Infiltratie stimuleert schaatskernploeg Bondscoach Dusan Tigerman: „Onze taf el tennis junior en zijn gelijkwaardig aan de allersterksten SCHAATSKALENDER WK VOETBAL Kans op een eerlloting voor indeling eindronde te verwaarlozen Selectie lange af standlopers SPORT IN WEEKEND Loting schaatsinterland Neder land-Noor wegen Nadesja Tsjisjova sportvrouw van het jaar 8 x 13 goed in sporttoto D W S-voor zitter wil winterpauze ENIGE HOOGTEPUNT Moskou officieel kandidaat Zomerspelen 1976 WEEKLOON OPGEOFFERD tv START NOG TRAGER Niemeyer- schaaktoernooi ACHTERSTAND VERKLARING STEUN UITGELEKT VAN ZOELEN DE PROVINCIE BREEDTE Voetbal fanatici zwaar getraft ZATERDAG 20 DECEMBER 1969 HEERENVEEN „De twee belangrijkste schaatsnaties staan tegenover el kaar", vermeldt de officiële affiche van de landenwedstrijd Nederland-Noor- wegen. Het belang van deze „botsing" tussen de aloude rivalen wordt echter door diverse omstandigheden gerelativeerd. In tegenstelling tot het vorige sei zoen, toen de Nederlandse en Noorse elite elkaar met duidelijke tegenzin in het weekeinde voor het Europese kampioenschap bestreden, is de confrontatie nu in de top van de schaatskalender geplaatst. „Te vroeg", heeft coach Pfrommer al laten doorschemeren „om een scherp beeld te krijgen van de huidige krachtsverhoudingen. Net als wjj zjjn de Noren nog niet in vorm. Maar het komt uitstekend in onze trainings- kraam te pas". Pfrommer, die in dit stadium een soort „duizendpoot" moet sljn om het oog te kunnen houden op tien tot dertien rijders tegelijk, be treurt het passeren van kernploegle den Arie Eriks, Karei te Winkel en Ronnie Nooitgedagt voor de nationale ploeg. De landelijke technische commis sie gaf de voorkeur aan Jan Bazen, Jorrit Jorritsma (beiden voor de korte afstanden) en Ab Krook. „De kernploeg valt in twee delen uit een", betoogt Pfrommer, „de helft ve detten en de rest feitelijk als b-ploeg. Voor die zwakkere jongens is het Ne derlands kampioenschap 't enige hoog tepunt. Falen zij, dan is het dit jaar afgelopen. Daarom zou ik zo graag wil len dat zij bij deze landenwedstrijd een kleine voorsprong op de concurrentie kunnen nemen. Ik heb Giling en Van Dijk, die wel zijn gekozen, nog eens op deze mogelijkheid gewezen". In het NOS-televisieprogramma „Studio Sport" wordt van 19.35 tot 20.20 uur via Nederland 2, zoals ge woonlijk, aandacht besteed aan een aantal voetbalwedstrijden. In het tweede deel van „Studio Sport", dat van 21.15 tot 21.40 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, ko men aan de orde: turnwedstrijden tussen Nederland en een team van de Duitse Hochschu- le in Heerlen; de basketbalwedstrijd Bona Stars- Blue Stars; het eerste biljartkampioenschap van Nederland eerste klasse penta thlon. In „Langs de lijn", het sportpro gramma van de NOS-radio, wordt van 14.30 tot 17.00 uur en 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum I behalve aan het betaalde voetbal aandacht besteed aan: de schaatsinterland Nederland- Noorwegen in Heerenveen; het internationaal Suikertoernooi (dammen) in Amsterdam; het tafeltennistoernooi om de NTTB-Cup en de Limburg-Coupe; de paardenkoersen in Hilversum; amateurvoetbal, microkorfbal en zaalhandbal (overzichten en uitsla gen). DEN HAAG Acht deelnemers heb ben zich aangemeld bij het kantoor