C. li. M. VOORZITTER C. DIJK: Vakbeweging moet eerst met leden overleggen voor maken van afspraken e Ervaringen met wijkverplegers zijn gunstig Indonesische patrouille van 60 man spoorloos Verlengd Kerst- weekend retour Hongkong-griep breidt zich uit NIEUWE ROL IN MIDDEN-OOSTEN? Libië Franse wapens voor Chileens vliegtuig gekaapt Nboruw kerstfeest naar de^par Winterweer handieapt luchtrace Londen- Sydney Met de Kerstdagen en Nieuwjaar samen op reis? Neem een 2-pluskaart dagretour+fl- f35.- f40, f45.- Twee doden bij botsing Kerstpakket personeel voor van Rampen- brigadt Nederlandse Satelliet Wit-Gele Kruis heeft er vier in dienst IN CENTRAAL BERGLAND WEST-IRIAN: f30.- Champ-Clark ontslaat dertig werkneemsters 400 milj. dollar voor Mirages en zware tanks Vergoeding Softenon- slaclitoffer ratsen over de scli iet-bal pen MACHTSMIDDEL VRAAG KANNIBALEN Handenen Lippen PUROL A. GARANTIE voordelig uit met NS voordelig uit met NS ONBEKEND CONTRACT CONCLUSIE ZATERDAG 20 DECEMBER 1969 UTRECHT De voorzitter van de Christelijke Bed rijfsbond voor de Metaal nijverheid en Electrotechnische industrie (CMB), de heer C. van Dijk, heeft in Utrecht gezegd dat de protestacties bij Thomassen en Drijver/Verblifa en de proteststaking bij Werkspoor hebben aangetoond, dat de werknemers het niet langer nemen dat over hen wordt beslist zonder dat er hunnerzijds enige in spraak is. „Ook de vakbeweging zal daar rekening mee moeten houden", zo zei hij op de bondsraadsvergadering. „Wij zullen ons niet meer mogen laten ver leiden tot het maken van afspraken over allerlei zaken zonder daarover met onze leden overleg te plegen". Overigens, aldus de heer Van Dijk, heeft de proteststaking bij Werkspoor ons ook geleerd, dat allereerst, zo niet uitsluitend, met georganiseerden over leg moet worden gepleegd. Aan hen zijn wij verantwoording verschuldigd en zij hebben 't recht, zelfstandig tot be slissingen te komen. De bondsvoorzitter ging in op de kri tiek, dat de metaalbonden een prijs- en loonspiraal in werking zouden stellen. „Van de verhoging per 1 januari 1970 en die per 1 januari 1971 in de metaal industrie zal niemand kunnen volhou den dat die de prijzen onder zware druk zetten. Dat zou bij een hoger per centage toch zeker eerder het geval zijn. De betrekkelijk lage loonstijging wordt wel aanvaardbaar geacht. De, bijsturing wordt bestreden want die zou prijsverhogend werken, een mijns inziens wonderlijke redenering. Omdat anderen misschien de prijzen gaan ver hogen en wij dat willen compenseren zijn wij de schuldigen. In dezelfde trant geredeneerd zou iemand die een glas- ATHENE Het winterweer dat in (en vooral boven) Frankrijk, Italië en Griekenland heerst begint sommige deelnemers aan de grote luchtrace van Londen naar Sydney al zware parten te spelen. Gisteren moest een toestel gedwon gen landen bij Rijssel in Noord-Frank rijk. De oorzaak: zware ijsvorming op de vleugels. Ergens in het gebied van Genève wordt een tweede machine vermist. Gisteren zijn te Athene, waar zich de eerste verplichte controlepost bevindt, 46 van de 67 deelnemers aangekomen en weer vertrokken. Allen meldden zwaar winterweer als oorzaak van ver tragingen en last met de motoren, maar daar bleef het ook bij. Ijsvorming was er de oorzaak van dat de Britse cricketer Ted Dexter, oud-aanvoerder van het Engelse team, door ijsvorming driemaal te Gatwick moest vertrekken. Tweemaal keerde hij terug, de derde maal bleef hij in de lucht en kon naar Athene vliegen. Het toestel dat bij Genève is ver mist, men weet nog niet of het geland is, is een Aero Commander 500 met twee Australiërs aan boord, K. I. Dodd •n B. Ferner. Het waren eveneens Australiërs die bij Rijssel moesten landen, met hun Piper Pamir 180. Te Athene was nog bijna een vermis te, het Amerikaanse Piper Twin Co- manche-toestel met de Amerikanen Sie- gel en Vincent aan boord, maar de ma chine kwam tenslotte, zij het erg