Veenendaals dagblad ZOUT EN ZAND DOOR ONDERKOELDE REGEN VAAK „BOTER AANDE GA Nederland ploetert zich moeizaam door glibberige ijzel-substantie Buiten Conflict dreigt tussen Israël en V.S. v A DRQSTE Veel vermisten in luchtrace naar Australië r Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Moeder en twee kinderen omgekomen Nijmeegse G.G.D. Het gewonde in huis: man overlijdt bonbons in kerststemming CHINA VALT WEER UIT TEGEN SOVJET-UNIE Burgemeester verbiedt 't wagenspel Langzaam dooi electra Griep in Europa reeds 116 doden „Kerst-taarten Arabische top oneens APELDOORN Sinds gisteravond is ons land in de greep van ijzel. Het overal zich aan vast zettende dunne laagje ijs ontwricht het wegverkeer nog steeds, al wordt met man en macht gewerkt om de stremmingen tot een minimum te beper ken. De gestaag vallende onderkoelde regen zorgt telkens voor nieuwe problemen. Niet alleen Nederland kampt met winterse moeilijkheden; ook elders in Europa ondervindt het wegverkeer ernstige moeilijk heden. In Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Hongarije zorgden dikke pakken sneeuw voor veel narigheid. Vreemd vogelbad OP GANG ZIJ WEL ONTWRICHT ""NI MAISON KRAMER Aardgasexplosies Jtur. voor redact** edminiftratie: Bernhardlaan 28, Vaanendaal. TeAel 06305-10550 (adm 10757 en 10965 (red.). Giro 1321600. Loaae nummers f 0,25; Abonnement f 1,03 p.w„ 4,40 p.m.. 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 22 DECEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 300 Het ziet er naar uit, dat dit voorlopig weer voorbij is. De jeugd, die zich zo ver maakte op het ijs, zal voorlo pig weer een ander vermaak moeten zoeken. HAMBURG De griepepidemie, die cf> bet ogenblik in diverse Europese landen woedt, heeft tot dusver in West- Duitsland, West-Berlijn inbegrepen, minstens 18 mensenlevens geëist. Van de 10 miljoen inwoners van Bel eren heeft rond 40 pet griep. De griepepidemie in Zuid-Slavië heeft al aan meer dan 100 mensen het leven gekost. Volgens radio-Belgrado be draagt het dodencijfer In Banja Luka en de omliggende dorpen bijna twee maanden geleden door een zware aard beving geteisterd zeker 40. S Tfnkele maanden geleden heb ik 5 i de lezers van mijn hoekje at- 5 tent gemaakt op de wonderlijke manier, die sommige vogels aan de dag leggen, door middenin een mierennest te gaan zitten en rustig toelaten, dat die scherpe kleine kwelgeesten aan vleugels, poten en lichaam omhoog krabbelen. Ik kreeg enige reactie van de be woners van een buitenhuis aan een Gelderse bosrand, die flinke kop pels spreeuwen ermee bezig zagen en ook van andere zijde toonde men belangstelling. Al zult ge in het winterhalfjaar weinig activiteit bij het mierennest zien met heel veel geluk hoogstens een groene specht, doch die inspecteert het met gans ander doel toch wil ik er met 't oog op het komende seizoen alvast wat over zeggen. 5 Eerlijkheidshalve moet ik echter t toegeven, dat ik nimmer een ge- i vederde vriend ongezien in dit i vreemde bad mocht bespieden. Ik had hierbij minder geluk dan 5 David, die op het dak van zijn ko- j ningshuis Bathséba de schone j huisvrouw van Urica aanschouwde, X al waste zij zich niet met miere- zuur i Sommige vogels nemen een of meer mieren in de snavel en strij- C ken daarmee door de veren, ter- wijl wederom andere ze oppikken, 5 5 er haastig mee door het gevederte 5 wrijven en hen vervolgens veror- 5 beren. Het dunkt ons een vreemde manier van doen, welke echter bij i nader inzien niettemin verant- woord blijkt. Op mijn zomerse om- zwervingen heb ik wel gezien, dat 5 wandelaars bij het passeren van 5 een mierenhoop de zakdoek te 5 voorschijn halen en op het gewrie- mei der opgeschrikte bewoners 5 leggen. Weldra geurt zij naar het 5 zgn. mierezuur en sommige