van de sporttoto met dertien juiste voorspellingen in de toto van het afge lopen weekeinde. Zij ontvangen bruto ruim 27.000 gulden. De cijfers van toto 19 zijn: aantal deelnemers 769.074, inleg f 1.619.343,90, beschikbaar prijzenbedrag: f728.705. Eerste prijs f 218.611,50, acht win naars, uitkering bruto f 27.326,40. Tweede prijs f 145.741, 153 winnaars, uitkering f952,60. Derde prijs f218.611,50, 1623 win naars, uitkering f 13,70. Extra prijs f145.741, 703 winnaars, uitkering f207,30. AMSTERDAM De heer D. Stoop, voorzitter van de Amsterdamse eredi visieclub DWS, heeft de KNVB voorge steld te komen tot een winterpauze van enkele weken rond Kerstmis en Nieuw jaar. „Nu het Nederlands elftal zich niet geplaatst heeft voor Mexico, en de competitie al zo vroeg is begonnen, kunnen we de competitie best een paar weken stilleggen. Er is in mei 1970 tijd genoeg om competitiewedstrijden te spelen". Naast zakelijke overwegingen („er komt in de winter als het koud is ook weinig publiek") heeft de heer Stoop het belang van de spelers op het oog. „Op de gladde en harde velden is de kans op blessures in deze periode zeer groot en bovendien, indien tot de win terpauze wordt overgegaan, kunnen de ■pelers de feestdagen in eigen kring doorbrengen". De heer Stoop gaat ook andere clubs voor zijn voorstel, waarbij hij de steun heeft gevraagd van de FBO (Federatie van Betaald Voetbal Organisaties), in teresseren. LAUSANNE Het secretariaat van het Internationaal Olympisch Comité te Lausanne heeft bekendgemaakt dat de officiële kandidatuur van Moskou voor de organisatie van de Spelen van *76 is binnengekomen. Moskou is daar mee de vierde kandidaat voor de orga nisatie na Montreal (Canada), Florence (Italië( en Los Angeles (V.S.). De stad Sion in Zuidwest Zwitserland is de vijfde kandidaat voor de organi satie van de winterspelen 1976 na Lah- ti (Finland), Granada (Spanje), Van couver (Canada) en Denver (V.S.). Het IOS zal beslissen waar de zomer en winterspelen van 1976 worden ge houden tijdens zijn vergadering van mei 1970 te Amsterdam. Hoewel Bazen, Jorritsma en Krook tijdelijk in het nationale keurkorps zijn ingelijfd, zinkt de trainingsbegeleiding van dit drietal in het niet, bij de voor zieningen die voor de overige rijders zijn getroffen. De niet bij de officiële wedstrijd in actie komende leden van de kernploeg zij doen mee buiten mededinging hebben gedurende de gehele voorbereidingsperiode een zak geld van f 15 per dag van de bond ont vangen. Voor de drie „invallers" gold een dergelijke financiële regeling niet. Zij moeten afwachten wat het organi satiecomité voor de wedstrijddagen be schikbaar zal stellen. Automonteur Jan Bazen bijvoorbeeld offerde een weekloon op en merkte bij zijn aankomst maandag in Heerenveen dat hij zich moederziel alleen op zijn vertegenwoordigende taak moet prepa reren. „Ik ben helemaal op mijzelf aan gewezen", zegt de 21-jarige rijder uit Zevenhuizen, die tot nu toe voor een op vallend goede sprintproduktie zorgde met als top 41,6 seconden op de 500 me ter. „Sinds Gerard Maarse is weggeval len, is het moeilijker voor mij gewor den. Op de Jaap Edenbaan krijg ik nog wel eens adviezen van Egbert van het Oever, maar hier heb ik niemand". Bazen zou graag in Nederland meer concurrentie willen hebben op de korte