laag, goed binnen. De linkermotor had het laatste gedeelte wat „ruw" geklonken maar het radiocontact met de andere vliegers was niet verbroken geweest. De Britse solovliegster Sheila Scott was een van de eersten die te Athene waren aangakomen. Wegens motorpech heeft een Austra lisch toestel, dat toehoort aart de vliegclub van de politie, het in Athene willen opgeven maar naderhand ver trok het toch, richting Damascus. ADVERTENTIE verzekering afsluit verweten moeten worden dat hij kwajongens uitnodigt om stenen door de ramen te gooien. Onze intentie is om.door het bijstu ringsmechanisme een rem aan te leg gen op prijsverhogingen. Het houdt een waarschuwing aan de handel, de on dernemingen en de overheid in. Wor den er toch stenen door de ruiten ge gooid, dan zal moeten worden be taald", aldus de heer Van Dijk, die daar mee elke kritiek van de hana wees. De heer Van Dijk verklaarde voorts met nadruk, dat de CMB principieel niet bereid is, nog langer te tolereren dat georganiseerden worden achterge steld bij ongeorganiseerden. „Evenmin dat zij worden achtergesteld bij de werkgevers die hun bijdragen aan hun organisaties ook betalen uit de mede door de werknemers verkregen be drijfsresultaten. Indien het de werkge vers ernst is met hun waardering voor het werk van de vakbeweging; dan kunnen zij dat nu op bescheiden wijze waarmaken. Dat is een principieel juister standpunt dan zij thans inne men. Van harte hoop ik dat het gezon de verstand alsnog zal zegevieren in de metaalnijverheid. Wij blijven graag tot overleg bereid, maar schrikken er ook niet voor terug om met alle ons ten dienste staande oirbare middelen ons doel te bereiken". Spreker stelde, dat het machtsmid del van een staking noodzakelijk kan zijn, wanneer overleg onmogelijk wordt gemaakt. „Als christelijke vak beweging zijn wij altijd voorstander geweest van overleg en samenwerking. Dat is de weg die op lange termijn ge zien de beste is en ook de beste resul taten oplevert". De minister van Economische Zaken heeft gisteren besloten zijn medewerking te verlenen aan het project een astronomische Ne derlandse satelliet (ANS) te laten lanceren. Hiertoe zal de NASA zijn medewerking verlenen. Een en an der zal in april 1974 moeten gebeu ren door middel van een viertraps Scoutraket die van de basis Test Range in Californië zal worden ge lanceerd. UTRECHT - De eerste ervaringen met wijkverplegers zijn zo gunstig, dat verwacht mag worden dat deze nieuwe functionaris spoedig algemeen geaccep teerd en gewaardeerd zal zijn. Dit schrijft mej. M. Schreurs, verpleegster in al gemene dienst bij het Wit-Gele kruis, in het blad „Katholieke gezondheids zorg". SCHIPHOL: Het personeel van de Rampenbrigade die mo menteel in Tunesië verblijft wordt binnenkort door het Rode Kruis bedacht met een kerstpak ket voor ieder. Er zitten lekkernij en, kaarsen en andere aardigheden in. Op de foto: het inladen van de pakketten in het vliegtuig dat giste ren van Schiphol naar Tunesië ver trok. Tot voor kort was de verpleegkunde nog een typisch vrouwelijk beroep. De laatste jaren is de man een grotere plaats gaan innemen in de verpleging, met name in de ziekenhuizen, de be drijfsgezondheidszorg en bij de GGD's. Volgens zuster Schreurs wint steeds meer de overtuiging veld, dat de ver pleegkundige hulp aan de patiënt be ter tot zijn recht komt als zowel man nen als vrouwen deel uitmaken van het verpleegkundig team. De vooruitgang in de geneeskunde en de daarmee samenhangende specia lisatie binnen het verpleegkundig be roep, vereisen jaarlijks een groter aan tal verpleegkundigen. Het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten voor de verzorgende beroepen wordt echter re latief kleiner, terwijl bovendien het aantal produktieve arbeidsjaren van de werkende vrouw afneemt door de da ling -van de huwelijksleeftijd. Zuster Schreurs meent dan ook, dat men zich de luxe om een geschikt poten