men- sen schijnen dit een aangename 5 lucht te vinden. Morgen zien we, 5 waartoe deze stof acidum for- S micicum in de farmacie wordt 5 toegepast en komen dan vanzelf weer bij de vogels uit. 5 22 dec. 1969 A. B. WIGMAN j| JERUZALEM Minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban en de Is raëlische ambassadeur in Washington Jitzhak Rabin zijn zondag in Jeruza lem teruggekeerd voor een bijzondere kabinetszitting. In Jeruzalem wordt ge sproken van een crisis in de betrekkin gen tussen Israël en de Verenigde Sta ten. De laatste verkoeling tussen Wash ington en Jeruzalem zou het gevolg zijn van een Amerikaans plan voor een regeling tussen Israël en Jordanië. Dit plan zou vrijdag door het State Depart ment aan Rabin zijn overhandigd. Het plan voorziet in terugtrekking van Israël uit de gebieden op de wes telijke oever van de Jordaan die in de juni-oorlog van 1967 zijn bezet, en Is raëlisch-Jordaanse besprekingen over de status van Jeruzalem. Het Israëlisch-Jordaanse voorstel ls een plan voor de tweede fase van de regeling van het conflict in het Mid den-Oosten, zoals de Verenigde Staten die blijkbaar bij het grote vier over leg in New York voorstaan. De eerste fase zou bestaan uit Is raëlisch Egyptische onderhandelingen over een regeling. Bij aankomst in Jeruzalem verklaar de Rabin tegenover de pers, dat hem niets bekend was van ultimatums of druk van de zijde van Washington op Jeruzalem. De geruchten over een breuk tussen de regering-Nixon en de Israëlische re gering zijn naar voren gekomen na de verklaringen van twee weken geleden van Rogers, waarin deze een Egyp- tisch-Israëlische regeling voorstelde als eerste fase van een algehele regeling van het conflict in het Midden-Oosten. BARENDRECHT Een jonge moe der en haar twee kinderen zijn omge komen toen zaterdagmorgen vroegde Ne derlandse binnentanker Odorata op de Oude Maas tegen een pijler van de vroegere Barendrechtse brug voer. Door de kracht van de aanvaring scheurde het voorschip open. De 21-ja rige mevrouw Bolle-Lievense uit Air- jansland (Zeeland), haar anderhalfja- rig dochtertje Renate en haar zoontje René van drie maanden verdronken. Zij hadden in het vooronder liggen sla pen. Haar man, de 24-jarige J. Bolle stond tijdens de aanvaring aan het roer. Hij kon zich samen met de kapitein en diens vrouw in veiligheid stellen. De oude brugpijlers moeten nog met springstof worden opgeruimd. Eban verklaarde bij aankomst in Jeruzalem zondag, dat zijn „besprekin gen op het State Department „heel krachtig en scherp" waren geweest. Volgens welingelichte zegslieden, zijn er ook door Rabin vrijdag nadat hij de laatste voorstellen in ontvangst had ge nomen op het State Department „har de woorden" gezegd. „Amerika pro beert zijn image in de ogen van de Arabische wereld op te poetsen", al dus een zegsman, „en wil laten zien dat het in het conflict niemand wil voortrekken". ADVERTENTIE DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER NIJMEGEN De 59-jarige Nijme- genaar G. van Ticm is overleden, een uur nadat de plaatselijke GGD had geconstateerd dat de man niets ern stigs mankeerde. De man was donderdagavond onge lukkig gevallen en heeft de hele nacht de aandacht proberen te trekken van de buren. Deze dachten dat hij aan het timmeren was. De volgende mor gen om acht uur werd de bejaarde ln de gang van zijn huis gevonden. De politie alarmeerde de GGD. De ze vond overbrenging naar een zieken huis niet noodzakelijk, omdat geen le vensgevaar werd geconstateerd. Wel werd de huisarts gewaarschuwd, die toezegde te zullen komen. Tegen negen uur werd de GGD weer gewaarschuwd. De man was toen overleden. Volgens de directeur van de Nij meegse GGD, dr. J. C. Burg, heeft de GGD correct gehandeld. „Men heeft alleen opdracht