VVD trok bekwaamheid van wethouder T. van Lienden in twijfel Raad vond geraamde post onvoorziene uitgaven veel te laag NIEUWE BANTUINSCHOOL GAA T RUIM 700.000 GULDEN KOSTEN Voor Achterberg geldt: "n kinderhand is gauw gevuld" Total-loss na inhalen 0 p E L IJSBAAN BLAUWE KAMER'' IS OPEN Televisie defect Wij komen direct! M.T.S. CHEVROLET HORLOGERIE f VAN MANEN Orgelopname in Cunerakerk FOUTIEF ONTSLAG V.A.B. KIRPESTEÏN MINIMAAL OPENHEID PERS VROUWEN 99 KELTUM SOLA elite VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 T. VAN LIENDEN kwalijk nemen G. VAN GESINK dankbaar RHENENS BEGROTING KREEG ALLE STEUN Protest tegen plan opheffing spoorlijn RHENEN Voordat burgemeester Bosch van Rosenthal gelegenheid kreeg de verschillende afgevaardigden te antwoorden op hun algemene beschouwin gen, verklaarde wethouder inr. J. Deen, bijzonder veel dank verschuldigd te zijn aan de gemeentesecretaris, de heer W. C. Pieters, omdat dank zij diens gro te werklust de begroting 1970 nog tijdig in de raad kon worden behandeld. De heer Pieters was persoonlijk ingevallen om het werk te voltooien, toen er enkele ambtenaren ziek werden en het begrotingswerk dreigte te stagneren. De raad applaudisseerde voor de ijverige gemeentesecretaris en op voorstel van de afge vaardigde Van Donselaar zal hem een attentie worden bezorgd. burgemeester geen statussymbool, evenmin als het beleven van kunst. Hij noemde het een taak van de over heid de muziek te subsidiëren. Voor een dekkingsplan Achterberg voelde ook de voorzitter. „U moet echter de zaak niet omdraaien. De raad moet met voorstellen komen". Het plan noemde hij haalbaar, tenzij het groter wordt ge maakt. De Rijnschool staat op de eer- ,ste urgentie om afgekeurd te worden. Langs de rijksweg in Eist komt een voetpad. De vrouwen worden geenszins uitgeschakeld. In dit verband noemde de burgemeester de Vrouwen-Advies- Commissie voor de woningbouw die be langrijk werk doet. De herdenking in 1970, de laaste keer waarschijnlijk, zal geschieden op plechtige ijze niet een kerkbijeen- komst, een tentoonstelling en een re- unie van oudstrijders. De post is beslist niet uitgetrokken woor een wild feest. Enkele afgevaardigden vonden het prettig dat er steeds meer jeugd komt bij de herdenkingen in mei. De heer Van Donselaar ergerde zich eraan dat de chefs van staven per auto naar het monument kwamen en dat de rest moest lopen. Hij verzocht bij de minister te protesteren. „Dat deed ik al", zei de burgemeester, „maar dat hielp niet. Ook ik vind het een folkloristisch ge bruik dat beter afgeschaft kan worden". Wethouder Deen deelde nog mede, dat vijf zangverenigingen en twee plaatse lijke muziekverenigingen gezamenlijk onder één leiding zullen deelnemen aan de komende herdenkingen. In een hulpsecretarie voor Eist zag de voorzitter weinig heil en hij was bang dat de kosten hoger zouden liggen dan het nut. Aan de uitbreiding van de schoolverzorgingsdiensten zal de nodi ge aandacht worden besteed. Nadat de burgemeester wethouder Van Lienden nog een compliment had gemaakt voor dien-s nimmer aflatende activiteiten Burgemeester Jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal foutief Op vragen van de heren Griffioen en Van Gesink over de opheffingsmoge lijkheid van de spoorlijn door de Be tuwe, antwoordde de voorzitter, dat in samenwerking met andere belangheb bende gemeenten geprotesteerd zal worden. Wel was al uit de exploitatie- cijfers gebleken, dat het wellicht eco nomisch gezien een niet haalbare kaart zal worden. „Daaróm zullen we met doorslaggevende andere motieven moe ten komen", aldus burgemeester Bosch. Öe raad besloot unaniem de nieuw bouw van de openbare lagere Bantuin- school op de hoek van de Oude Vee- nendaalseweg onderhands aan te beste den aan de firma Nieboer voor f 592.300.