting OCB, de heer G. G. de Ruyter, maakte gisteravond na de kerstwijding de op heffing bekend aan de ruim 350 aan wezige bejaarden. Weemoedig klonk zyn toespraak niet. integendeel. De voorzitter van het OCB sprak zijn ver trouwen uit in de toekomst, met name in het dienstencentrum, dat één van de redenen van de opheffing is. Een an dere reden is de aankoop van het OCB-gebouw door de gemeente. Het gebouw van de stichting, dat ruim een jaar na de oprichting kon worden ge bouwd, moest wijken voor het nieuwe winkelcentrum in Veenendaal. Nadat voorzitter G. G. de Ruyter de vrij korte geschiedenis van het OCB nog eens de revue had laten passeren, gaf hij het woord aan burgemeester P. Bode, die samen met de wethou ders M. Bastmeijer en E. C. Diepe- veen aanwezig was. „Er zijn door de stichting OCB bergen werk verzet. Het was voor Veenendaal pionierswerk. Er moest met geld worden gewerkt en ieder dubbeltje moest een paar maal worden omgekeerd alvorens het werd uitgegeven. De bejaarden zijn echter niets tekort gekomen", aldus de heer Bode, die namens het gemeentebestuur zijn dankbaarheid toonde voor de wij ze waarop het stichtingsbestuur de in grijpende ontwikkelingen had geaccep teerd.

De Vallei | 1969 | | pagina 3