tieel aan arbeidskrachten ongebruikt te laten, niet meer zal kunnen permitte ren als men de komende jaren wil vol doen aan de behoefte aan verpleegkun dige hulp. Het Wit-Gele Kruis heeft op het ogenblik vier wijkverplegers in dienst. Het is de vraag, of de wijkverpleger nu al op dezelfde manier in de wijk kan worden ingezet als de wijkver pleegster. Sommigen maken met name een voorbehoud t.a.v. het verplegen van vrouwelijke patiënten en een deel van het kinderhygiënische werk. Zij verwachten dat hiertegen weerstand ADVERTENTIE PORT MORESBY Vanuit West-Irian is vernomen, dat een Indonesische rege ringspatrouille van ruim 60 man in grotendeels onbekend bergland is vastgelopen en mogelijk in ernstige moeilijkheden verkeert. De patrouille zou zich ongeveer 100 kilometer ten westen van de grens met Australisch Nieuw-Guinea in het centraal bergland bevinden. Hoewel details ontbreken, is bekend, dat de patrouille al haar vaartuigen ADVERTENTIE een dag onbeperkt reizen en voorraden verloren heeft en aangeno men wordt, dat al enige mensen zijn ge storven. In het betreffende gebied wonen op sommige plaatsen nog kan nibalen. De patrouille heeft eerder deze week over de radio noodseinen uitge zonden en de Indonesische autoritei ten hebben hun collega's in Austra lisch Nieuw-Guinea gevraagd een gro te helikopter te zenden om zo moge lijk de patrouille te redden. De Australiërs willen echter eerst meer details over de noodsituatie en een garantie, dat de Indonesiërs de charterkosten voor de helikopter zul len betalen. De Australische zendingspiloot. Max Meyers, heeft in Wewak, Australische Nieuw-Guinea, verklaard dat de pa trouille in ernstige moeilijkheden moet zijn en er vermoedelijk wanho pig aan toe is. Volgens zijn schattin gen bevindt zij zich zeker 270 kilome ter ten zuiden van Djajapoera, het voormalige Hollandia. Het Departement voor de Burger luchtvaart in Australisch Nieuw-Gui nea tracht een grote helikopter voor het reddingswerk in te schakelen, maar een particuliere onderneming, die over een dergelijk toestel beschikt, wil eerst de garantie hebben, dat ze de kosten voor de operatie, die waar schijnlijk zeer hoog zullen zijn, ver goed krijgt. Van een afgelegen vestiging van de kopermaatschappij Kennecott, dicht bij de grens met We§t-Irian, is giste ren een tweepersoons helikopter opge stegen om te trachten de verblijf plaats van de patrouille op te sporen. Bij het zenden van het toesnel was men uitgegaan van de foutieve ge- ■dachte, dat de patrouille slechts 16 leden telde. De helikopter zou naar het missie station Kiwi gaan, dat ongeveer 110 kilometer over de grens ligt. omdat de Indonesiërs zich ongeveer 50 kilo- 1 meter daarvandaan zouden ophouden. Vindt de piloot de patrouille, dan zal hij ongeveer 60 vluchten moeten ma- kep om de patrouilleleden naar Kiwi over te brengen, daar zullen zij moge lijk door Indonesische vliegtuigen warden opgehaald. NIEUWE-PEKELA De 30 werk nemers, werkzaam in de sigarenfa briek Champ-Clark van de firma Ko ning in Nieuwe-Pekela, die nu bijna een week in staking zijn, hebben van de directie een brief ontvangen, waar in hun wordt medegedeeld, dat ze zijn ontslagen wegens contractbreuk. De directie is niet van plan de cao voor de tabaksverwerkende industrie te door breken. Op het ogenblik worden be sprekingen gevoerd over de nieuwe cao, die op 1 januari 1970 van kracht moet worden. voor de prijs van een van donderdag 25 december t/m zondag 28 december. 3 keuzedagen voor de heenreis25, 26 en 27 december. 3 kenzedagen voor de terugreis: 26, 27 en 28 december. P.S. Voordelig avondretour beide Kerstdagen na 18 uur geldig (prijs: enkele reis 0.25). GENèVE Vrijwel elk Europees land is thans in de greep van de Hongkonggriep en in sommige landen heeft de ziekte zelfs epidemische om vang aangenomen. Dit blijkt uit een door de Wereldgezondheidsraad ge publiceerd rapport. Europa geeft het volgende beeld te zien: Frankrijk: epidemische omvang in de meeste delen van het land en in het gebied van Parijs, Charente, Bre- tagne, Champagne, Touraine, Bour- gondië, De Jura en Languedoc. 