- Met de inrichting mee komt de nieuwe school, annex kleuterschool op f 710.000,-. De burgemeester antwoordde de ver schillende sprekers op hun algemene beschouwingen. Hij hield daar bij in eerste instantie de grote lijn aan, na melijk door te constateren dat ieder een die werken wil in Rhenen werk kan krijgen maar dat het met 't woning - beleid maar een wankelmoedige zaak is. Hij verweet de verschillende rege ringen een foutief beleid in dit opzicht te hebben gevoerd. De opmerkingen van de heer Jansen, dat er geen grond meer zou zijn voor woningbouw, wees de bur gemeester van de hand. „In Eist en Achterberg nigt nog ge noeg. Het ligt beslist niet aan ons dat er iets mis gaat. Wij waren altijd klaar als er extra contingenten uit de bus kwamen. We hebben steeds gesmeekt om toewijzingen, maar we kregen ze niet. We proberen nu bejaarden wonin gen in Eist te bouwen. Het plan Don- derberg is zwaar gekritiseerd door Utrecht. Er zal een groot deel van moe ten wegvallen. Alle argumenten door ons naar voren gebracht zijn aan de kant geschoven. Men is er zonder meer aan voorbij gegaan en we kregen niet eens antwoord. Rhenen moet de speel tuin van het westen blijven, het moet blijven zoals het is, tot onze grote te leurstelling". Ook voor de woningnood had de burgemeester open oog. „Er wonen ze ker dertig weduwen in grote huizen, maar we durven uit menselijke overwe gingen niet te vorderen." In een twee de woning zag de burgemeester geen oplossing, omdat die veel te duur zijn om te vorderen. Wat de openheid be treft vond de voorzitter dat B. en W. al bijzonder veel deden om die te be vorderen. Hij was het verder eens met de sprekers die van mening waren dat de gemeenten nog steeds veel te wei nig middelen krijgen toegewezen. Het bijzonder onderwijs wordt niet achter gesteld bij het openbaar. Deze zaak wordt minutieus bekeken. Het beleven van muziek noemde de kwamen de duplieken en de hoofdstuks- gewijze behandeling van de begroting. De heer Griffioen stelde vast dat B. en W. per se geen schuld hebben aan 't foutieve woningbeleid. Ook hij schoof het door naar de regering. De heer Van Gesink vond f 30.000,- voor onder houd stadsbussen wel hoog. „Wij moe ten betalen voor mensen die hier ko men. De uitzendende gemeenten moeten maar meebetalen", vond hij. De burger meester kon mededelen dat het wel in de bedoeling ligt in de toekomst op ba sis van de financiële verhouding be paalde uitkeringen in dit opzicht aan ontvangende gemeenten te verstrekken. De heer Van Donselaar tenslotte vond het absurd dat VVV een rijwielstalling moet exploiteren om aan geld te ko men. De burgemeester wilde deze zaak aanhouden totdat de structuurwijziging van het VW-wezen in Nederland een feit is geworden. Hieraan wordt mo menteel hard gewerkt. Nadat de begroting ongewijzigd was vastgesteld besloot de raad nog de heer H. Moret eervol ontslag te verlenen als directeur van de gemeentelijke handels avondschool onder dank voor zijn bij zonder grote activiteiten voor deze school en erd met ailgemente stem men de heer Henstra uit Oosterbeek in zijn plaats benoemd. Aan de oratoriumvereniging „Eupho- nia" werd een renteloos voorschot van f 3000,- verstrekt voor aankoop van een podium om er in de Cunerakerk kerkmuziek op te kunnen uitvoeren. Al leen de heren Verwoerdt en Van Wijk (SGP) stemden tegen. „Zoiets hoort niet in een kerk thuis", aldus hun stand punt. Reparatie aan huis Opgave s.v.p. voor 12.00 uur TELEF. 