Veenendaals dagblad Ambtenaren V/2 pet salarisverhoging Buiten Samenzwering in Indonesië Bankpersoneel door rovers geboeid in kelder opgesloten Weinig kans op gesprek Bonn-Pankow Aanslag op president Oeganda Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Pomphouders dreigen met staking HELE SLEEP VAN GOES NAAR TWENTE..... Race-vliegers zoek KERSTKRANSEN jHuize Schuuring Kabinet ging niet akkoord met sjmarloon voor 360.000 man X Nieuwe aantijging tegen V.S.-troepen Vereniging kon personeel niet betalen COLLECTIEVE VERZEKERING GOEDKOPER Taxistaking in Groningen afgelopen Onschuldige injectie toe 1) RIJKSSTEUN VOOR ASTRO- KUNSTMAAN Hond likte in brandend huis kinderen wakker Vrouw la£ wekenlang dood op akker Y.Y.D. wil wel met P.v.d.A. samenwerken, maar zonder Nieuw Links Maison Kramer HET BLIJFT WINTEREN DEN HAAG Op 1 januari krijgen de ongeveer 360.000 rijks ambtenaren een loonsverhoging van 4,5 procent. Als de lonen in het bedrijfsleven sterker stijgen, zal op 1 mei een aanpassing voor de ambtenaren volgen. Huisvogel ONVOLDOENDE REKENING MOEDER WAS 1S1ET THUIS Ift*, voor redactie en admtotatratfo ÉHnt Bernhardlaan 28, Veenendaal, *blef. 08386-10650 (adm.), 10757 en 10066 (red.), 0*0 1321600. Losee nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aandraag. ZATERDAG 20 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 299 Het kabinet heeft gistermiddag beslist over de salarisverhoging. Daarbij werd tevens geregeld dat voor de ambtena ren. die nog het langst werken, de ar beidstijd met een kwartier wordt ver kort tot 43uur per week. Het mini mum aantal vakantiedagen wordt van vijftien tot zestien werkdagen verhoogd. De beslissing van het kabinet was nodig, omdat in het georganiseerd over leg geen overeenstemming was te berei ken over de salarissen en andere maat regelen. Zo vroegen de organisaties de minimumvakantie op zeventien werk dagen te brengen. Ook wensten z\) in voering van spaarloon, maar staatsse cretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) PARIJS Een 21-jarig Zuidvietna- mees meisje heeft vrijdagavond op een persconferentie in Parijs de Amerika nen van een nieuwe massamoord be schuldigd. Volgens haar hadden Ame rikaanse militairen op 13 januari van dit jaar in het Zuidvietnamese kustdorp Ba Lang Am driehonderd burgers ver moord. Het meisje. Pham Thi Lien, sprekend op gelijkmatige toon hoewel de tranen haar af en toe over het gezicht liepen, vertelde op de onder leiding van de schrijver-filosoof Jean Paul Sartre staande persconferentie, dat zij bij de slachting achttien naaste verwanten, onder wie haar moeder, had verloren. De Amerikanen waren in de vroege ochtend van de 13de januari na een ar tilleriebeschieting in tanks en helikop ters bij het dorp, in de provincie Kwang Ngai, aangekomen. De bewoners zoch ten toevlucht in ondergrondse schuil plaatsen. „Ik hoorde veel schieten en na een poosje stak ik mijn hoofd naar bui ten en zag toen hoe Amerikaanse solda ten mensen bijeendreven en voortjoegen met hun tanks", zo vertelde Pham. „Ze vuurden mitrailleursalvo's af op ach terblijvers, die bovenop elkaar vielen. \|et het vleugje sneeuw in de na- dagen van Sinterklaas kwamen de eerste spreeuwen op ons winter- voer. Ze kunnen onder het witte dek op veld en akker weinig uit richten en trekken op de huizen der mensen af. Ook vertonen zich meer kauwtjes, eksters en gaaien, maar een trouwe comparant bleef nog absent: de grote bonte specht; hij kan zich langs de rauwe stammen van het bos voorlopig wel redden, doch de boomklever heeft het ver laten en krakeelt met de mezen om de lekkerste hapjes. Zo hebben we allerhande vertier om het huis en het is bij de ruime verscheidenheid van 't menu niet nodig met haver mout te gaan voeren, wat een me t-rouw uit Hengelo (Gld.) aanraad de. Er is met het vorderen van de winter niet veel, wat de vogels wei geren. Vaak is het de kunst hun het voedsel zódanig te verstrekken, dat dit voor ongewenste gasten, zo als mussen en katten, onbereikbaar is. We vinden het sneu, als een kersverse lap zwoerd 's morgens verdwenen blijkt. Bij het