mensen naar het ziekenhuis te vervoeren als er di rect levensgevaar aanwezig is. De be wuste verpleger heeft dit niet gecon stateerd en dus ook geen opdracht gegeven tot vervoer." In de gehele Achterhoek en Liemers waren de wegen gisteravond en van morgen spekglad. Het strooien van zand of zout was in vele gevallen „bo ter aan de galg gesmeerd" omdat on derkoelde regen de weg opnieuw glad maakte. Velen konden vanmorgen niet tijdig op hun werk komen, als ze ten minste in deze feestweek niet hadden gesnipperd. De GTW heeft de busdien sten gisteravond tijdelijk moeten sta ken. Later op de avond kon evenals vanmorgen weer worden gereden, zij het met grote vertragingen. In de Lie mers functioneerde alleen de dienst Ze venaar - Arnhem. Op het Gelders Ei land en in de richting Beek kon in het geheel niet worden gereden. Na zeven uur gisteravond --Vercpbok de stads dienst in DeTOnter gestaakt-. Vanmor gen omstreeks negen uur kwamen de busdiensten weer enigszins op gang. In de Betuwe had de gladheid tot ge volg dat alle lijndiensten van BSM om zeven uur gisteravond werden stilge legd. De vertragingen liepen in sommi ge gevallen uit tot langer dan een uur. Er waren chauffeurs die zich genood zaakt zagen de bus stil te zetten. Dat gebeurde o.m. in de buurt Aalst in de gemeente Lienden. De weg was daar zo glad dat de chauffeur de burgemeester liet bellen. Ten slotte bood de BSM zelf maar hulp door een wagen vanuit Tiel naar Aalst te sturen. Ook in Ochten, Lienden en Buren bleven de bussen lange tijd staan. Vanmorgen reden wel de personeelsbussen; een daarvan liep vast bij het Liendense politiebureau. Het treinverkeer ondervond geen ver traging. De verkeersongevallen in de Betuwe bleven beperkt tot slippartijen met soms flinke materiële schade, maar ernstige botsingen waren er tot hedenochtend tien uur niet gemeld. Ook in Tiel werden slechts lichte aanrijdin gen gemeld. De hoofdwegen waren re delijk berijdbaar. Het verkeer raakte dan ook vooral op de spiegelgladde bin nenwegen in moeilijkheden. Strooiploegen zijn gisteravond in heel Nederland voortdurend in de weer ge weest om de wegen begaanbaar te hou den. Doordat de onderkoelde regen bleef vallen, werd het echter steeds weer spiegelglad. De busdiensten in stad en streek vie len gedeeltelijk uit of liepen grote ver tragingen op. Het binnenlandse treinver keer leek aanvankelijk vrijwel normaal door te kunnen gaan. Maar tegen half ADVERTENTIE 500 gram koninklijke Droste kwaliteit; wordt ook als kerstgeschenk bijzonder gewaardeerd. 7,90 8,60 9,20 Beeld van de ravage bij Roer mond, waar olie- en cementwagons kantelden bij een treinongeluk. tien gisteravond kwamen vooral in het westen van 't land de rails zwaar onder de ijzel te zitten; bij Leiden kon de D- trein uit Parijs naar Amsterdam niet verder. Moeilijkheden kwamen ook voor op het Hofpleinlijntje tussen Rotterdam en Den Haag en op de lijn Rotterdam- Gouda en omstreken. De internationale treinen kwamen echter soms uren te laat binnen. De koppelingen tussen de treinstellen zaten vaak vastgevroren waardoor de treinen niet zoals gebruikelijk konden worden gesplitst. Veel reizigers waren hierdoor gedwongen over te stappen op binnen landse treinen. De gladheid heeft ook in Veenendaal in de vroege ochtenduren het verkeer enige tijd volledig lam gelegd. Later op de morgen ondervonden busdiensten vertragingen van soms bijna een uur. Ook het treinverkeer had last van de ijzel. Op het station Veenendaal-De Klomp liepen de treinen binnen met ver tragingen die varieerden van 5 tot 15 minuten. Ongelukken van enige om vang deden zich niet voor. Het perso neel van de Veenendaalse bedrijven dat gebruik moest maken van openbaar of eigen vervoer meldde zich veelal pas in de loop van de ochtend. Toen