08370-2838 RHENEN De gemeenteraad van Rhenen, die wegens ziekte van de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) gisteravond met veertien leden de gemeentebegro ting voor 1970 kreeg te behandelen, heeft dat gedaan zonder dat er spectacu laire punten uit naar voren kwamen. In de algemene beschouwingen van ver schillende sprekers kwamen de komende gemeenteraadsverkiezingen om een hoekje kijken en misschien was dat wel de oorzaak, dat er wat voorzichtiger dan in de achterliggende jaren werd vergaderd. De begroting en ook de bedrijfs- begrotingen werden tensiotte ongewijzigd vastgesteld. Alvorens de voorzitter, burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, gelegenheid gaf tot het uitspreken van de algemene beschouwingen, stelde hij voor de heer E. P. van Dijk een attentie van de raad te zenden met de beste wensen voor een spoedig herstel, waartoe met algemene stemmen werd besloten. 99 De beide sprekers, de heren G. J. Verwoert (SGP) en P. Kerkstra (CHU) verklaarden niet direct een algemene beschouwing te zullen houden, maar wel enkele korte vragen te willen stel len. De heer Verwoert meende, dat het bijzonder onderwijs werd benadeeld door een te lage raming van de kosten per leerling voor het openbaar onder wijs. Hoewel de subsidie voor de mu ziekschool met f 3200,- was teruggelo pen vergeleken by het huidige jaar, ver klaarde hij zich er tóch nog een tegen stander van. Hij noemde een bedrag van f 2.80 per inwoner voor deze tak van onderwijs schrikbarend hoog. „Wan neer de ouders hun kinderen muziek onderwijs willen laten geven," aldus de heer Verwoert, „dan moeten zij wel beseffen dat het een dure liefhebberij is, waarvoor naar mijn mening geen grote offers mogen worden gebracht H. J. VAN WIJK herdenking RHENEN Mej. C. E. B. (19) uit Eek en Wiel is gisterochtend in de Rhenense Nude als door een wonder praktisch ongedeerd uit haar autowrak gekropen, toen zij na 'n inhaalmanoeu vre onder een uit de richting Wagenin- gen komende -vrachtwagen schoof. Haar auto leek na de botsing wel drie meter langer geworden. Het ongeluk werd gevolgd door een kettingbotsing doordat twee achterop komende automobilisten de chaos niet meer konden ontwijken. De auto van mej. B. ramde nog een gereedschaps kist onder de vrachtwagen vandaan, waarvan de inhoud in de rondte vloog en gedeeltelijk op een andere auto be landde. Ondanks de enorme ravage had de onfortuinlijke Automobiliste slechts wat snijwonden en een hersen schudding. VEÏNENDAAL CITY-MOTORS - EDR door de gemeenschap". De heer Kerkstra had in de begro ting 1970 de dekking gemist voor het verbeteringsplan van Achterberg. Hij zou graag zien dat B. en W. daarmee alsnog zouden komen. In het algeme ne antwoord aan het adres van alle sprekers werden ook de afgevaardigden Verwoert en Kerkstra door de burge meester van repliek gediend. De heer G. van Gesink (arb) legde de vinger op de beperkte middelen van de gemeente. „Dat waren ze ook in de voorgaande jaren, maar nu de regering meedeelt dat ze niet van plan is om de uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1970 te verhogen ondanks de steeds voortgaande kostenstijging, kan de toe stand alleen nog maar slechter worden. Een sluitpost van rond f 74.000,- acht ik wel zeer minimaal. Terwille van haar belastingpolitiek dwingt de huidige re- ;ering de gemeenten tot het opvoeren /an hun eigen belastingen, die voor het jrootste deel moeten worden opge bracht door de minst-draagkrachtigen. Het verheugt ons, dat niettemin in de ze begroting over belastingverhoging nog niet wordt gesproken, maar het lijkt onvermijdelijk dat ook onze ge meente in de toekomst tot deze maat regel zal worden gedwongen. De ver antwoordelijkheid ligt voor deze toe stand bij de regering en bij de meer derheid van het parlement". De heer Van Gesink drong verder aan op spreiding van bestuurlijke verant woordelijkheid door zoveel mogelijk burgers in het bestuursbeleid te betrek ken. Hij kon zich niet verenigen met de opmerking in de bestuursnota dat de politieke partijen hieraan