KANKER PAVILJOEN nanciele notities Rondreizende expositie industriële vormgeving Revolutie of evolutie in de detailhandel? beurs overzicht r. Concurrentie positie op de exportmarkten V akbeurzen in Utrecht Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Goedkoper dan in buitenland Bundeling van VFW en Fokker nu voltooid International,1- in herstel s? PILOOT STORM TEKKO TAKS CRISIS IN MEUBELINDUSTRIE AANLEIDING TOT SYMPOSIUM MOMENTEEL IN HET STADHUIS HENGELO Mogelijkheden tot nieuwe bedrijfsvormen Pagina 2 ZATERDAG 20 DECEMBER 1969 i-gflis. ■gSsSHHsa saSdyaSi diïi'SÈ'ffi," -if 5 5 f'SIBIaBBBimgHmgratein IB. a(taram®»w_ -sm&-sse, sa^s? w^iaè^Èa^isa^iskêêék HiaNaaiÉaai3BUaiiBiHafitfffila is KE 53 windsel deed, dat hij net gedroogd'had, en vervolgens een afschuwelijke, ver fomfaaide rubber kaplaars aantrok met ruwe plekken op de vouwen, blafte hij: „Iets ergers dan kanker? Jawel. Le- Rusanov besefte dat hier zijn zwakke pra! punt lag. Hij haatte speculanten, maar Het harde, zware, dreigende woord zijn tumor zou niet wachten tot de galmde als een salvo door de zaal. nieuwe medicijn door de Academie van Pavel Nikolayevïch glimlachte ver- Medische Wetenschappen was goed- goelijkend. gekeurd of totdat de Centraal-Russische „Ach, dat hangt ervan af. Is het Coöperaties een doorlopende aanvoer werkelijk erger? Melaatsheid is een veel ervan geregeld hadden. langzamer proces." De stemloze nieuweling, die er met Kostoglotov staarde met een donkere, aljn opschrijfboekje uitzag als een onvriendelijke uitdrukking op zijn ge verslaggever van een invloedrijke krant, zicht in Pavel Nikolayevich's fonkelen- klom praktisch op Kostoglotov's bed. de brilleglazen en in de heldere ogen Hij sprak indringend en schor. „Het daarachter. adres van de leveranciers? Staat het „Het is erger omdat je al uit de adres van die leveranciers in de brief? wereld wordt verbannen terwijl je nog Ook Pavel Nikolayevich zat klaar om leeft. Ze slepen je weg van je gezin en het adres op te schrijven. stoppen je achter prikkeldraad. Denk je Maar om de een of andere reden gaf dat zoiets gemakkelijker te dragen is Kostoglotov geen antwoord. Hij vertel- dan een tumor? de gewoonweg niet of er al of niet een Pavel Nikolayevich voelde zich alles- adres stond in die brief. In plaats behalve op zijn gemak. De duistere, daarvan kwam hij van de vensterbank af brandende blik van deze ruwe, onfht- en begon onder het bed naar zijn soenlijke man was zo dicht bij l?em schoenen te rommelen. Ondanks alle en hij had geen enkel verweer, ziekenhuisvoorschriften hield hij ze „Nu ja, wat ik bedoel is, al die daar verstopt om te kunnen gaan verdomde ziektes..." wandelen. Elke welopgevoede man zou op dit Dyoma verborg het recept in zijn punt hebben ingezien dat het tijd was nachtkastje. Zonder te proberen nog een verzoenend gebaar te maken, maar meer te weten te komen begon hij heel. die Kostoglotov begreep dat niet. Hij voorzichtig zijn been op bed te leggen, had geen begrip voor Pavel Nikolaye- Zoveel geld had hij niet, en zou hij ook vich's tact. Hij kwam in zijn volle, nooit krijgen. magere lengte overeind en trok een Ja, de berkezwam hielp, maar hielp wijde, vuilgrijze bombazijnen vrouwen- niet iedereen. ochtendjas aan, die hem bijna tot op Rusanov was echt in verlegenheid zijn laarzen hing (die gebruikte hij als geraakt. Hij had net een schermutseling overjas als hij een wandeling ging met Kostoglotov achter de rug gehad maken). Toen kondigde hij op zijn overigens niet voor de