opduiken van de spreeuwen moest ik er even aan denken, hoe men deze dieren in de oude tijd aanlokte, zij het niet uit vogelbeschermingsmotieven. Ik heb U, meen ik, al eens verteld, hoe men nest-urnen inmetselde en er de jonge protters, als ze vet tra- ren, voor consumptie uithaalde. Vaak ziet men zulke spreeuwpotten nietdoch in de herdruk van de kro niek van het oude Stadje El- burg een historisch werkje, uitgegeven door Gijsbers en v. Loon te Arnhem schrijft ds. Olthuis er over. Hij vond op alle verdiepingen van het Bagijnenhuis tegels met een holte ingemetseld. Onze domi nee slaat de plank mis, wanneer hij zegt, dat de wens der kloosterlin gen was daardoor nestelgelegen heid aan deze schepsels te verle nen.. Evenals op de gewelven der groote kerk gastvrijheid aan dui ven wordt geboden, wenschten de volgelingen van St. Franciscus de heilige, die zelfs aan de vogelen het Evangelie verkondigde aan de vogelen gelegenheid te bieden tot het maken der nesten met be roep op Psalm 84: Zelfs vindt de musch een huis en de zwaluw een nest voor zich. waar zij haar jon gen legt, bij Uwe altaren Ik geloof niet dat de bagijnen die spreeuwen uit edelmoedigheid huis vestten. 20 dec. 1969 A. B. WIGMAN wilde dit pas volgend jaar aan de orde stellen. Eveneens komt volgend jaar de ver hoging van de premievrije voet, waar over geen pensioenpremie dient te wor den betaald, in bespreking. Dan wordt ook gesproken over de positie van de hogere ambtenaar. De Centrale van Hogere Ambtenaren had voorstellen ingediend voor extra sa larismaatregelen in verband met de achterstand van deze groep. De staats secretaris was echter van mening, dat deze voorstellen pas in bespreking kun nen komen bij de voorgenomen struc turele herziening van het bezoldigings besluit burgerlijke en rijksambtenaren 1948. De salarismaatregelen van het kabinet zijn volstrekt onvoldoende en onaan vaardbaar, zei de heer A. van Rossen van de Algemene Centrale van Over heidspersoneel. Zijn collega dr. W. J. J. Dijsselbloem van de Katholieke Centrale van Over heidspersoneel zei te betreuren, dat de regering niet bij machte is geweest om op de voorstellen, die tijdig werden in gediend, met een concrete toezegging te reageren. De vijf organisaties van ambtenaren waren het ook eens over het spaarloon, waar de regering pas volgend jaar over wenst te praten. Daarbij was gedacht aan een bedrag van 200 gulden per jaar. KOOG AAN DE ZAAN De Vereni ging voor Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging voor Koog aan de Zaan en Zaandijk zit financieel aan de grond. Gisteren was er zo weinig geld in kas, dat het niet mogelijk was de salarissen voor ruim honderd medewerkers uit te betalen. Tijdens de begrotingsdebatten in de gemeenteraad van Koog aan de Zaan gingen stemmen op om voor de vereni ging een aanvullende subsidie uit het ge meentefonds te vragen. De gemeente zal de vereniging een voorschot geven op de eventuele subsidie voor 1970, waar door de salarissen alsnog kunnen wor den uitbetaald. DEN HAAG Een groot aantal Ne derlandse levensverzekeringmaatschap pijen werkt op het ogenblik aan tariefs verlaging voor collectieve verzekeringen. Daarop vooruitlopend zal de korting op collectieve premies worden verhoogd tot maximaal 25 procent met terugwer kende kracht tot 1 december. DJAKARTA Het Indonesische leger heeft een „samenzwering" van hoge officieren ontdekt tegen het re- gime-Suharto. Zjj had, aldus wodrt in legerkringen gezegd, ten doel oud-pre sident Soekarno weer aan de macht te brengen. In feite gaat het om een beweging van hoge Indonesische officieren, aca demici, onderwijzers en studenten, die zich tegen het regeringsbeleid hebben gekeerd. In 1965 streden dezelfde groe pen nog actief aan de zijde van Suharto tegen de coup in dat jaar en tegen de communistische invloed. De beweging heeft het gevoel gekre gen dat het huidige beleid zich alleen van dat van Soekarno onderscheidt door een veel sneller tempo van de toe neming van de buitenlandse schuld. In het bijzonder verwjjt zy de regering dat zij meent geen verantwoording ver schuldigd te zijn