afstanden. „Ik kan mij dan meer op trekken, het is niet leuk meer als jij 42 seconden rijdt en de rest is twee se conden langzamer". Als de naam West Allis valt, waar eind februari de sprint kampioenschappen van de internationa le schaatsfederatie plaats vinden barst Bazen in lachen uit. „Het zou mij ver bazen als ik daar mag rijden", grijnst hij, „die kans is bijzonder klein, dacht ik". De 25-jarige Ab Krook uit Oud-Loos- drecht heeft een realistischer kijk ge had op zijn trainingsmogelijkheden in Heerenveen. Pas vrijdagmorgen arri veerde Krook, die op een expeditiekan toor in Amsterdam werkzaam is, op de Thialf-kunstijsbaan. De gehele week had hij nog kunnen profiteren van de raadgevingen van Egbert van het Oe ver. „Ik ben helemaal niet zo tuk op een trainingskamp of zo iets", licht de lange, donkerharige, Krook toe, „als je gewend bent een keer per dag te oefe nen, valt het niet mee om over te schakelen op twee maal per dag. Ik zou mijn trainingsarbeid op moeten voeren van tachtig procent naar hon derd procent en dat heeft op zo'n korte :termijn weinig zin". Ab Krook maakte vorig seizoen, nog als „half-gelder" deel uit van de oor spronkelijke kernploeg, maar een ge compliceerde beenbreuk (tijdens een voetbalwedstrijd opgelopen) schakelde hem uit. „In mei is een metalen plaat uit dat been verwijderd, daarom ben ik ook wat later met mijn training be gonnen. Ik heb er nu helemaal geen last van. Alleen is mijn toch al niet su persnelle start nog trager geworden". Krook zou het liefste zien dat Egbert van het Oever hem tijdens het week einde coachte. „Maar dat zal wel niet mogen", is zijn verwachting. Arie Eriks, 22 jaar en al voor het derde jaar bij de kernploeg had vast op een plaats in het nationale team ge rekend. „Het kwam voor mij als een grote teleurstelling dat ik slechts reser ve sta", zegt de rossige Noordhollan der, „maar toen Leen Pfrommer ging telefoneren om de definitieve keus te weten te komen, had ik al zo'n voorge voel. Ik zei nog tegen Karei te Winkel: „Wedden, dat ik er niet bij ben? Het kwam prompt uit". Eriks heeft de de ceptie inmiddels goed verwerkt, hij is vast van plan de „smaad" bij het Ne derlandse kampioenschap uit te wis sen. „Volgende week hoop ik, als het weer zo blijft, nog zo veel mogelijk wedstrijden op natuurijs te rijden. Op de woensdag voor Kerstmis vertrek ik met Verkerk, Giling en Van Dijk naar Hamar. Dat was een idee van Kees. Wij hopen daar met de Kerst een wed strijdje te kunnen rijden". GRONINGEN Aan het achtste Nie- meyer-jeugdschaaktoernooi, dat van 22 december tot en met 9 januari in Gro ningen wordt gehouden, nemen 24 spe lers uit 23 landen deel. De inzet is, als gebruikelijk, de „European Junior Cup". Het winnen van deze trofee houdt in, dat de betreffende speler zich de beste schaker onder de 21 jaar in Europa mag noemen. De uit: deelnemerslijst ziet er ais bolgt Ligterink en Baljon (Nederland), Root hoofd (België), Velikov (Bulgarije), Middendorf (West-Duitsland), Eales (Engeland), Ristoja (Finland), Haick (Frankrijk). Adorjan (Hongarije), Hen ry (Ierland), Ljubojevic (Zuidslavie), Mossong (Luxemburg), Löffler (Oos tenrijk), Nogrocki (Polen), Urzica (Roe menië), Pritchett (Schotland), Beljav- ski (Rusland), Bellon (Spanje), Hausner (Tsjecho-Slowakije), Nemlioglu (Tur kije), Angantysson (IJsland), Ornstein (Zweden) en Schauwecker (Zwitser land). Er zullen zestien ronden worden ge speeld, aanvankelijk volgens het Zwit serse systeem. In de loop van het toer nooi worden de finale-groepen samen gesteld. RIJSWIJK Dusan Tigerman hóópt op de toekomst, gelooft daar ook in. Hij, de man die nu twee jaar werkt aan de opbouw van het Nederlandse tafel tennis, kent de capaciteiten van de jeugd. Daarom kijkt hij haast verlangend uit naar de komende jaren, want: „Onze junioren, aspiranten en pupillen zijn gelijkwaardig aan de allersterksten. Zij kunnen het opnemen tegen de beste jongeren uit de Oostbloklanden." De kans, dat de Nederlandse ta- fel ten nis top volgend jaar in Moskou kort voor de Europese kampioen schappen daar acht dagen in trai ningskamp gaat, neemt toe. De con tacten, die de Joegoslavische bonds coach Tigerman van de NTTB (Ne derlandse Tafeltennisbond) heeft met zijn collega Schirach Sergej hebben geleid tot een voorlopige overeen komst. De bedoeling is, dat de Nederland se ploeg acht dagen voor de aan vang van dc Europese titelstrijd naar Rusland zal reizen en daar samen met de Russische topspelers en -speelsters in een gezamenlijk trai ningskamp zal gaan. Bondscoach Tigerman: „In prin cipe is alles rond. Het een en an der zou gebeuren op uitwisselingsba sis. Als in 1972 de kampioenschap pen in Rotterdam zijn, dan komen de Russen ruim een week bij ons in een kamp. Op die manier profite ren wjj tweemaal daarvan." Als het trainingskamp mocht doorgaan, zou dit een unieke ge beurtenis zijn in de geschiedenis van het Nederlandse tafeltennis. Ti german: „De Russen behoren tot de sterksten ter wereld. Acht dagen met hen optrekken, met hen trai nen en bovendien met hen spelen, zou een enorme stimulans voor on ze kerngroep zijn". AMSTERDAM Op de schaatskalen der van de KNSB staan voor de komen de dagen de volgende evenementen: Vandaag: Onderdijk: Koggetocht over 30 km; Lutjebroek: grootslagtocht over 40 km, ook starten in Grootebroek, Hoogkarspel en Andijk. Waterland- West: Waterlandtocht over 35 km; On derdijk: wedstrijdtocht over 80 km; Wervershoof Kortebaan heren; Ndeuw- poort: Kortebaan heren; Ammerstal: langebaan dames en heren; Zijderveld: afvalwedstrijd; Lekkerkerk: kortebaan dames, senioren en junioren; Hazers- woude-dorp: koppelwedstrijd; Berg-Am bacht: kortebaan heren; Ter Aar: plas- HEERENVEEN Vrijdagavond heeft hoofdscheidsrechter Henny Roos in het ge meentehuis van Heerenveen de loting verricht voor de 500 en 3.000 meter van de schaatsinterland NederlandNoorwegen, die vandaag in Heerenveen begint. De loting had het volgende resultaat: 500 meter: le rit: Eddy VerheyenRoar Groenvold 2e rit: Jan Bols—Dag Fornaess 3e rit: Jorrit JorritsmaSvein-Erik Stiansen 4e rit: Ard SchenkFred Anton Maier 5e rit: Ab KrookJohan Lind 6e rit: Jappie van DijkSten Stensen 7e rit: Jan BazenIngar Bollerud 8e rit: Kees VerkerkMagne Thomassen 9e rit: Co GilingWilly Olsen 10e rit: Peter NottetPer Willy Guttormsen Buiten mededinging: Harm KuipersArie Eriks Ronnie NooitgedagtKarei te Winkel 3.000 meter: le rit: VerheyenMaier 2e rit: GilingGuttormsen 3e rit: BolsGroenvold 4e rit: VerkerkThomassen 5e rit: Van DijkFornaess 6e rit: NottetStensen 7e rit: KrookOlsen 8e rit: Schenk—Bollerud sen- en