zeer veel zouden kunnen doen. Die zijn, evenmin als de burger, tijdig op de hoogte van plannen die de gemeente voorbereidt en van beslissingen die op ambtelijk ni veau worden genomen. Hij was ver heugd dat zoveel aandacht is besteed aan de toekomstige ontwikkeling van Achterberg. Wel vond hij het plan te klein, waardoor de kosten onnodig hoog worden. Het spreekwoord „een kinder hand is gauw gevuld", wilde de heer Van Gesink ook op Achterberg van toe passing brengen. „Ik kan u mededelen dat in de kom thans 138 aansluitingen voor aardgas zijn gemaakt. Men is in Achterberg niet veeleisend en dankbaar voor elke verbetering" aldus de heer Van Gesink. De heer H. Griffioen (ARP) noemde het bedrag voor onvoorzien ook al veel te laag. „Ik kan me voorstellen, dat u het maar een moeilijke zaak zult hebben gevonden !zo vlak voor de ver kiezingen met voorstellen te komen tot belastingverhoging. Maar als het nodig is in het belang van de gemeente, dan had ik het wél op prijs gesteld en ge waardeerd en er mijn stem aan gege ven". De heer Griffioen was een voor stander van openheid ten opzichte van de burgery. „Maar dan moet het col lege van B. en W. die openheid ook be trachten tegenover de raadsleden, want het is maar erg moeilijk om ergens achter te komen voor een raadslid". Informerend naar de toestand rond het oude gemeentehuis waarover drie jaar geleden een brief was gezon den aan de minister in verband met mogelijke restauratie bleek de heer Griffioen, dat er nog nooit antwoord binnen was. „Ik vind dat de minister onfatsoenlijk handeld in dezen. Het lijkt nergens naar en ik moet heftig tegen een dergelijke handelwijze proteste ren". Ook de AR-afgevaardigde was van mening dat er nodig wat voor Achterberg moet gebeuren. Hij zag daarvoor als enige oplossing een belas tingpakket en niet alleen een verhoging van de wegbelasting. „Want dan iiegt u in eigen zak," meneer de voorzitter. „Het moet een gespreid belastingpak ket worden". „In een dergelijke visie herken Ik weer' mijn oude wethouder van finan ciën", antwoordde de burgemeester, „maar dan moet u ook aangeven op welke wijze dat belastingpakket moet worden samengesteld". De heer H. J. van Wijk (SGP) had zich gestoord aan de hoge post van ruim zestienduizend gulden voor de vie ring van de bevrijding (25 jaar vrij Ne derland) in 197 0. „Deze post is meer dan verdubbeld, hoewel deze feiten oe- horen te worden hefdacht, maar is het niet bevreemdend dat een dergelijke post met meer dan 100 pet. moet wor den verhoogd? Houdt u mij ten goede, ik misgun die kinderen hun traktaties, presentjes en speelplezier niet. Integen deel, doch als we de wijze van herden ken die veelal niets meer met de eigen lijke feiten te maken heeft, in aanmer king nemen, zou de gemeente Rhenen dan niet dienen te streven naar een zo sober en zo waardig mogelijk karak ter van de herdenking en de feest viering. In haar schoot rusten name lijk vele moedige landgenoten. Dank aan ons schild en de betrouwen behoort dus gepaard te gaan met een uiterst kiese en postume hulde aan de Greb- begraven." Voorts stelde dê heer Van Wijk vast dat naar zijn mening het culturele le ven zich niet bepaald op een hoog ni veau beweegt. In Rhenen niet en in den lande niet. „Als we om ons heen zien naar de centra van cultuur dan schijnt onder letterkunde leiderkunde te moe ten worden verstaan. Waar dit op van toepassing Is kan iedereen wel op zijn Klompé aanvoelen!" De WD'er A. Jansen legde een zwaar accent op het huisvestingspro bleem van de minstdraagkrachtigen. Hij was het college er wel erkentelijk voor dat in Rhenen het particulier initia tief goede mogelijkheden heeft gekregen. Hij stelde het op prijs, dat beleggings maatschappijen de gelegenheid hebben gekregen om woningen in de