eerste keer in zelfvoldane manier aan, bij zichzelf deze drie dagen en was nu hevig denkend hoe geleerd dat klonk: „Een gei'nteresseerd in zijn verhaal en voor zekere filosoof heeft eens gezegd: als het adres van hem afhankelijk. Hij vond een mens nooit ziek werd zou hij nooit -dat hij de man maar een beetje moest zijn eigen beperkingen leren kennen." paaien en begon eigenlijk onopzettelijk Hij haalde uit de zak van de en onvrijwillig, qver iets dat ze gemeen ochtendjas die hij had omgeslagen een hadden. Hij zei nogal oprecht: opgerolde legerriem te voorschijn, vier „Ja, kun je je iets ergers voorstellen vingers breed en met een vijfpuntige dan deze..." (deze kanker? Hij had ster op de gesp, en deed die om, waarbij geen kanker! dan deze... onkologi- hij er alleen op lette dat hij hem niette sche... nu ja, kanker? strak aantrok op de plaats waar zijn Maar Kostoglotov was niet in het tumor zat. Kauwend op een armzalig, minst getroffen door dit blijk van goedkoop sigarettepeukje van het soort vertrouwen, afkomstig van iemand die dat uitgaat voordat het is opgerookt, zoveel ouder was, hoger in rang stond wandelt hij naar de deur. en meer ervaring had dan hij. Terwijl hij De verslaggever met de piepende keel om zijn been een roestkleurig been- liep voor Kostoglotov uit het gangetje tussen de bedden door. Hoewel hij er nog aldoor uitzag als een bankier of minister, bleef hij toch bij Kostoglotov op antwoord aandringen. Hij deed heel onderdanig, alsof Kostoglotov een schitterende ster van de onkologische wetenschap was, die op het punt stond het gebouw voorgoed te verlaten. „Zeg me eens, in hoeveel percent van de gevallen blijkt een keeltumor kanker te zijn? Het gaat niet aan, de draak te steken met ziekte of verdriet, maar zelfs zie en verdriet moeten gedragen worden zon der in het belachelijke te vervallen. Kostoglotov keek naar het verdoolde, beangste gezicht van de man die zo dwaas door de zaal had gefladderd. Voordat hij die tumor kreeg was hij waarschijnlijk nogal zelfverzekerd ge weest. Zelfs de begrijpelijke gewoonte, tijdens het spreken zijn keel met zijn vingers vast te houden ieek om de een of andere reden wat dwaas als hij het deed. „Vierendertig," zei Kostoglotov. Hij glimlachte tegen hem en ging aan de kant staan. Had hij vandaag niet teveel gekletst? Had hij misschien niet teveel gezegd, of iets gezegd dat hij beter had kunnen laten? Maar zijn rusteloze ondervrager wilde hem niet loslaten. Hij haastte zich achter hem aan de trap af, boog zijn zware lichaam voorover en bleef praten en over Kostoglotov's schouders heen piepen: „Wat denk je, kameraad? Als een tumor geen pijn doet, is dat een goed of een slecht teken? Waar duidt dat op? Hopeloze, hulpeloze mensen. „Wat doe je voor de kost? vroeg Kostoglotov en stond stil. „Ik ben lector." De grote man met het grijze, sluike haar richtte zijn blik hoopvol op Kostoglotov als öp een dokter. „Lector waarin? Wat voor vak? „Filosofie," antwoordde de bankdi recteur, die aan zijn roegere zelf terugdacht en weer iets van zijn houding terugvond. Hoewel hij de hele dag een zuur gezicht had getrokken, had hij Kostoglotov zijn misplaatste en klungelige aanhalingen van filosofen uit het verleden vergeven. Hij wilde hem geen erwijt maken; hij had het adres van de leveranciers nodig. „Lector, en dan uitgerekend aan je keel." Kostoglotov schudde zijn hoofd. Hij had er geen spijt van dat hij de adressen van de leveranciers niet hardop in de zaal had gegeven. Volgens de maatstaven van