aan het Indonesische volk voor het gebruik van buitenlandse leningen. In 1967, 1968 en 1969 is het grootste deel van de buitenlandse hulp gebruikt voor de aankoop van sonsumptiegoede- ren als rtfst, meel, kunstmest en textiel. Daarmee is een kunstmatige, tijdelijke stabiliteit van de prijzen van die pro- dukten op de Indonesische markt ver kregen. Slechts een zeer gering deel van de buitenlandse leningen is gebruikt voor opbouwwerk. De beweging wil dat de regering de tegenwaarde van de leningen in ril- piahs op een speciale rekening plaatst, waaruit na overleg met de volksver tegenwoordigers b.v. de verbetering van de sociale situatie en het onderwijs wordt gefinancierd.. Zoals de zaken nu staan is op deze gebieden een terug gang te constateren ten opzichte van de situatie onder het vorige regime, aldus woordvoerders van, de beweging. Het regime-Suharto beschouwt een en ander als ondermijning van het ge zag. De „samenzwerende" officieren zijn allep gearresteerd. Onder hen is generaal-majoor Mursid, voorheen am bassadeur in de Philippijnen en onder bevelhebber van het leger. Generaal Panggabean, die het bevel voert over de actie tot herstel van open bare orde en veiligheid, wilde niet zeg gen, wie er verder zijn gearresteerd. „Als ik ze nu zou noemen," zei hij, „zou het gevolg een chaos zijn." UTRECHT De vjjftig tot zestig Gro ningse taxichauffeurs zjjn gisteravond na een week staken weer aan het werk gegaan. In een gesprek met de werkge vers bereikten zij een akkoord, waarvan de inhoud nog niet vrtf werd gegeven. GOES Omstreeks acht uur gisteravond hebben t^ee gewapende mannen een bankoverval gepleegd op de Nederlandse Kredietbank aan de Wijngaardstraat in Goes. De buit bedroeg circa 21.000 gulden aan bankbiljetten. Van de daders was vanmorgen vroeg nog geen spoor gevonden. Aan het begin van de kerstva kantie zijn de 600 beste school kinderen uit Parijs en, omgeving door de,Franse pre yd<e j Pompidou en zijn echtgenote of het Elysée- paleis ontvangen. Op de foto onder houden de president en zijn echtge note zich met hun jonge gasten. De daders kwamen tegen sluitingstijd de bank is op vrijdagavond tot acht uur geopend het bankgebouw binnen. Zij wisselden een bedrag van 170 Bel gische francs en deden of sty weggingen. Naar later bleek, hebben zij de buiten deur gesloten, en zjjn toen teruggeko men en over de balie gesprongen. De DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken gaat financiële steun verlenen aan de uitvoering van het project Astronomische Nederlandse Satelliet (ANS). Het project is voorbereid door een industrieel consortium van Fokker en Philips in samenwerking met de ster renwacht van de Groningse Universiteit. Verder werkte aan dit project mee de Technische fysische dienst in Delft. De minister vindt dat dit project voor de Nederlandse industrie van groot be lang is. Zij is hierdoor in de gelegenheid zich kennis te verwerven op het gebied van ontwerp- en produktietechnieken. De minister van Onderwijs en Weten schappen financiert de twee in de kunst maan op te nemen astronomische experi menten. De Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart. NASA, is bereid een raket voor de lancering beschikbaar te stellen. De kunstmaan gaat omstreeks augus tus 1974 de wereldruimte in. DEN HAAG Houders van benzine stations willen gaan staken als zjj de benzineprijs niet mogen verhogen. Het gaat om ongeveer 600 leden van de bij de bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven (Bovag) aange sloten benzinestations. De zesduizend garagehouders van de Bovag, die benzine verkopen en die sa men ruim 80 procent van de totale bin nenlandse benzinedistributie voor hun rekening nemen, zullen zich aansluiten. De adspirant-stakers zeggen dat in het arbeidsintensieve benzineverkoopbedrijf de aanzienlijk gestegen kosten niet door een omzetstijging worden gecompen seerd, waardoor de exploitatie margi naal, zo niet negatief is geworden. De laatste margeverruiming die slechts drietiende cent per liter bedroeg, da teert al van 1 april 1967. De benzinemaatschappijen willen geen