premiever- huursector te kunnen bouwen. Dat er thans grote zorg heerst over de woning bouw en met name over de contingen- tering merkte de heer Jansen op: „La ten we eerlijk zijn voorzitter: alle bouw grond in Rhenen is verkocht door de gemeente. En als er geen bouwgrond is, hoe wilt u dan nog in aanmerking ko men voor êen contingent voor Rhenen. „Het is de wethouder Van Lienden niet kwalijk te nemen dat hy deze mate rie niet beheerst," aldus de liberale woordvoerder, „maar wel de fracties die hem destyds hebben gekozen". De heer Janssen was op talrijke andere punten bijzonder scherp tegenover het college van B. en W. Hij verweet de heren geen brede kijk te hebben op de toekomst, te hebben nagelaten om per celen voor de sociale woningbouw te be stemmen voor de minderdraagkrachto- gen van Rhenen en te weinig visie te hebben. „We gaan straks de verkiezingen weer in. Een nieuw college van B. en W. zal moeten trachten om uit de Im passe van het huisvestingsprobleem te geraken. Dit kan een dankbare, maar wel een uitermate zware opgave wor den. Ik hoop dat de kiesverenigingen in Rhenen hiervan doordrongen zullen zijn bij het kandidaat-stellen van leden voor de gemeenteraad. Ik hoop dat er In 1970 een krachtiger college van B. en W. komt en bovenal ook een kundiger college. Een positie van wethouder is altijd zeer moeilijk, als hij dank zij zijn eigen stem tot wethouder wordt ge kozen". „Ik dacht dat stemmingen in deze raad geheim waren", interrumpeerde de burgemeester de liberaal Jansen. „De heer Deen heeft destijds zelf in deze raad losgelaten, dat hij op zichzelf had gestemd", antwoordde de heer Jan sen. „Maar u moet niet alles geloven wat de heer Deen zegt, meneer Jan sen", was de slotopmerking van de voor zitter. Na de wat zure opmerkingen besloot de liberale woordvoerder tóch met z'n waardering uit te spreken voor al het goede wat door het college is verricht in het achterliggende begrotingsjaar. Dat was dan weer een pleister op de wonde voor het „domme" college. Ook de pers werd dank gebracht voor haar objectieve en constructieve verslagge- vingen van de raadsvergaderingen. Een van de aanwezige journalisten merkte op: „Ik zal de nota indienen". De heer C. Hensen (PvdA) brak een lans voor afkeuring van de Rynschool in Eist. Ook deze afgevaardigde drong aan op democratisering van het ge meentelijk bestuur, door zoveel moge lijk en steeds weer de pers in te scha kelen. „Ik bedoel hiermee, dat niet al- leep alle officiële mededelingen aan de pers worden doorgegeven, maar dat ook alle andere informatie wordt ver strekt die vo# de inwoners van belang zijn. De pers kan immers een belang rijke schakel vormen tussen overheid en burger". De heer Hensen vond het prettig dat met de krotopruiming goede vorderin gen waren gemaakt in 1968. Hij hoopte dat ook in het komende jaar op dit ge bied actief zal worden gewerkt. Vooral voor Rhenen en uiteraard ook voor Eist vond hij dit zeer belangrijk. De heer Hensen drong er ook op aan het oude gymnastieklokaal in Eist te be stemmen voor bejaardensoos. Riolering voor de Franseweg zag hij als een on misbare zaak, actueel wordend nu er een rioolzuiveringsinstallatie in Eist wordt gebouwd. Hij drong er op aan nog in 1970 tot rioolaanleg over te gaan op dit weggedeelte. Voor de veiligheid van de voetganger wenste hij een voet pad langs de Rijksweg van dr. Van Ommeren tot aan de Veerweg in Eist. Een hulpsecretarie in het dorp Eist zag hij tenslotte als een dringende zaak. De heer Glasbergen (PvdA) herinner de aan de vorige vergadering, toen werdj behandeld het mislukken van de onder handelingen om te komen tot het ver krijgen van LEAO in de vorm van een stichting op brede basis. „In de plaatsse- lijke pers las ik een artikel van het bestuuur van de Scholen