de gemeenschap die hem zeven jaar lang had voortgesleurd als een metalen plaat door een draad- trakmachine, zou alleen een stomme sukkel zoiets gedaan hebben. Iedereen zou dan hals over kop naar de leveranciers zijn gaan schrijven, de prijzen zouden oplopen en hij zou zijn ,chaga' niet krijgen. (wordt vervolgd) 4305. Nadat iedereen de sporen van de lange reis van zich had afgespoeld in de luxueuze badkamers van het Hoofdkwartier en zich in wat comfortabeler kleding had gestoken, liet men zich het feestmaal in de grote Inner-Circle zaal goed smaken. Welk een genot om weer eens vers voedsel te eten na al die maanden syn thetisch dieet. Door onprettige ervaringen in het verle den waakten de tafelbedieners er wel voor hun gasten te overladen met al te zware kost. De stemming in de zaal was uitstekend, niet het minst door de komische wijze waarop kapitein Marc in een toespraak zijn ont moetingen met vreemde „blurpers, prtschers, umphten en szochtlummels" in het negatief heelal beschreef. De tranen biggelden Val Marian over de wangen, terwijl hij Piloot Storm toevoegde: „Is 't niet om je slap te lachen? Die Marc is een echte „tafelspreker" hoor. Hij zegt, dat hij dat „speechen" van jullie, Aardlingen, heeft overgenomen. Een leuke gewoonte!" Arend knikte, hij was 't geheel met de president eens, waar het Mare betrof, maar voor de rest had hij op Terra teveel di neetjes meegemaakt om nog respect voor „tafelspre kers" te hebben. Na een laatste heildronk ging het ge zelschap uit elkaar. Storm en de zijnen waren bijna vanzelfsprekend te gast bij Mare en spoedig suisden zij in diens zweefcar de stad uit. 51. De bewolking begon langzamerhand minder te worden. Het werd helder weer en weldra was er ruim zicht. Met gespannen aandacht bleef de professor uit zitten kijken en zo nu en dan keek Tekko ook mee. Uitgestrekte bossen en heidevelden gleden onder hen weg en even later ook meer heuvelachtige landstreken. „Nog niets in zicht, professor?" vroeg Tekko, die zijn vriend wilde bezig houden om te voorkomen dat hij zich aan sombere overpeinzingen zou overgeven. „Nee, nee! Nog niet mijn waarde!" antwoordde Starreveld, terwijl hij gespannen het landschap aftuur- de zover de blik reikte. „Maar het is ook heel goed mogelijk, dat de concierge-ingenieur om niet tegen de grond geslagen te worden, de motoren op volle kracht gezet heeft en dat zij nu op grote hoogte door de wind hoos worden meegevoerd. Wie weet waar zij heen ge stuurd worden. Er behoeft nu niet bepaald direct een ongeluk gebeurd te zijn. Maar dat die arme mensen in angst zitten is zeker. Je bent er toch wel van over tuigd dat we goed vliegen!" Voor alle zekerheid riep Tekko nog even de meest dichtbij liggende vliegvelden op. Maar van allen kreeg hij ten antwoord. „Niets gehoord! Niets gezien! Niets bekend! Richting windhoos zuid-zuid-oost!" De profes sor werd er zenuwachtig van. Zouden zij de verdwenen® flat nog wel ooit kunnen vinden?" DEN HAAG De contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie heeft zich in een schrijven gericht tot de mi nister van Economische Zaken om diens aandacht te vragen voor de con currentiepositie van de middengrote on dernemingen op de exportmarkten. De contactgroep is van mening dat in vele andere landen, waaronder de meeste EEG-landen, faciliteiten aan exporterende bedrijven worden ver leend, die ons land niet kent. De Ne derlandse exporterende industrie ver keert daardoor in een nadelige positie. De contactgroep verzoekt de minister