verhoging van de benzineprijs omdat de witte pompen met veertien procent van de totale benzineomzet een te grote concurrent zijn. Bij de Apparaten- en Ketelfabriek te Goes zijn giste ren de eerste twee indampapparaten te water gelaten, die door de Koninklijke Zoutindustrie zullen worden ge bruikt voor de nieuwe zoutfabriek, die in Hengelo in aan bouw is. Transport van het apparaat dat ongeveer 20 meter lang is en een doorsnede heeft van 8' meter is alleen mogelijk via waterwegen. Twee sleepboten zullen het gevaarte naar Hengelo trekken. BONN Voor de eerste maai zal vandaag een Westduitse staatssecretaris met een officiële missie een bezoek brengen aan dekanselarij van de Oost duitse leider, Walter Ulbricht, aan het Marx-Engelsplein in Oost-Berlijn. De Duitse Bondspresident, Heinemann, schreef gisteren zijn antwoord op de brief van de Oostduitse leider Ulbricht. Een staatssecretaris zal de brief in Oost- Berlijn gaan overhandigen. Bij Ulbrichts brief aan Heinemann was ondermeer een Oostduits ontwerp gevoegd van een volkenrechtelijk geldig staatsverdrag voor „gelijkgerechtigde betrekkingen" tussen de beide Duits- landen. De Oostduitse pers heeft in grote op maak en met kennelijk welgevallen melding gemaakt van de aflevering van Ulbrichts brief in Bonn. De Westduitse regering is nu in over leg met de westelijke bondgenoten over Ulbrichts voorstellen, waarvan nog geen details zjjn bekend gemaakt. Ook de parlementsfracties zijn ingelicht. Heinemanns brief gaat niet concreet in op politieke kwesties, omdat dit de taak is van de Bondsregering. LEEUWARDEN Een herdershond, Boy, heeft donderdagnacht in Leeuwar den het leven gered van twee kinderen. Terwjjl het huis waarin de kinderen sliepen, in lichterlaaie stond, rende de hond naar boven en likte de kinderen wakker. De brand brak uit terwijl de moeder van de tienjarige Aafke en de achtjarige Elisabeth, de 31-jarige mevrouw J. R. T. in een café zat. Het vuur belette de kinderen via de trap naar beneden te vluchten. Door het raam van de dakkapel klommen zij in de dakgoot. Inmiddels wakker gewor den buren riepen de meisjes toe naar beneden te springen. Een voor een wer den ze door de buren opgevangen. Zij liepen geen verwondingen op. De hond kwam in de vlammen om. De brand is vermoedelijk ontslaan door kortsluiting in de kerstboomver lichting. BARENDRECHT De rijkspolitie heeft vrijdagavond niet ver van de rand van Barendrecht in een spruitenveld het lichaam van een vrouw aangetroffen, dat daar waarschijnlijk al weken had gelegen. Het stoffelijk overschot werd geïden tificeerd als dat van de 52-jarige mevr. H. van Tol-Vermeer uit Rotterdam. De vrouw werd verpleegd in het Deltazie kenhuis in Poortugaal, tot zij daar zes weken geleden verdween. De politie heeft geen sporen van ge weld op het ontzielde lichaam aange troffen. Voor een nader gerechtelijk on derzoek is het stoffelijk overschot over gebracht naar Rotterdam. Kennelijk om pi estigeredenen wil Oost-Berlijn het echter met niemand minder doen dan het staatshoofd Heine mann. Om Ulbrichts brief het karakter te geven van een officiële stap tussen twee soevereine staten, werd het epistel dan ook bezorgd door hoge functiona rissen van het Oostberlijnse ministerie van Buitenlandse Zaken. Na Heinemanns antwoord zal de Bondsregering verder ingaan op de Oostduitse suggesties en bondskanselier Brandt zal zich daar in het openbaar over uitspreken op 14 januari. Noch in Bonn, noch in Oost-Berlijn is men optimistisch over de kans op toe nadering. Aan beide zijden verwacht men dat. zelfs als het tot gesprekken zou komen, de standpunten onverenig baar zullen blijven. DEN HAAG De VVD stelt zich open voor regeringssamenwerking in 1971 met de drie confessionele parttyen, KVP. ARP en CHU, zowel als met de Demoeraten '66. Zelfs achten de libera len het niet uitgesloten, dat met een Party van de Arbeid zonder Nieuw Link, een soort moderne vryzinnig de»- mocratische party, een stembus-akkoord tot stand kan komen. De VVD wil geen samenwerking met de PvdA als Nieuw Links daarvan nog deel uitmaakt, noch met PPR, PSP, CPN