poldertocht over 20, 40 en 60 km; Leek: Leekstermeertocht over 15, 30, 45, 60 en 75 km; Spijkerboor: Bannetocht over 30 km, ook starten in Neck en Warmer; Oosthuizen: Zee- vangsttocht over 20 en 40 km, ook star ten in Edam, Middelie, Kwadijk en Hobreede; De Rijp: Ei 1 endspoldertocht over 35 km, ook starten in Graft, Groot- Schermer, Schermerhorn, West-Graft- diijk en Driehuizen; Ouderkerk a/d Am- stel: Botsholtocht over 25 km, ook star ten in Waver; Akersloot: Limmentocht over 25 km, ook starten in Limmen. Zondag: Scharnier (Gro) Slochter- gasbelrit over 15, 25, 50 en 75 km; Wie- ringen: gewestelijk kampioenschap kor tebaan heren; Wervershoof: Molentocht over 60 km; Uitgeest: Poldertocht over 35 km, ook starten in Kromme- niedijk; Ammerstolronden-afvalwed strijd; Uithoorn: Poldertocht over 20 en 40 km, ook starten in de kwakel- ringdijk; Ter Aar: plassen- en polder tocht (ook 20/12); Waterland-West: Wa terlandtocht (ook 20/12); Leek: Leek stermeertocht (ook 20/12); Spijkerboor Bannetocht (ook 20/12); Oosthuizen: Zeevangsttocht (ook 20/12); D e Rijp: eilandpoldertocht (ook 20/12); Ouder kerk a/d Amstel: Botsholtocht (ook 20- 12); Akersloot: Limmentocht (ook 20/12). En verder de volgende evenementen: Maandag 22 december: Nieuwe Niedorp: Langebaan junioren (heren) a en b; Nieuwpoort: kortebaan dames; Zijderveld: kortebaan heren. Dinsdag 23 december: Ter Aar: ge westelijk kampioenschap langebaan he ren (500, 1500 en 5000 meter); Bodegra ven: Rondenwedstrijd heren. Dat is, waaraan Tigerman zo fana tiek heeft gewerkt. Dót is, waarop de 37-jarige Joegoslavische bondscoach heeft gegokt. De weinige successen van de huidige tafeltennistop, de niet bijs ter imponerende internationale resulta ten van Bert van der Helm, Frans Schoofs en ook Nico van Slobbe, dat alles deprimeerde hem allerminst. Nu, na ruim twee seizoenen intensie ve begeleiding, zegt hij: „Toen ik hier kwam, heb i'k alles onder ogen gezien, ik zag, dat er materiaal was, ik zag ook de mogelijkheden van de jeugd. Maar ik bemerkte vooral de weinig systemati sche lijn, die in de training werd ge voerd. Ik bemerkte de achterstand van de topspelers en -speelsters." Toch aanvaardde Dusan Tigerman de uitdaging. En thans, twee moeiza me jaren verder, stelt hij: „Het talent, dat ik bij mijn komst bespeurde, was er. Ook in de top, hoewel juist de re sultaten van de A-selectie mij zijn te gengevallen. Ik had meer successen verwacht, maar het is duidelijk gewor den, dat onze spelers wél kunnen spe len maar nog niet kunnen winnen. Hoe vaak kwam een Van der Helm niet met 20-17 voor en hoe vaak verloor hij die partij dan toch nog?" Die gebreken, die feiten ook, worden door Tigerman onderkend en verklaard. „Het verschil tussen de Europese en wereldtop en de Nederlandse kernploeg heeft jaren geleden al zijn oorsprong gevonden. In Rusland, Zweden en Joe goslavië wordt de jeugd al vroeg met de sport vertrouwd gemaakt. Daar wor den zij op veertien of vijftienjarige leef tijd al opgeleid tot semi- of fullprofs. Tot spelers, die de gehele dag ook wer kelijk tafeltennissen. Daarin ligt het verschil. In die landen zijn de mogelijk heden groter, heeft een tafeltennisser een goed bestaan. Kan hij uitsluitend voor zijn sport leven." „En dat kan hier niet. Sinds kort krijgen onze dames en