van Economische Zaken te willen be vorderen dat de middengrote onderne mingen in staat worden gesteld op de wereldmarkten te concurreren op ba sis van gelijkwaardigheid met de indus trieën van andere hoog geïndustriali seerde landen door verlening van over eenkomstige faciliteiten, met name op het gebied van rente, financiering en kredietverzekering. AMSTERDAM De Stichting Industriële Vormgeving heeft voor 1970 diverse activiteiten op haar program geplaatst, die aansluiten op de actualiteit. Zo wordt de crisis in de Nederlandse meubelindustrie aanleiding tot een symposium over „de kortsluiting tussen meubelfabrikanten en meubelontwerpers". Dit symposium zal, dit voorjaar worden gehouden in samenwerking met de centrale Bond van Meubelfabrikanten en de Nederlandse Beroepsorganisaties van Industriële Ont werpers. In het oostèn van het land is de stichting begonnen met een rondreizen de expositie over „vormgeving in de praktijk van de industrie". De expo sitie bevindt zich op het ogenblik in het stadhjuis van Hengelo en reist be gin 1970 naar de diverse industrieker nen van Twente. Dit jaar gaat gepaard met een voorlichtingsactie onder deze industrieën door de technische consu lent van de stichting. De exposities worden gehouden onder auspiciën van de gemeentebesturen, die als gastheer optreden. Doel is in het bijzonder de jongste ontwerpersgeneratie te introdu- AMSTERDAM Voor het departement Amsterdam van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. P. L. van der Velden, directeur ad ministratie, financiën en research Bijenkorf Beheer N.V., gesproken over: revolu tie of evolutie in de detailshandel? Dr. Van der Velden besprak de opkomst van nieuwe detailhandelsvormen in het buitenland en de mogelijkheden voor deze nieuwe winkeltypen binnen de Ne derlandse detailhandelsstructuur. Deze nieuwe bedrijfsvormen, die zich onder uit eenlopende namen aandienen, zijn bijzonder groot in aantal, maar de concurren tie is erg onvolkomen en wel door de enorme verscheidenheid waarin deze be drijvigheid wordt uitgeoefend. Spreker voorzag geen revolutie maar wel een evolutie in de detailhandel voor ons land. De veranderingen die zich aandienen zijn te verklaren door de omstandigheden, die de markt en de omzet bepalen, zoals de plaats van vestiging, het assortiment, het aantal inwoners en het wel vaartspeil, alsook de stand van het verkeer, dus de mogelijkheden om het winkel centrum te bereiken. In het algemeen hebben de nieuwe detailhandelsvormen nog maar een klein percentage van de markt veroverd. Him kenmerk is vooral: het „image" te geven van goedkoper te zijn dan elders. Overigens ziet men van land tot land grote verschillen in het marktaandelen van supermarkten, cash and carry zaken, discount houses enz. In Duitsland schijnt hun succes het snelst te gaan en ook in België en Zweden maken zij vrij grote opgang. In weerwil van de stijgende welvaart blijken prijsverlagingen op primaire levensbehoeften wel kom te zijn wegens de daardoor ontstane mogelijkheden in sterker mate de an dere behoeften te bevredigen. Dat in Nederland de consumptieve bestedingen in minder snel tempo groeien dan in sommige andere landen ligt volgens spreker vooral daaraan, dat er bij ons veel minder werkende gehuwde vrouwen zijn. Een tweede rederi £aft zijn dat elders het aantal koopuren groter is dan hier. Dr. Van der Velden meent dat op den duur de oude en riieuwe bedrijfsvormen naar el kaar toe zullen groeien. ceren bij het bedrijfsleven. Over indus