of Boerengroepen. Deze standpun ten zijn neergelegd in het laatste rap port van Liberaal Beraad, dat met de bijbehorende resoluties door het hoofd bestuur van de VVD geheel is overge nomen. Het partijcongres van eind fe bruari in Breda zal over de resoluties oordelen. AIX EN PROVENCjC Door een Frans militair vliegtuig wordt gezocht boven Zuidoost-Frankrijk naar een ver dwenen Aero Commander waarin de Amerikaan Ferner en de Canadees Dodd op weg waren naar Athene. Deze men sen nemen deel aan de luchtrace Lon denSydney. De piloten hadden drie punten Montelimar, St. Tropez en Lyon per radio moeten oproepen, maar men heeft niets van hen gehoord. Het zoeken moest gisteren wegens het slechte weer worden afgebroken. Van daag wordt het door vliegtuigen en mensen op de grond voortgezet zodra er genoeg licht is. Philips gaat zijn vestiging in Gro ningen sterk uitbreiden. Het bedrijf in het industriegebied bij het Eemskanaal in het oosten van de stad krijgt er hierdoor tweehonderd arbeidsplaatsen bij. een was gewapend met een pistool en de ander met een karabyn met afge zaagde loop. Een van hen drong de drie man bankpersoneel in een hoek en be waakte hen zorgvuldig. In die tussentijd haalde ztyn maat de kluts leeg. Daarna werden de drie bankemployés naar beneden in de kelder gebracht, waar ze met touwen werden vastgebon den en achter gesloten tralies achter gelaten. Voor de overvallers vertrokken, heb ben ze elk van de bankbedienden een injectie in de bovenarm toegediend met een rose vloeistof. Volgens de politie, heeft deze vloeistof geen uitwerking ge had. Een arts vermoedt, dat met een onschuldig middel is geïnjecteerd. Het heeft ruim een uur geduurd voor een van de bankbedienden kans zag zich uit de touwen los te maken. Via een klein gat in de gang onder de grond, heeft hij zich kunnen bevrijden en de politie kunnen waarschuwen. De bankbedienden hebben verklaard, dat de overvallers niet gemaskerd wa ren. Zij hadden volgens hen de Neder landse nationaliteit. ADVERTENTIE Een heerlijke CHIPOLATA-KERSTPUDDING KAMPALA Op president Milton Obote van Oeganda is geschoten toen hy een vergadering van de aan de macht zynde volkscongresparty verliet. Hy is daarbij licht aan 't hoofd gewond. De aanslag op de 44-jarige Obote, die sinds april 1966 president van Oeganda is, had plaats toen hij het stadion in Kampala verliet waar de vergadering van zyn aan de macht zijnde partij werd gehouden. Het was al schemerig toen 'n schot viel, direct gevolgd door twee an dere. De president is met schotwonden in een ziekenhuis opgenomen. Het ziekenhuis heeft meegedeeld, dat de president door de mond is geschoten. De regering verklaarde in een communiqué dat Obote's toestand goed is en dat er geen reden lot bezorgdheid bestaat. Niet ver van de plek van de aanslag Is iemand aangehouden die een revolver bij zich had. In Oeganda geldt sinds de machtover neming door Obote de noodtoestand. De regering kan verdachte personen ar resteren en naar goeddunken in hechte nis houden zonder dat zij voor de rech ter worden gedaagd. De door Oboto afgezette koning van Oeganda. Sir Edward Moetesa is in no vember in Londen overleden. Hij is daar begraven en niet, zoals royalisten had den gewild, in Kampala op de traditio nele begraafplaats. ADVERTENTIE JNAAST ONZE HEERLIJKE hebben wij diverse I» KERSTGEBAKJES U FIJNE CHIPOLATAPUDDING per halve liter LHet fijne komt van TELEFOON 12961. (Van onze weerkundige medewerker) Een sneeuwfront boven Engeland ziet geen kans het continent te be reiken. Het trekt in zuidoostelijke richting weg en verzwakt. Tegelij kertijd stijgt de luchtdruk in Mid den-Europa en handhaaft zich het hogeluchtdrukgebied boven Noord- Rusland en Finland. Dit betekent, dat de vorst in de komende dagen zal aanhouden, terwijl er slechts plaatselijk wat sneeuw kan vallen. De laagste temperaturen zullen in ons gebied tussen -7 en -10 gra den liggen; plaatselijk kan strenge vorst optreden (-10 tot -12 graden is niet uitgeslotenDe laagste tem peratuur van Europa was vrijdag in Midden-Noorwegen: -25 graden.

De Vallei | 1969 | | pagina 1