met de Bijbel. Daarin wordt ook nog mijn naam ge noemd. Aan het gémeentebestuur wordt verweten, onvoldoende onderzoek te hebben gedaan naar het mogelijk getal leerlingen dat deze school zou bezoe ken. Gaarne word ik omtrent deze grief nader informeerd". Die informatie kreeg hij van de voor zitter en de wethoüder van Onderwijs, waaruit bleek, dat door het schoolbe stuur de indruk wordt gevestigd dat van de zijde van het gemeentebestuur nu pas aandacht aan de zaak wordt besteed, terwijl dat helemaal niet het geval is. „Ik heb gedacht, dat het schoolbestuur is afgegaan op een ver slag in de krant, dat nooit volledig kan zijn. Men had beter af kunnen gaap op de officiële stukken, dan was men ïiiet tot een dergelijke conclusie gekomen", aldus de voorzitter. „Maar met dat al wekt het voor B. en W. en de gemeen teraad toch maar een vervelende in druk". aldus de slotconclusie van de heer Glasbergen. Ook deze afgevaardigde achtte het bedrag voor onvoorzien niet voldoende en dat terwijl zijn fractie nog talrijke wensen in petto heeft. De heer Glasber gen pleitte in dit verband voor uitbrei ding van de schoolverzorgingsdiensten en voor uitbreiding van ruimten voor schoolbyeenkomsten. Verheugd was de heer Glasbergen over het feit, dat de directie van Ouwehands Dierenpark zelf tot de conclusie is gekomen dat de prijs voor het natuurbad de afgelopen zomer te hoog lag. Wel hoopte hij, dat desondanks de onderhandelingen over overneming van het zwembad doorgang zullen vinden. Spreker betreurde het dat er voor de minder draagkrachtigen in de gemeen te geen woningen beschikbaar zullen komen. Hij was van mening, dat het nodig is een woninginventarisatie te ma ken van alle beschikbare woonruimte om daarna tot een verdeelsleutel te ko men. Ook gaf hij in overweging te on derzoeken of in Rhenen woningen wor den gebruikt als tweede woning. „Wan neer deze woningen in de betaalbare klasse vallen moet het college niet schromen de vorderingscommissie in te schakelen". Ook gaf hij in overwe ging een extra belasting te gaan heffen op de tweede woning. De heer J. van Donselaar (CHU) be treurde het, dat de beleidsnota meer een beschouwend hoofdstuk was gewor den over de verhouding overheid-bur- gers in plaats van een ideeënschets. Daarom gaf hij zelf enkele suggesties, zoals openbaarheid van alle commissies, het schriftelijk stellen van vragen niet alleen voor raadsleden, elk half jaar een persconferentie houden, een hearing in Achterberg deze winter en de ge meentelijke belastingbiljetten vergezeld doen gaan van een toelichting wat er met de belastingcentjes wordt gedaan. „De inspraak van de vrouw, die de helft van het kiezerskorps uitmaakt, is in Rhenen vrijwel nihil. Hierin wil ik verbetering zien ge bracht en ik doe daarvoor een beroep op alle politieke partijen". Wethouder Van Lienden kreeg een pluim, omdat hij de band tussen ingezetenen en col lege aanzienlijk heeft versterkt. RHENEN De IJsclub „Rhenen" heeft gisteravond de banen op „De blauwe Kamer" in de Grebbe officieel opengesteld voor de schaatsliefheb bers. Er kan dus vanaf heden volop worden genoten van de ijspret in de Grebbestad. De baan is 's avonds ver licht door middel van een 12 meter ho ge mast, waaraan zich enkele schijn werpers bevinden van elk 1500 watt sterkte. Er is verder een afzonderlijke rijwielstalling gecreëerd. Er is een consumptietent en er wordt door de vereniging gezorgd voor muziek. piwi L en staal ADVERTENTIE HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL RHENEN De NCRV gaat op 16 januari 1970 in de Cunerakerk te Rhenen een opname maken van een orgelconcert door de Edese organiit Van Laar. Het tijdstip waarop dit con cert voor de radio wordt gebracht wai gisteren nog niet bekend.

De Vallei | 1969 | | pagina 5