heren een ver goeding voor de training en voor de reizen, die zij maken. Maar dat is ook alles en bovendien te weinig. Alleen het Chesterfieldtoernooi kent prijzengeld, de overige toernooien niet. Hier kan een trainer dus niet veel van zijn selectie- groep eisen. Als een speler bezwaar maakt dat ik té veel tijd van hem vraag, dan heeft hij daartoe het recht. Want wat staat daar tegenover?" Weer is het aloude probleem aange roerd. Een probleem, dat nu ook al bij de tafeltennistop speelt. Tigerman: „In Engeland leefde dit probleem ook. Maar daar krijgt de bond nu steun van Coca Cola. Het eerste jaar vijfduizend pond en de komende vier jaar nog eens 35.000. Dan kan je iets' gaan doen". „In Engeland is bijvoorbeeld het meisje Jill Shirley fullprof geworden. En zij is niet eens een geweldig talent; maar de bond betaalt alles. Zij is ai naar Japan geweest voor trainingen. Waarom kan hier zoiets niet? Hier leeft het tafeltennis niet echt. Bij competi tiewedstrijden komt zeer weinig publiek en dikwijls wordt er niet eens entree gevraagd. Daarom kunnen wij niemand uitzenden. Dat zou wél kunnen als een enorm concern als Philips geïnteres- De Russin bracht in september tij dens de Europese atletiekkampioen- schappen in Athene het wereldrecord op 20.43 meter, nadat zij eerst het re cord van de Oostduitse Margitta Gum- mei (20.10 meter) al had geëvenaard. Nadesja Tsjisjova kreeg 109 punten, 43 meer dan de wereldkampioene kunst rijden Gabriëlle Seyfert (Oost-Duits- land), die tweede werd. De Westduitse discuswerpster Liesel Westermann, die in het afgelopen seizoen haar ,eigen we reldrecord twee keer verbeterde en het uiteindelijk op 63.96 meter bracht, ein digde als derde met 62 punten. De ranglijst ziet er verder als volgt uit: 4. Debbie Meyer, V.S. (zwemmen) 58 punten; 5. Liesel Prokop, Oostenrijk (atletiek) 43; 6. Karin Bolzer, Oost- Duitsland (atletiek) 36; 8. Ann Jones, Engeland (tennis) en Gertrud Gabl, Oostenrijk (ski) 31; 10. Gebriele Wetzko ,0 ossndauit5mml.2n)eez(wt-D Wetzko, Oost-Duitsland (zwemmen) 25. MEXICO De kans, dat er op 10 januari in het luxueuze hotel Maria Isabel in Mexico-Stad een „eerlyke" loting zal z(jn voor de indeling van de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, is te verwaarlozen. Volgens een gegroeide gewoonte heeft het organiserende land het recht zijn wedstrijden uit de groepen, die de acht kwartfinalisten opleveren, te spelen in de hoofdstad. Dat betekent, dat Mexi co in de Azteken stadion van Mexico- Stad zal spelen. Eenzelfde traditie wil dat de houder van de wereldbeker in de op een na belangrijkste stad van het land zijn eerste wedstrijden speelt. En geland zal daarom in Guadlajara, 1.420.000 inwoners, beginnen. Donderdag lekte echter in Mexico uit dat het organiserende comité nog en kele landen heeft „geplaatst" om niet meteen in de groepen al het risico te lopen dat vooraanstaande voetbalna ties in een kansloze positie zouden ko men. Voor nog twee landen, die naast Mexico en Engeland als „nummer 1" zouden worden geplaatst in hun groep, was een voorkeursbehandeling moge lijk. Een zegsman van het organisatie comité maakte bekend, dat Brazilië „aanvoerder" zal zijn van groep 2, die in Puebla en Toluca speelt en West- Duitsland van groep 4, waarvoor de wedstrijden in Leon worden