triële vormgeving als probleem van de ondernemingsleiding wordt in 1970 een studiedag gehouden onder de titel „design en management". Dit gebeurt in samenwerking met het georganiseer de bedrijfsleven en met de TH Twente, waar de nieuwe studierichting bedrijfs kunde in dit ontwerp is geïnteresseerd. De stichting wil in 1970 in Amster dam over de betekenis en de zin van het verschijnsel vormgeving een teach- in beleggen. Over de plaats van indus triële vormgeving in de samenleving zal medio 1970 een „basisnota" verschij nen. Deze nota wordt thans voorbe reid door een commissie uit de raad voor industriële vormgeving (deze raad vormt het algemeen bestuur der stich ting industriële vormgeving). Daar naast wordt de opzet uitgewerkt voor een wetenschappelijk onderzoek naar „de houding van de Nederlandse indus trie tegenover industriële vormgeving en de weerstanden die er bestaan om industriële vormgeving in praktijk te brengen". Een eerste opzet voor dit on derzoek is inmiddels gemaakt. Doel er van is de propaganda onder de indus trie, als praktische taak der stichting industriële vormgeving, meer effectief te maken. De dienstverlenende activiteiten zul len in 1970 vooral gericht zijn op het bedrijfsleven, met name o£ verdere in schakeling van industriële ontwerpers UTRECHT In het nieuwe Beatrix- gebouw van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs in Utrecht worden van 5 tot en met 9 januari de 18e internatio nale souvenirbeurs en de wintervak- beurS voor koffers en lederwaren ge houden. De souvenirbeurs wordt ondergebracht in het expositiegedeelte op de parterre van het Beatrixgebouw, terwijl de win- tervakbeurs voor koffers en lederwa ren wordt gehouden op de tweede eta ge. De souvenirbeurs telt 96 deelnemers, die in totaal ruim 1900 m2 netto expo sitieruimte in beslag nemen. Zij tonen produkten uit zes landen: Duitsland, Frankrijk, Groot Brittanië, Hongarije, Japan en Nederland. De.winterbeurs voor koffers en leder waren heeft 'inzendingen uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan en Zweden. Het aantal deelne mers bedraagt-102 en de netto ruimte expositieruimte is 2750 m2. (Slotkocrsen van gisteren) Fonds Vorige koers lste oot. Nederland 9 j. Nederland 25 j. Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. grootb. obl. Ned. dollarling 1969 1969 1969 1966-1 1969 1968-1 8 101.2 8 110.3 7è 96.9 7 93.4 7 92.7 6* 88 1968-2 6è 87.9 1968-3 6è 87.6 1968-4 64 87.6 1966 6i 88.4 1967 6i 85.4 1967 6 84 1965-1 51 85.2 1964-1 5è 83.3 1964 5 79.6 1958 4* 82.3 1964 44 95.2 1959 44 80.5 1963-1 4è 75.2 1961 4 77.8 1953 33 72 1947 34 68.2 1951 34 89.2 1953 1-2 34 78.3 1950 1-2 3i 66 1954 1-2 3* 68.5 1946 3 79.5 1947 3 86.5 Bk. v. N. gem.won.bl. '57 6 89.4 id. 30-jar. 1958/'59 44 77.3 H.V.A.-mijen ver. a. 58 A.K.Z.O. f. 105.4 Deü mij f. eert. 51.2 Heineken's Bier f. 173.7 Hoogovens n.r.c.v.a. 102.8 101.2 100.2 96.8 93.5 92.7 88 87.8 87.7 87.7 88.6 85.6 84.9 85.2 83.4 79.8 82.4 95.2 80.9 75.4 78 72.4 68.5 89.2 78.1 66.6 69.2 79.6 87 89.8 77.6 58 107.6 52.3 174.7 102.6 Philips gem. bez. Unilever Dordtsche Petr. Kon. Petr. f. H.A.L. Java-China p. n.r. K.L.M. Rotterd. Lloyd Scheepvaart Unie Bk v. Ned. Gem. Bk v. Ned. Géhi. 61.9 c.v.a. 110.5 a.894 a.140.6 a. 91.1 c.v.a.176 a.156 a.153 a. 143.2 67-1-2 63 89.2 68-1-2 63 87.7 90. Asmar schrok zich een aap, toen „Bramah dit zei. In pure paniek deed hij enkele passen te rug om zich te verbergen achter een boom. Daar stak hij angstig om vandaan en hij piepte: „Hoe w..weet