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen En... die 2-pluskaart is tijdens de Kerstdagen en Nieuwjaar de hele dag onbeperkt geldig! Profiteer ervan. Neem een pasfoto mee! NEW YORK Frankryk heeft zich bereid verklaard voor ongeveer 400 mil joen dollar wapens aan Libië te ver kopen, zo meldt de New York Times. Het zou o.a. om ongeveer 50 Mirage straalvliegtuigen en 200 zware tanks gaan. Volgens diplomatieke kringen in Washington die het blad aanhaalt, zou Frankrijk ook hebben aangeboden, het onderhoud op zich te nemen van de Iuchtbases die Engeland en Amerika in Libië gaan ontruimen. Het geheime gesprek over een langlopende overeen komst. dat eind november in Parijs zou zijn begonnen, zou nog voortduren. Wat de wapenleveranties betreft zou echter al een akkoord zijn geparafeerd. President Pompidou en het Franse ka binet moeten hun fiat nog geven. De New York Times schrijft dat Frank rijk zo een belangrijke, nieuwe rol in de Arabische wereld krijgt te spelen. Libië zou er op hebben gestaan, dat de levering van 50 lyiirages aan hen, niet wordt gebruikt als aanleiding om als nog een zelfde aantal straalbommen- werpers te leveren aan Israël, dat de ze toestellen trouwens al heeft betaald. De Franse regering zou er van uit gaan, dat zij geen wapens levert aan de strijdende partijen in de zesdaagse oorlog in juni in het Midden-Oosten. Libië valt daar echter niet onder. Het ministerie voor Buitenlandse Za ken heeft verklaard, niets te weten van de berichten uit Washington, dat Frank rijk aan Lybië moderne wapens ter waarde van 400 miljoen dollar, (bijna anderhalf miljard gulden) zou leveren. De Franse regering heeft de afleve ring van vijf raket-snelboten aan Isra el verboden. De vijf boten maken deel uit van een serie van twaalf, waarvan er zeven waren afgeleverd voordat Frankrijk een totaal wapenembargo voor Israël instelde ha de Israëlische vergeldingsmaatregel op het vliegveld van Beiroet. De vijf boten liggen in de haven van Cherbourg. Israël had deze boten bestemd als tegenwicht voor het raketlanceervaartuig dat de Egyp tische marine van de Sowjet-Unie heeft breken, zei een Israëliër. gekregen. Daarmee werd in oktober 1967 een Israëlische torpedobootjager, de „Elath" tot zinken gebracht. De vijf snelboten worden in Cherbourg onderhouden door Israëlisch personeel. Zij zijn nog niet bewapend. De Israë lische regering wil echter, evenmin als voor de Mirages, de onderhoudskosten niet betalen. De Franse regering heeft volgens Is raëlische zegslieden onlangs op semi- officieel vlak getracht Israël te bewe gen, de order voor de Mirages in te trekken en de 70 miljoen dollar die er voor betaald zijn weer terug te nemen." Dat is precies wat wij niet willen. Wjj hebben de vliegtuigen nodig, en zullen niet de eersten zijn die het contract België: geen epidemische omvang, maar wel een groot aantal gevallen. West-Duitsland: eveneens een groot aantal griepgevallen, waarbij Zuid- Duitsland sterker schijnt te zijn aan getast dan het noorden. Engeland: 'n sterke stijging in't aantal melde gevallen, vooral in het gebied van Londen en Zuid-Engeland. Zwitserland: slechts ongeveer 1500 ge vallen gemeld in de week t/m 13 decem ber. Hiervan kwam de helft van de gevallen voor in het kanton Genève. Spanje: minder griepgevallen, nadat de ziekte vorige maand haar hoogte punt had bereikt. Zuid-Slavië: de ziekte heeft zich van Kroatië en Slovenië over de rest van het land verbreid. In Belgrado zün deze maand 35.000 gevallen gemeld Oostenrijk: de ziekte neemt snel toe in het bijzonder in die delen van het land, die aan Zuid-Slavië grenzen. Nederland: tot dusver een beperkt aantal gevallen. Hongarije: ook hier is het aantal griepgevallen tot dusver beperkt