gehouden. De zegsman maakte ook bekend dat de aanwijzing van Brazilië minder moeite en besprekingen had gekost dan die van West-Duitsland, tweede in 1966, aangezien ook Italië, de Europese kam- pioensploeg van twee jaar geleden, daarvoor een serieuze kandidaat was. Verder werd nog bekendgemaakt dat het niet verwacht mag worden dat Pe ru of Uruguay in een groep met Bra zilië zullen spelen, dat West-Duitsland en Italië niet voor de kwartfinales te gen elkaar komen, dat men ook Israël en Marokko aanvankelijk gescheiden zal houden op politieke gronden en dat men om vergelijkbare redenen Rus land en Tsjecho-Slowakije uit elkaar zal houden. Al deze overwegingen, die een blinde loting van de 16 overgebleven landen uitsluiten, leidden ertoe dat op 10 ja nuari slechts vier, vijf of zes landen bijgeloot zullen worden in de groepen, waardoor veel eerder een plaatsing dan een loting zal plaatsvinden. seerd zou raken." „Denk nu niet, dat ik sterk voor full- professionalisme ben. Dat per se niet. Maar het stimuleert de jeugd als zij naar het buitenland wordt gezonden. En de ouderen krijgen dan eindelijk eens een vergoeding voor al dat geld, dat zij in hun sport hebben geïnvesteerd. En natuurlijk mag het nimmer worden overtrokken. Het voetbal is door geld verziekt, bij het tafeltennis mag zoiets nooit gebeuren." Toch is deze Dusan Tigerman een optimist Ondanks de nog altijd matige verrichtingen van de topspelers, blijft zijn vertrouwen in de toekomst onge schonden. „En," zoals hij zelf zegt, „terecht. Iedereen kijkt maar naar die heren- top. Maar ik train ook de dames en de jeugd. En jilist daar is er een sterke vooruitgang. Ik denk alleen al aan El len Klatt, Mary van der Ruit, Vero- nique van der Laan en Annemiek van Moorst. Dat zijn junioren, die toch moei teloos in de top bij de dames kunnen meedraaien. En dat is de gewenste si tuatie". „In de Oosteuropese landen maken de junioren veertig procent deel uit van de landelijke top. Bij onze jongens hebben wij slechts één speler, die in de top meekan: Van Zoelen." Maar Tigermans optimisme is geba seerd op nog meer punten. „Ik geef ook cursussen aan trainers of aan men- TIGERMAN„Onze spelers kun nen wèl spelen maar nog niet win nen". sen die trainer willen worden. Ook dat is een pure noodzaak. In Joegoslavië heeft iedere club een echte trainer, hier misschien alleen Scylla, Nedlloyd en Steeds Hoger. Een onhoudbare situatie. Want, als ik een speler tweemaal op de centrale training zie, dan zou ik het voor het overige moeten kunnen over laten aan de clubtrainers. Maar dat kan niet, want die zijn er niet." „Maar dat gaat nu veranderen. Er zijn nu zo'n dertig kandidaat-oefenmees ters. Bovendien gaat mijn systemati sche training vruchten afwerpen. Naast de A-selectie heb ik ook de jeugdtrai- ning en volg ik zo af en toe de afde lingstrainingen in het land, die dit jaar voor het eerst zijn ingesteld. Dat moet resultaten gaan opleveren. Dat gebetirt ook". „Niet lang geleden kwamen onze jeugdkampioenen alleen uit Den Haag, nu komen zij bijna allen uit de provincie. En dat is verheugend. Dat geeft vertrouwen voor de toekomst. Daarom ben ik ervan overtuigd, dat wij er in 1972 bij de Europese kampioen schappen in Rotterdam wel bij zullen zijn. Dat onze jeugd van nu, straks dichtbij de