jij dat allemaal?" „Ik zei U toch al, dat ik in het verleden kan kijken," antwoordde de smid. „Niet verder kijken, niet verder kijken!" brulde Asmar. „Het is al genoeg! En ook niks te gen de politie zeggen asjeblieft!" Toen de smid zag hoe bang Asmar voor de politie was, rijpte er een plannetje in zijn hoofd. Een héél slim plannetje. Daarom riep hij smalend: „Kom toch van ons helderzienden? Denkt ge dat wij verra ders zijn? Nee, nee, kleine man! Wij hebben wel wat anders te doen. In het verleden kijken is on ze taak. Met de rest bemoeien wij ons niet. Boon tje komt heus wel om zijn loontje zonder dat wij er ons mee bemoeien! Wees dus gerust. Ik zal niet klikken!" „Da's een pak van mijn hart," zuchtte Asmar opgelucht en tevreden kwam hij weer achter de boom vandaan. „Nou.., ik sta per plex, broer," vervolgde hij. „Jij bent een knappe helderziende, want je hebt geen woord gelogen bij wat je zei. Ik ben inderdaad een afschuwelijke ullicuc. lyoai uiu nty te voorschijn kleine kruimeldief! Wat denk je wel slechtaard. Maar nou wat anders. Jouw baas Lot- har is nog veel beter dan jij, hé? Zei je dat niet?" „Zo is het precies. Dat zei ik," ant woordde de smid. „Dat moet ik net hebben," giechelde Asmar. „Dan kan-ie misschien ook wat voor mij doen. En voor mijn baas. Bedankt baardmans! En tot kijk!" Tevreden huppelend ging het ventje er vandoor en de smid keek het doortrapte kereltje slim lachend na. En werkelijk, niet zo heel veel later stormde Asmar al door het warnet van slopjes en vuile steegjes in het oude centrum van Zoutkapelle, waar professor Nos- co zijn hoofdkwartier had opgeslagen. Bk v. Ned. Gem.'67-l-2-3 64 86.8 Bk v. Ned. Gem. 1965-1 6 86 Bk v. Ned. Gem.'58-l-2-3 43 79.6 Nat. bk. v. mid- kred. '66 7 95.6 Nat. Investeringsb. 1965 53 87.5 Fr.-Gron. h.b. dw. 6 82.6 Alb. Heijn wdlobl. 1955 4 117V4 British Petrol. '66 7i% 92.8 Bijenkorf Beheer Co-op Ned. r.-spaarbr. Ned. Gasunie 1969 Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie 1969 Philips dir. 250-1000 '51 Pegem 1-2 1967 Pgem 1958 Rott. Rijn Pijpl. K.L.M. 1968 K.L.M. 15-jarig Ned. Spoorw. 1957 1-2 A.K.Z.O. Berghuizer Papierfabr. Gelder Zonen v. Grasso's kon. m'.fabr. K.L.M. Meteoor beton Stokvis en Zonen 43% 80.4 Thomassen/Dr.-Verbl. 4Va°/n 92 Alg. Bank Ned. 3 260 Amrobank f 20,— a. 54.1 Nationale Ned. cert. 105.5 Ned. credietb. aand. b. 180.5 Ned. Middenstandsbank a. 102.9 Slavenburg's bank Albert Heijn Americain Arnh. scheepsb. Befo „b" Bergh en Jurgens Blijdenst. f 1000 Bols Lucas Brakke Grond. Bredero Bredero n.r. eert. Bredero ver. bedr. Bührmann-Tetterode Bij enk.' beh. n.r. c.v.a. 534 Bijenk. beh. 6% pref 77 Calvé D. 539 Calvé D. n.r. c.v.a. 742 Calvé com. pref. wo. r. eert, 113 6 97.5 161 74 94.2 7i 94.9 64 88.2 4 75 6 87.7 54 83.5 5i% 90.8 7 89.5 5 89.6 43 83.2 43 87.2 44 95 43 86.6 53% 87 53 91 53% 101 eert. n.r. c.v.a. a. 211.5 175.3 665 93.5 136 181 52 202 21 176.8 173.5 496 547 Drents-Ov. houth. 114 D.R.U. 459 Elsevier 739 Erdal Mij vvasverw. 768 Etna-Daalderop-Holding f. 44.5 Europe PI) Hotel 269 Fokker 398.5 Gazelle 133 Gelder (van) 170 M Gelder (van) pref. 165.5 62.8 112.5 902.5 142.9 91.1 178.5 165 156 144.4 89.4 87.8 86.9 86.3 80 95.5 88 83.5 92.6 161 94.3 94.6 88.4 88 82.7 89.9 89.8 89.5 83.3 87.5 95 87 90 102 80.2 94.5 260 54 106 180.5 104 211.5 175.1 94 135 179 49 204.9 177.9 174.3 505 545 540 77 746 115 453 768 45 269 399 170 165.5 Gist-Broc. 113.5 Grasso 149 Hellingman 224 Holec 113.5 Internatie 265 Kluwer f. 257 Kon. Ned. Papier 173.5 Kon. Ned. Textiel eert. 42.5 Krasnapolsky f. 53.3 K.V.T. 151 Leidse Wol 172.2 Lips en Gispen eert. 123.9 Meteoor 216 Naarden Chem. 795 Naeff gebr. 200 Nedap. 