de wegen reeds geruime tijd goed berijdbaar wa ren, kwam in omliggende gemeenten het verkeer weer op gang. DJAKARTA Met een Britse pi loot die deelneemt aan de luchtrace van Londen naar Sydney, is boven Java contact verloren. W. A. Webb was met zijn Mooney M 20 op het vliegveld van Djakarta geland vanmorgen om 9 uur plaatse lijke tijd, en vertrok daarna naar Bali, maar al spoedig viel het radio contact met de kleine machine uit. Overal wordt thans naar hem uit gekeken. Toen Webb *-*/ het vliegveld Kema- joran aankwam, zag hij er zeer ver moeid uit, en had nawelijks ge sproken. De vermaarde Britse vliegster Sheila Scott is ook in moeilijkhe den. Na van haar koers te zijn af geraakt is zij met haar Piper Co- manche geland te Makassar (Zuid- Celebes). Te Makassar werd gezegd dat zij „erg vermoeid was maar haar vlucht toch zo spoedig mogelijk wil de voorzetten". De Australiërs Campbell en Backhouse zijn gistermorgen ln de luchtrace Londen-Sydney met hun Piper Comanche als eersten op Australische bodem geland. Ze wer den gevolgd door hun landgenoten Brougham en Ryan, wier kleine Beech Bonanza een omweg had moeten maken om een noodweer te ontwijken. De brandstoftank van het vliegtuigje stond bij aankomst in Darwin praktisch droog. Er was een grote menigte op de been om de vliegers te verwelko men. De eerste zeven deelnemers aan de luchtrace arriveerden later in de Zuidaustralische stad Adelaide. Zij hebben hiermee het eerste deel van hun vlucht voltooid. Zij zullen tot en met de kerstdagen voor een rust pauze in Adelaide blijven om daarna de laatste 1152 kilometer naar Syd ney af te leggen. Helikopters van de Franse politie hebben zondag het bergland ten wes ten van Lyon afgezocht naar de twee vermiste deelnemers aan de luchtrace Londen-Sydney maar geen spoor van hun toestel gevon den. De Australiërs Bernard Perner en Kenwar Dodd hebben vrijdagmorgen op weg naar Athene voor het laatst contact gehad met de verkeerstoren van Lyon. Zij vlogen met een twee- motorige Aero-Commander. iiiiiiiittgiiiiwïïiitirtiiiiiiiiniriiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiHiiiiiigÊiitiriililllilUlililiilliutirrtrtiiiitiiitrtiiitfi ADVERTENTIE W(j hebben heerlijke o.a. CHIPOLATA AARDBEIEN - BAVAROISE GRENADA MOKKA - CARAMEL enz. Zie onze etalage. BRUSSEL In België zijn dit weekeinde twee mensen om het leven gekmen en een 25-tal gewond door ont ploffingen in aardgasleidingen. De zwaarste explosie deed zich za terdagavond voor te Haine St. Paul in Henegouwen waar verscheidene hui zen verwoest werden. Hier vielen twee doden en achttien gewonden. Nabij Brugge werd zaterdagnacht voorts een dorpscafé door een aardgas explosie volledig verwoest. Zeven men sen liepen daarbij min of meer ernstige verwondingen op. Tenslotte deed zich ook nog een gas- explosie voor in een woning te Stern- bert bij Verviers, waar een gewonde te betreuren viel. TOKIO In commentaren van het Chinese partijblad Pekings Volksblad en van het nationale persbureau is een felle aanval gedaan op de Sovjet-Unie, de eerste sinds de grensbesprekingen met dit land, op 20 oktober, in Peking waren begonnen. Die aanvallen richten zich op de be sprekingen tussen Moskou en Bonn, waarbij „gemene zaak wordt gemaakt" met West-Duitsland en Moskou tracht „de soevereiniteit en de belangen van het Duitse volk te versjacheren". H.H. ADVERTEERDERS Hiermede maken wij U er op attent, dat advertenties voor het nummer van zaterdag 27 december a.s., op dinsdag 23 december om 17.00 uur in ons bezit die nen te zijn. ADV. EXPL. Bovendien worden in de commenta ren de Sovjets beschuldigd van met de Verenigde Staten samen hebben afge sproken „de status quo in Europa te bewaren, om hierdoor de invloedssfeer in Oost-Europa te kunnen handhaven en de