Europese top kón en zèl ko men." ZUTPHEN De Nederlandse lange-afstand-top, die zich onder leiding van de nieuw benoemde trainer Aad Steylen gaat voorbereiden op de Olympische Spelen van München in 1972, bestaat uit: Hans van Rasteren (Metra, Rotterdam), Wim Hol Hercules, Dordrecht), Rudi Mol (GAC, Hilversum), Cees Clement (Horror, Sneek), Johan K^jne (Shell, Vlaardingen) en Jan Knippenberg (AV Maassluis). „Half januari hebben we in het na tionaal sportcentrum „Papendal" bij Arnhem de eerste trainingsbijeen komst", zegt marathonkampioen Stey len, „en reken maar, dat we er hard aan gaan trekken". Aad Steylen, die dit jaar na de Spe len van Mexico min of meer een punt achter zijn succesvolle sportcarrière heeft gezet („om in conditie te blijven loop ik nog wel eens een crossje en bo vendien train ik nog, echter geen top- training meer") vindt de vijf trainings- weekeinden per jaar, die de KNAU voor de lange afstandlopers heeft uitge trokken, veel te weinig. „De middelen ontbreken", zegt hij, „en bovendien moe ten de zeven coaches, die de atletiek- nummers voor hun rekening hebben, ook aan bod komen". Aad Steylen had liever om de veer tien dagen een trainingsweekend ge had. „Dan had ik meer tijd aan de ver schillende onderdelen kunnen beste den". Wat de training zoal inhoudt? „In de eerste plaats lopen en nog eens lopen, richtlijnen geven, contacten leg gen, schema's maken, ervaringen uit wisselen etc. Maar het belangrijkste van alles is hoe groot de inzet van de jongens zal zijn. Ik heb echter goede hoop. We kunnen niet meer dan ons best doen". Afgelopen weekend heeft Aad Stey len op eigen initiatief in de omgeving van de „Jutberg" bij Dieren een trai ningsbijeenkomst voor de breedte ge houden. Een dertigtal atleten uit het ge hele land was er present. Steylen heeft al vaker van dit soort weekeinden ge houden. En met succes. „De top moet je halen uit de breedte. Dat is een be langrijke zaak. Iets waar de KNAU nooit aandacht aan heeft besteed. De laatste jaren heeft de bond de grote groep lange afstandlopers totaal verge ten. Ik weet het nog goed uit mijn ei gen tijd. De lange afstandloper moest zijn eigen trainingsprogramma afwer ken. Daarom vind ik deze weekeinden voor de breedte zo belangrijk. En ik heb ook al een paar talenten ontdekt", aldus de bondstrainer van de KNAU. CASERTA Een rechtbank in de Italiaanse stad Caserta, vlak bij Napels heeft vrijdag 69 inwoners van Caserta veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van vier maanden tot vier jaar en drie maanden. De 69 werden schuldig bevonden aan het deelnemen aan de opstand" van 8 en 9 septem ber, waarbij in de stad grote ver woestingen werden aangericht. De ongeregeldheden in Caserta ontstonden nadat de Italiaanse voet balbond Caserta zes winstpunten had ontnomen wegens pogingen tot het omkopen van tegenstanders. Door die strafmaatregel t an de voetbalbond verspeelde de plaatse lijke club haar positie aan de kop van de ranglijst in de regionale derde divisie en tegelijkertijd haar zekere promotie naar de\landelij- ke tweede divisie. Voor de 39e Rallye van Monte Car lo, die van 16 tot 24 januari wordt gehouden, hebben zich 220 equipes uit 25 landen aangemeld. Twaalf meer dan vorig jaar. Er zullen 37 merken deel nemen.

De Vallei | 1969 | | pagina 11