137 Ned. Kabel 271 Nelle, wed. van 321.5 Nijma n.r.c.v.a. 14.8 Nijverdal-ten Cate 75.2 Overz. gas bez. v. a. f. 88 Pakhoed 77.5 Palthe 53 Parkhotel 390 Pont hout 89 Reesink en co a. 127 Scheveningen expl. mij. f.a. 20 Schokbeton aand. b. 183 Scholten carton en papier a. 162 Schuppen sajetfabrlek a. 114 Simon de Wit aand. b. 211 Technische Unie a. 236 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 86 Twentsche kabelfabriek a. 318 Ubbink-Davo a. 56.5 Unilever 1000 cert. 7c.pr a. 120.2 Ver. Machinefabrieken a. 85.1 Ver. Ned. Uitg.bedr. a. 249.5 Ver. Ned. Uitg. f. 249.2 Ver. Touw c.v.a. 122.5 Vredestein c.v.a. 150 Vulcaansoord 45 Wegener n.r.c. 116.7 Wessanen 71.2 Billiton 2e rubriek a. 143.2 Geldersche tramweg mij. a. 53 H.B.B beleg, depot 1-2 pb.f. 855 Interbonds lpb f. 601 Vastgoedbeleg.fonds part. f. 493 I.K.A. belegging mij. f. 201.7 Robeco f 50 a. 238.6 Rolinco f. 224.5 Unitas f 50 a. 104.8 Canadian pacificrailw eert. 66.5 Int. nickel cy of can. cert 45.4 Shell oil can. (10 a.) cert. 27.5 Am.tel/tell5-10a33-l /3d cert 49.4 Anaconda cert 26.85 Bethlehem steel cert. 26 Chesapeake and Ohio cert. 49.6 Cities ser. 10 a 10 dlr cert. 39.8 Dupont d. N. 10 a 5 dlr cert. 112 General electric cert. 78.8 General motors cert. 66.6 Kennecott copper cert. 41.3 Philips petroleum cert 22 Radio corp. of America cert. 36 Republic steel cert 33.3 Shell oil cert 42.6 Standard brands 10 a cert 48.8 United States steel (10) cert. 33.9 Woolworth :ert. 35.3 115 149.5 224 115 267 259 172.5 42.1 51 155 174.5 121 213 803 200 137 274 322 15 75 88 80 54 390 91.9 127 20.1 182 162 238 87.5 316 56.5 85.8 254 123.5 146 46 117.5 72 143.1 53 860 602 493 202 240.4 225.5 105 69 45.4 28.1 49.3 28 26.4 41 116 79 69 42.2 bij de ontwikkeling van nieuwe produk ten. In de onderwijstentoonstelling var. de Vereniging Nederlands Fabrikaat wordt getracht het thema vormgeving didactisch in te vlechten. Elektriciteitstarieven AMSTERDAM Voor supergrootver bruikers als de proces-industrie hee Nederland met zijn elektriciteitstari' ven een gunstige concurrentieposit ten opzichte van de buurlanden. Tot de ze conclusie komt ir. T. Bogerd, direc teur van de Provinciale Zeeuwseb Elektriciteitsmaatschappij N.V. tij dens een lezing, die hij in Amsterdrr hield voor het Koninklijk Instituut va: Ingenieurs en de Koninklijke Nede: landse Chemische Vereniging, zei ir. Bogerd, dat de Nederlandse concurren tiepositie goed is. De huidige elektrici teitsvoorziening was een reële stimu lans voor de groei van de Nederlandse proces-industrie, daarbij inbegrepen de elektrometallurgische industrie. Als voorbeelden noemde ir. Bogerd de ves tigingen en uitbreidingen, die tot stand kwamen dan wel waartoe werd beslo ten: Hoechst met Fosforovens in Vlis- singen, Pechiney met een aluminium smelter, uitbreidingen bij Natronche- mie in Linne Herten, Aldel met een aluminiumsmelter in Delfzijl, een zink- elektrolyse in Budel enz. Een voor wat Nederland betreft bo ven alle verdenking staand gegeven noemde ir. Bogerd een tarief svergelii- king, gepubliceerd door de Vereinigung Deutscher Elektrizitatswerke. Hierin worden vergelijkende gegevens van 1968 vermeld voor afname van 10.000 kw. Stelt men het Nederlandse gemid delde tarief op 100, dan was dit voor Duitsland 110, voor België 129, voor Frankrijk 120 en voor Italië 112. Eer. lijst