geble ven. Denemarken: de ziekte breidt zich o- ver het gehele land uit. In de eerste week van december nam het aantal ge vallen in Kopenhagen toe van 669 tot 1386. Tsjecho-Slowakije: groot aantal ge vallen gemeld in Zuid-Bohemen. Het rapport van de Wereldgezondheids raad vermeldt verder een kleine stij ging van het aantal griepgevallen in Hongkong, maar een plotselinge en sterke toeneming in de Nederlandse Antillen met in het bijzonder Aruba. bij de bevolking zal bestaan. Het lijkt zuster Schreurs daarom reëel, wijk verplegers pas na een goede voorbe reiding en niet een duidelijke begelei ding in te schakelen. Op den duur zal aanstelling in een „gewone" wijk normaal moeten zijn, maar voorlopig zou men een wijkverpleger kunnen toevoegen aan een groep van vier of vijf wijkverpleegsters. Hij zou zich dan binnen het desbetreffende rayon kun ne toeleggen op speciale activiteiten, zoals revalidatie en reactivering, be jaardenzorg of gezondheidsvoorlich ting. Een andere mogelijkheid is, de wijkverpleger wel een eigen wijk te ge ven, maar zo, dat hij enkele deeltaken aan vrouwelijke collega's kan overdra gen. Zuster Schreurs concludeert, dat het aanstellen van verplegers bij de kruisorganisaties een mogelijkheid kan bieden voor verbreding van de deskundigheid in de wijkverpleging en voor verhoging van de continuï teit en stabiliteit, in de personeelsbe zetting. Een gehuwde verpleger zal minder snel van functie veranderen dan een ongetrouwde zuster. SANTIAGO Niet-geïdentificeerde kapers hebben gistermorgen een Chi- leens verkeersvliegtuig, een Boeing 727, gedwongen koers te ze'ten naar Cuba./ De machine was met 88 passagiers1 aan boord op weg van Santiago,1 hoofdstad van Chili, naar de Noord- Chileense stad Arica, die dicht bij de grens met Peru ligt. In Arica landde het toestel om brandstof in te nemen. Tijdens de lan ding te Arica mochten 15 van de 88 passagiers, vrouwen en kinderen, het toestel verlaten. Het betreft hier het tweede geval van kaap van een Chileens vlieg tuig in een maand tijds en het vierde van kaap, ook in een maand, van vliegtuigen boven Chileens grondge bied. Volgens mededelingen van de Chi leense luchtvaartmaatschappij was het toestel van vandaag gekaapt door een enkele man, die „lang was en zwaar gebouwd" en die „de piloot had bedreigd met een pistool en een mes". LONDEN Een rechter van de Ho ge Raad beeft gisteren schadevergoe ding van 20.800 pond (49.920 dollar) toegekend aan een meisje van acht jaar, dat mismaakt werd geboren na dat haar moeder tijdens de zwanger schap het slaapmiddel Softenon had ge bruikt. Het kind, Heather; kreeg hetzelfde bedrag als een jongen in een van de eerste Softenon-zaken in Engeland had ontvangen. Deze twee kinderen werden zonder armen of benen geboren. De ouders van Heather zullen ieder 2000 pond (4.800 doller) krijgen. De vergoeding zal worden uitgekeerd door het farmaceutische bedrijf dat het middel van een Westduitse fabriek in licensie maakte. VENLO Gistermorgen vond op de rijksweg Venlo-Nijmegen, onder Well (L.), een verkeersongeluk plaats, waar bij twee personen uit Swalmen om het leven kwamen. Een vrachtauto met oplegger kon een langs de weg staande auto die niet wilde starten, niet op tijd v ontwijken en raakte deze, waarna de vrachtauto naar links zwenkte en frontaal in bot sing kwam met een personenauto. De inzittenden, de 22-jarige L. Peters en de 28-jarige F. van Deur, beiden uit Swalmen, waren vrijwel op slag dood. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid Roethof (P.v.d.A.) wil van minis ter Polak (Justitie) weten of pseude- balpennen, waarmee kan worden ge schoten inderdaad in ruime mate te gen ongeveer f. 25,- worden verkocht. In schriftelijke vragen wijst hij de minister op de mogelijkheden die de wet biedt om vervaardiging, afleve ring of voorhanden hebben van deze wapens te verbieden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 5