beheersing en het tot slaaf ma ken van de volken van Oost-Europa te kunnen opvoeren". Van Bondskanselier Brandt wordt gezegd, dat zijn Oost-West politiek in wezen weinig of niets verschilt van die van zijn voorgangers, alleen dat zij „gladder en verraderlijker" is. Sinds het begin van de besprekingen met Moskou, te Peking, was er weinig kritiek geleverd op de Sovjet-Unie, be halve dat er wel eens gewag werd ge maakt van het „sociale imperialisme" van de regering der Sovjet-Unie. Maar ineens is het hek weer van de dam. Moskou is hard en lustig aan het fraterniseren met West-Duitsland gesla gen en heeft alsmaar toegegeven waar het de status van West-Berlijn en Oost- Duitsland betreft. Bovendien heeft Mos kou sinds het aan de macht komen van Brandt ook de economische samenwer king met West-Duitsland belangrijk opgevoerd, aldus de commentaren uit Peking. HEEMSTEDE (ANP) De burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft gisteravond geen toestemming verleend voor de op voering van een wagenspel na afloop van een dienst ln de katholieke St. Ba- vo in Heemstede. De opvoering van het wagenspel wai georganiseerd door een comité van ker kelijke en niet-kerkelijke groeperingen uit Haarlem, die de „Oorlogsweek Kerstmis 1969" hadden voorbereid. Za terdag waren in Haarlem op drie ver schillende plaatsen wel uitvoeringen van het spel gegeven. Het wagenspel wordt gegeven op een landbouwwagen, waarop een kopie van het schilderij „Guernica" van Pablo Picasso is aangebracht en twee doods kisten zijn geplaatst. RABAT Op de eerste dag van de Arabische topconferentie in Rabat, waar koningen, presidenten en vertegenwoor digers van 14 Arabische staten bijeen zijn, heeft de middagzitting gisteren twee uur lang geduurd dan verwacht werd, zodat het diner, dat aangeboden werd door gastheer koning Hassan II van Marokko enkele uren moest wor den uitgesteld. Volgens welingelichte zegslieden ter conferentie zijn zondag drie standpun ten naax voren gekomen: Verschillende regeringsleiders wa ren gekant tegen het opgeven van de pogingen een politieke regeling te zoe ken voor het geschil met Israël. Er werd echter geen specifieke steun be tuigd aan een van de vele vredesplan nen die sinds 1967 zijn opgesteld. Een aantal staten, waaronder naar werd gezegd Libië en Egypte, bleken voorstander van het afkondigen van algemene oorlog tegen Israël ter her overing van de gebieden die in 1967 ver loren gingen. Een aantal leiders achtte de Ara bische staten echter nog niet gereed voor een nieuwe oorlog. Enkele leiders brachten naar vo ren dat de door Israël bezette gebie den de Sinaiwoestijn, de Westelijke oever van de Jordaan en de Syrische Golan heuvels ideale uitvalsbases op leveren voor de guerrillastrijders. 5 (Van onze weerkundige medewerker) 5 5 l~ke kerstdepressie laat er geen gras over groeien. Een door 5 twee fronten ingezet offensief dreigt de winter zeer langzaam 5 naar het oosten terug te dringen. 5 Vandaag blijft het kwik in Gelder- 5 5 land nog om het vriespunt, maar 5 5 morgen is een stijging tot 2 a 4 5 graden Celsius boven nul te ver- 5 5 wachten. De kans op regen en 5 later een bui houdt eerst nog aan. 5 Later in de week zal het in de 5 5 nachten opnieuw tot lichte vorst 5 kunnen komen, helaas in combina- 5 tie met mist in verband met de 5 ontwikkeling van een nieuwe hoge- 5 drukzone boven de Britse eilanden. Waarschijnlijk zal de winter van 5 5 1969-1970 gekenmerkt blijven door kou-invallen, onder meer in ia- is het in Eelde het koudst geweest met 14 graden. In ons gebied 5 lagen de minima tussen 10 en 12 graden. Berlijn meldde 18, 5 Warschau 20, stations in Oost- i Duitsland en Polen —20 tot —26, 5 maar Midden-N oorwegen spande de S kroon met 44 graden.

De Vallei | 1969 | | pagina 1