waarop Nederland ook al zijn cijfers dan mogelijk niet helema exact te bepalen wel een heel mooie plaats bezet. BREMEN Gisteren heeft de bunde ling van Vereinigten Flugtechnischen Werke (VFW) in Bremen en NV Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker in Amsterdam in VFW- Fokker mbH in Dusseldorp haar beslag gekregen. Beide maatschappijen heli- ben een belang van 50 procent in de centrale maatschappij. De nieuwe groep, waarbij in totaal ongeveer 24.000 mensen werken, werkt reeds vanaf 1960 nauw samen bij de ontwikkeling en de uitvoering van ci viele en militaire projecten. Het pro- duktieprogramma omvat behalve mili taire produkten de passagiersvliegtui gen Fokker f 28 Fellowship, de Fokker f 27 Friendship en de VFW 614 (met twee straalmotoren en voor ongeveer 40 passagiers). De combinatie heeft een belang van zestig procent in Errv - Raumfahrttechnik GmbH in Bremen en een van 50 procent in de Belgische vliegtuigfabriek SABCA in Brussel als mede een belang van vijftig procent in Marcel Dassault in Parijs. Daar de door beide partners nage streefde fusie op het ogenblik wegens het ontbreken van een Europees maa - schappijrecht nog niet uitvoerbaar is is voor de bundeling een constructie g' kozen, die wat betreft de economisch bundeling van ondernemingen overeer komt met een volledige fusie. AMSTERDAM In navolging var, Wall Street, alwaar donderdag et krachtig technisch koersherstel plaats, vond, heeft ook Beursplein 5 vanda; een dergelijk koersherstel te zien gege ven voor de internationale waardei Hoogovens deed hieraan echter niet mee. Dit fonds opende op 102.20 on daarna aan te trekken tot 102.60 (102.90). De Rotterdamse gemeente raad heeft de combinatie Hoogovens- Hoesch toestemming gegeven voor het vestigen van een hoogoven en staalbe drijf op de Maasvlakte. De kerstboodschap van ir. Philips trok ter beurze grote belangstelling. Het Philips-concern heeft grote uitbrei dingsplannen waarvoor honderden mil joenen guldens nodig zijn. Die zullen grotendeels uit eigen middelen moeten komen, want geld lenen is een dure zaak, aldus ir. Philips. In de Philips- hoek verbeterde het aandeel een gulder (10 punten) tot 62.90 waarna 62.60 werd gedaan. Unilever ging bij de opening f 1,50 omhoog tot 112 en trok later ver der aan tot 112.40. Kon. Olie lag vast in de markt op 142.80 (140.50). Akzo was vast op 107.30 om daarna verder op te lopen tot 107.60 (105.60). De handel in de hoofdfondsen verliep zeer kalm me de in verband met het naderende week einde. Het publiek nam wat stukken uit de markt terwijl daarnaast dek kingsaankopen plaatsvonden. Na de recente koersdalingen vond gisteren in Wall Street een krachtig technisch koersherstel plaats met rui me handel. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie-aandelen liep de deze week opgedane achterstand bijna ge heel in met een verbetering van circa 14 punten tot 783.79. Als oorzaak voor dit koersherstel werd de uitlating aan gegrepen van de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve Board om verbete ringen aan te brengen t.o.v de krapte op de geldmarkt. Van de cultures was Amsterdam rub ber gemakkelijker. De scheepvaartsec tor kon zich merendeels verbeteren. De Staatsfondsenmarkt was vriendelijker. Vandaag werd ingeschreven op f 50 min. 8 1/4 pet. Amro-bank lening te gen 100 procent. De belangstelling was zeer groot mede door het buitenland. De beurs houdt er dan ook rekening mede dat de toewijzing gering zal zijr.

De Vallei | 1969 | | pagina 2